ZIERIKZEESfJIEltÉ NIEUWSBODE. Dinsdag 5 Mei 1908. (Z ierikzeesohe Courant). ONDERWIJZERES. Begeting uil bel Hendrik Nanaes en Calrijn Epes-la Ie 8tM NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63*te JAARGANG. No. 8612. Uitgevar-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een zilveren broche. Een pakje, inhoudende een lap blauw geruit katoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Aan de openbare lagere school a te Zierikzee (hoofd de lieer J. VAN BALLEGOOIJEN), komt met 1 Juli a.s. te vaceeren eene betrekking van Onderwijzeres, in het bezit der acten voor nuttige handwerken en vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Jaa» .vedde met minder dan 3 dienstjaren 1 600 en 6 driejaar!ijksche verhoogingen van f 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht. Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel), worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór 20 Mei a.s. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van be langhebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Algomoene Opnaming zal worden gehouden van de Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. Zierikzee, den 2 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien een schrijven van de Bestuurders-Colla- toren van het «Hendrik Nannes en Catrijn Epes- Leen" te Bolsward; Brengen ter kennis van jongelieden uit het geslacht der stichters, dat bestuurders voornoemd op een nader te bepalen dag in de maand luni, voornemens zijn, tot eene begeving uit dat Leen over te gaan. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ter Ge meente-Secretarie alhier. Zierikzee, den 2 Mei 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., 1 »-B. JAN SNELLEN, Secretaris. AFRIKA. De gouverneur-generaal van Fransch Wesl-Afrika heeft aan het ministerie van koloniën bericht, dat een repatrieerend konvooi, dat uit Akjoucht kwam, door Mooren is aangevallen. Het escorte bestond uit 20 scherpschutters. Twee Europeesche sergeants en eenige manschappen van het escorte werden gedood, alsook een Moor, die aanvoerder was. Kolonel Gouraud trekt met troepen naar Akjoucht, om de orde te herstellen. AMERIKA. Van president Roosevelt's oudste dochter Alice, die vóór en bij gelegenheid van haar huwelijk met het Congreslid Longworth zoo vaak werd vermeld, had men in den laatsten tijd weinig gehoord. Maar nu wordt zij weder eens in de bladen genoemd en wel wegens haar onstuimig automobiel-rijden. Met een nieuwe auto, die zij zelve be stuurt, snort zij door de straten van Washington, tot schrik van grooten en kleinen, en vooral gevaarlijk snel is haar vaart, als zij haren man uit het Huis van Volksvertegenwoordigers gaat halen. Een politie-agent te Washington had proces verbaal opgemaakt tegen mevr. Longworth, maar de autoriteiten besloten, daaraan geen gevolg te geven en zoo laat men „Prinses Alice" ongehinderd rondvliegen door de straten der hoofdstad als een dreigend gevaar voor voetgangers en voertuigen, tenzij haar vader haar aan het verstand kan brengen, dat zelfs de dochter van den President zich niet boven de wet mag stellen. SPANJE. Madrid, 2 Mei. De Kamers zijn ver daagd tot 5 Mei, wegens het eeuwfeest van den onafhankelijkheidsoorlog. PORTUGAL. Naar verluidt heeft de politie in de kerk van Sao Jeronimo, waar een plechtige dienst zou plaats hebben ter nagedachtenis van koning Carlos en zijn zoon, juist op het oogenblik, dat koning Manuel en zijn moeder er zouden binnenkomen, een verdacht uitziend persoon aangehouden, die in de voorste rijen der aanwezigen trachtte door te dringen, en die in het bezit bleek van een geladen revolver. De politie weigert inlichtingen te geven omtrent het voorval, dat geheim gehouden