ZIERIKZEESCHE IMEEWSBODE. Zaterdag II April 1908. Pa! Ma! RECLAMES. „8ééf" ui Jtar". (25 ierikzeesohe C o u r a n t). Eerste Blad. HAA1JER, Tholen. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8603. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiEnvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur s A. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. als U een RIJWIEL voor me koopt, kiest dan toch een Deze Rijwielen loopen zeer licht. Deze Rijwielen zijn hoogst fijn afgewerkt. Deze Rijwielen zijn solied. Deze Rijwielen zijn het billijkst geprijsd. Amor-Rij wielen f 59. Salvator-Rijwielen f 75. Men ziet ze overal! Wij houden gedurende het geheele seizoen 4 a 500 Rijwielen voorradig, zoodat de levering direct kan geschieden. Ook Jongens- en Meisjes-Rijwielen voorradig. Inlichtingen bij lederen solieden Rijwiel handelaar en bij De Duitsche Rijksdag heeft de Vereeni- gingswet aangenomen. Zij is in hoofdzaak gericht tegen de Polen. Artikel 7 toch van die wet bevat het verbod om in openbare vergaderingen zich van de Duitsche taal te bedienen. Wel is een overgangstijdperk van twintig jaren fgemaakt voor streken, waarvan de bevolking voor 60 pCt. een vreemde faal spreekt. Gedurende die twintig jaren nu moeten de bewoners van die streek, willen zij een openbare ver gadering houden, en daarin het woord voerend zich in een andere taal willen uitdrukken als het Duitsch, hiervoor ver gunning van de overheid hebben, en deze drie dagen vóór de vergadering aanvragen. Een afgevaardigde uit den Elzas maakte in den Rijksdag de opmerking, dat in de vele jaren, waarin dit rijksland nog tot het Fransche grondgebied behoorde, de Franschen nooit tegen het gebruik van de Duitsche taal geageerd hebben. Of wetten van dien aard zullen leiden tot het beoogde doel de bewoners van het geheele Duitsche rijk te germaniseeren, zoodat zij allen slechts één taal zullen spreken, betwijfelen wij in het algemeen, maar in het bizonder ten opzichte van de Polen. Deze, sterk door den band van historie en traditie, nauw aaneengesloten door het gewelddadig, grievend onrecht, dat jegens hen gepleegd is, en nog jegens hen gepleegd wordt, en gezamenlijk levend ter wille van hun nationaliteit in een toestand van verregaande verdrukking, zullen hun hoogste schat, hun taal nooit prijsgeven, wat ook de Pruisische regeering tot uitroeiing er van ook moge aanwenden. De Polen zullen Polen blijven. En wie weet of ook niet eens voor hen de dag zal aanbreken, waarop hunne illusiën zullen verwezenlijkt worden De Finschc Landdag is door de Russische regeering ontbonden, omdat hij een motie van afkeuring over de houding van den Finschen Senaat had aangenomen. Men meende namelijk in den Landdag, dat de Senaat de kracht miste zich aan den invloed van het Russische absolutisme te onttrekken. Deze motie werd te Peters burg niet voor zoeten koek opgegeten. Men besloot daar met den Finschen Landdag korte metten te maken. Men ontbond hem. Russische regeeringsgezinde bladen, zooals de Russia raden aan de kieswet voor Finland nu In te perken, opdat de samen stelling van den Landdag een andere worde dan de nu ontbondene, die een product was van het algemeen stemrecht voor mannen en vrouwen. Het zou ons niet verwonderen, als de reactionaire regeering daartoe overging. Zij heeft reeds, teneinde elke rustverstoring in Finland in bloed te kunnen smoren, een sterke mili taire macht aan de Finsche grenzen samengetrokken. Niet minder dan 23 officieren zijn te Kief door den krijgsraad tot vestingstraf veroordeeld, omdat zij zich aan het zware misdrijf hadden schuldig gemaakt een door hen allen onderteekend stuk in een plaatse lijk dagblad geplaatst te hebben, waarin zij hunne afkeuring te kennen gaven, dat de troepen bij gelegenheid van een pogrom werkeloos bleven, en rustigjes de