DE SMIDSE. Zaterdagnamiddag hield, ten huize van den heer F. C. van Meteren, de Afdeeling Zierikzee van het Centraal Genootschap voor Klnderherstellings- en Vacantie-koionies haar eerste algemeene vergadering. De voorzitter, dr. Spruyt, deelde, na haar geopend te hebben, de opgaven mede, die hij van de hoofden van scholen alhier ontvangen had. Besloten werd van wege de Vereeniging drie kinderen uit te zenden, terwijl voor rekening van een particulier één kind zal worden uitgezonden. De uitzendig zal medio Juli geschieden, en het verblijf in het herstel lingsoord een maand duren. Als her stellingsoord is gekozen de vacantie-kolonie „Zonheuvel" bij Oudenbosch. Mej. De Crane heeft zich welwillend aangeboden de kinderen te begeleiden. De damesleden van het bestuur hebben zich tot een sub commissie gevormd, teneinde de uit te zenden kinderen behoorlijk van kleeding te voorzien. Uit de rekening en verant woording bleek, dat aan contributie was ontvangen f 145. Het aantal leden is tot 90 geklommen. Dit cijfer komt ons in aanmerking nemend het schoone doel, dat beoogd wordt, nog veel te gering voor. Wij hopen dan ook, dat in de volgende algemeene vergadering een vrij wat hooger cijfer zal kunnen genoemd worden. In de plaats van den heer De Wilde, die wegens zijn aanstaand vertrek uit deze gemeente als bestuurslid bedankt heeft, werd gekozen de heer Beelaerts van Emmichoven. Mede aanbevolen was de heer Korlvinke. De voorzitter bracht, alvorens de vergadering te sluiten, warme hulde aan den heer De Wilde, die het initiatief tot de oprichting van deze nuttige vereeniging genomen heeft. Op Donderdag den 28sten Mei (Hemelvaartsdag) zal een tweede tocht per rijwiel door de leden van Vreemdelingen verkeer en hunne huisgenooten, en door hen, die als leden van genoemde Vereeniging wenschen toe te treden, ondernomen wor den, en wel naar Duiveland. De reis zal gaan over Ouwerkerk, Viane, Slrjansland naar Oosterland, waarop over Nieuwerkerk Dreischor en Schuddebeurs terug naar Zie rikzee. De deelnemers moeten zich ver zamelen op het plein van het „Huis van Nassau". In het café Belje te Oosterland zal gelegenheid gegeven worden voor f 0,70 smakelijk te lunchen. Oosterland's Fan- farencorps zal de leden met muziek ont vangen. Des avonds van 7—9 zal in den tuin van den heer Verwer aan de leden van Vreemdelingenverkeer een concert door genoemden heer worden aangeboden. De centrale kath. kiesvereeniging in Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk deel, be veelt voor de op f9 dezer te houden stemming voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland aan, den candldaat der anti-revolutionnairen, den heer mr. P. J. van Bortel. Ministeriëele langdradigheid. Onder dit opschrift schrijft Het Volk: In September j.I. weigerde de gemeente- raai van Breda den tot raadslid gekozen dr. J. v. d. Brink als zoodanig toe te laten, wijl de voorzitter van het stembureau een wetsbepaling zou hebben geschonden. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant keurden dit raadsbesluit, niettegenstaande het protest van den afgewezene, goed en de zaak ging naar de regeering. Daar ligt ze nu sinds November, dus sinds 6 maanden, te wachten op afdoening. Zou minister Heemskerk niet eens een oogenbiikje kunnen vinden om v. d. Brink en de meerderheid der kiezers die hem benoemde, zijn recht te verschaffen? Het is zóó toch wat al te mail Noordgouwe. De ingelanden van den polder „Noordgouwe" hebben in hunne algemeene vergadering, op Vrijdag j.I. ge houden, het tractement van den dijkgraaf gebracht van 26 op 50 gld., dat van den ontvanger-griffier van 