ZIElUKZEESCHEgH NIEUWSBODE. Donderdag 4 Juni 1908. NIEUWSTIJDINGEN. (25 ierikzeeanh Courant). Verschijnt DINSDAQ, DONDERDAQ en ZATERDAQ. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10.— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8625. Uitgever-Hoofdredaotaur i A. FRANKFL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Adverlentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven H. H. Adverteerders worden beleefd verzocht hunne Adver- tentiën, bestemd voor het nummer van Vrijdagavond, zoo vroegtijdig mogelijk aan ons bureau in te zenden. Bewerkelijke advertentiën moeten Donderdag worden ingeleverd. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven.Zierikzee Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg Een wollen das; nieuw lederen portemonnaie sleutel; medaillon. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Keuring der verhuurd wor dende Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Veror- dening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Vrijdag den 5 Juni e.k., des namiddags te 3 uur, aan da stallingen dop rijtuigverhuurders eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordend** R ij- e ii V u u i i i b - - Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voor koming van de bij de Algemeene Politic-Veror dening bedreigde boete. Zierikzee, den 30 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.n-B. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zater dag den 6 Juni e.k., des namiddags te 3 uur, op het Raadhuis, eene buitengewone openbare Vergadering van deu Gemeenteraad zal gehouden worden, ter installatie van den benoemden Bur gemeester dezer gemeente, den heer Mr. H. C. MOOLENBURGH. Zierikzee, den 3 juni 1908. De Burgemeester, J. F. SCHUURBEQUE BOE1JE, Weth., l."-B. RUSLAND. Heden (Woensdag) vertrekt Koning Eduard uit Sheerness voor de ontmoeting met Tsaar Nicolaas te Reval. Er gaan natuurlijk de noodige kruisers en torpedojagers mede. Deze zullen echter de beide koninklijke jachten niet door het Keizer Wilhelm-kanaal vergezellen. Reval, de plaats van ontmoeting, is het westelijkste punt van het groote Russische Rijk, een onaanzienlijk stadje boven op een heuvel, met een belangrijke maritieme haven aan den Ingang van de Golf van Finland. Het is één der voornaamste stations van de Russische vloot. EN8ELAND. Londen, 1 Juni. De stoomboot „Bermen van Rotterdam naar Barry, en de „Queens- wood" van Oolfhaven naar Hamburg, zijn twee mijlen van Dover In aanvaring ge komen. Beide hebben zware averij. De „Loanda" van de Dultsche stoom vaart-onderneming kwam in aanvaring met een onbekende Spaansche boot nabij Goodwins. De „Loanda" zonk, de bemanning is gered. 2 Juni. Generaal Buller, die de Britsche troepen aanvoerde in het begin van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, is gisterenavond gestorven. FRANKRIJK. Parijs, 1 Juni. Hedennacht zijn de schilder Stelnheil en zijn schoonmoeder, mevrouw Joly, in hun woning Ie Vaurigard door inbrekers vermoord, terwijl mevrouw Sleinheil ernstig verwond is. Een bedrag van 8500 francs werd geroofd. De slachtoffers zijn reeds naar de Morgue overgebracht. Van de daders nog geen spoor. (Adolf Eduard Sleinh'eil Is de zoon van den Elzassischen schilder Louis Sleinheil, bekend ais schilder en ook door zijn arbeid tot restauratie van geschilderde glazen uit de 13e en 14e eeuw). De enquête over den moord op den schilder Sleinheil en zijn schoonmoeder, madame Jofy, schijnt aan te toonen, dat de moord een uitvloeisel was van