ZIERIKZEESGI1E NIEUWSBODE. Dinsdag 14 April 1908. Tweede Blad. NIEUWSTIJDIN6EN. (Z ierilizeesohe Courant). Verschijnt DINSDAODONDERDAO en ZATERDAQ. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8604. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentifnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk lot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ARGENTINIË. Ds. Van Lonkhuyzen verzoekt het vol gende mee te deelen: Ondergeteekende, zich niet in staat bevindende alle aanvragen om inlichtingen over maatschappelijke vooruitzichten hier te lande afzonderlijk te beantwoorden, bericht door deze aan belanghebbenden, dat volgens ter bevoegder plaats inge wonnen informaties, hier altijd werk vinden en goed betaald worden: allereerst flinke ambachtslieden als timmerlieden, metselaars, schilders, smeden, werktuigkundigen, bank werkers, machinisten, electriciens, ook bakkers enz. Velen kunnen tot f 7 per dag verdienen. Voorts alle soort van werklieden, boerenarbeiders, bootwerkers, fabrieks- werkers, en dergelijken. Zij verdienen f 4 per dag. Al is het leven hier duurder dan in Holland, werklieden hebben hier toch veel ruimer bestaan. Kantoor- en handels bedienden zullen het vrij bezet vinden, men kan wel terecht, maar moet soms eenigen tijd wachten. Deze laatsten moeten van alles tot hun werk behoorende, ook van het Spaansch, goed op de hoogte zijn. Landbouwers, in het bezit van f 2000 k f 3000, kunnen hier een rijke toekomst hebben. Zij doen wel met zich eerst eenigen tijd bij één der gevestigde boeren te verhuren om met de toestanden hier op de hoogte te komen. Men zij voorzichtig met aanlokkingen van kolonisatie-maat schappijen. In het algemeen is het niet aan te raden aanstonds groote families mede te brengen; men kome daar liever eerst alleen. Degelijke Hollandsche werk lieden worden hier door Hollandsche vrienden met huisvesting, taal en werk voortgeholpen. Men brenge getuigschriften of attestatie zijner kerk mede. Wie geen goed getuigenis kan bekomen blijve liever thuis. Bij mijn terugkomst in het vader land hoop ik uitvoeriger mijn indrukken over de sociale toestanden alhier weer te geven. Wie meer inlichtingen wenscht, wende zich tot den gezant der Nederlanden, Zijne Excellentie L. van Riet, Calle Bartho- lomé Mitre 441, alhier. Het adres van ds. J. van Lonkhuyzen is: Buenos-Ayres. Barracos al Nort, Calle California 779. AMERIKA. Washington, 9 April. President Roosevelt heeft een bizondere boodschap tot het congres gericht, waarin hij wettelijke maat regelen ter onderdrukking van het anar chisme verlangt en het congres de goed keuring van den advocaat-generaal voorlegt, volgens welke de postmeester-generaal gemachtigd wordt anarchistische publicaties van het postverkeer uit te sluiten. De president zal ingevolge die goedkeuring den postmeester gelasten in het vervolg geen anarchistische geschriften meer voor het postvervoer toe te laten. Hij voegt er aan toe, dat in vergelijking van de onder drukking van het anarchisme elke andere quaestie in het niet verzinkt, wat belang rijkheid betreft. De anarchist is de vijand der maatschappij, ja, van de geheele menschheid. Te Chicago hebben zich 5000 werk- loozen voor het stadhuis verzameld en gezegd, dat zij niet weg zouden gaan als zij geen brood kregen. Zij zouden zich daar laten doodhongeren. Eerst liet de overheid levensmiddelen ronddeelen, toen joeg de politie hen met knuppels uiteen. Nog heeft de band des huwelijks de dochter van senator Elkins, Katharina, niet verbonden aan den nobelen afstammeling der Abruzzen, of reeds komt een wrange smaak den zoeten appel dier hoogheid vergallen. Katharina heeft namelijk ver scheidene brieven van anarchisten te Paterson ontvangen, waarin men