ZIERIKZEESCHE Hl NIEUWSBODE. Dinsdag 12 Mei 1908. Nationale Militie. AANKONDIGING. (Z i o x° i lt zeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per Jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8615. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk lot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groott letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuilhavenZierikzee. Hei Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 lot 's avonds 9 ure. Inspectie van Verlofgangers. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Zierikzee roepen bij deze op al de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers der militie te land, met uitzondering van de hieronder genoemden, om op Woensdag 3 Juni 1908, des namiddags te 1 uren, vóór het gemeentehuis te Zierikzee tegenwoordig te zijn, ten einde overeenkomstig art. 125 der Mllitiewet 1901 door den Militie-Commissaris te worden onderzocht; maken bekend, dat aan de inspectie niet wordt deelgenomen door hen, die: 1". dit jaar om andere redenen dan voor straf onder de wapenen zijn geweest; 2". dit jaar voor herhalings-oefeningen moeten opkomen; 3°. van den werkelijken dienst ontheven of in het genot zijn van uitstel van eerste oefening; 4". van de lichting 1900 In dit jaar naar de Landweer overgaan; de verlofgangers van de huzaren, de bereden artillerie en het korps torpedisten gaan niet over tot de Landweer, zoodat alle deze wel aan het onderzoek moeten deelnemen; 5°. een verbintenis hebben aangegaan als adspirant militie-officier of bij de spoorwegafdeeling van de genietroepen; 6". met tijdelijk verlof gezonden zijn zonder zakboekje en dus niet in de registers van verlofgangers zijn ingeschreven; en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Militiewet 1". de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 120) 2". de verlofganger, die zich in een andere ge meente gaaf vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 121); 3'. de verlofganger mag zich, zonder toestem ming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende drie maanden buiten 's lands begeven (Art. 123); 4". de verlofganger, die de artt. 120, 121 en 123 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 124); 5\ de verlofganger, die bij de openbare kennis geving is opgeroepen om door den Militie- Commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (Artt. 125, 126 en 127); 6'. de verlofganger is aan de militaire rechts pleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, welke het onderzoek voor den Militie-Commissaris duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform ge kleed is (Art. 117); 7". behoudens het bepaalde bij art. 117, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan In de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: a. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; b. diedaarbij verschenen zijndezonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 127 vermelde voorwerpen; c. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; d. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont (Art. 128); 8'. onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 127 voor geschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 130); 9'. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4". van art. 128 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 130 voor den Militie-Commissaris ver schijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2°. en 3°. van art. 128 vermeld, wordt in werkelijken dienst ge roepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald (Art. 131); 10". de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art. 133); 11". elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeen komstig de daaromtrent bestaande voor schriftentot een vrijwillige verbintenis worden toegelaten bij de zeemacht, de marine-reserve en het korps mariniers