een diefstal, daar een som van 8500 francs verdwenen is. Bovendien inist men uit 'n particuliere cassette, die builen de appartementen der vermoorden bewaard werd, verschillende bijouterieën. Men weet niet, op welke wijze de dieven ontvluchtten, en ook niet, in welke richting men nasporingen heeft te doen. Men heeft vermoedens op een model, dat de woning goed kende, en, misschien veronderstellend, dat de eigenaren naar buiten waren gegaan, zooals ze meestal des Zaterdags deden, met eenige medeplichtigen het huis binnendrong en den dubbelen moord onder de bovengenoemde omstandigheden bedreef. De lijken der slachtoffers werden naar de Morgue gebracht, om aldaar onderzocht te worden. De moord op den schilder Steinheil en zijn schoonmoeder Jofy, heeft een geweldige opschudding veroorzaakt. Het tragische van het geval is, dat de beide vermoorden, met mevrouw Steinheil slechts «aUnj^tW^tfêpciV. Zlj'tlodurin evi, <fosurp)b naar buiten gemaakt en bestolen te Parijs teruggekeerd, den nacht in hun huis door te brengen, om den volgenden dag weer naar buiten te gaan. De inbrekers, die van deze aanwezigheid der familie niets wisten, schijnen, toen zij het huis niet vrij vonden, maar dadelijk den heer Steinheil en Jofy van kanf te hebben gemaakt. Waarom zij mevrouw Sleinheil hebben gespaard is echter nog niet recht duidelijk. Uit de verklaringen van mevr. Sleinheil, die men gebonden op den vloer vond, nadat zij de prop, die men haar in den mond had gestopt, had welen Ie ver wijderen, schijnt men te kunnen opmaken, dat er 4 inbrekers zijn geweest, een vrouw en drie mannen. Een dezer laatste zette haar een dolk op de borst en dwong haar te zeggen, waar het geld lag, dat haar man had gekregen voor een onlangs ver kochte schilderij. Mevr. Steinheil meende in dien man éénder modellen te herkennen die Sleinheil vroeger had gebruikt voor een schilderij. Steinheil schijnt toch trouwens de gewoonte Ie hebben gehad zijn modellen zoo maar van de slraat mee in huis te nemen, lot de grootste schooiers en meest ongunstig uitziende individuen toe. Dit zou dus verklaren hoe de inbrekers zoo goed den weg in huis wisten, lil het geheel hebben de inbrekers, van wie nog steeds geen spoor is onidekt, zich van ruim 8000 francs weten meester te maken. Men vond den heer Steinheil en zijn schoonmoeder beiden verwurgd. Zij hadden een sterk gespannen louw om den hals met een prop in den mond. Het is nog niet uitgemaakt of de dood het gevolg is geweest van verwurging door het te sterk spannen van het koord, dan wel van verstikking door de prop. Vooral in de kunstenaarswereld, waar de heer Steinheil zeer bekend en gezien was, heelt het drama groote ontroering verwekt. Generaal Langlois deelt in een interview aan La Palrie mede, dat het zeer wenschelijk zou zijn, Indien een overeenkomst lusschen België en Nederland zou kunnen verkregen -worden, heigeen voor den linkervleugel van hel Fransche leger van groot belang is, aangezien daardoor voorkomen zou worden, dat dan het neutrale grondgebied zou geschonden worden, hetgeen Frankrijk ongetwijfeld zal eerbiedigen. Mei het vooruitzicht van een Engelsch Fransch-Russische overeenkomst, zouden onze buren aan de andere zijde van den Rijn, zoo besluit de generaal, in een slechte positie verkeeren. OUITSCHLAND. Berlijn, 31 Mei. Het Zweedsche konings paar is om 5 uur 22 min. aangekomen. Het keizerlijk paar, de krocnprlnses, prinsen en prinsessen waren tot ontvangst aan het station aanwezig. Het weder was prachtig. Het Zweedsche koningspaar werd