ZIERIKZEESCHE III NIEUWSBODE. Donderdag 14 Mei 1908. (Z ierikzeesche C o u r a n t). Bekendmaking. Nationaje^ Militie. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste 1AAR6AN6. Ne. 8616. Uitgaver-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZEHoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Openbare Aanbesteding op Woensdag den 20 Mei 1908, des voormid dags te 11'/-■ uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: „het bouwen van een Muziek- „tent op de Oude Haven te „Zierikzee". Aanwijzing op Vrijdag 15 Mei 1908, des voor middags te IQ uur, waartoe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente- bouwmeester, bij w'ien inmiddels inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken met teekening zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Gemeentebouwmeester tegen betaling van 25 cent. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 11 Mei j.l., in plaats van C. P. DEN HERDER, benoemd is tot omroeper bij den openbaren afslag van aard en boomvruchten in deze gemeente WILLEM DEN HERDER C.Pz. Zierikzee, den 12 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten betreffende Schietoefeningen ter kennis van Zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. 1 Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de DistrH. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op nader vast te stellen dagen in de maanden Mei en Juni 1908 een schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen vap licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvanalsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op dien dag groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermel dende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood-wltte vlag beteekent Noord, wit-zwarte vlag N.-O., zwarte vlag Oost. De datum der schietoefening zal nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op een lader vast te stellen dag in Mei 1908 eene schiet oefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de richtingen O.-N.-O. door Oost tot Z.-Z.-O. (90°) tot op 4500 M. van het fort. Een soortgelijke oefening zal plaats hebben op nader vast te stellen dagen in de maanden Mei en Juni 1908. Hierbij wordt onveilig gemaakt een sector begrensd door de richtingen N.-W. door Noord en Oost tot Z.-O. (180°) tot op gelijken afstand. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot aan het einde daarvanbovendien zallen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de West- batterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Schietoefeningen van het fort IJmuiden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op nader vast te stellen dagen in de maanden Mei en Juni 1908 eene schietoefening worden gehouden van et fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met anonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij <nveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. an het fort en begrensd aan de N.-zijde door ene lijn van af het fort in de richting N.-N.-W. n aan de Z.-zljde door het Noorderhoofd en ene lijn in de richting Z.-W. van het uiteinde laarvan. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van et fort een roode vlag waaien, van minstens één tur vóór den aanvang der schietoefening tot aan jet einde daarvan. Schietoefeningen van het fort Hoek-van-Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op nader ast te stellen dagen in de maanden Mei en Juni 908 eene schietoefening worden gehouden van et fort Hoek-van-Holland. Er zal gevuurd worden iet kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij nveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd oor het fort, een roode vlag beZ. het zeegat en en roode vlag beN. het zeegat; de afstand rordt 3100 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van et fort