ZlEltlKZËESCHElfiNIElWSItöDE. Zaterdag 23 Mei 1908. Eerste Blad. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). Uit Stad en Provincie. Verschijnt D1NSDAQDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, Iranco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste 1AARGANG. No. 8620. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Adverlentiênvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, krachtens arlikel 1, 2e lida der Drankwet, (voor gebruik ter plaatse van verkoop), van JAN VAN DEN HOEK, in de benedenvoorkamer en de boven lokalen van het perceel, genaamd „het Huis van Nassau", staande in de Lange Nobelstraat, plaatselijk gemerkt wijk A no. 175, kadastraal bekend sectie A no. 1614, welke localiteiten respectievelijk eene oppervlakte hebben van 120 M'., 144 M'. en 52 M-., en zulks onder overlegging van schriftelijke verklaringen van A. J. HENDRIKSE en A. JOPPE, Wed. A. C. Anker, waarbij deze van de te hunnen name verleende vergunningen, respectievelijk voor het perceel w(jk A no. 175 en dat wijk A no. 295 alhier afstand doen. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van die vergunning, schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. ZIERIKZEE, den 22 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., i.'-B. P. D. DE VOS, r-Secretaris. Zierikzee, 22 Mei. Verschenen is bij de heeren Hartog Bos, uitgevers te Amsterdam, de eerste aflevering van „Het Kamerverslag". In het voorwoord wordt gezegd, dat de bedoeling der uitgave is belangstelling te wekken bij het Nederlandsche Volk voor zijn politiek. Het groote publiek toch leest de ellenlange kamerverslagen niet. En wie ze ook al leest, bewaart in den regel het blad niet, waarin zij voorkomen. Er bestaat dan ook ontegenzeggelijk behoefte aan een boekske, dat geregeld, beknopt en bevattelijk het gesprokene in de Kamers en het daarin totstand gebrachte mededeelt. Maar de uitgave beoogt meer. Zij vermeldt tevens het oordeel der partij bladen, en geeft weer al wat er zoo op vergaderingen en congressen der partijen verhandeld wordt, in 't kort het zal een boekje zijn, dat elke week verslag geeft van al wat in de politiek is voorgevallen. Aan het einde van het jaar zal een per sonen- en zakenregister aan 't werk worden toegevoegd. Bij het weergeven van het gesprokene en geschrevene zal men trachten strikt onpartijdig te zijn, zoodat voor een ieder, tot welke partij hij ook behooren moge, het werk een betrouwbare gids zal wezen op den weg der nationale politiek. De prijs is zoodanig gèsteld, dat zeer velen, die op de hoogte willen zijn en blijven van hetgeen er in ons staatkundig leven omgaat, op de uitgave kunnen in- teekenen, want de abonnementsprijs be draagt slechts een dubbeltje per week. Door den Commissaris der Koningin is in de Gezondheidscommissie te Vlissingen herbenoemd tot secretaris met ingang van 3 juli a.s. de heer W. L. Huson. Te Biezelinge, nabij wachtpost 36, was de aannemer Dronkers bezig met het plaatsen van een put van cementringen. Toen het zware deksel daarop zou gelegd worden, brak de ketting, waarin deze hing. Drie werklieden-uit Kapelle, die in den put waren, werden getroffen en kregen /.eer ernstige verwondingen aan het hoofd. Heelkundige hulp werd spoedig verleend door dr. Persant Snoep. Het aantal inwoners in Nederland op 1 Januari, bedraagt 5.747.273, daarvan waren 2.851.498 mannen en 2.895.775 vróuwen. Duivendijke, 19 Mei. Omvatte de vorige kiezerslijst 110 personen, de nieuwe lijst telt 113 kiezers, zijnde ruim 20 pCt. der bevolking. Sirjansland. Toen Woensdagmiddag iemand alhier familie van de tram haalde, ging bij de terugreis het voor het rijtuig gespannen paard op hol. De inzittenden kwamen er met den schrik af, doch het rijtuig was