ZlEKIKZmCHË NIEUWSBODE. Dinsdag 16 Juni 1908. (525 i e r i Ijl z e e s c li e Oouran t). Beriolit. collecte hinderwetT" NIEUWSTIJDINaEN. Verschijn! DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8629. Uitgevap-HoofdradacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle belalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op ons blad abonueeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone jaar- lljksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woensdag 17 Juni a.s., aan te vangen te 12 uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit, die vader- landsche instelling, die aan de algemeene hulp bij voortduring dringende behoefte heeft, ook thans wederom krachtdadig te ondersteunen, ten einde in de steeds stijgende uitkeeringen door het fonds aan deel gerechtigden te kunnen voorzien. Zierikzee, den 11 Juni 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.#-Secretaris. K AZERNEMEN TSFONDS De BURQEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Commissie van beheer van het Kazernementsfonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1907, op Dinsdag den 16 Juni e.k., des namiddags te 3 uur, in een der lokalen van het Raadhuis, en roepen alle gerechtigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Zhswkzee, den' 12 Juni 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. P. D. DE VOS, I."-Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van het Bestuur der Schietvereeniging „Zierikzee" alhier, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene Schietinrlchtlng op het plein achter de voormalige Ambachtsschool, aan de Noordzijde van het Kerkhof, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend sectie A no. 1889; dat op Vrijdag den 26 Juni aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 12 Juni 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.'-Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van ZiERiKZEB* brengt het volgende bericht betreffende schietoefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t.w.: Schietproef van het fort Erfprins. Den Helder. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 19 en zoo noodig op 20 Juni een schietproef plaats hebben uit een kanon van zwaar kaliber, opgesteld op het fort Erfprins, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tusschen de ware richtingen NNW. en WNW., tot op 8000 M. van het fort. Op de dagen dat gevuurd wordt zal van genoemd fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietproef tot na afloop daarvan, alsmede een rood en zwarte vlag, aangevende de ware richting NW., waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en de richting waarin dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het torpedo-magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop de beteekenis der rood en zwarte vlag: NW., is vermeld. Een stoomvaartulg tot waarschuwen of sleepen zal niet aanwezig zijn. Zierikzee, den 15 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. CHINA. Uit China wordt weder een groote ramp bericht. In den omtrek van Sjang, zoo meldt de Sjanghaische berichtgever van de New-York Herald, is plotseling in een berghelling een kloof ontstaan, ver scheidene mijlen lang, en honderden huizen zijn met de bewoners, vee en al wat zij bevatten, daarin verzwolgen. AMERIKA. Ook in lowa heeft een zware kringstortn gewoed. Te Charles City zijn tweehonderd huizen verwoest. Vijf menschen zijn gedood en velen gewond. De stoffelijke schade wordt op meer dan een millioen dollars geraamd. Nog immer houdt de stroom van Europeesche arbeiders uit Amerika aan. Sedert den aanvang der economische crisis keerden tusschen 475.000 en 500.000 landverhuizers naar hun haardsteden terug. In de eerste vier maanden van dit jaar verkochten de New-Yorker kantoren 239.000 tusschendeksbiljetten tegen 96,731 over dezelfde maanden van 1907. PORTUGAL. Te Lissabon is weer eens een samen zwering ontdekt. Talrijke personen werden gearresteerd. Men blijkt het weer op het leven der koninklijke familie gemunt te hebben. De aanslag zou Woensdag ge schieden, op het oogenblik, dat de koninklijke familie naar de Estrelia-kerk reed. Een bekend orgaan van de repu- blikeinsche partij moet de samenzweerders geldelijk ondersteund hebben. Verscheidene redacteuren werden gearresteerd. In een verlaten huis, in de buurt van Lissabon, ontdekte men een bommenfabriek. SERVIË. Engelsche bladen vertellen allerlei bizonderheden omtrent het puriteinsche leven, dat de koning van Servië leidt. Voor zijn persoonlijke behoeften, maaltijden meegerekend, heeft de vorst f 12 per dag noodig. De reden hiervoor moet gezocht worden in de leege kas van het vorstenhuis. In officiëele kringen is het dan ook absoluut geen geheim, dat de koning reeds sedert geruimen tijd voor zich of zijn zoon naar een rijke vrouw uitziet. Speciaal Amerikaansche dollar-prinsessen worden als welkome buit beschouwd, doch tot dusver was al het hengelen tevergeefs. ZWITSERLAND. Met Pinksteren is op de bergen weer veel sneeuw gevallen. Op den Rigi, Pilatus, Santis, Ootthard en in de hoog gelegen dalen van örauwbunderland dwarrelden de sneeuwvlokken als in het hartje van den winter. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het op alle plaatsen, hooger dan 1600 M., gevroren. OOSTENRIJK. Weenen, 12 Juni. Hedenmorgen werd ter gelegenheid van het keizerlijk jubileum een optocht gehouden. Op 300 tribunes zaten meer dan 100,000 leerlingen. Een groote menigte bewoog zich in de straten. De optocht werd verdeeld in drie groepen, die een hulde aan het verleden en heden van Oostenrijk voorstelden. De straten waren rijk versierd. De stoet kwam te tien uur op het terrein, waar de feesten ter eere van den keizer plaats hebben, aan. De leden van de keizerlijke familie hadden plaats genomen op een terras; op de daaraan grenzende tribune zaten de diplomaten, de ministers, de hooge staatsambtenaren, leden van de hofhouding, generaals, enz. De keizer bevond zich in een tent, waar de eere-presidenten redevoeringen uitspraken, waarop door den keizer geantwoord werd. De burgemeester bood den keizer een gouden legpenning aan, ter herinnering aan den feestoptocht. De keizer, zichtbaar bewogen, beschouwde met groote belang stelling de verschillende onderdeden van den optocht; onvermoeid bedankte hij telkens voor de ovaties, door de ver schillende nationaliteiten hem gebracht. Nadat de laatste groep de tent van den keizer was gepasseerd, zetten de koren het volkslied in. Het publiek juichte op opgewekte wijze. De keizer sprak zijn diepe erkentelijkheid uit voor de eerebewijzen. De klokken van alle kerken van Weenen luidden. De gezondheidsdienst moest 400 gevallen van ongesteldheid door bezwijming en twee gevallen van beenbreuk behandelen. RUSLAND. Engelsche bladen weten te berichten, dat er tijdens het verblijf van den tsaar te Reval, een aanslag op zijn leven ge pleegd zou worden door een onderwijzeres, behoorend tot de terroristische partij. Ze zou de bom gooien, op het oogenblik, dat de kinderen harer school den tsaar een welkomstlied zouden toe ingen. Toen de dag van den aanslag naderde, ontbrak haar echter de moed. Bovendien kon ze er niet toe besluiten, de daad in tegen woordigheid der kinderen te volbrengen. Teneinde raad, wierp ze zich twee dagen vóór de komst van den tsaar vóór een trein, die haar geheel vermorzelde. Russische bladen hebben dit incident natuurlijk verzwegen. De waarheid blijkt echter door het feit, dat de schikkingen voor de reis op het laatste oogenblik veranderd werden. Reval, 12 Juni. De Russische troepen hebben heden de Perzische grens over schreden. Ze zullen zich bepalen tot het bestraffen van roovers. Het is niet van belang ontbloot, hierbij op te merken, dat het bevel is uitgevaardigd, gedurende het bezoek van den Britschen koning, op het oogenblik, dat, zoowel in gesprekken tusschen de souvereinen als in die tusschen de ministers, de entente, betreffende Perzië, bevestigd werd. ENGELAND. Londen, 13 Juni. Een optocht van tien duizend vrouwen trok heden met banieren van de Theemskade naar Albert Hall, om „suffrage Saturday" in te wijden. Het was een tooneel van ongewone levendigheid. Aan het hoofd van den optocht liepen verscheidene aanzienlijke dames met adel lijke titels. Verder namen er aan deel, vrouwelijke doctoren, musiciennes, schrijf sters, artlsten, arbeidsters, dienstmeisjes, enz. In Albert Hall werdj-n heftige rede voeringen over vrouwenkiesrecht gehouden. FRANKRIJK. De plegers van de twee geheimzinnige moorden te Parijs op den schilder Steinheil en zijn schoonmoeder (Vaugirard) en op den rentenier Rémy (Rue de la Pepinière) zijn nog steeds niet gevat. Maar het hoofd der veiligheidspolitie Hamard heeft een berichtgever van de Matin verzekerd, dat zij nu weldra in handen van het gerecht zullen zijn. De heer Hamar^i zegt te weten, wie de schuldigen zijnmaar hij mag zich er niet over uitlaten. „Ik zal u hen eerlang laten zien, en dan zult ge verbaasd staan", zeide hij. De moordenaars van den heer Rémy moeten, naar hij te kennen gaf, onder diens bedienden-personeel worden gezocht. Naar aanleiding van de moorden, die den laatsten tijd op de meest brutale wijze in en om Parijs bedreven worden, is er in conservatieve bladen weer