mishan delingen, moordten en plunderingen aan zagen. De krijgsraad heeft met hen te veroordeelen een rechtvaardig vonnis geveld, want de troepen hadden evengoed aan den pogrom een werkzaam aandeel kunnen nemen. En nu bleven zij lijdzame toeschouwers. Zij hebben zich dus juist door hun passieve houding jegens het vaderland verdienstelijk gemaakt, en heb ben derhalve eer aanspraak op lof dan op blaam. Bij het vredesverdrag, dat te Portsmouth tusschen Rusland en Japan gesloten is geworden, werd o. a. bepaald, dat elk der beide Staten het door hen bezette deel van Mantschoerije aan China zoude terugggeven. Toen de vrede gesloten was, dacht evenwel geen van beide Staten aan de toepassing van die bepaling. Beiden bleven, gedachtig aan het zalig zijn de bezitters- in het door hen bezette gebied. Op grond echter van het vredescontract beschouwt de Arneri- kaansche consul te Charbin deze gemeente als te behooren tot het territoir van China, en weigerde op dien grond zich naar de Russische wetten en bestuursmaatregelen te schikken. Deze weigering wekte de ergernis der Russische autoriteiten. Door den Russischen gezant werden alsnu te Washington vertoogen tot de Amerikaansche Regeering gericht, waarin over de handel wijze van den stouten consul, die zich op een papleren tractaat durfde beroepen, ernstig geklaagd werd. Maar helaas! de vertoogen leidden niet tot een door de Russische Regeering gewenscht resultaat. Het bleek hun namelijk, dat achter den consul het Amerikaansche gouvernement stond, en dat gene op last van dit gehan deld had. De Fransche Senaat heeft het door de regeering aangevraagd krediet voor de overbrenging van het stoffelijk overschot van Emlle Zola naar het Panthéon bewilligd. Het was te voorzien, dat in dit staats lichaam dezelfde gronden tegen het toestaan van djt krediet zouden aangevoerd worden, als in de Kamer van Afgevaardigden. Tot tolk van die gronden maakte zich de senator De Lamarzelle. Hij verviel daarbij in dezelfde fout, die door de tegenstanders en vijanden van Zola gemaakt is. Ook hij ging uit van het standpunt, dat de eer van het Panthéon aan Zola als letterkundige werd bewezen, wat niet het geval is, hetgeen bleek uit de verdedigingsrede van Minister Doumergue, die uitdrukkelijk verklaarde, dat men de dankbaarheid van een land tegenover een man wilde toonen, die den moed had een geheel volk van een nachtmerrie te bevrijden. Zierikzee, 10 April. Gisteren avond vergaderde in het „Huis van Nassau" de Vereeniging „Onderling Hulpbetoon". De voorzitter, de heer J. Gloude, opende de vergadering, die belegd was om rekening en verantwoording te geven van het ge houden beheer, en om mededeeling te doen van den stand van zaken. Hij gaf hierop het woord aan den secretaris-penning meester, den heer J. W. V. La Brand Jr. die het algemeen verslag uitbracht. Daaraan ontleenen wij het vólgende De inkomsten zijn verminderd, doordien het ledental is afgenomen en de bijdragen der donateurs iets minder waren. Desniet tegenstaande heeft dit boekjaar een batig saldo van f 34,46 opgeleverd, wat gunstig afsteekt bij de vijf laatste boekjaren, die respectievelijk met nadeelige saldo's van f 1,38, f 280,75, f 182,95, f 338,10 en f 330,36 sloten. Het batig slot is hieraan toe te schrijven, dat de uitgaven dit boek jaar lager waren. Er waren n.l. minder ziektegevallen. In verband hiermede kan worden geconstateerd, dat een cijfer voor uitkeering wegens ziekte ad f 1284,60 voor een getal van bijna 400 personen niet hoog te noemen is. De vasttrekkenden hebben sedert jaren een ongunstigen invloed op de kas uit geoefend, waardoor 't bestuur zich genood zaakt zag aan de aanvragen voor vaste uitkeering vooreerst geen gevolg te geven. Zoodra echter de geldmiddelen het kunnen verdragen, zuller wederom gereed staande sollicitanten op de lijst