innen, Hu ADVERTENITI1EIC. Dinsdag 2 Juni 1908, irende een uur geen stroom kon den verkregen. ok sloeg aldaar de bliksem in een m aan den Heereweg. Eene ruit in woning, in de nabijheid staande, werd offen, waardoor de splinters terecht men in een pan met eten, welke pan een petroleumstel stond, e Weerdingermond (nabij Te- 1) is de 15-jarige zoon van den bouwer K. Grooten, die op den rogge- r werkte, door den bliksem getroffen edood. Boven op het hoofd vertoonde een brandwond, terwijl ook de voor van het lichaam als gebrand scheen, e onderkleeren waren geheel verscheurd verrafeld; aan de bovenkleeding was nig of geen schade te zien. p U r k heeft het onweder door den ren slagregen een einde gemaakt aan gebrek aan drinkwater, dat vooral in laatste dagen nijpend was geworden, e Hoornsterzwaag (Fr.) is de sem geslagen in de openbare school, het oogenblik toen het hoofd der school openstaand raam zou sluiten, wegens in aantocht zijnde onweder. Het gaf hevige opschudding onder de school- d; in allerijl werd de vlucht genomen, ukkig kwamen allen met den schrik Brand werd niet veroorzaakt, an één der kinderen werd een lei, rop het schreef, vernietigd; een ander d de pen uit de hand geslagen, e Luijkgestel (N.-Br.) sloeg de sem in bij den molenaar van Grootel, ens deze met zijne kinderen aan tafel Door de schouw sloeg het vuur nen, waarbij zijn tienjarig dochtertje en zelf werden getroffen. Het meisje was igen tijd bewusteloos, doch kwam ge- kig weer bij, zonder dat het bizonder eelige gevolgen voor haar hadde man werd aan de knie getroffen, maar ernstig en kon na eenigen tijd weer Den. 'ijdens het hevige onweder, dat Don- dag ook boven Dubbeldam woed- trof de bliksem een schoorsteen van woning van het hoofd van school I. e werd tot de pannen afgeworpen. De sem drong verder door den schoorsteen onder gekomen geen uitweg raeer! dende, drukte hij een bus van het gat, rin anders de kachelpijp gaat, naar ren. Dat ging met een hevigen knal aard, alsof een kanonschot werd afge- oten. Een massa roet verspreidde zich de kamer en de bus trof in haar vaart stoel, waarvan de leuning werd islagen. Brand ontstond gelukkig niet. Merkwaardig verschijnselDonderdag urende het onweder met paard en kar Kerk-Driel komende, werd een man hoogte van Rossum door zulk een rm witte muggen overvallen, dat hij zijn kameraad, die mede reed, zich esten dekken met het karkleed. Het derlingste was echter, dat deze insecten tseling dood neervielen. Buitengewoon zwaar moet het onweer vele streken van België zijn geweest. Handelsblad van Antwerpen schrijft: echtuit gezegd, zoo iets hebben wij it gezien. eeds van in den namiddag overdekten irte. wolken de lucht, en verergerden de evige stemming, in welke wij reeds keeren. ond half vijf werd het onweer dreigender, :en regenvlaag en een paar donderslagen wittigden de wandelaars, dat het niet dzaam was, langer buiten te blijven, en half 6 echter barstte het onweer in e woede los. nder vlammende bliksems en ratelende nderslagen viel een plasregen, die weldra taardde ja hoe zal men dat noemen in een bombardement, niet van hagel- llen, noch van hagelsteenen, maar van regelmatige, hoekige stukken ijs, die ee, drie en op sommige plaatsen der d tien tot twaalf centimeters groot ren. n onze werkplaats viel er één door het s, die na tien minuten smeltens, nog oter was dan een groot kiekenei. ij, die somwijlen de schouders optrokken, nneer men ons kwam vertellen van gelsteenen als eieren, hebben ons thans nnen ovetuigen. De gebroken ruiten zijn bij duizenden tellen. Op sommige daken barstten de kpannen onder den zwaren hagelslag. Men kan denken, hoe er het gewas in ven en parken uit ziet, en wat