ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 April 1908. (525 ierikzeesche Cour an 1). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8606. Uitgsver-HoofdrodacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiénvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kqntoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. PORTUGAL. Een Engelsch nieuwsagentschap heeft nabetrachtingen ontvangen uit Lissabon over de onlusten bij de verkiezingen voor de Cortes. De oorzaak van de onlusten moet, volgens deze berichten, gezocht worden in de knoeierijen van overheids wege. De overheid zond op den verkiezings dag troepen politie-agenten uit, die elk in alle vier districten van Lissabon stemden voor de aan de regeering welgevallige candidates De republikeinen, die dat zagen, protesteerden. Op een gegeven oogenblik kon de menigte zich niet meer houden en het kwam tot een bloedige vechtpartij, die op straat werd voortgezet. Bij de Domingo- kerk werden de soldaten met steenen bestookt. Een officier van de garde gaf bevel tot schieten. Vele onschuldigen, personen, die met de verkiezingen niets te maken hadden, werden doodgeschoten, vrouwen, grijsaards, kinderen. Het was een afschuwelijk tafereel toen de soldaten weg trokken. ITALIË. Prins Bülow en zijn gemalin, die zooals men weet te Rome vertoeven, zijn gisteren door den paus in audiëntie ontvangen. Door de pauselijke troepen werden de militaire eerbewijzen gebracht. Een telegram uit Rome aan den Temps laat uitkomen, dat dit bezoek geen politiek karakter had en er dus niet de oprichting van een pauselijke nuntiatuur te Berlijn, waarvan periodiek sprake is in de pers, of dergelijke quaesties ter sprake zijn gekomen. De betrekkingen van Duitschland en van Pruisen met de Curie zijn ongestoord, en op het Vaticaan denkt men er niet aan, den kanselier den singulieren haat, dien het centrum jegens hem koestert, toe te dragen. Het is nog niet lang geleden, dat op een tijdstip, waarop de bladen van het centrum bizonder giftig tegen den kanselier schreven, paus Pius X aan een Pruisisch diplomaat, die naar Berlijn vertrok, opdroeg, zijn groeten en goede wenschen aan Bülow over te brengen. In Rome verwart men het roomsch-katholicisme niet met het centrum erkend zij voorts met dankbaarheid dat de Curie zich niet met den politieken kant van de Poolsche quaestie heeft bemoeid. OOSTENRIJK. Woensdag is in de slotkapel te Krzes- zowice het stoffelijk overschot van graaf Potocki, den vermoorden gouverneur van Galicië, bijgezet. De plechtigheid werd bijgewoond door aartshertog Karl Stephan, den opper-ceremoniemeester graaf Cholo- niewsky, als vertegenwoordiger des keizers, den minister-president v. Beek, de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën en tal van andere hoogwaardigheidsbe- kleeders. Volgens berichten uit Weenen zou Siczynski, de moordenaar van graaf Potocki, de volgende verklaring hebben afgelegd „Ik heb rijpelijk nagedacht voor ik het besluit nam graaf Potocki te dooden. De directe aanleiding tot de daad was de dood van den Roetheenschen boer Kahaniec, door de gendarmerie vermoord tijdens de verkiezingen voor den Landdag. „In strijd met de grondwet is het Roe- theensche volk in Galicië beroofd van zijn rechten. De Roetheensche pers en de afgevaardigden hebben de regeering her haaldelijk gewezen op het dreigende gevaar, dat hier een toestand zou ontstaan als in Rusland, wanneer men voortging de grondwet te verkrachten. „Het nieuwe parlement, gekozen onder de vigueur van het algemeen kiesrecht, heeft geen verbetering gebracht, de beloften van den president van den ministerraad werden niet vervuld, doordat graaf Potocki