ZIËRIK7EESMIE NIEUWSBODE. Dinsdag 19 Mei 1908. 1 (Z ierikzeesche C o XX r a n t). BER ICH T. 2ÜS, 511, 1008,39011 o! 3000 regels, NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden Is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste 1 AARGANG. Ne. 8618. Uitgaver-Hoofdredaotttur t A. FRANKE!., Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiinvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dlrwoteuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 uretot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adver- teerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. AFKONDIGING. Art. 8, 2« lid dei* Hinderwet. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Brengen Ier openbare kennis, dat heden door hen is genomen het volgend besluit: De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Overwegende, dat hunne beslissing op het ver zoek van het beshiur der schietvereeniging .Prins Frederik Hendrik" alhier, van den 6 Januari 1908, om vergunning tot het oprichten van eene schiet- inrlchting op den binnenberin van den zeedijk, gelegen langs Cauwes-inlage van het waterschap Schouwen, tusschen de dijkpalen 16 en 19, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend sectie C no. 127bis, niet binnen den bij het eerste lid van artikel 8 der Hinderwet gestelden termijn kan worden genomen, omdat het voor het nemen dier beslissing vereischte onderzoek nog niet is afgeloopen Overwegende, dat het daarom noodig is, be doelde beslissing voor den tijd van uiterlijk zes weken opnieuw te verdagen; Gelet op het tweede lid van artikel 8 der Hinderwet, BESLUITEN: 1". De beslissing op voormeld verzoek voor den tijd van ten hoogste zes weken opnieuw te verdagen 2J. Dit besluit in afschrift aan den verzoeker mede te deelen en door afkondiging ter kennis te brengen van het publiek. De Burgemeester en Wethouders voornoemd* (get.) H. C. MOOLENBURGH, Weth., 1.--B. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. Zierikzee, den 16 Mei 1908. H. C. MOOLENBURGH, Weth., I.n-B. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. KDERLAIH). Almelo, 16 Mei. De justitie van hier begaf zich Vrijdag per auto naar Holten tot een gerechtelijk onderzoek ten gemeente huize in verband met de vermoedelijk door den burgemeester gepleegde bedriegelijke handelingen met de gemeente-financiën. Door den burgemeester moet circa f 3500 zoek gemaakt zijn. De nog jonge man heeft het geld in zijn te groot opgezet jonggezellenhuishouden gebruikt. Hij was zeer bemind in zijn gemeente en ieder heeft met hem te doen. De justitie gaf bevel tot zijn aanhouding wegens het niet verantwoorden van gelden uit de gemeentekas. Maastricht, 16 Mei. Omtrent het te Vaals vinden van het lijk der uit Aken vermiste 16-jarige boerendochter Laura Klinkenberg, meldt de Limb. Ko. a. het volgende Het lijk lag circa 15 passen van den weg in het dichte lage hout. Het hoofd was diep in het hout gedrukt, zoodat de 1 gelaatstrekken niet te herkennen waren. De kleeren waren in wanorde; een dikke steen, met bloed bedekt, lag eveneens naast de doode. Aan het achterhoofd was eene zware wonde, en het haar was door het geronnen bloed samengepakt. Duidelijk kon men zien, dat het lijk enkele meters gesleept was. Ofschoon het gelaat onherkenbaar was, hebben de familieleden uit de kleeding en enkele sieraden, de identiteit kunnen vaststellen. Het lijk heeft in het hoofd verschillende diepe wonden en een diepen steek in den hals. De neus is met een spits voorwerp geheel van het gelaat gesneden. Welke motieven den moordenaar hebben geleide twijfelachtig. Of men te doen heeft met een moord met berooving een bedrag van 40 mark is ontvreemd, doch horloge en armband waren op 't lijk of met een zinnelijken