ZIERIKZEESCHE Hl NIEUWSBODE. Donderdag 7 Mei 1908. (525 ierikzeesche Cour an t). ïoorMmiil militair «tandt AFKONDIGING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8613. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Grootc letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden by den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een beursje met eenig geld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de bepalingen der Regeling van het voorbereidend militair onderricht; Brengt ter kennis van belanghebbenden; dat van heden at tot en met 15 Juni e.k. ter Gemeente-Secretarie gelegenheid bestaat tot in schrijving van jongelieden van !6—24-jarigen leeftijd, die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, hetwelk koste loos wordt gegeven van begin October e.k. tot ultimo Januari d.a.v. Met het oog op het groote belang, dat er voor den eventueel in te lijven ioteling in gelegen kan zijn, om ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen zijner keuze, zij er hierbij aan her innerd, dat op dat voorrecht alleen die Ioteling uitzicht heeft, die in het bezit is van het getuig schrift model W, dat o. a. kan worden verworven, door gedurende de twee wintertijdperken, welke voorafgaan aan de inlijving als milicien, met vrucht aan dit onderricht deel te nemen. Zierikzee, den 6 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., I.°-B. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1907/8, no. 6, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 6 Mei 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-Burgem. In Nederland is op politiek gebied het verschijnsel waar te nemen, dat er vinnige strijd is in de coalitie der rechter zijde, en geduchte ruzie in het anti revolutionaire kamp. Alhoewel een en ander met verklaarbare belangstelling door de groepen der linkerzijde gevolgd wordt, ziet men toch in het algemeen wel in, dat de vechtende en kibbelende broeders, wanneer het volgend jaar de stembus in het zicht komt, elkaar wel uit zelfbehoud de hand zullen reiken, na een electorale leus te hebben gevonden, waaronder zij gemeenschappelijk te velde kunnen trekken. In Duitschtand is de zaak van prins Eulenburg nog het hoofdonderwerp der dagbladen, die het onzedelijk schandaal uitpluizen, en zelfs in détails bespreken. Prins Eulenburg houdt zich ziek, en doet het voorkomen, alsof hij geen voet kan verzetten. Of hij nu, evenals in het proces tegen Harden, wederom den dans ont springen zal, staat te bezien. Gevangen is hij nog niet genomen. Wel wordt hij, ter voorkoming van ontvluchting, streng be waakt. De Keizer wil blijkbaar niets meer van hem weten. Bij dezen is hij reeds in ongenade gevallen, toen de artikelen in de Zukunft door den kroonprins onder zijn aandacht gebracht werden. Hij heeft zelfs geweigerd een brief, dien prins Eulenburg tot hem gericht had, te lezen. Men herinnert zich, dat de taaiparagraaf in de door den Duitschen Rijksdag aan- fenomen vereenigingswet zooveel ergernis ij de Polen heeft teweeggebracht. Door die paragraaf wordt namelijk het houden van politieke vergaderingen in Polen zoo goed als onmogelijk gemaakt. Alleen toch in de Duitsche taal mag het woord ge voerd worden. Met het oog op de bevolking van Elzas-Lotharingen heeft de Minister evenwel bepaald, dat het gebruik van de Fransche taal in vergaderingen, die in het rijksland belegd worden, zal toegestaan worden. Door dit verlof zullen de Polen nog meer verbitterd worden. In het ééne deel van het rijk toch vergunt men uit drukkelijk, wat men in het andere deel er van nadrukkelijk verbiedt. Verschil wordt zoodoende gemaakt tusschen de onderdanen van hetzelfde rijk. Deze on gelijkheid voor de wet is een rechts- schennis, die door geen enkel nationaal belang kan verdedigd worden. De pretendent-sultan, Moeial Hafid, heeft naar Europa twee afgezanten