de politie Zondag in het Vondelpark alhier een jongeman, die er zijn werk van scheen te maken japonnen van dames met inkt te bezoedelen. leder moet wel veronderstellen, dat we hier te doen hebben met een treurig geval van abnormaliteit. Voor de alleszins achtenswaardige ouders is het geval een zware slag. De knaap draagt thans het militaire pak en zou, na de vervulling van zijn dienst plicht, naar Indië vertrekken. in het verhoor verklaarde hij de feiten gepleegd te hebben, omdat hij er telken male een onweerstaanbaren drang toe gevoelde. Ook deze verklaring wijst dus reeds stellig op een dwangvoorstelling. Nog gisteren dacht de vader een bekend professor over de psychische afwijking van zijn zoon te raadplegen. Naar het Hbl. vernam was tot dusver niets abnormaals aan het jongemensch waargenomen. Het was een gezonde jongen die speelde en fietste als alle andere jongens, flink at en op de school geregeld over ging. Wel was hij af en toe een beetje lastig en prikkelbaar. Thans werpt echter de zonderlinge lief hebberij een eigenaardig licht op ver schillende uitlatingen en gedragingen. Men brengt nu het geval in verband mei het feit, dat de jongeman een soort van perversen afkeer had van vrouwen. Naar men verneemt komen dergelijke gevallen meermalen nog goed terecht. Een sigarenfabrikant, die indertijd 2500 sigaren en f 50 uitloofde voor de vinders van den inktwerper, heeft deze thans aan de beide rechercheurs, die hem betrapten, ter beschikking gesteld. Gisteren werd de werkman Joh. Frederiks, woonende 3e Oosterparkstraat 83, in dienst zijnde bij de firma Becht en Dyserinck, alhier, gedurende zijn werk zoodanig door de warmte bevangen, dat men overbrenging naar het O. L. V. Gast huis noodzakelijk oordeelde. Bij aankomst bleek de man reeds overleden. Zijn lijk werd naar de Oosterbegraafplaats vervoerd. Dinteloord. Op Maandag, 15 dezer, hopen de echtelieden Pieter Nieuwland en Maria Huijsers, hun 50-jarige echtvereenl- ging te herdenken. Één der ingezetenen houdt aan de woningen der gegoeden een inzameling, om alzoo de brave oudjes in staat te stellen den avond huns levens onder minder behoeftige omstandig heden te slijten. Worde het ook dit paar gegund den gouden feestdag, dien zij zoo verlangend tegemoet zien, ongestoord te vieren! clTiVfifilitiVF:i'öaal'"cfit meisje^den vorigen avond met haar soldaat was uitgeweest, ontstak zij daarover in zulk een woede, dat zij een mes te voorschijn haalde, en daarmede haar concurrente in de liefde wonden aan hoofd en handen toebracht, Zij werd door de politie aangehouden. Rotterdam, 1 Juni. Een eigenaardige reclame is bedacht door Gebr. Bervoets, eigenaars der kleedingmagazijnen alhier. Hedenmorgen 10 uur zijn van hun magazijn vertrokken 3 wereldwandelaars, waarvan er één slechts één been heeft. Zij dragen een blauwen bandelier, met op de borst in witte letters de woordenbij no. 1 Wereld reis; no. 2 met en no. 3 Bervoets-kleederen. Zij zijn zonder geld vertrokken, en zullen trachten den kost te verdienen met den verkoop van prentbriefkaarten, 't maken van muziek, kunsten, enz. De reis zal, naar men schat, 4 5 jaar duren. Bij hun vertrek hedenmorgen uit Rotterdam, was zoo'n groote menigte tegenwoordig, dat de politie het terrein moest afzetten. Het alhier binnengekomen Engelsche stoomschip „City of Hamburg" rapporteert, dat het Engelsche stoomschip „Leander", ter hoogte van Goodwin, in aanvaring is geweest met een onbekend gebleven stoomschip, groote schade heeft bekomen en op zijn waterdichte schotten drijvende is. De „City of Hamburg" heeft getracht de „Leander" op sleeptouw te nemen, doch heeft dit door het breken der trossen moeten opgeven. Wat van het onbekende schip geworden is of het is doorgevaren of gezonken, is nog niet bekend. Gistermiddag had een knaapje van 10 maanden, C. C. G. v. d. V. genaamd, het ongeluk uit het raam der ouderlijke woning, Cronjéstraat 11, te vallen. Het arme kind kwam met het hoofd op de straatsteenen terecht en dr. Wolfson, wiens hulp onmiddellijk werd ingeroepen, consta teerde een schedelbreuk, waaraan de kleine om 7 uur overleed. