ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 30 Mei 1908. Eerste Blad. RECLAMES. (25 ieriltzeesclie O o u r a n t). jsw sól NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAQDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling, 63ste JAARGANG. No. 8623. Uitgever-Hoofdradacteui' s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. nfn tmmi I, •3Q NEDERLAND. Rotterdam, 27 Mei. Ter hoogte van pand no. 24 in de jonkerfransstraat speelde hedenmiddag omstreeks 5J uren, de 2\- jarige G. F„ wonende bij zijn ouders in de Dirksmitstraat no. 65, op een hoop zand, die daar op de straat lag. Toen het kind zijn spelen staakte, liep het tusschen twee stilstaande wagens door en plotseling daar achter vandaan en op de tramrails komende, werd het gegrepen door den motorwagen 40, van lijn 3 der electrische tram, komende uit de richting van den Goudschensingel. Wel stopte de bestuurder dadelijk electrisch, maar hij kon niet voorkomen, dat het knaapje onder den baanschuiver verdween, die de borstkas van het kind indrukte. Een twintigtal personen, die toeschoten, lichtten den motorwagen op, haalden bet kind er onder uit en brachten dit naar het politiebureau in de Meermansstraat, waar hij even later overleed. Volgens ooggetuigen heeft de bestuurder van den motorwagen geen schuld aan het gebeurde. Het is door het onderzoek der politie aan het licht gekomen, dat Van der Nas, de te Rotterdam gedetineerde, van wien bleek, dat hij zich had schuldig gemaakt aan een inbraak te vorigen jare aldaar in de Hoflaan gepleegd, ook ingebroken heeft ten huize van mr. baron Van Lynden, aan de Juliana van Stolberglaan te's-Gravenhage. Enkele der toen gestolen voorwerpen zijn reeds opgespoord. 28 Mei. De reiziger G. G., wonende aan de Vlaggemanskade, de brouwersknecht H. v. O., uit de Wickstraat en de lood gieter F, v. H., uit de Stolkstraat alhier, keerden vanochtend van een wandeling uit de richting van Hillegersberg langs de Rotte huiswaarts. Omstreeks negen uren gekomen in den Zwaanshals, ier hoogte van hel Zwanen- eiland, ontmoetten zij daar een - jongen, die meitakken had. Één hunner nam hem een meitak af, hetgeen omstanders partij voor dien jongen deed trekken. Intusschen liep het drietal door totdat G. O. zich van achteren voelde beetge pakt en in de armen geklemd. Dit deed de veedrijver A. C. S., wonende in den Zwaanhals, één dergenen, die er bij gestaan hadden, toen den jongen de meitak werd ontnomen. De veedrijver drong den reiziger G. G. naar de kreek, die rond het Zwaneneiland loopt, stapte met den tegenspartelenden reiziger te water en wierp hem toen achterover in de kreek, pogingen aanwendende om zijn hoofd onder water te houden. Dit mislukte alleen door de tusschenkomst van om standers, die den veedrijver beletten zijn plan te volvoeren, De brouwersknecht H. v. O., die trachtte zijn in het nauw gebrachten kameraad hulp te verleenen, viel ook te water maar redde zichzelf. De veedrijver A. C. S. is door de politie gearresteerd en opgesloten op het bureau In de Lange Torenstraat. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 29 Mei. Onze lezers en lezeressen zullen zich nog herinneren, dat in het vorige jaar hier ter stede plannen gemaakt zijn tot oprichting eener stoom- wasch- en strijkinrichting annex bad inrichting. Door verschillende omstandigheden, in de allereerste plaats financieele, werd de oprichting uitgesteld, Men zal thans de zaak opnieuw aanpakken. Alvorens hiertoe over te gaan, achten de oprichters het gewenscht zich te overtuigen van den goeden wil van het publiek, dat zij reeds nu uitnoodigen hun wasch te doen reinigen aan een naar de laatste eischen des tijds ingerichte stoomwasscherij, waarmede tijde lijk een contract is aangegaan. Het doel is, om reeds