de goede bedoelingen van de centrale regeering neutraliseerde. Deze moord moest dienen ter waarschuwing voor deregeerende klassen in Oostenrijk, dat zij de Roethenen niet langer moeten overleveren aan de willekeur der Polen". De Roetheensche studenten te Lemberg brachten den moordenaar van graaf Potoeki een ovatie voor de poorten der gevangenis. Een student hield een speech, waarin hij het misdrijf als een nationale daad prees. De politie wilde den spreker arresteeren, doch deze werd door zijn collega's in bescherming genomen. Een deputatie uit de Vrouwenvereeniging in Ukraine, bracht Scizynski beddegoed en eten. De moorde naar verklaarde, dat het gebeurde geen verandering in het kiessysteem tengevolge zal hebben. Er zal een tweede Roetheen gevonden worden, die den volgenden stad houder voor zijn rekening neemt. Hij ver moordde Potocki slechts bij wijze van waarschuwing. Berichten uit Weenen zeggen, dat keizer Frans Jozef zeer onder den indruk is van het gebeurde. RUSLAND. Stolypin zal in de Doema spoedig voor een lastige taak staan. Hij zal dan moeten optreden tegen een beschermeling van het Verbond van het Russische volk. Men weet wat dit zeggen wil. De beschermeling in kwestie is een zekere generaal Doembadse, commandant van Jalta. Dictator zou eigen lijk een beter woord zijn, want de man voert een waar schrikbewind. In Februari 1907 werd een aanslag op Doembadse gepleegd, die echter mislukte. Sinds dien is Doembadse een dictator, zoo wreed en zoo geweldig, dat de schrik er in alle kanten voor hem in zit bij de be volking. Bij den mislukten aanslag was er uit een huis op hem geschoten. Dat huis heeft hij in brand laten steken, en niet alleen het huis in kwestie, maar ook „voor securiteit" het huis er naast, waarin een familie woonde, die volmaakt onschuldig was. Het verwoestingswerk werd door Doembadse's dienaren zoo volmaakt uitge voerd, dat zelfs de boomen in de tuinen werden omgehakt. Maar daar bleef het niet bij. Doembadse matigde zich allerlei rechten aan, die hem in de verste verte niet toekwamen. Zoo trad hij in vele ge vallen op als rechter, niet bepaald ten voordeele der beklaagden, die steeds de strengste straffen kregen voor de geringste vergrijpen. Gevangenen heeft hij meermalen persoonlijk mishandeld. Ook mengde hij zich in allerlei familie-aangelegenheden. Verscheidene gevallen van zelfmoord heb ben zich voorgedaan, alleenuit vrees voor den dictator. Hij wees de burgers in grooten getale uit. Den 72-jarigen geheim raad Passetski wees hij uit, daar deze geweigerd had zich op het blad van het Verbond van het Russische volk te abon- neeren De Octobristen zullen nu, zeer tot ergernis der rechterzijde, een interpellatie tot de regeering richten over dien Doembadse. Jalta ligt, gelijk men weet, in de Krim, een streek waar de keizerlijke lustsloten Livadia en Massandra, alsmede tal van groote landgoederen van den Russischen adel gelegen zijn. 't Is dus geen achteraf- hoekje, maar een bekend terrein. Het is, gelijk we zeiden, voor Stolypin een moeilijk geval, want hij komt hier weer direct in botsing met het Verbond van het Russische volk. Hij is op die botsing niet gesteld, daar de leiders van het Verbond veel invloed hebben ten jhove. De voorzitter werd nog onlangs door den Tsaar ontvangen en er ging een vleiende boodschap van den Tsaar naar het jongste congres. Best mogelijk is het alzoo, dat de dictator nog den dans ontspringt of zelfs een nog betere positie krijgt dan hij heeft. Dat is wel meer gebeurd. Het heet dan, dat zoo iemand voor straf wordt over geplaatst, maar die overplaatsing is dan vaak meteen een soort bevordering. We bedoelen niet, dat Stolypin