ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Donderdag 28 Mei 1908. De benoeming lol burgemeester, (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8622. Uitgever-HoofdredactaurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdverlentiSn ,i van t —3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter worttt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hbèk Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag den 3 Juni e.k., en dat op dien dag tevens de gewone Marktdag zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 20 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., !.n-B. P, D. DE VOS, l."-Secretaris. Opgeheven is de spanning, waarin de bevolking van ons stadje sedert weken verkeerde. Beslist is de vraag, of haar schier algemeene wenschneergelegd in een verzoekschrift aan onze Koningin, dat door de notabelsten onzer gemeente onderteekend werd, om de waardigheid van burgemeester aan mr. H. C. Moolenburgh op te dragen, al of niet in vervulling zoude komen. Gisteren toch bracht de telegraaf ons de blijde mare; dat het Hare Majesteit had behaagd aan het verlangen der ingezetenen te voldoen door mr. H. C. Moolenburgh tot burgemeester te benoemen. Qroot was de vreugde, toen deze tijding van mond tot mond ging, en door bulletins van ons blad algemeen werd bekend gemaakt. Men drukte op de straat elkander geluk- wenschend de hand. Groepjes vormden zich langs den weg ter bespreking van het heuglijke nieuws. En uit tal van woningen werd ten blijk van vreugde de driekleur gestoken. Verheugd was men, dat aan het hoofd der gemeente iemand zoude komen, dien men van zijn prilste jeugd af kende, van wien men wist, wie hij was, en wat hij voor de gemeente, de plaats zijner geboorte, zal kunnen zijn. In mr. Moolenburgh zag men den man, die aan de eischen, welke voor het burgemeestersambt gesteld mogen worden, in alle opzichten voldeed. Door zijn voortdurend, slechts ten be hoeve van zijn academische studiën onder broken verblijf in deze gemeente, kent hij ons stadje en zijn bewoners, en is hij op de hoogte van al hun eigenaardigheden en hun behoeften. Sedert een reeks van jaren door het vertrouwen der burgerij geroepen haat in de stedelijke regeering te vertegenwoordigen, is hij met onze gemeentehuishouding volkomen vertrouwd geraakt. Hij leerde haar in den grond kennen, toen hij door zijn mede-raadsleden waardig werd ge keurd in het Dagelijksch- Bestuur zitting te nemen. Als wethouder immers moest hij zich van alles op de hoogte stellen, dat het gemeentebelang raakte. Zoowel dus zijn grondige kennis van den plaatselijken toestand, als zijn jaren lange ervaring op gemeentegebied, maakten hem voor de' bekleeding van het hooge ambt bij uitstek geschikt. Voeg daarbij nog, dat mr. Moolenburgh bij vriend en vijand, bij geestverwanten en tegenstanders als een stipt eerlijk man bekend staat. Bij elke betrekking, en zeer zeker bij die van burgemeester, is eerlijk heid een hoofdvoorwaarde voor een richtige vervulling van het ambt. De burgerij moet in haar burgervader een onbeperkt ver trouwen kunnen stellen. Waar dat ver trouwen gemist wordt, of te schande Is gemaakt, is het uit met de harmonie, die tusschen beiden bestaan moet. Om al het bovengenoemde, en ook nog wegens de omstandigheid, dat mr. Moolen burgh een geheel onafhankelijke positie in de maatschappij inneemt, juicht schier de geheele burgerij de'Koninklijke benoeming toe. Slechts een zeer klein deel der bevolking, steunend op de omstandigheid, dat een anti-revolutionair Ministerie aan het bewind is; schijnt op de benoeming van een burgemeester van zijn richting te hebben gehoopt. Dat het die hoop koesterde, en dat het voor de verwezenlijking van die