ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 6 Juni 1908. De Schoonste HAAIJER, Tholen. Eerste Blad. tlltgever-HoofdradaoteurA. FRAMKEL, RECLAMES. „AM0R" f 59, „SALVAT0R" f 75, n Succes Bij de aanvaarding van het Burgemeesters-ambt. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z i e r i lt zeesche Cour an t). Verschijnt DINSDAQDONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10.— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden Is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8626. Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentihnvan 1—3 regels 30 Cis., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. O rooit letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Diracteur: A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Hel Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. combinatie van den hoogsten Adel in de Rijwielbranche met Peters Union- of Englebert-Banden, met naam op het loopvlak. Wij hebben geregeld 4 a 500 Rijwielen voorradig, in alle maten en uitrustingen, ter directe levering. Oude Machines worden tegen hooge prijzen ingeruild, terwijl bij 2 of meer stuks inééns genomen, wij nog speciale prijzen verleenen. Geregeld groote voorraad van gebruikte Rijwielen, in prijzen van al f 12,50 tot f 35. Ook in Naaimachines voor Huis houdelijk en Industrieel gebruik hebben wij geregeld 5 A 600 Machines voorradig, uitsluitend het merk met 8 jaar garantie, voor Schoenmakers, Kleermakers, Naaisters en gewoon gebruik, 'Oude Machines worden ingeruild. Onze nieuwe lezenswaardige prijscourant van 48 pagina's is verschenen en wordt op eerste aanvrage franco toegezonden. Telefoon Iutere. No. 7. Voldoende aan artikel 65 der Qemeente- wet heeft mr. Moolenburgh gisteren, Donderdag, in handen van den Commissaris der Koningin van deze provincie te Middel burg de vereischte eeden afgelegd, eerst den zuiveringseed, en vervolgens den ambtseed. Het gebruik wil, dat, alvorens zijn be trekking te aanvaarden, de burgemeester in een openbare raadszitting als zoodanig op plechtige wijze geïnstalleerd wordt. Wij zouden die raadszitting hebben af gewacht, teneinde in ons blad mr. Moolen burgh als burgemeester te begroeten, maar daar onze courant wegens het invallend Pinksterfeest eerst Woensdagavond weer het licht ziet, zoo zal men het alleszins verklaarbaar vinden, dat wij nu reeds eenige woorden aan den nieuwen burgemeester wijden. Wij kunnen dit te eer doen, omdat wij aan den vooravond der voor onze gemeente gewichtige installatie staan. Waardeering verdient het dit sta op den voorgrond dat mr. Moolenburgh, iemand, die een volkomen onafhankelijke positie in de samenleving inneemt, zich voor de waarneming van het burgemeesters ambt heeft beschikbaar gesteld, niet slechts omdat hij wegens de samenstelling van dit Ministerie zich in meerdere of mindere mate aan de kans heeft blootgesteld voor een koninklijke benoeming niet te worden voorgedragen, maar ook omdat hij bij een eventuëele benoeming wist, dat het burge meester zijn ook zijn onaangename zijden heeft. Het allen ingezetenen toch naar den zin te maken is voor iemand, die in de vervulling der burgemeesterlijke waardig heid de rechtvaardigheid tot richtsnoer, en het algemeen belang lot eenig doelwit heeft, beslist onmogelijk. Menigeen, die zijn wenschen, zijn begeerten niet bevredigd ziet, zal allicht ontstemd zijn en daardoor onwelgezind worden. In een kleine* gemeente 'doet zich daar van de terugslag gevoelen. Maar de man, die recht zijn pad bewandelt, is en moet daarboven verheven zijn. En in mr. Moolen burgh ziet men schier algemeen dien man. Ook wij twijfelen er geen bogenblik aan, of hij zal het ambt, tot de bekleeding waarvan hij geroepen is, in alie opzichten hooghouden. Zonder naar links of rechts te zien, zonder er op te letten, tot welke politieke kleur of kerkelijke richting men behoort, zal hij, ook al ware hij zelfs niet gebonden door zijn eed het gemeentebelang te bevorderen, zijn plicht nauwgezet volbrengen. Een moeilijke maar hoogst dankbare taak heeft hij thans te vervullen. Onze gemeente bevindt zich in de laatste jaren in een phase van betreurenswaardigen achteruitgang. Een