er van serren en broeibakken onzer hoveniers erblijft. Een boer van Hoboken, dien j op de markt spraken, zegt, dat ijs- okken zoo groot als een dubbele vuist zijnen hof terecht kwamen. Zaterdagavond ontlastte zich een vig onweer van hagelslag en stortregen rgezeld, boven Berlijn en de voorsteden. lager gelegen straten werden door den gen overstroomd en het verkeer was daar heel gestremd. Ook uit overige deelen n Duitschland, met name uit de Rijn eek, uit Leipzig en uit Kassei, komen richten van onweders, vergezeld van gelslag, die veel schade hebben aangericht, bij Mulheim is een dam doorgebroken, lardoor een gedeelte van het land werd erstroomd. De huizen moesten in allerijl or de bewoners worden ontruimd en de veld staande vruchten zijn geheel rnietigd. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd de motie-Bos voor staatsexploitatie van spoorwegen door mr. M. W. F. Treub nader verdedigd. Zulk een exploitatie is volgens hem in het belang van het groote publiek, en daardoor zou een einde komen aan de bevoorrechting van een groepje groot-werk gevers, den groothandel en de grootindustrie. Scherp critiseerde spreker de houding van de Nieuwe Courant, die van de Neder- landsche Werkgevers-Vereeniging subsidie beurt, onder voorwaarde dat door haar de economische belangen van de groot-werk gevers zullen worden verdedigd. De heer Van Karnebeek verklaarde geen absoluut tegenstander van staatsexploitatie te zijn, maar z. i. is noodig een goed voor bereid en geformuleerd voorstel. Spreker wastegendeinstellingeenerstaatscommissie. De heer Lely verdedigde nader de staats exploitatie, welke hij reeds als minister voorbereidde. Na de pauze werd bij tweede lezing de visscherijwet aangenomen. De nadere bizonderheden doen de ont zetting nog vermeerderen, die de vreeselijke ramp bij het kleine stationnetje, het derde op de lijn Antwerpen—Brussel, wekt. De verhalen van ooggetuigen aan de reporters gedaan, geven meer een denkbeeld van den toestand waarin de menschen na het ongeluk verkeerden en die aan krank zinnigheid en waanzin grenst, dan dat zij ophelderingen geven of feiten kunnen meedeelen. Ook de redders schenen in de eerste oogenblikken in een soort verbijstering te handelen: de Indépendance Beige bevat een verhaal van een jongen, die met zijn moeder en zusters in een compartiment zat; de moeder werd zwaar gewond, en allen bekneld tusschen de stukken van den wagen; plotseling komt een man, ziet te midden van de verwarring het beentje van één der kinderen tusschen de banken bekneld en roept, dat men het been moet afsnijden, om het meisje te redden uit den warboel. In doodsangst weet de broer zich los te wringen, en zijn zuster te be schermen. Later bleek dat het kind slechts een kleine schram had, en het been vol komen gaaf was. Bij het gerechtelijk onderzoek omtrent het spoorwegongeluk te Contich is gebleken, dat de botsing werkelijk is te wijten aan nalatigheid van den wisselwachter Van der Tuyn, die verzuimd heeft den wissel te verzetten. Maar voorts is gebleken, dat ook de stationschef een verzuim heeft ge pleegd door den trein niet vóór het binnenrijden van het station te laten stilstaan, gelijk is voorgeschreven als er het een of ander werk betreffende de inrichting wordt verricht. Men verwacht dan ook nog twee inhechtenisnemingen behalve die van Van der Tuyn, welke wegens diens staat van groote uitputting nog niet is kunnen geschieden. Van de gewonden is Zaterdagavond te Antwerpen nog één overleden. De toestand der overigen is bevredigend. Uit de Volkstribune nog dit: In een ander compartement zaten een viertal personen met de kaarten te spelen toen de ramp plaats greep, zij waren op den