gezonden, teneinde te bewerken, dat de Mogendheden In den strijd tusschen hem en zijn broeder, den wettigen, regeerenden sultan, onzijdig zullen blijven. De Duitsche regeering, of juister de Minister van Buitenlandsche Zaken, zal deze afgezanten niet ontvangen, maar heeft een ambtenaar aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken te Berlijn aangewezen, om aan te hooren, wat de heeren te zeggen hebben. Dit komt, dunkt ons, bijkans op hetzelfde neêr, te meer, omdat de Duitsche regeering voornemens is, om de ontvangene mededeeling terstond ter kennisse te brengen van het Fransche gouvernement. In België beraadslaagt men nog steeds over de annexatie van den Congo. Vander- Velde, één der socialistische leiders, heeft verklaard, dat de inlijving de minst slechte oplossing is, omdat daardoor de inlandsche bevolking kans op een betere behandeling ontvangt, dan onder het souverein-bestuur van den Belgischen Koning het geval was. De gemeenteraadsverkiezingen in Frank rijk hebben de republikeinsche instellingen op nieuw bevestigd. In meer dan zes-en- dertig duizend gemeenten moest gestemd worden. Een half millioen raadsleden moesten gekozen worden. De stemming ging in het algemeen rustig in haar werk. Alleen in Parijs kenmerkt zij zich door het revolutionair optreden der voorstandsters van de candidatuur—Laloe, een mooie jonge dame, van beroep rechtsgeleerde. Zij bestormden een paar stembureaux, haalden de stembus van de tafel, en schopten er heldhaftig tegenaan. Mej. Laloe verkreeg nog bijna duizend stemmen, maar deze werden door het stembureau ongeldig verklaard, omdat in Frankrijk nog geen vrouw verkiesbaar is. In Portugal heeft men dr. Macedo Braganza en Mendes Almeida, leden van de burgerlijke vereeniging, gevangen ge nomen, omdat zij door een schoenmaker beticht werden van medeplichtheid aan den moord op den vorigen Koning en den Kroonprins. Eerstgenoemde kreeg, woedend als bij was over de lasterlijke aanklacht, een aanval van een beroerte, zoodat hij naar het ziekenhuis moest getransporteerd worden. De jonge Koning heeft het nieuwe par lement met een troonrede geopend, waarin smart over het verlies van zijn vader en broeder werd uitgesproken en hervor mingen in het Staatsbestuur werden toe gezegd. Men had, toen de Koning uit zijn paleis in den staatsiewagen naar de ver gaderzaal reedden voorzorgsmaatregel gebruikt om langs den geheelen weg een groote troepenmacht te scharen. Des avonds was er schitterende illuminatie en groot vuurwerk. Met welken naam zal de geschied schrijver van Rusland de regeering van den huldigen Czar bestempelen? De gevangenissen zijn boordevol: de zwarte lijst der terechtgestelden wordt dagelijks langer: rouw en diepe smart heerschen in duizende gezinnen: de gauwdieven, die ten koste van volk en land zich rijk stelen, worden begenadigd: en moordenaars worden met eerbewijzen overladen en in hooge ambten geplaatst. De vrijheid ligt in ketenen, en de gerechtigheid is zoek. Arm volk van Rusland! Maar te Tsarkoè Selo, in het paleis van den Czar, wordt een schitterende bruiloft gevierd. Pracht en praal heerschen in de Keizerlijke zalen. De bruid droeg, zooals de bladen melden, een diadeem in den vorm van een kroon, en een prachtgewaad van wit satijn, met purperen sleep, omboord met hermelijn. En vier pages droegen dien kostbaren sleep. Aan het banket, waar de bruilofts gasten door hofdlgnitarissen bediend werden, gaf men zich zorgeloos aan de feestvreugde over. Men dacht niet aan het lijdende volk, noch aan de duizenden, die in den kerker zuchten, omdat zij het waagden vrijheidshelden te zijn, noch aan de mannen van de Tweede Doema, die verbannen zijn naar een streek in Siberië, waar een moordend klimaat de meesten van hen spoedig uit het leven zai weg vagen. afghanistan. Simla, 4 Mei. Generaal Wlllcocks viel hedenmorgen vroeg de