ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 16 Mei 1908. Tweede Blad. SttOWstralen STIJFSEL (25 ieriltzeesche Cour an t). Jacht- en Vischacten. NIEUWSTIJDINGEN. Coza Institute, &ÏÏSSXSZ». ADVERTENTIEN. 1858. - :er. - 1908. AUG. VAN DYCK—PETIT, Vraag uw Grossier Nlattenpapier Boekt). S. Ochtman Zoon, Machinale bewerking van Wielen enz. Toilel-Zeep en Eau de Cologne Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8617. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiEnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor het seizoen van 1908—1909 eene jacht- of visch- acte verlangen, zich daartoe ter Gemeente- Secretarie behooren aan te melden, en dat zij, die ter zake van onvermogen eene kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen, aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming, door de eigenaars van de Vlsch- waters af te geven. Hij noodigt de belanghebbenden uit de aanvragen van vischacten en van kostelooze vergunningen vóór 1 Juni, en die van jachtacten vóór 1 Juli a.s. in te dienen, onder opmerking, dat de inzending, op straffe van het uitblijven eener beschikking, door zijne tusschenkomst behoort te geschieden. Zierikzee, den 1 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. amerika. Zondag j.l. werd door president Roose velt de eerste steen gelegd voor het „bureau der Amerikaansche republieken", een geschenk van Andrew Carnegie. In zijn rede wees de president op het streven om te komen tot engere aansluiting tus- schen alle republieken van Amerika en bracht hij hulde aan de Zuid-Amerikanen, wier beschaving zooveel ouder is dan die van Noord-Amerika en van wier toekom stige ontwikkeling hij de hoogste ver wachtingen verklaarde te koesteren. Den grootsten lof zwaaide hij toe aan den staatssecretaris Elihu Root, die de zuidelijke staten had bezocht en daardoor veel had gedaan voor de engere aansluiting tusschen Noord en Zuid, die strekken zal tot bevordering van het materieele en moreele welvaren van alle bewoners van het westelijk halfrond. Uit New-York komt het bericht, dat bij een onlangs gehouden vergadering van de „Zwarte Hand", de beruchte Italiaansche geheime bond in Amerika, een brief ver zonden werd o. a. aan mevrouw Hetty Green, de bekende millionaire vrouwelijke financier, waarbij een onmiddellijke betaling van 5000 dollars geëischt werd. De brief, die nu in handen van de politie is, zegt er bij, dat de straf bij een weigering onverbiddelijk de doodstraf zal wezen. Mevrouw Hetty Green heeft geen zin om zich door zoo iets schrik te laten aanjagen. Haar nieuwe residentie in de Piazza wordt dag en nacht door geheime detectives bewaakt. Uit Woodward (Oklahoma) komt het bericht, dat een tornado in den nacht van Zondag op Maandag over het zuidelijk gedeelte van het district woedde, Eenige afgelegen steden moeten verwoest en ver scheiden personen gedood zijn. De telegrafische verbinding is gestoord. Te New-York heeft zich een jong effectenmakelaar, Isaac Williams, doodge schoten, op denzelfden dag en 't zelfde uur, dat hij met miss Mary Arnold in het huwelijk zou treden. De jonge man was door zware speculatie geheel en al tot den bedelstaf gebracht, wat hij niet tot zijn bruid durfde zeggen, die uren in de kerk op hem wachtte, voordat zij het vreeselijk voorval vernam. RUSLAND. In de eerste drie maanden van 1908 zijn in Rusland 766 personen ter dood gebracht, dus ongeveer acht per dag. Onlangs werd melding gemaakt van de allerhartelijkste verstandhouding, die te Kiëf tusschen politie en boeven bestaat. Ofschoon de bevolking van die relaties vrij goed op de hoogte is, verwekte de arrestatie van den chef der geheime politie, Aslanoff, die deze week plaats