ZIERIKZËESUHE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 April 1908. DRANKWET. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. (525 ierikzeesche Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8609. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertenttënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 lot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een Parapluie. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot .4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R.,P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 22 der Drankwet; Herinneren belanghebbenden aan den inhoud van dit artikel, volgens welke bepaling alle ver gunningen met 1 Mei vervallen, tenzij het over het volgende jaar verschuldigde recht vóór dien dag is betaald. Zierikzee, den 27 April 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betrekkelijk de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1907,8, no. 5, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 April 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. AMERIKA. De Amerikaansche Senaat nam een door het lid Hopkins uit Illinois ingediende motie aan, waarin de gebeurtenissen in Rusland scherp veroordeeld werden. In de motie wordt eerst in herinnering ge bracht, dat de keizer van Rusland het initiatief heeft genomen voor de Haagsche vredescongressen, waarvoor hem de dank der beschaafde wereld niet wordt onthouden. Dan gaat de motie ongeveer als volgt voort „Overwegende, dat bij den Senaat der Vereenigde Staten een door talrijke aanzienlijke Amerikaansche burgers onderteekende petitie is ingediend, waarin op grond van officiéél vastgestelde feiten is geconstateerd, dat in Rusland vrouwen en kinderen, grijsaards en ge- brekkigen menschen, die volstrekt niet bij de onlusten betrokken waren vervolgd en vermoord werdendat gevangenen in de vestingen en gevange nissen gepijnigd en mishandeld werden, om hun bekentenissen af te persendat verder door politie en militie pogroms werden aangelegd, om de bevolking vrees aan te jagen; Overwegende verder, dat de weduwen en weezen der vermoorden, evenals zoovele andere tot armoede vervallen slachtoffers der plunderingen in grooten getale naar dit land zijn uitgeweken, en hier, dikwijls van hun natuurlijke verzorgers en broodgevers beroofd in grooten nood leven, besluit de Senaat zijn leedwezen uit te spreken over zulke gewelddaden en onmenschelijkheden, die geheel de be schaafde wereld met verontwaardiging vervullen en den algemeenen vooruit gang belemmeren". Archie Roosevelt, zoon van den president der Vereenigde Staten, heeft te Washington een luchtreis ondernomen met drie officieren. Zijn vader was er eerst sterk tegen dat hij mee zou gaan; maar de jonge Roosevelt bleef op zijn stuk staan en ten slotte gaf de president zijne toe stemming, Mej. Roosevelt woonde de opstijging bij. De ballon ging snel naar boven en dreef heen in de richting van Baltimore. Men verwachtte dat de luchtreizigers een ge- heelen nacht in de lucht zouden blijven. New-York, 24 April. Een aantal der westelijke en zuidelijke staten is geteisterd door een wervelstorm, die groote ver woestingen heeft aangericht. Het dorp Kickapoo in Oklahoma en andere plaatsen zijn volkomen vernield. Elders zijn heele huizenrijen, waaronder ook kerken, weg gevaagd. Tal van personen zijn om gekomen. 25 April. Telegrammen uit Atlanta melden, dat 250 menschen, meest negers, gedood en 400 gewond zijn bij den cycloon gisteren. In Mississippi, Louisiana en Alabama zijn tal van steden bijna totaal verwoest. ITALIË. In één van de varieteiten-theaters te Rome zingt sinds eenigen tijd een zangeres met den schoonklinkenden naam van Mary del Valle. Deze naam heeft al aanleiding gegeven tot een misverstand, daar, gelijk men weet, de pauselijke staatssecretaris Merry del' Val heet. Nu is het al eens gebeurd, dat een bundeltje liedjes, voor de zangeres bestemd, verkeerdelijk bij den staatssecretaris bezorgd is. De politie heeft er al meermalen bij de zangeres op aan gedrongen haar naam te veranderen, maar ze weigert. Ze zegt, dat ze onder dien naam nu eenmaal haar reputatie verworven heeft en dat ze onder dien naam dus moet blijven optreden. Te Rome is het eerste Italiaansche vrouwen-congres geopend. Er nemen ongeveer duizend dames aan deel. De opening werd bijgewoond door de Koningin, prinses Laetitia, minister Rava, de burge meester van Rome en de echtgenoote van den Engelschen gezant als vertegenwoor digster van het bestuur van den inter nationalen vrouwenbond. Volgens een bericht uit Rome is het geheele personeel, dat aan den ingang van het forum de toegangsbewijzen controleerde, in hechtenis genomen. Zij verkochten steeds dezelfde biljetten en staken het geld op. RUSLAND. St.