ZIEK1KZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 Mei 1908. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (SS ierik.zeesohe Courant). Verschijnt DiNSDAQDONDERDAQ en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste iAARGANG. - No. 8611. Uitgsvar-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand April: Brieven: Mej. A. de Korte, Utrecht. Briefkaarten: Iz. Hage, Zierikzee. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 25 April 1908, A no. 194/', 1ste afdeeling; maken bekend: dat de aanvang van het beschavingswerk voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 1908/9, door den Commissaris der Koningin is bepaald op Vrijdag 1 Mei 1908, en dat het werk der commission van aanslag behoort te zijn afgeloopen op 26 September daaraanvolgende; dat omdat er bezwaar zou kunnen rijzen tegen regeling, na den krachtens art. 19 7 der wet op de bedrijfsbelasting bepaalden termijn, van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden is bepaald, dat die regeling moet zijn afgeloopen binnen eene maand nadat de commissie van aanslag of het college van zetters door den voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen; en dat de voornaamste verplichtingen, welke het publiek heeft te vervullen, zijn voorgeschreven bij de navolgende artikelen der wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149), die lulden: Artikel 15. 2. Ieder die optreedt als bestuurder of be- heerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekering-maatschap pij, coöperatieve vereeniglng of van eene ver- eeniging of stichting, die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennis geving op de wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Artikel 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsche vennootschappen en maat schappen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 16 bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande ge vestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen, en onderlinge verzekering- maatschappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aan gifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uit deelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Artikel 45. Bestuurders van de bq art. \b en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve ver eenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reede rijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 lö of 2, die den aanslag moet regelen. Artikel 47. 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de ver plichtingen na te komen bedoeld bij art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Artikel 34. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. la, h en k, zijn gehouden onverminderd hunne verplichtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het gemeente bestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten biljke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onder teekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Artikel 47. 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in tebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan evoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een va'schen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Eindelijk vestigen zij nog de aandacht op de in art. 12 2, 2e lid l". d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid om zich bij de aanstaande beschrijving de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren, door vóór of op 13 Mei a.s. het verzoek daartoe te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. Zierikzee, den 30 April 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. INDIË. De correspondent van het Hbl. te Batavia seint; De hoofdplaats van Kloengkoeng met de poeri aldaar, werden na een hevig bombardement genomen, nagenoeg zonder dat hierbij weerstand werd geboden. Bij een poepoetan (klewangaanval) sneuvelden de Dewa Agoeng, diens broeder Doematiokorda, benevens de voornaamste landsgrooten. Onzerzijds werden geen verliezen ge leden. De bevolking steekt alom witte vlaggen uit. JAPAN. Tokio, 30 April. De opleidingskruiser „Matsoesjima" is vanochtend bij de Pes cadores gezonken tengevolge van de ont ploffing van een granaat. De kruisers „Itsoekoesjima" en „Hasjidate" hebben 30 van de bemanning gered. Men vreest, dat 200 