ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 30 April 1908. (SS ier ikzeesche Cour an t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, Iranco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8610. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Een redacteur van een Duitsch dagblad had geschreven, dat Harden, die in de „Zukunft" de opzienbarende onthullingen deed over de tafelronde Von Liebenberg, door Prins Eulenburg voor een millioen Mark was omgekocht, opdat hij verder zou zwijgen. Harden heeft hierop tegen dien redacteur een klacht ingediend. De zaak kwam te Munchen voor den rechter. Harden bracht twee getuigen mede, voor malige visschers, die zeer compromit- teerende verklaringen voor den Prins aflegden, verklaringendie schoorvoets gegeven, zonneklaar bewezen, dat deze zich aan strafbare onzedelijke handelingen had overgegeven. De redacteur werd hierop tot een geldboete veroordeeld. Het komt ons voor wij kunnen het natuurlijk mis hebben dat dit geheele proces een doorgestoken kaart is tusschen Harden en dien redacteur, teneinde genen gelegen heid te geven door getuigen te kunnen bewijzen, dat Prins Eulenburg ter dege schuldig is aan het misdrijf, waarvan dr. Isenbiel, de procureur-generaal van het Berlijnsche Hof, hem had schoongewasschen. En dat bewijs is thans geleverd, zoodat Prins Eulenburg, toen hij, staande voor het Hof van Berlijn, zijn onschuld met twee eeden bezwoer, valsch gezworen heeft. Nu wordt uit officieuse bron gemeld, dat de Berlijnsche justitie reeds sedert eenigen tijd vermoedde, dat Prins Eulenburg het delict van meineed gepleegd had, en dat op grond daarvan de crimineele commissaris van politie, Hans vonTresckon, van de justitie de opdracht had ontvangen den Prins te vragen, wat hij tegen de op hem rustende verdenking had in te brengen. Genoemde commissaris kweet zich op hoogst zonderlinge wijze van zijn opdracht. Hij liet namelijk den Prins vragen, of zijn bezoek hem aangenaam zou wezen. Op zulk een beleefde vraag kon natuurlijk niet anders dan het beleefde antwoord volgen, dat de commissaris zeer welkom zou zijn. Deze kwam, en liet zich, onder aangenamen kout, den voorgezetten wijn en de heerlijke gerechten wel smaken. Welk een beminnelijke gastheer is toch die Prins! O Justitia, waar is uw blinddoek? Is dat de wijze, waarop gij tegen iemand optreedt, die aan zijn vuile zedeloosheid nog paart het zware, ernstige misdrijf van meineed? Zoude de justitie, wanneer de delinquent geen Prins ware geweest, maar een eenvoudig burger, ook zoo hoffelijk en voorkomend wezen als jegens Prins Eulenburg? Wij gelooven, dat zij, indien het een ander gegolden had, zij dezen reeds lang achter slot en grendel gebracht had. In de Belgische Kamer is men druk aan het beraadslagen over de inlijving van den Congo bij België, waardoor, indien het regeeringsvoorstel wordt aan genomen, onze zuidelijke nabuur één der grootste koloniale mogendheden zal worden. Want de Congo beslaat een oppervlakte van ruim tweemaal zoo groot als Frankrijk en Duitschland te zamen. Koning Leopold, souverein van den Congostaat, biedt, gelijk men weet, dezen aan België ten geschenke aan. De bezwarende voor waarden, die er echter aan verbonden zijn, maakt het geschenk voor velen minder aannemelijk. De liberale partij in Engeland heeft door den dood van Sir Henry Campbell Bannerman één harer sympathiekste en krachtigste figuren verloren. Wegens zijn verergerden gezondheidstoestand had hij kort geleden zijn demissie als minister genomen. Gisteren werd bij ter aarde besteld. Aan zijn uitvaart nam ook deel de Fransche minister Clémenceau, die de nagedachtenis van den Britschen staatsman willend huldigen, opzettelijk hiervoor was overgekomen. Minister Churchill is bij de stembus te Manchester geslagen. Zijn tegencandidaat, Joynson-Ricks, werd