krachtige, vertrouwenwekkende hand, geleid door een helder, bezadigd hoofd, is noodig om onze gemeente voor verderen achteruitgang te behoeden, en zoo het eenigszins kan, te leiden op die banen, waardoor nieuwe bronnen van welvaart ontsloten worden. Het zal wij houden ons hiervan ten volle overtuigd, aan onzen nieuwen burge meester, den heer mr. Moolenburgh, niet liggen, om, indien hij wat het laatste betreft daartoe de mogelijkheid inziet, aan Zierik zee haar plaats in de rij harer bloeiende zuslergemeenten te hergeven. Innig wenschen wij, dat tot heil der gemeente en van haar bevolking Godes zegen op zijn belangrijken arbeid moge rusten. Vrade en verzoening. Nog steeds is het zooveel besproken conflict tusschen het nieuwe en het oude bestuur der voormalige Stoomzuivelfabriek „Luctor et Emergo" te Zonnemaire de wereld niet uit. Men bestrijdt elkander nog voortdurend. Ons overigens zoo rustig en vreedzaam eiland werd er door in opschudding ge bracht en in tweeën gescheurd. In de plaats van de vredige rust kwam de tweedracht zaaiende haat. Ja, allerlei kleine, inaar niet ininder scherpe en zeer onaangename conflicten, vaak onder vrienden en naaste bloed verwanten, waren er het betreurenswaardig gevolg van. De strijd verkreeg allengs breeder om vang en vinniger karakter. Men werkte zich, wat aanvankelijk niet in de bedoeling lag, er al dieper en dieper in. fs, vragen wij, één van de belang hebbenden er beter op geworden? Het tegendeel is het geval. Zij hebben allen in meerdere of mindere mate schade geleden, terwijl zij bovendien nog te betreuren hebben de verwijdering tusschen hen, hun vrienden en nabe staanden. En nog steeds is het proces niet uit; ja het einde er van is zelfs nog niet te voorzien. Want de behandeling der procedure in Den Haag moest dezer dagen plaats hebben, werd echter eerst tot begin November en later tot ultimo November uitgesteld. Hoelang wordt nu reeds niet geproce deerd Oelukkig is thans van beide zijden een streven merkbaar een einde aan de af mattende worsteling te maken. Aan beide kanten wordt blijkbaar ver langd naar het ophouden van den strijd, die reeds veel te lang geduurd heeft. Met groot genoegen toch vernamen wij, dat langs den minnelijken weg naar een vreedzame oplossing gebracht wordt. Moge dit lofwaardig pogen door de voormannen van beide partijen krachtig in de hand worden gewerkt. Wij weten niet, van wie de poging daartoe is uitgegaan, maar dat weten wij wel, dat zij ondernomen is, en ook dat zij ernstig gesteund wordt. Ten opzichte van beide partijen hebben wij steeds, gelijk ons paste, een neutraal standpunt ingenomen. Ook nu kiezen wij voor niemand partij. Maar wel achten wij het onze roeping, de ondernomene poging in het openbaar en algemeen belang zooveel mogelijk te steunen. Het is daarom, dat wij ieder belang hebbende opwekken zijn medewerking te verleenen, om aan den onverkwikkeiijken strijd, die reeds te lang de gemoederen verhit heeft, een spoedig einde te maken. INDIË. Aan de Sumatra-Post wordt uit Batavia geseind: Uit Soerabaja wordt gemeld, dat in den nacht van 5 op 6 April de Babber- en Zuid-Tenimberellanden door een orkaan zwaar zijn geteisterd. Bijna alle woningen zijn vernièld, de aanplantingen van voedings gewassen zijn zwaar beschadigd, ontelbare klapperboomen neergeworpen naar schatting op Babber alleen 7500. Daar zijn 41 menschen omgekomen. Van de andere eilanden zijn geen berichten ontvangen. De resident zal derwaarts vertrekken; om in den woning- en voedingsnood te voor zien worden bamboe en atap verzonden; de resident zal voedingsmiddelen en zout medebrengen. FRANKRIJK. Het parket heeft in de rue Vaugirard, waar de moord op den schilder Steinhei! en zijn schoonmoeder gepleegd werd, eenige zonderlinge dingen gevonden. Het eenige voorwerp, dat in de kamer van mevrouw Japy niet op zijn plaats stond was de inktpot, welks inhoud over den vloer lag. Op het lijfgoed van mevrouw Steinheil vond men verscheidene inktvlek ken. Zij verklaarde dit, doordat één der mannen haar had gegrepen. De electrische verbinding tusschen de slaapkamer van mevrouw Steinheil en de bediendenkamer op de derde verdieping bleek te zijn doorgesneden, evenzoo de draad tusschen de