-Petersburg, 23 April. In de Per zische grensdistricten heerscht volkomen anarchie. De toestand is vooral verergerd, doordien de stadhouder van den Kaukasus, bevreesd voor onlusten in de garnizoens plaatsen, als die van troepen ontbloot werden, geen troepen op de bedreigde punten heeft kunnen samentrekken. Den Kaukasischen troepen wacht een harde strijd met de dolkoene zeeroovers der Kaspische zee te water en een guerilla- oorlog met de Perzische roovers te land. Gebruik makend van Rusland's zwakte, hebben zij driest het hoofd opgestoken. De grenswacht is 1392 man sterk, maar moet 320 kilometer bewaken. Slechts 500 man zijn bereden en het terrein is heuvelachtig, zoodat de roovers er een prachtige schuilplaats vinden. Grootvorst Nicolaas is met het oog op den toestand aan de grens met een belang rijke zending naar Tiflis vertrokken. Men vermoedt, dat langs diplomatieken weg krachtig tegen Perzië zal worden opge treden. Generaal adjudant Linewitsch, de vroegere opperbevelhebber der Russische troepen in Mandsjourije, is overleden. Drie en zeventig politieke gevangenen in de gevangenis van Schliisselburg bij St.-Petersburg zijn er in geslaagd ruchtbaar te maken, hoe ze behandeld worden. Ze hebben ketenen aan handen en voeten, en krijgen niets dan water en brood. Één hunner weigerde op te staan, toen de directeur zijn cel inspecteerde; hij kreeg daarvoor 50 knoetslagen. De Doema-voorzitter, Chomjakof, is op audiëntie geweest bij den Tsaar, om verslag uit te brengen over de werkzaam heden der Doema en de zaken, die thans op afdoening wachten. De Tsaar onder hield zich ruim een uur met Chomjakof en de Doema-voorzitter was zeer ingenomen met de vriendelijke ontvangst, hem ten deel gevallen. In de Doema zal na het Paasch-reges eerst de begrooting van binnenlandsche zaken aan de orde komen en daarna het ontwerp nopens het volksonderwijs. Ook zal de kwestie van de hervorming der justitie nog in deze zitting ter tafel ge bracht Jworden. Maar het is niet waar schijnlijk, dat het agrarische vraagstuk in den loop van deze zitting in behandeling zal komen. Volgens een bericht uit Warschau aan een Duitsch blad is daar in het hotel Bristol een Rus gearresteerd, die zich uitgaf voor een Pers. Men denkt, dat het de lang gezochte Tseretelli is, het oud- Doema-liddat vervolgd werd wegens deelneming aan het revoluuonnaire complot. Zeven politiek veroordeelden, die in de gevangenis te Nertsjink (Siberië) zaten opgesloten, zijn daaruit ontvlucht door een onderaardsche gang, die zij hadden gegraven. Die gang, 50 voet lang, liep van hun cel naar de binnenplaats van een huis naast de gevangenis en zij konden daardoor onder twee rijen schildwachten heenkomen. De eigenaar van het huis, die in het complot was, voorzag hen van andere kleederen en hielp hen vluchten. Drie der vluchtelingen werden echter reeds denzelfden dag weder gevat, alle drie gewond. Drie anderen vielen den volgenden dag in handen der politie. Maar de zevende is nog op vrije voeten. Het gevangenisbestuur ontdekte tevens, dat er nog een tweede» dergelijke gang werd gegraven. 24 April. Het conflict met Perzië maakt nu het onderwerp uit van de ge opende diplomatieke onderhandelingen. De Russische gezant in Teheran is terug geroepen. In geheel Noord-Perzië moeten de Koerden in opstand zijn. De nieuw benoemde Perzische gezant in Petersburg kan Teheran niet verlaten, daar de wegen in handen der roovers zijn. Het Perzische gezantschap in Petersburg is sedert ver scheidene dagen zonder berichten. In de Russische grensdistricten worden als terug slag op de rooverijen op Perzisch gebied plundering en opstand gevreesd. Volgens berichten uit Odessa wordt daar een verwoede carcpagne gevoerd tegen den Perzischen consul-generaal, die beschuldigd wordt tal van jonge meisjes, leerlingen van het gymnasium, in den dood gedreven te hebben. De consul heeft een journalist, die deze beschuldigingen in krassen vorm had geuit, met een looden stok halfdood geslagen. ENGELAND. De uitslag van de verkiezing in N. W. Manchester is, dat Winston Churchill werd verslagen. De cijfers zijn Joynson H'cks (unionist) 5417, Winston Churchill 4988 en Irving (socialist) 276 stemmen. Het stoffelijk overschot van den vroegeren eersten minister, Campbell Bannerman, zal morgen, na den dienst in de