ZIEMKZEESCIIE [NIEUWSBODE. Dinsdag 2 Juni 1908. Eerste Blad, (525 ierikzeesch C o u r a n t). Algemeen Overzicht. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prqs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per weet, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8624. Uitgever-HoofdredacteurA. FKANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cis., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur t A. 1. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladén. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. H. H. Adverteerders worden beleefd verzocht hunne Adver- tentiën, bestemd vobr het nummer van Vrijdagavond, zoo vroegtijdig mogelijk aan ons bureau in te zenden. Bewerkelijke advertentiën moeten Donderdag worden ingeleverd. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Keuring der verhuurd wor dende Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Veror- dening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Vrijdag den 5 Juni e.k., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen der rijtuigverhuurders eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voor koming van de bij de Algemeene Politie-Veror- dening bedreigde boete. Zierikzee, den 30 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. De met veel animositeit, maar over het algemeen in goede orde plaats gehad hebbende verkiezingen van 81 volks vertegenwoordigers voor de Belgische Kamer van Afgevaardigden, die uit 166 leden bestaat, waarvan om de twee jaren omstreeks de helft aftreedt, hebben in den stand der staatkundige partijen geen ingrijpende wijziging teweeggebracht. De socialistische partij heeft eenige zetels op de katholieke en de liberale partij veroverd. De regeeringspartij is daardoor wel ver zwakt, maar niet in die mate, dat zij door de uitspraak van het land genoodzaakt is het heft uit handen te geven. In Parijs werd op het bekende kerkhof Père Lachaise de jaarlijksche betooging gehouden voor hen, die vielen bij de Mur des Fédérés, toen in 1872 het leger van Versailles den opstand der Commune in bloed smoorde. Aan die betooging namen dit jaar 150.000 menschen deel. Op de graven der gefusileerden werden kransen neergelegd. De president der reputyiek, Faiilières, was eenige dagen in Londen, waar hij de gast van Engeland's koning was. Zijn bezoek aan Engeland was niet slechts een contra-beleefdheid in antwoord op het bezoek, dat indertijd Eduard VII aan Parijs gebracht heeft, maar had tevens tot politiek doel een staatkundig bondgenoot schap tusschen Frankrijk en Engeland te bevorderen, hetgeen, hoewei de betrekkingen van Duitschland met Qroot-Brittannië in de laatste tijden aanmerkelijk verbeterd zijn, door eerstgenoemd rijk met leede oogen wordt aangezien. De Duitsche keizer en zijn staatslieden toch zien Frankrijk veel liever geïsoleerd, dan versterkt door allianties. Tegenover den 'driebond van Duitschland, Oostenrijk en Italië, komt dan te staan die van Frankrijk, Engeland en Rusland. Voor het behoud van den vrede zouden deze twee bonden, die elkander vrij wel in evenwicht houden, de beste waarborg zijn. De sterkeren zullen er niet licht toe over gaan elkander met de wapenen te bekampen, maar plegen elkaar zooveel mogelijk te ontzien. Engeland's koning, der dritter dan im Bundezal eerstdaags den Czar van Rusland een bezoek brengen, waarvan de politieke beteekenis, want het is niet slechts een beleefdheidsvisite van den éénen vorst aan den anderen, In de Europeesche pers druk besproken wordt. Ook in het Engelsche Lagerhuis werd het beoordeeld, en wel door Ogrady, een lid van de arbeiderspartij (Labourpariy), die h«t afkeurde, en er bij de regeering op aandrong het te voorkomen wegens de verhouding tusschen de Russische regeering en de leden van de Eerste Rijksdoema. Bijna honderd leden dier Doema worden in Siberië gemarteld, of wachten in de gevangenissen het vonnis. Officiëele en niet officiëele moorden vinden dagelijks plaats, en de moordenaars worden door den Czar, ten aanschouwe der gansche beschaafde wereld, gedecoreerd, Tal van personen verdwijnen geheimzinnig, zonder