haar met niets meer of minder dreigt, dan haar door middel van bommen naar betere gewesten te doen verhuizen, zoo zij volhardt bij haar voornemen, een Itaüaansche prinses te worden. Als men de berichten aan een Londensch blad mag gelooven, dan heerschen er in de Amerikaansche stad Philadelphia onverkwikkelijke toestanden. Aan de Daily Mail wordt namelijk ge seind, dat er in de genoemde stad een soort paniek heerscht, wijl gebleken is, dat het politiekorps zoo goed als geheel betrokken is bij de inbraken, die in den laatsten tijd tot een epidemie waren geworden. De stad bevindt zich in handen van een kolossale misdadigersorganisatie, waar van vele leden politic-agent zijn. Vier dier heeren zijn reeds in voorarrest gezet, terwijl hun vrijlating tegen een borgtocht werd geweigerd. In 't huis van een hunner vond men een enorme massa goederen, van inbraken afkomstig. Een tweede der gearresteerde agenten legde een bekentenis af, en verklaarde, dat het geheele politie korps met misdadigers letterlijk „doorspekt" was; in zijn wijk was de helft van alle agenten in hun vrijen tijd inbreker. De directeur van den publieken veilig heidsdienst, Clay, verklaarde, dat vele poiitie-officieren in staat van beschuldiging zullen worden gesteld; drie zijn er reeds geschorst. Bij de behandeling dezer opzienbarende zaak trad als hoofdgetuige op een knaap van 12 jaar, die door de inbrekers-politie agenten, als Oliver Twist in Dickens' roman, gebruikt werd, om door smalle vensters te kruipen en de deuren te openen. In enkele staten van Brazilië heerscht hongersnood, als een gevolg van de lang durige droogte. Veel vee is door gebrek aan water omgekomen. Vooral in den staat Parahybo doen de gevolgen der droogte zich scherp gevoelen. Ook in de staten Ceara en Rio Grande do Norte heeft de bevolking te lijden. De regeering hoopt door de voltooiing der bevloeiingswerken, die in aanleg zijn, dergelijke tegenslagen, althans voor het vervolg te kunnen voorkomen. SPANJE. In Spanje is het plotseling weer winter geworden. Op verscheiden plaatsen ligt de sneeuw voeten hoog. De koning, die gisteren per auto naar La Granja wilde gaan, moest wegens geweldige sneeuw stormen rechtsomkeert maken. Noordelijk Spanje wordt bovendien door overstroo mingen geteisterd. De sneltrein Madrid— Santander bleef onderweg steken, doordat de spoordijk weggeslagen was. Het ver keer staat bijna geheel stil. ITALIË. Rome, 10 April. De minister van Buitenl. Zaken heeft van den Italiaanschen consul te Aden bericht ontvangen, dat 18 dagen geleden een aantal derwissen het sultanaat Obbia binnendrongen, 41 mannen, 28 vrouwen en 31 kinderen doodden, en 3500 stuks vee bult maakten. De troepen van den sultan, die tegen hen werden afgezonden, kregen bij het nu volgend gevecht 12 dooden en 31 gewonden, terwijl de derwissen 90 dooden en 40 gewonden telden. Mussl, de juwelier van het koninklijke Itaüaansche hof, heeft van den koning, de koningin en de koningin-moeder belangrijke bestellingen gekregen, in verband met het aanstaande huwelijk tusschen miss Elkins en den hertog der Abruzzen. Koningin Margareta, die een bewonde renswaardige collectie oude kant bezit, moet voornemens zijn, er een paar stukken van aan de aanstaande hertogin cadeau te geven, voor haar trouwjapon. Men weet nog niet zeker, of het huwe lijk te Rome of in Piémont zal worden voltrokken; maar stellig zullen de jong gehuwden naar Rome komen en de kamers, die zij in het Quirinaal zullen betrekken, worden reeds gedécoreerd, onder persoonlijk toezicht van de koningin. Deze vertrekken zijn dezelfde, die des tijds door koning Humbert en koningin Margareta werden bewoond. Zij hebben leeggestaan sedert de vreeselijke tragedie van Monza, en omvatten tien prachtige zalen, uitziende op de kade, tegenover het Quirinaal en de St.