ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 23 April 1908. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (22 ierils-izeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8607. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een jongens-overjas, opgerold, waar omheen een leeren riem. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. In Marokko bij de Algiersche grens hebben de Fransche troepen met den Berberstam, die vermoedelijk met Moelai Hafid in nauwe verbinding staat, een ernstig gevecht geleverd. De Marokkanen vielen de Franschen onstuimig aan, die om hun geringe getalsterkte zich aanvan kelijk behoedzaam terugtrokken, maar spoedig daarop met een behoorlijke krijgs macht terugkeerend, den strijd heropenden. In dien strijd werden de Marokkanen totaal verslagen, en op de vlucht gedreven. Wel kostte die overwinning veel Fransch bloed, maar wat beteekenen menschenlevens, wanneer het geldt de zoogenaamde eer en roem des vaderlands. Er is overigens met het oog op het Paaschreces der meeste Parlementen weinig politiek nieuws te vermelden, zoodat wij voor ons overzicht eens een uitstapje moeten maken naar een terrein, dat niet tot het eigenlijk staatkundig leven vaneen natie gerekend kan worden. Wij hebben op het oog de door een Fransch blad uitgesprokene opzienbarende verklaring, dat Rochette, een jeugdige, sluwe oplichter, die, gevangen genomen wegens zijn op lichterijen, niet in staat was den rechter te vermurwen, hem onder zakelijke borgstelling uit de preventieve hechtenis te ontslaan, in weerwil van die weigering toch des daags vrij rondloopt. Wel vergezellen hem op al zijn schreden twee politie beambten in burgerkleeding, maar hij leidt intusschen een leven als een prins in Arcadië. Zoo iets is in Nederland niet denkbaar. In Londen hebben de kellnerinnen in een gelegenheid, waar men thee, koffie, chocolade, limonade en dergelijke dranken gebruiken kan, de schorten afgelegd, haar hoedjes opgezet en zijn er tusschenuit getrokken, de ruim 400 bezoekers en be zoeksters, die er zaten, aan hun lot over latend. Voordat zij de inrichting verlieten, verklaarden zij bij monde van één harer, die hiertoe op een tafel was geklommen, dat zij zich genoodzaakt zagen het werk te staken, omdat de maatschappij van hen vergde, dat zij voortaan tot middernacht zouden bedienen, terwijl zij tot nu toe slechts tot 8 uur behoefden werkzaam te zijn. Niet dat zij tegen de vermeerdering der werkzaamheden opzagen, maar zij zagen er tegen op om 's avonds zoo laat op straat te Joopen, wat zij in strijd achten met de achting, die zij zichzelve ver schuldigd waren. Op dit late uur namelijk ontmoet men in Londen, en trouwens in alle groote steden, geen alleenloopende fatsoenlijke dames langs 's heeren straten en wegen. En daar deze kellnerinnen in derdaad hoogst deugdzame meisjes zijn, zoo is het begrijpelijk, dat zij tegen den nieuwen maatregel, die de maatschappij genomen had, ernstig bezwaar hadden. De directeur was in vertwijfeling, want hij wist niet, wat hij aanvangen moest. Een zaal vol volk, en het bedienend personeel in vollen aftocht naar de straat. Wat hij ook aanwendde om de jonge dames tot blijven en hervatting van haar taak te bewegen, hij slaagde daarin niet, want deze bleven op haar stuk, en eischten intrekking van de nieuwe voor hen be zwarende bepaling. En daar die eisch niet ingewilligd werd, zoo trokken zij af, maar bleven in de nabijheid van het gebouw, het publiek, dat wilde binnentreden, door het geven van een relaas van het gebeurde, weerhoudend de inrichting te bezoeken, zoodat de directeur, daar de zaal spoedig ledig liep en ook ledig bleef, zich genood zaakt zag haar te sluiten. Den daarop- volgenden dag had hij nieuwe