gekozen. Er blijkt uit deze nederlaag op nieuw, dat het voor het prestige eener regeering beter is, wanneer haar leden buiten het Parlement staan. Want wordt één harer bij een verkiezing niet gekozen, dan werkt dit op het geheele kabinet terug. De voormalige ftaliaaosche Minister van Financiën, Nasi, die omdat hij staats gelden ten eigen bate had aangewend, door den Senaat als Hooggerechtshof tot gevangenisstraf en tot verlies van het bekleeden van een openbaar ambt gedurende vier jaar veroordeeld was, is in het kies district Trapani op Sicilië met over weldigende meerderheid tot afgevaardigde gekozen. Nasi verkreeg 2691 stemmen. In Sicilië schijnt een groot deel der bevolking finantiëele onregelmatigheden ten nadeele van 's lands kas gepleegd ais geen mis daad te beschouwen. Te Kief in Rusland is de chef van de geheime politie gearresteerd, omdat hij aan het hoofd van een oplichters- en dieven bende stond. Werd een lid van die bende op heeterdaad betrapt en gevangen gezet, dan beval hij steeds de onmiddellijke invrijheidstelling. Hij heeft zich, daar hij bij deeling van de buit gewoonlijk het leeuwendeel verkreeg, rijk gestolen. Men zal hem echter wel vrijspreken, wanneer zijn zaak voor de rechtbank komt, want gelijk hij zijn er wel duizende beambten In het Russische rijk. Het gerucht gaat in Marokko, dat Raisoeli, die een onmiddellijke afstam meling van den profeet Mohammed is, in een hinderlaag gelokt en vermoord is. Levend als vrijbuiter, nadat hij uit den kerker waarin hij was opgesloten, ontvlucht was, nam hij een Engelschman gevangen, dien hij tegen een losprijs van I i ,000 pond, en op voorwaarde van de vrijlating zijner aanhangers door den Sultan, en van zijn benoeming tot Pacha van Tanger, de vrijheid hergaf. Hij werd echter, omdat hij de Europeanen terroriseerde, door den Sultan uit zijn ambt ontzet, die hem, toen hij met zijn volgelingen feitelijken tegen stand bood, met zijn troepen versloeg. Raisoeli vluchtte hierop naar de bergen, waar hij zich schuil hield. De Sultan zond tot hem den Kaid Mac Leon om met hem te onderhandelen. Raisoeli nam echter, zonder zich aan de regelen van het volkenrecht Ie storen, den Kaid gevangen, dien hij ten slotte, nadat zijn eischen door Engeland waren ingewilligd, vrijliet. Roosevelt, de president van Amerika, heeft een opzienbarende boodschap aan het congres gezonden. Hij veroordeelt daarin niet slechts de demagogen, die den oorlog aan den rijkdom prediken, maar ook den multi-millionnair, wiens gelaat verhardt, terwijl zijn lichaam week wordt, wiens zoon een dwaas is, en wiens dochter een vreemde Prinses wiens vermaak smakelooze weelde is, en wiens levenswerk bestaat in de opstapeling van rijkdommen. Het voorstel van Roosevelt, om vier oorlogsschepen te bouwen, is ook door den Senaat, onder levendig applaus, verworpen. Zou in die verwerping soms de oorzaak gezocht moeten worden van des presidenten booze bui, die uit zijn jongste boodschap zoo duidelijk spreekt? MAROKKO. Men meldt, dat dweepzieke benden de straten van Fez doortrokken met de be doeling de buitenlandsche postkantoren te vernielen. De Duitsche en de Engelsche postkantoren waren gesloten, zoodat de dwepers alleen de aan de buitenzijde ge plaatste bussen konden vernielen. Maar in het Fransche postkantoor werd alles kort en klein geslagen. Een postbeambte en een soldaat, die zich tegen het binnen dringen van de opstandelingen wilden verzetten, werden met den dood bedreigd. Zoodra de tijding van de gebeurtenissen bekend werd, betuigden de overheden den Franschen consulairen agent, belast met het bewaren der archieven van het consulaat, hun diep leedwezen en werden de schuldigen onmiddellijk gevangenge nomen. ARGENTINIË. Te Buenos Ayres is Zaterdag bericht ontvangen van het uitbreken van een op stand