hier onder begrepen, bij het leger hier te lande, of bij de koloniale troepen (Art. 9); 12". aan de bij de militie te land ingelqfden, die verlangen na volbrachte eerste-oefening voor den door den Minister van Oorlog te bepalen tijd onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt dit vergund (Art. 112). Zierikzee, den 11 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee; brengen ter algemeene kennis, dat overeen komstig art. 22 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, (Provinciaal blad no. 79 van 1901), van den llden tot en met den 27sten Mei e.k., dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot vaststelling van eene wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in de voor noemde gemeente. Zierikzee, den 9 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. MAROKKO. Tandzjer, 9 Mei. Van zeer gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat er bij zekere legatie te Tandzjer brieven van Moelai Hafid zijn ontvangen, waarin hij kennis geeft van zijn verlangen om zijn goeden wil aan Europa te toonen, doch dat hij daarin verhinderd wordt door het optreden van Frankrijk en de kuiperijen van zijn broeder Abdel Azis en viziers. Hij deelt verder mede, dat hij Rabat binnenkort zal aanvallen om met zijn broeder af te rekenen; hij zal echter alle Europeanen aldaar intijds doen waarschuwen teneinde hen in staat te stellen met hun bezittingen te vertrekken, waardoor hij zijn goede trouw zal bewijzen. AMERIKA. Een musicus te Cleveland (Ver. Staten), Charles Kuppe genaamd, heeft zijn idiote dochter door middel van chloroform ge dood, en daarna zelfmoord gepleegd door ophangen. Men vond een brief van hem, even vóór zijn dood geschreven, waarin hij zei, dat een dokter hem onlangs had overtuigd van de noodzakelijkheid om ongeneeslijke zieken op een zachte wijze te dooden, en dat hij zeker was, zijn dochter een weldaad te hebben bewezen. In de dagen toen Carnegie, de ver maarde millionnair, nog een jong en on bemiddeld spoorwegcontroleur was, leerde hij den schilder John Earle, toen een jong artist, kennen, die er op gesteld was zijn portret te schilderen. Carnegie poseerde met vlijt en geduld, en het portret werd zeer mooi. Maar Carnegie had geen geld om het te betalen. „Dat doet er niet toe", zei Earle. „Ik bewaar het portret. Het zal mettertijd nog veel geld waard zijn". Dezer dagen vond Earle het portret, dat hij vergeten had, terug. Hij zond het aan den millionnair. Mevrouw Carnegie was er verrukt over, dat haar man eens zóó knap was geweest, met zoo'n frïsch jong gezicht, zulk mooi haar en zulke schit terende oogen! En op haar aandringen heeft nu de heer Carnegie den schilder een jaargeld verzekerd van 300 dollars. ITALIË. De zoon van Garibaldi, generaal Ric- ciotti Garibaldi, is Woensdag voorwaarde lijk veroordeeld tot drie maanden hechtenis en 300 lire boete, wegens beleediging van gendarmen en van het leger. SERVIË. Kroonprins George van Servië heeft een soldaat vermoord, en zijn lijk naar Kitsjewa waar de soldaat vandaan kwam gezonden, naar den vader van het slacht offer. De kroonprins amuseerde zich laatst door een soldaat sigaren uit den mond weg te schieten met een revolver. Een maal miste hij en verbrijzelde den soldaat de onderkaak. Een lief kroonprinsje! OOSTENRIJK. Bij een heildronk op het kasteel van Schoenbrunn gegeven gala-diner, waar de Duitsche keizer, de keizerin, prins August Wilhelm en de Duitsche bondsvorsten aanzaten, drukte keizer Frans Jozef, na den Duitschen keizer nogmaals bedankt te hebben voor zijn bezoek, zijn innige dankbaarheid uit voor de betuigingen van ware vriendschap. De zoo nauwe banden tusschen ons, zei hij, zijn mij een ware behoefte des harten. Hij eindigde met te drinken op de welvaart, de vriendschap en het onwankelbare bondgenootschap van Duitschland. Keizer Wilhelm antwoordde met dank te zeggen voor de schoone ontvangst. Wij smeeken God, zeide hij, Uwe Majesteit nog vele jaren te schenken voor het welzijn van de monarchie, de volkeren en de geheele wereld. Leve Frans Jozef, de welbeminde keizer en koning! De Duitsche keizer en de keizerin namen bizonder hartelijk afscheid van keizer Frans Jozef, en vertrokken naar Donaneschingen. In den avond vertrokken eveneens de andere Duitsche vorsten. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt geseind, dat 128 politieke en 500 gewone gevangenen in de gevangenis te Samara de honger staking zijn begonnen, als protest tegen de wreedaardige behandeling door het personeel der gevangenis. De Minister van Verkeerswegen, Kokof- tzoff, heeft zich Donderdagavond in de Doema een uitdrukking laten ontvallen, die de Doenia-leden hem zeer kwalijk nemen. God zij dank, wij hebben geen Parlement, had de Minister gezegd, waarop de leider der cadetten, Milioekoff, ant woordde! Geiukkig, dat wij een Grondwet hebben. Vrijdag kwam graaf Ocvaroff op Kokof- tzoff's woorden nog eens terug, waarop de Doema-president Chomjakoff ze „een onhandige uitdrukking" noemde. Toen Kokoftzoff, die de vergadering niet had bijgewoond, dit ter oore kwam, weigerde hij verder in de Doema deel te nemen aan de debatten over de spoorwegbegrooting, en besloot hij het gebeurde aan den Tsaar te rapporteeren. Het conflict kan dien tengevolge een zeer ernstig karakter ver krijgen, daar de groofe meerderheid van de Doema het met Chomjakoff eens is. Te Wilna werd de gepensionneerde generaal Bykoskic door drie joldaten, die zich van zijn geld wilden meester maken, vermoord, 's Avonds drongen ze de slaap kamer van het slachtoffer binnen en sloegen den generaal met een bijl de hersenpan in. Vervolgens wurgden ze zijn echtgenoote, die weigerde hun de sleutels der brandkast te geven. In den kelder, tusschen de wijnvaten, hielden ze een woest drinkgelag. Toen het tegen den morgen bleek, dat de vrouw van den generaal nog teekenen van leven gaf, werd ook haar het hoofd inge slagen. De moordenaars begaven zich, alsof er niets gebeurd was, naar de kazerne, waar men hen eenige uren later arresteerde. De vrouw van één hunner vervulde bij den generaal de functies van keukenmeid. DENEMARKEN. Kopenhagen, 9 Mei. Koning Frederik is hedenavond over Gjedser—Warnemiinde naar Oostenrijk vertrokken. ENGELAND. Dundee, 9 Mei. De verkiezing heeft den volgenden uitslag opgeleverd: Churchill (liberaal) kreeg 7079, Sir George Baxter (unionist) 4370 en Serymgeour (voorstander van het verbod tot verkoop van sterke dranken) 655 stemmen. FRANKRIJK. De moord op den bankier te Grasse, in het Fransche departement Var, blijkt een een zeer geheimzinnige en romantische zaak te zijn. Men heeft ontdekt, dat de vermoorde niet Raimband heette, maar Barré en zijn verleden moet niet onbevlekt zijn. Hij had al verscheidene banken opge richt, het laatst de bank van Anjou, die in 1901 failleerde. Men had daarbij het bewijs van frauduleuze handelingen en Barré werd bij verstek veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Hij had n.l. reeds de wijk naar Luxemburg genomen. Later keerde hij in Frankrijk terug onder den naam Raimband, welken naam hij van een overleden kennis van hem had genomen en tevens had hij papieren van den overledene in zijn bezit, waarmee hij zich kon legitimeeren. In het vorige jaar wist hij de betrekking te krijgen als beheerder van het bijkantoor der Bank van Nizza te Grasse. De weduwe Laffont, geboren Marie Gilles, kwam toen als huishoudster bij hem in betrekking en deze wordt nu van den moord verdacht. Zij bekent wel, dat zij het lijk in stukken heeft gesneden, maar houdt vol dat de bankier zichzelf gedood heeft en dat zij het lijk alleen in stukken heeft gesneden om het te ver bergen, uit vrees dat zij verdacht zou worden. DUITSCHLAND. Prins Eulenburg is in voorloopige hechtenis gesteld. Hij Is in de automobiel, voor