voordeur en het dienstbodenverblijf. De waakhond was een paar dagen geleden naar de villa te Bellevue gezonden, waar Steinheil soms vertoefde en een hond, dien men in plaats daarvan had laten komen, was door de vrouw des huizes weer weggezonden, omdat zij zenuwachtig werd van zijn reuk. De moordenaars hadden het geduld uit een gouden broche een kostbare parel le breken, welker waarde zij bij het licht der dievenlantaarn moeten hebben opgemerkt. In de kamer van mevr. Japy lag een biljet van 50 frs. op den grond. Een voor vertrouwbaar gehouden getuige, de winkelier Blaise, die naast de Stein* heil's woont, verklaart, dat de bewering van mevrouw Steinheil, als zou haar man zijn modellen om zoo te zeggen „van de straat rapen", geheel onwaar was. Hij was integendeel bij de keus der personen, die hij in zijn atelier liet, zeer voorzichtig. De lijkschouwing brengt aan het licht, dat Steinheil en zijn schoonmoeder ver moedelijk in den slaap geworgd werden, waardoor de eerste lezing, die van het geval gegeven werd, geheel verandert. Mevrouw Steinheil ligt nog eenigszins zorgelijk, en 's nachts wordt daarom bij haar gewaakt. Zij ijlt dan en praat over de „rosse vrouw", die bij de inbrekers was. De justitie hoopt althans één der moordenaren op het spoor te zijn. BELGIË. Brussel, 3 Juni. Toen Maandagavond de heer Kaiser, bankier te Amsterdam, op het gare du Nord in een eerste klasse wagon van den Hollandschen trein stapte, werd hij door een onbekende omver- geloopen. Spoedig kwam de bankier tot de ont dekking, dat zijn portefeuille verdwenen was, die een zeer belangrijke som gelds bevatte in briefjes van 100 gulden. De dief had zich ondertusschen reeds uit de voeten gemaakt. NEDERLAND. Groningen. De werkman D. v. d. W. alhier, had op het land werkzaamheden verricht en werd, daarvan terugkeerende waarschijnlijk bevangen door de warmte plotseling onwel. Na een weinig water gedronken te hebben, ging hij, gesteund door twee mannen, te voet huiswaarts. Maar op den Westersingel gekomen, zakte hij plotseling ineen. De heer dr. Van Dam, die passeerde, constateerde dat de man was overleden. Heerenveen, 3 Juni. De justitie alhier heeft de gevangenhouding gelast van Geertje K. te Kuinre, die haar kindje van 4 maanden onverzorgd in de woning achterliet, terwijl zij met haar 5 kinderen uit het eerste huwelijk naar Duitschland trok. Deze vrouw heeft 14 kinderen gehad, vóór eenigen tijd verbrandden er 4 van, die ook zonder toezicht waren gelaten. Sneek, 3 Juni. M. C. alhier, die zich dikwijls schuldig maakte aan misbruik van sterken drank, werd Dinsdag wegens 't verkeereu in zeer kennelijken staat van dronkenschap door de politie naar het arrestantenlokaal gebracht. Hij was zóó onder den invloed, dat hij niet eens meer kon gaan. Woensdag morgen, toen men hem wilde loslaten, vond men hem dood in het lokaal liggen. 's-Gravenhage4 Juni. De Tweede Kamer is zooals vroeger reeds bepaald was bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 Juni, 's namiddags ten ure. De Haagsche politie moet, naar ge meld wordt, op last van de justitie een onderzoek hebben ingesteld naar aan leiding van een klacht van den heer M. te Rijswijk, dat hij door beloften en bedreigingen is bewogen geworden tot het accepteeren van wissels tot een bedrag van f 50.000 zonder dat hij iets genoten had. Thans is bij Koninklijk besluit beslist tot toelating van den heer J. A. H. van den Brink als lid van den Raad der gemeente Breda. Sliedrecht, 4 Juni. Bij de gisteren ge houden stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in dit kiesdistrict, verkreeg de anti-revolutionnaire candidaat, de heer Van der Hoeven, 2660 stemmen; de liberale candidaat, de heer Van Eeten, 1608 en de christ.