66 op 100 gld. en dat van den bode van 10 op 20 gld. Deze verhoogingen achtte de vergadering wenschelljk wegens de meerdere werk zaamheden tengevolge van de begrlnding der wegen. De polderfasten zijn van f 2,80 verhoogd tot f 3,25 per H.A. Met de verharding der wegen zal worden voortgegaanaan de beurt ligt nu ook een deel van den Kloosterweg. Tot bestrijding der kosten daarvan zal een buitengewone heffing van polderlasten plaats hebben. Stavenisse. L.l. Zaterdagavond geraakte het vaartuig „Teuntje Maatje", schipper D. van Zanten, geladen met aardappelen, bij het binnenkomen op den havenberm vast. Met het volgende tij is het evenwel gelukt er af te komenoogenschijnlijk zonder schade te hebben verkregen. Tbolen. Door een visscher alhier is een proef genomen, om een z.g. panharing als pekelharing te bereiden. Hij kaakte haar en legde ze In het zout gedurende vier dagen, waarna de smaak uitstekend was. Volgens zijn zeggen moet een derge lijke haring niet langer in het zout liggen, daar ze dan te hard wordt. Donderdag is alhier overleden de oudste inwoonster onzer gemeente, de wed. Cornelia Johanna van Wijngaarden— Llndhout, in den ouderdom van ruim 99 jaar. Zij was gehuwd geweest met wijlen Marinus Lindhout. Wissenkerke, 15 Mei. Ook in de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Calamlteusen Vlietepolder, werd wegens femis van belang bij het bekeien van en Kamperlandschen Veerweg besloten, om geen subsidie daarvoor aan de gemeente te verleenen. Voorts werd in die vergadering op zijn verzoek eervol ontslagen als gezworene, de heer G. Israël, en in diens plaats benoemd de heer Adr. Israël. Herbenoemd werden de heeren A. W. Geluk als gezworene en de heeren Adr. Israël, A. W. Geluk en A. C. Verhulst tot Dijkraadsleden, allen periodiek aftredend en met uitzondering van laatstgenoemde, wonend in deze gemeente. 16 Mei. Heden werd in de openbare school alhier de jaarlijksche vergadering der kolenvereeniging „Ons Belang" ge houden. Uit de door het bestuur gedane rekening en verantwoording bleek, dat van 1 Mei 1907 tot 30 April 1908 was ontvangen f 2729.47) en uitgegeven f 2667.43, alzoo meer ontvangen f 62.04S. Bovendien is in dé pakhuizen aan kolenvoorraad aanwezig de waarde van f 448, waar tegenover staat een schuld bedrag van f 300. De kolen werden aan de leden geleverd te Wissenkerke, vrij aan huis, tegen f 1.05, te Geersdljk f 1. Uit de pakhuizen te Wissenkerke tegen f 1.12, te Geersdijk tegen f 1.08, alles per Hectoliter. Met algemeene stemmen werden de aftredende bestuursleden, de heeren Iz. Verhulst J.Jz., controleur en J. J. Noord- hoek en L. Abrahamse, commissarissen, als zoodanig herkozen. Wemeldinge, 16 Mei. Gisteren zijn alhier aangekomen de drie torpedo's „Goentoer", „Halang" en „Foka", benevens de beide monitors „Heimdal" en „Tyr", tot het houden van oefeningen op de Ooster-Schelde. Men zegl, dat deze oefeningen geruimen tijd zullen duren. Middelburg, 15 Mei. De vrijzinnig- democratische kiesvereeniging alhier hield hedenavond een algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer Herman Snijders. De voorzitter deelde mede, dat het comité voor Zeeland voor grondwets herziening en algemeen kiesrecht voor nemens is dezen zomer, vermoedelijk In Zuid-Beveiand, een meeting te houden. Daarna was aan de orde de verkiezing van een afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den vrijzlnnig-democrati- schen bond. Als zoodanig werd gekozen de heer L. A. E. van der Ley, en tot plaatsvervangers de heeren J. R. Domenie en P. van Sorge. Tot candidaten voor het hoofdbestuur werden gesteld de 9 aftredende leden en