met een man als Doembadse zal sympathiseeren, maar hij moet helaas rekening houden met de machtige leiders der reactie. De Doema heeft zich gisteren bezig gehouden met de begrooting van het ministerie van verkeerswezen. De be- grootingscommissie had voorgesteld een som van 11,000 roebel van die begrooting te schrappen, omdat de minister op onwettige wijze dat bedrag aan de goed keuring des Tsaren had onderworpen tien dagen vóór de Doema-zitting. Graaf Robrinski, lid der gematigde rechterzijde, merkte op, dat de plicht der Doema was te zorgen voor de handhaving der fundamenteele wetten en aldus haar toewijding te toonen aai den monarch, wien immers niets aangenamer zou kunnen zijn dan dat de fundamenteele wetten worden geëerbiedigd. Hij stelde daarom voor aan die 11,000 roebel, die geschrapt moesten worden, nog een roebel toe te voegen, teneinde aldus de rechten der Doema op het punt der begrooting te doen gelden. De uiterste rechterzijde verklaarde daar op de zaal te zullen veriaten, daar de Doema door een dergelijke handelwijze trad in de rechten van den alleenheerscher. Er ontstond daarop een groot tumult op de banken van het centrum en de linker zijde. Er weerklonken kreten: „eruit!" De uiterste rechterzijde verliet de zaal tijdens de stemming. Met algemeene stemmen nam de Doema vervolgens Robrinski's voorstel aan, alsmede de begrooting van openbare werken, van welke echter, over eenkomstig het voorstel der begrootings- commissie, een bedrag van 1,300,(XX) roebel geschrapt werd. Goerko, de ontrouwe ambtenaar, die door den Tsaar begenadigd is, zal, naar verluidt, tot lid van den Rijksraad worden benoemd. Dit Is met een adjunct-minister slechts zeer zelden het geval, 't Is een onderscheiding, die niet eens allen oud- ministers ten deel valt. ENGELAND. De Koning is in Londen aaugekomen; aan het station ontmoette hij den prins van Wales en Asquith. Z. M. begroette den eersten minister hartelijk en drukte hem de hand. De Koning heeft den ministerraad in Buckingham Palace voorgezeten, waarop de nieuwe ministers werden ontvangen. FRANKRIJK. Te Rouaan heeft Maandag een nogal ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen stakende kolendragers en de politie. Om 11 uur begaven zich 700 stakers niet hun president aan het hoofd naar de kaai om een betooging te houden en den werk willigen te hinderen. Toen dezen zich niet lieten overhalen om mede te staken, wisten sommige stakers op de schepen te komen, grepen kolenschoppen en vielen daarmede de andere arbeiders aan. Daarop kwam de politie tusschenbeiden en er ontstond een gevecht; de politie werd meteen hagelbui van steenen overstelpt. Op bevel van den officier van justitie zijn verscheidene leiders der staking in hechtenis genomen. DUITSCHLAND. De brandende Garnizoenskerk te Berlijn in de Neue Friedrichstrasse leverde een grootsch schouwspel op. Eerst zag de spoedig samengestroomde menschenmenigte niets dan een dichten rook, die uit de hooge kerkramen drong. Groenachtig flikkerden daaromheen de magnesiumfakkels der brandweermannen. Zij klommen langs smalle ladders tegen de grauwe muren op en sloegen de vensters stukde rook werd dan nog dichter; maar van de vlammen daarboven zag men niets dan een rood schijnsel hier en daar. De waterstralen worden op het blauwe dak en in de kerk gespoten, maar het helpt niet... Daar slaan de eerste blauwe vlammen uit het hooge dak op. Door een frisschen wind aangewakkerd, nemen zij met elke seconde in kracht toe. Het water verdampt door de ontzettende hitte. De brandweermannen moeten het op geven. Zij klimmen naar beneden en nemen de ladders weg. Zegevierend slaan nu de vlammen huizenhoog op. Nu