ZIBRIKZEESCIIE Hl NIEUWSBODE. Zaterdag 16 Mei 1908. Denk er aan Eerste Blad. RECLAMES. C o u r a n t). A m o r ,Salvator NIEUWSTIJDINGEN. (525 ierikzeeaohe Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8617. Uitgavcr-HoofdrMtactMir i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Adverientiïnvan 1—3 regels 30 Cis., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. dat het wielrijden eerst dan een genot is, wanneer Uw Rijwiel uit werkelijk le klas grondstoffen is gebouwd, waardoor snel heid en uithoudingsvermogen alle andere merken overtreft. Wie hiervan besliste zekerheid wil hebben koope dus een f f wan f 59,— of een t van f 75, Wij hebben geregeld 4 a 500 Rijwielen op Magazijn in alle maten, ook voor Jongens en Meisjes, en zijn gaarne bereid U onzen voorraad te toonen. Voor hen, die oude Machines wenschen in te ruilen, hebben wij zeer aannemelijke conditiën. Inlichtingen omtrent onze Rijwielen ge heel kosteloos, zonder verplichting. Wendt u met vertrouwen tot HAAIJER, Tholen. Interc. Telefoon No. 7. NEDERLAND. Leeuwarden, 13 Mei. De politie alhier heeft een goede vangst gedaan door de aanhouding van den zich als stoomboot kapitein kleedenden vreemdeling (welke arrestatie in ons vorig no. reeds is gemeld). De aangehoudene heeft alhier verschillende personen opgelicht, o. a. een juwelier van eenige brilianten ringen en een gouden horloge. De juwelier heeft hem reeds herkend. Doch ook te Bremerhaven pleegde hij diefstal, door zich de uniformkleeding van een officier van den Nordd. Lloyd toe te eigenen, waardoor hij in het bezit kwam van een boekje met chéque- formulieren, waarvan hij druk heelt gebruik gemaakt. Reeds is der politie bekend, dat hij eenige cheques heeft getrokken op een paar banken. De eene chèque was 700 mark (f 420) groot. Nu zijn aan houding is bekend gemaakt, zullen wel meer misdrijven bekend worden. De persoon is een zeer gevaarlijk individu. Hij heeft meer dan 22 jaar in de gevangenis doorgebracht, o. a. voor inbraak, diefstal, afpersing, meineed enz. Nijmegen, 14 Mei. Woensdagavond is in deze stad, door hel niet tijdig afsluiten van een gebroken gasbuis aan de gasfabriek, lucht in één der zuiverkisten gekomen. Daardoor ontwikkelde zich kooloxyde en zwavelkoolstof, die in den gashouder en in hel pijpennet kwamen. Dientengevolge had men in alle huizen, waar gas brandde, zwaveldampen. Niemand begreep iets van dit geval, doch men maakte zich ongerust en sloot de gasmeters af. Heden hoopt de fabriek weer zuiver gas te leveren. Heel Nijmegen leed Woensdagavond aan een hoestbui. ijmuiden, 14 Mei. In de Dinsdag gehouden Raadszitting der gemeente Velsen, werd bij de rondvraag door den heer Bus gevraagd of 't geen overweging verdiende, slappen te doen, om te IJmuiden een Kamer van koophandel in het leven te roepen. Ware deze er geweest, wellicht ware het ernstig conflict te voorkomen geweest en voor goed te voorkomen. Amsterdam, 14 Mei. Op de alhier gehouden vergadering van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering van het loi der Gevangenen werd besloten aan den Minister van Justitie een adres le zenden en daarin dezen le verzoeken de invoering en uit breiding van degelijk en stelselmatig vakonderwijs in de gevangenissen ie willen bevorderen. Hierna werd door dr. Seipgens, uit Rotterdam, en dr. Casparl, uit 's-Herlogeu- bosch, hel debat ingeleid over de voeding der gevangenen. De directie der Holl. Spoorweg- Maatschappij heelt aan C. Vermeulen, wiens