NIEUWSBODE. Dinsdag 14 April 1908. Eerste Blad. (Z ierikzeesche C o u r a n t). B ERICH T. H.H. Correspondenten, Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor tiqt buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 83ste JAARGANG. No. 8604. De prijs per 3 maanden is f f 1,60. ,30, franco per post Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Oirecteur: A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdagvan 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Het jongste hoofdartikel in het anti-revolutionaire orgaan van deze eilanden, geelt ons, in verband met hetgeen wij reed, geschreven hebben, geen aanleiding daarop Ie antwoorden. De Redactie. Wegens den Goeden Vrijdag, zal de Nieuwsbode van 18 April op aan staanden Zaterdag worden uitgegeven, terwijl het nummer van Maandagavond wegens het Paaschfeest n i t zal verschijnen. Aangezien het nummer van Zaterdag avond gedurende de Paaschdagen door ieder op zijn gemak zal worden gelezen en derhalve waarschijnlijk velen zullen gebruik maken om in dit nummer te adverteerenverzoeken wij beleefd voor tijdige inzending te willen zorgen, teneinde van eene nette afwerking en van in het oog loopende plaatsing te kunnen verzekerd zijn. De Directeur, A. J. DE LOOZE. die ons opgave verstrekken der predik beurten, worden beleefd verzocht die voor den Goeden Vrijdag en het Paaschfeest in te zenden vóór. a.s. Woensdagnamiddag 2 uur. De Redactie. Zierikzee, 13 April. Gisterenavond gaf in de Concertzaal de Rederijkers-vereeni- ging „Concordia" een uitvoering, die onder de welgeslaagde mag gerangschikt worden. De zaal was niet zoo dicht bezet als anders wel het geval is, wanneer „Concordia" een tooneelvoorstelling geeft. Opgevoerd werden „Lotos", een drama in drie bedrijven, door M. Constant en „Niet Gesjeesd" (een studentenmop), kluchtspel in één bedrijf door E. Afman. De inhoud van het drama komt hierop neer, dat het meisje, waarmede een luitenant zich uit liefde verloofd had, krankzinnig is geworden. Sedert zijn drie jaren verstreken, en de luitenant, alhoewel hij gedurende de drie jaren steeds aan haar gedacht had, geraakte niettemin verliefd op een ander meisje. In zijn tweestrijd, of hij trouw zal blijven aan de arme krankzinnige, dan wel zich verbinden zal met zijn nieuwe geliefde, brengt er hem aanvankelijk toe een brief aan den Minister te schrijven, waarin hij zijn overplaatsing naar lndië vraagt. Maar dien brief verscheurt hij bij een nachtelijk onderhoud met zijn tweede geliefde, ge troffen als hij was door haar liefde. Maar ten slotte zegeviert toch zijn aloud gevoel voor zijn eerste Dulcinea, hetgeen ten ge volge heeft, dat de tweede zich van kant maakt. Het stuk, waarin voornamelijk twee rollen op den voorgrond treden, werd in het algemeen goed gespeeld. Vóór den aanvang van het derde bedrijf, trad de voorzitter van „Concordia", de heer J. A. van der Valk, voor het voet licht, en reikte in een keurige toespraak, waarin hij gewaagde van de groote ver diensten van mej. W. C. Bal jegens „Concordia", haar, die nu vijftien jaren achtereen in dit tooneelgezelschap speelde, een fraaien bloemenruiker. Door fanfares en een levendig, langdurig applaus van het publiek, werd na dit blijk van waardeering de jubilaresse nog gehuldigd. Na de pauze kregen wij te hooren bovengenoemd blijspel, dat om de aardige klucht en de grappige vertolking de lachspieren voortdurend in beweging hield. Het was half twaalf, toen de voorstelling, die in de pauzes met de welluidende muziek van den heer R. Ch. Wallace werd aangevuld, ten einde was. Met een bal, dat tot des morgens vijf uur duurde, werd de uitvoering besloten. Zaterdagavond speelde „Concordia" dezelfde stukken voor „Volksbelang". WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Maart 