ZIERIKZEESCHENt NIEUWSBODE. Zaterdag 11 April 1908. I H (525 ieriltzeesche Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8603. Uitgever-Hoofdredacteur t A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentténvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Oirecteur: A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. pi DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 21 der Drankwet; Brengen ter kennis van de vergunninghouders, dat zij, die zich met hunnen aanslag in het ver gunningsrecht bezwaard gevoelen, zich binnen veertien dagen, nadat de aanslag te hunner kennis is gebracht, tot den Gemeenteraad kunnen wenden, doch niettemin, op straffe van vervallen der ver gunning, verplicht zijn den aanslag vóór 1 Mei in zijn geheel ten kantore van den Gemeente- Ontvanger te voldoen, zullende zoo noodig later teruggave van het te veel betaalde plaats vinden. Zierikzee, den 10 April 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. In Philadelphia kwamen in den laatsten tijd tal van inbraken voor. Nu is gebleken, dat de politie op Napolitaansche manier, gemeene zaak met de inbrekers maakt. Tegen verschillende politiebeambten is reeds een onderzoek geopend. Een der hoofdgetuigen was een tengere knaap, die, evenals Olivier Twist, gebruikt werd om door kleine vensters te klimmen. Door den Senaat werd de begrooting van oorlog tot een bedrag, dat 20 mil- lioen dollars hooger is dan het vorige jaar, goedgekeurd. De hinderpalen tegen het huwelijk van den prins van Sagan en mevrouw Anna Gould zijn thans, volgens een berfcht uit New-York, nagenoeg alle uit den weg geruimd. Op een familie-diner is het verzet van nagenoeg alle bloedverwanten over wonnen. Slechts één broeder verzet zich nogmaar ook hij zal wel spoedig moeten toegeven. Men heeft behalve dit huwelijk in de familie Gould ook nog een echtscheiding te wachten. Howard Gould, een broeder van Anna, heeft namelijk een eisch tot echtscheiding ingediend tegen zijn vrouw, op grond dat zij aan den drank verslaafd en bovendien hem ontrouw is. ZWITSERLAND. In Zwitserland komt het op Zondagen in den zomer dikwijls voor, dat tal van menschen 's ochtends per trein hun stad verlaten om ergens buiten bij groote hoeveelheden bier van het vat te drinken. De avondtreinen brengen dan denzelfden stoet terug, veelal In deerniswaardigen en ergerlijken toestand. Dat is voor de „nette menschen" niet zeer prettig en daarom heeft prof. Forel uit Schaffhausen den raad gegeven in een artikel in het Schaff- hauser Intelligenzblatt om aan die treinen afzonderlijke wagens voor dronkaards te haken. Hij wil dat die rijtuigen aangeduid worden door borden, waarop het doel in bedekte, geen aanstoot gevende termen staat omschreven. Het spoorwegpersoneel moet dan ieder die niet meer over zijn zinnen beschikt, goed- of kwaadschiks naar die wagens brengen. Nu is het toch een bekend feit, dat menschen die dronken zijn, dikwijls in de meening verkeeren dat zij nuchter zijn en zoo zou menigeen beleedigd kunnen wezen, wanneer hij naar deze strafwagens werd gebracht. Dat zou aanleiding kunnen geven tot onaangenaamheden en daarom stelt een ander een amendement op prof, Forel's denkbeeld voor. Deze leeperd wil geen wagen voor dronkaards invoeren, maar juist voor menschen die niet dronken zijn. Dat is veel practischer, zegt hij, want dan zou men kunnen volstaan met één of hoogstens twee wagens aan eiken trein, terwijl voor de dronkaards vele wagens noodig zouden zijn. FRANKRIJK. Mevrouw Zola heeft een brief aan de Aurore geschreven over de quaestie van °t Panthér Zij is heelemaal niet ver overbrenging, schrijft zij, gevoel, dat ze haar man est. Zij is er trouwens zijn veertig-jarige arbeid, de Dreyfus-zaak en de er nationalisten Zola eer dien verleenen dan het Een oude vrek en menschenhater, Albert Vanhaege, is te Chapellebrouck, in den omtrek van Duinkerken, vermoord. De moordenaar heeft echter blijkbaar het geld, waarom het hem te doen was, niet kunnen vinden. Kort nadat Vanhaege zich zwaar