had, groot opzien; de edele politieman wordt o.a. verdacht van meineed, afgelegd om een bekenden dief op vrije voeten te krijgen in 's mans woning werd een drukke correspondentie met alle dieven en spits boeven van Kiëf gevondener zijn onthul lingen te wachten, zelfs voor Rusland verbazendwekkend. St,-Petersburg, 13 Mei. Op den Nikolaispoorweg zijn enorme diefstallen ontdekt. Bij de talrijke beambten van den spoorweg te Warschau werden huis zoekingen gedaan, en ook bij denmillionnair Krassawin. Zooals is vastgesteld liet Krassawin door zijn agenten geheele waggons gestolen ijzer voor zijn fabrieken leveren; hij heeft door omkooping beambten van den spoorweg tot diefstal en ver- valsching van laadbrieven bewogen. ENGELAND. Men maakt te Londen grootsche toe bereidselen voor het aanstaande bezoek van den President der Fransche republiek. Den 27en dezer zal ter eere van President Fallières een gala-voorstelling in de Opera worden gegeven. De zaal zal voor die gelegenheid fraai versierd zijn, o. a. met Fransche en Engelsche vlaggen boven de koninklijke loge. Opgevoerd zullen worden het le bedrijf der „Parelvinders" van Bizet en het 2e bedrijf van Gounod's „Faust". De President zal den 25en Mei te Dover aankomen, aan boord van den kruiser „Leon Gambetta", vergezeld door de torpedo- vernielers „Baliste" en „Belier". De Britsche Kanaalvloot zal hem daar de gebruikelijke eer bewijzen bij zijn aankomst, alsook bij zijn vertrek, op 29 dezer. FRANKRIJK. Met de onderzeeboot „Sirène" is het bijna heel slecht afgeloopen. Terwijl zij ter hoogte van Cherbourg met haar grootste snelheid voer, gaf de commandant bevel tot duiken. De manoeuvre werd slecht uitgevoerd, zoodat alleen de ballast-tank van voren gevuld werd en de „Sirène" rechtstandig de diepte inging. De geheele bemanning werd door elkaar geworpen, alleen de kwartiermeester had de tegen woordigheid van geest zich vast te grijpen en de kraan van de achter-tank te openen, waardoor het schip zijn evenwicht herkreeg. Men kan zich voorstellen, dat de beman ning in die enkele oogenblikken in doods angst verkeerde. Parijs, 14 Mei. Een bericht van den 12en uit Casablanca zegt, dat een ernstig conflict heeft plaats gehad tusschen Spaansche en Fransche tirailleurs. De Spanjaarden begonnen het eerst te schieten, waarop de Zouaven het antwoord niet schuldig bleven. Er is één Spanjaard gedood en één gewond; verder zijn er twee Franschen gekwetst. Ingevolge dit incident nam kolonel Desmoutiers het gezag en de politie in handen op dat deel van het grondgebied, dat voor de Spanjaarden gereserveerd was geworden. DUITSCHLAND. De vorige week ontmoette een negen jarige jongen in een weinig bebouwde straat te Altona 'n jongen man, die hem verzocht mee te gaan naar een afgelegen plek, waar hij eenige planten had neer gezet, die de knaap voor 50 pfenning naar de stad kon brengen. 'tKind ging mee. Op de bepaalde plaats aangekomen, wierp de ander zich eensklaps op hem, haalde een mes te voorschijn en bracht zijn slachtoffer negen steken toe. Op 'toogenblik, dat voorbijgangers aankwamen, sloeg het onmensch op de vlucht. Het is de politie intusschen gelukt den misdadiger, 'n 15 jarigen loopjongen, die reeds alles bekende, te arresteeren. Het motief van zijn daad wil hij niet noemen. Wel beweert hij, van plan geweest te zijn den knaap te dooden. Te Schmalkalden heeft de politie een kleermaker Wahl opgepakt, die de jeugd bedierf. De man heeft zich aan honderden gevallen van overtreding van artt. 175 en 176 van het strafwetboek schuldig gemaakt. Wel zestig leerlingen van de laagste en middelste klassen van de hoogere burgerschool zijn slachtoffers van hem geworden. Twee jongens uit de hoogste klasse leverden telkens weer andere leerlingen aan hem uit, die hij met lekkernijen en geld meetroonde en plooibaar maakte. De instructie zal zeer uitgebreid worden en men zegt, dat een aantal andere personen, o. a. een leeraar die aan de school is geweest, ook niet vrij uit zullen gaan. belgiE. Bij het afsteken van een vuurwerk te Gent, ter viering van den 25sten verjaar dag van de St.