ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 April 1908. „SÉÉr" oi „taf". V/tl. I Pa! Ma! Eerste Blad. BERICHT. RECLAMES. Oude Haven 310, HAAIJER, Tholen. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i It z e e s c h. e Couran t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8606. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Grootc letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Wegens het Paascbfeest zal de Nieuwsbode op aanstaanden Maandag niet worden uitgegeven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. De Heer en- en Jongeheeren- Costuums uit de Magazijnen hebben een net model en zitten gemakkelijk. als U een RIJWIEL voor me koopt, kiest dan toch een Deze Rijwielen loopen zeer licht. Deze Rijwielen zijn hoogst fijn afgewerkt. Deze Rijwielen zijn solied. Deze Rijwielen zijn het billijkst geprijsd. Amor-Bijwielen f 59. Salyator-Bijwielen f 75. Men ziet ze overal! Wij houden gedurende het geheele seizoen 4 h 500 Rijwielen voorradig, zoodat de levering direct kan geschieden. Ook Jongens- en Meisjes-Rijwielen voorradig. Inlichtingen bij iederen solieden Rijwiel handelaar en bij latere. Telephoon No. 7. NEDERLAND. Zaandam. In een alhier gehouden ver gadering van eigenaren van vaartuigen is besloten tot het houden van een vloot revue ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin. Er bestaat groote sympathie voor het plan, dat door de Zaanlandsche Zeilvereeniging in vereeniging met Schuttevaer is op touw gezet. Amsterdam, 18 April. In „Artis" heeft zich een eigenaardig verschijnsel voor gedaan. Een kwak, 'n groot soort vogel, die geruimen tijd in dien dierentuin logies had gevonden, werd eenige dagen geleden naar het Naardermeer gebracht. Tot groote verbazing van den oppasser is de kwak uit zichzelf weer naar zijn hok terug gevlogen. Tenminste gisteren „meldde" het dier zich weer bij zijn oppasser! De kwak heeft daardoor bewezen, met de postduif veel overeenkomst te ver- toonen. Proeven zullen genomen worden, om na te gaan, in hoeverre men hier met een natuurlijk of buitengewoon verschijnsel te doen heeft gehad. Maassluis. De Staatscourant bevat de benoeming van den heerC. P. I. Dommisse tot burgemeester dezer gemeente in plaats van jhr. M. van den Brandeler, naar Mid delburg vertrokken. De heer Dommisse is ongeveer 4 jaren burgemeester van Sluis. Hij behoort tot de anti-revolutionaire partij en vódr zijn benoeming te Sluis was hij adjunct-commies ter secretarie en archivaris der gemeente Vlissingen. Rotterdam, 18 April. Op zeer brutale wijze is ingebroken ten kantore van de houtkoopersfirma H. en P. v. Schaik alhier. Alle lessenaars werden opengebroken, overhoop gehaald en doorzocht, zoo ook een kastje, dat op de brandkast stond. Niets van hun gading vindende, vielen zij op de brandkast aan. Eerst moet er ge tracht zijn in de voorzijde een gat te boren; dit zal niet spoedig genoeg gelukt zijn. Men heeft daarop een aantal boeken op den vloer gelegd om den slag te dempen, en wierp toen de brandkast voorover. Ook van deze brandkast bleek de achterwand van veel minder solide constructie dan de voorzijde. Een gat van 40 bij 50 centimeter werd in den buitenwand gemaakt en ver volgens een kleiner gat, doch groot genoeg om er een hand door te steken, in den binnenwand. Een gazen geldbakje, bevat tende bankbiljetten van f25 en f 10 en ongeveer f 10 aan specie, tot een gezamen lijk bedrag van ruim f 400, werd te voor schijn gehaald; verder een paar spaarpotten, aan het personeel toebehoorende. Dit geld is door de inbrekers buit verklaard. Vervolgens brachten zij een bezoek aan het privé-kantoor, dat met een glazen deur van het andeze kantoor is gescheiden, en