ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 25 April 1908. Tweede Blad. (25 ierikzeesche Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Den Tuin open» Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste 1 AARGANG. No. 8608. Uitgever-Hoofdrodacteup i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertenliënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dipecietip: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een gouden broche. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AUSTRALIË. Volgens de laatste berichten omtrent het noodlottige spoorwegongeluk in Aus tralië zijn daarbij 41 menschen gedood en 88 gewond. De plaats waar de botsing gebeurde, Braybook-Junction, is slechts 8 mijlen van Melbourne af. De sneltrein uit Bendigo die te laat was had daar moeten passeeren vóór de trein uit Ballarat, die nu door hem werd aangereden. De botsing veroorzaakte onbeschrijflijke ontsteltenis in het duister. Drie wagens geraakten in brandmaar de vlammen konden spoedig gebluscht worden. Eenige passagiers, die verstand hadden van hulp verleenen bij ongelukken, hielpen wakker mede bij het zoeken en verzorgen van de gewonden, zoowel vóór als na de komst van dokters en verplegers, die wegens het late uur slechts met moeite waren te krijgen. Onder de dooden is een jonge vrouw, die pas den vorigen dag was getrouwd; haar mau is onder de gewonden. Één der brandweermannen vond zijne twee zusters onder de dooden. Men zag roerende tooneelen aan het station te Melbourne, toen daar het onge schonden gedeelte van den trein uit Ballarat aankwam, en een groote menigte verwanten en vrienden de passagiers stonden op te wachten. De trein uit Bendigo was volstrekt niet beschadigd en geen der reizigers daarvan bekwam ernstig letsel. De machinist had de waarschuwende seinen opgemerkt en getracht te remmen, maar hij kon den trein niet tot staan brengen, hoewel de rem kort te voren nog goed had gewerkt. CHINA. Volgens den correspondent van de New- Yo'rk Herald gaat er een Japansch smaldeel, bestaande uit vijftien schepen, waarbij de zwaarste van Japans linieschepen, vijf ge pantserde kruisers en verscheidene torpedo jagers, naar de wateren van Zuidelijk China. Het moet een vriendschapsbezoek lijken, maar inderdaad is 't doel indruk op de Chineezen te maken en den boycot van Japansche waren op te heffen. ZUID-AFRIKA. In een bosch bij Johannesburg in Transvaal is het lijk gevonden van een Fransche jongedame, Lily Durant, die een week te voren op romantische wijze was verdwenen. Lily Durant, een Parijsche van goede familie, was in handen eener internationale bende „handelaars in vrouwen" gevallen. Zij werd Jater de minnares van een Zuid- Afrikaanschen koopman, met wien zij nu in het huwelijk zou treden. Op zekeren avond kwamen twee mannen in een rijtuig voor de deur van het huis, waar de jongedame woonde, om haar af te halen. Zij maakte zich spoedig gereed, liet een briefje achter met de mededeeling, dat zij nog dien avond of anders den volgenden dag weer thuis zou komen; daarop reed zij met de mannen heen en men zag haar niet terug. Haar minnaar en de kamerverhuurster bij wie zij woonde zochten dagen lang te vergeefs naar haar, tot zij eindelijk dood in het bosch werd gevonden, vermoedelijk vermoord. AMERIKA. Tegen 1 Mei zal te New-York door de verschillende huurders de nieuwe Hudson Terminal Building, het grootste gebouw van de wereld, worden betrokken. Niet minder dan 10.000 menschen zullen in dat gebouw een plaatsje vinden en 52 lifts zullen voor het vervoer van het kantoor personeel en van de bezoekers dienst doen. Voor de verhuizing van de verschillende kantoren, die in het nieuwe gebouw ge vestigd zullen worden, zijn 9000 mannen, 4000 paarden en 2000 wagens gehuurd. Uit Boston meldt men dat het onder zoek der