vrouw en dochtertje om het leven kwamen bij het spoorwegongeluk, dat in den avond van 2 November le Hilversum plaats had, eene schadeloosstelling van I 4800 uit gekeerd. Een gelukkig gezin. De hoofdprijs van de N. V. „De Tijdgeest", in de 4e klasse, is te Amsterdam gevallen. De houder van het Tijdgeesllot No. 9014 een timmermansknecht die reeds sedert eenige weken zonder werk is heeft mei zijn prijs vrouw en kinderen kunnen gelukkig maken. Beter had hij niet kunnen vallen. Breda. Alhier is na eene rede van ds. j. H. Donner over: „Des Christens roeping op poliliek gebied", eene anli-rev. kiesvereeniging opgericht mei 47 leden. Ingezonden Mededeeiingen. f Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels 11,—elke regel meerl0,20. Keu irwderbwe gelieartenla Ia lift NL Jaaepluicatlrlit te MKKI'tlT, hij (le Herwaarde Zaaier* van liat Krala. Uit Neerpelt bij Eindhoven komt het volgende bericht lot ons NEVEN MICHAEL, oud 59 jaar, in het St. Josephsgesticht van de Eerwaarde Zusters van het Kruis te Neerpelt, had zich door werkzaamheden aan de Kerk bezweet en was waarschijnlijk daarna op den tochi gaan staan. Het gevolg was, dat hij een zware borsf- aandoening kreeg, gepaard gaande mei kortademigheid. Twee jaar sukkelde hij daaraan en niet tegenstaande hij alle mogelijke genees middelen innam, kon hij niet genezen en bleef hij doorsukkelen. De Eerwaarde Zusters van hef Sf. Josephsgesticht, ver nomen hebbende van de goede werking der Abdijsiroop, Klooster Sancla Paulo, bevalen dit waardevolle middel den Heer Neven Michael aan, en ziel, het is bijna ongeloofelijk, maar niettemin waar, dat deze heer na het gebruik van TWEE flacons Abdijsiroop van zijne borstaan- doening, waaraan hij twee jaar gesukkeld had, volkomen genezen is. De Heer Neven Michael heeft onzen verslaggever verzocht, deze belangrijke genezing in de couranten ie publiceeren, opdat andere lijders daardoor hunne toe vlucht zullen nemen fot de beroemde Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, opdat ook zij, evenals hij, een merkwaardige en volkomen genezing zullen vinden. De ABDIJSIROOPKlooster Sancta Paulo, is een gezegend middel voor jong en oud, zij is altijd onschadelijk en geneest onvoorwaardelijk den hardnekkigsten Hoest, de hevigste Verkoudheid, Aslhma, Keelpijn, Kink- en Slijmhoest, Bronchitis en alle Borst- en Longaandoeningen. Prijs per flacon II.—, f 2.— en t 3.50. Centraal-Depót L, I. AKKER, Van Alkemadestraat 11, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers en bij de meeste apothekers en drogisten. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 15 Mei. De afdeeling Zierikzee en Omstreken van de Vereeniging tot Bloembollencultuur in Nederland, hield Woensdag een veiling van groene tulpen, en werden de navolgende prijzen gemaakt, zeer tot tevredenheid der kweekers. Per bed van 42 regels waren de prijzen als volgt: La Reine f3; Rose Qrindelin f 6; Orand Due f 5,25 a f6; Rubra Maxima f 6 h f 6,50; Scarlet Due f 5 h f6; Murillo f 8,50 h f 10; Wouwerman f 6,75; Prins van Oosten rijk f9 Couronne d'or f 9,75; Rose Luisante f 13, f 9,25; Vuurbaak f 15; Le Matelos f 17,25; Couronne des Roses f 11,25; Couleur Cardinal f 10,25. Bij kon. besluit is benoemd tot gezworene van den polder „De Vier Bannen van Duivefano"' de heer J. C. Verstraate te Ouwerkerk. De voordracht voor dijkgraaf van het Waterschap „Kruiningen" bestaat uit de heeren C. van Iwaarden, J. Wondergem en M. Kostensedie voor