de heer Jac. Weileman te Krabbendijke. In plaats van den heer P. van Sorge, aan de beurt van aftreding als bestuurslid, werd gekozen de heer J. de Voogd. Vervolgens werd de salaris-regeling van de onderwijzers te Middelburg ingeleid door den heer A. de Haas, hoofd der rijks-leerschooi, die voornamelijk deed uitkomen het verkeerde in het door Burgem. en Weth. gedaan voorstel, dat de verhoogde rijks-subsidie den onderwijzers slechts ten deete toekomt en een ander deel in de gemeente-kas wordt gestort. De kiesvereeniging zai een adres aan den gemeenteraad richten met verzoek het voorstel van Burgem. en Weth. op dien grond niet aan te nemen. Door één der leden, den heer Johs. W. Happée, werd de volgende motie ingediend, welke later zal worden behandeld: „De vrijzinnig-democratische kies vereeniging te Middelburg, in ver gadering op 15 Mei 1908, overwegende, „dat de gemeente-exploitatie van de „tram Vlissingen—Middelburg is in „het belang der gemeente Middelburg; „drukt haar spijt er over uit, dal „slechts één lid van den Middelburg- „schen raad zich uitsprak voor „gemeentelijke exploitatie van die „(ram, nu verlenging van concessie „daar ter sprake kwam; „spreekt den wensch uit, dat „meergenoemde tram zal worden „genaast na afloop der verleende „concessie, en beslist deze motie te „publlceeren". Wielrijden. In het Schuttershof te Middelburg werd Vrijdagavond een ver gadering gehouden, uitgeschreven door den afdeellngs-consul van den A. N. W. B. Het doel van deze vergadering was te bespreken, welk aandeel de provincie Zeeland zal nemen in de te houden Bondsfeesten te Haarlem, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Bond, zulks in verband met den te houden optocht. De vergadering deelde de raeening van den afdeelings-consul, den heer A. W. Berdenis van Berlekom, dat Zeeland daarbij een goed figuur dient te maken. Op welke wijze deze provincie aan den optocht zal deelnemen, kan nog niet definitief worden vastgesteld, dat zal afhangen van de Inkomende gelden, waarna besloten werd over 14 dagen wederom een vergadering te houden. Het voornemen bestaat om in de eerste plaats met verschillende Zeeuwsche voer tuigen aan dezen optocht deel te nemen, o.a. met een z.g.n. vroegeren Walcherschen boeren-speelrijderswagen, waarin enkele Walchersche paartjes zullen plaafs nemen. Verder een wagen uit het land van Cadzand, een z.g.n. phaëton, en nog een Thoofschen wagen. Bovendien zal men trachten fietsrijders en rijdsters uit alle deelen van Zeeland, In hunne oorspronkelijke en schilderachtige kleederdracht, aan den optocht te doen deelnemen. De vergadering stemde met deze plannen geheel in. Zooals gezegd, in hoeverre ze ten uitvoer gebracht zullen kunnen worden, zal nog van verschillende omstandigheden afhangen. Vlissingen, 16 Mei. De bemanning van de alhier uit Cuba aangekomen Engelsche stoomboot „Stag" vertelt, dat tijdens de reis een scheepsjongen overboord is gevallen, en voor de oogen der matrozen door haaien is verslonden. Vrijdagavond zijn hier aan wal gebracht vier personen, die aan boord van het Duifsche stoomschip „Norderney" waren weggekropen, en die trachtten gratis de reis naar Cuba mede te maken. Zij zijn over de grenzen gebracht. Heden middag geraakte alhier, op den hoek der Pottenkade en de Zellmarkt, een slepersknecht, doordat een zijplank van zijn met zand beladen wagen uitschoot, onder het voertuig. Dit ging hem over de beenen, waardoor die gekwetst werden. De man werd in een loods binnenge bracht, waar hem de eerste geneeskundige hulp verleend werd. Zijn toestand schijnt niet ernstig. Terneuzen, 16 Mei. De groep leden der Eerste Kamer bezocht Donderdag deze gemeente. De heeren werden vergezeld door de heeren Bekaar, benoemd inspecteur van 'srijks waterstaat en Van Loon, ingenieur van 's rijks waterstaat alhier, en brachten een bezoek aan de nieuwe stuis- werken. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de kazerne, en geïnformeerd naar de onder de wapenen zijnde land weer-compagnie. Na den lunch werd met het motor-vaartuig „A. Caland", van den rijkswaterstaat, een tocht gemaakt door het kanaal tot Sas van Gent Daarna werd door enkele heeren ook nog een kijkje genomen op de vestingwallen. Met de prov. boot verliet het gezelschap ongeveer 5.15 deze gemeente. Door gedep. staten van Noord- Holland is onder anderen benoemd tot geneesheer aan het provinciaal krankzinnigengesticht Meerenberg dr. H. Waller, arts te Groede. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Bruinisse, 16 Mei. Ten overstaan van den notaris j. Franse werden heden alhier voor den heer 1'. Verspoor Lz. in het openbaar verkocht: een woonhuis, erf en gevolgen op den Oostdijk, voor f 2000; een hoogaars met gevolgen, voor f 450. Te Oud-Vossemeer werd Vrijdag aanbesteed het bouwen van een school met woning voor hei hoofd ten behoeve der roomsch-kathoiieke gemeente. Niet minder dan 23 gegadigden leverden een inschrijvingsbiljet in. De hoogste inschrijving, ten name van den heer Op den Brouw te Steenbergen, beliep f 13813, de laagste, die van J. L. Llndhout te Oud-Vossemeer, f 10700. Naar wordt gemeld is dezen de bouw gegund; 15 September zou alles kant en klaar moeten zijn. Stavenisse. Door het Bestuur der Dorps- vereeniging II alhier is gegund de levering van minstens 11000 K.G. Chilisalpeter ad f 11,19 per 100 K.G., aan den heer L. Eversdijk te Biezelinge. Landbouw en Veeteelt. Colijnspiaat, 16 Mei. Bij gelegenheid der alhier gehoudene voorjaarskeuring van stieren waren aangebracht 5 stieren. Aan ieder der eigenaars: J. Breure, P. C. W. Swemer en C. van der Weele alhier, wed. J. Heljboer te Cats en J. van Maldegem te Cortgene werd f 15 premie geld toegekend. Aanstaanden Zaterdag zal de Onderl. Veeverzekeringsmaatschappij „Draagt elk anders lasten" een algemeene vergadering alhier houden. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 18 Mei. Ter terechtzitting van de arrond.-rechtbank van 15 Mei j.I. werd de zaak behandeld tegen A. F., oud 49 jaar, postbode, wonende te St.-Philips- land, die bij vonnis der rechtbank van 31 Maart 1.1., wegens het als ambtenaar opzettelijk geld, dat hij in zijne bediening onder zich heeft, verduisteren, bij verstek was veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Tegen dat vonnis werd door beklaagde verzet aangeteekend, en werd de zaak op nieuw behandeld. De vroeger gehoorde getuigen bleven bij hunne verklaringen volharden, terwijl beklaagde ontkende zich aan het hem ten laste gelegde feit van verduistering van gelden te hebben schuldig gemaakt. De officier van juftitie vorderde be krachtiging van het gewezen vonnis. De raadsman van beklaagde, mr. D. v. d. Vliet, concludeerde op daartoe aangevoerde gronden tot vrijspraak van zijn cliënt, subsidair tot oplegging van een mindere straf. De uitspraak werd daarop bepaald op 26 Mei a.s. KERKNIEUWS. Nieuwerkerk. De collecte voor het Utrechtsch Zendingsgenootschap heeft op gebracht de som van ruim twintig gulden. O N D E R W IJ S. Nieuwerkerk, (Duiveland). Donderdag 21 Mei a.s. hoopt de heer J. Smallegange, onderwijzer aan de openbare lagere schooi alhier, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren bij het onderwijs kwam. Moge het hem gegeven zijn, onder eene