brandverzekeringsmaatschappijen aan het licht heeft gebracht, dat de groote brand in de voorstad Chelsea zonder twijfel aan brandstichting moet worden toe geschreven. Ook hebben vele huiseigenaars zelf hun eigendom aagestoken, denkende „het brandt toch" en in de hoop op profijt. Hierdoor zou de enorme omvang, dien de brand nam, worden verklaard. Tot nog toe zijn er 14 lijken gevonden; 80 personen worden evenwel nog vermist en men vreest dat zij omgekomen zijn. ZWITSERLAND. Gevaarlijke postdienst. De post voor het personeel van den Jungfrau-spoorweg wordt door een postbode van Wengen uit bezorgd. Wanneer deze zijn marsch op sneeuwschoenen naar het station Elsmeer aanvangt, wordt het bureau van den spoor weg daarmede in kennis gesteld. Toen onlangs de bode niet op den bepaalden tijd was aangekomen, werden volgens de voorschriften tunnelarbeiders uitgezonden om hem te zoeken en vonden den post bode onderweg door een lawine overvallen. Hij stond tot aan de schouders in de sneeuw en kon er zich door zijn skis niet uitwerpendaarom nam hij den ransel van den rug en versterkte zich met den mede genomen proviand, tot de verlangde hulp was aangekomen. OOSTENRIJK. Thans eerst worden bizonderheden be kend omtrent de nalatenschap van baron Nathaniel Rothschild, die den 13en Juni 1905 te Weenen is overleden. Vooral ging er veel tijd heen met het taxeeren van zijn groote kunstverzamelingen, welke alleen reeds een waarde hebben van 12 millioen kronen. De geheele nalatenschap bedraagt 250 millioen kronen. Baron Albert Rothschild, broeder van den erflater, is universeel erfgenaammaar er gaan vele legaten en schenkingen af. Baron Alfons Rothschild, tweede zoon van Albert, erft het prachtige paleis in de Theresianumgasse, de tuinen op de Hohen Warte en een som van 20 millioen kronen. Voorts is een bedrag van 20 millioen kronen bestemd voor een openbare genees- inrichting voor zenuwlijders. Allen die bij baron Rothschild in betrekking waren, van de hoogsten tot de laagsten, behouden levenslang hun traktement. Dat is te zamen ongeveer 500,000 kronen per jaar. AJleen het personeel van het paleis te Weenen bestond uit 110 menschen. ENGELAND. De oorzaak van Campbell Bannerman's dood is een hartaandoening geweest, welke den premier sedert November had aan gegrepen. Hij werd toen na afloop van een vergadering in Bristol, plotseling ern stig ziek. In het laatst van November ging hij naar Biarritz om genezing te zoeken, waar hij tot 16 Januari bleef. Maar hij werd de oude niet meer. Bij de opening van het parlement was hij niet tegen woordig. Toch kwam hij op 2 Febr. nog even op audiëntie bij den Koning en den volgenden dag voerde hij het woord in het parlement. Na op 12 Febr. andermaal het woord te hebben gevoerd, moest hij 13 Febr. voor goed naar huis. In 1860 was sir Bannerman gehuwd met een dochter van generaal Bruce. Zijn vrouw, die hij vurig beminde en die korten tijd geleden stierf, liet hem geen kinderen na. Zijn doodstrijd is kalm geweest. Hij was in de laatste oogenblikken niet bij kennis. Alleen een nicht, zijn huisdokter en een oude huisknecht waren er bij tegenwoordig. Alle bladen bevatten sympathieke arti kelen aan Bannerman's adres. Qisteren morgen waren op de meeste clubs in West- End en op de publieke gebouwen de vlaggen halfmast uitgestoken. De begrafenis zal plaats hebben in Schotland, op 't kerk hof, waar ook de echtgenoofe van den overleden minister begraven ligt. Van te voren wordt het stoffelijk overschot in de Westminster Abdy gebracht, waar Maandag een rouwdienst plaats heeft. Door Bannerman's overlijden zal er nog een verkiezing moeten plaats hebben in Stirling. Bannerman heeft veertig jaren voor dat district gezeten, en is er niet minder dan 14 maal herkozen. FRANKRIJK. De wintersche Paaschdagen zijn in Frankrijk al bizonder erg