gezworene van bovengenoemd Waterschap uit de heeren J. Wondergem, M. Kostense en L. Nieuwen- huijze. De te Hansweert gezonken aak „Drie Gebroeders" is Woensdagmiddag gelicht. Zondag a.s. zal vanwege bet gewest Zeeland van het Ned. Gymnastiek-Verbond op het sportterrein te Bergen-op-Zoom een turndag worden gehouden. Brouwershaven, 14 Mei. Maandag viel alhier het drie-jarig zoontje van B. v. B. al spelende in een pot met kokend water. Het kind bekwam vreeselijke brandwonden, en is na een hevig lijden gisterenmiddag overleden. St.-Filipsland, 14 Mei. Bij 't aan boord hijschen van een ijzeren bak, brak de plank, die 't vaartuig met den wal verbond, zoo dat de beide personen, die op de plank stonden, te water raakten en kopje onder gingen. Gelukkig was de bak reeds binnen boord en het water hoog, zoodat zij er met een nat pak afkwamen. Scherpenisse, 14 Mei. Woensdag j.l. zou, volgens de gewoonte, de postbode D. Everaers per fiets de nieuwsberichten overbrengen, doch even builen de gemeente gekomen zijnde( brak zijn fiets. Door het vallen bekwam hij eenige verwondingen aan het hoofd. Daarna moest hij èn met fiets èn met postzak op den rug zijn dienst voortzetten. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land, zal worden gehouden te Sl.-Maartens- dijk, den II Juni a.s., des voormiddags te half elf ure. Den landweerplichtigen, die dit jaar gehouden waren om onder de wapenen te komen, zijn een geldelijke vergoeding per dag toegekend vanG. C. Quaak f 0,50, i. C. Cieuze f 0.80. W. A. Bijl f 0,50, J. van Veen f 0,60, D. A. Bolier f 0,70, P. Tichem t 0,90. Óverige verzoeken zijn afgewezen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. v. d. Velde Jz., opzichter bij de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, is benoemd om werkzaam te zijn bij een Maatschappij in Ned.-Indië, als opzichter over weg en werken. Oud-Vossemeer. De proef, het vorige jaar door een bijenhouder uit Noord-Brabant gedurende het seizoen in deze omgeving genomen met een talrijke bijenbevolking om hier het gewin te zoeken, schijnt zeer goed geslaagd te zijn; hij is althans weer met een groot aantal korven gearriveerd op de hoeve van den landbouwer Chr. van der Riet. Een groote oppervlakte is in de verdronken polders met koolzaad bezet, dat thans in bloei komt en aan de bijen een rijk arbeidsveld schenkt. Als bizonderheid mag gemeld worden, dat bij het verpachten der tiendgewassen, ook elk jaar nog namens Ambachtsheeren van Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe de zoogenaamde „bijenvlucht" wordt verhuurd. Door ingelanden van den Vanhaaften- poider is in hunne jaarvergadering besloten om over te gaan tot dijksverhooging van een gedeelte zeedijk, waardoor de polder, met de in vorige jaren reeds uitgevoerde dijksverhooging, op voldoende wijze tegen buitengewoon hooge vloeden zal beschermd zijn. Deze verhoogingen, benevens ver beteringen aan de steenglooiing, het aan brengen van rijswerken enz., zijn natuurlijk oorzaak, dat jaar op jaar vrij hoog dijk- geschot moet geheven worden. De hoofdelijke omslag voor deze gemeente is voor het dienstjaar 1908 be paald op f 3304,455verdeeld over 250 aangeslagenen in 32 klassenlaagste aan slag f 0,516, hoogste f 123,42s. Wissenkerke. In de dezer dagen ge houden vergadering van ingelanden van de polders „Anna Friso", „Camperland", „Heer Jansz."