terstond, nadat de inrichting in het leven is geroepen, met een bepaalde clientèle aan het werk te kunnen gaan, waardoor de risico tot een minimum terug wordt gebracht. Aan hen, die reeds vroeger door hel toezenden van hun kaartjes adhaesie met die oprichting betuigden, wordt thans ver zocht te toonen voorstanders te zijn eener eigetl wasch- en badinrichting. Onze stadgenoot, de heer J. A. M. Vetion aan de Mol, heeft zich bereid verklaard aan hen, die inlichtingen wenschen, die te verstrekken, terwijl wij verder verwijzen naar de in dit nummer voorkomende annonce. Het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield in het Café-Adriaanse zijn voorjaars vergadering. De benoeming van den heer mr. H. C. Moolenburgh tot burgemeester van Zierikzee, de serenade hem gebracht door't stedelijk muziekkorps, was zeker oorzaak, dat de opkomst der leden zeer schaarsch was. De voorzitter, de heer De Wilde, die voor het laatst de vergadering leidde, drukte zijn spijt uit, dat de opkomst der leden zoo gering was. inlusschen mocht van uitstel geen sprake zijn, daar een paar zaken spoed vereischten. Het eerst kwam aan de orde de Beschrijvingsbrief der Algemeene Ver gadering te Amsterdam, den lOen Juni a.s. Daar genoemd geschrift reeds lang te voren in handen der leden was, meende de voorzitter, dat geen breede bespreking noodig was, tenzij één der leden zulks wenschte. Uit de aanbeveling voor een nieuw be stuurslid, bestaande uit de heeren: mr. P. S. Gerlings en P. de Haas, wordt de laatste met meerderheid van stemmen gekozen. Tot afgevaardigde der Algemeene Ver gadering wordt eveneens de heer P. de Haas benoemd. De begrooting, door den secretaris- penningmeester, den heer Dikschei, inge diend, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 1373.60. Als nieuwe post komt hierop voor de som van f 20 voor de afdeeling „Vacantie-Kolonies", terwijl voor het Nieuwenhuijzenfonds f 10 is aangewezen. Hierna geeft de voorzitter een kort overzicht van de werkzaamheden van het Departement gedurende het bijna afgeloopen dienstjaar. Hij brengt in herinnering de herziening van het Huishoudelijk Reglement, de verlaging der contributie, de zeven lezingen voor de leden, waaronder een volkslezing met lichtbeelden, en één voor schoolkinderen, de oprichting van een afdeeling Vacantie-Kolonies, die dezen zomer reeds drie kinderen kan uitzenden, en eindigt met de hoop uit te spreken, dat het Departement van het Nut, dat thans een honderdtal leden telt, in bloei moge toenemen en voortdurend meer nut voor de stad moge verspreiden. Hij dankt de bestuursleden, inzonderheid den secretaris, voor hun medewerking. De secretaris brengt den voorzitter zijn innigen dank voor hetgeen hij heeft gedaan voor 't departement, dat hij tot een bloei heeft gebracht, dat het met eere mag ge noemd worden onder de departementen van ons land. Hij betreurt het, dat de voorzitter, aan wiens initiatief en groote werkzaamheid de belangstelling van velen uit de stad in 't Nut is te danken, heen gaat op een oogenblik, dat nog schoone plannen in overweging waren. Oaarne zal hij later in een beter bezette vergadering het voorstel doen, den heer De Wilde tot eerelid te benoemen. Na een woord van dank, sluit de voor zitter de vergadering. In ons verslag var. de door de Onderlinge Veeverzekerin {-Maatschappij Draagt Elkanders Laste'?" gehoudene algemeene vergadering (z - het nommer van den 26sten dezer,) kc^it aan het slot voor, dat het door Beve1 in der verloren paard dezen niet zal vergoed worden, maar dat hem zal gegeven worden de opbrengst van het cadaver ad f 28,50, na aftrek van f 2,50 voor het vervoer. Wij meenen dit aldus verstaan te hebben. Men ma^kt ons echter opmerkzaamdat het de bedoeling van het bestuur is de zaak te onderzoeken, en