een beweging gaande om aan te dringen op het weder in gebruik nemen van de guillotine. Andere bladen gaan hierin niet mede, maar zijn toch van oordeel, dat de regeering met deze strooming rekening moet houden en voorloopig nog maar wat moet wachten, met een voorstel tot afschaffing der doodstraf. Toulon, 12 Juni. De verrader UIImo is hedenmorgen volgens de bepalingen der militaire wet gedegradeerd, ten aanschouwe van een groote menigte, die door een sterke troepenmacht in bedwang werd gehouden. DUITSCHLAND. Kiel, 12 Juni. Het Engelsche koninklijk jacht „Victoria and Albert" met Koning Eduard en -Koningin Alexandra aan boord is, door de kruisers „Minotaur" en „Achilles" en door vijf torpedobooten begeleid, hier aangekomen, begroet door de daar liggende Duitsche schepen. Het jacht zette den tocht door het Noordoostzeekanaal voort, alleen gevolgd door vier torpedobooten; de overige schepen varen om Denemarken heen. BELGIË. De justitie te Brussel onderzoekt de zaak van een afzetter, die reeds 15 jaar lang een rijk leventje leidde van zijn bedriegerijen zonder in de fuik te loopen. Hij woonde op een villa in een mooi deel van Brabant, en gaf zich uit voor landbouwingenieur. Hij maakte kennis met burgemeesters en parlementsleden, en vroeg hun, of zij hem in kennis wilden brengen met rijke pachters, die genegen waren groote hoeveelheden vee, graan, boter enz. te verkoopen. -Zoodra hij namen en adressen wist, schreef hij daarna, wel zorg dragende te laten merken door welke hooge tusschenkomst hij be trekkingen met die personen aanknoopte. En zoo deed hij zich aan de verschillende stations van Brussel boter, kaas, vee, graan, per heele wagons toezenden. De koopwaren werden dan afgehaald en tegen spotprijzen verkocht, terwijl hij de leveranciers bij afkortingen van vijf, zeven, tien franks betaalde, afkortingen, die hij in het begin op onregelmatige tijd stippen zond, tot hij er op den duur geheel mee ophield. Op die manier had hij een mooi fortuin verworvendat hij voorzichtigheidshalve op den naam van zijn zoon plaatste. Er werden wel klachten tegen hem in gediend, maar hij liet telkens aan een ander adres zich de brieven toezenden. Bij één dier adressen legde de politie echter een hinderlaag. Zij ving den zoon, leerde van dezen de eigenlijke woonplaats kennen en vond bij een huiszoeking aldaar een massa brieven, dagvaardingen, enz. Brussel, 12 Juni. Het spoorwegongeluk bij Maffle is veroorzaakt door het slecht aanschroeven van de ijzeren bouten van nieuwe rails. De locomotief stortte midden in een scherpe bocht van den dijk in een beek en trok den eerstvolgenden wagen met zich mee. De ontploffing van den gashouder stak in een oogwenk alle wagens in brand. De hitte was zóó groot, dat een trein, die de plaats des onheils voorbij moest, een uur moest wachten vóór hij verder rijden kon. Vier personen zijn gedood en 15 gekwetst; de stoker Nantrain zal echter ook wel sterven. NEDERLAND. Apeldoorn, 13 Juni. Hedenmorgen zijn alhier twee Amsterdammers gearresteerd aan 't station, die in 't bezit waren van een aantal voorwerpen van waarde, die afkomstig waren uit de villa van mevrouw de wed. Huiskamp, wonende te Twello op den Huize Flierkamp, waar hedennacht is ingebroken. De beide Amsterdammers, geen onbeken den van de justitie, waren gisteravond met den trein te Twello aangekomen. Zij waren hedennacht in hun werk gestoord en zijn daarna gevlucht, doch aan 't station alhier vlogen de heeren in de knip. De regeering looft een belooning van f 500 uit voor dengene, die de noodige aanwijzingen geeft, welke tot veroordeeling leiden van de daders van en de mede plichtigen aan de inbraak in den nacht van 21 op 22 Mei j.l., in het hulppostkantoor alhier. Arnhem, 13 Juni. De 20-jarige dienst bode J. E., alhier, had liefde opgevat voor den 24-jarigen kruideniersknecht W. Reeds een jaar lang hadden zij kennis aan elkander en altijd hadden zij het goed met elkander kunnen vinden. Woensdag kregen zij evenwel over een kleinigheid twist. Van beide kanten vielen woorden, het gevolg was, dat de een den ander te verstaan gaf, dat het met hun liefde was gedaan. Hij was hierover gebelgd en zon op wraak. Vrijdagavond ontmoette hij haar voor de deur van een woning, alwaar zij dienstbode is. Met een lantaarn gaf hij haar eenige slagen op hoofd en armen, trapte en sloeg haar, totdat zij uitgeput van zenuwen neerviel. Burgers droegen haar naar binnen, waar zij spoedig weer bijkwam. Hij ging aan den haal, want inmiddels was een agent verschenen. Zij spoedde zich naar het bureau van politie, maar op het bureau zijnde, bezon zij zich, zeggende: „Ik wensch