in de provincie Santiago del Estero. Deze Argentijnsche provincies zijn eigenlijk afzonderlijke staten en de centrale regeering oefent er over het algemeen geen gezag, tenzij er zeer ernstige dingen gebeuren, die een inmenging beslist geboden doen zijn. Iets dergelijks is in Santiago del Estero het geval geweest. De revolutionairen in die provincie hadden den gouverneur en zijn ministers gevangen genomen en afgezet. De bondstroepen kwamei toen tusschen- beiden, bevrijdden de gevangenen en her stelden dezen in hun ambten. Dit ging niet zonder strijd; drie lieden werden dood geschoten en verscheiden anderen gekwetst. PORTUGAL. Zaterdag heeft in het klooster der Hiero- nymieten een plechtige zielsmis plaats gehad voor den vermoorden koning en den kroonprins, goning Manuel was tegen woordig in gezelschap van zijn moeder. Dit was de eerste keer, dat de koning weer uitging. Het publiek groette den jongen koning eerbiedig. Naar het heet, denkt koning Manuel na de eedsaflegging op 6 Mei verschillende provinciesteden van zijn land te bezoeken. Toen koning Miguel afgezet en ver bannen werd, moest hij de natie alle byou- terieën, die hij bezat, ter waarde van tien millioen francs, afgeven. Deze byouterieën deponeerde men bij de Portugeesche Bank. Eenigen tijd geleden nu zette de repu- blikeinsche partij een campagne op touw, met het doel te bewijzen, dat eenige dezer byouterieën reeds verkocht waren, ten einde in de behoeften van het koninklijk huis te voorzien. Koning Manuel beval, dat er een inventaris opgemaakt moest worden en het blijkt thans werkelijk, dat er een kostbare gordel, met diamanten en robijnen ingelegd, verscheiden armbanden en een paarlencollier tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 3.750.000 francs verdwenen zijn. De directeur der Portugeesche Bank beweert, dat hij de byouterieën, op bevel van wijlen koning Carlos, met toestemming der regeering verkocht, daar er geld gevonden moest worden om de schulden van het koninklijk huis te betalen. Ten einde een publiek schandaal te vermijden, heeft koning Manuel den minister van financiën bij zich doen ontbieden en hem gevraagd de juiste waarde der verdwenen kostbaar heden te willen bepalen. De koning is van plan de natie deze som geheel en al te restitueeren. Dit nobel optreden van den jongen vorst wekt algemeene bewon dering, zelfs bij de republikeinen. ITALIË. Naar aanleiding van 's pausen jubileum komen uil alle deelen der wereld geschenken naar Rome. De Venefianen geven hem een kunstig bewerkten troon. De om zijn knoeierijen veroordeelde ex-minister Nasi is opnieuw door de Trapaneezen naar de kamer afgevaardigd met 2691 stemmen, tegen 581 op zijn twee socialistische tegencandidaten. SERVIË. Een Servisch militair aalmoezenier, Sabbas Kezatsj, moet met Paschen de stoutmoedigheid gehad hebben, om in zijn preek de vorige dynastie, die der met Alexander uitgestorven Obrenowitsj, te verheerlijken, door woorden van vervloeking uit te spreken tegen de moordenaars van Michel Obrenowitsj, den oud-oom en oom van Milan en van Alexander, en door zijn preek te eindigen met de woorden „Eere aan onze oude vorsten! Eere aan de Obrenowitsj". Zulke woorden zijn in Servië al erg genoeg. Maar ze werden nog erger doordat ze werden uitgesproken in tegenwoordig heid van koning Peter Karageorgewifsj. Men zegt dat deze bleek werd, maar de preek tot het einde toe bijwoonde. Men verwacht ieder oogenblik de gevangenneming van den vrijmoedigen geestelijke, die intusschen door eenige vrienden beschermd wordt tegen mogelijke aanslagen van de zijde der konings moordenaars. BULGARIJE. Een Bulgaarsche onderwijzeres In Mace donië, een zekere Naumowa, is op haar doorreis door Servië te Nisj aangerand en op oneerbare wijze mishandeld. Ze is ten gevolge daarvan krankzinnig geworden. Een