wordt, en dat zelfs voor den koning verborgen wordt gehouden. RUSLAND. Tsarskoje Selo, 1 Mei. Hedenavond is ter eere van den Koning van Zweden een feestmaal gegeven, waarbij de Tsaar en Koning Gustaaf toosten op elkander hielden. De Tsaar wees er op, dat thans een hoogtijd wordt gevierd, waarbij Rusland en Zweden naast elkander toegetreden zijn tot een overeenkomst die het evenwicht en den vrede in Europa in siand zal houden. Ook de Koning sprak de hoop uit, dat de Oostzee-overeenkomst de vriendschappelijke betrekking tusscheu Rusland en Zweden nog meer tot ontwik keling zat brengen. Bij het onderzoek dat te Irkoetsk gehouden wordt naar de verduisteringen, die gedurende den Japanschen oorlog in de Russische administratie zijn gepleegd, moet aan het licht gekomen zijn, dat deze zetfs naar Russische begrippen ongehoord zijn. Alle ambtenaren, die zich er aan hebben schuldig gemaakt, onafhankelijk van hun rang, zullen terecht staan. ENGELAND. De Londensche bladen deelen mede, dat bij de ontvangst van President Falliëres te Dover op 25 Mei een eskader aanwezig zal zijn van 14 slagschepen, 10 kruisers en 24 torpedobooten. De President zal 5 dagen te Londen vertoeven en verblijf houden in het Franscbe gezantschaps gebouw. FRANKRIJK. Een Havas-bericht meldt, dat de gouver neur-generaal van Indo-China het volgende aan het ministerie van koloniën heelt bericht omtrent het gebeurde in Battam- bang. Een bende gewapende dieven Jieeft een geidkonvooi aangevallen, dat door een sterke wacht werd begeleid. De telegraaf lijnen werden afgesneden. De commissaris van Battambang vroeg een afdeeling scherp schutters aan, om de orde te herstellen. Van de roovers moeten velen gedood ot gewond zijn en de bende is uiteengejaagd. Volgens een ander Havas-bericht heeft de gouverneur van Martinique aan het departement van koloniën gemeld, dat de burgemeester van Fort-de-France bij ver kiezingsongeregeldheden door een revolver schot is gedood. Nadere berichten uit Battambang en welingerichte kringen in Cambodja melden, dat gewapende roovers, in de landstreek Kratank tusschen de provinciën Battambang en Siemreap, verscheidene onverhoedsche gevechten hadden te leveren met posten aan de grens en belangrijke verliezen leden. De resident van Cambodja verzekert, dat heMn Battambang rustig is. Uit Pnom Penh zijn versterkingstroepen gezonden. De directeur van de Union-Bank te Londen heeft het couvert, dat het geheim van Lemoine, betreffende diens beweerde uitvinding om echte diamanten te vervaar digen bevatte, tér hand gesteld aan den rechter in Bowstreet, die het naar Parijs zal verzenden aan den rechter van instructie daar, die belast is met bet onderzoek inzake de aanklacht van op lichting tegen Lemoine. DUITSCHLAND. Prins August Wilhelm, vierde zoon van den keizer, zal in hel najaar, 22 October, met prinses Alexandra van Sleeswijk Holstein in het huwelijk treden. De brui gom is 22, de bruid 21 lentes. Hillde Amerikaansche diplomaat over wiens benoeming tot gezant te Berlijn zooveel te doen is geweest, is door Keizer Wilhelm in de vriendelijkste bewoordingen uitgenoodigd tot deelneming aan de zeil wedstrijden te Kiel. NEDERLAND. Harderwijk, 2 Mei. Behalve een protest van het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente tegen een onlangs ingezonden stuk van zekeren v. d. B., uit Utrecht, in De Stand aard over ongunstige toestanden op zedelijk gebied te Harderwijk, is thans nog een tweede stuk verschenen, ditmaal uitgaande van de voorgangers en leiders op kerkelijk gebtol alhier. Het zijn de heeren: G. Spijkerboer, Nvd. Herv. pred.; G. J. Veenbuijsen, Ned. Herv. pred.; H. Mulder, Geref. pred.G. A. Starink, R.