ZIEftlKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 6 Juni 1908. Tweede Blad. (Zi ierils.zeesob.e Couran t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10.— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8626. Uitgever-Hoofdredacteui' i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bi] den DirecteurA. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AUSTRALIË. Het stelsel van ouderdomspensionneering in Australië zal jaarlijks naar schatting 1.800.000 pond kosten. Alle behoeftige personen boven den leeftijd van 65 jaar, die gedurende 20 jaar in het gemeene- best hebben gewoond, zullen een pensioen van 10 sh. (f 6) per week krijgen. AMERIKA. Drie jongens van 15 en 17 jaar vielen, even buiten het station Qreat Falls, in Montana (Ver.-Staten), een trein van de Great Northern-lijn aan en beroofden de passagiers. Voorzien van maskers en revolvers, wisten ze den trein op de helling van een steilen berg tot stilstand te brengen en bevalen den conducteur in zijn hoed een collecte te houden, langs de verschillende waggons. Toen de man weigerde, schoten de heeren hem een kogel door de mouw. Hierop deed hij wat men verlangde. De passagiers, buiten zichzelf van angst, gooiden honderden dollars in den hoed. Één hunner, die trachtte te vluchten, kreeg een revolver schot door zijn been, dat later afgezet moest worden. Na volbrachte daad, lieten de jongelui den trein vertrekken. Ze bleven echter zóólang op 't terrein hunner helden feiten achter, dat de uit Great Falls ont boden politie hen op de plaats zelf kon arresteeren. Emigratie naar Amerika. Onze consul-generaal te New-York kan nog niet aanraden om naar Amerika over te komen. Alleen naar boerenarbeiders is gestadig vraag. Overigens heerscht in alle vakken nog slapte en vinden werkzoekenden nog moeilijk plaats. ZWITSERLAND. Prinses Amelie von Fürstenberg, van wier verdwijnen dezer dagen melding is femaakt, is, volgens Zwitsersche bladen, te üzern door met flinke speurneuzen voor ziene detectives ontdekt. Eerst meende mendat de beide vluchtelingen men weet, dat de hooge desertrice er met een zekeren Koczian vandoor is zich in Engeland verborgen hielden. Maar na ijverige nasporingen in hotels en op pakketstoomers, vond men een ander spoor, er op wijzende, dat het minnende paar zijn tenten in Zwitserland had opgeslagen. Na een kort oponthoud te Zürich, zijn prinses Von Fürstenberg, Koczian en de moeder van den laatste naar Lüzern ver trokken, waar ze sedert een paar dagen vertoeven. Het verluidt, dat de prinses, die meerder jarig is en persoonlijk fortuin bezit, vanuit Lüzern de toestemming tot haar huwelijk met Koczian zou trachten te verkrijgen. Mocht dit niet gelukken, dan zouden de gelieven het buiten deze toestemming stellen, en wordt het huwelijk desalniettemin binnen een paar dagen te Lüzern voltrokken. RUSLAND. Bij het bezoek van president Loubet aan Sint-Petersburg heeft hij 40,000 francs geschonken voor het Petersburgsche politie korps. Dit geld en nog meer, dat in het pensioenfonds voor de politiedienaren was gestort, blijkt nu verdwenen. DENEMARKEN. Kopenhagen, 3 Juni. De Koning en de Koningin van Zweden kwamen heden morgen hier aan, o. a. begroet door het Deensche Koninklijk paar. De straten der stad waren wegens den verjaardag van Koning Frederik, en het vorstelijk bezoek versierd. Aan het galafeestmaal op Amalienborg stelde Koning Frederik een dronk in op het Zweedsche Koningspaar, en zeide daarbij dank voor het bezoek, dat de stamverwantschaps- en familie-banden nauwer zal aanhalen. Hij wees op het werk des vredes, waaraan Zweden en Denemarken in den laatsten tijd te zamen hebben gearbeid en sprak den wensch uit, dat de innige vriendschap tusschen beide vorstenhuizen steeds