ZIERIKZEESCHE 1VIELWSHÖDE. Donderdag 21 Mei 1908. (SS ierikzeesche Courant), Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8619. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een sleutelring met sleutel. Een lederen fietskap. Een geldstuk. Een broche met steentje. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag den 3 Juni e.k., en dat op dien dag tevens de gewone Marktdag zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende, Zierikzee, den 20 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. Ten opzichte van den mensch, die besef heeft van den staat van achteruitzetting, waarin hij hetzij om zijn geloof, hetzij om zijn stand, hetzij om zijn geslacht gehouden wordt, en die met al zijn kracht er naar streeft uit dien ongerechten toestand te geraken, is men allereerst verplicht het geschonden recht zoo spoedig mogelijk in eere te herstellen. Zoo verdient de vrouw, die uit een rechtsoogpunt een onafwijsbare aanspraak heeft op de politieke en sociale gelijkstelling met den man. en die voor haar verkorte rechten opkomt en strijd voert, gehoord en verhoord te worden. Zoolang de strijd met eerlijke wapenen door haar gevoerd wordt, bevindt zij zich op den goeden weg, en zal zij ook naar verloop van tijd, zij het dan ook niet zonder feilen kamp, haar doel bereiken, maar zoodra zij zich van middelen bedient die het fatsoen verbiedt, bederft zij haar goede, rechtvaardige zaak. Dit is in Engeland gebleken, waar de suffragettes zoo worden daar de vrouwen genoemd, die voor vrouwenkiesrecht ijveren bij de jongste Parlements-verkiezing te Dundee met een bel getracht hebben de vergadering, waarin Churchill als spreker optrad, in de war le sturen. Wat was daarvan het gevolg? Dat de voor het vrouwenkiesrecht propagandecrende dames haar tegen standers tot gelijksoortige daden geprikkeld hebben, in Cardiff namelijk, waar de suffragettes een vergadering belegd hadden, konden de dames en dat wil wat zeggen niet eens aan het woord komen, want er werd in de zaal met bellen en klokken een zóó helsch lawaai gemaakt, dat iemand hooren en zien verging. De dames moesten zelfs de vlucht nemen, daarbij haar ontplooide vaandels en haar geschriften, die zij voornemens waren in de zaal te verspreiden, in den steek latend. Met de aan flarden gescheurde vaandels trokken de tegenstanders, aan wie het gelukt was de vergadering onmogelijk te maken, in optocht door de stad. Frankrijk ligt op dit oogenblik met Turkije in geschil. De kwestie is deze. Een Fransche maatschappij exploiteert de steenkolenmijnen te Heraclea. Deze maat schappij nu, belust op het maken van grootere winsten, wenscht haar exploitatie- gebied uit te breiden. Met dit doel vroeg zij bij de Porte een nieuwe concessie aan. De Porte weigerde, omdat Italië, die haar vóór was geweest, de concessie ai ver kregen had. Over deze weigering was de Fransche maatschappij slecht te spreken. In haar toorn zond zij aan de Porte een rekeninkje van 24 millioen francs voor de aan Turksche schepen geleverde en niet betaalde steenkolen. Turkije was gewoon van de Fransche maatschappij op krediet de benoodigde steenkolen te betrekken. Tevens zeide de maatschappij haar crediet aan Turkije op. Voortaan moest er geld bij de visch of juister bij de steenkool zijn. De directie der maatschappij weigerde dan ook beslist aan den gezagvoerder van een TurksCh schip de steenkool, die hij op crediet wilde Iaden. Oeen geld, geen steen- kooi, zeide zij. Maar de gezagvoerder, die aan boord een detachement Turksche soldaten had, liet deze aan land gaan, teneinde de steenkool te nemen, waarop een vechtpartij ontstond- tusschen de Turksche soldaten en de Fransche beambten. De laatsten moesten, wijl zij in de minderheid