verwachting warmpjes ijverde, wie zal liet den anti revolutionairen leiders in deze gemeente euvel kunnen duiden. De middelen echter, die deze in hun ijver bezigden, zullen wij, nu het pleit ten gunste van de rechtvaardigheid beslist is, niet bespreken, veel minder beoordeelen, maar wel willen wij verklaren, dat ook zij voldoenden grond thans hebben zich te verheugen, dat mr. Moolenburgh be noemd is. DE SERENADE. Een onafzienbare, steeds aangroeiende menigte bewoog zich Dinsdagavond op de Oude Haven. Het was bekend geworden, dat het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" voornemens was aan den nieuw benoemden burgemeester een serenade te brengen. Aan dat voornemen werd om streeks half tien gevolg gegeven. Phan- tastiscji verlicht door de helder brandende toortsen trok-;;Kunst en Eer", voorafgegaan door het opkomend geslacht, uit de Concertzaal naar de woning van den heer mr. H. C. Moolenburgh. Ter plaatse aan gekomen werd stilgehouden, en nadat de leden van „Kunst en Eer" zich in een kring {tegenover het huis van den benoemde hadden geschaard, weerklonken uit hun koperen instrumenten op een teeken van hun directeur, den heer S. Klimmerboom, de opdekkende feesttonen. Toen het eerste nummer teneinde was, begaven zich de eere-voorzitter, de heer De Kater, en de voorzitter, de heer J. A. Legemaat, naar binnen, waar eerstgenoemde een hartelijke toespraak tot den nieuw benoemden burgemeester hield, die door dezen onder warme dankbetuiging voor de hem gebrachte serenade beantwoord werd. Mr. Moolen burgh begaf zich vervolgens naar buiten, noodigend den heer S. Klimmerboom binnen te komen. Nauwelijks merkte de menigje hem op, of zij hief luide een „leve de burgemeester" aan. Eenige muziek nummers werden alsnog ten gehoore ge bracht, waarop „Kunst en Eer", na nog een wandeling door eenige straten gemaakt te hefyben, naar de Concertzaal terugkeerde, waar jde heeren muzikanten op de gezond heid van den nieuwen burgemeester en zijn gezin menig glas ledigden. AMERIKA. Een noodlottig luchtschipongeluk wordt uit Berkeley, in Caiifornië, bericht. Daar werd een proeftocht gedaan met het reusachtig groote luchtschip Morrell half aëroplane, half bestuurbare ballon een gevaarte, dat 450 voet lang was, 36 voet in middellijn en een inhoud had van 500,000 voet gas, met 6 machines van 200 paardekrachten. In het schuitje zaten niet piinder dan 16 inwoners van Berkeley en Oakland, die, alvorens aandeelen te nemen in de maatschappij tot exploitatie van het lucht schip, aan een proeftocht wilden deelnemen en die aldus hun leven waagden ter wille van de veiligheid van hun geld. De tocht liep, gelijk reeds gezegd is, noodlottig af. Terwijl het luchtschip 300 voet boven den grond was, scheurde het gasomhulsel en het gevaarte begon te dalenlangzaam en naar het scheen, zonder gevaar voor degenen, die in het schuitje zaten. Maar toen men nog 75 voet hoog was, vloog al het overgebleven gas opeens uit den ballon, zoodat het gevaarte, tot ontzetting van de toeschouwers, neerplofte en allen die er in zaten onder de zware machines kwamen te liggen. Geen van allen was terstond dood; maar allen werden deerlijk gewond naar het gasthuis gebracht en volgens een nader bericht zijn daar reeds zeven van hen overleden. John P. Holland te New-York, de uitvinder van de onderzeesche booten, werkt thans aan een bestuurbaren lucht ballon, dien hij* in 5 jaar denkt klaar te krijgen. Hij rekent dat zijn ballon een snelheid zal krijgen van ruim 160 kilo meters in het uur en dat hij er mee in 34 uur over den Atlantischen Oceaan zal reizen. Aan het station van Louisville (Mississippi) is eene jongedame in hechtenis genomen, die in den trein naar Washington stapte. In een