man, de gezagvoerder inbegrepen, zijn omgekomen. De bevelhebber van het opleiding smaldeel meldt, dat het vergaan van de „Matsoesjima" het gevolg is van een ont ploffing in het kruitmagazijn. Het schip zonk dadelijk. Booten van de andere kruisers redden 141 man, o. a. eenige officieren. Maar de meeste officieren worden nogj/ermist. Er waren 300 man aan boord, o. a. 58 adelborsten. Bij deze waren zoons van veldmaarschalk Ojama en baron Tsjinda van het ministerie van buitenlandsche zaken. CHINA. De onderkoning te Kanton heeft naar door Chineesche bladen in Zuid-China wordt verzekerd den Japanschen consul te Hongkong ervan verwittigd, dat hij het voorgenomen bezoek der groote Japansche oorlogsschepen ter reede van Kanton zeer ongaarne zou zien, wijl hij daarvan onge noegen duchtte. De opwinding onder de bevolking te Kanton zou er allicht toe kunnen leiden, dat opstootjes zouden voorvallen. De Japansche consul antwoordde, dat het bezoek van het smaldeel geenerlei politieke beteekenis had, en dat de Japansche schepen eenvoudig een oefentocht maakten. Ten slotte werd echter overeengekomen, dat de groote Japansche bodems te Hongkong blijven, en dat enkel de kleinere schepen van het smaldeel naar Kanton zullen gaan. Daar zal niet meer dan een vastgesteld aantal soldaten aan wal mogen komen. En dat nog enkel onder geleide van Chineesche soldaten. MAROKKO. Twee afgezanten Moelai Hafid zijn van Tandzjer naar Duitschland vertrokken. Zij hebben brieven bij zich van Hafid voor de Duitsche regeering. Het doel van hun zending naar Europa is, de regeeringen te bewegen, dat deze de onzijdigheid zullen bewaren tegenover den strijd der twee sultans. De correspondent van de Köl- nische Ztg. heeft een onderhoud met de afgezanten gehad vóór hun vei trek. De twee Marokkanen beweerden, dat hun heer, Hafid, geen vreemdelingenhater is, dat de uitbreiding van de macht van een mogend heid (Frankrijk) in Marokko, een bedreiging vormt voor de handelsvrijheid, en dat Moelai Hafid zich, als hij sultan wordt, stipt aan de verdragen, en ook aan de akte van Algeciras, za' houden. Moelai Hafid zou altijd den strijd met de Fransche troepen vermeden hebben, maar generaal d'Amade had de troepen van Hafid aan gevallen. Zij achtten de overwinning van Moelai Hafid niet twijfelachtig. Het bericht van den dood van Raisoeli wordt te Tandzjer beslist tegen gesproken. Het verhaal van den moord bevat niettemin een kern van waarheid. De lieden, die Raisoeli trouw hebben bijgestaan in de moeilijke dagen, dat hij Mac Lean gevangen hield, zijn door Raisoeli verwaarloosd, toen hij ze niet meer noodig had. Deze lieden, in woede ontstoken over de ondankbaarheid van den rooverhoofdman, hebben hem een hinder laag bereid. Maar Raisoeli is den dans ontsprongen. Hij is tegenwoordig één van de steun pilaren van het wettig gezag. Hij is de vriend der Europeanen, de beschermer van sultan Abd-el-Azis geworden. PORTUGAL. Lissabon, 29 April. Koning Manuel, vergezeld van de waardigheidsbekleders, begaf zich heden op weg om de Cortes te openen. In de zaal der Kamer van af gevaardigden was een groot aantal afge vaardigden en senatoren aanwezig. De Koning besteeg den troon, gevolgd door de ministers en de hooge waardigheids bekleders van het hof en het rijk, om de troonrede voor te lezen. De troonrede zegt: Hetzelfde gevoel vereenigt ons in de smart, veroorzaakt door den wreeden dood van mijn vader en mijn broeder. Het staat niet aan mij hulde te brengen aan de nagedachtenis van wijlen dien vorst. Het zij voldoende in het ge heugen terug te roepen het wreede tijdperk van dit martelaarschap van een souverein, als een beroep op de trouw en een aan moediging voor allen om aan den vrede en den voorspoed der natie te arbeiden. Aan onze verslagenheid en smart paarden zich de betuigingen van deelneming der hoofden van staat, vereenigingen en pers in de geheele beschaafde wereld. Wij leven in vrede en vriendschap met de mogendheden, die nog slechts kort ge leden prinsen en afvaardigingen naar ons zonden, om te getuigen, dat zijdeelnamen in onze smart. Ik heb hoop, met Oods hulp en die der vertegenwoordigers van de natie, dat ik mijn taak zoo goed mogelijk zal vervullen. Alles wijst er op dat de buitenlandsche toestand van Portugal veilig is. Het beginsel van arbitrage, dat onze diplomatie zich beijverde op de