eene roode vlag waaien, van minstens én uur vóór den aanvang der schietoefeningen jt aan het einde daarvan. Zierikzee, den 12 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de circulaires van den Commissaris der Koningin In deze provincie van den 1 April j.l., A no. 1500, 3e afd. M. (Prov. blad no. 49) en van den 22 April j.l. A no. 1845, 3e afd. M. (Prov. blad no. 54); Brengt ter kennis van de na te noemen verlof gangers van de nationale militie van de lichtingen 1901, 1902, 1903 en 1905, dat zij zijn opgeroepen tot den werkelijken dienst voor het bijwonen van herhalingsoefeningen, en wel op: IS .J it ii i O» 1c. A. Koevoets. •2 1» J u u i o. Ic.: J. van As. 3 A u jr u m t u s o. Ic. J. P. Flikweert, P. J. Verkaart, P. dc Graaf, C. Dekker, H. J. Slegt, P. Fondse, C. j. Lemson, j. van der Wielen, A. Bogaard en P. Stoel (behoorende tot dc gemeente Kerkwerve). ïi 4 A ii jf u h t ii a O. Ic. J. P. Koevoets, B. C. Wisse, Johs. Verwest, H. Hack, G. Stoel, P. C. Stamperius, D. van der Maas, W. ten Haaf, L. Gillesse, D. Geluk, K. Dalebout (behoorende tot de gemeente Noordgouwe), W. S. Smit, E. A. Hart, Johs. Zoeter, N. Krijger, H. L. van Schalk, J. Verschoor, L. A. Houdkamp, J. H. de Hooge, L. van As, J. van den Houten, C. Versteeg, M. J. Smits en A. F. Holm. I September Ic. A. W. van Nieuwland, C. Jongmans, J. van der Valk, A. S. Frenk, W. Arnold, Jacs. Vroegop (behoorende tot de gemeente Rotterdam), Johs. Heuseveldt, A. van Burgh, C. Heijboer, C. J. Jansen (behoorende tot de gemeente Halsteren), C. Boot, W. Gast, J. C. M. Rombouts, J. de Vlieger, N. K. van den Berge, M. J. van Hee (behoorende tot de gemeente Wissekerke) en J. Diele- man (behoorende tot de gemeente Neuzen). Mitsdien zullen zij op bovengenoemden dag, ieder voor zooveel hem aangaat, des namiddags vóór 4 uur bij hun korps tegenwoordig moeten zijn, voorzien van hun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen. Aan bedoelde verlofgangers wordt onder het oog gebracht, dat, zoo zij in gebreke blijven op den bepaalden tijd onder de wapenen te komen, zij bij latere opkomst zooveel langer in dienst zullen gehouden worden. Eindelijk worden zij gewezen op art. 133 der Militiewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 13 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., I.°-B. Ter gelegenheid van het zestigjarig regeeringsjubileum van den Oostenrijk- schen keizer Frans Jozeph, kwam de Duitsche keizer, die van ostentatieve demonstraties houdt, aan de spits van de vijftien Duitsche bondsvorsten, zijn bond genoot in een gloedvolle toespraak geluk- wenschen. Het moet voorzeker een aan grijpend moment geweest zijn, toen de Germaansche imperator uit de rij der in een kring geschaarde vorsten naar voren trad, en den hoogbejaarden, veelbeproefden keizer toesprak. Want zoo één vorst veel heeft medegemaakt, dan is het deze. Zijn broeder, zijn zoon en zijn vrouw stierven niet den natuurlijken, maai een geweld- dadigen dood. Zijn broeder, keizer Maximiliaan van Mexico, werd op last van den president Juarez doodgeschoten: zijn zoon maakte wegens een ongelukkige liefde door zelfmoord te plegen een einde aan zijn leven, en zijn hoogbegaafde gemalin, wijlen keizerin Elisabeth, werd door een anarchist verraderlijk vermoord. In den oorlog, dien hij in 1866 met Pruisen voerde, werd hij bij Königgratz verslagen en zag hij zich dientengevolge [genood zaakt vrede te sluiten, en de invloedrijke positie, die hij in het Duitsche Verbond innam, prijs te geven. Voeg daarbij nog den voor hem vaak onaangenamen strijd tusschen de verschillende volken en stammen, die het grondgebied van zijn rijk bewonen, en men zal ons toestemmen, dat hij een veelbewogen, smartelijk regeeringstijdperk achter zich heeft. Is hij om het leed, dat hij in ruime mate heeft moeten dragen, sympathiek, hij verdient