ADVERTENTIEN. vernemen, daartoe hare toestemming ge geven. Stavenisse. Aangenomen het beroep als predikant naar de Ned. Herv. Gem. alhier, door ds. J. Kamsteeg, thans te Sirjansland. Beroepen bij de oud-Geref. Gem. te Meliskerke ds. H. Roelofsen te Goes. Tholen. Door een lid der oud-Geref. Gem. alhier is aan den kerkeraad dier gemeente ten geschenke aangeboden een compleet zilveren avondmaalstel, welke gift voor de gemeente in dank aanvaard is. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Amsterdam deed Vrijdag uitspraak in de zaal: der exploitanten van het speelhuis Zum Löwen in de Warmoes straat aldaar, beklaagd van het geven van gelegenheid tot hazardspel, welke over treding door de politie op zeer moeilijke wijze, door over daken te klimmen, werd geconstateerd. Met vernietiging van het vonnis var den kantonrechter, die allen 6 en 3 m ïen hechtenis oplegde, veroordeelde de *~cht- bank twee hunner tot 3 maanden hechtenis, twee andere tot f 1000 boete, subsidiair 2 maanden hechtenis, en nog anderen tot f 300 boete, subsidiair een maand hechtenis. De beide laatsten fungeerden als bankiers bij het roulettespel. Dinteloord. Woensdag j.l. werd voor 't kantongerecht te Zevenbergen behandeld, de zaak van het bestuur van den Konings oordpolder contra den landbouwer J. M. Deze had n.l. het vorige jaar ongevraagd de helling van den dijk, die als afsluitdijk van genoemden polder dient en aan de Rozendaalsche Vliet grenst, omgeploegd en alzoo in bouwland herschapen. Na beide partijen gehoord te hebben, werd J. M. in het ongelijk gesteld en was de eisch: den dijk in den ouden toestand brengen en eene boete van f50. Voor de rechtbank te Winschoten is behandeld de zaak tegen den landbouwer T. te Vlachtwedde, die ds. Le Roy aldaar beschuldigd had gelden, welke hem voor het Nederlandsch Zendelinggenootschap waren afgegeven, te hebben achtergehouden. Wegens aanranding van de eer en den goeden naam van ds. Le R., werd tegen T. een boete van f 10 geëischt of 10 dagen hechtenis. In deze zaak werd o. a. gehoord de voorzitter van het Zendelinggenootschap te Steen wijk. Een talrijk publiek woonde de terecht zitting bij. Voor de Bredasche rechtbank werd de zaak behandeld tegen W. H. K., kommies der belastingen te Tilburg, die onlangs ter terechtzitting in hechtenis werd genomen, onder verdenking een valschen eed te hebben afgelegd als getuige in een straf zaak tegen een vriend, die beklaagd was van mishandeling van een hondje. Beklaagde had toen hardnekkig volge houden, dat niet zijn vriend, maar hijzelf (beklaagde) het hondje had getrapt. Tegen beklaagde, die over eenigen tijd in het huwelijk zou treden, eischte het O. M. een gevangenisstraf van één jaar en 6 maanden. De verdediger pleitte vrijspraak. O N D E R W IJ S. Zierikzee, 13 April. In het mooie en doelmatig ingerichte Roomsch-Katholieke schoolgebouw alhier werd Zondag aan ouders of voogden van leerlingen, die genoemde school bezoeken, gelegenheid gegeven kennis te nemen van het school werk door hun kinderen of pupillen in het afgeloopen leerjaar gemaakt. Ook wij waren daartoe in de gelegenheid gesteld, en maakten daarvan gaarne gebruik. Wij verkregen door het schriftelijk werk, dat wij in de schoollokalen te zien kregen, een zeer gunstigen indruk van den loop van het onderwijs in de verschillende zes klassen en van de praktische methode, die er gevolgd wordt. De kinderen leeren in de hoogste klasse zich reeds oefenen voor het leven door het schrijven van nota's, kwitanties, brieven, briefkaarten, adressen enz., waarvan het groote nut zeker door niemand zal betwist worden. De school, rijkelijk van leermateriaal voorzien, wordt door 120 kinderen bezocht. Aan het hoofd er van staat de heer De Boer, terwijl het verdere onderwijzend personeel bestaat uit één onderwijzeres en twee onderwijzers. Renesse. De onderwijzers der Afdee- ling „Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond.-Genootschap hield Zaterdag een ver gadering, waarin, na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, de leesbeurt vervuld werd door den heer H. W. Poldermans van Noordwelle, die zijn hoorders vergastte op een korte doch duidelijke behandeling van de Middellandscne Zee, hare even redige verdeeling en bekkens, gunstig voor de daarom en daarin gelegen landen, eilanden en schier-eilandenhare door haar breedte zeer gunstige ligging, van zoo groote beteekenis voor de noordelijk en zuidelijk gelegen vastelanden; hare verbinding door de Roode Zee va twee groote zeeën; de goede kustontwikheling in het noorden, allen factoren, waardoor de Middelandsche Zee het centrum was en moest zijn voor de ontwikkeling en beschaving der volken uit de oudheid, der middeleeuwen en ook thans nog voor de handeldrijvende natiën. Spreker oogstte den dank in der ver gaderden. De volgende bijeenkomst werd bepaald op 9 Mei e.k. Kortgene, 10 April. De tentoonstelling van het werk der leerlingen van de Ambachtsteekenschool alhier, heden ge houden werd schaars bezocht door particulieren. De toekenning der door de vereeniging uitgeloofde prijzen was voor de beoor- deelings-commissie een moeilijk werk daar verschillende leerlingen van bijna gelijke kracHt bleken te zijn. De uitslag was, dat de prijs voor de le klasse (handteekenen) werd toegekend aan den leerling L. v. d. Linde W.Lz. alhier, en van de 2e klasse (hand- en bouwkundig teekenen), de le aan den leerling M. Kievit Cz. te Colijnsplaat en de 2e prijs aan Abr. Abrahamse Lz. te Wissenkerke. Vanwege het bestuur werd bovendien een aanmoedigingsprijs toegekend aan den leerling M. J. de Looff L.Mz. te Kamper land, voor den betoonden buitengwonen ijver, zoowel in zijn werk, als in het trouw bezoeken der school, terwijl aan den leerling G. A. de Regt Dz. te Wissen kerke, die dezen winter enkel den cursus van het bouwkundig teekenen had gevolgd en dus bij de toekenning der prijzen niet in aanmerking kon komen, een loffelijk getuigschrift voor zijne bouwkundige teekeningen werd uitgereikt. Dordrecht, 10 April. In één der lokalen van de Ambachtschool alhier is gisteren de jaarlijksche tentoonstelling geopend van werkstukken der leerlingen, ditmaal tevens ter gelegenheid van het 25-\arig bestaan dezer school. In 1883 op kleine schaal opgericht, met een gemeentelijke subsidie van f 1000, is deze i school thans geworden één met ruim 140 leerlingen, en ondergebracht in een ruim gebouw, dat door de gemeente is gesticht. De gemeente verleent tegen woordig een subsidie van f 5000 's jaars (voor het gebouw betaalt de vereeniging f 2000 huur); het Rijk subsidiëert met f 7500, de provincie met f 1750, enz. enz. De voorzitter van het Ambachtsschool bestuur, de heer M. L. C. Staring, opende de bijeenkomst, waar vele autoriteiten, o. a. burgemeester en wethouders, raads leden, de inspecteur van het ambachts- onderwijs, stichters van de school, vertegenwoordigers