ooit weer teeken van leven te geven. En dat alles geschiedt, dank zij de leden der zwarte bende, die als gunstelingen van den Czar, oppermachtig zijn in het land. Gevangenis en knoet, galg en kogel vervangen er recht en wet. Zou het geen schande zijn voor de Britsche natie, zoo haar Monarch een bezoek gaat brengen bij den man, wiens handen bezoedeld zijn met het bloed zijner onderdanen. De minister van buitenlandsche zaken, Asquith, ant woordde, dat het bezoek van den Czar aan Londen nog altijd niet door den koning was beantwoord, en bovendien hadden de twee neven elkaar in geen zeven jaar gezien. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing de Onderwijswet aangenomen. De suffragettes laten weer van zich spreken. Zij hebben als goede propagan disten er voor gezorgd, dat bij de opening van de Fransch-Engelsche tentoonstelling zij, en de zaak, die zij voorstaan, de algemeene opmerkzaamheid trokken. Zij lieten namelijk vliegers op het terrein der expositie op, waaraan groote vlaggen hingen, waarop met reusachtige letters stond „Votes for Women" (stemrecht voor de vrouwen). In de Russische Doema heeft de ver houding, waarin Finland tot Rusland staat, een onderwerp van beraadslaging uitge maakt. Maskoff, een lid der uiterste rechter zijde, beweerde, dat Alexander 1 indertijd Finland als een provincie van Zweden, en niet als een souvereine staat veroverd had, zoodat de Russische regeering de volle vrijheid had met Finland te handelen naar zij meende, dat in het belang van Rusland was. En wanneer nu de Finsche constitutie Rusland schaadde, dan moest zij afgeschaft worden. Daarentegen meenden andere leden, natuurlijk behoorend tot de linker zijde, dat het er om te doen is om Finland zijn vrijheden en rechten te ontnemen. Zij toch, die tegen een constitutie gekant waren, waren jegens het kleine constitu- tioneele Finland met antipathie bezield. En eerst als het laatste fundament der vrijheid is afgebroken, achtte de reactie zich zeker van haar zaak. Dagelijks komen berichten in van tal van terechtstellingen door kogel of strop, en van mishandelingen in de stampvolle gevangenissen, waar de menschen op den met stroo bedekten grond slapen. Zelfs Nero en Caltigula zouden, indien zij uit hun graven konden herrijzen, bij den aan blik er van een huivering niet kunnen onderdrukken. In Kiel o.a. is een gevangenis, die ruimte aanbiedt voor 250 gevangenen. Men heeft er 700 menschen als beesten in opgesloten. In Astrakan zijn vele gevangenen tengevolge van de ondergane wreedheden gestorven. De rechterlijke autoriteiten, die anders in Rusland voor geen geruchtje vervaard zijn, en veel door de vingers plegen te zien, vonden de toegepaste martelingen toch wat al te bar, en zij ver oordeelden daarom den inspecteur der gevangenis en zijn adjunct tot acht jaren dwangarbeid. Welke onmenschen moeten die wel niet zijn, wanneer zelfs in Rusland een dergelijke straf tegen hen wordt uitgesproken Men herinnert zich, dat indertijd Maschilitsch één der hoofdaanleggers', was van den moord op koning Alexander en zijn gemalin Draga, van welke hij een zwager was. Deze nu, die op verzoek van de Engelsche regeering van het Servische hof verwijderd en uit den staatsdienst ontslagen werd, heeft zich thans voor de Skoeptchina candidaat gesteld. Zal het volk den koningsmoordenaar kiezen? De minister van onderwijs, Apponyi, heeft in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden de mededeeling gedaan, dat het zijn voornemen is een wetsontwerp in te dienen, waarbij het kosteloos onder wijs van staatswege zal worden ingevoerd. Hij noemde die wet een eereschuld. Daar zal nog vrij wat water door de Schelde vloeien, eer een dergelijke mededeeling in onze volksvertegenwoordigiiggedaan wordt. De Spaansche Regeering heeft in de Cortez een wetsontwerp tot beteugeling van het terrorisme ingediend. Dit ontwerp, dat schijnbaar tegen de tenr»risten gebruikt is, maar in hoofdzaak dient om de vrijzinnigen te treffen, is door den republikein Castro in een gloedvolle rede fel bestreden. Hij noemde het, als het aangenomen mocht worden, een staatsgreep. De grondwettige rechten worden er geheel door buiten werking ge steld. Het volk, zeide hij, zal zich niet meer om de bestaande wetten bekreunen, wanneer de regeering mei de grondwettige bepalingen als met oud roest omspringt. Een andere afgevaardigde, Iglezias, de leider der gematigde socialisten, verklaarde, dat het ontwerp juist terroristen zoude vormen. Men drong namelijk de burgers van den wettelijken weg af. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 1 Juni. In de MIddelburgsche Courant laat de schrijver van de Haagsche Omtrekken zich over de henoeming van mr. Moolenburgh tot burgemeester dezer gemeente aldus uit: Zierikzee heeft een nieuwen burgemeester. Reeds bleek, zooals ons h fctneld, de inge nomenheid der ingezetenen met die keuze. Trouwens, aan het vertangen van zeer veten is voldaan, en het dwaze praatje, dat de Regee ring er aan dacht aan het hoofd van het vrij zinnig Zierikzee een „orthodoxer, dominee" te plaatsen, is door de benoeming van mr. H. C. Moolenburgh gelogenstraft. Dit zou ook al te dwaas zijn geweest. De regeering was wel zoo verstandig om voor de plaats den geschikten man aan te wijzen. Zierikzee kent den heer Mootnburgh, en hij kent de gemeente, waar lilj geboren werd. En al moge het zeer langdurig wonen in één plaats ook zijn schaduwzijden meebrengen, vaak bekrompenheid en eenzijdigheid na zich slepen, de nieuwe Burgemeester heeft door zijn acade mische studiën, door het vervullen van verschil lende betrekkingen en het rondzien ook buiten Zierikzee genoeg ervaren, om hem ruim van blik en onpartijdig in zijn oordeel te doen zijn. Mr. Huibrecht Cornelis Moolenburgh werd 29 April 1860 geboren en is een zoon van wijlen den bekenden mr. Jacob Moolenburgh, notaris te Zierikzee, lid der Provinciale Staten en lid der Eerste Kamer. Hij promoveerde 6 April 1888 te Leiden in de rechten, werd raadslid te Zierikzee In 1893 en wethouder in 1894. Hij is ook, evenals zijn vader en zijn groot vader, lid der Provinciale Staten, Voorzitter van de afdeellng Zierikzee der Landbouwmaatschappij en van den Voogdijraad. Wat zijn politieke beginselen betreft, hij be hoort tot de linkerzijde der liberale aanhangers der Liberale Unie, en hij is voorstander van algemeen kiesrecht. In zijne woonplaats bekleedt hij ook menige betrekking ten nutte van het algemeen. Met goede verwachtingen gaat men zijn op treden als burgemeester tegemoet. Zijn wethouder schap stelde hem reeds op de hoogte van de plichten, die op hem rusten als hoofd der gemeente. Mogen die goede verwachtingen omtrent hem vervuld worden I Wij hebben dat praatje niet eens der ver melding waardig geacht. Zelfs in antirevolutio naire kringen alhier achtte men de benoeming van een orthodoxen predikant tot burgemeester niet mogelijk. De antirevolutionaire leiders te dezer slede hadden trouwens, voor zoover ons bekend is, geen bepaalden candidaat op het oog. Zij gingen blijkbaar uit van de gedachte, dat indien door de wijze, waarop zij de candidatuur van mr. Moolenburgh bestreden, het hun ge lukken mocht dezen candidaat, ongetwijfeld den meest scrieusen, van de baan te knikkeren, zij daardoor langs negatieven weg hun doel konden bereiken, want dan lag het veld voor één hunner richting open. Redactie Z. Nieuwsbode. Wegens langdurige ongesteldheid van den heer J. H. O. Dominicus, burgemeester en secretaris der gemeente Kruiningen, tevens secretaris van Schore, is in eerst genoemde gemeente tot tijdelijk secretaris aangewezen de heer N. van Dijke, en te Schore de heer A. Stevense, beiden ge meente-ontvanger. Door het bestuur der Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland is tot administrateur der stichting Vrederust benoemd de heer A. v. d. Vegt, le klerk op de stichting Veldwijk te Ermelo. Noordgouwe. Tot dijkgraaf van den Gooikens-Nieuwlandpolder is gekozen de heer M. van Gasteltot waarnemend dijk graaf de heer L. de Vlieger, beiden te Noordgouwe. Zonnemaire, 30 Mei. De algemeene vergadering der Vereeniging „Onderling Hulpbetoon", hedenavond in 't café Boot gehouden, was zeer druk bezocht. Door het bedanken van den