erg gehavend. Denzelfden dag had nog een ongeluk plaats; door het voorbijrijden van twee wagens geraakte er één van met paarden en wagen in de sloot. Alles werd zonder ongelukken op 't droge gebracht. Donderdagmiddag ontlastte zich hier een donderbui, vergezeld van veel regen, en ook nog al groote hagelsteenenvoor de kleine bieten zeer nadeelig. Bruinisse. Door de ingelanden van den polder Bruinisse, is op het verzoek der vereeniging „Schippersbelang" alhier, tot verplaatsing der situatie-sluis op voorstel van den heer J. P. Cau, met 28 tegen 2 stemmen goedgunstig beschikt, onder voor behoud, dat het den polder geen financiëele offers kost. Alle ingelanden op 1 na waren tegenwoordig; de gezworen J. van Vessem was afwezig. Verder werd de begrooting goedgekeurd met eene verhooging van 50 ct. per hectare, daar er meer grind voor'onder- houd noodig was en daarenboven een uitgaaf vorderde van f 100 voor afkoop van tiendrecht. Stavenisse. Van wege de afdeeling „Tholen" van het Centraal Genootschap voorKinderherstellings-enVacantiekolonies, zullen dit jaar zeker reeds 2 kinderen worden uitgezonden. Beiden gaan voor 4 wekenéén naar Egmond en één naar Zonneheuvel" bij Hoeven. Het is te hopen, dat nog meerdere leden tot de afdeeling toetreden, alsdan kunnen er dezen zomer nog meerdere ziekelijke of herstellende kinderen worden uitgezonden. Een minimum jaarcontributie van 25 cents kan feitelijk niemand weerhouden toe te treden, zoodoende een edel streven in de hand te werken. St.-Maartensdijk, 21 Mei. In de ver gadering van Ingelanden van het Water schap St.-Maartensdijk werd door den burgemeester dezer gemeente mededeeling gedaan van een bij hem ingekomen tele gram van den heer Wagtho, rentmeester, waarin deze als zijn wÉnsch te kennen geeft, niet in aanmerking te willen komen bij het opmaken der voordracht voor dijk graaf. Voorts werd nog besloten aan den waterbouwkundige een gratificatie toe te kennen, wegens buitengewone werkzaam heden, van f 200, te verdeelen over twee jaren. Het dijkgeschot voor de verschillende polders werd per hectare bepaald als volgt: Oudeland f 12,50; Middelland f 7,50; Noord f 11; Uiterst Nieuwland f 7,50; Ravensoord f 6; Groote en Kleine Lande- kens f 6; Slabbecoorne f 20; Molen f 21; Pluimpot f 6; Vroonlanden f 2,50. Omtrent de verpachling van den Molen boezem werd bepaald, dat deze verpach ting onderhands zal plaats hebben, terwijl het vischwater niet meer zal worden ver pacht. St.-Annaland. In de algemeene ver gadering van ingelanden van het waterschap St.-Annaland, op j.l. Woensdag gehouden, die door 38 van de 41 stemgerechtigde ingelanden werd bijgewoond, zijn behan deld en vastgesteld de rekeningen dienst 1907/8 en de begrootingen dienst 1908/9. Al de rekeningen hadden een batig saldo en welHet Waterschap f 275,445Alge meene Watering f 153,85; Oudeland en Annavosdijk f 1098,89 Suzanna f 46,84; Breedenvliet f 131,175Maria 9,49; Pluimpot f 12,83. De begrootingen sluiten als volgt: Het Waterschap in ontvang en in uilgaaf met een gelijke som van f4292,59; Algemeene Watering f 2776,19; Oudeland en Anna vosdijk f 9328,355Suzanna f 380,84; Breedenvliet f 1506,87r'; Maria f 120,37; Pluimpot f 194,135. Het dijkgeschot zal voor 1908/9 bedragen Oudeland en Annavosdijk f 12; Suzanna (binnenbeheer) f 5; Breedenvliet f 8,50; Maria f 9; Pluimpot f 9, tegen respectie velijk f 12, f 2,50, f 9, f 10, f 10 in 1907/8. De bezoldiging van den dijkgraaf werd gebracht van f 130 op f 250; die van ieder der 2 gezworenen van f 65 op f 100 en van den ontvanger-griffier van f 400 op f500. Op de voordracht ter benoeming van een gezworen, door de periodieke aftreding op den len Augustus a.s. van den heer J. Boogaard, werden in volgorde geplaatst de heeren J. Boogaard (aftredend), J. Elen baas Mz. en L. Polderman. Als gewoonlijk kwamen weder eenige verzoeken tot begrinting van enkele ver bindingswegen en werd na langdurige discussie het bestuur verocht een plan op te maken tot begr.nt; ig van alle nog niet verharde wegen, om later de beslissing aan de vergadering te laten over het al of niet mogelijke daarvan. Poortvliet, 21 Mei. Hedennaniiddag ontlastte zich boven deze gemeente een onweder. De bliksem sloeg op den Kruitenburgschen dijk in een boom. Te Slrijenham is zooveel hagel en regen ge vallen, dat de greppels overliepen. Oud-Vossemeer. De alhier bestaande volks-lcesbibliotheck mag zich verheugen in een steeds grooter aantal lezers, wat blijkt uit het aantal uitgegeven boeken, dat voor dezen winter is gestegen tot 453. Door den bibliothekaris B. van der Klooster wordt uitstekend voor de boeken gezorgd. Het leesgezelschap „Leeslust" en particu lieren zorgen voor de aanvulling van boekwerken, maar het binden eisclit nogal kosten. De aandacht is ook gevestigd op de reizende bibliotheken van wege de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, maar voorloopig zal het niet noodig zijn te dezer plaatse daarvan gebruik te maken. Middelburg, 21 Mei. Woensdagavond omstreeks acht uur was de milicien j. A. M. van het garnizoen alhier in zijn vrijen tijd op de soldatenl'imer bezig zich tc oefenen aan den rekstok. Doordat hij zich losliet, viel hij, met het gevolg, dat hij bewuste loos werd opgenomen, en naar het hospitaal vervoerd. Thans is het bewustzijn terug gekeerd. Omtrent de gevolgen van den val kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Voor de kinderspelen op 31 Aug. hebben zich bij 't bestuur van „Uit het Volk—Voor het Volk" alhier 142 kinderen aangemeld. De Vereeniging „De Ambachtsschool" te Middelburg hield Donderdagavond in het Schuttershof haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de school op het eind van 1907 werd be zocht door 48 leerlingen, n.l. 27 timmer lieden en 21 smeden. Van die leerlingen waren er 32 te Middelburg, 8 te Vlissingen, Arnemuiden en Koudekerke ieder 2, te Nieuwland, Gapinge, Souburg en Melis- kerke ieder 1. Zeven leerlingen ontvingen kosteloos onderwijs, de anderen betalen van f 5 tot f 30 schoolgeld. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt, dat is ontvangen f 6922,94. De uitgaven bedroegen f 6705,27, zoodat er een saldo is van f 217,67, wat met het saldo over 1906 ad f 67,64i, een totaal maakt van f 285,3U. Het hospitaal te Middelburg. De stelling, welke voor den hoofdingang van het hospitaal te Middelburg was geplaatst, is deze week weggenomen. De restauratie van dit oude gebouw is thans zoover ge vorderd, dat de monumentale trap met het bordes vóór den hoofdingang geheel vol tooid is. De stoep is omringd met een balustrade, gekroond met vier leeuwen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ingeschreven werd door: W. J. C. Ribbens, Zierikzee ii f 11,39 J. Verwest, Scharendijke. 11,77 Dordtsche Kunstmest-Maatsch. 11,49 J. van der Have, Rotterdam. 11.65 J. Eversdijk, Kapeile11,26 Maatsch. tot verkoop van hulp- meststoffen te Dordt 11,45 Gegund aan den laagsten inschrijver. Kortgene, 21 Mei. Heden werd door de Vereeniging „Landbouwbelang", in het lokaal van den heer De Regt alhier, aan besteed de levering van 400C9 K.G. Chili-salpeter. Hiervoor was ingeschreven door: Maatsch. Hulpmeststoffen, Dordt. f 11,40 Glerum Co., Vlake 11,19 F. O. Adriaansens, Bergen-op-Z. 11,15 P. J. v. Aardcnne, Dordrecht. 11,14 J. Kostense, Kruiningen11,04 A. Snelleman, Dinteloord 11,04 J. Eversdijk, Kapelle (Z.-B.) 11,- Anth. Kolc, Colijnsplaat10,28r' Meijer, Zaamslag10,87 Laagste gegund. Kerkwerve, 20 Mei. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden ten verzoeke van J. v. d. Hoek Jzn. publiek verkocht: Een 15-jarig paard, voor f 272; melk koeien voor f 200, f 236, f 255, f 263, f 241, f 222; ossen voor f 89, f 88, f 100, t 105; vaarzen voor f 84, f 84, f 95, f 78, f 73; kalveren voor f 61, f 57, f 64, f 45, f 35, f 46, f 39, f 39. Ten dienste van dc polders Broek en Rooland werd namens het Bestuur dier polders aanbesteed het delven van water leidingen, waarvoor ingeleverd werden drie biljetten, waarvan het hoogste f 0,20 per M. en het laagste f 0,10 per M.voor het grintvervoer werden twee biljetten ingeleverd ad f 1,29 en ad f 1,19 per M:t. Aan de laagste inschrijveré, zijnde B. Veraart te Oud-Vossemeer, voor het eerste, en A. Buis, Broekpolder te Tholen, voor het laatste werk, werd de uitvoering gegund. Scharendijke. 20 Mei. De Landbouw- vereeniging alhier besteedde heden de levering van 70 balen Chili-salpeter, franco wal Scharendijke. RECHTSZAKEN. De Zeisier moordzaak. Donderdag 1.1. nam voor de rechtbank te Utrecht een aanvang de behandeling van de zaak der vier beklaagden in de Zeister moordzaak. Terecht stonden: 1. Hendrik van Vaalen, 31 jaar, bier huishouder, geboren te Helder 2. Teunis van Ee, 28 jaar, zonder beroep, geboren te Zeist; 3. Hendrikus Kors, 30 jaar, melkslijter, geboren te Steenwijkerwold 4. Johannes Overhorst, 36 jaar, loop knecht, geboren te Zeist, en allen wonende te Zeist, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Utrecht; en wel ter zake van: de eerste en de tweede beklaagde: dat zij in den namiddag van 16 Novem ber 1907 te Zeist, in de woning van den eersten beklaagde aan den Van Reenenweg no. 50, te zamen en in vereeniging, op zettelijk met voorbedachten rade na te voren gemaakte afspraak en in gemeen en kalm overleg met het oogmerk om Hendrik Drost van het leven te berooven, dezen jongen opzettelijk gewelddadig hebben aangegrepen, op den grond ge worpen, vastgehouden, diens keel dicht geknepen en door worging, benevens door hem chloroform te doen inademen, doen stikken en gedood; waarna zij, onmiddellijk daarna, eveneens te zaaien en in vereeni ging, na te voren daartoe gemaakte afspraak, van het lijk van genoemden jongen, met hetoogmerktot wederrechtelijke toeëigening, hebben weg en tot zich genomen ongeveer f 1326.90J, of althans ongeveer f 1250 aan bankpapier en zilvergeld, toebchoorende aan den kassier C. Prince, althans aan een ander dan aan hen, beklaagden, hebbende zij boven omschreven geweld dadige levensberooving die voorschreven diefstal voorafging, volgde of althans ver gezelde, gepleegd met het oogmerk om de uitvoering van dien voorgenomen diefstal voor te bereiden en gemakkelijk te maken. De derde en de vierde beklaagde: dat zij te Zeist omstreeks de maand November 1907 opzettelijk de uitvoering van het misdadig opzet en voornemen van den eersten en tweeden beklaagde, althans van één hunner, tot het plegen van boven omschreven misdrijven of althans in ieder geval tot het plegen van boven omschreven diefstal, voorafgegaan, vergezeld of gevolgd van geweld tegen genoemden Drost, ge plecgd met het oogmerk om dien diefstal voor te bereiden en gemakkelijk te maken welk feit werd gepleegd door den len en 2en beklaagde te zamen en in vereeniging, terwijl dit opzet en voornemen, om die feiten of althans één of meer dier feiten te plegen, toen reeds bij die beklaagden of althans bij één hunner bestond, hebben bevorderd. De derde beklaagde: door aan den eersten beklaagde opzettelijk het middel te verschaffen tot het plegen van die feiten of althans van één of meer dier feiten, door aan dien beklaagde een hoeveelheid chloroform te verstrekken met nader te melden doel en oogmerk. De vierde beklaagde: door aan den eersten beklaagde opzettelijk inlichtingen te verschaffen