bij de aankomst door een zeer talrijk publiek geestdriftig toegejuicht. De troepen en vereenigingen hielden den weg aan beide zijden afgezet. Aan den Pariser Platz bracht de eerste burgemeester den welkomstgroet over van de stad. Hij herinnerde 1 n zijn rede aan de nauwe verwanlschapsbanden.die bestaan tusschen het Zweedsche koningshuis en het huis der Hohenzollerns en de talrijke gemeenschappelijke slaalhuishoudkundige en politieke belangen, die belde naties te zamen snoeren. Koning Oustaaf dankte op hartelijke wijze voor de warme ontvangst. De koningin nam van een schoolmeisje een bouquel rozen in onlvangsl. De intocht in hei keizerlijk paleis ging gepaard met klokgelui. Te halt acht bracht het koninklijk paar een bezoek aan de keizerin. Aan het feestmaal hield de keizer een rede, waarin hij o. a. het volgende zelde „Met vreugde begroet ik Uwe Majesteit, ook namens de keizerin, in de versierde hoofdstad. Daarbij gaf de keizer zijn vreugde te kennen, dat de koningin voor de bezwaren van de reis niet was terug geschrikt. Ik ben overtuigd, te spreken namens het geheele Duitsche volk, wanneer ik Uwe Majesteit een hartelijk welkom 'i cuioiu uwull», uu« teekent van de vriendschappelijke be trekkingen, die sinds menschenheugcnis tusschen de beide naties en de vorsten huizen bestaan. Waar de naties door de verbetering van de verkeersmiddelen steeds nader tot elkaar komen, hoop ik, dat de handel en de vriendschappelijke omgang nog hechter zullen worden en de beschaving in beide landen steeds meer in aanmerking zal komen. Levendig begroet het Duitsche volk het feit, dat het aantreft de namen van Duilschland en Zweden onder twee documenten, die het bewijs leveren, dat de vreedzame gezindheid en de instand houding van rust en zekerheid in het noorden van Europa verzekerd is". Voorts wenschte de keizer Zijne Majes teit een lange, vreedzame en gezegende regeering. Daarna dronk hij op het welzijn van den koning en de koningin van Zweden. De koning van Zweden antwoordde op de begroetingsrede van den keizer: „Voor de zeer vriendelijke woorden van Uwe Majesteit en de prachtige ontvangst spreek ik mijn diepgevoelden dank uit. Uwe Majesteit weet, dat mijn overleden vader door de oprechtsté vriendschap met keizer Wilhelm den Oroote en diens opvolgers verbonden was. Ik heb sedert mijn jeugd het genoegen Uwe Majesteit te kennen, en mij en de koningin zijn bij tal van gelegenheden de meest waarde volle bewijzen van sympathie en van vriendschappelijke gezindheid ten deel gevallen van Uwe Majesteit. Ik verzoek n die ons ook in de toekomst te willen schenken. Vooral voor de koningin is het een bizondere vreugde hier te komen. De schoonste herinneringen uit haar kindsheid zijn nauw niet het keizerlijk huis en de eerbiedwaardige gestalte van den ge- meenschappelijken grootvader van Uwe Majesteit en de koningin verbonden. Weldra zijn er twintig jaar verloopen, dat de roemrijke schepter des Duitschen keizers in de werkzame handen Uwer Majesteit werd gelegd. De Duitsche vorsten en het volk kunnen terugblikken op een bijna weergalooze vreedzame ontwikkeling van geestelijke en stoffelijke krachten in dien tijd. Ook voor Zweden waren de afge- loopen twintig jaar van groote beteekenis; immers zij beteekenen de gelukbrengende ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekking van onze landen. Door de Noord- en Oostzeeverdragen, die dienen ter bevestiging van den wereldvrede, hebben ook onze landen een nauwere verbintenis aangegaan. Het is mijn vaste overtuiging, dat