kellnerinnen aangenomen. Maar de staaksters vonden bij het groote publiek veel sympathie, en daar deze-zich uitte in daden, werden zij in de gelegenheid gesteld zelve een eta blissement van gelijken aard te openen, zoodat de deugd zegevierend uit het strijd perk trok. Tusschen Italië en Turkije was een diplomatiek geschil gerezen, dat een ernstig karakter aannam, maar dat volgens de laatste telegrafische berichten gelukkig is bijgelegd. Italië wenschte in het Turksche rijk vijf postkantoren op te richten, omdat de Turksche post, zoowel wat betrouw baarheid als wat snelle bezorging aan gaat, zeer veel te wenschen overlaat. De Porte verzette zich daartegen met hand en tand, zeggend, dat Italië daartoe geen recht had, en dreigde voor elk te openen postkantoor een militaire macht te plaatsen. Italië mobiliseerde in antwoord op dat dreigement zijn vloot, met het doel het een of ander Turksche eiland te bezetten, en dit zoolang in bezit te houden, totdat Turkije aan zijn vertoogen had toegegeven. Turkije heeft nu toegegeven, zoodat geen oorlogsdaad van Italië thans meer noodig is. Het 60-jarig regeeringsjubileum van keizer Frans Joseph van Oostenrijk zal met een reusachtigen optocht, waarvoor reeds sedert lang groote toebereidselen zijn gemaakt, gevierd worden. De Russische Minister van Binnenlandsche Zaken, Iswolski, heeft in de Rijksdoema een rede gehouden, waarin hij de Balkan kwestie besprak. Hij deed uitkomen, dat de Russische regeering er naar streefde het lot der Christenen op de Balkan te verbeteren, dat zij echter niet de antonomie van den sultan in gevaar wenschte te brengen, en daarom tegenover het hervormingsvoorstel van Engeland zelf met een eigen voorstel voor den dag kwam. De pasgekozene nieuwe volksvertegen woordiging in Portugal zal allereerst de jaarwedden van de leden der koninklijke familie herzien. Het ministerie stelt voor van vele prinsen en prinsessen het jaargeld eenvoudig in te trekken, en de jaargelden der overblijvende vorstelijke personen sterk te verminderen. De meerderheid in Portugal heeft zich bij de vei kiezingen wel voor het koningschap verklaard, maar het moet een goedkooper koningschap zijn dan tot dusver. De bekende president van Amerika, Roosevelt, die als vredesman nog laatstelijk met eert Nobelprijs is begiftigd, vindt den vrede een heel schoone zaak, die vele menschen aangenaam *is, maar hij vindt toch, dat Amerika moet maken, dat het altijd zijn man kan staan, opdat het zijn plaats vooraan onder de naties mee kan behouden. Hij drong er daarom bij het congres op aan, niet minder dan vier linie schepen bij te bouwen. Het congres ver wierp met groote meerderheid het voorstel van den president, en stond slechts twee schepen per jaar toe. De Chineezen zijn op de Japanners fel gebeten wegens de hun aangedane ver nedering in zake het Japansche smokkel- schip, de „Tatsoe-Maroe", dat China aan Japan terug moest geven. China's bevolking tracht zich op Japan te wreken, door het te treffen in zijn teerste plek, zijn beurs. Geen Chinees wil meer iets koopen, dat in Japan is gemaakt of gegroeid, geen Chinees vaart meer met een Japansche boot, of geeft vrachtgoed mee met zulk een boot. De Chineezen hebben Japan geboycot. En om tot dien boycot telkens en telkens weer aan te sporen, gebruiken de Chineezen enveloppes, waarop met vette letters is gedrukt: „Herinnert u de nationale vernedering". Ook hebben duizend Chineesche vrouwen, in het wit gekleed, ten teeken van rouw, te Kanton een ver gadering gehouden, waar zij de plechtige gelofte aflegden, dat geen hunner in haar huis zou dulden eenig voorwerp, dat uit Japan herkomstig was. Van hoeveel be- teekenis deze boycot voor Japan is, kan men hieruit afleiden, dat China tienmaal zoo bevolkt is als Japan. INDIË. Bij het Departement van Koloniën zijn van den Gouv.