-Pieterskerk. ZWITSERLAND. Uit Genève wordt bericht, dat Lucchenl, die tien jaar geleden de Keizerin van Oostenrijk heeft vermoord, in de gevangenis krankzinnig is geworden. Ook zou hij lijden aan algemeene verlamming. De dokters denken, dat hij 't niet lang meer maken zal. ENQEL&ND. Te Londen werd dezer dagen een 24-jarige Russische prins, Sergius Urusoff jenaamd, gearresteerd, omdat hij zich te 3arijs door bedrog wederrechtelijk goederen had toegeëigend. Volgens de Londensche bladen, heeft dit jongmensch reeds een zeer bewogen leven achter den rug. In Juni 1907 werd hij te Parijs, wegens diefstal, bij verstek tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij bewoonde met zijn echtgenoote in de Fransche hoofdstad een prachtig huis, en beweerde over een jaarlijksch inkomen van f 240,000 te kunnen beschikken. Op een goeden dag bleken de vogels echter gevlogen te zijn; en een huiszoeking bracht aan 't licht, dat het grootsche gebouw allerarmoedigst gemeubileerd was. Alleen de vestibule had men vorstelijk ingericht, om den credi teuren zand in de oogen te strooien. Madame Urusoff beweert trouwens, een Turksche prinses en een nicht van den sultan te zijn. Den 25sten Juli 1904 trouwden de jongelui te Londen. Men zegt, dat zij de gescheiden echtgenoote van een Turkschen prins is, en uit diens harem ontvluchtte. In de registers van den burgerlijken stand staat zij geboekt als Cheref Hilmy Guirsdy Zade, 24 jaar oud, dochter van den overleden generaal Zade, vleugel-adjudant van den sultan. Ze ont vluchtte uit Konstantinopel, als bedelares gekleed, en werd door een goedhartig kapitein meegenomen naar Marseille. FRANKRIJK. Parijs, 10 April. Dc wet op den over gang van de geestelijke goederen werd heden in den door den Senaat goedge- keurden tekst aangenomen met 364 tegen 129 stemmen. De wet op de amnestie, mede door den Senaat goedgekeurd, werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna nam de Kamer de regeling van het posttarief voor dagbladen aan. DUITSCHLAND. Men meent nu in Duitschland eens een verrader ontdekt te hebben. Een luitenant te Metz gaf meer geld uit dan hij in de oogen zijner kameraden kon bezitten. Op een goeden dag was bij verdwenen, tege lijk met zijn liefje, met wie hij samenwoonde. Er werd een huiszoeking gehouden en het bleek dat twee stukken een cavalerie regiment en een rapport over de Duitsche mitrailleuse die in des luitenants bezit moesten zijn, ontbraken. Zooals men denken kan wordt er vermoed, dat zij door tusschen- komst van het liefje aan een vreemde mogendheid verkocht zijn. Die meening wordt nog versterkt door de verklaring van een kapper, die zeer in de vroegte een automobiel heeft gezien, waarin de luitenant en de dame zaten. Drie heeren kwamen de auto tegemoet; deze hield stil en een pakje ging over uit de hand der dame in die van de heeren. Dat gaf te denken! BELGIË. Brussel, 10 April. De eerst voor eenige dagen uit Italië teruggekeerde koning Leopold is vanavond over Parijs naar de Riviera vertrokken, waar hij een maand blijven zal. Antwerpen, 10 April. Een aantal van de voornaamste diamantfirma's uit Ant werpen, Amsterdam en New-York hebben alhier een commissie in het leven geroepen ter bescherming van den diamanthandel. Een mijnwerker van Grivegnée, bij Luik, vond op een afgelegen plaats, tegen een muur, een lijk liggen, waar het hoofd af was. Verschrikt ging hij andere personen en de politie verwittigen en bij onderzoek bevond men, dat het hoofd van de romp was gerukt. De haarhuid en de hersens kleefden tegen den bebloeden muur; vier meters van daar lag een stuk van den schedel, wat verder een oor, kortom, het tooneel was akelig. Men doorzocht