sterker zal worden. Hij eindigde met een: Leve! op het Zweedsche Koninsgpaar. De Koning van Zweden zeide dank voor de mooie en vriendschappelijke ontvangst, alsmede voor de hartelijke begroeting. Hij sprak de hoop uit, dat de internationale overeenkomst, die onlangs tusschen de Noord- en Oostzee-Mogendheden is ge sloten, moge strekken tot bevordering van de gemeenschappelijke belangen en van den vrede en de goede verstandhouding tusschen beide volkeren. Hij besloot zijn toespraak met een dronk op het Deensche Koningspaar, en op de toekomst van Denemarken. ENGELAND. Anderhalf jaar geleden ongeveer werd te Londen een kostbare schilderij van Gainsborough gestolen uit het huis van mevrouw Wetherley, Brompton Road. Het doek, voorstellende een jong meisje met een hond. was uit de lijst gesneden en van de dieven was geen spoor te ont dekken. Maar nu is het kunstwerk onverwachts teruggevonden. Het lag in een vuil papier gewikkeld op de stoep van een huis in het Victoria-Park. Waarschijnlijk heeft de dief, inziende dat hij niet zonder gevaar kon beproeven het vermaarde kunstwerk te verkoopen, zich op die manier er van af gemaakt. De schilderij is nu aan de zeer ver heugde eigenares teruggegeven. FRANKRIJK. Omtrent den moord op den schilder Steinheil en diens schoonmoeder, mevrouw Japy, te Parijs, heeft de justitie kostbare aanwijzingen in de mededeelingen van mevrouw Steinheil. De inbrekers zijn het eerst in de kamer van mevrouw gekomen. Mevrouw Steinheil heeft aan Leydet, den rechter van instructie, ongeveer aldus verteld, wat zij ondervonden heeft: Ik ben verrast, terwijl ik diep in slaap was, door drie mannen en een vrouw, die zich op mij wierpen. Terwijl de één mij met een revolver dreigde, bonden de anderen mij vast aan de stijlen van het bed. Één van de moordenaars, die mij voor de dochter van Steinheil aanzag, zeide Je vader heeft verleden maand schilderijen tentoongesteld, in zijn huis schilderijen verkocht dat is zoo en waar is het geld? Ik duidde een lade aan in een meubel van mijn kamer. Intusschen keek de vrouw mij aan, en riep de mannen toe: Maak haar toch dood. Waarom zou je haar sparen? Ondanks mijn angst, trof mij die stem, en toen ik naar die .vrouw keek, meende ik in haar een vroeger model van mijn man te herkennen. Mevrouw Steinheil is niet gevaarlijk gewond. Wel is haar zenuwgestel geschokt. >e politie is eenige uren na het misdrijf gewaarschuwd door de dienstboden, binnen gekomen. Mevrouw Steinheil lag toen gebonden, met een touw om den hals getrokken en een prop watten in den mond. De heer Steinheil en zijn schoonmoeder zijn beiden door de dieven geworgd. De familie Steinheil bewoonde een huis in een doodloopende zijstraat van de rue de Vaugirard, een buurt, die 's nachts volstrekt niet verlaten iswant er zijn werkplaatsen, o. a. een drukkerij vlak bij het huis, waar geregeld 's nachts gewerkt wordt. Steinheil heeft veel portretten geschilderd, o. a. het portret van Félix Faure. Parijs, 3 Juni. De bladen geven ver schillende lezingen van het straatgevecht te Vigneux. Zij zeggen, dat de gemoederen er reeds opgewonden waren, en dat er al verschillende incidenten voorkwamen. In den namiddag kwamen twaalf gen darmes, van wie twee met karabijnen en de overigen met revolvers waren gewapend, aan de deur van een wijnhuis, waar 300 werkstakers bijeen waren en waar een staker, die een gendarme had geslagen een toevlucht had gezocht. Men wilde de gendarmes niet toelaten in de zaal. De Petit Parisien zegt, dat de gendarmen met steenworpen werden ontvangen door de stakers, die vóór het vergaderlokaal ston den. De mannen, die binnen waren, kwamen naar buiten om hunne makkers te helpen. Van de zaal uit werden een paar schoten gelost en de gendarmes, zichzelven niet langer meester, schoten toen terug. Een kwartier lang was het een hevig gevecht. Aan beide zijden zijn mannen gevallen. De Petite République zegt, dat er 80 schoten gelost werden met de tromp op de borst. Volgens de bladen zullen de socialisten in de Kamer de regeering interpelleeren over het gebeurde. 