Z1E1ÏIKZEËSCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 26 Mei 1908. (55 ierikzeesche Cour an t). Veorliefeiiienil mililair OBderrichl. 'afkondiging. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8621. Uitgever-Hoofdrsdactaur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdverlentiSnvan 1—3 regels 30 Cis., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Atle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE L.OOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BUROEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de bepalingen der Regeling van het voorbereidend militair onderricht; Brengt ter kennis van belanghebbenden; dat van heden af tot en met 15 Juni e.k. ter Gemeente-Secretarie gelegenheid bestaat tot in- schryving van jongelieden van 16—24-jarigen leeftijd, die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, hetwelk koste loos wordt gegeven van begin October e.k. tot ultimo januari d.a.v. Met het oog op het groote belang, dat er voor den eventueel in te lijven loteling in gelegen kan zijn, om ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen zijner keuze, zij er hierbij aan her innerd, dat op dat voorrecht alleen die loteling uitzicht heeft, die in het bezit is van het getuig schrift model W, dat o. a. kan worden verworven, door gedurende de twee wintertijdperken, welke voorafgaan aan de inlijving als milicien, met vrucht aan dit onderricht deel te nemen. Zierikzee, den 6 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., I/-B. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1907/8, no. 7, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 23 Mei 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.n-B. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 28 Mei e.k. (Hemelvaartsdag) zal zijn gesloten, met uitzondering van des mid dags 12 uur tot 's namiddags 12'/,. uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand be treffende. Zierikzee, den 25 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. AMERIKA. De vorige week werden op een hoeve te New Jersey de boer, zijn vrouw en een dienstmeid vermoord. Allen waren dood geschoten. Óp de hoeve woonde sinds korten tijd een student, de 21-jarige Frank Zastera. Aanvankelijk verdacht men hem niet. Er waren dan ook geen aanwijzingen die tegen hem pleitten; en de jongeling had met den grootsten ijver meegezocht naar de(n) spoorloos verdwenen dader(s). Maar op het eind werd hij in hechtenis genomen en aan een verhoor onderworpen. Ook dat leverde niets op. Toen dwong de politie den jongen man, het bebloede vest van den doodgeschoten boer aan te trekken en met de hand op het hart te zweren dat hij onschuldig was. Een groote ontroering maakte zich meester van den jongeling en hij viel door de mand. Uit Zastera's bekentenis bleek, dat hij op den noodlottigen morgen de mooie en jonge vrouw van den boer op de trap was tegengekomen en haar een liefdesverklaring had gedaan. De vrouw was woedend ge worden en had hem een uitbrander gegeven. In zijn drift had de jongeman haar neer geschoten; ook de dienstmeid en den echtgenoot, die waren komen toesnellen, had hij vermoord. De familie van den dader blijft volhouden, dat hij door schrik en angst tot zijn bekentenis gedwongen is, en dat hij de moorden niet kan hebben gepleegd. Dezer dagen is te New-York de 72-jarige millionair George Sterry dood geschoten door één zijner zoons, die daarna zichzelf doodschoot. De reden was, dat de oude Sterry wilde hertrouwen met een jonge onderwijzeres. SPANJE. Men maakt zich beangst over het lot van een luchtschipper, die Zondag der vorige week met een metgezel te Barcelona in den luchtbol „Quo vadis" is opgestegen. De bol kwam in het Arragonsche in een storm en het schuitje sloeg op een rots. Een der inzittenden, een officier, viel uit het schuitje en brak zijn been; de storm wind joeg den ander met het luchtschip voort. De vermiste is kapitein Montojo. ITALIË. Rome, 21 