ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 25 April 1908. NESTLE5 Eerste Blad. (25 ierikzeesche Cour an t). Kostelooze Koepokinenting en Herinenting, Uit Stad en Provincie. KINDER-! ♦MEEL. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8608. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groott tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur s A. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit «Me bladen. op Zaterdag den 25 April e.k., des namiddags te 11 uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint-Antonie- of Manhuisstraat, wijk C no. 80. Zierikzee, 24 April. Dinsdagavond zou de heer mr. L. N. Roodenburg te 's-Graven- hage voor de afdeeling Zierikzee van het Centraal Genootschap voor Kinder-herstel- lings- en Vacantiekolonies, in de Concert zaal een voordracht houden. Ofschoon deze in ons blad was aangekondigd en de toegang voor leden vrij was, terwijl niet-leden tegen betaling van 10 cent werden toegelaten, was de opkomst zeer gering. Wij schrijven dit toe aan de afgeloopen feestdagen en aan onbekendheid van velen met de aangekondigde voordracht. De spreker stelde met het oog op het beperkt aantal toehoorders voor, geen eigenlijke voordracht te houden, maar een causerie, en noodigde daartoe de aan wezigen uit met hem aan de bestuurstafel plaats te nemen, hetgeen aan den avond een meer huiselijk en gezellig karakter gaf. Nadat de voorzitter der afdeeling, de heer J. A. Spruyt, den spreker had ingeleid, zijn spijt betuigende, dat de opkomst van het publiek zoo gering was, vertelde ons de heer Roodenburg op een duidelijke, aangename en onderhoudende wijze van de geschiedenis der herstellings- en vacantie kolonies, het doel hetwelk daarmede beoogd wordt, en de resultaten, welke die kolonies in het buitenland en in ons land hebben opgeleverd. Een groot aantal punten werd besproken, die reeds in het hoofdartikel van ons blad van 24 Maart j.l. zijn vermeld. Spreker wees er op, welk een vlucht het Centraal Genootschap genomen had. In 1905 waren er 5 afdeelingenin 1906, 21 afdeelingen; in 1907, 43 afdeelingen, welke kinderen uitzonden. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 60, terwijl in 25 plaatsen afdeelingen in voorbereiding zijn. Onder een dankbaar applaus eindigde de spreker zijne causerie en stelde ver volgens de aanwezigen in de gelegenheid een 50-tal lichtbeelden te laten zien, waartoe de heer A. Anker alhier zijne mede werking verleende. Behoudens een paar plaatjes waren de vertoonde lichtbeelden zeer duidelijk en wisten deze de belang stelling van de toeschouwers in sterke mate op te wekken. De reeks werd geopend met een beeld van den heer Walter Bion, een Zwitsersch predikant, die in het jaar 1876 de eerste gezondheidskolonie oprichtte. Wij werden vervolgens gevoerd naar verschillende koloniehuizen in Duitschland, Engeland, Frankrijk, België en Oostenrijk, en hadden gelegenheid ook het inwendige daarvan te zien, als recreatiezalen, schoollokalen, eet- en slaapzalen, keukens, enz. Daarop volgde een aantal kijkjes te Oostvoorne, UIvenhout, Arnhem, Egmond aan Zee, enz., waarop wij de jeugd in bonte mengeling zagen profiteeren van de gezonde omgeving bij zee, op de heide of in het bosch. Met een hartelijk woord van dank aan den geachten spreker en een opwekking aan de ingezetenen te Zierikzee om de afdeeling Zierikzee te steunen, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Wij kunnen tot ons genoegen reeds thans mededeelen, dat de afdeeling Zierikzee ruim 80 leden telt, en dat dit jaar reeds enkele kinderen