bij bewezen fraude de uitkeering te weigeren, en Bevelander dan aan te schtijven, dat hij over de opbrengst van het cadaver beschikken kan. De aangekondigde van Vreemdelingen verkeer uitgaande fietstocht werd gisteren onder begunstiging van schoon weder ondernomen. Een vijftigtal dames en heeren namen aan dien tocht deel. Om half elf werd vóór het „Huis van Nassau", waar men zich verzameld had, afgereden, en voort ging het over Ouwerkerk, Viane en Sirjansland naar Oosterland, waar in de muziektent Oosterland's Fanfare, onder directie van den heer N. A. Hottinga, ter feestelijke begroeting stond opgesteld. In het Dorpshuis bij Beije vereenigde men zich aan een gemeenschappelijke lunch, die door de muziek van genoemd fanfarencorps werd opgeluisterd. De voorzitter, de heer Qel- derman, dankte in een hartelijke toespraak het fanfarecorps voor het concert, en den burgemeester, den heer Van der Have, die in verschillende opzichten den fietsers en fietstere ter wille was geweest, voor de door hem betoonde welwillendheid. Hierop werd over Nieuwerkerk de terugtocht naar Zierikzee ondernomen.In Dreischor werd uitgerust, en op Schuddebeurs werd men door Terpsichore tot een dansje verlokt. Om vijf uur kwam men te dezer stede aan, waar na een toespraak van den voor zitter, op het plein van het „Huis van Nassau" de stoet ontbonden werd. Benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar bij het Waterschap „Baarland" c. a. W. F! ipse te Maassluis. Volteekend is thans de leening voor het Christelijk Zeeuwsch krankzinnigen gesticht te Bergen-op-Zoom. Eikerzee, 27 Mei. Het onlangs opge richte ondersteuningsfonds bij ziekte en ongevallen te Ellemeet en Eikerzee telt reeds 49 leden en neemt, naar wij ver nemen, nog steeds in ledental toe. Bruinisse. Tot sub-ontvanger voor de accijnsen is alhier benoemd de heer A. Boers, ontvanger der gemeente. Een meisje uit deze gemeente werd Donderdag onder de wandeling op den Zierikzeeschen Straatweg omver gereden door een fietsrijder. Zij verwondde zich daardoor vooral ernstig aan het aangezicht, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Öud-Vossemeer. De raad dezer ge meente heeft naar aanleiding van een ingekomen schrijven van Heeren Oedepu teerde Staten betreffende de in de laatst gehouden vergadering vastgestelde veror dening regelende de jaarwedden van het hoofd en het verder onderwijzend personeel der openbare lagere school, waarbij o. m. werd bepaald, dat de onderwijzer met verplichte hoofdakte een jaarwedde zou genieten van f 200 hooger dan die van de gewone onderwijzers, besloten deze meer dere jaarwedde te bepalen op f 250. In dezelfde zitting werd besloten de reeds voorloopig besproken nortonpomp en ver anderingen aan het hulptelegraafkantoor, thans definitief, te doen aanbrengen en uitvoeren, zoodat onze gemeente welda van goed water voor het publiek zal voor zien zijn en een openbare spreekcel zal aangebracht zijn aan het tegenwoordige telephoonkantoor. Oud-Vossemeer. De vergadering van ingelanden van het Waterschap had Woens dag 1.1. alhier plaats, waarin behandeld werden: rekening over 1907/08. Die van 't Oemeenelandwat betreft de gewone uitgaven, bedroeg in ontvangst f 7308,46 en in uitgaaf f 7262,84, goed slot f 45,62 't Oemeeneland (verbetering zeewering) f 32233,165, f 26577,69, f 5655,47'; van de Vier kleine polders f 282,74, f 221,87», f 60,865die van de Drie groote Polders f 1609,34, f 1023,51f 585,825die van de Drie groote Polders (Stoomgemaal) f 4735,79s, f 4306,75, f 429,045, en ten slotte van de afzonderlijke polders Slabbe- coorn f 1604,91, f 1587,62, f 17,29; Oud- Kijkuit f 994,43, 1 932,56, f 61,87; Leguit f 1977,79^, f 1954,83, f 22,965; Vogelsang f 1023.565f 917.325, f 52,24; Hikke f 3163,20, f 3023,885, f 139,315Kerke