de volle waardeering van tijdgenoot en nazaat, omdat hij, hoewel, persoonlijk reactionair in merg en been, vop het altaar van het vaderland zijn beginsel ten offer heeft gebracht en, lettend op den volkswil, het algemeen stemrecht in Oostenrijk heeft ingevoerd. De Minister Asquith heeft in het Engelsche Lagerhuis bij de indiening van de Staatsbegrooting, dc mededeeling gedaan, dat een ouderdomspensioen van drie gulden per week aan alle personen zal verleend worden, die boven de zeventig jaar zijn, en die geen hooger inkomen hadden, dan zes gulden in de week. De kosten worden jaarlijks op 72 millioen gulden geschat. Minister Churchill is tot lid van het Lagerhuis gekozen. In de nieuwe Duitsche wet op het recht van vereeniging en vergadering komt een artikel voor, dat aan hen, die den leeftijd van achttien jaar nog niet bereikt hebben, verbiedt lid eener politieke vereeniging te zijn. Ja, zij mogen zelfs niet eens een staatkundige vergadering bijwonen. Tot vergemakkelijking nu der taak van de politie, en tot voorkoming ook van moeilijkheden, waarin men geraken kan, zoude het raadzaam zijn, dat elk jeugdig uitziend persoon een akte van geboorte in zijn portefeuille bij zich draagt, teneinde die aan de politie te kunnen vertoonen, wanneer hij een politieke vergadering wenscht te bezoeken. De Rijksdag is tot 3 November verdaagd. Dat is nog eens een vakantie om van te watertanden. De drie afgezanten van Moelai Hafid, den broeder van den regeerenden Sultan van Marokko, die ook als Sultan is uit geroepen, zijn te Berlijn aangekomen. Zij hebben een brief voor den Keizer en één voor de regeering bij zich. Nóch de Keizer noch de Ministers zullen den brief persoonlijk in ontvangst nemen. Zij kunnen, zoolang zij Abdul Azis als Sultan erkennen, de afgezanten, van den tegen- Sultan, Moelai Hafid, niet ontvangen. Maar daar het bezoek om de een of andere politieke reden hun niet onwelgevallig is, zoo zullen zij de afgezanten, die de voordeur niet mogen binnenkomen, door een achterdeur toelaten. Een hooge beambte namelijk op het Departement van Buiten- landsche Zaken zal hen ontvangen. De Russische Minister Kokowzef heeft in de Rijks-Doema, vermoedelijk opzettelijk, teneinde zich bij den Czar en de reactionaire hofpartij aangenaam te maken, smalend uitgeroepen: „Goddank, wij hebben in Rusland nog geen parlement". Dat een Minister, zonder de minste vrees te duchten voor persoonlijke onaangename gevolgen, dit durft doen, typeert den feitelijken toestand der Rijks-Doema, een schijnparlement, dat slechts leeft bij de genade van den Czar. Die uitroep was toch den bezadigden, voorzichtigen president Chonjakoff wel wat al te kras, zoodat hij daarover in afkeurende bewoordingen zich uitsprak. Om echter geen conflict in het leven te roepentrok hij later zijn afkeuring in zooverre in, dat hij zeide formeel incorrect gehandeld te hebben maar volgens zijn geweten zich niet schuldig te gevoelen, nadat de Minister verklaard had het niet zoo kwaad bedoeld te hebben. De toestand der gevangenissen zal weldra in de Rijks-Doema een onderwerp van beraadslaging uitmaken. Met is te hopen, dat dan klare wijn geschonken wordt, en dat de naakte waarheid, die verschrikkelijk is, gepubliceerd wordt. Niet slechts, dat de gevangenissen soms drie k viermaal meer gevangenen bevatten, dan zij kunnen bergen, zoodat tengevolge van de opeen- hooping een walgelijke atmosfeer binnen de kerkermuren heerscht, maar de ge vangenen, voornamelijk die te Riga en Odessa opgesloten zijn, worden door de bewakers zóó mishandeld, dat tal van hen den hongerdood verkiezen boven de voortdurende martelingen, waaraan onderworpen zijn. Men herinnert zich, waaraan de huidige Servische koning kroon en scepter te danken heeft. Zijn zoon, de kroonprins, die eens koning zal worden, heeft een hooge opvatting van zijn toekomstige taak. Hij oefent zich bij voorbaat reeds dagelijks in het schieten. Hij wil evenals Wilhelm Teil, die, zooals men weet, van Gessier de afgrijselijke opdracht kreeg een appel van het hoofd van zijn zoontje te schieten, een goed schutter worden, en gebruikt hiertoe als levende schijf soldaten. Zoo probeerde hij onlangs een sigaret uit den mond van een op wacht staanden soldaat te schieten. Ongelukkig heeft hij toen de geheele kaak van den soldaat stukgeschoten, zopdat deze stierf. Zulk een ongelukje kan den besten schutter overkomen. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat de bladen daarover zulk een spektakel maken. De Parijsche studenten hebben tegen professor Andel, hoogleeraar in de Duitsche taal- en letterkunde aan de universiteit te Parijs, een betooging gehouden, omdat hij aan de Fransche studenten, die verschillende Duitsche steden bezocht hebben, tot gids heeft gestrekt. Toen hij namelijk in de collegezaal gekomen, zijn lessen wilde aanvangen, werd hij met gefluit en geschreeuw ontvangen, zoodat hij inziende dat hij geen college kon geven, zich huis waarts spoedde. De studenten wilden hierop een sfraatbetooging houden, maar werden hierin door den prefect Lépine gestuit, die door de politie de studenten, welke 2ingend de Marseillaise met de Fransche vlag aan de spits voorttrokken, tot uiteengaan noopte. AMERIKA. President Roosevelt heeft opnieuw door zijn secretaris laten mededeelen, dat hij in geen geval een nieuwe candidatuur aanvaarden zal, al vroeg de heele repu- blikeinsche partij hem er om. Na 4 Maart 1909 trekt hij zich terug uit het politieke leven en gaat groote jachtpartijen onder nemen. Met het bestuurbare luchtschip der gebroeders Wright heeft men te Manteo, in Noord-Caroüna, weder een zeer welge slaagde proef genomen. Het steeg tot een hoogte van 1000 voet en ging tegen den wind in, acht mijlen ver boven de zee. Daarna voer het terug naar de plaats waar het was opgestegen, en daalde daar zonder eenig bezwaar neer. tiet luchtschip heeft in 't geheel een afstand van 25 mijlen afgelegd. De gebroeders Wright zullen er nu een tocht mee ondernemen naar Kaap Henry, en terug, een afstand van 75 mijlen. SPANJE. De Prins der Asturiën, de erfgenaam van den Spaanschen troon, is Zondag 1.1. op zijn eersten verjaardag door zijn moeder in het soldatenpakje van het lste regiment infanterie (het Koningsregiment) gestoken. Voor den Koning zelf was het een ver rassing, toen zijne moeder hem Zondag in hare armen, aldus aangedaan, naar den dankstond ter kerke droeg. Na den dienst schreven de Minister van Oorlog en de kolonel van het regiment het Prinsje, in bijzijn van heel het hof, in als rekruut. PORTUGAL. Het Portugeesche parlement zal spoedig te beslissen hebben over de civiele lijst van den Koning. Het is 's Konings voor nemen om een veel lager bedrag aan te vragen dan tijdens het leven zijns vaders geschiedde. Op deze wijze wil hij de schuld van zijn huis aan de schatkist delgen. Dit besluit van den jongen monarch, dat door hem geheel vrijwillig genomen is, heeft de sympathie van het volk nog vermeerderd. RUSLAND. Bij de beraadslaging in de Doema over de begrooting der gevangenissen zijn ver schrikkelijke dingen aan het licht gekomen. Er bleek dat alle gevangenissen op de ergerlijkste wijze overladen zijn. In die te Kiëf zitten 2207 gevangenen, terwijl zij voor 690 is gebouwd; die van Odessa, bestemd voor 804, wordt bevolkt door 1610 enz. De gevangenen moeten dikwijls zittend slapen en houden vaak verblijf in de gangen. Van orde en tucht is meest weinig te merken. Vandaar het groote aantal pogingen tot ontvluchting. FRANKRIJK. In een elegant hotel in de Avenue de ('Opéra te Parijs maakte een Italiaan, Sergius Poligenuand, voor de oogen zijner vrouw een eind aan zijn leven. Het jonge paar was eerst