Servisch officier heeft haar tot de grens begeleid. Het meisje is in de treurigste omstandigheden te Sofia aangekomen. De Bulgaarsche regeering heeft een op scherpen toon gesteld vertoog ingediend bij de Servische regeering. Het geval wekt heel wat ontroering en 't is zeer wel mogelijk, dat er ernstige diplomatieke verwikkelingen uit zullen voortvloeien. Vroeger is dat ook al eens het geval geweest. RUSLAND. In de staalgieterlj Oboechow, die voor de marine werkt, is in den afgeloopen nacht brand uitgebroken. Vier afdeelingen van de geschutgieterij en een afdeeling van de gieterij van sluitstukken, alsmede het geheele centraal-gebouw zijn vernield. De schade wordt geschat op vijf tot zeven millioen dollar. Een bende terroristen heeft te Warschau een aanval op een afdeeling gendarmen gedaan. Een gendarme is ge dood, een andere gewond, een kapitein der gendarmerie werd eveneens gedood. Troepen hebben de stad omsingeld en huiszoekingen gedaan. Massa-arrestatiën vonden plaats. De troepen hebben order gekregen zonder voorafgaande sommatie op 1-Mei- manifestanten te schieten. Te Lodz hebben terroristen twee soldaten en een politie-agent gedood. ENGELAND. Portsmouth, 25 April. De kruiser „Gladiator" en het stoomschip „St.-Paul" zijn in een sneeuwstorm met elkander in aanvaring gekomen bij de Needies, eiland Wight. De „Gladiator" werd zóó zwaar be schadigd, dat het schip bij het dorp Yarmouth op het strand gezet moest worden, waar het nu op zij ligt Volgens een bericht uit Yarmouth, op het eiland Wight, is de „Gladiator" geheel vernield. Londen, 26 April. Het is nu zeker, dat er een officier en drie-en-dertig matrozen van de „Gladiator" om hetleven zijn gekomen. De rouwdienst voor Campbell Bannerman in de Westminster Abdy werd heden bijgewoond door den prins van Wales, als vertegenwoordiger van koning Eduard, baron Stumm, als vertegenwoor diger van den Duitschen keizer, door de ministers, het korps diplomaten, den Franschen minister-president Clemenceau en de voorname politicizoowel van liberale als van conservatieve zijde. Omtrent deze scheepsramp verneemt men nog het volgende: De „Saint Paul" had Zaterdagmiddag even over éénen Portsmouth verlaten en werd weldra door den sneeuwstorm over vallen. De vlokken vielen zoo dicht opeen, dat men nauwelijks eenige meters ver kon zien. Het was twintig minuten vóór drieën, toen opeens een luid gekraak werd vernomen. De „Saint Paul" was met volle vaart op de hoofdspanten van den kruiser „Gladiator" ingeloopen. Door achteruit te stoomen was de boot spoedig vrij, en dadelijk werden de sloepen uit gezet. Het oorlogsschip helde bedenkelijk over, zoodat tal van matrozen te water geraaktenanderen sprongen van het schip af, of klommen op de omhoog gerichte zijde. Sommige berichten spreken er van, dat de waterdichte schotten nog gesloten zijn, maar desniettegenstaande heeft men het schip niet kunnen houden en heeft men het aan den grond moeten zetten. Harwich, 28 April. In den afgeloopen nacht, tijdens de manoeuvres, werd de torpedojager „Gala" aangevaren en in tweeën gesneden door het adviesjacht „Attentive". Eén man verdronk. De helft van den torpedojager werd naar Sheerness gesleept. FRANKRIJK. De minister-president Clemenceau verliet hedenmiddag te 12 uur Parijs, teneinde zich naar Engeland te begeven, om de begrafenis van Campbell Bannerman bij te wonen. Vóór zijn vertrek had Clemen ceau een onderhoud met Pichon, Picquart en den generaal Lyauty. In het Grand Hotel te Parijs heeft zich de bankier Peruggia, een zwager van Rothschild, doodgeschoten. Peruggia was eigenaar van een Londensche bank, kwam vaak in Parijs, waar hij veel geld uitgaf. Er bestaat geen twijfel of geld verliezen zijn de aanleiding geweest tot den zelfmoord. Peruggia liet een dertigtal brieven achter, gericht tot verwanten