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 3 Juni. Aanstaanden Zaterdag, des namiddags ten drie ure, zal, volgens de officieele kennisgeving aan het hoofd van ons blad, in een buitengewone open bare vergadering van den gemeenteraad, mr. H. C. Moolenburgh als burgemeester dezer gemeente geïnstalleerd worden. Morgen, Donderdag, zal mr. Moolenburgh in handen van den Commissaris der Koningin te Middelburg de bij de wet vereischte eeden afleggen. Wat de installatie betreft, die, naar wij vernemen, door den afgevaardigde van dit kiesdistrict voor de Tweede Kamer, mr. R. J. H. Patijn, zal bijgewoond worden, zij zal in de ruime trouwzaal van het Stadhuis geschieden. Na de plechtigheid zal de in functie tredende burgemeester in de raadszaal aan commissiën, autoriteiten en particulieren, die persoonlijk hem willen gelukwenschen, audiëntie verleenen. De kinderen van alle scholen zullen In den voormiddag worden onthaald. Des avonds zal door het Muziekgezel schap „Kunst en Eer" een serenade aan den burgemeester vóór zijn woning ge bracht worden. Wij noodigen de ingezetenen uit, dezen voor onze gemeente zoo gewichtigen dag als feestdag aan te merken, en ten blijke daarvan uit hunne woningen de vlag te steken. Overnemend het stukje uit de Middet- burgsdie Courant betrekking hebbende op de burgemeestersbenoeming van Zierikzee, spraken wij van „Haagsdie Omtrekken". Wij bedoelden natuurlijk: „Zeeuwsche Omtrekken". Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 94 stuks. De handel was levendig. De prijzen liepen van f 100 tot f 500. Door de commissie voor de heden avond te houden verloting werden 11 paarden aangekocht. Buitendien werden nog 26 stuks verkocht. De heer mr. J. Bake, laatstelijk ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te 's-Gravenhage, werd Dinsdag aldaar voor het gerechtshof be- eedigd als substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Zierikzee. Door Oedeputeerde Staten van Over- ijsel werd met ingang van 1 Juni j.l be noemd tot opzichter van den Provincialen Waterstaat te Hardenberg, de heer A. J. Mulder, bouwkundig opzichter van den Rijkswaterstaat te Renesse. Sirjansland, 3 Juni. Hedennacht is de oudste ingezetene uit onze gemeente, de Wed. L. Bakker—Moerzaad, overleden in den hoogen ouderdom van bijna 96 jaar. Tot op het laatste toe was zij zeer kras en goed van geheugen. St.-Filipsland, 3 Juni. Naar verluidt, wordt een deel der op 22 Juni te verkoopen Staatsgronden, in den pas inoedlikten nolder. ter vrootte van joUtD. Het zou dat gedeelte zijn, dat in de onmiddellijke nabijheid der tramhalte ligt. Voorts zou een strook gronds gereserveerd worden voor bouwterrein. Deze strook zou groot genoeg zijn om er een 80-tal woningen op te kunnen bouwen. Middelburg, 2 Juni. Hedenmorgen, omstreeks kwart vóór twaalf, reed de landbouwer Matthljsen mei zijn melk wagen van de stad naar zijn hofstede aan den Kleverskerschen weg. Aan de overzijde van het kanaal, dicht bij den overweg, maakte het paard een zijsprong en ging met wagen en al het water in. Hoewel dadelijk pogingen in het werk gesteld werden, slaagde men er niet in het paard nog levend op