zullen worden uitgezonden. Het blijkt uit toegezegden fidantiëelen steun dat in de verschillende kringen onzer samen leving en in verschillende godsdienstige gezindten alhier de belangstelling is opgewekt. Hoewel wij dit met vreugde constateeren, heeft het ons verwonderd te vernemen, dat tegenover de vele belangstellenden uit de kleine burgerij, betrekkelijk weinig be langstelling is ondervonden van hen, die in meerdere of mindere mate met aardsche goederen zijn gezegend. Het aantal leden kan zonder bezwaar opgevoerd worden tot een drievoud van het thans bereikte. Een bijdrage van minstens 50 cent, die uitsluitend wordt aangewend ten bate van zwakke Zierikzeesdte kinderen, behoeft inderdaad velen niet terug te houden de goede zaak te steunen. Moge dit meer algemeen worden Ingezien, opdat wij in staat zijn te kunnen mede deelen, dat van een thans reeds opgegeven aantal van 13 kinderen, die voor uitzending in aanmerking kunnen komen, het grootste deel, zoo niet alle, dit jaar ter verpleging wordt uitgezonden. Wij vestigen de aandacht van heeren landbouwers en voorts van allen die kippen houden, op achterstaande advertentie van den heer Merle, op zijn veevoeder voor varkens, zijn veevoeder voor melk- *en mestvee, zijn kalvermeel, en zijn ochtend- voer voor kippen. Bij de gemeente-gasfabriek en water leiding te Breda is tot opzichter uit 160 sollicitanten benoemd de heer B. C. Revel- man, thans opzichter bij de gemeente gasfabriek alhier. Voor de betrekking van waterbouw kundig ambtenaar bij het waterschap Baarland c. a., hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. In de week van 15 tot en met 21 April 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van typhus en febris typhoidëa, 3 van roodvonk en 1 van diphteritis te Kruiningen; te weten: van typhus en febris typhoidëa 1 geval te St.-Maartensdijk en 1 te Tholen; van roodvonk 1 geval te Aardenburg, 1 te Kruiningen en 1 te Vlissingen. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft besloten aan den Minister van Water staat te verzoeken, naast de ontworpen tramlijn, welke het vierde met het vijfde district onderling zal verbinden, een strook grond te onteigenen, zoodat van dezen weg ook gebruik kan worden gemaakt door voetgangers en rijtuigen. Aan betrokken gemeente- en polderbesturen zal verzocht worden dit verzoek te ondersteunen. Voor de 4 pCts. geldleening van f200.000 ten behoeve van de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, is thans in het geheel f160.000 ingeschreven. Waarschijnlijk tengevolge van het eten van groenten uit blikken bussen zijn vijf personen in een gezin te Zaamslag hevig ongesteld geworden, zoodat het inroepen van geneeskundige hulp nood zakelijk was. Verzekerd wordt dat prof. Lindeboom te Kampen zich bereid verklaard heeft, een eeregericht samen te stellen met het doel den vrede tusschen de Standaard en de a.-r. Rotterdammer te herstellen. Noordgouwe. Het departement „Noord- gouwe" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op de a s. algemeene vergadering vertegenwoordigd worden door den heer M. W. van de Garde. Als diens plaatsvervanger is aangewezen de heer C. Schikker. Schouwen. Gisteren is de lentebode, de koekoek, gearriveerd. In de bosschen van Westelijk Schouwen is weer voor het eerst zijn geroep vernomen. Westelijk Schouwen. Met de Paasch- dagen hebben de bloembollenvelden weinig of geen bezoek gehad. De scherpe noorden wind met zijn ijzige koude is daarvan niet alleen de oorzaak, ook de stand der bol gewassen, voornamelijk de tulpen, was van dien aard, dat een bezoek best een week kon worden uitgesteld. Nu het wat milder weer geworden is, hebben de bloemen zich goed ontwikkeld en prijken de velden weer met een schat van prachtige kleuren. Het zal de moeite ruimschoots loonen, wanneer de bezoekers een tochtje ondernemen naar de heerlijke schoone velden onder Renesse en Haamstede naar Westenschouwenwaarheen thans een mooie straatweg ligt. St.