de verdragen zullen strekken tot krachtdadige bevordering van beiderzijdsche belangen, en tot blijvende versterking van onze betrekkingen zullen bijdragen. Door den daadkrachtigen steun van Uwe Majes teit werd dit jaar een nieuwe verbinding tusschen Duitschland en Zweden in 't leven geroepen, die een brug moge worden voor de harten der stamverwante volkeren. De koning dronk ten slotte op het welzijn van den keizer, de keizerin, de keizerlijke familie en het Duitsche rijk. Berlijn, 2 Juni. Ter eere van het Zweedsche koningspaar had hedenavond een groote taptoe met fakkelverlichting plaats. Hunne majesteiten bevonden zich op het balkon van het koninklijk paleis. Een overtalrijke menschenmassa genoot van dit grootsche muziekevenement. Tegep 11 uur vertrok 't Zweedsche kontngijjaar, na aan het station hartelijk afscheid genomen te hebben van het keizerpaar. Het was Maandag 1.1. smoorheet in Berlijnin de schaduw bereikte de tempe ratuur zelfs nog 95 graden Fahrenheit. Hoewel de parade ter eere van het Zweedsche koninklijk paar op een vroeg morgenuur gesteld was, kwamen er toch tal van gevallen van onwelzijn voor. Van de 25.C00 man troepen moesten niet minder dan 284 man in de ambulances worden opgenomen en onder de toe schouwers vielen er tusschen de vier- en vijfhonderd in^onmacht. 2 Juni. De Norddeutscke Allg. Zeitung verklaart officieel, dat de firma Krupp vanwege het tiaei-Kt/munco* v,. koninklijk particulier fonds heeft ontvangen en dat de koninklijke fondsen nooit met eenig kapitaal betrokken waren bij de fabrieken van Krupp. BELGIË. Een student uit Luik was met eenige vrienden een aulomobleltocbtje gaan doen. Te Rochelort ontmoetten zij andere auto rijders, mei wie zij iu gesprek raakten over de snelheid hunner rijluigen. Na de discussie volgde een proefneming en er werd een geïmproviseerde wedstrijd ge houden, waarbij één der rijluigen op een korte kromming tegen een boom botste met verschrikkelijken schok. Één der studenten, Philippino Roxas geheeten, vloog uit het rijtuig dertig meiers ver, en werd verschrikkelijk gewond. Twee dokters verzorgden hem, maar hij overleed nog eer de dag om was. Een inwoner van Frasnes-lez-Duisse- nal is het slachtoffer geworden van een diefstal, gepleegd in zonderlinge omstan digheden. Hij was getrouwd geweest met een weduwe, die een dochter had; deze laatste was naar Amerika vertrokken. Verleden week kwam zij naar België terug, in gezelschap van een Amerikaan, die uitgaf voor haar echtgenoot. Kort daarna diende hel paar een klacht in tegen den stfetvader van het meisje en beschuldigde hem van zulke erge leiten, dal liet parket niet aarzelde hem te doen aanhouden. Terwijl men den ongelukkige lusschen de gendarmen naar Doornik overbracht en hern in de gevangenis opsloot, deden de Amerikaan en zijn gezellin de woning van den stiefvader leegplunderen; al het zilverwerk en al wat waarde had werd geroofd, en het paar nam er de vlucht mede naar Frankrijk. Toen hel patkei die feilen vernam, werd de aangehoudene weer in vrijheid gesteld de man kon naar zijn ledige woning terugkeeren. Het dievenpaar werd opge zocht en gelukkig te Rijssel aangehouden Het zal uitgeleverd worden. In België heeft weder een spoorweg ongeluk plaats gehad. Het Hbld. v. Antw. meldt hieromtrent het volgende: Een erg ongeluk Is Maandag voor gevallen te 8j uur, op 500 meters alstand van de statie van Chainaye, aan hel wisselspoor der lijnen op Venders en Hervé. De Duitsche expresstrein, die Brussel verlaat te 6 uur 3 min., om te 8 uur 59 