f 2185,75s, f 2130,07, f 55,685 en Oud- Vossemeer f 7426,76, f7302,055, f 124,70'. In de begr'ootingen wordt voor dijk- peschot uitgetrokken: Slabbecoorn f 44; Oud-Kijkuit f 18,50; Leguit f 33; Vogel sang f 27; Hikke f 14,50; Kerke f 13,50; Oud-Vossemeer f 13,50 en wat betreft de dri« laatste polders nog gemiddeld f 2,80 per H.A. voor het Stoomgemaal. De vroonen dragen bij f 7,50 per H.A. Door de vergade ring werden vastgesteld de kaart van het Waterschap en de staat van waterleidingen. Op de aanbeveling voor gezworene, wegens periodieke aftreding van den heer Ampt, worden geplaatst de heeren: lo. F. J. Ampt; 2o. C. W. Snijder; 3o. Anth. de Rijke Lz. Goes, 27 Mei. Hedenmiddag 3 uur had hier een treffend ongeluk plaats. De arbeider N., van den heer De Jager op de Hollandsche Hoeve, moest aardappels mennen, en zou even thuis koffiedrinken; de wagen hield zoolang voor zijn woning stil. Terwijl de man weer wilde wegrijden, was zijn 4-jarig kind ongezien onder den wagen gekropen, zoodat de wagen over 't kind heen reed; de man had, zonder 't te weten, zijn kind gedood. Haar beide beentjes waren afgereden. lerseke, 27 Mei. Maandagavond kregen twee knapen van een jaar of twaalf lust in een zeiltochtje en namen daartoe on- gevrngd ongeweigerd een aakje, dat hun voor de hand kwam. Zij zetten hun tocht wat lang voort, of konden niet terug, toen zij het graag wildenhoe het zij, toen het bedtijd was, waren zij niet thuis en brachten hunne ouders, die nergens van wisten, in schrikkelijke ongerustheid. Vijf vaartuigen gingen her en derwaarts zoeken, en eerst des morgens om een uur of vier werden zij in 't gezicht van Bergen-op- Zoom op een zandplaat gevonden, onge deerd en slapende onder het gestreken zeil. Middelburg, 29 Mei. De afdeeling Mid delburg van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft Woensdagavond in het Militair Te Huis een vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer R. Fruin. Tot afgevaardigde na?r de algemeene vergadering van den Bond werd benoemd de heer A. Klontje en tot zijn plaatsvervanger ds. P. H. Veen. Wat de te behandelen punten op de a.s. algemeene vergadering betreft, ging de vergadering algemeen mede met de meening van het hoofdbestuur. De afdeelingen in Zeeland hebben tot candidaat voor het hoofdbestuur gesteld de heer A. Klontje, wiens candidaluur door het hoofdbestuur gesteund wordt. Tot bestuurslid in plaats van mevr. De Liefde—Cramer werd benoemd ntej. H. M van Visvliet. Tot lid van de Kamer van Koop handel, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer M. C. Roest, werd lieden gekozen de heer M. P. van der Harst, candidaat van de Vereeniging „Han delsbelang". Door de politie alhier is gisteren in een logement, op verzoek van den officier van justitie te Breda, aangehouden zekere H. F. D., oud 37 jaar, koopman, verdacht van bedriegclijke bankbreuk. Hij is gevan kelijk naar Breda overgebracht. Vlissingen, 27 Mei. De gemeenteraad hield Woensdagmiddag een zitting, welke om 2 uur begonnen eerst tegen 6 uur ge sloten werd. De sluizen der welsprekend heid werden zeldzaam wijd opengezet. Trouwens de agenda bevatte punten genoeg, die aanleiding gaven tot discussie. Het begon met het voorstel van Burgem. en Weth. tot vaststelling van de verordening, regelende de jaarwedde van den leeraar aan de te openen H. B. School. De heer Mercken wilde als buitengewone leeraren aangesteld zien die leeraren, die 10 of minder lesuren per week hebben; ver schillende leden verklaarden zich daartegen en zijn» voorstel kon dan ook slechts 2 stemmen verwerven. Wel werd met alge meene stemmen goedgevonden, dat als buitengewone leeraren zullen worden aan gemerkt zij, die een betrekking bekleeden en aan de school werkzaam worden gesteld. De heer Auer wilde