-Generaal van Nederlandsch- Indië telegrafisch de volgende berichten ontvangen nopens den staat van zaken op Sumatra's Westkust, in verband met de belastinginvoering in dat gewest. Naar Pajakomboeh zijn troepen ge zonden wegens beweging onder de bevol king. In Bangkinang weigerden de hoofden openlijk hun medewerking. In de afdeeling Padang heerscht verzet tegen de slacht- belasting en werd een larashoofd vermoord. Te Fort van der Capellen verschenen de opgeroepen panghoeloes met honder4en gewapenden, die de marechaussees /net steenen aanvielen. Van de aanvallers werden er achttien gedood en vijftig ge wond, allen van Padangloear. De pang hoeloes zijn gearresteerd. Één Europeesch en één inlandsch militair beneden den rang van officier werden gewond. AUSTRALIË. Melbourne, 20 April. Twee overvolle excursie-treinen, waarvan de een uit Bendigo, de ander uit Ballarat naar hier terugkeerden, reden Zondagavond bij het aansluitingspunt Baybrock tegen elkaar aan. Tot nog toe is bekend, dat twee-en- veertig personen gedood zijn, achten tachtig gekwetst. Drie wagens werden in elkaar gedrukt; er ontstond ook brand bij, waardoor velen ernstige brandwonden kregen. ZUID-AFRiKA. President Steyn heeft gesproken bij de opening van een Congres over het ideaal van een Vereenigd Zuid-Afrika. Hij zeide o.a. het volgende: „De dag na den slag te Graspan, nabij Reitz, waar generaals De Wet en De la Rey 'n vrouwenlager losten, kwam ik op 't slagveld en werd mij de plaats getoond waar drie van onze mannen gesneuveld waren een Kolonialer, een Vrijstater en een Transvaler. Ik zag, hoe hun levensbloed in één groote plas te z*men gestroomd was. Ik stond als genageld bij de plas! Ik sprak met niemand, 't was voor mij een heilig oogenblik. Nieuwe hoop en nieuwe moed vervulden mij. Ik klom op mijn paard en reed weg, overtuigd in mijn hart, dat ik de ware vereeniging van Zuid-Afrika gezien had, want dat bloed kon geen mensch meer scheiden!" MAROKKO. Omtrent het jongste gevecht bij Talaza wordt nog bericht, dat de fanatieke Marokkanen de eerste rijen Fransche tirailleurs verbraken en tot midden in het tentenkamp doordrongen. Al deze indringers werden overhoop geschoten, terwijl de rest van de harka, niet rekenend op zulk een tegenstand, de vlucht nam. Daarop kwamen de Fransche mitrail leuses en kanonnen in actie en al spoedig bedekten 130 lijken van Marokkanen het slagveld. De anderen renden in panische vlucht weg. De Fransche troepen verloren 28 dooden, waaronder een officier, en hadden ongeveer 100 gewonden, waaronder 10 officieren. De Fransche regeering moet generaal Bailloud bevel hebben gegeven, volgens de Matin, het oprukken der harka naar het. noorden met alle middelen te ver hinderen, en alle krachten aan te wenden, haar uiteen te drijven. SPANJE. Toen de Koning zich met een electrische automobiel naar den schouwburg begaf, kwam het voertuig in botsing met een tram. De auto van den Koning werd slechts licht beschadigd en vervolgde onmiddellijk haar weg. De Koning en de andere in zittenden kwamen met den schrik vrij. PORTUGAL. Lissabon, 20 April. Tusschen een tram en een omnibus had heden een botsing plaats. 