slag dood. Toen men de vier onge- lukkigen met bijlslagen uit de ruïne, waarin zij vastgeklemd zaten, had losgewerkt, hielden zij de kaarten nog in de handen geklemd. De toestand van de gewonden bij het spoorwegongeluk van Contich, die In de hospitalen te Antwerpen liggen, is over het algemeen bevredigend en men hoopt, dat er geen vérdere sterfgevallen zullen voorkomen, nog slechts één verkeert in gevaar, maar door het afzetten van een been zal ook zij wellicht nog gered worden. In het militaire hospitaal te Mechelen liggen 9 bij de ramp gewonde soldaten, van wie er ook nog één in gevaar verkeert. Daarentegen zijn reeds verscheidene slacht offers uit de Antwerpsche hospitalen ont slagen kunnen worden. Onder de dooden behoort zekere juffrouw Verhaert, een oude vrouw, die lange jaren stovenzetster was in de St.-Laurenskerk te Antwerpen en die kort geléden op een premielot der gemeente Antwerpen een prijs van 100.000 francs trok, waarvan zij nu rentenierde. Gemengd Nieuws. Een meisje te Winterswijk vond f 200. Iemand, die passeerde, zag, dat het kind het gevondene bekeek en zei, dat hij het verloren had. Het kind gaf de beurs over en kreeg tot belooning een: „ik dank je wel". Gelezen aan het venster van een te huurstaand huis te Amsterdam: „Vrei Boofehuis 14 gulden 's maands mittesaallesiesse". Na eenig nadenken bedachten wij, dat dit laatste zal moeten worden gelezen: „met jaloezieën". Een ongehoord brutaal stukje hebben de Parijsche „Apachen" uitgehaald. Om 11 uur 's avonds, toen de tram Vincennes Saint-Augustin door de rue Lafayette reed, zag de bestuurder een man op de rails staan, die hem met heftige gebaren be duidde te stoppen. De bestuurder deed dit, en toen sprong een 5-tal „Apachen" op de tram, waarin zich slechts één passa gier bevond. De conducteur werd door 3 hunner aangevallen, de beide andere wierpen zich op den bestuurder en den passagier. Laatstgenoemde werd neergeslagen, waarna men poogde hem met de kussens van den wagen te smoren. De conducteur verweerde zich zóó geducht, dat hij 2 van zijn aan vallers van den wagen smeet, en den derde vasthield. De wagenbestuurder had zich eveneens van zijn aanvaller ontdaan, en zette nu de tram in beweging, waarna de 5e „Apache" er nog afsprong. Zoodra de tram langs een politie-bureau kwam, stopte de bestuurder en men leverde daar den gevangene af. Deze werd in bewaring ge steld, maar hij weigert de namen van zijn medeplichtigen te noemen. De passagier had eenige verwondingen bekomen, maar gelukkig niet van ernstigen aard, zoodat hij, na in een apotheek verbonden te zijn, huiswaarts kon gaan. Laatste Berichten. Londen, 26 Mei. In het Lagerhuis stelde Ogrady (arbeiderspartij) heden de vraag of met het oog op de verhouding van de Russische regeering en de leden der eerste Rijksdoema, de Engelsche regeering stappen wil doen om de officieele bezoeken tusschen de soevereinen van de twee landen te doen ophouden. Asquith antwoordde hierop, dat het ambtelijke bezoek van den Tsaar aan Engeland na diens troonsbestijging nooit was beantwoord en dat de Koning na zijn troonsbestijging nog geen officieel bezoek aan Rusland had gebracht, zooals Z. M. wel reeds bij de vorsten en hoofden der overige buitenlandsche Europeesche mogendheden had afgelegd. Daarenboven waren de Koning en de Koningin niet in de gelegenheid geweest hun neef en nicht, den Keizer en de Keizerin van Rusland, gedurende de laatste 7 jaar te ontmoeten. Er is zeide Asquith verder niets in de tegenwoordige betrekkingen der twee landen, dat zulk een bezoek ongelegen zou gunnen doen zijn. Zulk een bezoek kan slechts een gunstige uitwerking hebben op de buitenlandsche aangelegenheden van elk