koffer, dien zij bij zich had, bevond zich een bom. Zij erkende het plan te hebben gehad, President Roosevelt te vermoorden. New-York, 21 Mei. Bij de in de laatste dagen plaats gehad hebbende gevechten tusschen stakende trambeambten en politie te Cleveland, zijn meer dan 30 personen door schotwonden gekwetst; honderden dynamietpatronen werden op de rails ge legd en vele tramwagens liet men in de lucht springen. TURKIJE. Constantinopel, 25 'Mei. De Fransche gezant ontving heden een nota, waarbij aan Frankrijk volledige voldoening wordt toegezegd, in zake de Herselea-quaestie. Het geschil is dus opgelost, indien Turkije althans ook in waarheid zijn verplichtingen _nakomt. ENGELAND. Londen, 25 Mei. President Faillières kwam even over éénen te Dover aan. Bij zijn aankomst te Dover werd de president ontvangen door donderende salvo's van de Britsche oorlogsschepen. De landing had plaats onder een daverend enthusiasme. Prins Arthur van Connaught liep hem halverwege de loopplank tegemoet. De president kwam te 4.15 uur te Londen aan en werd, overeenkomstig het programma, door den koning en den prins van Wales ontvangen. Toen Faillières het station verliet, om naar het St. James paleis te rijden, speelde de muziek de Marseillaise en het Engelsche volkslied. Een zeer groote menigte juichte den gast toe. De Franschen onder de toe schouwers riepen: „Leve koning Eduard, leve de president!" De Engelschen ant woordden „Leve Faillières, leve Frankrijk 1" Kort na vijf uur verlieten Faillères en Pichon St. James paleis, onder luid hoera geroep van het publiek. Daarna volgde een bezoek aan koning Edward. President Faillières was hedenavond aan het regeeringsbanket in het Buckingham Palace uitgenoodigd. Aan den linkerkant van den koning zat de prinses van Wales, aan den rechter president Faillières. Naast hem yvas de koningin -gezeten. 26 Mei. Aan het banket in het Buckingham-palais bracht de koning in het Fransch een dronk uit op de gezond heid van president Faillières, na hem welkom in Engeland te hebben geheeten. De koning wees op de Fransch-Engelsche tentoonstelling, als getuigend, duidelijker dan iets anders, van de vriendschappelijke verhouding, tusschen de twee naties bestaande. De koning hoopte, dat die ver houding durend zou mogen zijn, waar zij borg is voor de welvaart van beide landen en voor den wereldvrede. Koning Edward besloot met te drinken op de gezondheid van zijn gast en op den voorspoed van Frankrijk. in zijn antwoord drukte president Faillières zijn erkentelijkheid uit over de schitterende en vriendelijke ontvangst, hem bereid, en hij gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de vriendschappelijke ver houding tusschen Frankrijk en Engeland in de toekomst hechter zou worden, in 't belang van Engeland en Frankrijk en van den wereldvrede. De president van de Fransche Republiek bracht daarna een dronk uit op den koning, op de koninklijke familie en op den bloei der vriendschap tusschen de twee volken. President Faillières ontving een deputatie van de Fransche kolonie. Bij het beantwoorden van een tot hem gerichte toespraak, drukte hij er zijn groote vol doening over uit, dat hij de vertegen woordigers der kolonie kon ontvangen. „Gij doet de Fransche republiek eer aan", sprak hij, „door de voorbeelden, die ge geeft van werkzaamheid, eerlijkheid en ijver en door het succes, waarmee ge de FransChe nijverheid de plaats verzekert, die haar toekomt. Bekleedt ge niet den eersten rang onder de beste dienaren van het vaderland Gij zijt de eerste bewerkers geweest van de Fransch-Britsche toenade ring, doordat ge Frankrijk vrienden hebt verschaft, hebt ge krachtig meegeholpen tot handhaving van den algenjpenen vrede. De koning en