4 Juni. Gisterenavond zijn er om en vóór het Panthéon betoogingen tegen Zola gehouden door jonge, levenmakende stu denten en nationalistisch en royalistisch geboefte, gevolgd door ernstige opstootjes. Hedenochtend, bij de aankomst der over heidspersonen, weder manifestaties, vooral vóór het Panthéon. Zoodra de President binnen kwam, be gon de plechtigheid, die volgens 't program werd afgewerkt. In het midden een zeer eenvoudig standbeeld door Rodin met een rouwfloers behangen. Tusschen de zuilen versieringen van zwart met zilver; boven den midden-ingang een E. en Z. Voorts Fransche vlaggen om R. F. heen. Onder den koepel een katafalk met donker paars en goudkleed behangen. Na de plechtigheid in het gebouw, toen de autoriteiten en de President naar buiten kwamen om het defileeren van de troepen voor het Panthéon bij te wonen, werden bij den katafalk twee schoten op majoor Dreyfus gelost door den journalist Gregory van de Fransdie Militaire en de Gaulois. Dreyfus werd licht gewond aan de hand en de arm. De pleger van den aanslag werd in hechtenis genomen. In 't gebouw heerschte op 't eerste oogen- blik groote ontsteltenis; maar daarna bracht men hartelijke betuigingen van sympathie aan mevrouw Zola. Gedurende het défilé van de troepen bleef de kist in het gebouw. Het was enkel een militaire vertooning. Na het défilé vertrok de President. In de straten nabij het Panthéon werden herhaaldelijk kreten: „leve het leger" ge hoord. Er werden vele levenmakers in hechtenis genomen. De substituut-procureur van de republiek en andere autoriteiten zijn dade lijk een onderzoek begonnen over den aanslag op Dreyfus. Nadat deze op de mairie van het Pan théon voorloopig verbonden was, nam hij plaats in een auto, om zich naar zijn woning te begeven. De president van den ministerraad en alle ministers lieten zich onderrichten om trent den toestand van den getroffene. Het publiek voor 't Panthéon was rumoerig en manifesteerde vóór en tegen Dreyfus en Zola. Een groot deel van de betoogers tooiden hun knoopsgaten met driekleurige of roode kokardes. Een aantal personen droegen een zeker soort slaapkamer-aarde werk, van beleedigende opschriften voor zien. Indien het eerste revolverschot goed gemikt ware, zou Dreyfus een kogel in den rug hebben gekregen, doch, gewaar schuwd door den knal, werd hij, als gemeld, slechts aan den arm gekwetst, dien hij onwillekeurig voor de borst had gebracht. Het bulletin betreffende den gezond heidstoestand van Dreyfus luidt: De kogel drong diep door tot in den voorarm, zon der het been te raken. De gewonde is kalm, heeft geen koorts, doch heeft vol komen rust noodig. Er is een moord gebeurd. In het kabinet van den ministerpresident. De heer Clemenceau had in zijn werk kamer steeds een prachtig leeuwhondje, dat in Londen al eens een prijs behaalde, en een Russischen windhond, fraai gebouwd en hoog op de pooten. Die beide hielden hem steeds gezelschap, terwijl hij de staatszaken afdeed. Van tijd tot tijd streelde hij ze en speelde er mee. Maandag had hij vooral het leeuwhondje bizonder vertroeteld. Hij had het zelfs, zonder op de ontstemde houding van den windhond acht te slaan, een aantal bonbons gegeven. Helaas, hij begreep niet, dat de gunstbewijzen van een minister de jaloezie en den haat van gewone stervelingen kunnen opwekken, niet alleen onder de menschen, maar ook bij de dieren. Woedend over de liefkoozingen, waarmede zijn meester