van vereenigingen tegenwoordig waren. De heer Staring schetste het ontstaan en de geschiedenis der school, en besloot met waardeerende woorden tot den directeur, den heer M. J. van Dijke, die sinds de oprichting aan het hoofd der school heeft gestaan, en aan den heer Noteboom, die mede 25 jaar als onderwijzer in het timmeren aan de inrichting is werkzaam geweest. Namens het bestuur der school werd den heer Van Dijke aangeboden „Oude Binnenhuizen in Nederland", en aan den heer Noteboom een armstoel. Namens den „Bond van Directeuren van Ambachtsscholen" sprak de heer J. Harte, uit Breda, die den heer Van Dijke twee etsen van Maris aanbood. Ook de oud-leerlingen der school lieten zich niet onbetuigd. Zij boden een enveloppe aan, met den inhoud waarvan de technische bibliotheek der school kan worden verrijkt. Ook de heer De Groot, de inspecteur van het ambachtsonderwijs, voerde het woord. Ten slotte sprak de burgemeester, de heer H. J. Wichers, die wees op den vooruitgang van het vakonderwijs in de jongste kwarteeuw. Na zijne gelukwenschen aan bestuur, directeur en leeraren, ver klaarde spreker de tentoonstelling geopend. Deze is ditmaal iets grooter dan anders, wijl ook oud-leerlingen werkstukken hebben ingezonden. Visscher ij - Berichte n. Door de Visschersvereeniging „Helpt Elkander" te Tholen, en de „Vereeniging Algemeen Schippers- en Visschersbelang" te Bruinisse, is gezamenlijk een request gezonden aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, houdende verzoek, om het visschen van mosselen en mossel zaad op de Zuiderzee voor stoombooten te verbieden. Adressanten gronden hunne bezwaren daartegen op het feit, dat alsdan door zeilvaartuigen niet voldoende meer gevangen kan worden om een reis naar de Zuiderzee nog eenigszins loonend te doen zijn. Bovendien is het visschen op de Zeeuwsche z.g. „Vrije" banken voor stoombooten verboden, en op de Zuiderzee kan door iedereen naar mosselen en mosselzaad gevischt worden. Gemengd Nieuws. Van een Tilburger, die voor eenigen tijd met een gezelschap den tocht naar Canada ondernam, ontving de N. Tilb. Ct. volgend bericht, d.d. 27 Maart uit Galgarië verzonden ,Wij zijn allen gezond en wel 27 Maart om 9 uur 's morgens te Galgarië aange komen. Heel Canada door hebben we niet dan sneeuw gezien. In Galgarië heeft het pas 3 dagen geleden gesneeuwdin Mon treal lag de sneeuw 1 M. dik. De streek is anders gezond, met een prachtigen hemel. De huizen zijn hier alle van hout, maar lief van structuur. Netheid laat zich duur betalen; mijn baard kostte me vanmorgen 62\ cent (Hollandsch)". Keuringsmisère. Het Nieuwsblad van het Noorden schrijft: Een niet onverdienstelijke bijdrage tot het vraagstuk der afkeuringen van miliciens, waaruit ten duidelijkste blijkt met hoeveel bedrog en onwil de militaire autoriteiten en vooral de geneesheeren-keurders dikwijls te worstelen hebben, is het volgende, dat ons uit goed ingelichte bron werd mede gedeeld. Een milicien van de laatste lichting, te Groningen in garnizoen, beweerde dat zijn oogen slecht waren en hij er niet voldoende mee kon zien. Een onderzoek door een deskundigen arts gaf omtrent het gebrek geen licht. Men vermoedde, dat de man veinsde, maar kon. het hem niet bewijzen. Hij werd dus opgezonden naar het instituut voor ooglijders te Utrecht ter observatie. Maar ook daar werd men niet wijzer, de milicien bleef zich half blind houden en de dokters bleven aan die