-K. pastoor; H. Hartz, wn. voorzanger tsr. Gem.; J. van der Vegt, Chr. Oer. pred.; en K. Supheeri, gep. W.-I. pred., voorzitter Protestantenbond. Hunne verklaring luidt als volgt: „Het ingezonden stuk van den heer v. d. B. te Utrecht, over de droeve toestanden in Harderwijk op zedelijk gebied, heeft ons vervuld met diepe ergernis. Wij begrijpen waarlijk niet, hoe iemand in onzen tijd nog op die wijze over onze stad durft schrijven. Wij meenden, dat aan al die laster praatjes over onze gemeente zoo langzamerhand een einde was ge komen. „Wij denken er niet aan de plaats onzer inwoning met vele woorden tegen deze schandelijke lastertaal te ver dedigen, maar willen alleen protesleeren tegen de door-en-door-onware voor stellingen, en doen dit met volle vrijmoedigheid, waar wij de toestanden op zedelijk gebied hier van zeer nabij kennen en weten, dat deze, vergeleken bij andere garnizoensplaatsen, integen deel zeer gunstig kunnen worden genoemd". Zwolle, 2 Mei. Alhier zijn gistermiddag op het stationsemplacement door een van Utrecht komenden trein den heer Ten Kale, timmerman te Hoogeveen, de beide beenen onder de knie afgereden. Monster, 3 Mei. Donderdag om hall twaalt des morgens arriveerde hier een -ezelschap van ongeveer 50 personen uit ochouwen en Duiveiand, meest landbouwers, met het doel de perzikteelt en drulven- cuiluur te zien. Na in eenige tuinen te zijn geweest, werd in café Overheide de koffie gebruikt. Omstreeks 2 uur werd de reis voortgezet naar Loosduinen, om daar de komkommer teelt in oogenschouw te nemen. 's-Gravenhage, 4 Mei. H. M. de Koningin komt voor eenige dagen in Den Haag. Tegen het laatst der week komt daar ook Z. K. H. de Prins, om met H. M. naar Het Loo terug te keeren. Eene groep Eerste-Kamerleden gaat half Mei met den griffier eenige Zeeuwsche gemeenten bezoeken, en wel: Middelburg voor gebouwen van geschiedenis en kunst; Vlissingen voor de havenwerken; Ter-Neuzen voor het kanaal; andere gemeenten voor polder- en waterstaats werken. Schiedam, 2 Mei. Een klopper, die de familie Kouwenhoven aan de Groeneiaan moest wekken, kreeg aanvankelijk geen gehoor. Toen zijn geroep eindelijk beantwoord werd, verscheen de man, die bij onderzoek ontdekte, dat zijn vrouw en 5 kinderen naeenoeg bewusteloos waren. Up advies van een te hulp geroepen dokter, begaven zij zich naar buiten, waarop weldra eenige verbetering in hun toestand intrad. Nader bleek, dat er gas uit de leiding der opgebroken straat ontsnapt was en dit in de woning was binnengedrongen. Dinteloord. Thans heerschen aan het gehucht Droogendijk de mazelen in die mate, dat de aldaar staande 2e openbare school voor meer dan de helft is ontvolkt. Zierikzee, 4 Mei. Vrijdagavond ver gaderde ten huize van den heer Verwer de Vereeniging „Vreemdelingen-Verkeer". De voorzitter, de heer Gelderman, opende de vergadering met een kort woord. Nadat door den secretaris, den heer Honig, de notulen gelezen waren, werd door dezen, in zijn kwaliteit van penningmeester, rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande uit de heeren F. W. Loewer en C. de Looze, werd door den voorzitter tot het nazien der rekening aangewezen. Deze werd in orde bevonden, en hierop goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 400,59\ en in uitgaaf tot een som f 181,46s, sluitende met een batig saldo van f 219,13. Door het bestuurslid, den heer C. A. de Looze, werd bet jaar verslag voorgelezen, waarin herdacht werden het vorstelijk bezoek aan deze gemeente, en de te dier gelegenheid door „Vreemdelingen-Verkeer" gegevene feesten. Een woord van dank werd daarbij ge bracht aan het Muziekgezelschap „Kunst en Eer" voor zijn opluistering der feesten. Gewag werd gemaakt van de gehouden tentoonstelling van teekeningenenaquarelien van den