het droge te brengen. Eerst om ruim 1 uur werd het dier mét behulp van een laadboom van een schip op den wal gelegd. De wagen werd onbeschadigd uit het water gehaald. Het cadaver is onder politietoezicht naar de hofstede vervoerd en begraven. De landbouwer kwam, door tijdig van den wagen te springen, met den schrik vrij. In de zomervergadering der Provin ciale Staten van Zeeland zal o. a. behandeld worden een adres van de Vereeniging tot christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, waarin verzocht wordt met genoemde Vereeniging een' overeenkomst te sluiten tot verpleging van armlastige krankzinnigen in het door genoemde Ver eeniging op te richten gesticht. Tevens heeft genoemde Vereeniging verzocht om haar voor de oprichting een voorschot toe te kennen, berekend naar een bedrag van f 1750 voor eiken lijder, waarvoor in be doelde overeenkomst plaats bedongen zou worden. Naar wij vernemen zouden Oedep. Staten voornemens zijn aan de Prov. Staten voor te stellen gunstig op dit verzoek te be schikken. Vlissingen. De Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen heeft zich bereid verklaard een door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer alhier uitgegeven reclameplaat, op 300 stations in Nederland en Westialen op te hangen, welke platen de S.S. als reiswijzer zal inrichten. Post en Telegrafie. Ingetrokken de verplaatsing van den commies-titulair der posterijen en telegrafie D. G. van Eek, van Rotterdam naar Zierikzee. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ten overstaan van den notaris J.Franse is d.d. 2 Juni 1908 voor F. Catshoek verkocht: een woon- en pakhuis en erve in de Pieterseliestraat te Zierikzee, sectie B nos. 62 en 1885, voor f 660. Colijnsplaat, 2 Juni. Door het Bestuur van den calamiteusen Annapolder werd heden aanbesteed het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1909, van de aarde-, kram-, rijs- en steengiooiingswerken aan de waterkeering van genoemden polder. Inschrijvers waren: Jan Jansen, Terneuzen, voor f 1211. J. de Bree, idem - 1248. L. M. Geluk, Tholen - 1257. W. J. Keulemans, Middelburg - 1287. J. Lindenbergh, Wemeldinge - 1290. J. de Jonge, Middelburg - 1296. A. C. Swenne, Wlssekerke - 1410. L. C. Maas, idem - 1445. Raming f 1401,68. Aan den laagsten inschrijver, behoudens goedkeuring, gegund. Landbouw en Veeteelt. Bij de aanstaande premiekeuringen van paarden in Zeeland moeten voorgebracht worden 123 paarden, waarvoor 't vorig jaar een aanhoudingsbijdrage werd toe gekend of hunne plaatsvervangers. Verder zijn aangegeven ter keuring: 159 merries geboren in 1907, 35 hengsten geboren in 1906, 155 merries geboren in 1904—1900 en 109 merries geboren in 1905. Beschikbaar zijn 60 aanhoudingsbljdragen en 20 zilveren medailles. Op de Veluwe zijn goede aard appelen, zelts tegen hooge prijzen, bijna niet meer verkrijgbaar. Men bedingt f 3 5 f 3.50 per H L. De vraag is groot. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Utrecht werd Maandag 1.1. 21 dagen hechtenis geëlscht tegen den gemeente-veldwachter V. S. V. te Maarsen, wegens vrljheidsberooving van een landlooper, dien hij 2J dag in het arrestanten-lokaal deed vertoeven zonder voeding enz., daar hij den man geheel vergeten had. De Hooge Raad verwierp in zijn Maandag gehouden zitting het cassatie beroep van W. v. E., loterij-agent te Middelburg, door de rechtbank aldaar tot een geldboete veroordeeld, wegens het ter verspreiding in voorraad hebben van drukwerken in een vorm, die ze op t-L.M.' J»AA.