Westminster-Abdy, naar Schotland worden overgebracht. Het is bar weer geweest in het heele Vereenigde Koninkrijk de laatste dagen. Het heeft in sommige streken al drie dagen lang gesneeuwd. Het is in Schotland en in Engeland tot in de Midlanden een ware sneeuwstorm geweest. In Lammer- moor, in Schotland, heeft de sneeuw bijna een meter hoog gelegen, en zuidelijker vele duimen dik. In Ierland heeft het ook gespookt. Tegelijk was 't doordringend koud. Op onderscheiden plaatsen heeft het ettelijke graden gevroren. Een Boeddhistisch priester Bikkhoe Ananda Metteyya komt als zendeling naar Europa om de Europeanen tot zijn gods dienstige overtuiging te bekeeren. Men was eenigszins verwonderd in dezen apostel een Schot, Allan Bennett Macgregor, vroeger student te Cambridge, te herkennen. De man draagt het gele kleed van zijn orde en gaat barrevoets. Zeven jaar geleden vertrok Macgregor wegens gezondheidsredenen naar Azië en kwam daar tot de overtuiging dat 't Boed dhisme ver boven alle Westersche gods diensten staat. Toen besloot hij de Boed dhistische leer voor de Westersche volken te komen prediken. Hij werd Boeddhistisch priester en wordt nu met 23 discipelen een dezer dagen in Engeland verwacht. In den loop van Mei zal hij zijn prediking beginnen voor een vergadering van de Royal Asiatic Society. DUITSCHLAND. De omkeer in Harden's zaak zal, naar 't schijnt, voor dr. Isenbiel, den Berlijnschen procureur-generaal, die Eulenburg bij het tweede geding tegen Harden zoo warm verdedigde, noodlottig worden. Men ver neemt, dat hij naar een anderen post zal overgeplaatst worden. Isenbiel had voor dien te Berlijn een gevreesden en geëerden naam. Volgens het Berl. Tageblatt, is het onwaar, dat prins Eulenburg tijdens de behandeling van het proces tegen Stadele, een telegram aan de justitie te Munchen heeft gezonden, waarin hij aanbood, om zich te rechtvaardigen. Een dergelijk telegram is te Munchen niet ontvangen. Stadele, de verantwoordelijke redac teur van de Neue Freie Volkszeitung, is van het vonnis van de Munchensche recht bank 100 mk. boete wegens beleediging van Harden in beroep gegaan. BEL6IË. Brussel, 24 April. Met 70 tegen 39 stemmen en 5 onthoudingen heeft de Kamer geweigerd het voorstel nopens een volks stemming over de naasting van den Kongo in behandeling te nemen. NEDERLAND. Arnhem, 24 April. Een onbekende man, onder den invloed van sterken drank verkeerende, vervoegde zich aan een poliliebureau alhier, te kennen gevende, een moord te hebben gepleegd. Juist was met het onderzoek aangevangen, toen aan het bureau het bericht kwam, dat op den Zijpendaalschen weg, ter hoogte van Zijpen- daal, een jongetje van elf jaar hevig bloedende door een kapitein was gevonden en in zijn rijtuig was vervoerd naar het Diaconessenhuis. Intusschen was gebleken, dat de onbekende man de vader was van het elfjarige ventje en volgens verklaring van het jongetje had zijn vader getracht hem met een mes den hals af te snijden. Na zijn roes uitgeslapen te hebben, gaf de man toe het voornemen te hebben gehad met een scheermes zijn zoontje te willen dooden. Toen hij echter het scheermes niet kon vinden, had hij de gruwelijke daad maar met een knipmes voltrokken. Als reden voor het misdrijf gaf hij op, dat zijne vrouw hem op het sterfbed bekend had, dat het niet zijn kind was. De dader is zekere F. J. Cordes, schilder, oud 39 jaar, wonende te Oberhausen. Cordes was speciaal van Duitschland gekomen naar Arnhem, om daar zijn kind te vermoorden. Hedenmorgen werden op de plaats van het misdrijf de vele bloedvlekken gefoto grafeerd. Werkelijk werd ook een scheer mes gevonden in één der zakken van Cordes. De toestand van het knaapje is hoogst gevaarlijk. Alkmaar, 27 April. De kassier en commissionnair in effecten J. A. V. alhier, die door de rechtbank in staat van faillissement is verklaard, schijnt met de noorderzon te zijn vertrokken. Hilversum, 25 April. Alhier waren een paar knapen de gebroeders P., 13 en 15 jaar oud wegens een kleine over treding door de politie aangehouden, doch weder los gelaten. Denzelfden avond hebben zijdoor wegbreken van een plank aan de woning van den kapper Pierlot aan den Zeedijk, waar verleden week salon en winkel waren uitgebrand, zich toegang verschaft, en aldaar ontvreemd een paar schoenen en een portemonnaie, volgens opgaaf van den heer P., bevattende f 25. De jongens, opnieuw in hechtenis ge nomen, bekenden het feit, en dat zij de portemonnaie hadden begraven; toen deze te voorschijn kwam zat er maar f 5 in, doch de heer P. houdt