zijn mededinger overlaadde, wierp de windhond zich plotseling op het leeuw hondje, dat hij in een oogenblik had doodgebeten. Tevergeefs trachtte de heer Clemenceau het leven te doen terugkeeren door zijn lieveling in de armen te nemen. Tevergeefs riep hij de hulp van een veearts in. Het ongelukkige dier was het slacht offer geworden van zijn vriendschap. Wat moeten ministers toch voorzichtig zijn met hun gunstbewijzen! DUITSCHLAND. Een wisselwachter te Maagdeburg, die Maandagnacht huiswaarts keerde, vond in zijn woning slechts de geheel verkoolde lijken van zijn vrouw en zijn anderhalf- jarig dochtertje. De moeder schijnt vooraf haar kind den hals te hebben afgesneden, om daarna door vuur een eind aan haar eigen leven te maken. De koopman Frankenthal, die te Kiel, in verband met de op de werf gepleegde verduisteringen, gearresteerd werd, behoort tot de rijkste burgers der stad. In zijn huis verkeerden de meest bekende personen. De diefstallen, door hem en den magazijn meester Heinrich gepleegd, bedragen alleen in Kiel meer dan een millioen mark. Thans is ook te Wilhelmshaven een zekere Bauer gearresteerd, die jarenlang met zijn thans overleden vader den maga zijnmeester om de volgende reden geld wist af te persen. Ongeveer 18 jaar ge leden nam de politie te Kiel op een nacht een onbeheerde praam in beslag, waarop zich voor ongeveer 100,000 mark materiaal van de Keizerlijke werf bevond. Heinrich, die deel had aan de op touw gezette verduisteringen, reclameerde praam en inhoud, als zijnde eigendom van de werf, en verklaarde, dat het vaartuig door onacht zaamheid van den toenmaligen magazijn- administrateur Bauerontvreemd had kunnen worden. De administrateur werd dientengevolge op pensioen gesteld, doch wist, tot zijn dood, voortdurend geld te trekken van Heinrich. Later zette de zoon de zaken voort, wat hij bij confrontatie met Heinrich ook volledig bekende. BELGIË. Wederom komen uit België berichten van verwoestingen door het weder aange richt: thans heeft Luik de woede der elementen moeten trotseerenZaterdag brak er boven de stad een onweder los, zóó hevig, als in tijden niet is voorgekomen. Binnen tien minuten was de halve stad ondergeloopen door een soort rivier, die van de omliggende hoogten zich door de stad een weg baande en boomen en wagens meesleurdehet water stroomde de kelders en eerste verdiepingen binnen, zoodat de menschen vluchten moesten. Reusachtige schade werd aangericht de koopwaren in ongeveer 400 magazijnen zijn bedorven; in sommige huizen stond het water anderhalve M. hoog. In de rue de l'Académie scheelde het weinig of een heele begrafenisstoet was door het schuimende water meegesleurd. Een schrikkelijk drama is te Namen in een huis der rue Notre-Dame gebeurd, aldus meldt het Hbl. van Antw. Een leigroefwerker, Isidoro de Binne, heeft, bij middel van bijlslagen, een 15- jarigen jongen, Emiel Martin en diens vader, Jozef Martin, aangevallen in hunne slaap. De jongen is gedood. Die twee personen sliepen met hem op dezelfde verdieping.» Dan ging hij de trap af en, beneden gekomen, bracht hij de logieshoudster Marie Egelhof een zware wonde toe. Aanleiding tot die misdaad moet zijn, dat Jozef Martin de vriend is van Marie Egelhof en dat deze laatste dien vriend niet zijn afscheid wilde geven, om hem te vervangen door De Binne. De moordenaar is gevangen genomen. De gekwetsten zijn in hel gasthuis en het lijk van den jongen in het doodenhuis gebracht. In Antwerpen zijn thans passagiers van de stoomboot „Bruxelles Ville" aan gekomen, die in den Kongo getuige zijn geweest van den ondergang van de „Ville de Bruges". Het ongeluk had plaats tegenover den vroegeren post Oemanghi. Toen 't schip in een vreeselijken storm naar de kust stuurde, werd