1908. In d*ze maand viel alhier in 15 regen dagen 63,8 m.M. water, tegen 9 regendagen met 27,5 m.M. water in Maart van het vorige jaar. Er werd 3 maal sneeuw, 2 keer hagel, 7 maal mist en 2 maal vorst geconstateerd. De luchtsgesteldheid was pCts. gewijs I dag helder, 4 dagen iicht bewolkt, 4 dagen bewolkt, 12 dagen zwaar bewolkt en 10 dagen betrokken. Windrichting: 3 dagen N., 2 dagen N.O., 4 dagen O., 2 dagen Z.O., 3 dagen Z., 8 dagen Z.W., 8 dagen W. en 1 dag N.W. Het stormsein stond 4 maal bij. Blijkens het verslag over 1907 van de „Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotter dam" zagen de heeren G. A. de Kater en mr. P. C. J. Hennequin, die de Maat schappij gedurende lal van jaren te Brouwershaven en te Aardenburg hebben vertegenwoordigd, zich genoopt, de eerste wegens verandering van woon plaats, de tweede om gezondheidsredenen, ontslag te nemen. Met leedwezen zag het bestuur genoemde heeren van de Maatschappij scheiden en het gedenkt met dankbaarheid de vele diensten, door hen gedurende langen tijd aan het reddingswerk bewezen. Het beheer over het station Brouwers haven werd opgedragen aan den heer P. Hoogvliet, commissaris der loodsen aldaar, terwijl het vuurpijltoestel bij de Sluis aan de Wielingen bleef onder het beheer van den sluiswachter C. van den Heuvel. De stations der Maatschappij in Zeeland zijn thans te: Brouwershaven, zelfrichiende en waterloozende reddingsboot „Prins Hen drik", onder beheer van den heer P. Hoog vliet, commissaris der loodsen; Burghsluis, zelfrichtende en water loozende motor-reddingsboot „Prinses Wilhelmina", onder beheer van den heer M, Bolle Lzn., burgemeester der gemeente Haamstede; V I i s s i n g e nzelfrichtende en water loozende reddingsboot „Koning Willem Hl", onder beheer van den heer C. A. Dominicus, inspecteur van het loodswezen, assistent de heer H. J, Karei, commissaris der loodsen; en Sluis aan de Wielingen, vuur pijltoestel, onder beheer van den sluis wachter C. van den Heuvel. Onder de reddingen wordt natuurlijk melding gemaakt van die, verleend aan de bemanning van de op de Rassen ge strande driemastschoener „Doris". Onder de ontvangen legaten wordt mededeeling gedaan van een van wijlen den heer J. Korstanje te Middelburg in een op het Grootboek geplaatst met vruchtgebruik belast geweest kapitaal, groot f 3150, bedragende netto f 686,03. De ontvangsten en uitgaven hebben be dragen f 40.012,105 met een saldo van f 703,51. De extra premie over 1907 uit het derde fonds Robin werd toegekend aan de equipage der reddingsboot „Koning Willem lil" te Vlissingen wegens de redding van de be manning van de „Doris". Uit het zesde fonds Robin geniet o.a. de wed. van schipper J. van der Klooster te Burghsluis f 2 per wéék. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat nog slechts tot Woensdag a.s. 15 dezer de gelegenheid bestaat, zoo noodig, verbetering op de kiezerslijsten te vragen. Na dien datum wordt aan geen reclame meer gevolg gegeven. Een ieder vergewisse zich daarom ten spoedigste, of hij op de lijst voorkomt, indien hij daarop aanspraak meent te hebben; ook is nog slechts tot dien datum verzet toegelaten voor 't geval een ander daarop ten onrechte wel of niet mocht voorkomen. Met 18 April zijn verplaatst: de rijks-veldwachters (brig.