geen vervolging, ik houd toch nog te veel van hem". Een kleine waarschuwing in haar bijzijn, daarmede was zij tevreden. Wat de liefde al niet doet! Zaandam, 13 Juni. Zooals we indertijd meldden, heeft H. M. de Koningin f 1000 voor de algemeene armen aan den burge meester alhier ter hand gesteld ter gelegen heid van Haar bezoek aan deze stad. Deze som is nu zoo verdeeld, dat ieder, die door een kerkelijk of door het Burger lijk Armbestuur wordt bedeeld, f 2 ontvangt. De bewoners der Lijnbaanstraat alhier werden Vrijdag plotseling opgeschrikt door een tweetal schoten. In een oogwenk was heel de buurt op de been. Weldra bleek, dat een zekere A. F. C. H., gepensionneerd onderofficier, zich op den zolder van zijn voormalig kosthuis een tweetal kogels door het hoofd had gejaagd. Naar men zegt, had hij liefdesbetrekkingen aangeknoopt met de dochter des huizes, doch deze waren afgebroken en H. was zelfs buiten de deur gezet. Amsterdam, 13 Juni. Toen het Neder- landsche stoomschip „IJsstroom" eergis terenavond van hier was vertrokken, vermoedde de kapitein, dat zich een jongen aan boord verscholen had, die niet op het schip thuisbehoorde. Toen het schip dan ook te IJmuiden in de sluis lag, werden er door de inmiddels gewaarschuwde politie niet één maar een tweetal jongens aangetroffen, die zich op het schip ver borgen hieldenen zóó de tocht naar Londen wilden doen. Door de politie zijn ze weer naar Amsterdam teruggezonden. Utrecht, 13 Juni Gisteravond omstreeks zeven uur zegt het U. D. viel een kind in den Leidschen Rijn nabij de Dambrug, Spoedig was de brugwachter met een haak ter plaatse om het kind te redden, doch telkens als de haak in de kleeren van het kind sloeg, scheurde het goed in stukken. Eensklaps sprong een korporaal der infanterie te water en zwom naar de drenkelinge; de redder trachtte den haak vast te maken, doch dit mocht hem niet gelukken, zoodat een reddingsboei werd toegeworpen, dien de zwemmer na groote moeite het kind om deed. De koene redder was hierdoor zoodanig uitgeput, dat hij niet meer naar den wal kon zwemmen, en in de diepte wegzonk. Toen sprong een stukrijder der veld-artillerie hem na, en kwam er tevens onder de brug een bootje doorvaren, en kon door gezamenlijke hulp de korporaal in het bootje getrokken worden. In de veld-artillerie-kazerne binnen gedragen, werd hij spoedig tot bewustzijn gebracht. Gouda, 13 Juni. Alhier is voor eenige dagen overleden de bijna 80-jarige heer A. v. d. S., een eenvoudig man, die zoo goed als nimmer met de buitenwereld in aanraking kwam, en stil en bedaard daar heen leefde, in den laatsten tijd, na het sterven van zijn echtgenoote, alleen met een dienstbode. Toch was hij een ver mogend man, die zeer veel goeds deed. Tal van instellingen van liefdadigheid genoten zijn financiëelen steun, en nimmer klopte een arme drommel, die op de een of andere manier geholpen moest worden, tevergeefs bij hem aan. Doch de heer v. d. S. kon het doen, hij was rijk, en daarbij eenigszins zonder ling. Dat bleek bij het opmaken van den inventaris. Men vond toen op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen papier-, goud- en zilvergeld in zeer groote bedragen, zóó groot, dat alleen de op deze wijze aan 't licht gekomen gelden een vermogen vertegenwoordigen. Verder bezat de heer v. d. S. een zeer groot aantal vasie panden (men spreekt zelfs van een 150-tal), die alle waarschijnlijk onder den hamer zullen komen. Daar de heer v. d. S. geen kinderen heeft nagelaten, komt heel het kapitaal, dat wel zeer groot moet zijn, behoudens misschien enkele legaten, aan zeer verre bloedverwanten, die allen behooren tot den werkmansstand. Verschillende in stellingen op philantropisch gebied te dezer stede verliezen echter zeer veel aan den heer v. d. S. Scheveningen, 13 Juni. De politie alhier heeft gisternacht een razzia gehouden onder de z.g. stranddames en haar handlangers, die in de laatste avonden den strandmuur nogal druk bezochten. Een 16-tal werd naar het posthuis overgebracht, waar bleek, dat er verschil lende gesignaleerden onder waren, die een vonnis te hunnen laste hadden, en daarom naar het Huis van Bewaring werden overgebracht. Ook waren er enkele minderjarige bij, die naar de ouderlijke woning terugge bracht werden. 's-Gravenhage, 12 Juni. Minister Heemskerk is, na een bijna drieweekschen rusttijd in het buitenland, hier teruggekomen en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. De Minister van Oorlog heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende om de militiewet aldus te wijzigen, dat de opkomst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1