de kleeren van den doode, maar men vond niets, dat hem kon doen herkennen. Hij droeg op zak niets dan een revolver, een mes en twee zak doeken. Horloge of portemonnaie waren niet te zien. Naast 't lijk lagen een overjas en een hoed, dragende het handelsmerk van een huis te Brussel. Men onderstelt, dat de ongelukkige zich het hoofd heeft doen uiteenspringen, door middel van een dynamietpatroon, die hij in den mond heeft gestoken. NEDERLAND. Amsterdam, 11 April. Het Amsterdam- sche publiek kon zich gisteren aan een bizondere merkwaardigheid vergasten. Een neger-kok van een der West-Indische booten kwam zich in het huwelijk begeven met een Amsterdamsch meisje. Het paartje zag er „tip-top" uit en het feit dat de bruigom wat donker van huid was, deed aan 's mans deftig uiterlijk niets af. Zijn gekleede jas zat hem keurig en zijn boord leek alleen wat witter dan van ons bleeke zonen van het koude Noorden. Natuurlijk groote oploop bij het stadhuis. Utrecht, 10 April. De heer R., die van hier naar Hilversum reisde, liet in de 3e kl. wachtkamer aan het station Maliebaan een pak effecten ter waarde van f 17,400 liggen. Bij aankomst te Hilversum ontdekte hij zijn verlies. Gelukkig was onderwijl het verlorene door een beambte gevonden, die het aan den stationschef overhandigde, waarna de effecten op telegrafisch verzoek aan den eigenaar werden teruggezonden. De brenger ontving een goede belooning. 's-Gravenhage, 11 April. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de graanmaga- zijnen van de firma Joh. Blonk en Co., Looijerstraat alhier. Na door een poort in de Doubletstraat over een hooge houten schutting te zijn geklommen, hebben zij vermoedelijk, na vooraf de pennen uit de hengsels te hebben genomen, 'n groote staldeur met breekijzers uit het kozijn ge wrongen, zijn zij vervolgens den paarden stal doorgegaan, op de plaats gekomen, welke overdekt is, en hebben toen de breekijzers tusschen 2 groote schuifdeuren gedrongen, waardoor zij toegang hadden tot het groote magazijn, waarin zich de kantoren bevinden. De cassa werd ver broken, waaruit de inhoud, ad f 30 aan pasgeld, werd medegenomen, behalve de centen. Voorts werd een lessenaar open gebroken, waarin de kas van den bediende, doch van de daarin aanwezige rolletjes centen was men blijkbaar niet gediend. Uit het bureau van één der patroons werden 10 gouden tientjes vermist en eenig kleingeld. Een brandkast werd voorts omverge worpen op een dikke mat en kleeding- stukken en in den onderkant van die kast een gat van 6 c.M. diepte geboord, zonder dat zij er evenwel een opening in hebben kunnen maken. Daar de firma niet tegen inbraak ver zekerd is, lijdt zij door een en ander (diefstal en vernieling) nogal groote schade. Een tiende ministerieVolgens Het Centrum zouden er plannen bestaan, om voor de verschillende takken van onderwijs een afzonderlijk departement te vormen. Dus weer zooveel traktement en pensioen meer te betalen. Rotterdam, II April. Op den Schie- damschedijk, ter hoogte van de Jan Slijpen- steeg, geraakte gisterenavond halfzeven de 4-jarige Johanna Marie Albertina van Ingen, terwijl zij op straat aan het spelen was, onder tramwagen 134 van lijn 7. De wagenbestuurder remde oogenblikkelijk, zoodat het kind niet met de wielen in aanraking kwam, doch helaas toch bekneld geraakte onder den baanschuiver. Dadelijk werd het zwaar gewonde meisje opgenomen en binnengedragen in de Schotsche apotheek van den heer J. H. de Richemont, waar dr. Van 't Hoff ter hulp werd geroepen, doch slechts den dood kon constateeren, tengevolge van schedelbreuk. Per lijkkoets van den ontsmettingsdienst werd het lijkje naar de ouderlijke woning overgebracht. Volgens ooggetuigen had de wagen bestuurder geen schuld aan