«slüj/An__„„_.. een landlooper tot 2 jaar opzending naar de Rijkswerkinrichting veroordeelde, richtte hij tot Ieders verbazing het verzoek tot den President nog een jaar erbij te mogen ontvangen. Dit verzoek, dat in allen ernst gedaan werd, is door de rechtbank ingewilligd. De man kreeg 3 jaar logies. Of ze 't er ook naar hun zin hebben, zou men hieruit kunnen besluiten. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Dinsdag den 22-jarigen I. R., wegens poging tot manslag op notaris Vroesom de Haan, tot 3 jaar gevangenisstraf, na aftrek der preventieve hechtenis. Door de rechtbank te Arnhem werd Dinsdag geëischt tegen een Duitsch koop man C. J., uit Kleef, wegens frauduleuzen invoer van 600 Jtilo suiker, zes weken gevangenisstraf, met verbeurdverklaring van het paard en rijtuig. KERKNIEUWS. Het zal 7 Juni 40 jaar geleden zijn, dat ds. J. F. De Later, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Tholen, de Evangelie bediening te Nieuwpoort aanvaardde. Van deze 40 jaar stond ds. De Later 4 jaar te Nieuwpoort, 11 jaar te St.-Annaiand, 8 jaar te Wissekerke en 17 jaar bij zijn tegenwoordige gemeente. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Oud-Vossemeer, door den heer O. van Montfrans, cand. te Nijkerk. Sirjansland. Naar wij vernemen zal ds. Kamsteeg 5 Juli a.s. afscheid preeken, om de volgende week te Stavenisse zijn intrede te doen. O N D E R W IJ S. St.-Fiiipsland, 2 Juni. Mej. C. H. v. d. Zee, benoemd tot onderwijzeres aan de christelijke school te Zwartsluis, Alblasser- dam, Zuidland en Berg-Ambacht, heeft laatstgenoemde betrekking aangenomen. Poortvliet. De heer Berkheij, benoemd tot onderwijzer te St.-Annaiand, en eenige sollicitant naar de vacante betrekking alhier, heeft de benoeming naar St.-Anna- land aangenomen en zijn sollicitatie naar hier ingetrokken. Dinteloord, 30 Mei. Onze dorpsgenoot, de heer A. Ploeg, komt als no. 2 voor op de voordracht voor onderwijzer te Fijnaart. Door den directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te 's-Hertogenbosch is aan de ouders der leerlingen dier school een schrijven gericht, waarin hij ter kennis van de ouders brengt, dat in de vergadering van leeraren het feit is ter sprake gebracht, dat reeds sedert eenige jaren de vorderingen van vele leerlingen niet beantwoorden aan de eischen, die men billijkerwijze mag stellen aan jongelieden, die beseffen, dat zij op de Hoogere Burgerschool den grond slag moeten leggen voor hunne toekomstige positie in de maatschappij. De hoofdoorzaak van dit bedroevend verschijnsel ligt, naar het oordeel der leeraren, daarin, dat de beoefening van sport onder de jongelieden veel te hoog wordt opgevoerd, waardoor lichaamsoefe ning hoofdzaak wordt en de studie bijzaak. Ook het deelnemen aan wedstrijden in of buiten de stad achten leeraren af te keuren. Zij wenschen daarom de ouders, wien het aangaat, met nadruk er op te wijzen, dat hunne kinderen noodzakelijk in de studiën moeten achterblijven, indien de overdreven zucht naar sport niet wordt tegengegaan; en zij verzoeken den ouders in het belang der leerlingen daartoe te willen mede werken. Visscher Ij- Berichten. Mosselen. Buitengewoon groot is dit jaar het aantal zeesterren, welke men in de Ooster-Schelde dantreft, vooral in de Vondelingen en den Dorschman. Zij zijn een ware plaag voor de mosselhandelaars, die hunne mosselen tot op de helft zien verminderen door de zeesterren; daarge laten nog de vele werkzaamheden, welke het vangen van deze sterren vereischt. Elk jaar neemt hun aantal schrikbarend toe. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Bij de vangst naar zeesterren worden èn mosselen èn sterren tegelijk opgehaald en telkens de sterren uitgezocht en in een afzonderlijk gedeelte van het vaartuig ge borgen. Is het schip bevracht, dan moeten de sterren onschadelijk gemaakt worden. Maar hoe en waar? Het reglement schrijft den vlsschers voor, dat zij geen sterren overboord mogen werpen. Letterlijk opgevat, zou dit een onmogelijkheid zijn, want de sterren kunnen toch niet altijd aan boord blijven en daar tot bederf over gaan. Op de een of andere zandbank ze in den grond delven mag ook niet; het is gebeurd, dat visschers, die dit deden, Sroces-verbaal opliepen en gestraft werden. e sterren naar de kust voeren, en ze daar onder den grond brengen is ook niet geoorloofd, omdat men geen gaten op eens anders grond mag maken. Maar hoe dan zich daarvan te ontlasten Wijl de zeesterren een buitengewoon goede bemesting voor den grond zijn, umMt wel eens door tuiniers of bloemisten, gekocht, doch dat geeft nauwelijks ^ëtilgë vermindering. Er blijft dus voor den visscher niet anders over dan zich niet aan het reglement te storen en buiten het oog der politie de sterren overboord in zee te werpen, natuurlijk op voldoenden afstand van eigen perceelen. Zoodoende worden er wei zeesterren gevangen, maar niet gedood; en dit Is de oorzaak, dat zij zich zoo onrustbarend vermenigvuldigen. Op de vraag of er geen middel is om daarin verandering te brengen, geven vele visschers een bevestigend antwoord. Indien zeggen zij het rijk enkele plaatsen aan de kust bestemde om de zeesterren te begraven en tevens de zandbanken daarvoor liet gebruiken, dan zou hun aan tal spoedig zeer aanzienlijk verminderen. HBRiar k. De herijk in 1908 is bepaald air volgt: Colijnsplaat, ook voor Cats, 4 Juni en 5 Juni des voormiddags. Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 22 en 23 Juni. Zonncmaire 24 Juni des voormiddags. Noordgouwe 24 Juni des namiddags. Eikerzee 25 Juni des voormiddags. Ellemeet 25 Juni des namiddags. Dreischor 26 Juni. Renesse 27 Juni des voormiddags. Noordwelleook voor Serooskerke (Schouwen), 27 Juni des namiddags. Haamstede, ook voor Burgh, 29 Juni. Oosterland 30 Juni. Nieuwerkerk 1 Juli. Ouwerkerk 2 Juli des voormiddags. Bruinisse 13, 14 en 15 Juli. Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24 en 25 Juli. OfVWHDER, Het onweder van Zaterdagmiddag heeft op onderscheidene plaatsen des lands groote schade aangericht. Moriaanshoofd, 1 Juni. Ook hier was het Zaterdag noodweer. Het onweder woedde vreeselijk en de regen viel in stroomen neer. Daarbij vielen gedurende 'eruimen tijd groote hagelsteenen, zoodat iet zelfs onverschrokkenen bang te moede werd. In het lage van Schouwen sloten sommigen, uit vrees voor 't inhagelen der ruiten, hun vensters. Veel vruchten te velde zijn stukgeslagen. Boontjes aan flarden, peen toegetakeld, vlas zeer beschadigd, en dat In korten tijd. Poortvliet, 2 Juni. Hedennacht sloeg de bliksem in drie naast elkaar staande huizen. De beide eerste bleven van belangrijke schade verschoond, alleen zijn er enkele dakpannen verbrijzeld. Maar in het derde heeft hij erg huisgehouden. Hij kwam door den schoorsteen binnen, rukte de houtbekleeding er af, sloeg den spiegel in scherven en veegde wat op den schoorsteenmantel stond -veg; de wekker werd tot bij de deur geslingerd, vaasjes enz. lagen verbrijzeld op den grond. Van het nachtlampje kwam het glas in de wieg terecht. Het daarin liggende kind bekwam daardoor een gering brandwondje aan de hand. De vader vertelde, dat ze zoo ge schrokken warendat ze reeds buiten stonden, eer ze om de kinderen dachten. Verder beschadigde de bliksem nog een deken, die over een stoel hing, deze had reeds vlam gevat, doch kon bijtijds nog gebluscht worden. De buurman