waren, het afleggen. De Fransche gezant te Constantinopel, van een en ander onderricht, protesteerde bij de Porte tegen deze eigendomsverkrachting, eischte volledige voldoening, en dreigde met een vlootdemonstratie. Meer en meer blijkt, dat Frankrijk zich in Marokko in een wespennet gestoken heeft. Het kan, door de akte van Algeciras gebonden, niet ageeren, gelijk het gaarne zou willen. Tot de mogendheden, die op de strikte naleving van het gesloten tractaal nauwkeurig acht geven, behoort in de allereerste plaats Duitschland, dat de diplomatieke nederlaag te Aigeciras geleden niet vergeten heeft, en zeer zeker de eerste de beste gelegenheid zal aan grijpen om Frankrijk in zijn handelingen te dwarsboomen. Met leedvermaak ziet het de herhaaldelijk voorkomende conflicten tusschen de Fransche en Spaansche soldaten, die ernstiger zijn, dan de Fransche bladen doen gelooven. Aanstaanden Zondag zal het in België een heete dag zijn, want dan zullen de verkiezingen plaats hebben voor Kamer en Senaat. De helft der leden moet dan periodiek aflreden. Deverkiezings-campagne is bij onze Zuidelijke buren natuurlijk in vollen gang. Het geldt de vraag, of het aan de vooruitstrevenden gelukken zal het regeeringskasleeldat bijkans een kwart eeuw onafgebroken in handen van hun tegenstanders is, thans te heroveren. Er zijn in Europa weinig Staten, die een volksvertegenwoordiging missen. Alleen in Turkije, Mecklenburg-Schwerin en Mecklenburg-Streiitz heeft men geen parlement. Toch zullen ook de beide Vorstendommen thans weldra in het bezit van een volksvertegenwoordiging geraken. De Oroothertog van Mecklenburg heeft namelijk in zijn troonrede, uitgesproken bij de opening der buitengewone zitting van den Landdag te Schwerin, een voor stel tot herziening der grondwet aan gekondigd. De bedoeling van die herziening is, aan Mecklenburg-Schwerin en Mecklen burg-Streiitz een gekozen volksvertegen woordiging te geven. Deze merkwaardige zitting van den Landdag werd o. a. bijgewoond door onzen Prins Hendrik der Nederlanden. De toestand in Engelsch-Indië is voor de Engelschen niet zoo rooskleurig. Wel treden deze tegen de opstandelingen ge streng op, maar de groote vraag is, zal de beweging tegen de Engelsche overheer- sching, die nu in haar oorsprong is, een niet uitgebreider, gevaarlijker karakter ver krijgen. Men bedenke wel, dat de inlandsche bevolking reeds lang door de inlandsche pers bewerkt is. Zoo schreef een blad „Waar is de hel op aarde? Waar de „Engelschman heerscht. Hij vreest ons en „laat daarom de rechtbanken werken, „waardoor de onderdrukking verscherpt „wordt. Aan die smaad komt geen einde, „wanneer niet onze leiders aan de Britten „in 't aangezicht zeggenuw rechtbank is „humbug. Laat den trommel in Calcutta „roffelen, en moge het in heel Indië weer klinken". Een ander inlandsch blad hitst tot op stand op: „Staat op, ontwaakt! Óe vlam „vreet om zich heen. Broeders! de strijd „gaat beginnen. Het huis staat in vuur. „Niets helpt, als gij u niet razend verzet. „Weinig naties zijn zoo barbaarsch als de „Engelsche. Snijdt alle verbindingen met „hen af. Verkeert met hen tot geen prijs". Nog een ander blad liet zich aldus uit: „Wij verlangen volledige onafhankelijkheid. „Dit land kan niet bloeien, zoolang nog „een deeltje der Britsche heerschappij „overblijft. Wij verfoeien de gedachte, dat „de Engelschen eeuwig onze meesters „zullen blijven. Zij zijn als vreemdelingen „in ons huis gedrongen, zij moeten er uit „gegooid, of slechts als onze knechten „geduld worden. Wij spuwen op de „rechten, die de Engelschen ons als aal „moes toewijzen. Wij zullen zelf ons lot „besturen". Dergelijke taal laat aan duidelijkheid zeker niets te wenschen over. En nu mogen de