zieken- vervoer bestemd, als preventief-gevangene naar het ziekenhuis „Charité" overgebracht. Omtrent de confrontatie van vorst Eulenburg met de beide getuigen Ernst en Riedel wordt nog bericht, dat de vorst, zich tot Ernst wendende, zou uitgeroepen hebben„Jacob, heb je dan geid ontvangen? Ben je omgekocht om een dergelijke ver klaring af te leggen?" Zoowel Ernst als Riedel moeten woedend zijn geweest over de houding van den vorst. Eulenburg's laatste woorden, toen hij Liebenberg verliet, moeten geweest zijn: „Laten wij vertrouwen hebben op God, die alles ten goede zal doen keeren!" Een verzoek om prins Eulenburg tegen een half millioen mark borgstelling op vrije voeten te laten, is, volgens de Lokal-Anzeiger, afgewezen. RELGIË. Het parket te Antwerpen houdt zich op het oogenblik met een mysterieus geval bezig. Ongeveer een half jaar geleden kwam een zekere mijnheer R., ongeveer 47 jaar oud, zich met een knappe vijf-en- twintig-jarige vrouw en een dienstbode te Antwerpen vestigen, in het begin der vorige week nam het paar zijn intrek in het hotel „Métropole". De jonge vrouw scheen toen zeer lijdend.' Ondanks het verzet van den heer R. lieten de medici de jonge vrouw naar een kliniek overbrengen en daar constateerde men een vergiftiging. Het parket stelde onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek in en toen R. Donderdag van een reis terug kwam, werd hij onmiddellijk voor den rechter van instructie gebracht. Men be weerde, dat de jonge vrouw, die zeer rijk iseen testament ten gunste van R. gemaakt had. De vorige week werd eindelijk de inden- titeit der jonge vrouw vastgesteld. Zij is getrouwd, doch heeft haar man verlaten, wegens de slechte behandeling, die hij haar deed ondergaan. Men vermoedt, dat R. haar met arsenicum vergiftigde, teneinde in het bezit van haar kapitaal te komen. Hij beweert, te Chartres als advocaat gevestigd te zijn. In het hotel beschouwde men hem als iemand, die niet geheel toerekenbaar is. NEDERLAND. Prederiksoord7 Mei. Gisteren en heden vertoefden hier een Noorsch predi kant, August Hauer en zijn echtgenoote, om de stichting van Generaal v. d. Bosch te bezichtigen en omtrent de inrichting te worden ingelicht. De heer Hauer is be noemd tot directeur van een bij Christiansund te vestigen arbeidskolonie en door de regeering van Noorwegen uitgezonden om in ons land dergelijke inrichtingen te bezichtigen. Hij toonde zich zeer ingenomen met alles, wat hij hier zag en voelde er veel voor om de nieuwe stichting in Noorwegen op denzelfden voet in te richten. Apeldoorn, 9 Mei. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn heden te ruim 4.10 met den Koninklijken trein op Het Loo aangekomen. Een talrijk publiek be groette H. M. en Z. K. H., die zich te voet naar het Paleis begaven. Haarlem, 9 Mei. Terwijl het zilveren echtpaar K. alhier, hedenochtend gereed stond ter kerke te gaan, liep de vrouw nog even naar boven om iets te halen, zag in haar haast niet, dat er een luik open stond, viel daardoor, en brak den nek. De dood trad dadelijk in. Amsterdam, 9 Mei. Mrs. Carrie Chap man Catt, de presidente van den Wereld bond voor Vrouwenkiesrecht, is alhier aangekomen om in persoon de voorbereiding van het internationaal congres voor vrouwenkiesrecht, dat van 15—20 Juni alhier zal worden gehouden, te leiden en de organisatie daarvan op zich te nemen. Mrs. Catt wordt vergezeld door mrs. Husted Harper, journaliste, verslaggeefster van verschillende groote Amerikaansche bladen, schrijfster van de biografie van Susan B. Anthony. Men herinnert zich, dat zekere heer Van Nes, in hoogen ouderdom te San Francisco overleden, aan zijn alhier woon achtige broeders en zuster een millioentje naliet. De heer Delbarre, die met één der nichten van den overledene gehuwd was, vertrok naar Amerika, bleef daar ongeveer negen maanden om de zaken af te wikkelen en kon bij zijn terugkomst aan de trf- genamen een deel van het hun toekomende bezorgen. Wij vernemen, dat hij nu weer naar San Francisco vertrokken is om den verkoop te regelen van gronden en andere bezittingen, die niet onmiddellijk voor verdeeling of overzending vatbaar waren. Inmiddels krijgen de erfgenamen geregeld gelden toegezonden en zijn allen in goeden doen. 