stond voor de deur van zijn huisje toen het gebeurde. Hij werd midden op den weg geslingerd en bleef daar eenigen tijd bewusteloos liggen. Het is als een wonder te beschouwen, dat er geen enkel persoon letsel bekomen heeft. Nu loopt alles met materieele schade af; alleen is het jammer, dat er niets van den inboedel verzekerd was. Dinteloord. Zaterdag ontlastte zich boven onze gemeente een zwaar onweder, dat van half één tot half vier duurde. Een melkkoe van den landbouwer A. Schutter werd in de weide door den bliksem getroffen. TeStandaarbuiten (N.-Br.) werden drie koeien in de weide door den bliksem gedood. Zware onweersbuienbrengende een overvloedigen regen, ontlastten zich in den nacht van Maandag op Dinsdag boven Den Bosch en omstreken. Zonder noemenswaardige schade te ver oorzaken trof de bliksem o.a. het tramstation Wordragen te VI ij m e n. Spel van den bliksem. Te 's Heeren broek sloeg de bliksem in de woning van G. IJssei, rukte een deel van den schoorsteen af, slingerde enkele borden tegen den grond en nam zijn weg door de open voordeur naar buiten, zonder brand te veroorzaken. Zelfs bleef het dochtertje van IJssei, dat in de deur stond, ongedeerd. Te 's-Heerenberg werd de woning van den landbouwer Geurts door den bliksem getroffen. De boerderij werd ge heel in de asch gelegd. Te Apeldoorn raakte de bliksem een zijmuur van de kerk, zonder echter veel schade toe te brengen. r,i'/Unnitfn ripr provincie Uroningen hebben vooral de tuin vruchten zeer geleden. Op de bouwakker moest de rogge het ontgelden. Van sommige plaatsen komen berichten over het inslaan van den bliksem, meeren- deels echter zonder brand. Te Legemeer (Haskeriand) is de bliksem geslagen in de boerderij van Poslma, welke geheel afbrandde. Te Jou re (Fr.) werden drie koelen van den veehouder Drijfhout in de weide door den bliksem gedood. Vijf personen, die zich van G r o 11 o o naar Rolde begaven, werden in het veld door het hevige onweder overvallen. Één hunner de herbergier H. J. Darwinkel, uit Rolde, werd door den bliksem ge troffen en was onmiddellijk dood. Ook zijn hond werd gedood. De landbouwer Klinkhamer, eveneens uit Rolde, werd aan het linkerbeen ge- troffen en was eenigen tijd bewusteloos. Is een Kalibemestlng op kleigrond rendabel? Dat kali (kaïniet, patentkali enz.) noodig is op zand, en andere lichtere gronden heeft nooit iemand betwijfeld. Altijd heeft de leer gegolden: op zandgrond in de eerste plaats kali als kunstmest. Maar daarneven gold dan ook de regeldat op kleigronden een kallbemesting overbodig was. Uit „de proefnemingen omtrent de rentabiliteit van kalimesting op kleigron den", waarvan het verslag ons door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt medegedeeld, blijkt, dat dit standpunt niet meer onaangevochten is. Er is uit deze proefnemingen duidelijk gebleken, dat de kalibehoefte ook van zwaardere gronden, een feit is. En te verklaren is deze kalibehoefte niet moeilijk. De cultuur is langzamerhand gewijzigd. Enorme hoeveelheden aardappelen, suiker bieten, kool enz. worden verbouwd, daar, waar vroeger minder kaliroovende ge wassen werden gewonnen. Daarenboven is in sommige streken de veestapel inge krompen, en waar zulks misschien niet het geval is, daar wordt toch heel wat stroo aan het landbedrijf onttrokken voor de carton-industrie en andere stroo gebruikende fabrieken, en met het stroo wordt de kali uit het bedrijf verwijderd, want stroo be vat veel kali. Uit verschillende proevenIn boven gemeld verslag beschreven, is gebleken, dat óf zeer veel zwaardere gronden, b.v. in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2