gewond naar zijn bed had gesleept, drongen de gendarmen binnen en zoodra de oude man hen zag, verzocht hij hun, al het geld dat hij bezat op zijn bed uit te spreiden. Ze zouden het in den kelder vinden in een groote flesch, die hij onder een ton had geplaatst. Werkelijk vonden de gendarmen alles op de aangeduide plaats en weldra spreidden zij over het bed van den stervende acht duizend franken uit in goud en twaalf honderd franken in zilver stukken. „Je hebt er toch niets afgenomen vroeg de beminnelijke grijsaard, terwijl hij de gendarmen achterdochtig aankeek. Enkele oogenblikken later stierf hij. DUITSCHLAND. Dinsdagochtend om kwart over elf kwam de koning van Saksen met zijn jongste dochtertje, de veelbesproken Pia Monica, die, tusschen twee haakjes, voortaan Anna genoemd zal worden, te Dresden aan. Zooals men weet, vertoefde het kind na de scheiding van haar moeder bij een bevriende familie te Bozen, vanwaar de koning haar thans gehaald heeft. De prinsessen Margareta en Alice reis den 't zusje tot Oschatz tegemoet. De twee oudste broers waren aan het station te Dresden; de jongste moest wegens een keelontsteking thuis blijven. Duizenden menschen begroetten de koninklijke familie bij haar aankomst in de hoofdstad. Men is verrukt over het kind, dat door haar donkere tint en groote, bruine oogen een eigenaardig contrast vormt met de blonde zusjes. Langs den weg wierpen kinderen voortdurend bloemen naar het kleine prinsesje, dat tusschen haar zusjes in een open rijtuig gezeten, vroolijk babbelde met de voor haar onbe kende familie. NEDERLAND. Amsterdam, 8 April. De persoon, die bij freule Boddaert diefstal van juweelen en kleedingstukken pleegde en, zooals gemeld, te 's-Gravenhage gearresteerd werd, is een 22-jarig meisje. Zij was nog in het bezit van een groot gedeelte der gestolen goederen. Het geld had zij echter op f 40 na reeds uitgegeven. In Amsterdam had zij eenige rijtoertjes gemaakt, zich allerlei weelde- en toiletartikelen aan geschaft, terwijl zij in Scheveningen als dame uit de groote wereld haar intrek had genomen in één der meest bekende hótels. Freule Boddaert verwachtte Dinsdag uit Den Haag een koffer vol meer of minder kostbare voorwerpen, die het meisje een vriendin van één harer vorige dienst boden, en blijkbaar uitstekend met de plaatselijke toestanden op de hoogte ontvreemd heeft. De meeste voorwerpen van edel metaal zijn ongeschonden terug gevonden. Slechts enkele zijn reeds ver smolten om verkocht te worden. De dievegge blijkt, op zoo jeugdigen leeftijd, reeds een zeer gevaarlijk personage te zijn. Eerst kort geleden uit de gevangenis ontslagen, heeft zij in de afzondering van den kerker tot in.de kleinste bizonderheden het plan voor dezen nieuwen diefstal beraamd. Wel toonde zij na hare arrestatie eenig berouw, in hoofdzaak echter om het feit, dat zij reeds zoo spoedig ontdekt is. Haar bedoeling was, naar zij verklaarde, uitsluitend haar leven wat te veraangenamen. Van haar vrijheid heeft zij op deze wijze al heel weinig kunnen genieten. Door een man is bij de politie alhier aangifte gedaan, dat een vrouw, wonende aan den Achterburgwal, aldaar, twee revolverschoten op hem had gelost zonder te treffen. Bij onderzoek bleek, dat zij dit had gedaan om den man uit haar woning verwijderd te krijgen. Hooge Zwaluwe, 9 April. Gisteren is alhier overleden de heer C. Dubbelman, die den ouderdom van 104.] jaar heeft bereikt, waarschijnlijk de oudste inwoner van Nederland. Gouda, 8 April. Hedenmorgen is door den boemeltreln van 11.14 uit Amsterdam naar Gouda, nabij Kortwijk, (gemeente Ruwiel), tusschen de stations Harmeien en Breukelen, op een overweg een wagen met paard, waarin gezeten waren de ge broeders De Kroon, 28 en 24 jaar oud, overreden. Beiden waren op slag dood de één werd middendoor gereden, van den ander viel, toen hij werd opgenomen, het hoofd af. Ook het paard werd gedood. Het wiel van den wagen zat om één der buffers. De bij het spoorwegongeluk te Breukelen omgekomenen zijn de 25-jarige Hein en de 