bepaald zien, dat de maximum-jaarwedde van f 1600 wordt bereikt voor 20 lesuren per weck en niet voor 16, zooals Burgem. en W^th. voor stellen. Nadat de wethouder de heer Van Niftrik, dit voorstel ten sterkste had ont raden, omdat dan de leeraren te gering bezoldigd worden en dan des te eerder naar elders zullen solliciteeren, trok de heer Auer zijn voorstel in, en werd de veror dening goedgekeurd. Bij het voorstel van Burgem. en Weth. tot waarborging van de geldleening van f 60000 ten behoeve van de Vereeniging Zeevaartschool tot stichting van de De Ruyterschool, wilde de heer Tichelman de bepaling opgenomen zien, dat de Vereeni ging haar eigendommen als onderpand verbindt voor het nakomen van de ver plichting. Verschillende leden en ook de beide wethouders wezen op het bezwaar lijke van zulk een bepaling voor de Ver eeniging, die dan nooit hypotheek op haar eigendommen kan nemen. De heer Van der Meer trachtte een middelweg aan te geven, n.l. dat de grond of de daarop te stichten gebouwen nooit bezwaard zullen mogen worden dan met toestemming van den gemeenteraad. Dit voorstel werd mtt algemeene stemmen goedgekeurd. Een nieuwe discussie ontspon zich over het voorstel van Burgem. en Weth. tot regeling der jaarwedde van het onderwijzend personeel. Het minimum van f 5C") als aanvangs-jaarwedde voor de onderwijzers werd door vele leden te laag geacht; daar entegen de aanvangs-jaarwedde van 1400 voor de hoofden te hoog genoemd. De heer Van der Meer, die voorstelde deze jaarwedde met f 100 tc verminderen, vond daarbij steun bij 10 andere leden, terwijl zich slechts 5 ledén er tegen verklaarden. Een voorstel van den heer Geelhoed om het maximum voor de onderwijzers op 1 1000 te bepalen (Burgem. en Weth. hadden f 91 1 voorgesteld; werd verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Wel werd met 13 tegen 3 stemmen besloten, overeenkomstig een voorstel van den heer Rottier, om het maximum op f 950 te bepalen. De beide wethouders hadden zich tegen alle verhoogingen verklaard, niet uit be ginsel, doch omdat de gemeente-financiën niet toelieten verder te gaan dan Burgem. en Weth. voorstelden. Door de aanneming van 't voorstel-Rotlier wordt het onderwijs budget nu met f 3500 verhoogd. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Burgh, 29 Mei. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkocht een steenen windkoren- molen met toebehooren, woonhuis, schuur, varkenshok, stallen en 1.06 48 H.A. bouw en weiland, te zaïnen voor f 8750 en f 50 voor toebeding, aan den heer S. J. Hartog alhier. Colijnsplaat, 27 Mei. Door het bestuur van den calamiteusen polder Leendert Abraham werd heden aanbesteed het ver beteren en onderhouden tot 30 April 1909 van de aarde-, kram-, rijs- steenglooiing en andere werken aan bovengenoemden polder. Inschrijvers waren: L. M. Oeluk, Tholen voor f 1647. H. J. Keulemans, Middelburg - 1658. C. de Wilde Az., Kattendijkc - 1658. J. Lindenberg Cz., Wemeldinge - 1678. J. de Jonge, Middelburg - 1722. J. de Bree Tz., Ter Neuzen - 1735. L. C. Maas, Wissekerke - 1780. De raming bedroeg f 1762,05. Behoudens nadere goedkeuring aan den laagsten inschrijver gegund. Visscher ij- Berichte ii. Bruinisse. In de vorige week werden van hier verzonden 340 ton mosselen naar België en Frankrijk, en 50 balen naar Holland en Engeland. Het aantal oesters, dat verzonden werd, bedroeg 8CX) stuks, terwijl 7CD tonnen mosselzaad werden aangevoerd. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Oud- Oeref. Gem. te Nieuw-Beijerlanddoor ds. H. Roelofsen te Goes. Op 15 Juli a.s. hoopt ds. J. H. Wieftma, Heiv. pred. te Amsterdam (vroeger pred. bij de Chr. Oeref. Gem. te Zierikzee), het zilveren feest zijrter bediening te vieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1