-Jozefsparochie, viel een stuk om, waardoor al het vuur tusschen de menigte werd geblazen. Vele personen liepen schade aan hun kleederen op. Anderen werden verbrand, nog andere omgeworpen en min of meer vertrapt. Van een kind werd de wang verbrand. Een man kreeg een stuk glas van een stuk geslagen venster op den neus en bloedde hevig. Van e*n meisje werden de haren afgebrand en ze raakte zelf onder den voet. Het ergst er aan toe is een weduwe van 66 jaar, die met haar dochter en schoonzoon tegen den muur, recht over de kerk stond. Haar rechteroog is uitge brand en onherroepelijk verloren; voor 't behoud van haar linker oog zullen bizondere zorgen noodig zijn; de eene zijde van haar gelaat is vol brandwonden. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. Dronkenschap bestaai niet meer. Een monster van het merk waardige Coza poeder wordt gratis toegezonden. Kan Ingegeven worden In Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of In het voedsel, zonder dat het noodig Is, dat de dronkaard er lets van af weet. Het COZA POEDER bezit de wonderbare eigenschap om tegen zin tot bet drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt ZOO onopgemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden per sonen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rechten weg teruggebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd volkomen onschadelijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza Poeder is verkrijgbaar in alle Apotheken en in het volgende Depöt te Zierikzee Drogisterij „Het Roode Kruis", Schuithaven. Tholen: W. POTTER, Kerkstraat Onze Depöthouder reikt het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geeft geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt u direct naar Londen. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. Een Middelburgsch bewijs voor Zierikzee. Mejuffrouw J. Bouwens, Vlissingschestraat K 48 te Middelburg, meldt ons: Gedurende acht maanden leed ik onophoudelijk aan een vreese- lijke pijn in het benedengedeelte van den rug en in de lendenen. Het ergste was het wanneer ik bukken moest en als ik mij daarna oprichtte, scheen het wel alsof ik door den grond zou gaan zelfs wanneer ik van mijn stoel opstond, had ik veel pijn. Ik had ook veel last van duizelingen en schemeringen voor de oogen, en kreeg zwee tingen, welke onmiddellijk door huiveringen gevolgd werden. Allerlei geneesmiddelen hier voor aangewend, brachten mij geen baat, totdat ik ten slotte kennis maakte met Foster's Rugpijn Nierenpillen en het is mij een vreugde u te kunnen berichten, dat ik hierdoor een groote verlichting bekomen heb, en toen ik twee doozen gebruikt had, was mijn pijn zoo goed als geheel ver dwenen. Uit dankbaarheid zal ik ze steeds andere lijders aanbevelen. ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. De échte Foster's Rugpijn Nierenpillen geven geleidelijk genezing aan het teere nieren-organisme, daar ze de nieren helpen om het bloed te zuiveren en den vloeibaren afval uit het lichaam te ver wijderen, die rugpijn, rheumatiek, onregelmatige waterloozing, graveel en steen in de blaas ver oorzaken. Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn de pillen, die u zullen genezen, laat u niet overhalen iets anders te probeeren. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bfl den Heer M. S. Polak, gedipl. Drogist, en te Tholen bij den Heer W. PotterBilaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. vernomen hebben, dat mr. Troelstra lijdende is, zijn positie voorshands heeft moeten opgeven, en dat hem een ernstige operatie wacht. Tegenover den lijder legt ook de politieke tegenstander zijn wapens af, en iaat het menschelijk gevoel van sympathie en deernis boven komen. Voor een man van zijn kracht, en van zijn doortastendheid moet deze stremming in zijn actie uiterst pijnlijk zijn. En dat niet alleen omdat het hem stuit in zijn onverschrokken optreden, maar ook en niet minder, omdat de groep, wier zegsman hij was, er tot tijdelijken wapen stilstand door gebracht wordt. Mogen we spoedig vernemen, dat de operatie gelukkig geslaagd is, en de donkere wolk, die boven zijn leven hangt, afdreef. (Af. Ct Mr. TROELSTRA. De Standaard schrijft, en wij vereenigen ons daarmede ten volle, het volgende: Met leedwezen zullen ook onze lezers 387ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 4e klasse van 11, 12, 13 en 14 Mei 1908. Prijs van 400, No. 9539. Prijzen van 65: 452 910 9547 9015 10134 455 8038 9554 9632 11572 459 9504 9572 9034 19524 468 9520 9585 9636 19552 473 9528 9607 10122 19558 Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 9 Mei. Een zoon van W. Mensch en J. Manni. 11 dochter K. Holm en W. C. Vermeule. 13 zoon J. de Vlieger en S. van den Boogerd. Gehuwd: 12 Mei. Th. van Bel, 28 j., jm. en W. M. Gerritse, 28 j., jd. 13 A. van As, 23 j., jm. en M. C. Banning, 23 j, jd. Overleden: 12 Mei. J. van Oeveren, 4 m., z. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders: ADAM ANDRIES DE VOS en KRINA ROEPERS, den 21 sten Mei a.s. hun' 50-jarige j j Edhtvereeniging te herdenken. Dinteloord, 16 Mei 1908. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Getrouwd: Dr. C. L. DORST en W. DEKKER. Rotterdam, 14 Mei 1908. Amsterdam, De Heer en Mevrouw DORST—Dekker betuigen hun' dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. De ondergeteekende betuigt haar hartelijken dank aan den EdelAchtb. Heer Burgemeester der gemeente Nieuwer- kerk, voor al het goede van Z.Ed.Achtb. genoten bij en na het droevig ongeval haar Echtgenoot overkomen, tengevolge waarvan hij het leven verloor. Zierikzee, 14 Mei 1908. Wed. L. v. d. VELDE, geb. Quist, en verdere Familie. Voor de vele bewijzen van belang stelling en deelneming, ondervonden tijdens het noodlottig ongeval, en bij het over lijden van onzen veelgeliefden Zoon, Broeder en Behuwdbroeder, LIEVEN VAN DE VELDE, betuigen de ondergeteekenden, inzonderheid aan den EdelAchtb. Heer Js. BOUMAN, Burgemeester te Nieuwerkerk, hunnen hartelijken dank. Nieuwerkerk, 15 Mei 1908. JOH. VAN DE VELDE. CORN. VAN DE VELDE—Bakker. Kinderen en Behuwdkinderen. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantels, Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Gebouwen, Slijp- steenen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en [6, Bergen-op-Zoom. Deze is de witste en voldoet het meest. De LANDBOUW-VEREEN1- GING te Oud-Vossemeer zal, op Vrijdag 22 Mei 1908, 's morgens elf uur, ten huize van M. Rampaart, aanbesteden s De levering van 15,500 kilo Chili-Salpeter, om te leveren vóór of op 29 Mei a.s., franco op den wagen Oud-Vossemeer. Verdere inlichtingen en voorwaarden verstrekt de Secretaris A. HU f] SM AN S. voor CachepotsLampenkappen enz.nieuwe persing, alle courante kleuren, 10 cent per Meter, bij Hoek Appelmarkt. Heeren Landbouwers! Vraagt prijs bij CH. GELOK, Zierikzee. uit de Fabrieken van Boldoot en Sanders. Haar-, Tand- en Nagel- schuiers. Papiermagazijn van R. W. J. OCHTMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5