23-jarige Pieter Kroon, land bouwers uit Kortwijk. Zij reden met een ledigen wagen van de markt te Breukelen naar huis terug. De slagboomen waren geopend. De dienst werd waargenomen door een over- wegwachteresdie onmiddellijk ge schorst is. Zij beweert geen signalen van den aankomenden trein te hebben gehoord. lioek-van-Holland, 8 April. Een der schippers van de alhier liggende Rijnaken hield gisteren op de rivier een proef met een door hemzelf vervaardigde waterfiets. In het stille water ging het goed, maar midden in den sterken stroom gekomen, kantelde het toestel en viel de schipper in het water. Gelukkig wist hij zich nog vast te grijpen. Spoedig kwam een sleepboot te hnlp en haalde den drenkeling uit het water. Rotterdam, 8 April. De brandkasten- brekers hebben vannacht weer eens huisgehouden, ditmaal in de panden 139—143, aan de Crispijnlaan, waarin gevestigd is een depót van de petroleum- Mij. „De Automaat". Hedenmorgen, om halfacht, toen het personeel binnenkwam, werd de inbraak ontdekt. Uit het vluchtig, voorloopig onderzoek bleek al, dat het de brandkastenbende was geweest, want het zware voorwerp was uit het kantoor van den depótchef naar het binnenplaatsje getransporteerd, terwijl er niets anders aangeraakt is. Politie en justitie werden onmiddellijk gewaarschuwd en weldra waren ter plaatse de commissaris, de heer B. v. d. Veen, de rechter-commissaris, de heer mr. H. W. B. Thomas, en de substituut-officier van justitie, de heer mr. H. M. Cohen Tervaert. Uit het justitiëele onderzoek, dat nu ingesteld werd, bleek, dat de inbrekers zich toegang verschaft hadden aan de zijde van de Nadorststraat, vanwaar zij door een gang de achterzijde van het petroleum-depot konden bereiken. Na over een schutting geklommen te zijn, kwamen zij aan de glazendeur van het kantoor van den depótchef, de plaats, waar zij moesten zijn. Zooals boven al gemeld is, werd de brandkast naar het binnenplaatsje gesleept, vermoedelijk met het doel om, in geval van onraad, gemakkelijk het hazenpad te kunnen kiezen. De achterwand van de brandkast werd daar opengerukt, waarop de binnenwand bloot lag. De heeren moeten over een mooi stel inbrekers- werktuigen beschikken, want die binnen wand werd opengetrokken, wat niet anders kon geschieden, dan door er een instrument in te brengen, dat daarna uitgezet kan worden om zoo het staal van binnen uit open te scheuren, waardoor een naar buiten uitpuilende, waaiervormige opening ontstaat, en waardoor de ingenieuse inbreker gemakkelijk de hand kan steken, zonder gevaar te loopen, dat zij, terug gehaald met den buit, als in een palingfuik blijft steken, wat wel het geval zou kunnen zijn als de wand van buiten naar binnen opengescheurd werd. 't Zal een bittere tegenvaller voor de inbrekers geweest zijn, dat hun „moeite" met zoo'n mager resultaat beloond werd, want de brandkast hield nu maar f 30 in en een spaarbankboekje ten name van den depötchef, op welk boekje tweehonderd gulden ingeschreven staan. Deze buit zal echter hun neus voorbijgaan, want begrijpelijkerwijs is er aangifte van gedaan vóór het postkantoor uitbetaalt. Het tijdstip van de inbraak kan gesteld worden op halfdrie, daar op dat uur één van de bovenbewoonsters gerucht heeft gehoord in het benedenhuis. De vrouw was echter te bang om haar kamer te verlaten en te waarschuwen. In het bovenhuis woont ook de agent van politie Van Dongen, die zeker anders opgetreden zou zijn als hij thuis was geweest. De man had echter nachtdienst en de inbrekers hebben in dat opzicht tenmlnstejveine gehad. Gisterennamiddag geraakte de 12-jarige Severt Stolk, wonende Warmoezierstraat 59/5, aan den hol van de Goudsche Wagenstraat beklemd tusschen een pas- seerenden handwagen en een lantaarnpaal, tengevolge waarvan hij zoodanige inwendige kwetsuren aan de borst bekwam, dat hij per brancard naar het Ziekenhuis moest worden gebracht. Ongeveer 2 uur na aankomst aldaar overleed de knaap aan de bekomen kwetsuren. Kleedenkloppen. Alhier zijn in ééne week tijds meer dan duizend