ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 16 April 1908. Eerste Blad. BERICHT. Couran 1). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i Is. z e e a c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 83ste JAARGANG. No. 8605. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens den Goeden Vrijdag, zal de Nieuwsbode van 18 April op aan staanden Zaterdag worden uitgegeven, terwijl het nummer van Maandagavond wegens het Paaschfeest niet zal verschijnen. Aangezien het nummer van Zaterdag avond gedurende de Paaschdagen door ieder op zijn gemak zal worden gelezen en derhalve waarschijnlijk velen zullen gebruik maken om in dit nummer te adverteerenverzoeken wij beleefd voor tijdige inzending te willen zorgen, teneinde van eene nette afwerking en van in het oog loopende plaatsing te kunnen verzekerd zijn. De Directeur, A. J. DE LOOZE. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 17 April e.k. (Goede Vrijdag), en op den 20 April e.k. (den tweeden Paaschdag), zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 's namiddags 12'/. uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 15 April 1908. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De schatrijke Poolsche graaf, Andreas Potocki, gouverneur van Gallicië, is te Lemberg, de hoofdstad van Oostenrijksch Polen, bij gelegenheid van een door hem verleende audiëntie, door een Rutheenschen student, genaamd Mirosloz Cinzynski, een vurigen propagandist, met een revolver doodgeschoten. De dader werd zonder verzet te plegen terstond gevangen ge nomen, en heeft bij het door hem onder gaan verhoor verklaard den moord gepleegd te hebben, omdat zijn landgenooten door de Polen zoo schandelijk onderdrukt worden. Inderdaad maken de Polen van hun overwicht, ten koste der minderheid, schromelijk misbruik. De Ruthenen toch worden door hen in ieder opzicht in het oogloopend achteruitgezet, hetgeen een begrijpelijke verbittering onder de Rutheen- sche bevolking heeft gaande gemaakt. Daardoor wordt het feit wel verklaard, maar nog niet gerechtvaardigd. De moeder en twee broeders van den dader zijn mede gevangen genomen; de eerste, omdat zij verdacht wordt haar zoon tot de daad te hebben aangezet, en de twee broeders, omdat het vermoeden bestaat, dat zij van de daad hebben afgeweten. Graaf Andreas Potocki laat een vermogen van 140 millioenen kronen na, zoodat zijn weduwe en kinderen finantieel in geen beklagenswaardigen toestand achterblijven. De keizer van Oostenrijk was, toen hij van den gelukten aanslag vernam, zeer onder den indruk er van. In de volgende maand zal de hoogbejaarde keizer zijn zestigjarig regeerings-jubileum vieren, laat ons liever zeggen, herdenken, want van vieren wilde de keizer aanvankelijk niets weten. Maar het volk, dat zeer aan den persoon van den keizer gehecht is, wil hem bij die zeldzame voorkomende gebeurtenis huldigen. Ook de Duitsche bondvorsten, en wel ten getale van niet minder dan zestien, hebben met den Duitschen keizer aan het hoofd besloten den grijzen monarch op Schönbrun hun hulde aan te bieden. Frans Joseph heeft als regeerend souverein en als hoofd van het stamhuis Habsburg vele beproe vingen doorstaan. In weerwil dat hij door Pruisen bij Königgratz [geslagen was, en daardoor zijn medezeggingsschap in Duitschland geheel en al verloren had, stelde hij zijn persoonlijk gevoelen van bitterheid ter zijde, en zich stellend op het zuivere standpunt van het staatsbelang, sloot hij later met den vijand, die hem van de plaats, die hij innam, verdrongen had, een politiek verbond, waaraan hij onder alle omstandigheden tot den huidigen dag toe is trouw gebleven. En welke wederwaardigheden heeft hij niet in eigen familiekring moeten doorstaan! Het