wachten allen in ademlooze stilte op het instorten van den klokkentoren. Het gouden kruis blinkt nog een tijdlang boven de vlammen uit. Maar daar buigt het opeens en met donderend geraas stort de toren in. Nu heeft de brand zijn hoogtepunt bereikt. De kerk is één vlammenzee en het eenige wat de brandweer kan doen is de naburige huizen beschermen, van welke één, slechts door een nauwe steeg van de kerk gescheiden, in groot gevaar verkeert. Het gelukte den wakkeren vlammen- bevechters den brand tot de kerk te beperken. De Kroonprins kwam met veldmaarschalk Von Hahnke en generaal Von Kessel het blusschingswerk gadeslaan. Volgens sommigen is de brand veroor zaakt door kortsluiting der electrische geleiding. Volgens anderen zou er aan moedwillige brandstichting gedacht moeten worden. In de kerk werden een aantal vaandels en tropeeën uit de oorlogen van Frederik den Groote en van lateren tijd bewaard, welke nu mede vernield zijn, evenals ver scheidene schilderijen van den indertijd vermaarden schilder Rhode. In Kiel is een opzienbarende zaak hangende. Voor den krijgsraad staat een tamboer van de mariniers terecht, onder beschuldiging, dat hij een meisje van goeden huize, met wie hij verkeerde, bij een vrouw heeft gebracht, die een misdadige praktijk uitoefende. Die vrouw, zoo is nu gebleken, had veel te doen van officieren, onderofficieren en matrozen. Een luitenant-ter-zee heeft zelf moord gepleegd, een ander heeft de wijk naar het buitenland genomen. Volgens de verklaring van een getuige, placht de vrouw doode vruchten in de kachel te verbranden. BELGIË. Brussel, 16 April. De Kamer zette heden de algemeene behandeling van het ont werp nopens de naasting van den Kongo en van het koloniale charter voort. De Broqueville, katholiek, prees het optreden in Afrika der Belgische officieren en zendelingen, en zeide, dat na al deze inspanningen het de Belgische vlag is, die in den Kongo moet wapperen. Bertrand, socialist, zeide, dat de regee ring jarenlang de bestaande misbruiken in den Kongo heeft geloochend. De commissie van onderzoek, door den Koning benoemdbracht die ambtelijk aan het licht. De spreker noemde twee ministers, die beheerders van een Kongoleensche maatschappij zijn en één rapporteur van het koloniale charter, die aan een maat schappij verbonden is. Landbouw en Veeteelt. Tholen. Naar ons wordt medegedeeld werden Zaterdag 1.1. alhier van de hoeve „Buitenzorg", aan den veekoopman M. van As geleverd een drietal runderen, ter gezamenlijke waarde van f 1340. Het waren dan ook kolossale dieren, een stier van 1047 K.G.; een os van 980 K.G. en een andere van 940 K.G. Daar kunnen met Paschen heel wat biefstukken van ver orberd worden. Men meldt uit het eiland: In de laatste jaren waren de strooprijzen zeer hoog, wat natuurlijk moet toegeschreven worden aan den sterk verminderden ver bouw van granen, waardoor vraag en productie geen gelijken stand hielden. Er schijnt evenwel in 1907 in vele streken een overvloedigen graanoogst geweest te zijn, die terugwerkt op de strooprijzen, want men verzekert ons, dat het tarwestroo, dat vorige jaren 24 a 25 gulden per 1000 K.G. werd verkocht, teruggeloopen is tot 15 k 16 gulden en het gerstestroo van 13 k 14 gulden tot 8 k 9 gulden per genoemde hoeveelheid. O N D E R W IJ S. Te Oud-Vossemeer is geslaagd voor het toelatings-examen aan de Geref. Kweek school voor onderwijzers te Rotterdam, P. Koolaard. De kweekeling der Rijks-Normaal lessen te Dinteloord, P. Hezemans, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de Rijks-Kweekschool te Nijmegen. Benoemd tot onderwijzer te Vlaar- dinger-Ambachtde heer G. v. d. Hoek te St.