dienst meisjes bekeurd wegens het in verboden tijd kloppen van kleeden of straatboenen. Op last van den burgemeester had een aantal agenten in burgerkleeding de meisjes moeten snappen. Dinteloord. De Vereeniging „Tot Nut en Genoegen" alhier zal dit jaar, als naar gewoonte, in de maand Juni haar zestiende jaarlijksche verloting houden. Eerstdaags zullen hare loten worden uitgezet en be droeg dit getal sedert jaren 10.000, voor dezen keer zal men de proef nemen 15.000 loten om te zetten, terwijl de hoofd prijs van 4 vette koeien, ter waarde van f 750, gebracht is op 5, eene waarde vertegenwoordigende van f 1000. Landbouw en Veeteelt. Stamboek Zeeuwsch-Belgisch paard. Te Qoes werd Woensdag l.l. onder voorzitterschap van den heer Hombach van Hulst, een vergadering gehouden van het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard. De rekening over 1907 beliep in ontvang f 2193,98 en in uitgaaf f 1884,315De begrooting voor 1908 werd vastgesteld op f 1631.94°. In verband met het verslag, uitgebracht door den voorzitter, over de 18 Maart in Den Haag gehouden vergadering, werd het voorstel der regeering besproken tot vereeniging van de koudbloedige stam boeken Limburg en Zeeland tot een Nederlandsch-Belgisch-koudbloed paarden stamboek. Bij de langdurige discussie, daarover gevoerd, werd er op aangedrongen dat zoowel zwaardere als lichtere soorten zullen kunnen worden opgenomen in het stamboek. De vergadering besloot ten slotte dat zij het wenschelijk acht, alvorens tot ver eeniging in één stamboek over te gaan, kennis te nemen van de voorstellen, die tot die vereeniging leiden kunnen. Zij stelde echter als hoofdvoorwaarde tot overleg dat de op het oogenblik van samensmelting ingeschreven paarden over gaan zonder herkeuring. Verder dat bij de samenstelling der keuringscommissie rekening zal dienen gehouden te worden met de belangrijkheid van de paardenfokkerij in beide provinciën, zoowel wat betreft het aantal der leden van iedere provincie te benoemen als wat betreft de woonplaats dier leden. Als afgevaardigde naar de volgende vergadering in Den Haag, waar de beslissing zal vallen, werd benoemd de heer Hombach en als zijn plaatsvervanger de heer Van Dixhoorn. Kan men meer dan één afgevaardigde zenden dan nog den heer C. A. H. Wagtho, plaatsvervanger den heer Vorsterman van Oyen, en den heer Hanken, plaatsvervanger den heer Van der Have. Naar aanleiding van een voorstel om den secretaris-penningmeester te bezoldigen, werd besloten een voorstel van den functionaris zeiven af te wachten. Men meldt ons uit Oud-Vossemeer: Nu er ontwikkeling in de natuur begint te komen, wordt het eerst recht opvallend, dat de vorst in den afgeloopen winter veel schade heeft berokkend aan het kool zaad, dat slechts als bij uitzondering op enkele kavels staat zooals in het voorjaar 1907; er is enorm veel bevroren; nu kan meegaand weer nog veel bijdragen tot een goede ontwikkeling, maar een oogst, zooals die in 1907 is geweest, zal wel niet meer verwacht worden. Te Tholen werd Woensdagavond een openbare les gehouden met de leer lingen van den landbouwcursus, dezen winter door den heer L. K. van Dijk aldaar gehouden. De rijks-Iandbouwleeraar, de commissie van toezicht en een aantal belangstellenden waren daarbij tegen woordig, en op nieuw werd bewezen, dat? de heer Van Dijk uitstekend de kunstj verstaat de jongelui in te prenten wat op'^l het tegenwoordige landbouwgebied zooal s omgaat. Het volgende jaar zal met de volgende leerlingen de cursus worden voortgezet: M. J. Ampt te Oud-Vossemeer, J. Bierens te Poortvliet, A. Christiaanse te Tholen, B. G. Friderichs te Oud-Vossemeer, M. Geuze te Poortvliet, M. Hoek te Tholen, J. Moelker te idem, G. A. J. O. Wiskerke te Oud-Vossemeer en A. de Wit te idem. Westelijk Schouwen. Dank zij het milde weêr der laatste dagen, ontwikkelen de bloembollen zich best. De hyacinthen staan reeds in bloei. De tulpen beginnen reeds kleur te bekennen. Het bezoek aan de hyacinthen- en tulpenvelden kan met Paschen verwacht