ergste echter wat hem getroffen heeft, is zeker wel geweest de laaghartige moord door den anarchist Lucheni op zijn voortreffelijke gemalin, keizerin Elisabeth, gepleegd, een vorstin, die beoefenend de letteren en kunsten, zich vaak onder de menschen placht te bewegen, alsof zij geen keizerin was. Door de vele smartendie den grijzen monarch getroffen hebben, is hij aan zijn volk, of juister aan de verschillende volken van zijn rijk sympathiek, dierbaar, geworden. Maar niet alleen daardoor. Frans Joseph offerde, als het noodig" was voor het heil van zijn land, zijn persoonlijke overtuiging op. Dit bleek, toen hij het algemeen kiesrecht waarvan hij jarenlang afkeerig is geweest, uit vrijen wil in Oostenrijk invoerde, althans tot de invoering er van het keizerlijk initiatief nam. Wat een verschil met den Russischen potentaat, die zich in een paleis, dat goed versterkt is en stevig bewaakt, opsluit, en zich niet aan het volk durft te vertoonen! Hiervoor bestaat dan ook wel gegronde reden. In het uitgestrekte rijk toch, waarin deze almachtig en onbeperkt heerscht, worden de edele strijders voor betere en maat schappelijke toestanden met gevangenschap of deportatie naar Siberië gestraft, terwijl zij die het rijk en het volk bestelen, vrij rond- loopen, of zoo zij al een lichte straf be komen hebben, ontheffing daarvan bekomen. Zoo heeft Goerko, gewezen ondersecretaris van het Departement van Binnenlandsche Zaken, die zich verrijkte met de gelden tot aankoop van het graan, dat voor de noodlijdende bevolking bestemd was, van den Czaar gratie gekregen. De rechter had een dergelijk schandelijk feit niet ongestraft durven laten, en veroordeelde hem tot een straf, die in verhouding tot zijn misdaad licht is te noemen. Hij werd namelijk ont heven van al zijn waardigheden en mocht in de eerste drie jaren geen staatsambt bekleeden. De man kreeg niet eens gevan genisstraf. Maar zelfs van die lichte straf schonk hem de Czaar, die o zoo recht vaardig is, gratie. Diezelfde Czar laat toe, dat in Wilna dertig knapen en meisjes van een leeftijd van 15 tot 17 jaren, in de gevangenis worden geworpen, en daar in één vuil hok gezamenlijk worden opge sloten, terwijl hun om de twee dagen voedsel verstrekt wordt. Wij zouden nog meer treffende staaltjes van den rechtvaar digheidszin van dezen Czar kunnen aan voeren, maar wij achten het niet noodig. Onze lezers en lezeressen weten sedert lang, hoe heerlijk het in het rijk van Vadertje toegaat. In landen met een zui veren parlementairen regeeringsvorm zijn zulke toestanden niet mogelijk. En zoo ongerechtigheden voorvielen, zou er spoe dig een einde aan gemaakt worden. Zoo is in Frankrijk aan het licht ge komen, dat met de levering van vleesch en worst voor het leger geducht geknoeid werd. Aan den laagsten inschrijver werd bij de openbare aanbesteding de levering gegund. Men schreef echter in, teneinde de levering te bekomen, voor een prijs verre beneden den inkoopsprijs, zoodat het ni,et anders kon of er moest geknoeid wor den. Men moest namelijk trachten voor eerst terug te winnen het verschil tusschen den prijs van inschrijving en dien van inkoop en ten tweede moest men nog be proeven er een goed slaatje uit te slaan. En om een en ander te bereiken, knoeide men op groote schaal met de te leveren waar, tot schade van de magen der Fransche soldaten, en ten bate van eigen beurs. Nu die knoeierij is uitgekomen, zal de regeering daaraan wel een einde maken, en zal de strafrechter hen wel straffen, van wie het bedrog kan bewezen worden. Over twee maanden zullen in Pruisen de verkiezingen voor den Pruisischen Land dag plaats hebben. Deze zullen dezen keer meer beteekenis hebben dan vroeger, om dat de verkiezingscampagne thans