Haagsche vredesconferentie te verwezenlijken, moet den stevigen grondslag vormen van onze buitenlandsche handelspolitiek. In de binnenlandsche politiek maken wij een crisis door; het is van veel belang die uit den weg te ruimen. De regeering meende eenige wetgevende maatregelen te moeten intrekken en de burgers in hun normalen rechtstoestand te herstellen. Andere maatregelen zullen aan uw vrij onderzoek worden onderworpen. Voor het heden en de toekomst achten wij het onzen plicht de grondwet te ver dedigen. De regeering meent aan de duidelijk aan den dag getreden gevoelens van bijna de geheele burgerij te beantwoorden door te verklaren, dat zich thans de gelegenheid voordoet wijziging te brengen in de grondwet en in de regelen, die de uitoefening van het gezag bepalen. Bij het ter hand nemen dezer hervorming behoort aandacht ge schonken te worden aan de artikelen, die aan de beraadslagingen van het parlement moeten worden onderworpen. Daaruit ontstaat voor het parlement een andere zware taak, de aanneming van de kieswet, welke de aanstaande samenstelling van de Kamer regelt en die meer rekening houdt met het gevoelen der kiezers, hetgeen het parlement wenscht als zijnde de volkomen uitdrukking van het geheele volk. De troonrede kondigt een lange reeks van wetsontwerpen aan. Voor de algemeene staatsbegrooting zal de Kamer kennis dragen van den toestand der geldmiddelen en van de middelen, waarover de schatkist beschikt om de openbare lasten onder de oogen te zien. De oogenblikkelijke daling in de staatsschuldbrieven zal ophouden door de bevestiging van de groote hulpbronnen van het land. De uitgaven zijn verminderd een nieuwe overeenkomst met de Bank van Portugal, in staat stellende de staats uitgaven te verminderen, zal worden voor gesteld. De regeering bereidt een conversie van de oude binnenlandsche schuld voor, als mede de maatregelen, welke zij gunstig acht om het goudagio te verbeteren. Het algemeene douanetarief zal ingrijpend ge wijzigd worden. De laatste wet op de openbare comptabiliteit zal gewijzigd worden. Maatregelen zullen worden voor gesteld om den economischen toestand en het evenwicht in ontvangsten en uitgaven te herstellen. De politie zal hervormd worden. Verder worden in de troonrede aange kondigd wetten ter bescherming van jongelieden en vrouwen. Hulde wordt gebracht aan de strijdmacht te land en ter zee, en bekend gemaakt, dat de raad van nationale verdediging een ontwerp tot algemeene hervorming van leger en vloot in studie heeft. Voorts worden maatregelen aangekondigd om de ontwikkeling van landbouw, nijverheid en spoorwegen in de koloniën te begunstigen. Aan het slot doet de troonrede in het algemeen belang een beroep op alle krachten van het parlement. De Koning keerde onder toejuichingen van de menigte naar het paleis terug. In verband met de opening van de Cortes door koning Manuel, lezen wij, dat er zeer strenge maatregelen van orde waren genomen te Lissabon. De rouw over het overlijden van koning Carlos en den kroon prins is een dag opgeschort. Met groot militair vertoon is de Koning naar de vergadering getrokken. Op de publieke tribunes van de Kamer was geen enkele vrouw te zien. De vrouwen waren bang voor een onheil. Alleen in de diplomaten loges waren eenige dames komen kijken. Alles Fep zonder bizondere gebeurtenissen af. De koning maakte een bedaarden fermen indruk. OOSTENRIJK. Te Pest dient het proces van den vroegeren Hongaarschen minister Polonyi, tegen afgevaardigde Lengyel, die hem be schuldigd heeft van knoeierijen. O. a. was beweerd, dat Polonyi 20.000 kronen ont vangen had van een stoombootmaatschappij, opdat hij zich niet meer verzetten zou tegen verhuring van kaden en opslagruimte aan die maatschappij door het gemeente bestuur van Pest. Die beschuldiging bleek thans onhoudbaar. Overigens kwam Polonyi er echter niet zonder kleerscheuren af. RUSLAND. Het hoofd der politie te Kew is gevangen genomen, nadat hij maanden lang gegoede ingezetenen had weten te plukken, door hen gevangen te nemen en eerst tegen hooge sommen in vrijheid te stellen. NOORWEGEN. Kristiania, 29 April. Bij gelegenheid van het feestmaal, gisterenavond ten paleize gehouden, dronk koning Haakon op koning Eduard, koningin Alexandra en het Engelse!.e volk. Aan liet slot zeide hijIk heb het volle vertrouwen in den vredelievenden