moord, Is nog niet uitgemaakt. Vóór 5 jaren werd de fabrieksarbeidster Maria Klinkenberg te Buschhausen bij Aken onder gelijke omstandigheden ver moord. Niettegenstaande de meest uitge breide maatregelen werd de dader niet opgespoord. Haarlem. Bij gelegenheid van het feest, dat de A. N. W. B. in de maand Juli zal vieren, hoopt het Uitvoerend-Comité alhier den bondsleden een optocht te kunnen laten zien, den A. N. W. B. volkomen waardig. Het voornemen bestaat n.l. den !8en Juli langs Haarlem's straten een ommegang te houden, voorstellende „het toerisme door alle eeuwen". De commissie voor den optocht wenacht de stoet zoo schitterend mogelijk te doen zijn, en heeft deze in drie afdeelingen gesplitst. De eerste afdeeling zal een overzicht geven^van de verschillende voer- en vaartuigen bij het toerisme gebruikt, be ginnende vóór onze jaartelling tot op den tegenwoordigen tijd. Daarin zullen o. a. te zien zijneen Egyptische wagen, pl. m. 1800 j. v. Chr., een Romeinsche rheda of reiswagen, een Germaansche ossenwagen, een Indische palankijn, een kar uit de 10e eeuw, een reiswagen en draagstoel uit de 13c eeuw, een groep middeleeuwsche ruiters met goederenwagen, een koetswagen uit pl. m. 1600, een kales uit de 17e eeuw, een tentjacht uit de 17e eeuw, een draag stoel en een karos uit de 18e eeuw, een 18e eeuwsche diligence, een wagen op vee#en begin 19e eeuw, de eerste rijwielen, een trekschuit en de eerste trein van Amsterdam op Haarlem. Al deze vaar- en voertuigen worden bezet, en omringd door personen met kleederdrachten uit het zelfde tijdvak. De tweede afdeeling vertoont het heden- daagsch toerisme, o.a. door een mallcoach, een motorbootautomobielenmotor rijwielen, een moderne locomotief, een Noorweegsche karriol, een Russische troïka, een Laplandsche slede met honden, een groep reizigers op kameelen en ezels, Indische draagstoelen, Japansche push-push, een luchtballon enz. De derde afdeeling zal eindelijk speciaal Nederlandsch zijn, en o. a. te aanschouwen geven Noord-Hollandsche sjeezen en arre- sleden, Bunschoter wagentjes uit Utrecht, Zuid-Hollandsche voertuigen uit het land van Over-Maas, Zeelandsche boeren-speel- rijderswagensNoord-Brabantsche huif karren, Limburgsche ossenkarren, Gelder- sche wagens, uit Overijsel wagens uit Staphorst en Rouveen, Drentsche honden karren, friesche sjeezen en sleden, én Groningsche wagens. De commissie voor den optocht, die reeds van verscheidene eigenaars van antieke en moderne voertuigen mede werking en toezegging ontving, rekent, vooral voor de Nederlandsche afdeeling, op de krachtige hulp van de bondsleden in de onderscheidene provinciën, om den optocht zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Een jongen alhier, was verliefd, en kocht daarom bij de Singerraaatschappij een naaimachine z.g. op afbetaling. Hij deed zijn meisje, die daarmede zeer ver blijd was, de machine cadeau. Maar, niet steeds is de liefde bestendig van duur. Het engagement raakte af en uit baloorigheid staakte de jongen de afbetalingen, en daar het meisje weigerde de machine terug te geven eens gegeven, blijft gegeven redeneerde zij, werd de jongen vervolgd wegens ver duistering, doch vrijgesproken. De Singer liet nu beslag leggen op de machine, het meisje verzette zich daartegen en nu zullen in deze zaak op 27 Mei a.s. alhier de pleidooien plaats hebben. Zaaadam, 16 Mei. Alhier hebben de heeren Jansen en Wassenaar een vernuftig kunstwerk tot stand gebracht, n.l. een muizenwereld. Deze muizenstad, door de vervaardigers „Langstaart" gedoopt, is zóó merkwaardig, dat het wel de moeite waard is er een en ander van te vertellen. In deze stad in 't klein (een oppervlakte hebbende van 9 meter in 't vierkant) worden alle soorten van bedrijf uitgeoefend door muizen. 