tot het plegen van die feiten of althans van één of meer dier feiten, door aan dezen beklaagde mede te rieelen. dat de koopman Schaap op hem, beklaagde Van Vaalen, een wissel getrokken had of wel hem een quitantie ter beuling zou doen aanbieden, dat deze wissel of quitantie door Schaap ter incasseering was gezonden of wel zou worden gezonden ?m den kassier Prince te Driebergen, dat diens looper, zijnde de verslagene H. Drost, zich met dien wissel of die quitantie dan aan zijn Van Vaalen's woning zou aan melden, teneinde op dien wissel of die quitantie betaling te erlangen; hebbende beklaagde Kors dat middel en beklaagde Overhorst die inlichtingen aan beklaagde Van Vaalen en Van Ee of althans aan één hunner verschaft, opdat dezen, hetzij alleen, hetzij in vereeniging met anderen, alsdan meergemelden Drost zouden kunnen vermoorden, dooden, met geweld berooven, en de gelden, die deze bij zich zou hebben, en die aan een ander dan aan hen, beklaagden, toebehoorden, met het oogmerk tot wederrechtelijke toe- eigening zouden kunnen wegnemen; waarna dan ook, met behulp van dit opzettelijk daartoe verstrekte middel, en geholpen door deze eveneens opzettelijk daartoe gegeven inlichtingen, en overeenkomstig deze laatste, de eerste beklaagde, in ver eeniging met den (weeden beklaagde, aan wien die eerste beklaagde de van den beklaagde Overhorst ontvangen inlichtingen had medegedeeld, inderdaad op de wijze als boven omschreven, op tijd en plaats vermelddie vorenvermelde misdrijven hebben gepleegd. De derde en vierde beklaagde boven dien ter zake, dat zij op ot omstreeks November 1907 te Zeist, ieder voor zich opzettelijk, van de beklaagden Van Vaalen en Van Ee, althans van één hunner, een bedrag aan geld, en wel Kors een bank biljet van honderd gulden ten geschenke hebben aangenomen, wetende, althans moetende begrijpen en begrijpend, dat deze bankbiljetten door genoemden Van Vaalen en Van Ee of één hunner door één dier boven omschreven misdrijven waren ver kregen, en in ieder geval afkomstig van den boven omschreven diefstal. lil deze zaak zijn niet minder dan 85 geluigen gedagvaard. Vermoedelijk zal de behandeling drie dagen in beslag nemen. Een talrijk publiek woonde op de tribune de zitting bij. Beklaagde Van Vaalen is bleek, maar kalm; beklaagde Van Ee kijkt brutaal om zich heen. Beklaagden Kors en Overhorst liegen zenuwachtig, later worden ze kalm. Van Vaalen herroept gedeeltelijk de door hem afgelegde bekentenis, en zegt, zich een en ander niet meer te herinneren. Van Ee en Kors ontkennen brutaalweg alles. Ook Overhorst ontkent. De commies K„ van Tilburg, die, om zijn vriend niet te bezwaren, een ver klaring aflegde, welke zijn aanhouding wegens meineed tengevolge had, is, over eenkomstig den eisch, door het Hof te 's-Hertogenbosch vrijgesproken. Landbouw en Veeteelt. Op Donderdag, den 11 den Juni, zal te Oostburg de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland worden gehouden, en Vrijdag den 12den de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, geiten, pluimgedierte, konijnen en land bouwwerktuigen, uitgaande van de afdeeling Oostburg. Op de algemeene vergadering zal door den heer O. A. Vorsterman van Oyen, algemeen secretaris, worden inge leid „de vrouw in het landbouwbedrijf". De heer M. Lucieer, secretaris der afdeeling Oostburg, zal de vraag bespreken in welk opzicht mag van den zoogenaainden „Vrijen dijk" gebruik worden gemaakt voor het verkeer met varkens en vee tusschen Oostelijk en Westelijk Zecuwsch- Vlaanderen, terwijl de heer C. Zwagerman, zuivelconsulent voor Zeeland, spreken zal over de „bemoeiingen van den zuivel consulent in Zeeland, in verband met de toestanden in de provincie".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1