der vast trekkenden geplaatst worden. Het bestuur zag zich genoodzaakt aldus te handelen, teneinde te voorkomen, dat het reserve kapitaal steeds kleiner werd. Nadat het algemeen verslag was vast gesteld, werd rekening en verantwoording van het beheer gedaan. Ontvangen was: aan contributiesf 2089,61 bijdragen van 66 donateurs - 240,— renten- 564,30 f 2893.91 Uitgegeven was: aan zieke ledenf 1284,60 vaste uitkeeringen - 1150,20 twee weduwen - 43,20 kosten van beheer - 381,45 f 2859,45 Er is dus een batig saldo van f 34,46. De bezittingen bedroegen op 12 Januari f 12272,685. Met het batig saldo van 1907 ad f 34,46, bedroegen zij nu f 12307,145. Tot het nazien der rekening werd een commissie benoemd, bestaande uit den commissaris, den heer G. J Lunenberg en de drie leden, de heeren M. Smits, D. R. Feijen en Gilde. Bij monde van genoemden commissaris werd rapport uitgebracht. De rekening, was door de commissie in orde bevonden en door haar geteekend. Hierop werd tot de benoeming van twee bestuursleden overgegaan. Aan de beurt van aftreden waren de heeren M. F. de Vos en J. T. Vermunt. Beiden werden herkozen en namen, onder dankbetuiging aan de vergadering voor het in hen gesteld vertrouwen, de herbenoeming aan. Mede aanbevolen waren de heeren D. Padmos en Jacobus van der Valk. Bij de rondvraag vestigde de heer A. Anker er de aandacht op, dat het zoo lang duurt, eer een lid aan de beurt komt een aigemeene vergadering te kunnen bijwonen, en vraagt of men de 25 leden, die jaarlijks geciteerd worden, niet op 50 kan brengen. De voorzitter zegt, dat elk lid en donateur het recht heeft de aigemeene vergadering bij te wonen, maar dat de 25 geciteerde leden het stemrecht uitoefenen. De heer Uijl drukt de wenschelijkheid uit, dat men aan het gemeentebestuur een subsidie vraagt voor de pensionneering van oude en invalide werklieden, daar „Onderling Hulpbetoon door zijn werkzaamheid het Burgerlijk Armbestuur ontlast. Ook zou men zich met een soortgelijk verzoek om sub sidie tot het Rijk kunnen wenden. Voorts zou hij het gewenscht achten dat de Ver eeniging rechtspersoonlijkheid vroeg. De voorzitter merkt op, dat het Rijk wel geen subsidie zal geven, daar vanwege het Rijk mettertijd wel een wet zal komen, die in de pensioneering zal voorzien. Ook doet hij het uitkomen, dat het hoofddoel der Vereeniging is uitkeering bij ziekte. De heer Smits dringt op het bekomen van rechtspersoonlijkheid aan. De heer Cau verklaart, dat Vereenigingen als „Onderling Hulpbetoon" bij de wet van 1855, regelend het recht van vereeniging en vergadering, van het vragen van rechtspersoonlijkheid zijn vrijgesteld. Wat het vragen om sub sidie bij de gemeente betreft, men zou dat wel kunnen beproeven, daar „Onderling Hulpbetoon" inderdaad aan het Burgerlijk Armbestuur geld uitspaart De voorzitter, dankzeggend mr. Cau voor zijn uiteen zetting, dat het vragen van rechtspersoon lijkheid voor „Onderling Hulpbetoon" niet noodig is, zegt toe, dat het bestuur het tweede besproken punt in overweging zal nemen. Mr. Cau wijst er voorts op, dat het kan voorkomen, dat leden uitkeering krijgen krachtens de Ongevallenwet en uit de kas van „Onderling Hulpbetoon" krachtens hun lidmaatschap. Het doel van de Vereeniging is het verlies te dekken, dat de leden door een ongeval lijden. En als nu dat verlies door de Ongevallenwet gedekt wordt, dan behoeft „Onderling Hulpbetoon" dat toch niet te doen. Hij gaf in overweging het reglement in dien geest te wijzigen. De voorzitter meent, dat de leden hun recht op uitkeering gekocht hebben. Zoo geschiedde, wat mr. Cau voorstelt, dan zouden velen geen lid van „Onderling Hulpbetoon" blijven. Hierop wordt de vergadering door den voorzitter onder dankbetuiging voor de opkomst en met een krachtig opwekkend woord gesloten. Één der nuttigste vereenigingen te