'tKlinkt ongelooflijk doch 'tis zoo! Alsof alles uit een groote Neurenberger speeldoos is opgezet, staat daar de stad, bestaande uit verschillende gebouwen, school, postkantoor, stadhuis, kerk, station, winkels, te veel om op té noemen. Al die gebouwen zijn voorzien van poppetjes, die hun verschillende werkzaamheden uit oefenen, in beweging gebracht door muizen. In de kerk b.v. speelt het orgel door toe doen van een muis; een flinke groote molen, „De Rat" genaamd, draait, in be weging gebracht door een muisje, dat nauwelijks een half ons weegt. Een tram rijdt door de stad, en bootjes varen in de gracht, alles 't werk der muizen. In de bakkerij, „Het Knaagdier", schuift de bakker het brood in den oven. In de kuiperij Is alles ook in volle werking, en dat alles door één nietig muisje. Hoe dat mogelijk is? Achter of naast elk der ge bouwen bevindt zich n.l. een hok, „het hok van meneer Muis", met een rad, waarin een gedresseerde muis geplaatst wordt, die dit rad ronddraait. Door een staafje staat dit rad in verbinding met de poppen, zoodat het gelijkt, alsof dezen hun werk zelf verrichten. De vernuftige vervaardigers hebben langer dan een jaar met taai geduld en energie aan dit kunstwerk gearbeid. Dit kunstwerk zal binnenkort tentoon gesteld worden. Amsterdam, 15 Mei. Een 18-jarige bediende van de cargadoorsfirma Meyer en Co. op de Prins Hendrikkade alhier, is vanmorgen met een door hem op kwitantie geïnd bedrag, ad f 65,000, ver dwenen. Het bedrag was hem in chèque's uitbetaald. Hij wisselde deze in hoewel zijn patroons hem dit nadrukkelijk verboden hadden en maakte zich uit dc voeten. Reeds in den namiddag werd dc jonge man in Den Haag door de politie aange houden. De geheele som was nagenoeg in zijn bezit. Utrecht, 16 Mei. Door een onder-officier alhier werd gisteren bij de politie aangifte gedaan, dat zijn troep, tijdens een marsch door de Jufferstraat, van uit een tuin van een der huizen aan het Lucasbolwerk werd nat gespoten met een waterstraal, die uit dien tuin op den troep gericht werd, waarbij het opmerkelijk was, dat het spuiten ophield, toen de militairen den tuinmuur waren gepasseerd. Zeer begrijpelijk diepe verontwaardiging bij den troep Politie onmiddellijk op onderzoek, op zeer gestreng onderzoek natuurlijk, zulk een onteerende daad moest worden ge wroken Dank zij den speurzin der agenten, werd alras ontdekt, bij welk huis aan het Lucasbolwerk de tuin in quaestie be hoorde Als de schuldige kwam een blozende dienstmaagd voor den dag, die schalksch lachende het geval aldus verklaarde: dat zij in den tuin een vogelkooi op standaard had moeten schoonmaken, en toen gemaks halve de tuinspuit had te hulp genomen, om met een flinken waterstraal haar werk te vergemakkelijken. Misschien had zij de spuit niet zoo handig gehanteerd, dat aan gene zijde van den muur de voorbijgangers bleven gevrijwaard voor het water maar dan was het heusch een ongelukje geweest, en moesten de militairen haar vriendelijken lach maar accepteeren als vergoeding voor het koud waterbad, dat zij werkelijk niet met opzet over den muur had gezonden. Trouwens, de verhouding tusschen de Utrechtsche dienstmeisjes en de zonen van Mars was véél te vredelievend, om een dergelijke daad als opzettelijk te kunnen qualificeeren. De politie noteerde de zaak, salueerde, en rapporteerde het geval bij de autori teiten, die voor dezen enkelen keer de schuldige wel genadevol zullen vergeven. 