„Jacoba"„Maria" en „Thoorn" is, evenals in de vergaderingen van „Soelekerke-" en „Onrustpolder", mede besloten tot het verleenen van subsidie aan de gemeente, samen tot een bedrag van de helft der te betalen rente van het voor het bekeien van den veerweg te Kamperland te leenen kapitaal, mits het bedrag der bijdrage 15 cent per Hectare niet te boven gaat. In de polders „Geersdijk" en „Willem" met algemeene en in den „Wiskerke"polder met meerderheid van stemmen besloten tot onthouding, hoofdzakelijk op grond dat de belangen der landerijen in die polders niet door de verbetering van den weg worden gebaat. Op de in die vergaderingen voor de zeepolders opgemaakte voordrachten wegens gewone aftreding van gezworenen, werden als No. 1 geplaatst voor Heer Jansz.poider de heer Jan de Kam Senior, voor Jacobapolder de heer P. v. d. Moere, voor Soelekerkepolder de heer Abr. Re- mijnse en voor Willempolder de heer M. 1. Verhulst, allen aftredenden en wonende alhier. Voor den Mariapolder werd de aftredende 75-jarige gezworene D. de Regt Mz. als le candidaat vervangen door den heer Joh. v. d. Maas Aartsz. en voor den Thoorn- polder de aftredende gezworen A. C. Ver hulst, wonende te Cortgene, door den heer W. de Jonge alhier. Voor de binnenpolders werden wegens gewone aftreding als gezworenen herbe noemd: voor Camperlandpoider de heer M. de Regt Iz.t voor Geersdijkpolder de heer J. J. Verhulst lz., en voor den Wis- kerkepolder de heer J. A. Gaanderse, allen wonende alhier. En werden door Ingelanden van den calanvteuzen Anna Frisopolder als leden van den Dijkraad voor de waterkeering van dien polder herbenoemd de aftredende heeren Adr. v. d. Maas, Jan de Kam Jacz. en H. J. Leendertse, eveneens in deze gemeente woonachtig. Goes, 14 Mei. Aan het festival, 15 Juli alhier te houden, zullen deelnemen de harmoniën „Euphonia" van Goes, „Witte van Haamstede" van Haamstede, en die van Cortgene en Wissekerke, benevens de fanfaren van Rillhem en de „Goesche Fanfaren". Verder de zanggezelschappen „Tot Oefening en Uitspanning" van Borsselen, „Crescendo" van Kruiningen, „Harmonie" van 's-Heer-Arendskerke, „V. Z. O. S." van Renesse, „Nu met Hope" van Burgh, „Zang en Vriendschap" van Wissekerke, „Vlissing's Mannenkoor" en de zangver- eeniging van Wemeldinge. Middelburg, 14 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van den polder Walcheren is aan den heer L. van Krimpen, die benoemd is tot hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterslaat in Friesland, eervol ontslag verleend als ingenieur van den polder. In zijn plaats werd benoemd de heer HL van Gelderen, ingenieur le klasse van den Waterstaat in Ned.-Indië, thans tijdelijk te 's-Gravenhage. 15 Mei. De vereeniging „Uit het Volk, voor het Volk" alhier, is voornemens op 31 Aug. a.s., den verjaardag van H. M. de Koningintevens ter herdenking Harer 10-jarige regeering, een wedstrijd in open luchtspelen Jte houden voor de kinderen, niet beneden de 8 jaren. Ook zal een vlaggen-optocht worden gehouden, terwijl bij genoegzame deelname een wedstrijd in versierde sportkarren daaraan zal wor den toegevoegd. Vlissingen, 13 Mei. Gisteren is op de fabriek „De Schelde", door het breken van een staaltros, een ketel, bijna 50.000 K.G. wegende, naar beneden gestort. Het ongeval liep gelukkig zonder ongelukken af. Terneuzen, 13 Mei. Hedenmiddag is op de lijn Mechelen—Neuzen nabij Kijkuit, de bureelwachter Wulhrcrs, die den sluit boom te iaat gesloten had, door den trein overreden. Het hoofd werd van het lichaam gesneden. De ongelukkige was gehuwd en omstreeks 60 jaar. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St,-Maartensdijk, 14 Mei. Door het bestuur van den Muyepoldtr werd gisteren aanbesteed het verhoogen en verzwaren van een gedeelte van den zeedijk van dien polder, met aanleg van een biunenberm. Ingeschfeven werd door de heeren: F, P. J. Poldermanf 2515 J. v. Oost Az2488 J. Knuist2460 Alle inschrijvers wonen alhier. Laatstgenoemde gegund. Stavenisse. L.l. Woensdagmiddag werd alhier door het bestuur van het waterschap Stavenisse publiek aanbesteed hel herstel en de vernieuwing van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan genoemd waterschap. Begrooting f 3797,51. Ingeschreven door de heeren: L. v. d. Velde, Bruinisse f 3660 C. L. van Dalen, Stavenisse 3800 J. M. Dekker, Brouwershaven. 3800 L. Wesdorp, Stavenisse 3874 P. Moerland, 3886 C. Dorst Az., 3900 P. Bezuijen, Scharendijke 3995 V. C. P. Bolier, Scherpenisse. 4020 H. J. Romeijn, Burgh 4080 Gegund aan den iaagsten inschrijver, den heer L. v. d. Velde. Scherpenisse, 44 Mei. Donderdag werd door notaris N. van Steenbergen verkocht het in de vorige week geveilde bouwland van de erfgenamen van wijlen den heer C. Quaak te Barendrecht. le perceel, bouwland, groot 28 A. 50 c.A., ingezet door D. de Fouw te Sint- Maartensdijk, voor f 350 per Gemet, gekocht door Q. Ilage, voor f 500 per Oeniet. 2e perceel, groot 52 Aren, ingezet door L. M. Andriesse alhier, voor f 605 per Gemet, gekocht door L. M. Andriesse, voor f 605 per Gemet. Dreischor. Uitslag der aanbesteding van aarde-, kram- en rijswerk aan den polder „Dreischor" over 1908-'09. Inschrijvers waren: Job Wolfert, Hoekf 2282. lzaak Douw, Zierikzee- 2315. Jan Bil, Kerkwerve- 2350. Dfngeman van Popering, Sirjansland - 2239. Pieter Vink, Noordgouwe- 2296. Corn, de Voogd, Scharendijke - 2488. H. J. Romeijn, Burgh- 2486. Lamberlus v. d. Velde, Bruinisse - 2250. Pauwels Bezuijen, Scharendijke - 2298. Jacobus Dekker, Brouwershaven - 2335. J. H. Berrevoets, Zierikzee - 2425. Gegund aan den Iaagsten inschrijver. Landbouw en Veeteelt. De grenskantoren Clinge en Hulst, die van 1 Maart j.l. gesloten waren voor den invoer van Nederlandsch fokvee wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer in de quarantainestallen te Clinge, zijn bij ministeriëei besluit met ingang van 16 dezer weer opengesteld voor den invoer van Nederlandsche melk- en kalfkoeien op de gewone voorwaarden. Dreischor. De vcreeninging van varkens houders „Ons Belting" alhier heeft op hare statuten de Koninklijke goedkeuring verkregen. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Oud- Vossemeer de lieer G. van Montfrans, cand. te Nijkerk (Veluwe). Ds. A. L. Buys, predikant der Geref. Gem. te Montfoort, die het beroep naar Dinteloord heeft aangenomen, hoopt Zondag 14 Juni afscheid te nemen van eerst genoemde gemeente, en 21 Juni intrede te doen te Dinteloord, na bevestigd te zijn door ds. E. Zwiers uit Willemstad. Op het Zuider-Zendingsfeest, dat 10 Juli a.s. in het Liesbosch zal worden gehouden, zullen als sprekers optreden: ds. A. J. A. Vermeer te 's-Hagc, openings rede, ds. F. Breen te Oostkapelle, ds. N. Adriani van Posso, ds. P. Krull, em. pred., van Heinkenszand en a.s. zendeling- leeraar op de Sangi- en Talaut-eilanden, ds. M. Mooy te Varseveld, ds. j. Schrijver te Neerbosch, ds. A. v. Veldhuizen van Rotterdam, ds. J. W. Pont te Amsterdam, ds. P. J. v. Melle te Nijkerk, ds. J. Netelenbos te Oostkapelle.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1