blindheid twijfelen. Totdat één hunner een truc bedacht. Hij ging op zekeren morgen naar den milicien, gaf hem een papier en zei„Je bent afge keurd, lees nu deze verklaring maar even voor, en teeken haar, dan kan je gaan". De milicien liep er in. Hij las en zit nu te brommen voor al den last en de moeite, die hij den dokters heeft veroorzaakt. Nog een ander geval Een milicien simuleerde een slappen linkerarm te hebben. Ook dit duurde dagen en dagen tot hij eindelijk het telkens geobserveerd worden moede, door de mand viel en aan een sergeant-majoor bekende, dat zijn broer hem theorie had gegeven en hem had verteld hoe hij moest handelen om vrij te komen. Deze delinquent stond deze week terecht. Weer een ander deed alsof hij X-beenen had. Ook bij hem had de dokter dagen lang werk, voor geconstateerd kon worden, dat hij veinsde. Ook hij had theorie gehad van 'n ander. Domme jongens toch! maar ook: wat 'n geduld hebben die doctoren toch noodig bij zulke individuen - Een tweetal Engelsche rechters, die te Cardiff zitting hebben gehouden, hebben dezer dagen bij de berechting van een aantal gevallen van straatroof met geweld pleging de kat *met negen staarten weer in eere hersteld. Niet minder dan 14 beschuldigden zijn door hen, behalve tot flinke gevangenisstraffen, ook nog tot het ontvangen van een zeker aantal zweepslagen veroordeeld. In de Engelsche bladen hebben die vonnissen aanleiding gegeven tot beschouwingen over de wenschelijkheid en het nut van lijfstraffen. Daar zijn Engel- schen, die herleving van de toepassing van de fijfstraf ten strengste afkeuren, maar er zijn er, blijkens de bladen, toch nog meer, die het optreden der beide rechters goedkeuren en zich veel voorstellen van de afschrikwekkende gevolgen, die de toe passing van de „kat" zal hebben. Zij meenen, dat voor woestelingen en gewelde naars een geeseling de meest gepaste straf is, die meer afschrikwekkend zal werken dan gevangenisstraf, waarvoor de mis dadigers niet zoo bevreesd zijn. Dezelfde argumenten dus die ook elders, in Zweden en Denemarken bijv., door de voorstanders van de wederinvoering der lijfstraffen worden gebruikt. TELEQR AMMEN. Oud-Vossemeer, 13 April. Een achtjarig dochtertje van een veld- arbeider te Oud-Vossemeer kwam heden morgen waarschijnlijk in aanraking met een gloeiende kachel of brandend vet, waardoor de kleertjes vuur vatten. Het kind snelde bij buren binnen, omdat de moeder afwezig was om boter te halen. Onmiddellijk beproefde men de vlammen te dooven, maar het kind was inmiddels zóó met brandwondefi overdekt, dat de toestand hopeloos is. Middelburg, 13 April. Acte-examens Lager Onderwijs. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren J. Hoek, Y. Goinga, C. Bouterse, allen te Middelburg; J. J. Laernoes, K. Mulder, beiden te Vlissingen. 's-Gravenhage, 13 April. De Staten vart Noord-Brabant verkozen tot lid der Eerste Kamer in de plaats van wijlen den heer Van Zinnicq Bergman, jhr. mr. F. K. A. Verheijen, met 44 van de 56 stemmen. De oud-minister Harte van Tecklenburg had 11 stemmen. Rotterdam, 13 April. GRANEN. Buitenlandsche, stil. Meel, f 12|, kalm. Binnenlandsche Tarwe, f 8,75 k f 10,40. Rogge, f 6 k f 6,50. Haver, f 7,65 k f 8. Witte Boonen, f 8 f 9,50. Bruine Boonenf 8,50 k f 13. Erwten, f 9 k f 9,75. Maïs, f 157 k f 158. Kanariezaad, f 6,75 k f 7,75. Vlas. Op het land weinig handel. Aanvoer op de markt 13004 steen blauw, 32 k 45 stuivers; 5400 steen Groninger, 38 k 42 stuivers; 800 steen geel, onverkocht 5112 steen wit, 27 a 33 stuivers, grooten- deels opgeruimd. Lijnzaad, kleine aanvoer, f 6 a f 8,75. Eieren. Zeeuwsche f 3,60 a f 3,80; Over- maassche f 3,80 k f 4. Aardappelen, weinig aanvoer, veel vraag, Zeeuwsche blauwe f 2,80 a f 3; bonten 12,60 kt 2,80; Geldersche f 2,10 a f 2,30 Brielsche kralen f 2,75 a f 3. VEE. Aanvoer 475 Runderen, 30 k 36 ct., redelijk. 