dezer stede, waarop de gemeentenaren te recht trotsch kunnen zijn, is voorzeker de Zierikzeesche Vereeniging „Onderling Hulpbetoon". Haar te steunen doe een ieder, die het streven van genoemde Ver eeniging, bestaande in uitkeering bij ziekte, en pensionneering van oude en invalide werklieden, kent en waardeert. Wij zouden geneigd wezen te verklaren, dat geen Vereeniging te dezer stede meer den stoffelijken en zedelijken steun verdient en noodig heeft dan juist deze corporatie. Hedenmorgen had de aanwijzing plaats van het nieuwe zinkwerk aan Koudekerke. De belangstelling was zeer groot. Een vijftigtal aannemers, van heinde en verre samengekomen, woonden de proefneming met het zinkstuk bij. De proefneming werd geleid door den Heem raad De Oude en den ingenieur van het Waterschap Schouwen, jhr. R. R. L. de Muralt. Onder de aanwezigen merkten wij op tal van groote aannemers van zink werk uit Sliedrecht. De drijver met het zinkwerk werd uit de haven gebracht door de stoomboot van Landegent te Burgh- sluis. Het drijfvermogen van den drijver bleek zeer groot te zijn. De ligger van het geheel bleek zeer vast. Naar ons hedenmiddag werd medegedeeld door be kwame aannemers, zien zij in deze wijze van zinkwerken een groote toekomst. Wij hopen, dat het Bestuur van het Waterschap Schouwen, dat zich bij deze werken weer als pionier voordoet ^^met zijn krachtig streven veel succes moge hebben. Voor een dergelijk Bestuur past een ecre-saluut. Wij maken belanghebbenden op merkzaam, dat zij, die tot den nieuwen cursus in timmeren, smeden en machine- bankwerken op de Ambachtsschool alhier wenschen toegelaten te wordenzich daartoe alsnog morgen, Zaterdag, van 10—12 en van 2—4 aan genoemde school bij den directeur, den heer Pomes, kunnen aanmelden. Na Zaterdag is de aangifte gesloten. Wij vernemen, dat het comité der Zierikzeesche Paardenloterij reeds al zijn loten geplaatst heeft. Kerkwerve. Ook hier hield, als in andere gemeenten, 1.1. Woensdag de heer Williams de schoolkinderen eenigen tijd heel aangenaam bezig. Als één er slag van heeft de kinderen te doen lachen dan is hij het wel. Vooral de gedresseerde hondjes en de paljas vielen zeer in den smaak. De goochelkunstjes minder, omdat een collega van hem nog slechts kort geleden voor dezelfde kinderen ongeveer dezelfde toeren had verricht. Dreischor. Ter gelegenheid zijner be noeming tot burgemeester der gemeente Vianen bracht Donderdagavond het Muziek gezelschap „Crescendo" onzen burgemeester een serenade. Vóór zijne woning werden eenige muziekstukken uitgevoerd, waarna nog een omgang door het dorp werd ge maakt. Na afloop hiervan voerde het gezelschap nog eenige nummers uit in de muziektent. Een en ander gaf in het dorp een ongewone levendigheid. Nieuwerkerk, 8 April. Hedenmiddag werd onze gemeente bezocht door een heer en dame, die zich op zeer zonderlinge wijze gedroegen. De gasten stapten af aan het logement „De Meebaal", waar de heer zich eerst bekend maakte als een ingenieur, die hier kwam om de noodige opmetingen te doen voor een electrische tram en kort daarop ook werkelijk met een lat, die hij had meegebracht, de straat ging opmeten. Later gaf hij zich uit als een inspecteur der Gezondheids- of Woningwet en zocht en verkreeg als zoodanig toegang tot een paar woningen, waar hij tot op den zolder opmetingen deed. Doordat evenwel juist dr. Spruyt, voor zitter der Gezondheidscommissie te Zierik zee, in één dier woningen kwam om een patient te bezoeken, kwam het bedrog aan het licht en de heer en dame waren op eens verdwenen in de richting van Zierikzee. Intusschen was proces-verbaal tegen hen opgemaakt. De veldwachter ging het twee tal achterna en bracht hen bij den Burgemeester, die hen in verhoor nam. Daarna werden ze op vrije voeten gelaten, doch de politie te Zierikzee op hun komst