waar de schrijfbureaux staan van de fir manten, de heeren W. A. Rikkers en P. H. Bronger. Het eene schrijfbureau, een ma honiehouten, is geheel doorzocht, alle laden en laadjes zijn opengehaald. Een inktpot daaruit is later met eenige sleuteltjes op den vloer teruggevonden. Het andere schrijf bureau, een eikenhouten, is ter hoogte van het slot vernield, maar het is den inbrekers niet gelukt dat bureau te openen. Verder hebben de inbrekers nog een be zoek gebracht in een kantoortje, aan het andere einde van de houtkooperij gelegen, waar de. zoon van een der firmanten gezeten is. Ook in dit kantoor is een schrijfbureau geopend, maar hier waren alleen verdwenen een paar kleerborstels en een lantaarn, die in de houtkooperij terug zijn gevonden. De kleerborstels hebben de inbrekers gediend om zich van hun werk af te borstelen; met de lantaarn hebben zij zich waar schijnlijk bijgelicht. Dadelijk na het bekend worden van de inbraak heeft de commissaris van politie, de heer M. B. van der Hoeven, met den inspecteur, den heer M. Rutgers, ter plaatse een onderzoek ingesteld, waarbij de subs.- officier van justitie, mr. P. de Josselin de Jong en de rechter-commissaris voor straf zaken, mr. H. W. B. Thomas, tegenwoordig waren. Men meent te mogen aannemen, dat al de inbraken, die hier in den Jaatsten tijd geschiedden en waarbij steeds op dezelfde wijze brandkasten geopend werden, ge pleegd zijn door een en dezelfde bende. Men vermoedt, dat die bende uit Amster dam komt. In den namiddag nam ook de hoofd commissaris van politie, de heer Th. M. Roest van Limburg, het terrein van de inbraak in oogenschouw. Ooltgensplaat. Op initiatief der Ver eeniging „Algemeen Belang" ligt in het Hotel Hobbel ter teekening een adres be helzende den Raad te verzoeken, het door den heer Moerland van Stellendam ont worpen rioleeringplan voor deze gemeente aan te nemen. Dit plan is ongeveer aldus Bij Landheer op den Molendijk zoude onder den dijk een verbinding of sluis komen met de Spui. Een riool zoude er gelegen worden bij van Hassent onder den mest put door, recht door tot de bewaarschool met een hoek naar de Zuiderachterwegsloot en een zijtak, langs D. Braber zijn woning naar de Weespadsloot. De sloot van J. van Dam tot juist voorbij de Chr. school zoude worden gedempt. De sloot tusschen de openbare school en de woningen van S. de Ruiter, zou waarschijnlijk worden gedempt; daarin zoude een riool komen, 't welk door de Stoofstraat liep in de Kerkgracht, en verder met een bocht door de Brandewij- straat langs de Voorstraat, door den Hoek in de Kerkgracht met een zijtak naar den Noorderachterweg, en uitliep in de sloot voor de schuur van A. de Lint. Ook zoude dit riool nog een zijtak krijgen langs de kazerne naar de daar liggende sloot voor de woningen van L. Donkersloot. De Brandvaat zoude worden gedempt en ge- rioleerd. Door dikwijls versch water in de Spui te laten, zoude men de geheele ge meente van versch water kunnen voorzien. De kosten van dit werk worden door den heer Moerland op f 5500 geraamd. Dinteloord. Hoe baldadig! In den nacht van Zaterdag op Zondag j.I. hebben enkele jongelieden twee zware boomstammen, aangekocht door den heer A Fr. en Ifggende aan den Smallendijk, in eene diepe sloot gewerkt. Ook de gemaakte takkebossen moesten het ontgelden en werden mede in het water geworpen. Het zal den eigenaar ongetwijfeld een aardig duitje kosten, eer hij alles weer op het droge heeft. Tilburg, 18 April. Bij een nalatigen betaler alhier, was door een deurwaarder beslag gelegd en een bewaarder aangesteld. Toen deze laatste Woensdagmorgen van koude wakker werd, bespeurde hij, dat alle deuren open stonden en de bewoners met hunnen