-Filipsland, 24 April. Toen de veer man C. v. d. Berg dezen morgen een reiziger naar den Thoolschen kant zou brengen, raakte een zwaard der boot een 100 M. uit den wal 'n zandplaat en sloeg kort daarna om, zoodat de beide inzittenden tot de schouders in 't water stonden. Spoedig kwam een 3-tal personen hen met een andere boet uit hun netelige positie redden en bracht ze op 't droge. Tholen. Woensdagavond werden aan het veer alhier door de politie twee karren met kalveren geladen aangehoudenals zijnde aangevoerd uit streken, waar mond en klauwzeer heerscht. Één der voerlieden wist met 8 kalveren in de richting Oud- Vossemeer te ontsnappen, de andere tien kalveren werden in beslag genomen, en in een schuur opgeborgen, welke door de politie bewaakt wordt. Oud-Vossemeer. In de Woensdag 1.1. gehouden vergadering van den gemeente raad werden de jaarwedden der onderwijzers geregeld, in verband met de bepaling van het salariswctje: het hoofd der school genoot tot heden f 1080, met inbegrip van een tege moetkoming in het pensioen voor weduwen en weezen; dit werd thans gebracht tot een maximum van f 1300 na 25-jarigen dienst, met dien verstande, dat mede onderwijs wordt gegeven in het Fransch en in de wiskunde; voor de onderwijzers werd het traktement bepaald op het mini mum der wet, met een |verhooging van f 50 na vijf-en-twintig-jarigen dienst, ter wijl aan de gehuwden tevens 3 pCt. ver hooging der jaarwedde wordt verleend voor het bovengenoemde pensioen. Mede werd in beginsel besloten het telefoonkantoor zoodanig te laten inrichten, dat aangebracht zal kubnen worden een voor het publiek bestemde spreekcel. Aan den toren en aan den noordelijken kerkvleugèl zullen de noodzakelijk geworden reparatiën worden aangebracht, in verdere afwachting wat zal geschieden met het kerkgebouw, voor men tot een definitief herstel overgaat. De bespreking over het laten plaatsen van een Nortonpomp is uitgesteld tot een volgende vergadering. Om den waterput, dienende voor het drenken van vee, op de hoeve „Molenzicht" van den heer C. W. Snijder, stonden vóór den watervloed een groot aantal narcissen, wier gele bloemen om dezen tijd van het jaar in vollen dos schitterden. Oedurende een maand stond hel zilte nat meer dan een nieter boven deze planten en natuurlijk waren ze in het voorjaar van 1906 niet meer te zien ook in 1907 vertoonden deze planten zich niet, zoodat men meende, dat ze voor goed verdwenen waren, maar als bizonderheid mag wel vermeld worden, dat ze nu weer uitloopen, nog wel geen bloem geven, maar toch zoo'n leven toonen, dat ze een volgend jaar weer de oude zullen zijn. Ook elders vernamen wij van planten in tuinen, die nu weer uitloopen. Middelburg, 23 April. Aan de firma I. de Broekert Co. alhier is opgedragen de levering van iepenhouten brugstrooken voor de gemeente Rotterdam. Als extra-bijdrage aan het Verpleeg huis te Middelburg werd door „een be langstellende" aan de penningmeesteres f 300 ter hand gesteld. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Kortgene, 23 April. Heden werd door „Landbouwbelang" in het lokaal van den heer De Regt alhier aanbesteed de leve ring van 90,000 K.G. Chilisalpeter, waar voor werd ingeschreven als volgt: Blondeel, Aardenburg f 12,24 Maatsch. Hulpmestst., Dordrecht - 11,50 P. J. van Ardenne, id. - 11,34 J. Kostense, Kruiningen. - 11,23 A. Snelleman; Dinteloord - 11,10 P. G. Adriaansens, B.-op-Zoom - 11,09 Firma Schippers, Kamperland - 11,07 Anth. Kole, Colijnsplaat. - 11,04 Aan den laagsten inschrijver gegund. Colijnsplaat, 23 April. Door de Land- bouwvereeniging „Unitas", werd heden in het Hotel „De Patrijs" aanbesteed de leve ring van 55700 K.O. Chilisalpeter, te leveren half Mei a.s. Inschrijvers daarvoor waren: Eversdijk, Kapellef 11,80 Maatsch. tot verkoop van Hulp meststoffen, Dordrecht - 11,58 J. C. de Mul, Colijnsplaat - 11,445 P. J. van Ardenne, Dordrecht - 11,39 1. J. van der Have, Rotterdam - 11,33 A. Kole, Colijnsplaat - 11,24 P. G. Adriaansens, B.-op-Zoom - 11,24 Firma Krijger, Krabbendijke - 11,08 Aan den laagsten inschrijver gegund. St.-Annaland. Bij de aanbesteding door het Bestuur van het Waterschap van de levering vrij op den wal van ongeveer 250 M\ Pruisische cmderhoudsgrint van 2—5 c.M. en 700 M3. dito van 1—3 c.M., benevens het vervoer van ongeveer 850 M3. grint van de losplaats naar de verschil lende wegen, werd ingeschreven: a. Voor de levering door: H. M. Scheermeyer, te St.-Annaland f 2,30 en f 2,095 de M3. J. van der Klooster te St.-Annaland - 2,04 - 1,97 J. P. Greijs te St.- Maartensdijk. - 2,— C. Theunisse te St.-Annaland - 1,98 Adr. van der Klooster te St.-Annaland - 1,97 s Aan laatstgenoemde is de levering ge gund. b. Voor het vervoer door: Andries Leune te St.-Anna land f 0,53 de M3. B. Buys, idem - 0,52 H. van Dijke, idem. - 0,52 Adr. Heijboer Mz., idem - 0,49 Johs. Goedegebuure Jz., idem- 0,48 Jan Voshol, idem - 0,34s P. Faase, idem - 0,34 Laatstgenoemde gegund. Bij onderhandsche aanbesteding is de levering van 4 zuiverkisten en leidingen met kraan, voor ieder der gemeente-gas fabrieken te Dordrecht en Apeldoorn opgedragen aan de Naamlooze Machine fabriek, voorheen Rogier, Nerincx Richter te Bergen-op-Zoom. KERKNIEUWS. Ds. J. Gunning E.Bzn., predikant te Rijsen, heeft bij den officier van justitie te Almeloo een aanklacht ingediend tegen den uitgever van het Nieuwsblad voor Almeloo en Omstreken, wegens het in dat blad opnemen van twee gedichtjes, ge- teekend „Ador" en „Dora", waardoor hij zich in zijne eer voelt aangetast. Reorganisatie Ned. Herv. Kerk. Een commissie, bestaande uit de heeren dr. Ph. J. Hoedemaker, Chr. Hunningher, dr. P. J. Kromsigt, dr. B. van Meer en H. Visser, allen predikanten der Ned. Herv. Kerk, heeft zich met een Open Brief gewend tot alle kerkeraden hunner kerk, inzake de reorganisatie dier kerk. Aan het slot van dezen brief noodigt deze commissie alle kerkeraadsleden uit, en voegt ze er bij, dat de leden der gemeente niet worden afgewezen, tot het bijwonen van een door haar uitgeschreven vergadering op Donder dag 30 April te Utrecht, Jn deze samenkomst hoopt, na een inleidend woord van dr. Ph. J. Hoedemaker, dr. B. van Meer te spreken over: „Het democratisch beginsel en de kiescolleges", terwijl dr. P. J. Kromsigt zich voorstelt alsdan te handelen over: „De decentralisatie van den arbeid der Synode", en daartoe de aandacht zal vestigen op de wijze, waarop de kerk in andere landen is ingericht. Beroepen bij de Geref. Oem. te lerseke ds. P. A. Lanting te Oud-Loosdrecht. O N D E R W IJ S. Het jongste nummer der Vacature bevat niet minder dan 161 vacante betrekkingen van onderwijzer of onderwijzeres. Benoemd tot onderwijzeres te Ouwer- kerk mej. J. A. Vooren, thans onderwijzeres