Haagschen Kunstkring, en daarbij werden de door den heer mr. Huyser be- wezene diensten in 'f licht gesteld. Het jaar verslag werd hierop vastgesteld. Herkozen werden als bestuurleden de heeren J. H. Loewer en J. van Os. In de plaats van den heer C. A. de Looze, die wegens zijn benoeming tol directeur der Hoogere Burgerschool te Den Briel, Zierikzee metterwoon zal verlaten, werd, nadat de voorzitter, wijzend op het verlies, dat door het heengaan van den heer De Looze „Vreemdelingen-Verkeer" zal lijden, dezen dank had betuigd voor hetgeen door hem ten behoeve van „Vreemdelingen-Verkeer" verricht was, gekozen de heer mr. Huyser. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur plan had: 1°. den 21sten Juni in de Kleine Kerk, wanneer die te verkrijgen was, door het Middelburgsch Mannenkoor, dat uit 50 man bestaat, een concert te doen geven. Daarbij zullen eenige solisten en een kwartet hun medewerking verleenen; 2°. in het najaar een tentoonstelling te houden van aquarellen en teekeningen; 3°. op 31 Augustus, den verjaardag der Koningin, een bloemencorso te houden. Zondag zal, gelijk de voorzitter mede deelde, door leden van „Vreemdelingen- Verkeer" met hunne gezinnen een rijwiel- tocht door Schouwen naar Haamstede worden ondernomen. Mocht die tocht slagen, dan zal men ook per rijwiel een bezoek brengen aan Duiyeland. De Oids van Zierikzee zal in beknopter vorm worden uitgegeven, en men zat trachten in het bezit te komen van de Franscbe vertaling van den heer Bethe, en de Engelsche van den heer Van Breen. Bij de beknopte verwerking van den Gids zal men den heer De Vos raadplegen, die dezen indertijd heeft samengesteld. Nadat het bestuur had toegezegd zich tot de Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij, in zake de door de leden ge- wenschte verbetering der dienstregeling, te wenden, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Zaterdag overleed te dezer stede de heer W. ten Haat, oud-lid van onzen gemeenteraad, en hoofd-ingeland van het Waterschap „Schouwen". Dertien jaren bng heeft hij de burgerij in den raad vertegenwoordigd, en haar belangen naar vermogen trachten te bevorderen. In 1907 aan de beurt van altreden, verzocht hij voor een eventueele verkiezing niet meer in aanmerking te willen komen. Stipt eerlijk in handel en wandel, uiterst be scheiden in zijn optreden, zich nooit in vergaderingen op den voorgrond plaatsend, genoot hij de atgemeene achting. De gemeente verliest in hem een goed burger. Het was gisterenmorgen om 9 uur op het plein van het „Huis van Nassau" een heele drukte. Tal van fietsrijders en -rijdsters hadden zich op dat uur daar verzameld, teneinde gevolg te geven aan de uitnoodiging van het bestuur van „Vreemdelingen-Verkeer", om gezamenlijk per fiets een tochtje door Schouwen naar Haamstede te ondernemen. Door tal van toeschouwers nagestaard, en begunstigd door schoon lenteweer, zette de stoet, bestaande uit een vijftigtal, zich in be weging, en voort ging het over Serooskerke, Noordwelle, Renesse en Burgh naar Haam stede, waar de bloembollenvelden, die nu in volle pracht staan, bezichtigd werden, waar ten huize van den heer Bom aan de lunch alle eer bewezen werd, en waar. nadat men zich lichamelijk behoorlijk versterkt had, en wat uitgerust was, men zich in de duinen vermeide. Het was er in Haamstede vol, want velen waren reeds vroeger naar het land der tulpen en hyacinthen gefietst, teneinde van den aan blik er van te genieten. In den namiddag keerden de meesten huiswaarts. Door de gemeente-politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen R. F., oud 18 jaren, C. S., oud 19 jaren, voor het spelen met geld op den openbaren weg W. P. van den B., oud 37 jaren, wonende te