en handelsvrienden. DUITSCHLAND. Te Hamburg is dezer dagen een 27-jarige jongeman gearresteerd, op het oogenblik dat hij een meisje de vlecht afknipte. De gevangene blijkt identiek te zijn aan den man, die verleden jaar te Berlijn 23 jongedames van haar haardos beroofde. Evenals toen, vond men ook thans in zijn kamer verschillende vlechten met zijden linten versierd. Aan elk ervan hing een papier met vermelding van datum en plaats. De jonge man, die verleden jaar geruimen tijd in een krankzinnigen gesticht vertoefde, wordt ook thans weer daarheen opgezonden. BELGIË. De Kamer heeft de beraadslaging over het Congo-wetsontwerp vervolgd. De minister van justitie betreurt het, dat hij zoovele Belgen ziet deelnemen aan een veldtocht, onder leiding van vreemdelingen tegen den Congo gevoerd, en hij herinnert aan de bewonderenswaardige voorbeelden, door Belgen in Congo-land gegeven. De minister geelt een overzicht der geschiedenis van den onafhankelijken Congo-staat, welks inrichting algemeen bewonderd wordt. Hij herinnert aan de maatregelen tegen de pokken, de slaap ziekte, het drankmisbruik, en hij verklaart zich voor vrije omwikkeling van den handel. Er gebeurden zeker bij de kolonisatie ergerlijke misdaden, maar heeft niet overal de vooruitgang der beschaving tranen en bloed gekost? „Wij moeten door de inlijving een eind maken aan den moeilijken toestand. Het zou ons aanzien schaden, als wij nu niet blijk gaven van de noodige geestkracht. De kolonie zal de nijverheid tot bloei brengen. Een voorname bron van ons industriëel vermogen ligt in den uitvoer handel, die zich niet zal kunnen ontwikkelen zonder voldoend afzetgebied". De minister wijst voorts op de rijkdommen van den Congo-staat. België, zegt hij, zal er orde en regelmaat doen heerschen. De arbeid van de Belgische regeering en de Kamers zal er de beste uitkomsten opleveren. Wat de beschikbare gronden aangaat, zal de regeering aan de Kamers achtereen volgende maatregelen voorstellen. Het voorname punt is afscheiding der financiën van de kolonie en het moederland. De minister zegt, dat België niet aan sprakelijk kan worden gesteld voor schulden of leeningen van den Congo-staat. De gelden, door den Belgischen staat gestoken in de spoorwegen, leverden 6^ percent rente op. De Katanga-spoorweg zal worden aangelegd naarmate van de bestaande behoefte. Uit het verslag betreffende het mijn-onderzoek blijkt, hoe rijk de mijnen van Katanga zijn. Nooit is er gebrek geweest aan inlandsche arbeidskrachten. Als wij den Congo-staat overnemen, zoo vervolgde de minister, dan is dat met zijne rechten en verplichtingen. Wij hebben over de vroegere Congo-quaestie niet meer te spreken. Wij nemen de stichting der kroon over met hare rechten en verplich tingen. Tot die verplichtingen behoort de uitvoering van openbare werken voor een bedrag van 45 millioen. Wat de 50 millioen betreft, welke den Koning zijn toegestaan, die hebben een bepaalde be stemming voor koloniale werken. De Koning heeft, evenals alle burgers, aanspraak op een rechtvaardige behandeling. De Koning heeft de Congo-onderneming ontworpen en die door alle moeilijkheden heen geleid. Hij wijdde daaraan 30 jaren van zijn leven. En wat moeten wij nu doen? Moeten wij den Congo-staat aan zijn lot overlaten Dat zult gij niet durven voorstellen. Wij zijn een nijver heidsvolk en afzetmarkten zijn eene behoefte voor onze arbeiders. Het is niet onze begeerte de rol van een groote natie te spelen. Wij willen ons alleen nieuwe afzetmarkten zoeken voor onze arbeids producten. Wij wisten, dat onze taak zwaar was, maar wij hebben geen enkel oogenblik van moedeloosheid gekend. Wij stellen vertrouwen in ons volk. De toekomst zou ons zonder genade veroordeelen, als wij nu onze taak niet volbrachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1