laatste afdeelingen aan van de Afghaansche invallers, op de heuvels westeiyk van Landixstal. De vijand, die weinig talrijk was, bood geringen tegenstand. De aanvoerder vluchtte te paard. Vroeg in den dag weid de geheele vijandelijke macht over de Afghaansche grens gedreven. Een Britsch officier en twee soldaten werden gewond. Verscheidene Indische Maharaja's boden de regeering troepen aan. amerika. Te Fort Wayne in den Staat Indiana is een groot hotel tot den grond toe afge brand. Tot dusverre heeft men achttien lijken onder de puinhoopen vandaan ge haald. Daar de vreemdelingenlijst eveneens verbrand is, heeft men geen nauwkeurige opgave van het aantal omgekomenen. De doctoren hebben nu definitief uitgemaakt, dat de voormalige president van de Vereenigde Staten, Orover Cleveland, lijdt aan maagkanker, en dat hoop op herstel is buitengesloten. spanje. De. onafhankelijkheidsfeesten worden in geheel Spanje met groote opgewonden heid gevierd. Zondag had te Madrid op het Twee-Mei-plein een optocht van schoolkinderen plaats, rondom een eere- boog, opgericht ter herinnering aan de gevallenen. Toen het défilé geëindigd was, verliet de Koning met den Prins van Asturië op den arm de koninklijke tribune om het kind het vaandel van het bataillon der weeskinderen te laten kussen. Het enthou siasme van 't publiek kende geen grenzen. Ook de infante Maria Therese en de infant Carlos brachten hunne kinderen naar het vaandel. Bij hun vertrek werd de geheele koninklijke familie stormachtig toegejuicht. zweden. De Rijksdag heeft Zaterdag een voorstel om aan vrouwen het stemrecht voor de volksvertegenwoordiging te geven ver worpen; de Eerste Kamer met 89 tegen 49 stemmen, de Tweede Kamer met 110 tegen 93 stemmen. rusland. De gevangenissen in Rusland zijn overvol. Er worden op 't oogenblik 51.CJ0 meer in de gevangenissen geborgen dan er plaats is. Dat komt gedeeltelfjk, omdat men in de gevangenissen eenige duizenden tot dwangarbeid in Siberië veroordeelden heeft opgesloten, die wachten op hun bestemming. Het verblijf van die ballingen in de ge vangenissen in benauwde hokken met veel te weinig ruimte, waar gebrek is aan licht en lucht beide, is bijna ondragelijk en voortdurend klagen de directeuren der gevangenissen, dat men de tot ballingschap veroordeelden zoolang op hun bestemming laat wachten. Ook de betrokken gevangenen zeiven klagen er over. Het komt meermalen voor, dat die gevangenen den directeur smeeken hen toch naar Siberië te laten gaan, daar het verblijf in de gevangenissen voor hen een onduldbare marteling is. Doch de directeuren zijn zeiven machteloos en kunnen aan den onhoudbaren toestand weinig veranderen. Het eenige, wat zij doen kunnen, is vertoogen sturen naar St.-Petersburg, maar het duurt door den bureaucratischen rompslomp in Rusland dikwijls heel lang, eer zulk een stuk ter bevoegde piaatse is aangeland, laat staan beantwoord. Er moeten bij het onderzoek naar het beheer van de Russische intendance gedurende den laatsten oorlog zulke ongelooflijke dingen aan het licht zijn gekomen men spreekt van diefstallen ten bedrage van honderden millioenen roebels dat, volgens een bericht uit Petersburg aan het Berl Tageblatt, alle ambtenaren, die in den oorlog tegen Japan bij de intendance zijn geweest, hooge en lage, vervolgd zullen worden. Het zal een proces zonder wedergade worden, mef, als slotbedrijf, de gebruikelijke begenadi gingen. St.