's-Gravenhage, 16Mei. De liefdadigheids voorstelling ten voordeele der Vereeitfging „Onderlinge Vrouwenbescherming" alhier, gegeven door mej. Den Hollander, ging met zooveel onkosten gepaard, dat van de ingekomen f 1900 slechts f 25 voor de Vereeniging overbleef. Een waarschuwing voor Al (e ijverige onder nemers van weldadigheids-voorstellingen. Naar men verneemt, moet het in het voornemen van Prins Hendrik liggen om, evenals bij zulks deed op landbouwgebied, inzake het reddingswezen voor ons land een centraal-Iichaam in het leven te roepen. Zijn reis naar Frankfort a/Main, waar van 8—12 Juni a.s. een congres en een tentoonstelling, het reddingswezen betreffende, gehouden worden, staan hier mede in verband. in het militair hospitaal alhier lag een soldaat ziek. Hij was zeer ziek maar men wist niet wat hem ziek maakte. De militaire geneeskundige wetenschap stond machteloos tegenover het geval. Onderzoek na onderzoek werd gehouden, consult na consult het baatte niet; het defect in des soldaat's lichaam bleef geheim. X-stralen zouden het geheim oplossen. Doch in het militair hospitaal was geen X-straal-apparaat. Het Roode Kruis zou helpen. Een brancard werd gehaald; en in optocht trokken oppassers en genees kundige dienst, gevolgd door een stoet belangstellenden, met het zieken-voertuig naar het Roode Kruis. Fluks wordt, te bestemder plaatse aan gekomen, het dek der ambulance wegge slagen doch niet beteuterd gezicht blijven oppassers en doctoren staan Men had vergeten den patiënt mede te nemen 't Is heusch „historisch" gebeurd! Bij kon. besl. is aan mr. P. Rink, eervol ontslagen Minister van Blniienland- sche Zaken, een pensioen ten laste van den Staat verleend, ten bedrage van f 2484 's jaars. Rotterdam, 16 Mei. De volgende niet onvermakelijke scène speelde zich dezer dagen alhier af: Een landweerman, Gram genaamd, moest zijn landweerplicliten gaan vervullen en zou door een vriend naar den trein gebracht worden. Zooals het bij zulke gelegenheden meer gebeurt, werd onderweg menig kapelletje aangedaan en geraakten de heeren in „opgewekte" stem ming. De vriend zou toch zoo graag eens willen zien, hoe zoo'n uniform hem wel zou staan, en nauw is de wensch van zijn lippen, of zij zijn reeds van kleederen verwisseld. Intusschen wordt niet vergeten Bacchus te offeren en bereikt de stemming haar toppunt. De echte landweerman zegt nu tot zijn vriend, den imitatie-landweerman, dat hij aan de kazerne reisgeld voor Ede moet gaan halen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De vriend meldt zich in volle uitrusting bij den commandant van de kazernewacht en zegt met stotterende stemIk ben Gram, mag ik reisgeld voor Ede? De wachtcommandant oordeelt het echter raadzamer, gezien den toestand, waarin onze landsverdediger verkeert, hem in plaats van reisgeld gelegenheid te geven in een cel zijn roes uit te slapen. Hij verzoekt onzen vriend hem te willen volgen, waaraan deze waggelend voldoet, en bij een cel gekomen duwt de sergeant hem naar binnen en werpt de deur achter hem dicht. Nu begint de ander berouw te voelen, trapt en slaat tegen de deur en schreeuwt maar aldoor: Ik ben geen Oram! waarop de wachtcommandant, die natuurlijk geen flauw vermoeden heeft met een would-be- landweerman te doen te hebben, lachend antwoordt, tetwijl hij de grendels op de deur schuift: Voor mijn part was je dan een hectogram of een kilogram, maar er in zit je, dat is zeker. Eerst den anderen morgen, toen zijn vrouw zich aan de kazerne vervoegde, werd de zaak tot klaarheid gebracht, en kon hij, zijn roes uitgeslapen hebbende, zijn vrouw vergezellen. Voor den echten landweerman zal dit muisje nog wel een slaartje hebben. Bij een modiste alhier vermiste men verleden jaar Mei verschillende artikelen. Na het ontslag van een werkmeisje hielden de vermissingen op. Vanmorgen zag de modiste, dat haar gewezen werkmeisje een groote veer, uit haar atelier afkomstig, op den hoed had. Zij deed aangifte bij de politie, waarop deze bij het meisje aan huis een huis zoeking deed. Een groote voorraad veeren, linten, coupons stof enz. werden daar gevonden. Het meisje is in hechtenis genomen. Dordrecht, 16 Mei. De heer H. B. de R. v. C., alhier, heeft, behalve de reeds genoemde bedragen, aan het Algemeen Ziekenhuis te Velp gegeven f 1000 (niet f 500), aan de bewaarschool aldaar f 500 geschonken, en aan de armen van Dubbel dam, ztjne geboorteplaats, f 1000. Ingezonden Mededeelingen. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels f 1,—elke regel meèr f 0,20. Een booitechap van Steenbergen. De ziekten der nieren zijn tc meer eroatig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden; het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg, wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder dc oogen enz.), wordl dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden, wat intusschen de nier ziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumallek, waterzucht, suikerziekte, eiwitverlies enz. De heer J. Gladdincs, Veststraat E 416 te Steenbergen, deelt ons mede: Gedurende negen jaar waren mijn nieren aangetastals gevolg hiervan had ik zeer veel pijn te doorstaan in den rug en de lendenen. De pijn verplaatste zich tot in de rechterzijde, waar ik dan lievige steken had, net alsof ik voortdurend met spelden werd gestoken. Ik sliep onrustig en wanneer ik 's morgens opstond, was ik reeds buitenmate vermoeid en afgemat. Ik was totaal lusteloos en moedeloos; de uriie kwammet een branderig gevoel, liet veel bezinksel na en had een onaan gename lucht. Ik wist niet wat ik moest beginnen. Ik liet op aanraden van een mijner kennissen een doosje Foster's Rugpijn Nierenpltlen komen en het spijt mij, dat ik dit uitstekend geneesmiddel niet eerder gekend heb, want hieraan heb ik het te danken, dat ik mijn gezondheid weer terug bekomen heb. Nadat ik één doosje geledigd had, was de pijn bijna geheel verdwenen teneinde echter zeker te zijn van een volkomen genezing zal ik nog eenigen tijd met uw Pillen doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar Is en machtig u het publiek te maken op elke wfze die u goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Rugpijn NiereupUlen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Ze zijn te Zierikzee verkrfgbaar bf den Heer M. S. I^>lakgedlpl. Drogisten te Tholen bl den Heer W. Potter, IAaaI Apotheek .Coronoe", Stoofstraat. Toezending geachledt franco na ontvangst van postwissel i fl,75 voor één of f 10,— voor 6 dooien. Zicrikxee, 18 Mei. Naar wij vernemen, moet de voorraad Zierikzeesche Loten in vergelijking met vorige jaren zeer beperkt ztjn. Blijft de vraag der jongste dagen aanhouden, dan zal zeer zeker dit jaar wederom een groot tekort zijn. Zaterdagmiddag had het 4-jarig zoontje van den landbouwer v. d. W., in de Korte Nobelstraat alhier, bij het overioopen der straat, het ongeluk te vallen, waardoor hij kwam onder het rijtuig van den landbouwer V. van Noordgouwe, dat van den Stnt- Anthoniesdam kwam. Ofschoon de bestuur der moeite deed zijn paard in te houden, werd het knaapje ernstig gewond aan het hoofd. Zijn toestand is niet zonder gevaar, Aangesteld tot rijksveldwachter, ter standplaats Brouwershaven, G. van Btfst n te Arnetnuidenen toegekend de rang van brigadier-titulair aan de rijksveldwachters C. I. v. d. Bout (jachtopziener) u' Koewacnt, P. M. de Vos te St.-Maartensdijk en J. J. Buurman te Vlissingen. Woensdag 20 dezer herdenkt de heer J. A. van Puffelen Lwzn., stationschef te Kruiningen—lerseke, den dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen. De lieer v. Puffelen bereikte 12 Mei j.l. zijn 65e levensjaar en zal binnen enkele maanden den dienst bij de spoorwegen moeten verlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1