Engelschen de redacteuren der bladen, waarin die taal voorkomt, in boeien slaan, het gedrukte woord heeft zijn uit werking gehad. En wanneer de Engelschen meenen, dat zij nog kuynen steunen op de verdeeldheid tusscheiA-e Mohamedanen en Hindoes, dan verkeeren zij in dwaling, want beiden staan thans yereenigd tegen over hen. INDIË. Aan het Bat. Nbl. wordt dd. 21 April uit Soerabaja gemeld: Een vreeselijk drama heeft zich Maandag avond afgespeeld aan boord van het stoomschip „Van den Bosch", dat op weg was naar Batavia. De le-machinist J. F. M. Bouwmeester en de 3e-machinist F. A. Schuylenburg zijn door een inlandsch stoker met een piso blati aangevallen en gewond. Volgens verklaring van den aanrander werd deze door den machinist Bouwmeester tot drie maal toe geslagen, omdat hij te laat aan boord was gekomen. Ten laatste werd hij dol van woede en vloog Bouwmeester aan, die doodeltjk gewond werd. De 3e-machinist Schuylenburg, die Bouwmeester te hulp kwam, kreeg eveneens ernstige wonden. Teneinde de zwaar verwonden in het leven te houden, werd onmiddellijk naar Soerabaja teruggestoomd. De heer Bouwmeester overleed echter reeds hedenmorgen om zes uur. De toestand van den heer Schuylenburg is zorgwekkend; hij heeft een steekwond in den onderbuik. AMERIKA. De mijnwerkersbond t«; Evansville in Indiana heeft voor den geheelen staat de werkstaking afgekondigd. Bij deze staking zijn 16,000 mijnwerkers betrokken. Het Britsche stoomschip „Trent" heeft te New-York uit de Venezolaansche havenstad La Guayra het bericht gebracht, dat daar de pest in hevige mate heerscht. Dagelijks eischte de ziekte 65 slachtoffers en het aantal sterfgevallen toonde bij het vertrek van het schip nog geen neiging tot afnemen. Een groot aantal inwoners ontvluchten de besmette stad en de zaken staan zoo goed als stil. Van 1 Januari tot 30 Maart 1908 werden in de Vereenigde Staten 55 open bare scholen door brand vernield. De eerste kersen van het seizoen werden onlangs in Californië geplukt en waren ditmaal 6 dagen vroeger dan ge woonlijk. De vruchten werden in kleine doosjes gepakt, bevattende 9 vruchten in elk en naar Chicago gezonden voor den verkoop. Daar werd per doosje f 50 betaald, wat ongeveer f 5,50 per kers beteekent. Dit zal wel de hoogste prijs zijn, die ooit voor een kers betaald werd. SPANJE. Dezer dagen waren een zevental der prachtige stieren, die, om hen te onder scheiden van de gewone stieren toros de muerte genoemd worden, en bestemd zijn voor de gevechten der plaza, voor de warmte gevlucht in den tunnel van Carce- dilla in den bergketen Guadarrama, waar iederen dag de Noord-expres doorvliegt. Plotseling kwam het ijzeren monster met zijn twee vurige oogen in de duisternis aandonderen: de stieren bogen den ge weldigen nek en stormden hun onbekenden vijand tegemoet; toen zij in het licht der lantaarn van de locomotief kwamen, was het te laat, de machinist remde uit alle macht, maar op hetzelfde oogenblik werden de dieren vermorzeld. De reizigers, die aan een botsing dachten, werden gerustgesteld, en nadat gebleken was, dat de lijn niet door de verscheurde lichamen versperd was, werd de reis voortgezet. PORTUGAL. Een blad te Lissabon verneemt het volgende omtrent den jongen Koning: Koning Dom Manuel gevoelde sinds de dagen van zijn kindsheid een groote genegenheid voor de dochter van een hooggeplaatst Portugeesch edelman. Iedereen hield het voor een kinderliefde, maar toen dezer dagen de Koningin met Hertog Alfonso sprak over het vinden van een echtgenoote voor den vorst, en beiden het er over eens waren, dat het een Britsche Prinses moest zijn, kwam de Koning naar voren, en zeide, dat hij met niemand anders wilde trouwen dan met het meisje voor wie hij zijn heele