's-Gravenhage, 9 Mei. Bij Kon. Besl. is: 1°. aan den heer A. W. F. ldenburg, in verband met zijne benoeming tot minister van koloniën, met ingang van 20 Mei a.s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van gouverneur van Suriname en zulks onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten in die be trekking bewezen; 2°. tot gouverneur van Suriname benoemd, mr. D. Fock, oud minister van koloniën. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 19 dezer naar Ulriksdal (bij Stockholm) om een bezoek te brengen aan de koningin weduwe van Zweden5 Juni zal H. M. hier te lande terugkeeren en het paleis Soestdijk betrekken. Men weet dat H. M. de Koningin naar Ischl gaat en Z. K. H. de Prins naar Noor wegen. Het bestuur van het Tehuis voor Dakloozen te Groningen, die voor cenige weken verblijd werd met een gift van f 100 van H. M. de Koningin-Moeder, voor de oprichting van een Chr. volkslogement, ontving thans voor hetzelfde doel f 100 van H. M. de Koningin. Hoek-van-Holland, 9 Mei. Hedennacht kwart over één is er alhier ingebroken bij mej. S., die een zaak drijft in manu facturen en achter haar winkel woont. De dader is over de heining achter het huis geklommen en na het forceeren der tuin deuren binnengekomen. De bewoonster, die te bed lag, werd door den inbreker bij de keel gegrepen en verscheidene ver wondingen aan den hals toegebracht. Op haar hulpgeroep kwam de heer C., die op de bovenverdieping woont, naar beneden, waarop de dader de vlucht man. Men denkt hier te doen te hebben met moord aanslag, daar er niets vermist wordt. De justitie is den vermoedelijken dader reeds op het spoor. Rotterdam, 9 Mei. De aanvoer aan de vischmarkt was gisteren zeer ruim. Aange komen waren de stoomtrawlers „Holland I", „Clara Nicol" en „Elsa", de laatste mede aan boord hebbende de vangst van den stoomtrawler „Eendracht I", terwijl ook nog was aangekomen de logger „Johanna Maria" en eenige schokkers. Het aantal aangevoerde manden was klein. De afslag was te 12 uur afgeloopen. Behalve enkele kleine partijtjes, gekocht door kooplieden uit Tilburg en Breda, blijft alles in de stad. De prijzen waren ongeveer 10 pCt. lager dan gisteren, maar dat is hier altijd het geval. Donderdag is beter dag dan Vrijdag. Het blijkt ten duidelijkste, dat men bij aankomst van 3 of 4 trawlers niet bang behoeft te zijn, dat daardoor de prijzen zullen dalen. Integendeel, die liet laatste aan de beurt was, maakte beter prijzen dan de eerste. Men moet niet ver geten, dat eiken morgen meer dan 300 vrouwen met hare kruiwagens aan de markt komen om te koopen, en dan met de gekochte visch de stad in te trekken. Er zijn vrouwen wier koopkracht f 6 A f 7 is, maar er zijn er ook, die voor f 50 en meer op haar wagen nemen. Gemiddeld op f 10 geschat, kunnen dezen alleen voor f 3000 per dag gebruiken. Dan hebben wij nog de 50 „bankvrouwen", dat zijn zij, die eene plaats in de markt hebben, en er niet tegen opzien voor een paar honderd gulden te koopen. Dezen laten bij weinig aanvoer rechtstreeks visch uit ljmuiden komen. De motordienst van de firma Van Keulen en Schoor, hoofdzakelijk voor het vervoer van visch, heeft de geheele week niet gevaren. Voor de markt van Zaterdag was heden avond nog niets bekend en ook niets aangekomen. Alhier is in den afgeloopen nacht wederom ingebroken, thans in het kantoor van den stuwadoor P. van Coeverden, Prins Hendrikkade, Oostzijde. De dieven zijn met valsche sleutels binnengekomen. Zij openden een brandkast, doch vonden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1