president Faillières bezochten in den namiddag de Fransch- Britsche tentoonstelling. Zij werden met luide bijvalsbetuigingen door een groote menigte ontvangen. De prins en prinses van Wales ont vingen heden president Faillières en gevolg aan een particulier diner, te Marlborough- house. Zes-en-dertig ghsten uit Dover, waaronder ook regeeringspersonen van de oppositie, zaten aan. Het diner was vroeg geëindigdhet geheele gezelschap reed daarna, geëscorteerd door cavalerie, naar het bal in Buckingham-paiaGe, door den staat aangeboden. Daar waren 1800 ge- noodigden. FRANKRIJK. Boulogne, 25 Mei. De burgemeester van Boulogne richtte tot president Faillières een toespraak, waarin hij er aan herinnerde, dat de stad eenmaal het tooneel was van een strijd, waarbij de dapperheid van de voorouders zoowel als die van hun tegen standers volkomen bevestigd werd. Thans is de Engelsche natie niet meer de „eeuwige vijand" van de Franschen. Een entente verbindt beide landen op de meest gelukkige wijze. Uwe reis naar Engeland, vervolgde de burgemeester, is een nieuw bewijs van dezen band van broederschap en hartelijke vriendschap. Faillières ant woordde en wenschte het stadsbestuur geluk met de wijze, waarop het zijn plicht opvat. Antwoordend op een rede van den president van de Handelskamer, zeide Faillières, dat men in vroeger tijden van beide zijden slechts de zee overstak, om elkander te bestrijden. Thans zoekt men slechts gelegenheid, elkander de hand te drukken. BELGlE. Brussel, 25 Mei. Blijkens den uitslag der gehouden periodieke verkiezingen, zal de nieuwe Kamer bestaan uit 87 katholieken, 43 liberalen, 35 socialisten en 1 christen democraat. De katholieke meerderheid is van 12 tot 8 gedaald. De ministers van bultenlandsche zaken, nijverheid en spoor wegen, die aftraden, werden herkozen. De nieuwe senaat zal, ten gevolge der gehouden verkiezingen, bestaan uit 64 katholieken, 35 liberalen, 12 socialisten. De katholieke meerderheid is van 14 tot 18 stemmen gestegen. NEDERLAND. Roermond, 24 Mei. Donderdagmorgen hield voor de woning van P. M. Boijen te Horst een met twee paarden bespannen wagen stil om 6 spruiten van het echtpaar B. G. naar een Rijksopvoedingsgesticht over te brengen. Het viel de politie moeielijk de Boijkens mee te krijgen, daar de moeder dezer verwaarloosde kinderen zich heftig verzette tegen de politie, die baar zoo wreed haar kroost ontnam. De wanhopige moeder gaf voor zich te verdrinken, doch één der kleinen stelde den brigadier gerust met de woorden: „dat doet ze toch niet!" Twee jongens en vier meisjes slapten verheugd den wagen in, en de stoet zette zich jn bewegingvoorop^ reden twee maréchaussées per fiets, vervolgens de wagen met de kinderendaarna een maréchaussée te paard en de diepbedroefde moeder sloot den stoet. Leeuwarden, 23 Mei. Hoort men soms van vreemde, haast onmogelijke broed plaatsen van vogels, thans heeft men onder den bak van één der wissels, even ten westen van het station alhier, een nest gevonden met jonge katten. In weerwil van het geknars en geklop van den wissel en het gedreun der voorbijsnorrende treinen, is de oude poes blijkbaar volkomen op haar gemak in haar vreemde en gevaarlijke kinderkamer. Assen, 24 Mei. Van den sneltrein, die te 6.40 uit Groningen vertrekt, sprong gisteren tusschen Assen en Beilen, bij de brug over het Oranjekanaal een wielband. Gevolg was dat de locomotief uit de rails geraakte, terwijl door den schok de machinist en de stoker van de machine werden geslingerd. De machinist brak daarbij drie ribben, terwijl de stoker er met een gebroken knieschijf afkwam. Onmiddellijk werd om hulp getelegra feerd naar Groningen en naar Zwolle. Van Zwolle vertrok daarop een hulptrein, zoodat