-Maartensdijk. Subsidieering van bizondere Hoogere Burgerscholen. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, uitsluitend tot bovengenoemd onderwerp beperkt. Het bij het optreden van het vorig kabinet ingetrokken ontwerp is bij het thans ingediend ontwerp ten deele gevolgd. Als grondslag van subsidieering is ook thans aangenomen subsidie per uur onder wijs. Intusschen moest hierbij thans rekening worden gehouden met de inmiddels van kracht geworden regeling van de subsidi eering van bizondere gymnasia. Het is mogelijk gebleken meer uniformi teit met de subsidieering van bizondere gymnasia te betrachten dan in het destijds ingetrokken wetsontwerp geschiedde. Ten andere wordt thans zoowel bij de berekening van als bij de voorwaarden voor het subsidie onderscheid gemaakt tusschen Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen en met driejarigen cursus. Als verplichte vakken van onderwijs zijn aangenomen voor H. B. scholen met 5-jarigen cursus de vakken a—p en r van art. 17; voor H. B. scholen met 3-jarigen cursus de vakken a—I en n van art. 16. In elke klasse moet in de bij het leer plan voor die klasse aangegeven vakken wekelijks ten minste 25 uren onderwijs gegeven worden. Derde waarborg is volledig bevoegd personeel. Het maximum-getal uren, waarover subsidie zou kunnen genoten worden, is 30 per week en per klasse. Gerekend wordt met volle uren van 60 minuten, weshalve in 't ontwerp niet van „lesuren", maar van „uren onderwijs" wordt gesproken. Het subsidie wordt gesteld op f 50 per uur, voor H. B. scholen met 5-jarigen cursus, f 45 voor H. B. scholen met 3- jarlgen cursus, terwijl f 1000 in de directie- kosten zou kunnen worden uitgekeerd. Bij ongesplitste klassen wordtdan het maximum subsidie resp. f 8500 en f 5050 voor de beide soorten van scholen. In ieder geval zal hef subsidie ver minderd worden tot op het bedrag, waar mede de uitgaven de inkomsten blijken te hebben overtroffen en niet uitgekeerd worden, wanneer die overige inkomsten reeds meer dan de uitgaven bedroegen. Voor het subsidie komen niet in aan merking H. B. scholen met onderscheiden lijk een gemiddelde opbrengst van f 100 en f 50 schoolgeld. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. St.-Annaland. Bij de op 15 dezer gehouden aanbesteding van het verhoogen en verzwaren van een gedeelte van den zeedijk met den aanleg van een binnen- berm aan de waterkeering den cala- miteusen Suzannapolder, is ingeschreven door: Adr. Dubbelman, Dordrecht f 13240 F. Teijsen, Putte- 12970 Jb. Geluk, Tholen- 12966 A. J. Foudraine. Goes - 12790 Job. de Jonge, Middelburg - 12600 L v. d. Velde, Bruinisse - 12300 C. Bolier Cz., id. - 12260 J. C. van den Brink, Krabbendijke - 12175 Anth. Vriens, Bergen-op-Zoom - 11720 J. B. Koch, Hansweert - 11690 J. Duijnhouwer, Scherpenisse - 11600 V. C. P. Bolier, id. - 11500 Jb. Moerland Cz St.-Annaland - 11450 A. van Gemst, Grauw - 11400 Johs. Elenbaas, St.-Annaland. - 11250 Den laagsten inschrijver is het werk gegund. De begrooting was f 12972,99. St.-Annaland. Bij de op 15 dezer gehouden aanbesteding van het aanleggen van nieuwe steenglooiing en het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1909 van de aarde-, kram- rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van den calamiteusen Suzannapolder, is ingeschreven door: Anth. Vriens, Bergen-op-Zoom f 5525 L. v. d. Velde, Bruinisse - 4060 Jb. Geluk, Tholen- 4049 Jn. van Vossen, St.-Annaland - 3900 V. C. P. Bolier, Scherpenisse - 3875 Joh. Elenbaas, St.-Annaland - 3846 Jb. Moerland Cz., id. - 3730 Den laagsten inschrijver is het werk gegund. De begrooting was f 4099,10.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 9