voorbereid. Ook te Kapelle had „de Inspecteur" op de hofstede van J. Boot opmetingen gedaan. Wat de man met deze aardigheden op het oog had, is tot heden een raadsel. Oosterland9 April. De kiezerslijst voor de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal is voorloopig vastgesteld met een getal van 321 kiezers, d. i. 24 meer dan het vorige jaar. De heer Alex. Williams, die reeds in verschillende plaatsen van het eiland met succes is opgetreden, gaf op Woens dag 8 April ook te Oosterland een voor stelling voor de kinderen. De honden- dressuur, het goochelen en de grappen van de clowns boden overvloed van stof, om den kinderen een pleizierigen middag te bezorgen. Stavenisse. Door eenige sparende kin deren der lagere school alhier is in het laatste schooljaar April 1907/'08 totaal aan spaarcenten bijeengebracht f 177,50. Voorzeker een aardig sommetje, dat, mocht de gelegenheid tot sparen op de school niet gegeven worden, bijna zeker niet tot dit bedrag zou aangegroeid zijn. Scherpenisse, 8 April. Op de laatst gehouden vergadering van de leden der Vereeniging „Het Groene Kruis", zijn nog zooveel nieuwe leden toegetreden, dat het ledenaantal thans ongeveer 100 bedraagt. Ook werd gekozen een bestuur, dat bestaat uit de heerenJ. J. J. de Lange, voorzitter, dr. F. Sneepels, secretaris, J. v. d. Velde, penningmeester, J. Hage, C. A. Geuze, D. Duijnhouwer Mz. en J. A. de Graaff tot bestuursleden. Wissenkerke. in de j.l. Woensdag gehouden aigemeene vergadering van het „Groene Kruis" te Wissenkerke, waren aanvankelijk 8, later 11 leden aanwezig. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental thans 180 bedraagt, tegen 164 in 1907. De contributie is nu gestegen van f 129,50 tot f 143. De rekening sloot met een batig saldo van ruim f 135, waaruit f 80 beschikbaar gesteld was voor uitloting van aandeelen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. C. Schippers, A. Heule en J. M. Marcusse te Kamperland, alsmede P. M. den Boer te Wissenkerke. Nog werd besloten met dankbaarheid een in bruikleen aangeboden terrein van den voorzitter, dr. P. J. Fret te Wissenkerke, te aanvaarden voor aanbouw van een ijskelder. Wegens te geringe opkomst der leden werd de voor dezen avond bestemde lezing van den voorzitter niet gehouden. Colijnsplaat, 9 April. Het sedert 12 September 1899 alhier opgerichte muziek gezelschap „Polyhymnia", bestaande uit 35 leden, is tot veler leedwezen wegens het bedanken van den directeur en de weinige animo tot toetreding van meer mannelijke leden, op heden ontbonden. Men zal dus de uitvoeringen, die in den zomer in de muziektent werden gehouden en zeer in den smaak vielen, moeten missen. Het saldo, dat in kas was bij den penningmeester, ten bedrage van f 3,65, werd onder de leden verloot. Besloten werd nog om het vaandel ter beschikking te stellen van een eventueel op te richten nieuw gezelschap. Bij kon. besluit is ontheven van zijn beheer J. Andreae, rijksontvanger te Colijns plaat en is hij tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van adjunct- inspecteur der directe belastingen enz. te Utrecht, 1ste afdeeling. Vlissingen, 9 April. De uitslag der verkieztng voor een lid van den gemeente raad in het IHe district is voor de liberalen al zeer ongunstig uitgevallen. Dit district gold altijd als het overwegend vrijzinnige district en de heer Tichelman, die heden werd gekozen, is de eerste anti-revolutionair, die daarvoor zitting neemt. Echter niet alleen dat de anti-revolutionair gekozen werd, is voor de rechter-partijen een reden tot vreugde, doch vooral het feit, dat de heer Tichelman 69 stemmen meer behaalde dan zijn liberale tegen-candidaat, de hetr L. van Aartsen. De heer Tichelman behaalde 67 stemmen meer dan bij eerste stemming en de heer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1