-Petersburg, 4 Mei. Uit de steden Mohilew, Homel, Kopys Muran, Krement- schug en de districten Gorygorki en Orscha komen verdere berichten omtrent de over stroomingen in. Bijna overal staan honderden huizen onder water. Naar het Oka-district, waar menschenlevens in gevaar zijn, ver trekken stoombooten en andere vaartuigen. Bij Tschernigow is het spoorwegverkeer onderbroken. Uit Kiew en vele andere steden van het zuidwesten wordt daaren tegen daling van den waterstand gemeld. De spoor wegverbinding is daar weer hersteld. engeland. Winston Churchill heeft te Dundee, waar hij nu candidaat is, een schitterende ontvangst gehad. Hij is er ingehaald ais een vorst, de paarden werden van zijn rijtuig gespannen en mannen trokken hem verder. Behalve een unionistisch candidaat is er ook één van de Arbeiderspartij. Keir Hardie, de socialist, is zeer boos, dat Churchill Dundee heeft gekozen, dat, volgens Hardie, een arbeiders-afgevaardigde toekomt, terwijl hij gemakkelijk een ander district met vasten zetel kon gekozen hebben. frankrijk. Parijs, 3 Mei. De gemeenteraads verkiezingen in Parijs hadden een kalm verloop. Slechts een enkel incident valt le vermelden. De voorstandsters van de candidatuur van juffrouw Ladoë in de wijk St.-Qeorges waren boos geworden, omdat de aanplakbiljetten door die van den tegencandidaat Escudier waren over- plakt. Met de eerste vrouwelijke candidate bij deze verkiezingen aan het hoofd, liepen zij nu de stembureaux der wijk af. In de rue Blanche drongen zij het stemlokaal binnen en maakten zij zich meester van de stembus, zonder dat iemand er zich tegen verzette. In de rue de Bruxelles trachtten zij hetzelfde te doen, maar de politie was gewaarschuwd en voorkwam een herhaling. Montpellier, 3 Mei. Te Villeveyrac hebben twee kiezers, te midden van groote opwinding, de stembus vernield en de stembiljetten vertrapt. Men raakte hand gemeen, waarop de gendarmes de twee kiezers inrekenden. Er werd een nieuwe stembus op de tafel geplaatst en de stem ming nam opnieuw een aanvang. De prefect zond 50 man cavalerie en vier brigades gendarmes. De justitie stelt zich van het gebeurde ter plaatse op de hoogte. Te Balaruc-le-Vieux maakten in den namiddag twaalf kiezers zich meester van de stembus en wierpen ze uit het venster, te midden van een woelige menigte. Er is versterking van gendarmerie gevraagd. Reuter seinde een dezer dagen reeds, dat in een fort, tevens militaire gevangenis te Hagebrouck (Noorderdepartement) een muiterij was ontstaan. Zaterdagmiddag heeft het oproer zich herhaald. Op telegraphisch verzoek van den vesting commandant werden twee compagnieën infanterie en een eskadron dragonders er heengezonden. Aangezien de cellen overvol waren, heeft men onder sterk geleide eenigen der belhamels overgebracht naar de gevangenis in de stad. De uitslag van 359 gemeenteraads verkiezingen is thans beleend. In 241 voorname plaatsen hebben de republikeinen de meerderheid verkregen. Bij Asnières in de Seine is onlangs het lijk opgehaald van een Japanner. De Matin deelt mede, hoe deze Oosterling in Frankrijk aan zijn eind is gekomen. De Japanner was Ideka Keda Giro, majoor van het Japansche leger, door zijn regeering uitgezonden om groote bestellingen te doen in Frankrijk. De vreemdeling ver toefde sedert eenigen tijd te Parijs en was daar in een pension aan den boulevard St.-Germain. Hij had zich laten introdu- ceeren in een sociëteit aan den boulevard des Capucines, den Cercle de l'industrie et du commerce, en daar bracht hij zijn avonden door. De majoor is zwak geweest. Hij is aan het spelen geraakt op de sociëteit en schijnt daar het geld verspeeld te hebben, dat de Japansche regeering hem had meegegeven, waarlijk niet voor dit doel. Hij heeft een einde aan zijn leven gemaakt, niet door harakiri, maar door verdrinking. duitschland. Berlijn, 5 Mei. De Rijksdag nani in eerste en tweede lezing drie overeenkomsten aan, die den 17en Juli 1905 in Den Haag werden onderteekend, betreffende het ge bied van de geldigheid der wetten, ten aanzien van den invloed van het huwelijk op de rechten en plichten van echtgenooten, in hun persoonlijke betrekkingen en ver schillende voorzorgsmaatregelen voor een civiel proces. De staatssecretaris Von Schoen deed de groote voordeelen uit komen van deze overeenkomst