de reizigers van hier naar Holland, na eenige uren wachtens op het station Beilen, om 11.30 van daar konden ver trekken en hun reis richting Holland voortzetten. Van Groningen kwam de hulp voor zoover het materieel betreft. Te halftien vertrok van Groningen een hulptrein, bestaande uit locomotief, een waggon en een bagagewagen, waarmee de inspecteur van weg en werken, de heer Van Eysbergen, een werkmeester en 8 ma[i met een wagen vol materieel ter assistentie uitgingen. De Hollandsche post kwam door dit ongeval met groote vertraging aan, zoodat velen tevergeefs hebben gewacht op de Hollandsche avondbladen. Apeldoorn, 26 Mei. Uit het gehouden onderzoek is gebleken, dat de inbraak iir het hulppostkantoor alhier, door twee personen moet zijn geschied, daar op de bestellerstafels de restanten van twee partijen opengemaakte aangeteekende brieven lagen, waaruit de bankbiljetten waren verdwenen. Men vond op den grond ook nog bank biljetten, terwijl een hoek van een afgescheurd couéert nog een hoekje bankpapier bevatte. De brandkast is op dezelfde manier geopend als indertijd in Den Haag, door middel van het uitlichten van het slot. De kast was van oud model en niet stevige constructie. De brandkast van den directeur bleef onaangeroerd. Uit de resteerende papieren kon grootendeels opgemaakt worden welke bankbiljetten uit de brieven zijn genomen. De besteller, die 's nachts in het gebouwtje sliep, had ongeveer na 5J uur 11 h uur dienst gehad met tusschen in rusttijden en heeft niets gehoord, ofschoon er, volgens deskundigen, nogal met kracht op de brandkast gebeiteld moet zijn. De regen joeg echter ook nogal fel. De post zakken en waardestukken van het konink lijke huis hebben door dezen diefstal niet geleden, daar deze rechtstreeks baar het bijkantoor op Het Loo werden vervoerd. Nader wordt nog aan het H.bl. gemeld: Steeds worden meer zaken bekend omtrent de vermissing van geldswaarden uit de aangeteekende brieven bij de inbraak in het postkantoor. Er waren brieven bij met belangrijke bedragen, o.a. één van f 4000, waarvan de nos. der bankbiljetten alle bekend zijn. Verschillende brieven konden, hoewel beschadigd, nog worden afgeleverd, terwijl uit een pakket inhoudende f 9000. aan effecten en francs 300 aan Zwitsersche bankbiljetten/ alleen de bankbiljetten zijn medegenomen en de effecten alzoo aan den geadresseerde kondén 'worden uitgereikt. Ofschoon alles in de weer is om de daders <3p te sporen, is nog geen enkel resultaat bereikt. Het totaal bedrag van het gestolene, inclusief de aanwezige kasgelden, bedraagt ongeveer f 10.000. Een aanzienlijk particulier, zoo meldt men uit Apeldoorn, die schade geleden heeft tengevolge van den diefstal in het postkantoor aldaar, heeft een bedrag ter beschikking der justitie gesteld als belooning voor dengene, die de daders aanwijst of mededeelingen omtrent hen doen kan. Velp, 25 Mei. Zondagavond zagen de chef van het tramstation alhier en de rijwielhandelaar d. G., dat een militair wegreed op een fiets, toebehoorende aan de G. Beiden grepen een rijwiel en achtervolgden den dief; deze wierp het gestolen rijwiel bij Nederhagen weg en vervolgde de vlucht te voet. De beide achtervolgers, die zich in der haast geen tijd gegund hadden hun lantaarns aan te steken, werden onverwacht in de kraag gegrepen door een paar maréchaussées, die echter, de toedracht vernemende, mede hielpen den vluchteling te pakken te krijgen, hetgeen na eenigen tijd gelukte. Het bleek te zijn M. P., infanterist te Arnhem in garnizoen. Hij werd meegenomen en bekende den diefstal gepleegd te hebben. Nijmegen, 25 Mei. In het naburig Hees is gisteren het dochtertje van Van D., bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1