380 Kalveren, 42\ k 55 ct., redelijk. 200 Schapen of Lammeren, 21 a 26 ct., Lammeren, 27 k 29 ct., matig. 1007 Varkens, 22\ k 24\ ct., lichte 21 a 22 ct., vlugge handel. Ingezonden Stukken. St.-Maartensdijk, 9 April 1908. WelEd. Heer Redacteur Gaarne zoude ik het onderstaande geplaatst zien in UEds. blad. Reeds twee malen is in de gemeenteraadszitting alhier gehandeld over de al of niet sluiting der herbergen op Zondag, naar aanleiding van een adres, ingekomen bij het Dagelijksch Bestuur, onderteekend door circa 200 ingezetenen. Diegenen die zich beijverd hebben die 200 adressanten bij elkander te zoeken, is het natuurfijk vooral te doen Bacchus te bestrijden, en ik mag ook aan nemen om de Zondagsrust te bevorderen. Onder de personen die genoemd adres hebben opgesteld, zijn er mannen, die heel wat aan durven. Welnu, laten die personen probeeren op een andere manier den drankduivel te lijf te gaan, opdat er ook gedurende de werkdagen tegen den drank kan gewerkt worden. Waarom geen afdeeling van een geheelonthouders-vereeniging in deze gemeente opgericht? Door bijeenkomsten te houden over de drankbestrijding, en het ver spreiden van geschriften, zou er misschien kans tot oprichting eener afdeeling zijn. Toch betwijfel ik het, of wel één der adressanten zulk een werk zou aandurven. Wanneer het plan bij sommigen mocht bestaan, breng ik hen onder het oog, eerst zelve afschaffers te worden. EEN GEHEELONTHOUDER. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 2 April. Een dochter van W. Roskam en E. Berre- voets. 3 zoon M. van den Boom en M. C. Zorge. 6 dochter I. L. van de Vate en J. de Feiter. 7 P. van der Werf en A. Koopman. 7 „I. van der Wekken en K. Fondse. Gehuwd: 8 April. H. de Ble, 35 j., j.m. en J. M. van de Vate, 34 j., J.d. Overleden: 2 April. J. de Vries, 68 j., man van L. Peute. 3 m C. van der Voois, 81 j., laatst weduwn. van C. Stiphoudt. 4 P. van den Boom, 1 d., z. 5 J. Krijger, 78 j., laatst weduwn. van H. Weda. 8 M. Kodde, 63 j., laatst wed. van A. M. Bil. 9 W. C. van der Maas, 2 m., z. Burgerlijke Stand van Noordgouwe. 12 Jan. 13 9 Febr. 10 17 Jan. 1 Jan. 14 2 Febr. 19 1 Maart. 2 le kwartaal 1908. Geboren: Martinus, z. van A. C. Kurvink en M.J. van Dommele. Johannes, z. van W. J. de Keijzer en Schiettekatte. Cornelis, z. van Kr. Quaak en W.de Graaf. Bartel Jakobus, z. van P. Stoel en W. van der Have. Frans Willem, z. van D. Bienefelt en C. E. Houdkamp (van Eikerzee). Sara, d. van J. Viergever en M. Hoekman. Kornelia, d. van A. van der Cingel en H. Soetens. Anna, d. van J. van IJsseldijk en A. A. Bodbijl. Leendert, z. van Wilhelmina Braber. Gehuwd: Kornelis Moermond, 23 j. en Elizabet van Burg, 24 j. Overleden: Lena Oole, 73 j., wed. van D. Viergever. Elisabeth Klink, 80 j., wed. van L. van Gastel. Anna van As, 71 j., wed. van J. Folmer. Hendrina v. d. Bogerd, 87 j., wed. van B. Dalebout. Frans Willem Bienefelt, 8 d. (v. Eikerzee). Kornelis Quaak, 3 w. Elizabeth Dekker, 76 j., wed. van J. Speelman. Neeltje