Breda, M. H., oud 61 jaren, wonende te Rotterdam, voor venten langs den openbaren weg zonder vergunning; E. A. H., oud 21 jaren, F. M., oud 15 jaren, wegens overtreding der motorwet; A. de V., oud 46 jaren, L. de V., oud 34 jaren, P. M„ oud 27 jaren, J. P. F., oud 26 jaren, voor het verwekken van nachtelijk burengerucht G. K., oud 32 jaren, M. de J., oud 36 jaren, J. D., oud 66 jaren, voor openbare dronkenschap; A. K., oud 23 jaren, voor het maken van muziek zonder vergunning; W. M. J. C., oud 25 jaren, voor het innemen van den openbaren weg; J. de W., oud 36 jaren, voor het ont duiken der belasting. Wij wenschen het hoofdorgaan van Zeeland, de Middelburgsdie Courant, met zijn honderdvijftigjarig bestaan geluk. Het eerste nummer van dit blad verscheen op Woensdag den 3 Mei 1758, waarvan een volledige nadruk als souvenir aan de lezers van genoemd blad door de directie er van werd aangeboden. Bij liet bestuur van het Zeeuwsch sub-comité voor grondwets-herziening en algemeen kiesrecht zijn plannen aanhangig om dezen zomer een paar groote openlucht- meetings te houden. Met de aangesloten vereenigingen zal overleg worden gepleegd omtrent tijd en plaats. Het bestuur heeft het oog op Zuid- en Noord-Beveiand. Het jaarverslag is verschenen van de Rotterdamsche T ramweg-Maatschappij", explolteerende de stoomtram op de Zuid- hollandsche en Zeeuwsche Eilanden, en de paardentrams te Leiden, Dordrecht en Hoorn-Enkhuizen. De totale ontvangst bed raagt f 1180,500.82. De netto-winst is f 95,488.82. Na afschrijving van f 55,200.72 kan het dividend bepaald worden op 7J pCt. De nestkastjes of vogelwoningen volgens systeem van den heer Marius Leijds te Stratum (Eindhoven), zijn op de 5eGrooteTentoonstellingderMaastrichtsche Pluimvee-Club den 11, 12 en 13 April 1.1. wederom bekroond, en wel met een zilveren medaille. Dit is nu in dit najaar de vijfde bekroning. Westelijk Schouwen. Zondag hebben de bloembollenvelden voor het eerst een zeer druk bezoek gehad. Begunstigd door prachtig weer's namiddags was het bepaald warm te noemen, wemelde het langs de velden van belangstellende toe schouwers, die zich verlustigden in de rijke kleurschakeeringen en zich vergastten aan de heerlijke geuren van Flora's schoonen, die hare kelken zoo wijd mogelijk openden, om zooveel als het kon te genieten van de koesterende zonne stralen. Den geheelen dag toerden heele ritsen fietsen, reden vele rijtuigen langs den weg en wandelden honderden voetgangers, oud en jong, zoo van verre als van nabij door Westelijk Schouwen's heerlijke dreven. Bij het ondernemen van den terugtocht waren de fietsen, het spreekt haast van zelf, versierd met ruikers, die voor een kleinigheid te koop waren aangeboden. In vroolljke stemming keerden de bezoekers huiswaarts met de gedachte: „Zondag is een heerlijke bottendag geweest!" Bruinisse. Zaterdagochtend had een landbouwer uit deze gemeente hef ongeluk, toen hij zich te paard naar zijne bezigheden begaf, er af te vallen. Hij bezeerde zich daarbij zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Daarbij bleek, dat zijn sleutelbeen gebroken was, terwijl bovendien één der beenen en het hooid verwond was. Stavenisse. L.l. Zaterdagavond trok het fanfaren-gezelschap „Eendracht" oud en jong naar buiten. De werkende leden gingen onder de opwekkende tonen der muziek naar de woning van den heer burgemeester, den heer L. Dorst, die heden zijn jaardag vierde. Op verdienstelijke wijze werden daar, en later op het doip, eenige nummers ten beste gegeven. Uit de uitvoering bleek duidelijk, wat een goede wil, gepaard aan grooten ijver, onder degelijke leiding vermag. De leden hebben getoond, dat de leiding en de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1