goede gezondheid, nog tal van jaren in die betrekking werkzaam te zijn. Aan vele en hartelijke bewijzen van belangstelling zal het den geacbten jubi laris niet ontbreken. Te Kerkwerve hebben zich voor de vacature aan de openbare lagere school drie sollicitanten aangemeld. Voor de vervulling der vacature van onderwijzer aan de openb. school der gemeente Nieuwerkerk hebben zich vier sollicitanten aangemeld. Poortvliet. Voor onderwijzer aan de o. I. school alhier heeft zich één sollicitant aangemeld. Visscher Ij- Berichten. Van 8—14 Mei werden te Yerseke nog 38.000 leverbare oesters verkocht, een tamelijk beduidend getal het vergevorderde seizoen in aanmerking genomen. De prijzen bleven gelijk. Bezoek van de Eerste-Kamerleden aan Zeeland. Vrijdag j.I. hebben de leden van de Eerste Kamer, die de vorige week een tocht door Zeeland maakten, ook een uitstapje naar België gemaakt. Na te Breskens per prov. boot te zijn aangekomen, werd vandaar in het salonrijtuig der tram Breskens— Maldeghem naar Heyst-Zeebrugge gereisd. Te Brugge sloten zjch bij het gezelschap aan de heer Robinson, secretaris van de zeevaartkundige maatschappij, en de heeren Goethals en De Wulff, schepenen van Brugge. Te Zeebrugge werden, onder deskundige leiding, de groote havenwerken bezichtigd. Te Brugge werd geluncht in het hötel Royal" en daarna wederom via Breskens naar Vlissingen teruggekeerd. Voorbereidend militair onderricht. Ingevolge het bepaalde in de regeling van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den Isten Juni eerstkomende en wel: a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting- Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerende-Officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie; b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-Officieren en Burgemeesters zenden vóór of op Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toegelatenzullen worden afgewezen tenzij de belanghebbenden knnnen aan- toonen, dat zij door verblijf in het buiten land of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. De oorlogsbegrootlng, die dezen winter verworpen werd, en oorzaak was, dat het ministerie aftrad men zal zich herinneren, dat de meerder heid het met den minister niet eens kon worden over het blijvend gedeelte, is thans opnieuw ingediend. De oorspronkelijke begrooting had het eindcijfer 28 millioen, 257,623 gulden, de herziene heeft 28 millioen 517,909 gulden. Men weet, dat onlangs bij het optreden van het nieuwe ministerie een noodwetje aangenomen werd, om alsnog den tweeden ploeg van het blijvend ge deelte onder de wapenen te doen komen, en dat daarvoor f 264.000 uitgetrokken werd. Immers, men meende niet dwingend te mogen optreden tegen de betrokken miliciens, die indertijd naar huis gegaan waren in de illusie, „er af" te zijn, en wilde daarom ieder die vrijwillig voor de vier maanden opkwam, f 120 geven, zooals ook geschied is. Dat de begrooting nu toch nog f 3714 lager gebleven is, dan ze door dezen maatregel stond te worden, ligt aan ver schillende kleine bezuinigingen, die de minister wist aan te bréngen. De quaestie van het blijvend gedeelte wordt nog niet opgelost; het blijvend gedeelte blijft. Maar, merkt de TV. Rt. Ct. hierbij op, wij achten de mogelijkheid volstrekt niet uitgesloten, dat de minister nog steeds zoekende is naar een middel om dit blijvend gedeelte belangrijk te verminderen, zonder te kort te doen aan de belangen van den dienst, iets dat waarschijnlijk het best zal kunnen geschieden, door het militie-contingent der infanterie, dus verre weg het grootste gedeelte, in twee deelen te