-hist. candi daat, de heer Nugteren, 620 stemmen, zoodat gekozen is de heer Van der Hoeven. Rotterdam. Woensdagnamiddag zakte de 51-jarige J. L. Hazelzet, los-werkman, wonende Zwarte Paardenstraat no. 71 alhier, die werkzaam was bij het laden van turfstrooisel aan boord van de zeetjalk „Nelly Jess", liggende in de Scheepmakers haven, vermoedelijk door de warmte plot seling ineen, en was weldra een lijk. Zierikzee, 5 Juni. Wij noodigen de ingezetenen uit om den dag van morgen, met liet oog op de installatie van mr. H. C. Moolenburgh als burgemeester dezer gemeente in de groote zaal van het Raad huis, als feestdag aan te merken, en ten blijke daarvan de driekleur uit hun woning te steken. Het Muziekkorps „Kunst en Eer" zal morgenavond om 9 uur aan den in functie getreden burgemeester een serenade brengen vóór diens woning. Op het Kraanplein, ten 8-J uur, zullen zoowel de dames als heeren zich ver zamelen, die aan den te vormen lichtstoet wenschen deel te nemen. Men moet voor zien zijn van een verlichte lampion, te dragen aan een stok. De lichtstoet, die voor de goede orde door kapitein Van Schelven zal gekom- mandeerd worden, zal zich aansluiten bij „Kunst en Eer". Na afloop der serenade zal door den lichtstoet, met „Kunst en Êer" aan de spits, een feesttocht door de stad worden ondernomen. Daarbij zal de volgende weg genomen wordenVan de Noordzijde Oude Haven over de brug, Oude Haven zuidzijde, door het Groenendaal., de St.- Domusstraat, Nieuwstraat, Nieuwe Haven, Poortstraat, Ravenstraat en Poststraat. Vóór de Sociëteit van den heer Verwer zal de stoet ontbonden worden. De Vereeniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Middelbu.g zat op Zaterdag den 15den Augustus ii. genoemde gemeente een Festival geven, bestaande in een marsch- en banierwedstrijd. Wij vestigen er de aandacht op, dat zij, die daaraan wenschen deel te nemen, zich moeten aanmelden bij den heer Jan Worrel te Middelburg. St.-Filipsland, 3 Juni. Toen de land bouwersknecht D. v. D. dezen morgen een paar jonge paarden mar de weide bracht, had hij het ongel, k te vallen en brak daarbij het rechterbeen. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er In Mei 1.1. alhier 80,5 m.M. regen (in 11 aftappingen) tegen 53,1 in 1907 en 88,1 in 1908 De hoogste barometerstand in de laatste maand was 772, de laagste 751 m.M. Tengevolge van het aanstaand vertrek naar Rotterdam is door dr. A. Morel alhier eervol ontslag aangevraagd aan de femeentebesturen dezer gemeente, van t.-Annaland en Scherpenisse als ge meente-geneesheer, alsmede aan den heer Commissaris der Koningin als lid der gezondheidscommissie voor het eiland Tholen. Naar men verneemt is door Heeren Gedeputeerden dezer provincie goedgekeurd de laatstelijk door het gemeentebestuur vastgestelde Iractementregeling bij het lager onderwijs alhier. Ook is van hooger hand weder voor een jaar goedgekeurd de be staande heffing van het haven- en kadegeld. Scherpenisse, 4 Juni. Door het bestuur van het Cloveniersgilde is alhier benoemd tot knaap de heer P. J. Franke, die tot heden tamboer was van genoemd gilde, zulks in de plaats van wijlen zijn vader P. Franke en tot tamboer van hetzelfde gilde is benoemd J. Franke. De knaap is belast, de broeders ge durende de Pinksterdagen van Woensdag tot en met Zaterdag te voorzien van bier enz., wanneer zij van 12 uur 's middags tot 10 uur 's avonds vergaderen. De tamboer is verplicht gedurende die zelfde dagen 3 maal daags een ronde al trommelende door de gemeente te doen, n.l. om 12, 4 en 6 uur. Ook worden de nieuwe leden telken jare met trom en vaandel voorop, gevolgd door de broeders en nieuwe broeders, ingehaald. Iemand was gedurende 9 dagen zijn kat kwijt. Waar men ook zocht, nergens was het dier te vinden, tot dat men haar vond, met haar poot in een ratlcklem. Qedurende al die dagen heeft het dier zonder voedsel geweest. Toen het thuis kwam, kon het gedurende 4 dagen nog geen voedsel gebruiken, alleen wat melk. Het dier zal het geklemde lichaamsdeel moeten missen. Er is tegenwoordig alhier veel be hoefte aan werkvolk. Door de laatste zware regens is het land zoo vast geregend, dat alles weer los en open gemaakt moet worden en doordat er zooveel manschappen aan de verhooging en verzwaring van den zeedijk werkzaam zijn, gaat het moeilijk voor den landbouwer er het noodige werkvolk te krijgen. Dat heeft tengevolge, dat er flinke dagioonen worden verdiend. Door het bestuur van de vereeniging het „Groene Kruis" is benoemd tot bode magazijnmeester de heer A. OudesluijsM.Lz. Alhier zijn ter secretarie aangevraagd 38 verzoekschriften tot het bekomen van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1