geweest. Te Reims, Lyon, Grenoble en vele andere plaatsen lag de sneeuw 10 centimeter hoog; te Chambéry zelfs 30 centimeter, en er heerschte felle koude. Te Mezières o. a. stond de thermometer Maandagmiddag om twaalfuur op —2°. BELGIË. De Belgische Nationale Bank heeft een belooning van 25.000 frs. uitgeloofd voor het ontdekken van dè vervalschers der biljetten van 1000 frs. Het tweejarig kind van een landbouwer te Boom, bij Antwerpen, kwam over de binnenplaats langs het hondenhok en wilde het beest plagen. De hond werd woedend, sprong op het kind toe, sleepte het in zijn hok en beet het zoo deerlijk in het hoofdje, dat het niet meer kennelijk is, en waarschijnlijk het leven er bij zal inschieten. Men heeft den hond met een geweer moeten doodschieten, om hem het kleine slachtoffer te doen lossen. NEDERLAND. Assen, 22 April. Sedert Zondagochtend zijn de vader van het weeshuis der Hervormde Diaconie, alhier, en een 17-jarige vrouwelijke verpleegde, die ieder voor zich elders een kort bezoek wilden afleggen, niet teruggekeerd. Verschillende omstandigheden wijzen-er op, dat zij zich te zamen hebben verwijderd. Arnhem, 22 April. Toen de metselaar K. alhier, gistermorgen in den muur van een in herbouw zijnd huis in de Ketelstraat een gat gehakt had, stak hij er het hoofd doorheen, teneinde een anderen werkman iets te zeggen. Ongelukkigerwijze kwam juist op dat oogenblik een stuk steen naar beneden vallen, waardoor de man op het hoofd getroffen en onmiddellijk gedood werd. Hillegom, 22 April. Terwijl andere jaren het getal bezoekers van het bloembollen land op geen duizenden na te schatten was, bepaalde 't zich nu met de Paasch dagen tot eenige honderden. Blijkbaar heeft men zich laten afschrikken door het ijzig koude weder en den teilen noordenwind. Alleen de stoomtram maakte goede zaken. Heden verwacht men bezoek van eenige honderden buitenlanders, die een tocht naar de bollenstreken maken. Amsterdam, 22 April. Een oud heertje, deftig in 't zwart, met een hoogen hoed op, veroorzaakte hedenmiddag achter het Koninklijk Paleis heel wat opschudding, door zijn ontembaar en al te luidruchtig enthousiasme. Deze oude man, een gewezen schoenmaker, die niet wel bij 't hoofd schijnt te wezen, wilde met alle geweld naar de audiëntie, maar hij deed dat op zoo'n zonderlinge wijze, dat het wel de aandacht moest trekken. Zwaaiend met zijn glimmenden hoogen hoed liep hij op een draf naar den ingang van het Paleis, luidkeels roepende: „Leve de Koningin!" Men hield hem tegen, maar het manneke bleef maar roepen, en deed zóó opgewonden en vreemd, dat de politie het raadzaam vond, hem weg te leiden naar het posthuis in de Moisteeg. Maar ook dit deed zijn geestdrift niet verflauwen, want terwijl hij werd weggeleid, deed hij nog een knieval voor het Paleis, al maar zwaaiend met zijn hoed, en steeds weer opnieuw luid roepend „leve de Koningin!" Op den nieuwen weg van Amster dam naar Sloterdijk wilde een ruim dertigjarig man, portier van de schoen- smeerfabriek aan den Haarlemmerweg, met zijn rijwiel uitwijken voor een paar meisjes. Ongelukkig viel hij en kwam daarbij in aanraking met den volgwagen van een van Haarlem komende tram, waarbij hij onder dien wagen geraakte en deerlijk aan beenen en hoofd verminkt werd opgenomen. Bij de aankomst te Amsterdam was hij reeds overleden. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. De wagenvoerder van de tram heeft volstrekt geen schuld aan het ongeval; zelfs was de motorwagen den man reeds voorbijhij viel tusschen de beide wagens. 