ganschen inventaris er van door waren. Oud-Gastel. Onder deze gemeente, op Kuivezand, is ingebroken bij den land bouwer C. A. Omstreeks 12 uur hoorde de bewoner gedruisch aan de ramen, waarom hij op stond om te gaan zien, wat er gaande was. Toen hij in een voorkamer kwam, zag hij, dat het raam pi. m. een halven meter omhoog geschoven was. Daar het lichte maan was, kon hij drie personen zien, welke moeite deden niet ontdekt te worden, doch, zich ontdekt ziende, schoten zij met een of ander vuurwapen, waardoor C. A. den kogel in het been kreeg. Daarop namen alle drie de vlucht. C. A. heeft geen der inbrekers kunnen herkennen. Rozendaal. Op Viscjidonk onder deze gemeente, is een groote boschbrand uit gebroken in de dennenbosschen van den heer F. Laurijssen te Breda. Over een lengte van meer dan 1000 M. staat alles in vuur. Vooral het opgaande masthout is een gretig voedsel voor de vlammen. Men vreest voor eenige boerderijtjes, die in de omgeving liggen en vooral voor de woning van den boschwachter Kuystermans, die door bosschen omgeven is. De oorzaak is nog onbekend. Ingezonden Medndeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels f I,elke regel meer f 0,20. Van belang voor Zierikzee. Zenuwachtigheid, rugpijn, gele kleur, slapeloos heid, prikkelbaarheid, slechte eetlust, rusteloosheid zijn alle teekenen van niergift in het bloed. Foster's Rugpijn Nierenpillen geven hulp en kracht aan de nieren, zoodat ze niet alleen die vergiften wegvoeren, maar het bloed volkomen en regelmatig filtreeren en zoodoende ecti terug keer der kwaal voorkomen. Daarom juist geven Foster's Rugpijn Nierenpillen een blijvende genezing. Mejuffrouw C. Kamp, Gr. Armhuis te Oud- Beierland, meldt onsSedert ruim een jaar klaagde ik over de nieren, steeds had ik veel pijn in den rug en in de zijden, gepaard met hoofdpijn. Mijn slaap schonk mij geen verkwikking en 's morgens leek het wel, alsof ik meer vermoeid was dan den avond te voren bij het naar bed gaan. De urine was steeds erg vuil en bevatte veel bezinksel en aanslag. Ik was doorloopend zwaar vermoeid en afgemat, en bij het minste wat ik deed, moest ik erg transpireeren en loopen kon ik haast heele- maal niet meer. In dit stadium van mijn ziekte, raadde men mij aan eens een proef te nemen met Foster's Rugpijn Nierenpillen en ik heb er werkelijk geen spijt van dat ik hiertoe overging, want na een paar dagen bekwam ik reeds een beduidende verlichting en nadat ik uw voor- tieffeifjke pillen drie weken lang had ingenomen, was ik beter dan in langen tijd het geval geweest was. De pijn was bijna geheel verdwenen, ik sliep weer goed, mijn eetlust was beter en thans zal ik nog eenige weken de behandeling voort zetten, ten einde van algeheeIe genezing zeker te zijn. Ik zal het inmiddels mijn plicht rekenen om eventueeie nierlijders omtrent mijn bevinding nader in te lichten. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar Is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Ze zijn te Zierikzee verkrjgbaar bfl den Heer M. S. Polak, gedipl. Drogist, en te Tholen bfl den Heer W. Potter, filiaal Apotheek .Coronoe", Stoofstraat Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doo»en. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 18 April. Donderdagavond vergaderden in het „Café Adriaanse" de Afdeelingen A en B van de Liberale Kies vereniging alhier. De voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, leidde de vergadering. Na lezing der notulen werd rekening en verantwoording gedaan van het door den penningmeester gehouden beheer. De voorzitter wees tot het nazien dier rekening aan de heeren N. van den Bout en jhr. De Muralt. Deze bevonden haar in orde, zoodat zij werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 68,50 en in uitgaaf tot een som van f 101,89s, zoodat zij met een nadeelig saldo van f 33,39s sloot. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer H. Lakenman, die niet herkiesbaar was, werd, nadat de heer C. J. Bethe voor de op hem uit gebrachte keuze bedankt had, gekozen de heer A. Anker Az. Mede aanbevolen was de heer A. J. Ribbens. Een commissie werd naar den heer A. Anker afgevaardigd, teneinde dezen van zijn verkiezing kennis te geven. De heer Anker nam, gelijk de commissie na haar terugkeer in de ver gadering mededeelde, onder dankbetuiging voor het in hem gesteld vertrouwen de benoeming aan. Na een opwekking van den voorzitter tot de Jeden, meerderen steun te verleenen aan het Comité van Actiewerd de schaars bezochte vergadering gesloten. Hedenmorgen overleed op veertig jarigen leeftijd, na een smartelijk Jijden, in het Ziekenhuis te Noordgouwe, de heer N. Leeuwe, beambte der plaatselijke belastingen en ambtenaar der bevolking alhier. Ruim 28 jaar is hij bij de administratie van ons blad met ijver werk zaam geweest. Actief en dienstvaardig als hij was, zal zijn heengaan voor velen een leegte achterlaten, die niet zoo gemakkelijk is aan te vullen. In verband met de indertijd uit gevaardigde ministerieele aanschrijving zal ter eere van den verjaardag van Zijn Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlandenin plaats van Zondag of Maandag (2en Paaschdag)aanstaanden Dinsdag gevlagd worden. Men schrijft ons uit het district Sluis: In strijd met wat aanvankelijk het voor nemen scheen te zijn, zijn de rechterpartijen toch van plan deel te nemen aan de ver kiezing van een lid der Prov. Staten in het district Sluis. Althans door de anti-rev. kiesvereeniging is voorloopig candidaat gesteld de heer C. P. 1. Dommisse, bur gemeester van Sluis. De heer Dommisse kan echter wegens zijn benoeming tot bur gemeester van Maassluis thans niet voor een candidatuur in aanmerking komen. De Bond voor Staatspensioneering bestond, blijkens zijn jaarverslag, op den 1 Januari uit 220 afdeelingen met 19297 leden en 425 algemeene leden. Er werden in 1907 20 afdeelingen opgericht en 12 opgeheven. Aangesloten zijn 62 landelijke bonden en plaatselijke vereenigingen met 22000 leden. De rekening wijst een ontvangst van f 6305,05], en een uitgaaf van f 5765,39 aan. Dreischor, 15 April. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd aan Jhr. J. C. F. Hoeufft, tengevolge diens benoe ming als burgemeester der gemeente Vianen, eervol ontslag verleend als secretaris dezer gemeente. Tot tijdelijk secretaris werd tegelijkertijd benoemd de heer A. Verjaal, ontvanger van deze gemeente. Bruinisse. in de Vrijdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd medegedeeld dat bij de gehouden aanbe steding der gemeentewerken de aanbe stedingssom f 604,62 beneden de raming was gebleven. Ook werd medegedeeld dat volgens de kasopname over 1907 de ontvangsten hadden bedragen f 32677,47, de uitgaven f 31534,09, batig saldo dus f 1143,38. Tot onderwijzeres aan de openb. school werd benoemd me j. M. Vijverberg te Kerk- werve met 4 stemmen, op mej. Bijlo werden 3 stemmen uitgebracht. Af- en overschrijving werd toegestaan tot een bedrag van f 305,19. Ingekomen was een request van de schietvereeniging „Christiaan de Wet" om ontheffing van de verplichting om f 5 te geven voor eventueeie schade aan de tuintjes in de nabijheid der schietbaan. Dit werd toegestaan. Door „Algemeen Schippers-en Visscherij- belang" was ingediend een verzoekschrift om 1°. Verbetering aan te brengen in het havenlicht. Besloten werd dooreen grooteren brander te trachten het licht te verbeteren. 