boven de vroegere. De misdaden-kroniek van Berlijn is Woensdag met een nieuwe bloedige daad verrijkt geworden. Om 6 uur 's avonds vond men, in een woning aan de Duncker- strasse 87, in het Noorden der stad, de 20-jarige vrouw van den smid Cyril Ondraczek met afgesneden hals. Onmiddel lijk viel de verdenking op haar man, die voortvluchtig is, en deze verdenking wordt sterk bevestigd door de verklaringen van de buren. Ondraczek, die 27 jaar oud en in Bohemen geboren is, gedroeg zich Slecht. Hij dronk veel en mishandelde zijn vrouw, hetgeen Dinsdagavond nog gebeurd was, maar toen kreeg de vrouw hulp van haar broeder, die zijn zwager een stevige rammeling gaf. Ondraczek was daarna het huis uitgeioopen, en Woensdag den geheelen dag niet teruggekeerd. Eerst in den namiddag, toen zijn vrouw, die op een fabriek werkte, thuiskwam, sprak hij haar aan in de gang van het huis. De buren hadden het gesprek niet kunne-i verstaan, omdat het in het Sjechisch werd gevoerd, maar wel meenden zij te begrijpen, dat de vrouw niets meer van haar man weten wilde. Zij ging haar woning binnen en hij volgde haar. Verder hoorde men niets en een uur later kwam Ondraczek alleen te voorschijn. Hij verliet het huis en is er niet weergezien. De buren waarschuwden de politie, die verschafte zich toegang en men vond de vrouw met afgesneden hals dood op den vloer liggen. Onmiddellijk werden de noodige maat regelen door de politie genomen met het succes, dat Ondraczek Donderdag is ge arresteerd. Hij had Berlijn niet verlaten, ofschoon hij in het bezit van 200 mark was, die hij uit zijn woning schijnt te hebben meegenomen. Inmiddels heeft de lijkschouwing aangetoond, dat de vrouw niet aan haar wond, maar aan een kwaal overleden is. De wond kan haar dood slechts hebben verhaast. belgiE. Op de Brusselsche wereldtentoonstelling in 1910 zal een toren te zien zijn, die nog hooger zal wezen dan de Eiffeltoren. Kosten 12 millioen francs. neoerlano. Assen, 5 Mei. Frans Ailing ging er den 19 April met de bijna 17-jarige Anlje Vrijs, verpleegde uit hel werkhuis, vandoor. De reis strekte zich uit tot Repelen II, in Duitschland. Daar schijnt hij zich te hebben willen vestigen, waarom hij te Assen de benoodigde stukken opvroe Toen liep hel natuurlijk mis, want bij beschikking van de arrond.-rechtbank alhier, was bereids rechtsingang met bevel tot gevangenneming en last tot instructie tegen hem ingesteld, wegens het onttrekken van een minderjarige aan het wettig over haar gesteld gezag. Infusschen kreeg A. er blijkbaar de lucht van, dat het hem warm gemaakt zou worden; het gevolg was, dat hij het maar beter oordeelde lerug le komen. Over Nijmegen, waar hij den nacht van Zaterdag op Zondag verbleef, is hij met het meisje gisteren tot aan Hooghalen gespoord. Vandaar gingen ze samen op stap naar deze gemeente. Een voerman herkende hem echter reeds in Halen en waarschuwde de politie alhier. De inspecteur van politie en de agent Bergsma gingen de Bellerslraat op, om eens poolshoogte te nemen en ontmoetten het paar ter hoogte van de Zuider begraafplaats. De man werd gevangen genomen. Van de f 530, die hij als persoonlijk eigendom had medegenomen, had hij nog een aanzienlijk bedrag over. Het meisje is ondergebracht in „Ons Huis". De diaconie doet moeite het meisje elders geplaatst te krijgen. Apeldoorn, 4 Mei. De vorst en de vorstin Von Lippe—Detmold, zijn Zaterdag middag in een salonrijtuig met ruim een kwartier vertraging alhier aangekomen. Het Koninklijk Echtpaar wachtte geruiinen tijd in het stationsgebouw. Aanvankelijk was bepaald, dat het salonrijtuig van den trein op het tweede perron afgehaakt zou worden en gereden voor het eerste perron en de wachtkamer, waar reeds een iooper was gelegd, en het Echtpaar bij den ingang wachtte. De vorst en de vorstin

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1