leven die groote liefde had gevoeld. Niettegenstaande alle argumenten bleef de Koning op zijn stuk staan; nu zal waarschijnlijk het jonge meisje met haar moeder op reis gaan, opdat de vorst haar zal vergeten. ZWITSERLAND. Op de Zwitsersche bergen is de „Föhn" aan het werk, de „sneeuwvreter", die in één dag meer sneeuw doet verdwijnen, dan de zon in veertien dagen. Van de hoogere bergstations worden sedert eenige dagen aan het Zwitsersche meteorologische instituut ongewoon hooge temperaturen gemeld. Op den Santis (2500 meters) is de temperatuur in twaalf uren 8 graden gestegen, en de sneeuw ligt er nu „nog slechts" 3 Meter hoog, terwij! er de vorige week nog 65 centimeters nieuwe sneeuw bijgekomen was. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Tengevolge van de plotseling ingetreden warmte, cn de daardoor veroorzaakte sneeuwsmelting, zijn overstroomingen in Tirol aan de orde van den dag. Te Brixen werden de electriciteitswerken beschadigd, zoodat de stad Donderdagavond in 't donker gehuld was. Verscheidene dorpen zijn van alle verkeer buitengesloten. Na een reis van zeven jaar is de Oostenrijker Anton Hauslian dezer dagen gezond cn wel te Weenen gearriveerd. Tengevolge van een weddenschap was hij den twaalfden September 1900 uitgetrokken voor een reis om de wereld, zijn vrouw en kind duwde hij op een handkar voor zich uit. In 't geheel heeft Hauslian in Europa, Amerika, Australië en China 31.250 mijlen afgelegd. Gedurende den Russisch-Japanschen oorlog nam men hem als spion gevangen en weinig had het gescheeld, of hij was bij die gelegenheid gefusilleerd. De ergste moeilijkheden ondervond hij in Arizona, waar hij o. a. vier dagen lang zonder water moest doorbrengen. Over 't geheel genomen beviel het den wereld reiziger het trekkende leven wel. Jammer, dat hij op zijn tochten een onherstelbaar verlies leed door den dood van zijn echtgenoote. Hauslian bracht 18.000 foto's mee. Het winnen der weddingschap be zorgde hem f 12.500. RUSLAND. Uit Woronesch wordt een ernstig ongeluk gemeld. Vijftien zusters van een vrouwen klooster waren daarheen gekomen om brandstoffen in te slaan. Het uur van vertrek afwachtende, zochten zij een schuilplaats voor den stortregen onder een wagon van een goederentrein. Toen de trein zich in beweging zette, werden alle onge- lukkigen letterlijk verpletterd; van de meesten werden slechts de aan flarden gereten lichamen teruggevonden. St.-Petersburg, 14 Mei. Bij keizerlijke oekase wordt een geheele hervorming van de vloot en van het beheer der marine bevolen, en wordt de benoeming van een opperbevelhebber over de geheele marine macht aangekondigd. De oekase is een gevolg der weigering van de Doema-commissie voor lands verdediging om de aangevraagde credieten voor de marine goed te keuren. FRANKRIJK. Nizza, 16 Mei. Zaterdagmiddag jongstl. begaf zich een jongmensch van 25 jaar, Karei Binckhorst genaamd, Hollandsch rentenier, die sedert het begin van het seizoen te Nizza vertoeft, alwaar hij in het „Hotel des Empereurs" logeerde, naar een huis in de rue d'Italie, en vroeg aan den eigenaar van het pension, den heer Berton, of hij geen Duitsch echtpaar onder zijn dak huisvestte, den heer en mevrouw Jérusalem. Op het bevestigend antwoord van den pensionhouder, liet hij zich naar de kamer van het echtpaar brengen. De bezoeker scheen kalm, en niets in houding of uiterlijk deed het vreeselijke drama voorzien, dat zich eenige oogen- blikken later zou afspelen. Hij bevond zich ongeveer één uur in de kamer, toen het geluid van een heftigen twist vernomen werd. Een kamerbuurman, die hetzelfde huis bewoont, hoorde kreter, bedreigingen en een paar uitroepen: „Bloed! Bloed! Ik zal je vermoorden!" Dan plotseling een smartkreet, en