door de vrijzinnigen gevoerd wordt, onder de leuze van hervorming op electoraal gebied. Een groote verandering in de samenstelling van den Landdag is echter met het oog op het bestaande kiesstelsel en wegens de voor de reactie pasklaar gemaakte indeeling der kiesdislrictèn, niet te ver wachten. Bijkans veertig jaren zijn verstreken sedert den Fransch-Duitschen oorlog. De tijd heeft den nationalen haat zooal niet geheel, dan toch grootendeels uitgewischt. Een nieuw geslacht is opgegroeid, hetwelk den toestand, dat Elzas-Lotharingen nog deel uitmaakte van het Fransche rijk, niet gekend heeft. En dit geslacht is uit den aard jegens Duitschland en zijn bewoners meer verzoeningsgezind. Dit blijkt duidelijk uit het voorgenomen bezoek van Fransche studenten aan eenige Duitsche steden, waaronder ook Berlijn. Dit bezoek zal in de volgende week plaats hebben. De studenten zullen in Duitschland van ambtswege ontvangen worden. In Berlijn zal hun door het gemeentebestuur pp het stadhuis een dejeuner-dinatoir worden aan geboden. De oude garde der nationalisten, die gelukkig al meer en meer inkrimpt, zal evenwel deze verbroedering met leede oogen aanzien. NEDERLAND. Nijmegen, 13 April. Twee commiezen uit Beek, de wakkere ambtenaar Menger, dezelfde, die onlangs een smokkelaar snapte, die 2000 pond Duitsche suiker te Beek de Nederlandsche grenzen over trachtte te smokkelen en zijn collega Baakhebben Zaterdag wederom een goede vangst gedaan. Om 5 uur 's morgens zagen zij ter hoogte van de Tol aan den Berg-en- Dalschen weg een rijtuig, dat aanstonds door hen nagerend, eindelijk ter hoogte van café „Rust wat" van den heer Wouters nabij den Stollenberg met groote inspanning werd achterhaald. De smokkelaar werd tevens gevat. Dit rijtuig, afkomstig uit Cleve, bevatte bij onderzoek niet minder dan duizend pond Duitsche suiker en vijfhonderd pond tabletten, een en ander bestemd voor deze stad. Onmiddellijk werd deze voorraad naar het kantoor van invoerrechten en accijnzen te Beek getransporteerd, waar op paard, rijtuig en suiker beslag is gelegd. De smokkelaar is door de beide gemeente veldwachters nog denzelfden morgen om hafftien naar Arnhem overgebracht, alwaar hij ter beschikking van de justitie is gesteld. Amsterdam, 13 April. De heeren Pisuisse en Blokzijl, verslaggevers van Het Handelsbladbekend door hun tocht als vermomde straatmuzikanten, hebben voor hun betrekking bedankt en gaan als zangers hun geluk beproeven. Allereerst gaan zij naar Indië, waaruit hun aanbiedingen gedaan werden. Programma van het bezoek van de Koninklijke Familie aan Amsterdam (van 21 tot en met 28 April), voor zoover thans vastgesteld Dinsdag, 12 uur: Aankomst. Woensdag, namiddagRijtoer en bezoek aan Artis. Donderdag, namiddagRijtoer en bezoek aan 't Stedelijk Museum. Vrijdag, voormiddag: Rijtoer en bezoek lettergieterij „Amsterdam". Namiddag: Stoomboottocht en bezoek Stoomvaartlijn Maatschappij „Nederland". Zaterdag, voormiddagRijtoer en bezoek Luthersche Diaconesseninrichting. Namid dag: Rijtoer en bezoek aan de Rijks academie van Beeldende Kunsten, 's Avonds Schouwburg. Zondag, namiddag Rijtoer en bezoek aan Artis. Dinsdag: Vertrek 10.15. Utrecht, 14 April. Heden morgen is alhier, na een langdurig lijden, op 91-jarigen leeftijd, overleden de heer mr. J. H. Geert- semaoud-Minister van Binnenlandsche Zaken. De overledene was ook oud-Commissaris der Koningin in Overljsel. 