29 personen werden gewond, waar van verscheidene doodelijk. ITALIË. Rome, 20 April. Men bericht, dat de Turksche gezant hedenmorgen een bezoek bracht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken en hem de volgende mededeeling deed In naam van den sultan en van zijn regeering verklaar ik, dat, waar Italië slechts de opening van postkantoren ver langt in vijf met name genoemde steden, waar reeds kantoren van andere mogend heden bestaan, er geen aanleiding is tegenover Italië een andere houding aan te nemen dan tegenover andere mogend heden, daar de opening van buitenlandsche postkantoren niet berust op eenig speciaal recht of eenige overeenkomst, door de Ottomaansche regeering gesloten. Als van zelf sprekend wordt aangenomen, dat op gelijke wijze zal worden opgetreden tegenover Italiaansche kantoren als tegen over andere, n.l. overeenkomstig een be slissing,J in de toekomst ten aanzien van alle buitenlandsche kantoren te nemen. Vast staat dus, dat de opening der kantoren niet beschouwd wordt als een reeds ver worven speciaal recht. Deze mededeeling is de uitdrukking van de ongewijzigde gevoelens van welgemeende vriendschap, die reeds sedert jaren tusschen Italië, den sultan en hun regeeringen bestaat. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft acte van deze verklaring genomen en gaf zijn algeheele voldoening te kennen over de aannemelijke oplossing van 't ge schil gegeven. Wat de gevoelens van vriendschap betreffen, door den sultan en zijn regeering geuit ten aanzien van Italië en zijn heerscher, is de Minister van Buitenlandsche Zaken zoo gelukkig geweest, hun bestaan te kunnen constateerenmaar opdat deze vriendschap in de toekomst niet meer worde verstoord, zooals dit de oprechte wensch der natie is, is het noodig, alles te verwijderenwat andere incidenten mogelijk zou kunnen maken. Dientengevolge vestigde de Minister de aandacht der gezanten in Turkije op de drie volgende punten: le. de houding van de Turksche ambtenaren in sommige steden ten op zichte van de Italiaansche consulaire autoriteiten 2e. de moeilijkheden, door sommige Turksche autoriteiten in den weg gelegd aan het verkrijgen van onroerende goederen door Italiaansche onderdanen 3e. het verbod om Italiaansche passagiers en koopwaar aan te nemen, gedaan aan paketbooten, die van Tripoli op Hems en Myarata varen. Deze drie punten zullen ontwikkeld worden in een nota, die de Italiaansche regeering aan de Porte zal doen over handigen, en die acte zal nemen van de verklaring van den Italiaanschen gezant in Turkije. OOSTENRIJK. Een zuster van Siczinski, die uit de gevangenis ontslagen is, verklaarde, dat haar moeder zich ten onrechte als mede schuldig opgaf, om haar zoon te redden. 25 gymnasiasten, die te Przemysl op straat „Leve Siczinski!" riepen, werden gevangen genomen, maar werden later weer vrijgelaten. RUSLAND. Zaterdag heeft een vergadering van de Doema plaats gehad, die belangrijk is wegens de wijze, waarop zij deed uit komen, dat een verschuiving van de partij verhoudingen een feit geworden is. Men behandelde de begrooting van het ministerie van verkeer en daarbij bleek, zegt de correspondent van de Frankf. Ztg., welke opvatting de Doema-meerderheid van de grondwet en haar toepassing heeft. De gematigde rechterzijde en het centrum zijn, zooals bleek, ietwat naar links verschoven. De uiterste rechterzijde bewees, hoe weinig succes ze heeft, zelfs als ze de namen van de hoogst geplaatsten benut tot het maken van schandaaltjes. De scheiding tusschen uitersten en ge matigden trad ook duidelijk aan het licht, toen de Octobristen het lid van de ge matigde rechterzijde Bobrinsky voor het eerst toestonden als hun woordvoerder op te treden. Een Russische troepenafdeeling heelt het Perzische dorp Kojabekly platgebrand, omdat de bewoners deel hadden genomen aan den aanval op Belassuwar. De vorige week hebben 11 politieke gevangenen in de gevangenis te Penza, twee cipiers met dolken overhoop ge stoken en een derden ernstig gewond. Zij ontsnapten vervolgens door een opening in het plafond. Op het dak aan geland, wierpen zij een bom op de binnen plaats der gevangenis en lieten zich daarna langs de muren naar beneden glijden, met