de doffe bons van een neervallend lichaam. De verschrikte buurman ging twee agenten halen, die zich in allerijl ter plaatse begaven. Karei Binckhorst bevond zich nog in de kamer met verwilderden blik en ver wrongen gelaatstrekken. Hij lag gebogen over het lijk van zijn slachtoffer. Naast hem stond de eenige getuige van dit snelle drama, de vrouw van Joseph Jérusalem, luid te snikken. De moordenaar werd gearresteerd en voor den commissaris van politie geleid, wien hij het volgend verhaat van het bloedige tooneei deed: Zoodra hij de kamer was binnengekomen, zou het slachtoffer hem geld gevraagd hebben, dat hij weigerde te geven, Jérusalem zou zich toen met een revolver gewapend, op hem hebben geworpen. Zijn leven in gevaar ziende, zou Binckhorst daarop een dolkmes uit zijn zak hebben gehaald, en zijn aanvaller midden in de borst hebben gestoken. Gek geworden door 't zien van 't bloed, zou hij zijn stervend slachtoffer nog meerdere steken hebben toegebracht. De commissaris van politic liet een snel onderzoek in het „Hötel des Empereurs" instellen, waar in de kamer van den jongen Hollander beslag werd gelegd op een uitgebreide correspondentie, die het Duit- sche echtpaar aan hem had gericht. Uit die brieven blijkt, dat Binckhorst de minnaar was van Jérusalem's vrouw, en dat de man, die van deze verhouding uitstekend op de hoogte was, er van geprofiteerd zou hebben, om den moordenaar onderscheidene malen geld af te dreigen. DUITSCHLAND. Italiaansche kranten meldden onlangs als anekdote, dat keizer Wilhelm's dochter van haren vader geen vergunning had kunnen krijgen, om knoopen van 1 mark het stuk aan een nieuwe jurk te laten zetten. „Wij kunnen, zegt vader zoo antwoordde de prinses aan de op bescheid wachtende naaister het geld niet uit het raam gooien". 's Keizers huishouding wordt dan ook werkelijk zeer economisch bestierd.' Het is b. v. bekend, dat de keizerlijke opper kok er zorg voor moet dragen, eiken dag, tegen een overeengekomen som per hoofd, het keizerlijke gezin en de leden der hofhouding den kost te geven. Voor een gast, voor wien extra gedekt moet worden, wordt ook extra betaald. Maar wanneer de keizer op reis is, reist hij zoo vorstelijk mogelijk en wordt er niet op de marken gekeken. Van wat die reizen kosten, krijgt men een begrip door het volgende bericht: De laatste reis van het keizerlijke paar van Berlijn naar Venetië en van Pola over Weenen naar Miinchen heeft, alleen aan bizondere treinen, bijna 50,000 mk. gekost. Voor den bizonderen trein van elf rijtuigen (510 ton en 54 assen), die den keizer en de keizerin van Pola naar Salzburg bracht, is ruim 20.000 mk. en voor den afstand Salzburg-München-Donaueschingen bijna 15.000 mk. betaald. De kosten van de heenreis van Potsdam naar Venetië waren ruim 14.000 mk. NEDERLAND. Leeuwarden, 18 Mei. Een gevaarlijk misdadiger is onlangs gearresteerd, zooals reeds kort gemeld is. Vrijdag den 3en Mei j.l. kwam ter oore van de gemeente-politie alhier, dat in het hötel „Amicitia" den vorigen avond was afgestapt een heer, gekleed in de uniform van kapitein eener Lloydboot, wiens gedrag eenigszins verdacht voorkwam. Onmiddellijk werd een bezoek gebracht aan genoemden kapitein, die zich bij die kennismaking voordeed als een Engelsch kapitein, varende onder Amerikaansche vlag, en op doorreis zijnde van Hamburg naar Odessa via Liverpool. Hij noemde fczich Bielman, sprak vlot Engelsch, doch onder zijn verhoor ver anderde hij van directie, begon Duitsch te spreken, zeide Duitscher te zijn, om zich later weer als Engelschman en kapitein van de Cunard-lijn (Amerikaansche Stoomvaart-Company) voor te doen. Aangezien Bielman zijn papieren aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1