-tit.) B. J. van Bezooijen van Arnemuiden naar Oud- Vossemeer; A. Visser van Dordrecht naar Arnemuiden; en J. P. Timmerman van Middelburg naar Dordrecht. Door het hoofdbestuur der schippers vereniging „Schuttevaer" werden o.a, de volgende adressen verzonden: Aan den minister var. waterstaat, houdende adhaesie-betuiging r >n het adres van de heeren Leendevt c.s te Wemeidinge, in zake omlegging van het jaagpad bij de spoorwegbrug te V 1 a k e. Aan den minister van marine, met ver zoek, hetzij door uitbreiding van tonnen- leggers, hetzij door andere maatregelen, het wel daarheen te willen leiden, dat de zomerbetonmng eenigen tijd langer dan tot dusver blijft liggen en dat de winler- betonning zoo vroeg mogelijk na ijsgang weder door de zornerbetonning worde vervangen. Als redacteur voor economische en industrieele aangelegenheden wordt met 1 Mei aan de redactie der Nieuwe Courant verbonden de heer J. K. Koch Jzn., thans correspondent van dat blad te Berlijn. De redacteur J. J. Bruna zal met dien daium den heer Koch te Berlijn vervangen. Dreischor. De lieer Williams gaf ook hier een voorstelling1 voor de kinderen. Wat op het gebied der hondendressuur was te zien, was vc-br de kinderen zeer amusant. De grappen van den clown gaven voortdurend stof tot lachen. De kinderen hadden in een en ander zeer veel schik, zoodat we; den heer Williams en zijn gezelschap voor dergelijke voor stellingen vrijmoedig kunnen aanbevelen. Bruinisse. Bij het opgraven der riolee-' ringen in deze gemeente, welke voor 'n 10-tal jaren gelegd zijn, en toen bijgevuld werd met oesterschelpen en plaatzand, deed zich het eigenaardig verschijnsel voor dat daar nog levendige krabben in werden gevonden. u St.-Filipsland, 11 April. Omstandig heden, geheel onafhankelijk van den goeden wil der Vereeniging, hadden er toegeleid, dat het muziekgezelschap „Concordia" dezen winter geen uitvoering kon geven. In de plaats daarvan gaf de Vereeniging gisteravond een repetitie, toegankelijk voor kunstlievende leden en hun gezin. Die repetitie is uitstekend geslaagd, en de werkende leden met hun wakkeren kapel meester hebben eer van hun werk. Een 10-tal muziekstukken werden gespeeld op een wijze, die boven alle lof is en duidelijk bewees, dat met ijverige studie schitterend succes te behalen is. De leden van „Concordia" hebben gisteravond zonne klaar getoond, dat een onvermoeide arbeid alles te boven komt. 12 April. Donderdagavond omstreeks 9 uur werden de bewoners van de hofstede van J. v. S. in den Anna-Jacoba-Polder in hun rustige rust gestoord door twee Jandloopers, die om nachtverblijf vroegen. Omdat de een l abnormaal en de ander ook al niet brandschoon was, werd hun dit geweigerd. Wijl hun optreden nog al brutaal was, stelde men den rijksveld wachter, die daar betrekkelijk niet ver vandaan woont, met de zaak in kennis, en deze begaf zich onmiddellijk in gezelschap van een onbezoldigd dito en diens broer naar de plaats des onheils. Na gehouden beraad besloot men 't tweetal naar 't dorp te transporteeren, waar men circa 12 uur arriveerde. Hier werd de gemeente-veld wachter opgepord, terwijl ook 't hoofd der politie gewaarschuwd werd. Nu kwam men tot de vreemde ontdekking, dat hij, die hem in den polder 't meest om had, door de nachtelijke wandeling geheel opgeknapt was, terwijl nu no. 2 den prins aardig gesproken had. Dit kwam, omdat deze tijdens de marsch de flesch, die hij bij zich had, aardig aangesproken had. Daar de heeren echter gaarne onder dak wilden, en zij nog van geld voorzien waren, werd een hotelhouder opgeklopt, die, na gehouden expertise, er geen bezwaar in zag het tweetal te herbergen. Na nog een potje bier verorberd en een fleschje voor eventueele nadorst naar hun kamer mee genomen te hebben, kropen de heeren onder de wol. Zoo liep dit zaakje, tot genoegen van beide partijen, nog a! kalm af. De één, die een groothandel in naph- taline-balletjes deed, had tijdens de excursie zijn kist met inhoud verspeeld. Poortvliet, 10 April. Ter waar schuwing. Dezer dagen vond de landbouwer H,, alhier, zijn poot-aarpappels, die hij den vorigen avond in een greppel gelegd had, om ze den volgenden morgen te poten, verdwenen. Ongetwijfeld heeft een ander gedacht, dat ze bij hem ook wei zouden groeien. Kortgene, 10 April. Öp de heden alhier gehouden vee- en paardenmarkt waren aan gevoerd 34 paarden, 55 stuks hoornvee, 5 varkens en 6 schapen. Handel zeer levendig. Paarden 3 - en 4-jarige werden verkocht van 300—500 gulden; 2-jarige van 250—325 gulden; kalfkoeien van 150—270 gulden; vette ossen van 150—300 gulden; vette vaarzen van 150—250 gulden; stieren van 150—350 gulden. Voor de verloting werden aangekocht 5 paarden, 14 stuks hoornvee en 3 varkens. 