het ongeval. Gisterenavond hadden alhier twee jongens zich een lang touw om het lijf gebonden om daarmede andere jongens spelenderwijs te vangen. Onverwachts, en tegen hunne bedoeling, vingen zij in hun touw twee paarden, gespannen voor een vleeschwagen van het Abattoir. Tegen zulk een weerstand waren zij echter niet opgewassen, en beiden werden over de straat geslingerd met het ongelukkig gevolg, dat de één den wagen over de borst kreeg en de ander een trap van een paard. De eerste werd naar het ziekenhuis, en de andere naar de ouderlijke woning overgebracht. Dinteloord, 11 April. De slagers onzer gemeente hebben hedenmorgen hunne jaarlijksche gewoonte weer gehandhaafd. Prachtexemplaren van slachtvee, versierd met rozen en palm, werden door de straten geleid en hielden bij tusschenpoozen voor de herbergen stil, om belangstellenden naar buiten te lokken en niet het allerminst om de ingezetenen voor het a.s. Paaschfeest tot het gebruik van een extra stukske vleesch aan te sporen. - Een gevaarlijk spelletje Donder dag j.l. vermaakten eenige kinderen zich op het erf van den landbouwer B. B., met de ros eener dorschmachine. Het ongeluk wilde, dat de werf jongen er tusschen bekneld geraakte en zoodanig aan één der beenen werd gekneusd, dat hij per rijtuig moest thuis gebracht worden. Oud-Beierland, 10 April. Donderdag vervoegde zich, naar men meldt, een vrouw ten kantore van den deurwaarder Den Boer alhier, om een vordering ad f 1223 te betalen. Nauwelijks had de deurwaarder het stuk gekregen of zij trok hem dit uit de handen, scheurde de onder- teekening er af, en slikte dat in. Van dit geval werd terstond aangifte gedaan en proces-verbaal opgemaakt. Prov. Statenverkiezing. Rotterdam, 10 April. Bij de gehouden herstemming voor een lid der Prov. Staten is gekozen rar. C. P. Zaaijer (lib.) met 2027 van de 3832 uitgebrachte geldige stemmen. Mr. L. R. H. Regout (r.-k.) had 1805 stemmen. ATJEH. Atjehsdie bannelingen. De aan Toenkoe Poetroë, echtgenoote van den naar Ambon verbannen pretendent-sultan van Atjeh, tot dusver toegekende onder stand van f 50 's maands, is met Februari gebracht op f 250, meldt de Preangerbode, terwijl de onderstand aan Toeankoe Moe- hamad Dawot en een vorstentelg, Toean koe Oesen, groot f 1200 en f 400, nu zijn gebracht op f 700 en f 200. Uit zeer vertrouwbare bron schrijft De Avondp. vernemen wij thans, dat het onderzoek van Gouv.-Gen. Van Heutsz in Atjeh zelf voor dezen diep-teleurstellend is geweest; vooral door zijn onoordeel kundig doorgevoerd boetestelsel heeft gouverneur Van Daalen tal van goed gezinde hoofden tot vijanden gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk treedt gouverneur Van Daalen dan ook af om te worden ver vangen door overste Swart, den tegen- woordigen gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden; Gemengd Nieuws. Een brutalen gauwdievenstreek heelt een jongmensch uitgehaald, die in den nachttrein van Breslau naar Berlijn stapte. Hij trad, kort vóör het vertrek van den trein, in een eerste-klasse-coupé, sloot onmiddellijk vriendschap met de overige rei :ig;rs en trakteerde hen op chocolade tabletjes. Kort na het nuttigen daarvan vielen de menschen in slaap. Toen zij weer wakker werden, bevonden zij zich van al hun bagage en geld beroofd, en was het vriendelijk jongmensch verdwenen. Één van de reizigers was een portefeuille met een half millioen mark kwijt. Over een merkwaardig gevecht tusschen ooievaars en katten lezen wij in een Duitsch blad: In een voorstad van Hannover bevindt zich een hofstee, waarop sinds vijf jaar een ooievaarsnest staat. Laatst, op een zonnlgcn dag, had zich de kat van den boer, tijdens de afwezigheid der vogels,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5