voorzitter, den heer Hocke Hoogenboom, werd de vergadering, op verzoek van den burgemeester, geleid door den heer J. M. van den Bout Fz. in diens openingswoord betreurde hij het af treden van den voorzitter, en wijdde hij een warm woord voor 't geen door hem voor de Vereeniging was gedaan. Alsnu deed de boekhouder rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat door deelgerechtigden was gecontribueerd f 219 en aan hen was uitbetaald f 206,30; dat door begunstigers was opgebracht f 153,50 en dat het totale bezit der Vereeniging op 30 April 1.1. was f 2852,57. Den boekhouder werd dank gezegd voor zijn richtig beheer en de rekening goedgekeurd. Na eenige discussie werd met 38 tegen 8 stemmen aangenomen de volgende reglementswijziging: „Deel gerechtigden en inwonende leden worden, zoo noodig, gedurende hoogstens 6 weken op kosten der Vereeniging in het ziekenhuis verpleegd". Als commissarissen werden gekozen of herkozen de heeren J. Verseput, C. P. Blom, ds. J. de Leur, P. Verhuist, S. v. Almkerk Az. en J. Luikaart, terwijl de heer J. M. v. d. Bout Fz. met algemeene stemmen op 1 na als voorzitter werd ge kozen. In plaats van den heer P. Verhulst, die als penningmeester had bedankt, werd de heer L. K. Kluit als zoodanig aange wezen. Negen nieuwe leden traden toe. Na een woord van dank voor de trouwe opkomst, werd de vergadering gesloten. Eikerzee, 29 Mei. Hedenavond werd alhier tot de oprichting van den kolenbond „Eendracht maakt Macht" besloten voor de gemeenten Ellemeet, Eikerzee en Duivendijke. Ruim honderd leden traden toe, waaruit liet bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren B. J. Bij de Vaate, voorzitter, I. J. van den Bout, vice-voor- zitler, T. Kloet, penningmeester, J. de Keyzer, secretaris, en J. Blom, terwijl als commis sarissen van toezicht op de administratie van den penningmeester zullen optreden de heeren P. Hanse, S. J. Gast en J. Op den Brouw. Burgh. Naar wij vernemen zal de Harmonie „Witte van Haamstede", op den tweeden Pinksterdag, des namiddags in het wat natuurschbon betreft zoo gunstig gelegen Westen-Schouwen eenige muziek nummers uitvoeren. Dit kan een reden te meer zijn om op dien dag een bezoek te brengen aan onze zoo schoone duinstreek, thans door goede straat- en grintwegen gemakkelijk tc be reiken. In het café „Westen-Schouwen" is voldoende gelegenheid tot het gebiuiken van ververschingen. Nieuwerkerk. Vrijdag had de timmer mansgezel Jac. A. uit Zierikzee, in dienst van den heer W. Brouwer alhier, terwijl hij werkte aan de in aanbouw zijnde woning op de hofstede van den heer J. N, Bouman, het ongeluk door een misstap van één der zolderbalken van een hoogte van ongeveer 5 M. te vallen. Hij kwam gelukkig juist terecht in den kefder, waarin een meter water stond, zoodat de val aanmerkelijk gebroken werd. Bewusteloos werd hij opgehaald en later, nadat hij bijgekomen was, naar Zierikzee vervoerd. Bruinisse. In de Noordstraat alhier heeft men in verband met den aanleg van buizen voor de rioleering een tweetal zinkputten aangebracht. Deze zijn gereed op de bedekking na, waarop men op de openingen tijdelijk losse planken heelt gelegd. 'Toen Zaterdagavond de koeien van een landbouwer alhier stalwaarts gebracht werden, geraakte één dezer dieren door het breken van één der planken in één der zinkputten en wel zoodanig, dat het er niet tijdig genoeg uitgehaald kon worden. Men moest een deel van het metselwerk afbreken, eer men het beest uit den put kon halen. Het kwam er slechts dood uit, daar door den val den nek gebroken was. Heel wat menschen waren getuigen van het ongeval, dat natuurlijk voor den eigenaar van het dier een groote schade is. Toch is het nog gelukkig dat slechts eene koe en niet één der vele kinderen, die vaak op en bij die planken spelen, het slachtoffer is geworden. Zeker doet het geval denken aan het spreekwoord, waarin van een kalf en het dempen vaii een put sprake is. De heer F. C. van den Berg, ambtenaar op ttjdelijken voet aan de Rijkspostspaar bank te Amsterdam, is geslaagd bij het examen vóór klerk aan die inrichting. Hij behaalde daarbij no. 