het door de zee omgeworpen. De kapitein Lundgron en de Noorweegsche luitenant Roning werden in het water geslingerd. Het ge lukte beiden zwemmende aan wal te komen. Ze werden echter dadelijk door de inboorlingen doodgeslagen en in het struikgewas opgegeten. Aan boord van het schip bevonden zich bovendien drie blanke Kcngo-ambtenaren. Het staat vrijwel vast, nat ook zij door de negers zijn opgegeten. Veertien negers verdronken eveneens. De blanke stoker werd krankzinnig in een woud rond dwalende gevonden. Brussel, 4 Juni. De Kamer en de Senaat komen den lOden dezer in buiten gewone zitting bijeen. NEDERLAND. Zwolle, 2 Juni. Het echtpaar L., in de Nieuwstraat alhier, met hun kindje van vijf maanden thuiskomende, wilde, om het wicht niet uit zijn sluimering te wekken, het in den wagen naar boven brengen. Nauwelijks twee treden hoog, gleed het kindje er uit en viel het op den grond. Dr. Boerma, in allerijl gehaald, kon slechts den dood constateeren. Nijmegen, 2 Juni. Bij het sloopen van een oud huis, staande in de Meel onder Zes Gehuchten, en toebehoorende aan baron Van Tuyll van Serooskerke te Heeze, heeft men in den kelder een pot met zilveren geldstukken, die in den muur was ingemetseld, gevonden. Het geld dagteekent uit de 17de eeuw, en de geldstukken hebben de grootte van onze tegenwoordige rijksdaalders en kwartjes. Er waren ook nog eenige daalders onder. Culemborg, 3 Juni. Alhier meldde zich bij de politie een jongmensch aan, komende uit Duitschland en vragende om onderstand. Bij onderzoek bleek, dat hij onder een valschen naam en papieren reisde. Zoodra dit ontdekt was, hield hij zich zenuwziek en gaf hij voor ontoerekenbaar te zijn. De politie slaagde er in zijne indentiteit vast te stellen. Het bleek, dat hij in October j.l. als vrijwillig korporaal was gedeserteerd van het 10e regiment infan terie, in garnizoen te Den Helder. Hij is nu door de politie aan de militaire autoriteit te Amsterdam overgeleverd. Zijn zenuwziekte en ontoerekenbaarheid waren plotseling verdwenen. Amsterdam, 3 Juni. De inktwerper, die in de Oranje-Nassau kazerne in voor loopig arrest gesteld is, gedraagt zich niet als een gewone arrestant. Naar we vernemen zit hij als versuft in de politiekamer. Gisteren weigerde de jongen te eten en kroop hij in een hoek, toen men hem zijn middagmaal kwam brengen. Vanmorgen at hij slechts een klein stukje brood. Naar alle waarschijnlijkheid zal de milicien spoedig naar Haarlem overgebracht worden. De processtukken zijn reeds aan den auditeur-militair in het 4e mill.-arron- dissement opgezonden. Rotterdam, 3 Juni. Hedenavond half zeven brak brand uit in de stoomtimmer- fabriek „De Arend", van de firma C. Bruyn- zeel Zoon, aan den Zwaanshals. De brand woedde in de z.g. cycloon, dienende tot afvoer van krullen, zaagsel, enz. uit de zagerij naar de machinekamer. De vlammen sloegen hoog uit de cycloon en tastten ook het dak van het machine gebouw aan. Met veel krachtsinspanning slaagde de brandweer er in, met 3 slangen der fabriek en 4 van de brandweer, het vuur te blusschen. Alles is geassureerd. Bijna tegelijkertijd brak brand uit in het oliepakhuis der firma Coenraad H. Brinkman, in de Breedstraat, welk pakhuis doorloopt tot aan de Kipstraat en waar boven gevestigd zijn de houtbergplaauen en meubelfabriek van de heeren A. Kruis wijk en J. Bremer. De brand ontstond door het slaan der vlam in een olieketel en deelde zich mede, door het plafond, aan de houtzolders. Uit alle ramen sloegen de vlammen aan de Kipstraatzijde. De schade in het oliepakhuis is gering, doch groot in de meubelfabriek. Met 11 stralen werd de brand omstreeks half negen gebluscht. Gedeeltelijke verzekering dekt de schade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5