te Serooskerke (S.) Na herhaalde oproeping meldde zich thans nog 1 sollicitante voor hoofd der meisjesschool te Goes aan. Het geheel aantal bedraagt nu 4. De voordracht voor onderwijzeres aan de o. I. school te Kruiningen bestaat uit de dames: N. Kruijs Voorberger, Noordwelle; J. van Nieuwenhuijze, Waarde; J. Meijers, Varssenveld en M. de Vlieger, Groede-Kruisdfjk. Poortvliet. Voor onderwijzer aan de O. L. School alhier, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,—; elke regel meer f 0,20. |Melkvoedsel vwrKinderenenZiekenJ Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. In zijn toespraak tot de Koningin zeide de Burgemeester van Amsterdam Dinsdag o. a. het volgende „Het ligt niet op mijn weg den toestand van de hoofdstad thans uiterst uitvoerig aan Uwe Majesteit bloot te leggen. Het moge mij slechts veroorloofd zijn enkele punten aan te stippen. Moest ik er het vorig jaar op wijzen, dat de toestand der geldmarkt bezorgdheid wekte, omdat de gevolgen daarvan zich in ruimen kring zouden doen gevoelen en zich zouden afspiegelen in den toestand der gemeente- financiën, thans kan ik constateeren, dat die bezorgdheid ni*t ongegrond is geweest, maar tevens, dat i e hemel meer helder is geworden, en da de toekomst met ver trouwen kan worden tegemoet gegaan, mits er rekening mede gehouden wordt, dat het weerstandsvermogen van een herstellende minder groot is dan dat van een gezonde. De ernstige crisis, die wij hebben doorleefd, heeft ook in Amsterdam wonden geslagen, die slechts langzaam kunnen genezen. Zoo maakt de voor de hoofdstad zoo belangrijke diamant-industrie, die afhanke lijk is van de welvaart buiten de grenspalen van ons vaderland, moeilijke tijden door. De hechte grondslagen, waarop die indus trie gevestigd is, wettigen echter de ver wachting, dat zij die moeilijke tijden met glans zal kunnen doorstaan. Van verschillende andere takken van bedrijf en handel zijn de uitkomsten bevredigend. Een gunstig verschijnsel is het, dat onze scheepvaart blijft toenemen; niettegenstaande de algemeene depressie zijn ook dit jaar het aantal en de tonnen- maat der schepen, die van de Amsterdamsche haven hebben gebruik gemaakt, weer grooter dan in het overeenkomstige tijdperk van het vorig jaar. Is derhalve niet alles zooals wij wel zouden wenschen; er zijn ook lichtpuntendie het vertrouwen rechtvaardigen in den verderen bloei in de Nederlandsche hoofdstad". De Koningin antwoordde op de gebrui kelijke wijze. Zij verzekerde met genoegen de voltooiing van de werken ter verbetering van het Noordzeekanaal geconstateerd te hebben en sprak de hoop uit, dat deze verbetering moge strekken tot hoogeren bloei in handel en industrie. Het deed Hare Majesteit leed, dat op duistere punten moest worden gewezen, maar met des te meer genoegen nam H. M. kennis van de lichtpunten, die vertrouwen geven in de toekomst van de hoofdstad. Woensdagmiddag maakten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, na het houden van audiënties, een rijtoer door de stad en werd een bezoek gebracht aan de tentoonstellingen van leden der Maat schappij „Arti et Amicitiae" in de zalen van het gebouw op het Rokin. De Hooge Gasten werden door het bestuur verwelkomdeen jonge dame bood H. M. een bouquet aan. Na bezichtiging van het tentoongestelde, werd langs een omweg naar het Centraal station gereden, waar H. M. de Koningin- Moeder omstreeks half zes van Den Haag aankwam, om een paar dagen ten paleize te vertoeven. Langs alle straten, die de stoet passeerde,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1