's-Qravenhage, 23 April. Een bewoner van de Nassau-Odijckstraat alhier, een reeds bejaard heer, werd Dinsdagnacht wakker door gerucht in zijn huis. Hij stond op en ging in de kamer, waar hij leven had gehoord; binnenkomende ontving hij met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een breekijzer, een hevigen slag over den arm, zoodat hij, onder het uiten van een luiden kreet, bewusteloos ineenzakte. Op het alarm schoot de huishoudster toe, doch inmiddels waren de dief of dieven door een raam, waardoor zij waarschijnlijk ook binnengekomen waren, ontvlucht. Door het nachtelijke duister heeft de verwonde niet kunnen zien, wie er in de kamer waren, zoodat elke aanwijzing omtrent den dader of de daders ontbreekt. In den afgeloopen nacht heeft een tweetal individuen, die zich op open terreinen, behoorende bij de tramremise aan de Frans Halsstraat alhier, bevonden, den daar dienstdoenden remise-chef, toen bij naar hen toeging, om te weten wat zij in hun schild voerden, zóó ernstig mis handeld, dat den ruim 60-jarigen man een heupbeen werd gebroken. Ook werden hem verschillende wonden toegebracht. Hij werd per brancard naar zijn woning en van daar naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat zijn toestand wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk was. Het Vad. verneemt, dat te 's-Graven- hage het instellen van pensioen voor wethouders ernstig overwogen wordt. Het zou dan zijn naar der, maatstaf van 200 per dienstjaar, tot een maximum van f 2000 's jaars. Eerste Kamer. De bijeenroeping van de Eerste Kamer wordt verwacht in de tweede helft van Mei e.k. Schiedam, 22 April. Drie kinderen uit een behoeftig gezin waren bezig met het zoeken van hout in de onmiddellijke om geving der overblijfselen van de uitgebrande stoombranderij der firma Tak Co. Door den eenigszins sterken Noord oostelijken wind stortte plotseling het bovengedeelte van den voorgevel op den z.g. bovenbak; deze bleek niet bestand te zijn tegen dien zwaren last, zoodat de door den brand aangetaste balken braken. Muur en bovendak stortten nu naar beneden op de plaats, waar de kinderen zich bevonden. Één van het drietal was reeds terstond weggeloopen, maar de andere twee werden onder puin, balken en koperwerk bedolven. Gelukkig waren niet ver van de plaats des onheils een aantal werklieden bezig aan den bouw der ambachtsschooldezen snelden onmiddellijk ter hulp en aan hun beleidvol optreden is het te danken, .dat allebei de kinderen uit hun benarden toestand werden bevrijd. Het oudste had ernstige wonden gekregen aan hoofd en beenen; het jongste had slechts een paar vingers gekneusd. Door de ijverige bemoeiingen van den heer M. C. M. de Groot, in de nabijheid wonende, kwamen weldra dr. Ris en eenige verpleegsters uit het ziekenhuis hulp bieden. De kinderen werden per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar nader onder zocht. Het oudste, op verschillende plaatsen verwond, moet nog eenigen tijd in het ziekenhuis blijven; het jongste heeft de inrichting reeds kunnen verlaten. Rotterdam, 22 April. Vrouw H., in de Schoutenstraat alhier, moest gisteren even een boodschap doen en liet hare drie kinderen, jongetjes van 5 jaar, 2\ jaar en 16 maanden, alleen thuis. In dit oogen blik haalde het kind van 2\ jaar de petroleunikan uit de keuken, goot den inhoud over zijn broertje van 16 maanden, dat op den grond zat, en stak het ver volgens met een lucifer aan. Toen de moeder thuis kwam, lag het kind in lichte laaie. Deerlijk gebrand werd het naar het Ziekenhuis gebracht, waar de toestand hoogst bedenkelijk bleek. - Nadat hij herhaalde malen had weten te ontsnappen, is gisterennamiddag alhier in een woning in de Wenastraat 19, door drie rechercheurs aangehouden de Amster- damsche inbreker Anton Coppens, wiens aanhouding in November 1907 was ver zocht door den Commissaris in de 4de sectie te Amsterdam. Eenige rechercheurs hadden Coppens toen aangetroffen, in gezelschap van eenige andere inbrekers, in een koffiehuis in de Zandstraat alhier. Hij wist toen echter te ontkomen door op de electrische tram te