behulp van koorden uit hun beddelakens gedraaid. Één hunner werd getroffen door een geweerschot, gelost door één dér schild wachten. De anderen wierpen een tweede bom, en trachtten toen te ontsnappen onder beschutting van de verwekte rook, maar konden niet beletten, dat politie en schildwachten hen al spoedig op de hielen zaten. Zeven der vluchtelingen werden door geweerschoten gedood, terwijl drie er in slaagden te ontkomen. FRANKRIJK. Te Toulon is 150 kilogram bedorven vleesch gevonden achter den winkel van een slager, die levert aan het leger, het lycée en het marinehospitaal. In de buurt vond men tevens een verborgen slacht plaats van in het gemeente-slachthuis afgekeurd tuberculeus vee. DUITSCHLAND. Fransdi-Duitsdie toenadering. Het comité voor de Fransch-Duitsche toenade ring te Berlijn, dat de reis van 30 Fransche studenten naar de Duitsche hoofdstad heeft georganiseerd, heeft verscheidene officiëele invitaties van de Duitsche steden gekregen, die de jeugdige Franschen zullen door trekken, zoo seint de Mofm-correspondent te Berlijn aan zijn blad. Bovendien verneemt hij nog, dat niet alleen de Fransche studenten, maar ook hun Duitsche collega's overmorgen met het organisatie-comité op de Fransche ambassade te Berlijn door Jules Cambon, den Franschen gezant, zullen worden ont vangen. Na de receptie, die om half twaalf in het groote salon van het gezantschaps gebouw plaats heeft, houdt de gezant de Fransche studenten, hun Duitsche kame raden en de leden van het Fransche comité te dejeuneeren. De Keizer zal waarschijnlijk niet te Pola, maar op de reede van Zara, Fiume of Triëst de marine van de Donau- monarchie met een bezoek vereeren. Alen vermoedt, dat een feestelijke revue zal worden gehouden en dat de admiraal commandant van de Oostenrijksche-Hon- gaarsche marine bij de feestelijkheden tegenwoordig zal zijn. De Keizer heeft aan de Amerikaansche regeering zijn wensch te kennen doen geven, dat er een uitvoerig officieel verslag van den tocht der slagvloot zou verschijnen. In de Amerikaansche vakpers woidt dit verlangen zeer waardeerend besproken. BELGIË. Te Antwerpen wordt op de Zondagen van Juli, Augustus en September, benevens op 10, 11 en 15 Augustus een internationaal festival gehouden van fanfaren-, harmonie- en symfonie-maatschappijen. Premiën worden uitgeloofd van 1C00, 500, 300, 2C0, 150, 125 en 100 francs voor de gezelschappen en van 200, 100, 75, 50 en 25 fr. voor de bestuurders. Bovendien worden nog verschillende buitengewone premiën beschikbaar gesteld. De waarde der premies en medailles bedraagt meer dan 7000 fr. NEDERLAND. Arnhem, 20 April. Gearresteerd is de brievenbesteller J. N. b. A., verdacht dat hij zich ten postkantore brieven toeeigende, welke niet voor hem bestemd waren. Er heeft een huiszoeking bij den ver dachte plaats gehad, die termen opleverde om hem naar het huis van bewaring over te brengen. Gisterenavond heeft A. een gedeeltelijke bekentenis van het feit, dat hem ten laste wordt gelegd, afgelegd. Er kwamen ten postkantore nu en dan klachten, dat brieven, óf in het geheel niet óf te laat aan den geadresseerde bezorgd werden. Ten slotte is er een gegronde verdenking gevallen op den thans aangehouden brieven besteller, die, waar een sterk vermoeden bestond, dat hij weder brieven, niet voor hem bestemd, bij zich had, ter verant woording werd geroepen, waarna arrestatie volgde. In verband met bovenstaand bericht, verneemt men nog het volgende: De verdachte, die, naar het huis van bewaring is overgebracht, werd in zijn betrekking geschorst. Hij heeft een bekentenis afgelegd om trent de verduistering van brieven, waaraan hij zich schuldig maakte. Vooral had hij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1