2°. Twee lantarens aan te brengen aan de Zuid-Westzijde der haven (Lage Kade). 3°. Twee trappen aan den binnenberm van den Kleinen Dam te maken. 4°. Den havenmeester te gelasten zorg te dragen, dat de schepen bij het binnen komen de ankers op de boeg leggen. Besloten wordt den havenmeester dit op te leggen. 5°. De vaste ligplaatsen niet meer te verpachten doch te verloten. Punt 2, 3 en 5 werden verworpen, alieen de heer M. Jumelet stemde voor. Nog was ingekomen een verzoek, om de ongeldige Belgische meetbrieven niet aan te nemen en een schattingscommissie in te stellen om de tonnenmaat te schatten en zoo verbetering in de tonnenmaat der vaartuigen aan te brengen. Dit verzoek, gedaan door den heer Jan van den Berg Johz., werd echter verworpen. Donderdagavond ontstond hier een begin van brand. Daar dit nog al spoedig bemerkt werd, kon de brand vlug gestuit worden en bepaalde zich de schade tot een paar kleedingstukken. Twee schippersknechts uit deze gemeente geraakten te Ouddorp in twist. De twist ontaarde in een vechtpartij, waar bij de één den ander een messteek in het hoofd toebracht. De wonde werd door den gemeente-geneesheer alhier verbonden. Oud-Vossemeer. Een timmermanszoon te dezer plaatse, werkzaam te Moerdijk, had het ongeluk ernstig gekwetst te worden aan één zijner handenhij moet een vinger missen, terwijl twee andere bovendien zwaar gewond werden. Het ongeluk had plaats, doordat iets defect raakte aan een stoomzaagwerktuig. Naar aanleiding van het bericht over het 8-jarig meisje, dat Maandagmorgen in brand geraakte, wat onmiddellijk telegrafisch werd medegedeeld, kan nog vermeld worden dat het kind heden (Woensdag avond) nog in leven is, boven verwachting de toestand blijft evenwel volgens den behandelenden geneesheer hoogst zorg wekkend. Het medelijden met het arme lijderesje is natuurlijk algemeen, te meer daar het duldelooze pijn moet doorstaan. Colijnsplaat. Men deelt ons mede, dat niet het Muziekgezelschapmaar wel de Zangvereeniging „Polyhymnia" alhier ont bonden is. Middelburg, 18 April. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der „Zeeuwsche Hypotheek bank", werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen boek jaar goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 7 pCt. Biervliet. No. twee van de zes vlas schelven op de hoeve van den heer A.Weeda is in den nacht van Woensdag op Don derdag geheel verbrand. Men vermoedt dat kwaadwilligheid in 't spel is en de politie doet onderzoek. Er lagen lucifers bij andere hoopen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Brouwershaven, 18 April. Heden werd ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee, alhier openbaar verkocht: 3 H.A. 31 Aren 50 c.A. weiland aan den Groenenweg te Duivendijke, voor f 420 per gemet. Het huis en erf aan de Poortdijkstraat te Brouwershaven, sectie C 982, groot 1 Are 36 c.A., voor f 375. KERKNIEUWS. Biervliet. Tot koster-stokman in de Ned. Herv. Kerk werd Dinsdag j.I. met 5 van de 9 stemmen benoemd P. du Bois. De waarnemende koster A. van Ee had 4 stemmen. Er waren 3 sollicitanten. Bij een 2e oproeping van sollicitanten naar de betrekking van voorzanger en voor lezer kwam geen enkele sollicitatie in. De waarnemende titularis, de heer Ver- hage, zal volgens zijn verklaring nog uiterlijk tot 1 Oct. die betrekking vervuilen, om dan beslist te eindigen, ook al zijn er geen andere liefhebbers. Door de Hervormde Kerk (door de Engelschen Hollander Kerk genoemd) te Pretoria is als tweede predikant aldaar beroepen ds. C. J. L. Ruijsch van Dugteren, laatstelijk werkzaam als zoodanig te Ooster- land, die het beroep heeft aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1