Laban, 76 j., wed. van Job van Graafijland (te Loosduinen). Burgerlijke Stand van Poortvliet. Maart 1908. Geboren: Marinus Jacobus, z. van C. A. Ista en D. E. v. d. Graaf. Adriana Cornelia Apollonia, d. van A. J. v. d. Berg en A. C. Lukaart. lozua Pleter, z. van J. C. Vos en B. G. Bijl. Leendert Cornelis, z. van M. C. Overbeeke en Chr. v. d. Graaf. Willemina Maria, d. van C. L. v. d. Klooster en W. Anthonisse. Hendrik Cornelis, z. van J. v. Dijke en J. C. Quist. Adriaan Marinus, z. van G. M. van As en M. W. Jasperse. Jan Willem, z. van A. v. d. Slikke en A. C. v. Nieuwenhuijzen. Cornelia Elizabeth, d. van M. W. Kesteloo en N. v. d. Werf. Gehuwd: Jan van As, j.m. te Scherpenisse en Cornelia Tichem, j.d. te Poortvliet. Guiljam Sakko, wedn. van Janna Pape en Christina Luijk, j.d., beiden van Poortvliet. Overleden: Maris, z. van Cornelia Adriana Overbeeke. jozua Pieter, z. van Jozua Cornells Vos en van Bartelina Geertruide Bijl. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEYlaarüT 13 April. De barge „Eustace", kapitein J. Boatwright, van Teignmouth naar Bonn. Zoo de Heere wil, hoopt onze ge liefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder MARIA VERHOEK, wed. van J. van den Berge, Donderdag 16 April haren 93-jarigen Geboortedag te her denken. Bruinisse, April 1908. Hare dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Ondertrouwd: TONIS J. JONKER en KLASINA P. DE ROO. Dreischorl Renesse, Eenige kennisgeving. 10 April 1908. Ondertrouwd JOHs. ANTHs. ENGELVAART Pz. en EVA KOEMAN Jd. St.-Filipsland, Stavenisse, 10 APnl 1908' Getrouwd: MARTINUS DE ROO en WILLEMINA S. BOOT, die, mede namens wederzijdsche Familie, hun dank betuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Renesse, 10 April 1908. Buroh, Heden overleed onverwachts, tot onze diepe droefheid, onze innig- geliefde Echtgenoote en Moeder Cornelia Hester van den Thoorn, in den ouderdom van 71 jaren. Zierikzee, 10 April 1908. M. COUVÉE. J. G. COUVÉE. C. J. COUVÉE. Heden overleed tot onze diepe droef heid, zacht en kalm, mijn geliefde Echtgenoote en der Kinderen zorg dragende Moeder en Grootmoeder, Adriana Bierens, in den ouderdom van 66 jaar en 3 maanden. Oud-Vossemeer, 11 April 1908. P. RIJSTENBIL en Kinderen. Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen, na een kortstondig lijden van slechts 14 dagen, ons inniggeliefd Zoontje, Broertje en Behuwdbroertje Joost Cornelis, in den jeugdigen leeftijd van bijna 10 jaren. Kerkwerve, 13 April 1908. C. J. VAN BURG. E. VAN BURG-vau Burg, Kinderen en Behuwdzoon. Met deze betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de vele bewijzen van deelnenrng, bij het overlijden van ons innig geliefd Zoontje ondervonden. Zierikzee, 13 April 1908. J. LOKKER. M. C. LOKKER-Verton. Liberale Kiesvereeniging te ZIERIKZEE. VERGADERING van Afd. A en B, op Donderdag 16 April 1908, des avonds 8 uur, ten huize van den Heer Adriaanse (bovenzaal). Agenda: Rekening 1907. Benoeming Bestuurslid. Namens het Bestuur: H. PO LV LI ET, Secretaris. Opgaaf van Kolen, voor de komende lading, te doen bij den Boekhouder tot 25 April a.s. HET BESTUUR. /Telegenheid om Uien te verzenden, voor vl rekening afzenders. Inlichtingen geeft J. DE VLIEGER, Nieuwe Haven, Zierikzee. Wegens het Paaschfeest is onze winkel gesloten van Woensdag 15 - tot en met Don derdag 23 April. S. TROINPETTER-DE JONG, Melkmarkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2