Mei. Nadat de Albaneesche kustplaats Santi-Quaranta door een dertig tal roovers overvallen is, die verschillende kantoren en winkels hebben geplunderd, heerscht groote ongerustheid onder de Italianen aan de Albaneesche kust, dat ook andere steden door Albaneesche roovers zullen worden bezocht. De Italiaansche consul in Balona heeft daarom uitzending van een Italiaansch oorlogsschip gevraagd. ZWITSERLAND. Een zevental personen begaf zich Dinsdag in een zwakke boot op het meer van Bienne in het kanton Bern. Op een gegeven oogenblik sloeg het vaartuig om cn twee der opvarenden verdronkenterwijl de anderen slechts met de grootste moeite gered werden. RUSLAND. Te Moskou heerscht de typhus in hevige mate. De ziekenhuizen zijn overvol. Er worden in de ziekenhuizen reeds twee duizend typhus-patiëntcn behandeld. Het gemeentebestuur heeft zich tot den garni zoenscommandant gewend met het verzoek een kazerne af te willen staan, om die tot ziekenhuis in te richten, daar er in de ziekenhuizen geen plaats meer is. Onlangs werd een en ander bericht over de volle gevangenissen in Rusland en de manier, waarop de gevangenen behandeld worden. Een nieuw staaltje brengt een bericht uit Kiëf aan de Roes In de gevangenis aldaar, zoo meldt de berichtgever, zijn 700 inenschen opgesloten, hoewel er feitelijk slecht plaats is voor 250, terwijl er honderd zieken zijn. De meeste gevangenen liggen zoo maar op den grond of op wat stroo, zonder matras of linnen. Voor het hof van appèl te Astrakan heeft een zaak gediend wegens mishandeling van gevangenen door het gevangenis- bestuur. Te oordeclen naar het vonnis, moeten erge dingen gebeurd zijn. De inspecteur en zijn adjunct zijn tot 8 jaar dwangarbeid veroordeeld, vijf bewakers tot 5 jaar dwangarbeid en een dokter tot ontslag uit zijn betrekking. De zeventien leden der eerste Doema onder wie Moeromtsef, haar president die veroordeeld zijn wegens onderteekening van het Wiborger manifest, zijn Donderdag middag in den kerker geworpen. Er was geen bepaalde betooging, maar wel hadden zich eenige goede vrienden aan de deuren der gevangenis verzameld en dezen reikten den Doema-leden bloemen over. De vroegere vertegenwoordigers van het Russische volk zullen als gemeene mis dadigers behandeld worden; er zijn stellige bevelen gegeven dat zij geen voorrechten mogen genieten. Hun verwanten mogen hen eenmaal 's weeks bezoeken. De berichtgever van een Engelsch blad bezocht het gezin van één der gevangenen, juist nadat hij was weggegaan. Zijn vier kinderen weenden, maar de moeder zeide met flikkerende oogen: „Ik was juist bezig hun uit te leggen, dat iedere brave en vaderlandslievende Rus in de gevangenis moet". ENGELAND. Londen, 22 Mei. De Duitsche burge meesters werden heden in het Buckingham Palace alhier door den Koning ontvangen. Deze sprak hen toe in het Duitsch, en zeide, dat het hem een groot genoegen was, hen in zijn hoofdstad te ontvangen. De Oberbuergermeister Munich dankte Z. M. hartelijk voor diens groote vriendelijk heid. Hij hoopte en geloofde, dat het wisselen dezer bezoeken zou meewerken tot het versterken der goede verstand houding, die reeds tusschen de beide landen bestaat. FRANKRIJK. Te Parijs is aangehouden een 27-jarig persoon, M. C. genaamd, afkomstig uit Amsterdam, die in korten tijd f 6250 van zijn patroon, een Parijsch bankier, had verduisterd. Op hem werd nog gevonden een bedrag van f 5000. DUITSCHLAND. Sedert veertien dagen wordt te Karls ruhe een monsterproces gevoerd, dat in de Duitsche bladen een „naspel van het proces Hau" wordt genoemd, en dat nu en dan geleek op een poging, om een nieuw feit te vinden waardoor de revisie van het proces tegen Karl Hau gevoerd, wegens moord op zijn schoonmoeder, mevrouw Molitor te Baden-Baden, mogelijk zou worden. De redacteur van de Baaisdie Pressede heer Herzog, stond terecht wegens beieediging vai |nej. Olga Molitor; hij had indertijd de mogelijkheid aange nomen, die ook bij het