's-Gravenhage, 13 April. Volgens der politie verstrekte inlichtingen is gisteravond tusschen 8 en 10 uur uur een goudsmids winkel van den heer H. in de Korte Poten alhier voor een goed deel leeggeplunderd. In dat tijdsverloop was de winkel onbe heerd, de ouders van den winkelier (die in het buitenland vertoeft en thans tele grafisch van de inbraak is verwittigd) kwamen om 10 uur thuis en vonden de deur, blijkbaar met een valschen sleutel, geopend. Veel was gestolen uit de étalage- kasten en uit étui's. Eerst bij terugkomst van den winkelier kan een opgave van het vermiste worden vastgesteld. Mede werd in den afgeloopen nacht ingebroken in een bewoond perceel aan de Joh. Camphuijsstraat, door indrukking van ruiten in den achtergevel. Verschillende kamers werden doorzocht en kasten open gebroken. Vermist wordt een trommel, onder meer inhoudende een paar spaar bankboekjes. 14 April. Een vreeselijk ongeluk is Maandagavond aan het Staatsspoorstation alhier gebeurd: Een vrouw, die met het laatste lokaal treintje naar Voorburg zou terugkeeren, kwam ongelukkig van den reeds in vaart zijnden trein te vallen en geraakte onder de wielen. Vreeselijk verminkt werd zij opgenomen, beide beenen waren kort aan het lichaam afgereden en de ongelukkige moet onmid dellijk doodgebloed zijn. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenbuis gebracht. Rotterdam, 13 April. Zaterdagmiddag werd door de familieleden ontdekt dat tijdens de uitstedigheid van een architect aan den Westersingel alhier was ingebroken en tafelgoed was gestolen. Tijdens de politie een onderzoek instelde, werd on verwacht een pakje in de brievenbus geworpen met het opschrift „Van de daders". Het pakje hield in 4 nikkelen gatenschoteltjes, met een briefje, dat zij aan metaal niets hadden, doch zilver ver langden. Wie dit pakje in de bus heeft gedaan, is niet ontdekt. 14 April. De spoorwegverbinding met de havens aan den Rechter-Maasoever Is thans in zooverre voltooid, dat ware 't van de Spoorwegmaatschappij afhankelijk geweest, de exploitatie op 1 Mei zou kunnen beginnen, gelijk was vastgesteld. Men is evenwel met het bouwen der loodsen voor de verschillende firma's nog niet gereedgekomen, zoodat de werkelijke ingebruikstelling van den nieuwen spoor weg door den Boschpolder is bepaald op 1 Juni a.s. Er zijn reeds ambtenaren en beambten aangewezen, die op 15 Mei a.s. hun functies zullen aanvaarden. De nieuwe spoorwegbrug over de Schie (een werk van zeven ton naar men weet) is reeds in aanvang. De voltooiing zal nog een jaar op zich doen wachten, even wel zal men de convooien zonder bezwaar voor den gewonen dienst tot zoolang over de oude brug kunnen voeren. Numansdorp, 13 April. Zes jongens alhier gingen Zondagmiddag voor pleizier uit varen. Doordat zij noch met wind noch met stroom op de hoogte waren, raakten zij weldra aan lager wal en kwamen op de slikken voor Willemstad terecht. Vijf sprongen er uit en waadden naar den wal, maar één met het toezicht over de boot belast, wilde haar niet verlaten. Trots de waarschuwing zou hij alleen den terug tocht aanvaarden. De stroom was hem te sterk, zoodat hij opnieuw op een bank kwam. Des avonds om 8 uur werd hij uit de boot gehaald en in Willemstad onder dak gebracht, na er 6 uur op die wijze in gezeten te hebben. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 15 April. Naar wij vernemen is aan de hoofden van lagere scholen (openbare en bizondere) door het bestuur der Afdeeling Zierikzee van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies het verzoek gericht even tueel op te geven de kinderen, welke dit jaar voor uitzending in aanmerking kunnen komen. Gaarne vestigen wij er nog de aandacht op, dat elk inwoner van Zierikzee kinderen van 6—13 jaar bij het bestuur voor uitzending kan opgeven en dat het bestuur tevens bereid is voor de uitzending te zorgen van kinderen, waarvan de ouders zelf de reis- en verblijfkosten willen betalen. De kosten van verpleging be droegen voor 1907 per dag 90 cent. De opgaven moeten uiterlijk 25 April as. geschieden