min. Ie HerbeslaI aan te komen, was juist de statie van Chainaye voorbij gereden en gekomen aan gezegd wisselspoor. De naald voorbij rijdend, zag men, dat, men weet niet hoe, de laatste waggon de baan van Hené opreed. Zij sprong uit de rails, raakte dwars over den weg, en botste tegen de Saxbycabien, die zij geheel afbrak. Vijf reizigers werden gekwetst, 2 aan het hoofd, en zóó erg, dat hun leven in gevaar is. Onder de gekwetsten zijn een jongeling en een dame van Duitsche nationaliteit. De gekwetsten zijn, na eersle verzorging, in het Beiersch gasthuis te Luik gebracht. NEDERLAND. Apeldoorn, 1 Juni. Nu H. M. de Koningin in de laatste dagen bij Haar dagelijksche rijtoeren en wandelingen zelden aan de voorzijde 't Paleis 't Loo verlaat, en 't publiek H. M. dus niel te zien krijgt, doen weer allerlei geruchten de ronde. Dat H. M. zich zoo weinig in 't publiek vertoont, behoeft volstrekt geen bevreem ding te wekken of reden tot ongerustheid te geven. Door aankoop in de laatste jaren van groote uitgestrektheden heideveld en boscb, waarin nu In alle richtingen wegen zijn aangelegd, kan H. M. Zich, 't zij Ie voet of per rijtuig uren ver van 't paleis be geven, zonder door 't publiek gezien te worden. 't Moet voor teder begrijpelijk zijn, dat H. M. van deze vrijheid een ruim gebruik maakt en 't voor H. M. een hoogst aange name afwisseling is, dagelijks, na vol- ïmmte)o1{b8tër..?eniee uren in algeheele Arnhem, 1 Juni. Zaterdagavond voelden de leden van het gezin van De R., vader, moeder en twee kinderen, In de Spoor wegstraat alhier, zich onwel. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en bleken zich verschijnselen van vergiftiging voor Ie doen. Uit een voorloopig onderzoek bleek, dat dien middag soep was gegeten, welke een dag was bewaard in een geëmail leerde pan. Intusschen wordt het onderzoek voort gezet. Hoewel nog niet hersteld, bleken de patiënten Zondag buiten gevaar. Velp, 1 Juni. Alhier is de ongeveer 55 jarige wed. Grijssen Zondagavond met een brandende lamp van de trap gevallen. Haar kleeren geraakten daarbij in brand en door een raam kroop zij naar builen en riep om hulp. De metselaar Bdie naast haar woont, snelde toe en doofde de vlammen, waarbij hij-zelf brandwonden aan de beenen kreeg. De vrouw was over het geheele lichaam mei brandwonden bedektalle kleeren waren van haar lichaam en het haar van het hoold gebrand. Zij werd dadelijk naar hel ziekenhuis vervoerd; haar toestand is zeer zorgelijk. Overveen, 1 Juni. Alhier is vanmorgen de onderwijzer der school, lot grooten schrik van al de schoolgaande kinderen, plotseling ineengezakt. De spoedig ontboden geneesheer kon slechts den dood door beroerte constateeren. Onder de schoolkinderen veroorzaakte het noodlottig geval groole onstellenis. Amsterdam, 1 Juni. Twee rechercheurs zijn er gelukkig in geslaagd gistermiddag den beruchten inktwerper in het Vondel park te snappen, juist op het oogenblik dat hij op bet punt stond een dame met inkt te werpen. Bij fouilleering werd een fleschje inkt en een spuitje op hem gevonden, welke voorwerpen in zijn kist in de kazerne werden aangetroffen. De inktwerper, die in arrest is gehouden, blijkt te zijn een 21-jarig jongmensch van goeden huize, wonende in hel Willemsparkkwartier, maar op hel oogenblik in militairen diensl. Hij- heeft bekend een keer ot 7 zijn hinderlijke aanvallen op japonnen van dames te hebben gericht, doch wist geen reden op te geven. Zooals hierboven blijkt, arresteerde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1