proces-Lindeman was geopperd, dat niet Hau, maar Olga Molitor den moord zou hebben gepleegd. Breedvoerig werden de betrekkingen tusschen Hau en Olga Molitor nageplozen. De officier van justitie, het recht der pers op kritiek erkennend, oordeelde, dat Herzog die bevoegdheid ver had overschreden en den goeden naam van Olga Molitor had aangetast, en eischte daarom tegen Herzog een jaar gevangenisstraf en de kosten, die in goed onderrichte kringen op 40,000 mark worden geraamd. Leipzig, 23 Mei. in het proces voor het Rijksgerechtshof te Leipzig (revisie-aan vrage van het vonnis, waarbij Harden veroordeeld is wegens beieediging van graaf Von Moltke) is reeds heden vonnis geveld, flet vonnis van het Landgericht No. 1 tc Berlijn werd vernietigd en een nieuwe behandeling van de zaak in eersten aanleg werd bevolen. BELGIË. Nabij Turnhout, in de Belgische provincie Antwerpen, is een ernstig tramongeluk voorgevallen. Door onbekende oorzaak werd tusschen Ooien en Herenthoes de locomotief plotseling uit de rails geworpen, in zijn val de muur eener schuur verbrijzelend en een wagen met reizigers meesleurende. De 20-jarige dienstbode Maria Ginneken, uit St.-Leonard, kreeg een lievige hoofd wonde en was terstond dyod. De 24-jarige weduwe f. Janssens. uit dezelfde plaats, stierf eenigen tijd later aan de gevolgen van schedelbreuk. Hare dienstbode, M. van Tichelen, werd levensgevaarlijk ge kwetst. Zekere v. G. brak een been, en een anderen reiziger werd een schouder ontwricht. De stoker en de machinist werden slechts licht gewond; de conducteur daarentegen zeer ernstig gekwetst. Het parket uit Turnhout heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. Brussel, 23 Mei. Bij het gouvernement alhier is de mededeeling ontvangen, dat het s.s. „De Stad Brugge" nabij Umangi op den Hooge-Congo door een hevigen storm is overvallen, waardoor het schip omgeslagen is. Alle Europeanen aan boord, zoowel ais talrijke inboorlingen zijn om gekomen. Het ongeluk geschiedde tegen één uur 's middags, juist toen de passa giers zich in de eetzaal bevonden. Allen, vijf in aantal, zijn verdronken. Alleen de machinist is gered. Van de 70 inboorlingen hebben zich slechts 28 weten te redden. Men heeft de lijken der slachtoffers nog niet teruggevonden. NEDERLAND, Hilversum, 22 Mei. Even voorbij den Amersfoortschen Straatweg alhier, wierp zich Woensdag een dame, naar schatting van 30-jarigen leeftijd, voor den in be weging zijnden trein, die ten 1,37 van hier vertrekt. Zwaar gewond werd ze naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Utrecht ver voerd, alwaar zij is overleden. Naar ver luidt is zij ziekenverpleegster en woon achtig te Bussum. 's-Gravenhage, 23 Mei. Gisteren in den laten avond is in het bosch iemand door een vrouw van verdachte zeden aange vallen en beroofd. Op het hulpgeroep van den aangevallene kwamen politie-agenten toeloopen, die de vrouw arresteerden en overbrachten naar een politie-bureau. Alhier is ontvreemd een bruine porte feuille, met overslagsluiting met een lipje, van binnen met groene zijde gevoerd en verdeeld in twee vakjes, inhoudende 7 bankbiljetten van f 1000, 3 bankbiljetten van f 300 en verder bankpapier van kleinere bedragen. Totaal een waarde van f 10.230. Sliedrecht, 23 Mei. Waar in andere jaren honderden werklieden uit deze gemeente en omstreken in geheel Nederland en in vele plaatsen van bet buitenland overvloed van werk vonden, daar heerscht er nu groote werkloosheid. Tal van mannen loopen leeg, of komen terug, zoowel uit Rotterdam als uit Rosario (Zuid-Amerika). 't Is te wenschen, dat aan dien toestand spoedig een eind kome. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 25 Mei. Bij Kon. Besluit is aan J. Courtans, wed. J. H. Enters, in leven brievenbesteller te Goes, verleend een pensioen van f 173 's jaars. Te Hulst is een afdeeling der N. P. V. opgericht. Nieuwerkerk. Zaterdagavond werd de schietbaan van de Schietvereeniging „Graaf Adolf van Nassau" der afdeeling van Volksweerbaarheid feestelijk in gebruik genomen. Het terrein is daartoe ter be schikking gesteld door den burgemeester; het is gunstig gelegen, niet te ver van het dorp, en door mooi houtgewas be lommerd. De eere-voorzitter, de heer J. Bouman, hield een toespraak, en loste het eerste schot; waarop de andere leden van het bestuur ook op de beurt hand en oog beproefden. De voorzitter der afdeeling, de heer B. Geleijnse, dankte den burge meester en allen, die tof de inrichting meegewerkt hadden, en besloot niet de beste wenschen uit te spreken voor den groei en bloei der Schietvereeniging. Stavenisse. In de 1.1. Vrijdag gehouden vergadering van den polder Oud-Kempens- hofstede werd vastgesteld de rekening en verantwoording over 1907/08. De inkomsten hadden bedragen f 634,95, en de uitgaven f 615,97, zoodat er een saldo is van f 18,98. Verder werd vastgesteld de begrooting voor 1908/09, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 4332,29 Onder de uitgaven komt voor een post van f 3450 ais aflossing der rentelooze geldleening, indertijd aan gegaan voor het begrinten van den Buurt weg. Herbenoemd werd als gezworen van den polder de heer B. M. Suurland, periodiek aftredend, I Aug. a.s. Eveneens werd genoemde heer Suurland benoemd als vertegenwoordiger van den polder Oud-Kempensbofstede in den dljkraad der waterkeering van den calamiteusen Oud- Kempenshofstedepolder. St.-Filipsland, 23 Mei. Onze lieve straatjeugd. 't Is' middag, half 1. Een jongen staat bij de brug aan den ingang van 't dorp. In de verte komen eenige vrouwen uit 't veld. Spoedig bindt de brave knaap een touwtje aan één der palen van de brug, en houdt het andere eind eenige passen verder in de hand. De wiedsters naderen, en de voorste, iemand van bij de 60, merkt het touwtje niet, loopt er tegen, maakt een buiteling, en komt kop over bol in-den watergang terecht. Groote consternatie. Hulpgeroep van de drenkeling, en kreten van veront waardiging der overige, tegen den snooden aanlegger. Deze is, natuurlijk voor erger beducht, reeds lang verdwenen, en de drenkeling, intusschen weer aan wal ge krabbeld, gaat met een nat pak naar huis. 24 Mei. Op de laatst gehouden algemeene vergadering van den polder „De Oude" alhier is besloten de polder- lasten, die nu f 14 per H.A. waren, terug te brengen tot f 12. Scherpenisse. Zondagmorgen 7 uur werden de bewoners dezer gemeente opge schrikt door klokgelui, leder verkeerde in de meening, dat er brand was, en daarom snelden de menschen naar buiten (één zelfs met de klompen in de handen), om te vernemen waar. Doch nergens was er brand te zien. Bij nader onderzoek bleek echter, dat de klokluider, omdat hier altijd om 8 uur geluid wordt, dit een uur te vroeg gedaan had. Toen men dat wist, ging ieder gerust naar huis. Poortvliet, 22 Mei. Gisterenavond arriveerde de beurtschipper van Strijen- ham met zijn nieuwe motor „De Ooster- schelde" voor den dienst Poortvliet— Rotterdam v.v. Deze dienst, die voorheen met het jacht hoogstens eens per week kon worden vervuldzou nuwanneer het noodig mocht zijn, twee keer per week kunnen worden gedaan. Dit kan als een groote verbetering voor onze eilandbewoners worden beschouwd, daar zij er ook op ingericht is om passagiers te vervoeren. Wissenkerke, 23 Mei. Heden hield ons muziekgezelschap „Apollo" voor 't eerst in dit seizoen een uitvoering in de tent, wat, als naar gewoonte, veel volk op de been bracht en een bewijs geeft dat men gaarne geniet van de muziek, die ons gezelschap trouwens ook onverbeterlijk ten gehoore brengt. Middelburg, 23 Mei. De toestand van den milicien J. A. M., die op 20 Mei j.L zoo ongelukkig terecht kwam bij een val van den rekstok in de kazerne alhier, is vooruitgaande, terwijl er alle hoop bestaat, dat daaruit voor hem geen nadeelige gevolgen zuilen voortvloeien. Vlissingen, 23 Mei. Gistermorgen zijn aan een aantal jonge arbeiders van de Kon. fabriek „De Schelde" alhier, door de