worden. Een rijtoertfe per rijtuig of per fiets aan de bollenvelden zal de moeite wel loonen. Nieuwerkerk. Woensdagavond hield de heer M. J. Waale alhier de aangekondigde lezing over teelt en bemesting van suiker bieten. Op hoogst bevattelijke wijze sprak spreker vóór de pauze over wording, groei en bloei zouden wij kunnen zeggen van de suikerbiet tot op den huldigen dag, terwijl soort, teelt en hoeveelheid ons in breede trekken werden voor den 1 geest gehaald; na de pauze waren uit sluitend grondbewerking en bemesting aan de orde; ieder die sprekers tact heeft leeren kennen om op practische wijze zijn stof den hoorders aan te bieden, zal begrijpen dat ook op dit gebied menige nuttige wenk werd ten beste gegeven; jammer, zei de voorzitter van „Eendracht Bindt", dat zoo weinigen lust gevoelden herwaarts op te komen, en daarmede toonden „de altijd misplaatste meening" te huldigen: Wij weten het wel. DE TWEE BUREN. Niettegenstaande zij concurrenten waren, de twee warmoeziers uit den Hoek, zooals zij ge noemd werden naar de buurt, waarin zij woonden, waren zij goede vrienden. Goede vrienden en goede buren, want zij woonden juist naast elkander. Maar, ais zij mekaar een vlieg konden afvangen op 't gebied van hun vak, dan deden ze het toch. Zij benijdden elkanders voordeeltjes of vooruitgang wel niet, maar, ze wilden het toch zelf ook wel hebben. In den laatsten tijd had Janus, zoo heette de één, met oogen vol verbazing het bedrijf van buurman gadegeslagen. Zoo vreemd had hij het nog nooit zien toegaan bij Willem. Tot nu toe hadden zij beiden ongeveer op den- zelfden tijd dezelfde werkzaamheden verricht Daar hun grond en hun methode niet verschilden, kregen zij beiden ook zoo ongeveer dezelfde re sultaten. Doch in de laatste jaren was het anders geworden. Reeds een paar voorjaars had Willem niet meer zoo druk met de beerton geloopen; stalmest had hij niet méér gehad dan anders en töch Janus moest het bekennen: Willem was hem vooruit Het eerst had hij het gemerkt aan de ongewoon mooie kooien, die hij verleden jaar uit buurmans hof had zien opladen. Zulke exem plaren had hij nog nooit gezien, groot en mooi van stuk, zoowel de roode - en witte kool, als de savoye - en bloemkool. Vooral de laatste hadden hem de oogen uitgestoken. En dit jaar, alles stond even goed bij hem, zijn aardappelen, erwten en boonen, zijn worteltjes, raapstelen, ra dijzen, alles, alles was even prachtig. Daarvan moest hij het fijne hebben en zijn vaktrots onder drukkende, besloot hij Willem de kunst af te vragen. „Wel, als ge 't zoo gaarne weten wilt, buurman", zei Willem, „dan wil ik het je genoeg zeggen. Eigenlijk dacht ik, dat ge het wel gezien zoudt hebben, al heb ik het een beetje geheim zinnig aangelegd. Maar nu ge het niet gezien hebt, zal ik liet je zeggen, ik gun jou het voor deel ook. Kijk eens hier, ik ben op een heel andere manier gaan bemesten. Beer kwam er op den duur te veel in mijn tuin en humus, d. w. z. bladmest en stalmest is er vooreerst genoeg. Ik dacht, ik moet het eens met Peru-Guano pro- beeren. En dat heb ik gedaan. Ik gebruik sedert •2 jaar opgeloste Peru-Guano, geen namaaksel, maar echte opgeloste Peru-Guano. En na alles wat Ik er na twee jaar van ondervonden heb, geloof ik, dat die mest voor ons hoveniers uitstekend past". „Dat geloof ik ook wel, aan jou vruchten te zien, en ge zult het zeker niet kwalijk nemen, als ik je navolg". „Ga gerust je gang buurman", zei Willem. Post en Telegrafie. De leden van de afdeeling „De Post" zullen op Maandag 2den Paaschdag in het logement van den heer C. Rijstenbil te Scherpenisse, hunne jaarlijksche ver gadering houden van de postboden en brievenbestellers in het eiland Tholen, allen leden van den Bond „De Post". Met ingang van 14 April a.s. zijn de hulp-telegraafkantoren te Nieuwerkerk en te Oosterland op werkdagen geopend, resp. van 8.30 tot 12.30 u.; 1.30 tot 3u.; 5.30 tot 7 u.; en van 7.30 tot 12.30 u.; 1.30 tot 3 u.; en van 5.30 tot 7 u.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 9