8140 loten werden verkocht, een grooter aantal dan ooit te voren. De verloting werd gehouden ten over staan van notaris Hioolen te Middelburg in de zaal van den heer Van Damme alhier. lerseke. Oom en neef. Op 1 April werden "hier een zoon en een kleinzoon van eenzelfden ingezetene tegelijk als leer lingen op een der openbare scholen toe gelaten; zij verschillen minder dan een jaar in leeftijd. Middelburg. De kermis alhier vangt dit jaar aan op 30 Juli en eindigt 8 Augustus. Een zeldzaam jubileum. Een echt paar, wonende op 't Zand bij deze gemeente, hoopt morgen, 14 April, zijn 65-jarig huwelijksfeest te herdenken. Vlissingen. In de Zaterdagmiddag alhier gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der Viissingsche Duinwater leiding-Maatschappij, waarin het dividend over het afgeioopen boekjaar op 8 pCt. werd vastgesteld, werd nog als commissaris herkozen de heer J. A. E. Musquetier te Arnhem, terwijl in de vacature, ontslaan door het overlijden van den heer M. C. Wurfbainwerd voorzien door de be noeming van den heer M. C. Wurfbain Jr. De bemanning van de reddingsboot „Koning Willem III" alhier heeft van den Russischen Minister van Handel en Nijver heid f 190 ontvangen, als belooning voor de hulp verleend bij het redden van den gestrande» Russischen schoener „Mikus" op 4 Mei 1907. Deze schoener was destijds bij hevigen Westenwind op de Kaloot geslagen. Het schip brak kort na de stranding, waarop door den kapitein noodseinen werden gegeven. Daarop ging onmiddellijk de reddingsboot „Koning Willem Hl", schipper F. H. Jilleba, bemand met 7 roeiers, uit tot het verleenen van assistentie. Bij aan komst bleek in het schip reeds 7 voet water te staan; het mocht evenwel ge lukken alle opvarenden te redden, die men behouden hier aan wal bracht. Verhoogde Grondbelasting. Don derdagavond werd alhier een vergadering gehouden door het comité, dat eenigen tijd geleden gevormd is, met het doel een betere regeling voor die gemeente te krijgen voor den aanslag in de grondbelasting. Het bestuur deelde mede, dat sinds de vorige vergadering een onderzoek is inge- gesteld, waarvan het resultaat is, dat volgens een geraadpleegd deskundige, van een poging, om herziening te verkrijgen, niet veel succes te verwachten zal zijn. Wel zou men bij de regeering een poging kunnen doen om een vermindering van percentage te verkrijgen. Intusschen wil men eerst een anderen weg inslaan en eerst later bij de regeering een poging doen, om de lasten dragelijker te maken. De vergadering besloot n.l., dat een adres aan den gemeenteraad zal worden gezonden, waarin zal verzocht worden om de meerdere opbrengst ad f6000, die in de gemeente-kas zal vloeien door de ver- hoogdegrondbelasting, aan de aangeslagenen in deze belasting te restitueeren en wel in dier voege, dat het aantal opcenten zal worden verminderd, zoodanig dat de opbrengst voor de gemeente even hoog zal blijven als thans het geval is. Bovendien zullen de raadsleden door enkele comité-leden worden bezocht om mondeling dit verzoek toe te lichten. In het jaarverslag der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier over 1907 wordt gezegd, dat door het toestaan van een rijks-subsidie voor een op te richten Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus, de totstandkoming van deze school is verzekerd. Het ligt in de bedoeling deze a.s. Sep tember te openen. Onder leiding van den generaal- majoor, commandant der derde divisie infanterie, zullen vermoedelijk dit jaar van 17 tot 24 September groote manoeuvres worden gehouden. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 —5 regels f 1elke regel meer f 0,20. Slapeioo2e nachten. Een inwoner van Rotterdam geeft onderstaand geneesmiddel aan, dat voor alle lijders aan aam beien en prikkelenden huiduitslag van groot belang is. De heer E. Herrewijn, Hartmanstraat 16 te Rotterdam, meldt ons: ik kan u moeilijk zeggen, hoeveel last mijn dochtertje gehad heeft van droge aambeien. Zoowel bij het loopen als het zitten hinderde haar dit ongemak en zelfs 's nachts kon ze somtijds van de pijn niet slapen. Wij hadden reeds verschillende middelen aangewend, doch konden zelfs geen verlichting bekomen. Ten laatste sprak men mij over Foster's Zalf, en ik liet dadelijk een doosje halen. Hoe groot was onze verwondering en blijdschap toen zij, na een week deze Zalf te hebben toegepast, totaal niets meer van haar kwaal kon bemerken. Ik ben u grooten dank verschuldigd voor uw afdoend middel, dat ik met' vertrouwen aan lijders aan een dergelijke kwaal kan aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt De huid is een der middelen, waardoor de onzuiverheden uit het gestel afgevoerd worden. Doch zij is onderhevig aan speciale ongesteld heden, waardoor die afvoer geheel of gedeeltelik belemmerd wordt. Onder deze ongcstcldhec^n noemen wij aambeien, huiduitslag, roos, dauw worm, kliergezwellen enz. Foster's Zalf is een speciaal middel voor alle ongesteldheden der huid. Ze wordt gebruikt en haar groote waarde is bewezen in duizenden gevallen. Verzeker u dat men u de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die de heer Herrewijn gehad heeft. Ze is te Zierikzee vericrljgbaaf bi) den Heer M. S. Polak, gedipt. Drogist, en te Tholen bfl den Heer W. Potter, filiaal Apotheek .Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt hanco na ontvangst van postwissel i 11,75 vour één ol f 10,— vwit 6 donzen. Aanbestedingen, Verkoopingen ent. Oud-Vossemeer. Vrijdag 1.1. werd aan besteed de in dit blad geannonceerde hoeveelheid Chilisalpeter, te leveren voor de Landbouwvereenigmg alhier. Ingeschreven werd door: J. Kostense te Kruinïngcn, ad f 12,05; A. Snelleman te Dinteloord, ad f 12,04; P. J. van Ardenne te Dordrecht, ad f 12,03; Glerum te Vlake, ad f 11,95; L. Eversdijk te Kapelle, ad f 11,92; P. G. Adriaanssens te Bergen-op- Zoom, ad f 11,87; J. Mijer te Zaamslag, ad f 11,84; I. J. joppe te Steenbergen, ad f 11,84 en A. Kolen te Colijnsplaat, ad f 11,59. Landbouw en Veeteelt. Brouwershaven. Zaterdagavond trad hier in 't logement „Bellevue" voor de leden der „Landbouwvereeniging" op de heer Waale, van Nieuwerkerk, met zijn lezing over „de Teelt en de Bemesting van Suikerbieten". Een vrij groot aantal toehoorders volgde met aandacht en belangstelling den spreker, die eerst de veredeling van de biet, het winnen van bietenzaad, het suikergehalte en wat daarop invloed heeft, het klimaat, de verspreiding, de grondsoort behandelde, om na de pauze de bewerking en de bemesting van den grond te bespreken, de laatste aan de hand van de verslagen der Rijks-proefvelden. De voorzitter, de heer D. Hocke Dz„ dankte spreker en sprak den wensch uit, dat een welgeslaagde bietenteelt in dit jaar het resultaat moge 'zijn van de wenken, die zijn gegeven. KERKNIEUWS. Haamstede. Was door den Kerkeraad der Herv. Gemeente alhier afwijzend be schikt op het verzoek de kerk voor het houden van godsdienstoefeningen van den Protestantenbond een zeer beperkt aantal malen in gebruik te mogen nemen, thans heeft de Kerkvoogdij op een aan haar gedaan gelijkluidend verzoek, naar wij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1