1. St-Filipsland, 31 Mei. Alhier is een kieken geboren met 4 pooten. Het diertje huppelt lustig met 3 van de 4 met zijn collega's rond. Het vierde weigert eenigen dienst. Stavenisse. Wat wij langen tijd vermoed, ja gevreesd hebben, zal thans spoedig werkelijkheid worden: de heer A. Morel, sinds 14 jaar alhier medicus, gaat spoedig onze gemeente verlaten, teneinde zich te Rotterdam als arts te vestigen. Gerust kan men verklaren, dat ieder ingezetene er veel spijt van heeft, want genoemde heer heeft in de 14 jaren getoohd een waar medicus, een redder en helper der lijdende menschheid en een waar oprecht burger en vriend te zijn. De redenen, die genoemde heer genoopt hebben dit groote besluit te nemen, moeten wij billijken, maar alle ingezetenen hebben, zonder overdrijving gesproken, er groote spijt van. Moge het den geachten medicus en den zijnen in Rotterdam naar wensch gaan! In de Vrijdag alhier gehouden ver gadering van ingelanden van den Nieuwen- polder (annex Stavenisse) werd vastgesteld de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1907/08. De inkomsten hadden bedragen f 3459.03, de uitgaven f 2557.975, saldo f 901.05s. Vastgesteld werd de begrooting voor 1908/09. Deze sluit m ontvangst en uitgaaf op f 3670.895. Op de aanbevelingslijst voor gezworene werden geplaatst de heeren C. Kloet (periodiek aftredende 1 Aug. a.s.), L. Groenewege en Anth. Stoutjesdijk. Scherpenisse, 31 Mei. Zaterdagavond j.l. had aan het dijkvak van de waterkeering van het cal. waterschap Scherpenisse tusschen de dijkpalen 13 en 15, dat in uitvoering was van verhooging en ver zwaring, een belangrijke grondinzinktng en binnenwaartsche onderuitzetting plaats over een lengte van 55 M. De inzinking had plaats tot in het buitenbeloop, vulde door opbersting der veenlaag de naastliggende waterleiding. De hoogte der waterkeering in het buitenbeioop reikt nog tot 3 M. -f H.W. Niettegenstaande het Zondag was, is men onmiddellijk moeten beginnen het ingezonkene per spoor met grond te ver- hoogen. Gevaar voor doorbraak bestaat echter niet. Goes. De centrale katholieke kiesver- eeniging in het district Goes heeft besloten mede te werken tot de oprichting van een Zeeuwschen Bond van katholieke kies-J vereenigingen. 's-Heer-Arendskerke. De gemeenteraad? alhier heeft, op verlangen van Gedep Staten van Zeeland, het in de vorige ver-\ gadering genomen besluit tot het aangaan eener geldleening k f 13000, af te lossen in 13 jaarlijksche termijnen van f 1000 te beginnen 15 Juli 1916, in dezen zin ge wijzigd, dat de raad zich het recht voor behoudt deze leening spoediger af te lossen. Middelburg, 1 Juni. Zaterdag in den voormiddag werd in een plechtige openbare zitting der arrondissements-rechtbank alhier als substituut-officier van justitie bij voor noemde rechtbank geïnstalleerd mr. K. W. H. van Lidt de Jeude. Deze, door den griffier binnengeleidwerd door den waarnemenden ambtenaar van het Open baar Ministerie, mr. B. W. T. Kronenberg, gelukgewenscht met zijn benoeming, die een onderscheiding was, omdat de leiding van het parket in den eersten tijd alleen aan hem zal zijn opgedragen. Spreker sprak de hoop uit, dat de nieuwe functio naris zijn waardigheid met lust en opge wektheid zal aanvaarden. Hij koesterde de overtuiging, dat het den nieuwbenoemden na zijn vijfjarige werkzaamheid te Zierikzee aan de noodige ervaring niet zal ontbreken. Hierop werd voorlezing gedaan van het proces-verbaal van eedsaflegging. Alsnu sprak de president, jhr. mr. A. van Reigers berg Versluys, mr. Lidt de Jeude toe, na in waardeerende woorden den ontslapen substituut-officier van justitie, mr. Turk, herdacht te hebben. Spreker wees op het groot gewicht der betrekking, en op de eervolle taak, die aan mr. Van Lidt de Jeude is opgedragen om mr. Turk te vervangen, hetgeen niet gemakkelijk is. Hij twijfelt echter niet, of de benoemde zal tpgen de taak, die hem wacht, opge wassen zijn. Negen jaar toch is hij als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Leeuwarden, en gedurende vijf jaar als substituut-officier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1