aan den Voorzitter der Afdeeling, den heer J. A. Spruijt. Aanstaanden Dinsdagavond zal de heer mr. L. N. Roodenburg van 's-Graven hage voor de Afdeeling Zierikzee van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lings- en Vacantiekolonies een voordracht houden. In de op 14 April j.l. te Capelle gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „de Vier Bannen van Duiveland" werd de begroo ting voor het dienstjaar 1908/9 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 39639.20$. Óp voorstel van het bestuur werd met algemeene stemmen aan den wegwerker C. Abrahamse te Ouwerkerk, die met 1 Mei a.s. eervol ontslag is verleend uit 's polders dienst, wegens hoogen leeftijd, na ruim 40-jarige trouwe dienstvervulling, een jaarlijksche toelage als pensioen uit 's polders kas toegestaan van f 200, ter wijl het bestuur toezegde in eene der volgende vergaderingen met voorstellen te komen tot stichting van een pensioenfonds voor de beambten. Bij kon. besluit is, te rekenen van 1 Januari 1907 af, aan C. Phernambucq, eervol ontslagen bediende bij het ijkwezen te Middelburg, een pensioen toegekend van f 178 's jaars, onder intrekking van het hem bij kon. besluit verleend pensioen van f 127. Het Utrechtsche Studentengezelschap „Zeeland" zal tot viering van zijn 20-jarig bestaan den 1 ln en 12n Juni op Walcheren doorbrengen. Den eersten dag wordt een bezoek gebracht aan Middelburgsche be zienswaardigheden, den tweeden dag wordt een rijtoer gemaakt door Walcheren, ge volgd door een diner, waarna een concert aangeboden door de Nijverheidsvereeniging, in den Buitentuin zal worden bijgewoond. Het kanaal Gent—Terneazen. Men verwacht, dat de kolossale werken op het kanaal GentTerneuzen, zoowel op Nederlandsch als Belgisch grondgebied, binnen enkele maanden voltooid zullen zijn. Op Belgisch gebied heeft het kanaal een breedte van minstens 97 Meter op den waterspiegel en een diepte van 8,75 M. De diepte op Nederlandsch grond gebied is dezelfde, doch op de rechte gedeelten is het kanaal daar slechts 67 M. breed. De bruggen op het kanaal hebben een doorvaartwijdte van 26 Meters. Als het kanaal geheel voltooid is, zal het waterpeil van Gent tot Terneuzen hetzelfde zijn. De „Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij" te Groede heeft Maandag haar algemeene vergadering gehouden, waarin het jaarverslag werd uitgebracht. Hieruit blijkt, dat op 857 polissen is verzekerd voor een bedrag van f 1.743.815 in de eerste, en f 1.653.465 in de 2de klasse. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een goed slot van f 799.43. Aan brandschade werd slechts f 3 uit gegeven. Tot directeur werd herbenoemd de heer J. Cappon te Cadzand. De heer A. Commergo, wonende te Eecloo, een Belgische gemeente, even over de Nederlandsche grens in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, hoopt Zondag zijn lOlen geboortedag te herdenken. Het voornemen bestaat dezen dag niet onop gemerkt te laten voorbijgaan. Dit jaar wordt het examen voor kommies bij 's-Rijks belastingen gehouden te Arnhem. Voor 120 plaatsen hebben zich 635 sollicitanten aangemeld. Zonnemaire, 14 April. Het alhier be staand zanggezelschap „Nieuw Leven" zal a.s. Maandag (2e Paaschdag) des nam. van 2—3 in de Ned. Herv. Kerk, daartoe welwillend afgestaan, eenige zangnummers ten gehoore brengen. In de op hedenmorgen gehouden vergadering van Bestuur en Ingelanden van den polder Bommenede, werd besloten den zeedijk van af Borrenbrood ter lengte van 1000 M. te verhoogen met betonwerken. In dezelfde vergadering werd de voor dracht voor één gezworene opgemaakt. Deze bestaat uit de heeren G. M. v. d. Bijl, J. A. v. d. Bijl en Joh. Berman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1