land; het kan in geenerlei betrekking staan tot de binnenlandsche aangelegen heden. Daarna stelde Ogrady een andere vraag met betrekking tot den binnenlandschen toestand van Rusland, waarin beschuldi gingen vervat waren tegen de Russische regeering en den Tsaar. Hij betoogde verder, dat aan het bezoek van den Koning het officieele karakter moest ontnomen worden. Asquith kwam krachtig tegen deze vraag op en zeide, dat hij voldoende had aange geven de eenige gronden naar aanleiding waarvan het bezoek werd gebracht Ingezonden Stukken. Aan onzen Burgemeester. (Wijze: Wien NeCrlands bloed). I. Wees welkom, EdelAchtb're Heer Op dezen schoonen dag, Nu men als Hoofd van Zierikzee U bil] begroeten mag! Een dag, die onvergetelijk Is Voor U en onze stadl Die U een mijlpaal wezen zal Op 't verder levenspad 1 (bis) II. Gewichtig is het hooge ambt Dat U is toegedacht! Uw taak zal niet gemakkMijk zijn; Doch jeugdig is Uw kracht! Met vasten wil en kloeken geest, Bezield met heilig vuur, Neemt gij als Burgemeester plaats Aan 't hoofd van ons Bestuur! (bis) III. De burgerij viert vroolijk feest En jong en oud doet mee: 't Besluit van onze Koningin Stemt ieder hoogst tevreê. Een daverend gegroet, gejuich! Een lange jubelkreet, Waarmee men EdelAchtb're Heer, U hart'lijk welkom heet IV. Veel wordt verwacht van Uw beleid En van Uw jonge kracht I Gij wordt door elk de rechte man Op deze plaats geacht! Stel ons vertrouwen niet te leur, Werk tot ons aller heil, Dan hebben wij ons goed en bloed Ons leven voor U veill Namens de Zierikzeesdie Burgerij Bruinisse. Mevr. ARNOLD BOERS. TELEQR AMMEN. 's-Gravenhage, 27 Mei. Tweede Kamer. De bespreking der belangen van de werklieden bij de rijks instellingen werd ingeleid door den heer Pastoors, die lotsverbetering bepleitte voor tal van cafegoriën van personen. De heer Helsdingen deed hetzelfde, na eerst te hebben aangedrongen op het reke ning houden met de vak-organisaties bij het vaststellen van het loon en de arbeids voorwaarden. De tegen den wil der arbei ders ingestelde groepsvertegenwoordiging was iljns inziens niets anders dan een paskwil gebleken. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram sneuvelden van eene in Massoe (Oost-Soemba) in een hinderlaag gelokte patrouille, een Europeesche en vijf inlandsche militairen, allen beneden den rang van officier. Van Timor is versterking gezonden voor het herstel der rust. De hoofd-aanlegger van het verzet is gevangen genomen. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 27 Mei. Aanvoer ondeduidend en bestond enkel uit eenige partijen tarwe. Diverse soorten tarwe f 7 a f 8.10. Hooi f 24 a f 25 per 1000 K.G. Stroo geen vraag. Rotterdam, 26 Mei. Op de veemarkt waren aangevoerd18 paarden, 1259 magere en 735 vette runderen, 235 vette en 298 nuchtere kalveren, 2 schapen of lammeren, 956 varkens en 243 biggen. Koeien en ossen 34 tot 38 ct., stieren 30 tot 33 ct, kalveren 40 tot 50 ct., varkens 21) k 23) ct., alles per kilo. Melkkoeien f 180 k f 250, kalfkoeien f 215 k f 295, stieren f 120 a f 230, pinken f 80 k f 110, vaarzen f' 120 k f 160, alles mager vee; biggen f6 a f 14, paarden f 60 a f 110. Nuchtere kalveren: fok- f 13 A f 18, slacht- f 8 A f 12. Biggen f 1.25 k f 1.50 per week. Vette koeien en ossen met ruimen aan voer en goeden handel. Stieren werden vlug omgezet. Vette kalveren met flinken aanvoer en matigen handel; alleen puike kwaliteit was goed gewild. In mager vee was de omzet over 't algemeen bevredigend. Melk- en kalf koeien, ruim aangevoerd, vonden grif koopers. Pinken en vaarzen met kleinen aanvoer en matige vraag. Nuchtere fok- en slachtkalveren met gewonen aanvoer, werden vlug opgeruimd. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotlerdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 3.05 k f 4.10, eendeneieren f 4.05 k f 4.25, ganzeneieren f8 k f 8 50 per 100 stuks. Aanvoer 44.880 stuks. Gent, 22 Mei. Vlas. De aanvoer van inlandsch is klein. Superieure qualfteiten blijven gezocht, maar gemeene soorten ge nieten weinig vraag. Russisch zeer vasï, met weinig vraag. Z1E R1KZ E E. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Mel-Junl. 27. 28. 29. 30. Z. 31. Zo. 1. 2. 3. Tijd van 28 29 30 3.34 v. H. W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. H. W. te Dordrec'ht L W. u. m. 0.12 0.57 1.13 1.50 2. 3 2.37 2.48 3.20 331 339 4.12 4.31 4.49 5. 4 5.26 5.40 3.15 uur 5.30 L. W. u. m. 6. 1 6.27 6.54 7.14 7.40 754 8.21 8.36 857 9.18 9.33 10. 2 10.10 10.43 10.49 11.23 later. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 26 Mei. De barge „Carisbrooke Castle", kapt. J. Coleman, van Teign- mouth naar Bonn (Pruisen). Officieel Marktbericht. BOTER 0,40 en 0,55 per 5 H.O. KIP-EIEREN 0,80 en 0,95 per 25 stuks. KLEINE EIEREN 0,55 per 25 stuks. EEND-EIEREN I,— per 25 stuks. Zierikzee, 27 Mei 1908. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTD1ENST MEI JUNI. Donderd. 28 Vrijdag 29 Zaterd. 30 Maandag 1 Dinsdag 2 Woensd. 3 Van Vllssingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlisslngen. Amsterdamsche Tijd. 'sm. 7,30 7,30 7,30 s m. 8,45 'sm 8,45 8,45 9,30 9,30 9,30 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 Zoo de Heere wil en zij leven, hopen a s. Zaterdag 30 Mei, onze i geliefde Ouders: ABRAHAM MARINUS WAGEMAKER en ADRIANA Wll.HELMINA BOUER, hunne 35-jarige Echtvereeni- giog te herdenken. A.-J.-Polder, 28 Mei 1906. Hunne dankbare kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, i Heden overleed (e Rotterdam, zachl en kalm, onze inniggeliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante Catharina van Keulen—Quist, in den ouderdom van 62 jaar. St.-Annaland, 21 Mei 1908. M. DEN ENGELSMAN. L. DEN ENGELSMAN—Quist. P. DEN ENGELSMAN. C. DEN ENGELSMAN—Slager. L. DEN ENGELSMAN. F. DEN ENGELSMAN. Heden behaagde het den Heere van leven en dood van onze zijde weg te nemen, onzen geliefden Echtgenoot en Vader Philippus van Ysseldijk, in den ouderdom van 49 jaar en 4 maanden. Zierikzee, 25 Mei 1908. Wed. J. A. v. YSSELDIJK—Roggeband en Kinderen. Heden overleed op een noodlottige wijze, ons eenigst gelieid Zoontje en Broertje Bartel, in den leeftijd van drie jaar en zes maanden. Zierikzee, 27 Mei 1908. H. VAN DER WEKKEN, Echtgenoote en Familie. Eenige en algemeene kennisgeving. V Voor de veie blijken van belang stelling op 22 dezer ontvangen, .betuigen wij, ook namens onze Kinderen, .fiS"» hartelijken dank. Zierikzee, 27 Mei 1908. J. VAN DER KREKE. TH. VAN DER KREKE—AdriaansE. DANKBETUIGING. Hartelijken dank aan allen voor de belangstellingbij ons 40-jarig Jubilé ondervoi.'den. St.-Ann.aland, 27 Mei 1908. H. SCHERPENISSE en Echtgenoote. Aangiften voor Toelating TOT DE Rijks Hoogere Burgerschool te ZIERIKZEE. AANGIFTEN voor toelating, met opgaat van woonplaats, leeftijd, klasse waarin men verlangt geplaatst te worden, van het Hoofd der School waar men het onderwijs ontvangt, en met mededeling als koste- loozc plaatsing wordt gewenscht, worden schriflelijk of mondeling (Woensdags of Donderdags van 1 tot 2 uur aan het gebouw der school, ingang Poststraat) ingewacht vóór 15 Juni a.s. bij den ondergeteekende. De Directeur der R. H. B. S., J. A. DE BRUYNE. De verkooping der Huiz'n en Pakhuis van F, Catshoek en Jb. Hanse zal plaats hebben op des middags 12 ure, in het „Café Adriaanse" te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3