onlangs te Brindisi in het huwelijk getreden en bevond zich te Parijs nog in de wittebroodsweken. Het schijnt, dat de jonge man de scheiding van zijn vroegere maitresse niet kon overleven. De jonge vrouw is door den schrik krankzinnig geworden. Man en vrouw beiden behooren tot bekende ltaliaansche millionnafrsfamilies. De straf van een jaar gevangenisstraf en 500 fr. boete, onlangs uitgesproken tegen den slager Levy, die slecht vleesch geleverd had voor het Fransche leger, is door het hof van appèl verhoogd tot 15 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete. DUITSCHLAND. De president van politie te Berlijn heeft een buitr gewonen maatregel genomen, om een einde te maken aan de brand stichtingen, die daar nu al van Februari af aan den gang zijn. Eiken dag worden er om en bij de zevenduizend huizen bewaakt door ambtenaren, die van een bizondere legitimatie voorzien zijn. Hoewel de politie nog geen brandstichter op heeterdaad heeft betrapt, is het aantal branden toch tengevolge van dien maat regel aanmerkelijk afgenomen. BELGIË. Het Handelsblad van Antwerpen meldt: Onze lezers zullen zich herinneren, dat een 16-jarig Hollandsch meisje, dat te Brussel den weg vroeg om een zuster op te zoeken, door een gemeenen kerel werd meegelokt naar eene eenzame plaats, waar hij het kind mishandelde en van haar geld beroofde. De bandiet werd gevonden en door de rechtbank veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf. Het O. M. vond die straf te gering en ging in hooger beroep. Het Hof veroor deelde hem thans tot 7 jaar gevangenis straf. NEDERLAND. Groningen, 11 Mei. Te Scheemda waren Vrijdag een paar jongelui in den echt verbonden. Den volgenden dag werden de lieden, werkzaam op de boerderij, rijkelijk onthaald, 't Duurde niet lang, of ze kwamen geheel in de macht van „Koning Alcohol", met het treurig gevolg, dat een jonge, oppassende man van pl. m. 30 jaar, een zekere Meerman van Midwolda, be wusteloos werd weggedragen in het vaste vertrouwen, dat hij weldra zijn roes zou hebben uitgeslapen, 't Mocht echter niet zoo zijn; toen des avonds de dokter werd gehaald, kon deze niet anders dan den dood constateeren. Leeuwarden, 11 Mei. Zaterdagavond werd zwaar geboeid naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht een vreemde ling, wiens aanhouding was gevraagd. Hij zou zich in Duitschland hebben schuld'g gemaakt aan oplichterij van sieraden van zeer hooge waarde, o. a. vele briljanten, ringen, enz. Hij hield zich te Leeuwarden op in een hotel, waar hij groote verteringen maakte en door zijn vreemd uniform nogal de aandacht trok. Hij was n.l. gekleed in de uniform van een kapitein van één der Liverpool-booten. Toen hij zijn gelag moest betalen, bleek, dat hij geen cent op zak had en daarom maar een gouden horloge in pand wilde geven. De politie, die al eenige uren hem gezocht had, nam hem hierop in hechtenis. Door den hoofdinspecteur Wesser ge hoord, verklaarde hij achtereenvolgens Franschman, Engelschman en Duitscher te zijn. Ook had hij verschillende namen, o. a. een Frieschen naam. Hij toonde in het verhoor zeer slim tc zijn en liet zich niet vangen. Uit het weinige dat hij ver telde bleek, dat hij in Duitschland al eens 12 jaar gevangenisstraf had ondergaan. Keppel, 11 Mei. De dienstbode van den heer B. te Eldrik, onder deze gemeente, had voor nige weken de onbeschaamdheid onder h aanneming tot lidmate der Herv. Kerk ten huize van den predikant een harer vriendinnen een portemonnaie te rollen. Hoewel aanvankelijk het feit ontkennend, viel zij later door de mand; er werd een kerkeraadsvergadering belegd, of ze al of niet als lidmate zou gehand haafd worden. Besloten werd toen nog geen beslissing te nemen, doch af te wachten hoe ze zich in de eerstvolgende twee maanden zou gedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1