geest, die Engeland en Noorwegen vervult. Ik spreek als mijn overtuiging uit, dat de gevoelens van hartelijke vriendschap tusschen de twee volken onverstoord zullen voortduren. In zijn antwoord dankte koning Eduard voor de vriendschappelijke ontvangst en drukte de hoop uit dat het in Noorwegen voor goed vrede zal blijven. ENGELAND. Luxenburgde Londensche koopman die veertien dagen lang te Odessa weder rechtelijk gevangen gehouden is, heeft aan het departement van buitenlandsche zaken te Londen gevraagd namens hem van de Russische regeering een schadeloosstelling te eischen van 10.000 pond. FRANKRIJK. Hoewel een vonnis van het Hof van Cassatie heeft uitgemaakt, in 1885 al, dat vrouwen in Frankrijk geen politieke rechten kunnen uitoefenen, zal zich bij de ge meenteraadsverkiezingen a.s. Zondag een lieve jonge dame, mej. Laloi, candidaat stellen. Zij heeft, door de bemoeiingen van een collega-advocate mej. Vérone, van den maire van het IXe arrondissement in Parijs een stuk grond in bruikleen ont vangen, om er verkiezingssamenkomsten te houden. Morgen heeft de eerste plaats. De jonge dame noemt zich onafhankelijk- socialistische feministe. DUITSCHLAND. De mandenmaker Koch uit Apolda, die zijn vrouw vermoord heeft, wordt thans, met reden, verdacht nog andere vrouwen van het leven te hebben beroofd. Reeds heeft hij bekend, ook zijn huishoudster Seise gedood, in stukken gesneden en toen verbrand te hebben, zooals hij dat ook met zijn vrouw deed. In October 1907 verdween ook de koopvrouw Fusz, met wie Koch leefde, op dezelfde geheim zinnige wijze als een andere, ook met hem in relatie staande koopvrouw Schmidt. Nadere onderzoekingen hebben geleid tot het vinden van menschelijke beenderen in den tuin van het huis, dat Koch te Oberndorf bewoonde. De beenderen waren ten deele verkoold; toen men nog dieper groef, vond men het volledige lijk van een vrouw. Een hoogst zonderling proces zal weldra voor een rechtbank in Duitschland worden gevoerd. Een jonge, mooie actrice zat op een diner naast een groot-industrieel. Het gesprek vlotte goed, er werden grapjes gezegd, en het eind was, dat actrice en industrieel de volgende overeenkomst slotende industrieel zou de dame een kus mogen geven, maar daarvoor moest hij zijn knevel laten afscheren. Dat laatste was geen geringe opoffering, want het was een heele mooie snor, donkerzwart, de punten naar de hoogte gedraaid, zóó mooi, dat de fabrikant er beroemd om was in de geheele Rijnstreek. Nu, men weet, wat een mooie knevel voor een Duitscher beteekentMaar de kus ging boven de ijdclheid bij onzen fabrikant, en de snor viel onder het mes van den barbier. Vol trots begaf zich de geschorene naar de actricemaar hoe groot was zijn ver ontwaardiging, toen deze hem door tusschenkomst van den knecht nog al liefst liet zeggen, dat zij tot haar spijt den kus niet kon geven, omdat zij sinds eenige dagen verloofd was. De fabrikant stelde terstond een rechts vordering tot schadevergoeding in. De rechter zal nu over twee moeilijke juridische quaesties uitspraak moeten doen. Ten eerstewas de overeenkomst rechtsgeldig, dan wel nietig, uithoofde van scherts? Ten tweedekan men het „overmacht" noemen, wanneer de dame op grond van haar verloving weigert haar verplichting na te komen? De eere-rechtbank der Berlijnsche advocaten heeft den advocaat Liebknecht dien men wegens zijn veroordeeling voor hoogverraad uit den advocatenstand wilde zetten vrijgesproken. De Fransche studenten, die met eenige professoren een bezoek aan de Duitsche hoofdstad brachten, en daar een week hebben vertoefd, zijn Dinsdag van Berlijn naar Hamburg vertrokken. Het heet, dat de zonen van de Parijsche Alma Mater zeer tevreden zijn over de hun bereide ontvangst, te meer, daar het hier slechts een studie-reis geldt. Kiel, 29 April. Bij een oefening in de Kieler Bocht met ontplofbare stoffen aan boord van Z. Ms. „Elsass" op gisteren avond, werden door een fout van de bedieningsmanschappen de ontstekings patronen te vroeg aangestoken. Door de ontploffing werden 2 man gedood, 4 zwaar en 2 licht gewond; onder de laatsten is een adelborst. BELGIË. In de Sanderstraat te Antwerpen hoorden Maandag tegen middernacht twee vrouwen een verdacht gerucht in een huis waar een kantoor gevestigd is. Ze waarschuwden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1