vol, dat er f 25 in geweest is. De beide knapen staan bij de politie als ladelichters bekend. Amsterdam, 27 April. Het lijk van den notaris R., die reeds dre weken vermist werd, en wiens financiën niet in orde bleken te zijn, naar verluid wegens slechte speculatie in huizen en terreinen is heden uit het IJ opgevischt. Aan H. M. de Koningin werd heden de eerste nieuwe Hollandsche haring aan geboden door den heer Jb. Goudappel Jz. te Vlaardingen, reeder van het loggerschip „Maria Catharina", schipper L. v. d. Hoeven. Het Kon. Echtpaar bezocht de lettergietterij „Amsterdam", voorheen H. Tetterode. In de gieterijzaal werd bizondere aandacht gewijd aan één der automatisch werkende gietmachines, waarop een matrijs met het borstbeeld der Koningin geplaatst was, geslagen van een stempel, gesneden door den eersten graveur. Stempel, matrijs en eenige afgietsels werden de Koningin in een keurige étui aangeboden. In het directie-kantoor werd de Koningin de laatste letterproef, een prachtwerk, bevattende afdrukken van alle door ~.e inrichting in den handel gebrachte letter typen, benevens een album met talrijke afbeeldingen der werkplaatsen, aangeboden. Aan het diner ten Hove waren Vrijdag de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad genoodigd, die in ambts gewaad verschenen. Op de tafel prijkten de zilveren schalenwelke de stad Amsterdam aan H. M. ten geschenke had gegeven ter gelegenheid van haar huwelijk. De Nederl. Hotelhoudersbond heeft besloten voor jongelieden, die den 16- jarigen leeftijd bereikt hebben en die als kellner (bediende) in het vak wenschen te treden, den tweejarigen leertijd ver plichtend te stellen. Gedurende dien tijd zal hun de gelegenheid worden gegeven zich zoowel practisch als theoretisch te bekwamen. Wat het laatste aangaat, zullen vreemde talen hoofdzaak zijn. De Ned. Hotelhoudersbond heeft tot dat doel een leercontract doen samenstellen, 't welk door den vader of voogd van den leerling en door den patroon en den leerling geteekend moet worden. Bij het eindigen van den leertijd zal den leerling gelegenheid worden gegeven zich aan een examen te onderwerpen; bij slagen wordt hem een certificaat vanwege den Bond uitgereikt. 's-Gravenhage, 27 April. De Tweede Kamer zal, morgen weder bijeenkomende, slechte een korte vergadering houden en den daarop volgenden dag voor afdeelings- onderzoek bestemmen, om daarna voort te gaan met de behandeling der voor openbare vergadering aanhangig gebleven onderwerpen. De bedoeling is, om de inmiddels ver wacht wordende definitieve oorlogsbe- grooting voor 1908 alsdan vóór het Pinksterrecès af te doen. Ten kantore van den heer B. Sanders in de Passage alhier, kwamen twee heeren, die Belgisch geld vroegen voor een bank biljet van f 100. De heer Sanders voldeed aan hun ver zoek, maar toen zij weg waren, bemerkte hij, dat ze een biljet van f 1000 hadden achtergelaten. Hij waarschuwde de politie en eenige uren later kwam de blijkbaar rechthebbende de ander was al naar België vertrokken terug, om het hem toekomende terug te ontvangen, dat hem dan ook ten over staan van den Commissaris van Politie en een inspecteur werd uitbetaald. Blijkens den officieelen tekst der Noordzee-conventie heeft zij ten doel, met betrekking tot de kuststreken der Noordzee, de handhaving van den tegenwoordigen territorialen status quo te verzekeren. De contracteerende mogendheden ver klaren besloten te zijn de souvereine rechten van elk op haar gebied onge schonden te bewaren en wederkeerig te eerbiedigen. Voor het geval, naar de meening van één der regeeringen, de tegenwoordige territoriale status quo door eenigerlei ge beurtenis bedreigd mocht worden, zullen de mogendheden zich met elkander in verbinding stellen om zich bij een over eenkomst te verstaan nopens de maat regelen in het belang der handhaving van den status quo harer bezittingen. De verklaring, betrekkelijk deze over eenkomst, zal nooit kunnen worden ingeroepen waar het geldt de vrije uitoefening van de souvereiniteitsrechten der contracteerende partijen op haar bezittingen. Dr. A. Kuyper's parlementaire rede voeringen zullen in het a.s. najaar verschijnen. Het werk zal in 100 afleveringen verschij nen en bevatten de redevoeringen, door dr. Kuyper als kamerlid gehouden in de jaren 1894—1901, en als Minister van Binnenlandsche Zaken van 1901—1905. Het eerste deel, omvattende de rede voeringen als Kamerlid, verschijnt in October, terwijl het geheele werk binnen 2 jaar compleet zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1