springen, nadat hij één der rechercheurs een messteek in het hoofd had toegebracht, voor welk feit hij onlangs door de rechtbank alhier bij verstek werd veroordeeld tot Ij, jaar gevangenisstraf, met last tot onmiddel lijke gevangenneming. Tot nog toe had hij zich schuil gehouden te dezer stede. Thans is hij opgeborgen in het Huis van Bewaring alhier. Hij zal zich ook nog te verantwoorden hebben voor de politie te Amsterdam en te 's-Gravenhage. Gistermiddag, om half vijf, is op den Eendrachtweg, alhier, de 11-jarige Johannes Frankhuizen, wonende in de Zwarte Paardenstraat, al spelende terechtgekomen tusschen een motorwagen en een bijwagen van de electrische tram. De volgwagen ging hem over de beide beenen. Één been werd totaal afgereden en het andere op twee plaatsen gebroken. Een pleegzuster, die zich juist in de tram bevond, verleende de eerste hulp en bracht hem vervolgens met dezelfde tram, die juist stadwaarts reed, naar het ziekenhuis. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Numansdorp, 22 April. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de volgende personen een gratificatie toege kendG. de Koster, pontonknecht, f 15 C. van der Est, stuurman, f 10; G. Kloot wijk, bootsman, f 1U en D. Reintjes, machinist, f 10allen alhier. Deze onderscheiding viel hun ten deel voor hun moedige redding, in Augustus 1907, toen een zeilboot op het Hollandsch Diep omsloeg, waarbij twee miliciens verdronken en twee officieren door hen gered werden. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 —5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Recht op het doel af. Dit geval zal menig onzer helpen. De heer J. P. Hopmans, Oostwal 263c te Goes, deelt ons mede: Gedurende drie lange jaren leed ik aan een hevige pijn in den rug en in de lendenen. Reeds bij het opstaan 's morgens was ik vermoeid en dit afgematte gevoel verliet mij niet gedurende den geheelcn dag, ik had ook veel last van hoofdpijn, juist alsof mij iets zwaars op mijn hoofd drukte. Mijn eetlust was zeer gering en ik had zelfs dikwijls een walging van alles wat men mij voorzette; onophoudelijk moest ik urineeren. Wat ik hier ook tegen aan gewend had, niets was er dat mij baatte. Mijn aandacht werd ten slotte getrokken door Foster's Rugpijn Nierenpillen, welke overal zoo gunstig beoordeeld worden. Ik moet eerlijk zeggen dat de werking daarvan zeer vlug en afdoende was, want onmiddellijk na het gebruik bekwam ik ver lichting en nadat ik er een poosje mee door gegaan was, bevond ik mij oneindig veel beter. De pijn verdween en ik was weer meester over mijn water. Na zulk een gunstig resultaat acht ik het mijn plicht aan mijn genezing publiciteit te geven, want veel menschen zulle hierdoor met dit heilzaam geneesmiddel bekend worden. Ik ondergetcekende verklaar dat het boven staande waar Is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Het waren de echte Foster's Rugpijn Nieren- pillen, die den heer Hopmans genezen hebben. Verzeker u, dat gij het echte geneesmiddel krijgt, de handteekening van James Foster staat op elke doos. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bfl den Heer M. S. Polak, gedlpl. Drogist, en te Tholen bij den Heer W. Potter, filiaal Apotheek .Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k 11,75 voor één ol t 10,— voor 6 dooien. Den tuin open nu. Nu gezaaid, gepoot en geplant. Nu, alles zoo spoedig mogelijk gereed gemaakt, opdat tijdig groenten en bloemen groeien en prijken en geuren. Nu kan men niet te snel en te vroeg meer zijn. Als de voorjaarszon zoo heerlijk schijnt, begint alles te botten en te kiemen. Dan moet men het weer en de zon een handje helpen. Dan moet men den grond dwingen mede te werken. Hoe? Door bemesting. Wie in het voorjaar en des zomers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5