verdeelen, die op verschillende datums onder de wapenen komen. Bestaan hier tegen, zooals wij meenen, geene onover komelijke technische bezwaren, dan kan hierdoor een belangrijke bezuiniging worden verkregen. DEZEN BUYTE SMIS QEST1Q DOOR C: H: DUYVELAAR EN ZYN KLYNDOOTER CAATIE MOELAART DEN EERSTEN STEEN OELYT DEN 1 YÜLY ANNO 1793. - Nog slaaf rij er, doch lang zal het niet meer duren, of zij wordt gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe smidse. Zooals uit de eerste-steenlegging blijkt, is zij er al meer dan een eeuw geweest, en was zij al die jaren daar, net bij den afrit van den Boompjesdijk in den Stelle- weg, gedurende het eerste halfjaar een toonbeeld van stilte en rust, tijdens het laatste dat van drukte en bedrijvigheid. U moet weten, lezer, dat de eigenaar der buitensmidse eenzelfde bedrijf in de kom van ons dorp uitoefent en pas, als de landman de sikkel in het graan heeft gezet, gaan de leden van zijn dienst personeel dagelijks om beurte naar buiten om den landbouw in het verre westen onzer gemeente van dienst te zijn. Reeds enkele geslachten heeft zij sedert haar bestaan overleefdvelen, die nu reeds fen grave zijn gedaald, hebben haar als kind dagelijks gepasseerd, in en om haar gedarteld en gestoeid en de kleine afwisse lingen waargenomen, die zij jaar in jaar uit aanbood. En al heeft de tijdstroom, sedert haar verrijzenis, ongestoord zijn weg vervolgd, toch is bijna alles, van wat zij voor tientallen jaren te aanschouwen gaf, gelijk aan wat zij nu nog aan ons oog vertoont. Dagen van zonneschijn werden afgewis seld door tijden van aanhoudenden regen. De werkman, die steeds zijn beste krachten wijdt aan de verzorging van den akker, is genoodzaakt thuis te blijven. Maar zijn natuur drijft hem naar buiten, en velen komen bij de smidse samen. Beveiligd voor regen en wind, prijst men den Algoeden Vader, die het land zoo mildelijk drenkt, en men gaat niet uiteen, vóór men denkt, dat moeder met een toe bereiden disch wacht. Niet lang moeten echter die samenkomsten duren, of de woorden van lof en dank aan den Hemel vader gaan over in jammerklachten, en niemand heeft meer oog voor de schepping Gods, maar menigeen bekruipt de vrees weldra in groote zorgen te geraken. Een marskramer nadert. Vermoeid en bezweet van de lange tochten door de heete en mulle landwegen, heeft hij het op de smidse gemunt. Hij neemt zijn marsje van den rug, plaatst het tegen den muur, en gebruikt het eersfe als zitbank, den tweede als rugleuning. Met opgeruim- den zin, of mokkende en morrende, al naar men hem zijn snuisterijen heeft af gekocht, toeft hij enkele oogenblikken om op adem te komen. Na eenige verkwik king bekomen te hebben in de schaduw van zijne vriendin van voor vele jaren, zet hij zijn tocht weer voort. Een stoelenmatter met zijn gezin trekt over den dijk, en zoekt eveneens bij haar beschutting. Het eenvoudige maal wordt aangericht, en terwijl man, vrouw en kinderen den inwendigen mensch ver sterken, staat de jeugd met open mond en oogen in een kring er omheen, en neemt geen afscheid van het woelige groepje, voor dat het klokje van gehoor zaamheid slaat. De huisvader neemt zijn handwerk op, en terwijl de kleintjes op bloote voetjes rond de smidse dartelen, moeder een zuigeling den honger stilt, voorziet hij de bewoners uit den omtrek van solide zittingen. Is hij hiermede klaar, dan neemt hij afscheid van zijne oude vriendin, de smidse, roept haar een „tot weerziens" toe, en gaat elders heen, om op dezelfde wijze in het dagelljksch onder houd van zich en de zijnen te voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2