directie spaarbankboekjes uitgereikt, ter belooning voor hun ijver, aan den dag gelegd op de burgeravondschool en avond school voor handwerkslieden. Tot aanmoediging van 't bezoek dier inrichtingen zal dat voortaan na eiken cursus geschieden, 't Bedroegen geldsommen van 5 en 10 gulden naar gelang hef een overgangs- of eind-examen gold. Hontenisse, 23 Mei. Deze week trouwde alhier eene weduwe met 4 kinderen met een jongman uit Stoppeldijk, die het gebruik zijner beide beenen mist en zich, op een bankje zittende, moet voortschuiven. Het huwelijk werd ook kerkelijk ingezegend en voor dat doel moest de bruidegom de kerk worden binnengedragen. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 —5 regels tl,— elke regel meer f 0,20. Ondervinding van een inwoner van Middelburg. Mejuffrouw A. Vroonland, Beenhouwerssingel K 76 te Middelburg, meldt ons: Het is thans reeds vijf jaren dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in de lendenen, rug en zijden. De urine was erg beslagen en kwam niet een branderig, pijnlijk gevoel. Ik had veel zweetingen en benauwdheden, die door buiveringen werden gevolgd, ook leed ik aan rheuinaliek. Somtijds was mijn geheelc lichaam opgezwollen, waardoor ik mijn kleeren dikwijls niet eens dicht maken kon en vooral mijn enkels en polsen waren dik opgezet, ik sliep slecht cn wanneer ik 's morgens opstond was Jk reeds vermoeid. Verschillende maten was ik hier voor onder behandeling geweest, doch zonder merkbare verlichting en het was mijn geluk, dat ik met Foster's Rugpijn Nierenpillen bekend raakte, want ik had deze nauwelijks twee weken ingenomen, toen ik reeds een groote verlichting bekwam. Nadat ik nog een paar doosjes had gebruikt, kwam er een algeheele verandering in mijn toestand. De pijn was zoo goed als ver dwenen en van al de vroegere ellende bemerkte ik bijna niets meer. Ik zal thans nog een tijdje met uw piilen doorgaan en hoop u binnenkort mijn volkomen herstel tc kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wfjze die u goeddunkt. Nierziekte is gevaarlijk, omdat zij zoo onge merkt aankomt. Zij heeft veel verschijnselen en menigmaal wordt ze voor een andere ziekte gehouden. Hoofdpijn, een zenuwachtige prikkel bare toestand, onregelmatig hart, slapeloosheid, duizelingen, een voortdurend vermoeid gevoel, dit zijn even goed kenteekenen van nieraan doening als rugpijn, waterzucht, onregelmatige urine, rheumatiek. graveel, zwakte der blaas enz. Nierziekte kan soms jaren in het gestel zijn, vóórdat de oorzaak van het kwaad vermoed werd. Dat is het gevaar. Foster's Rugpijn Nicrenpilien zijn een speciaal geneesmiddel voor nier- en blaaszickten. Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam veluit, benevens de handteekening van James Foster. Ze zijn tc Zierikzee verkrfigbaar bf den Heer M. S. Polak, gedlpi. Drogist, en te ThoUn bfl den Heer W. Potter, filiaal Anr> Coronoe". T^cnamg geschiedt Franco na ontvangst van postwissel i 11,75 voor één of f 10,— voor 6 dooxen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Uitslag aanbesteding Chili, door de Landbouwsocieteit „Ceres" te Zonnemaire Maatschappij Verkoop Kunstm. te Dordrechtf 11.55. I. J. v. d. Have, Rotterdam - 11.38. P. J. van Aardenne, Dordt -11.31. Glerum Co., Vlake - 11.27. P. G. Adriaanse, Bergen-op-Zoom - 11.23. H. de Rijke, Zonnentaire - 11.18. W. J. C. Ribbens, Zierikzee - 11.18. L. Eversdijk, Goes- 11.03. A. Kole, Colljnsplaat - 10.97. Gegund aan den laagsleti inschrijver. R EC HTSZ A K EN. Bij de verdere behandeling van de zaak tegen den oud-notaris W. S. B. voor de rechtbank te Middelburg bleek, dat deze zich niet alleen had schuldig ge maakt aan verduistering door middel van het vervalschen van hypotheken, doch eveneens, dat hij gelden, welke hem waren toevertrouwd voor boedelscheidingen, niet heeft verantwoord, doch die ten eigen bate heeft aangewend. De beklaagde was, zooals gemeld is,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1