ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 7 April 1908. Tweede Blad. (Z ierikzeesche C o xi r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. be prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8601. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Qroott letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Oireotauri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Aangifte voor het Bevol kingsregister. De BURGEMEESTER^WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voorgeschreven bij Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zijn hoofdzakelijk de volgende: 1°. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar zij zich wenschen te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats; 2°. Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 3°. Elk hoofd van een gezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennis geving geschiedt ook door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1", 2° of 3° vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste 100 gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretaris verplicht bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 3 April 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. ITALIË. Rome, 3 April. De parlementaire groep en het bestuur van de socialistische partij besloten, aan de algemeene arbeiders federatie te Turijn 't verzoek over te seinen, om de algemeene werkstaking tot Rome te beperken. Inderdaad besloot de federatie, te Turijn vergaderend, alle steden te verzoeken, niet aan de algemeene staking deel te nemen. Men veronderstelt, dat de staking morgenavond zal eindigen. 4 April. In alle groote steden is de federatie van arbeidersvereenigingen tegen de algemeene werkstaking. Vanmorgen om half tien begaf zich een stoet van 8000 man, met talrijke vaandels en kransen van socialistische vereenigingen, op weg naar het kerkhof. Er waren niet veel menschen op straat, maar wel voor de ramen. RUSLAND. Opnieuw duikt het verhaal op, dat de ongelukkige keizerin heftig geschokt moet zijn door de voortdurende aanslagen, ook in het buitenland. Vooral de aanslag in Portugal moet diepen indruk op haar hebben gemaakt, daar zij tot heden althans hoopte, dat vorsten voor aanslagen veilig waren in tegenwoordigheid hunner kinderen. Daarbij komt dat zij laatst een post pakket ontdekte, blijkbaar afgezonden door den gouverneur-generaal van Moskou, maar dat een onjuist adres droeg. Op dringend verzoek van de czarina opende de czaar het niet maar liet het werk aan de menschen over, die met bommen wat meer op de hoogte zijn. Inderdaad kwam er een helsche machine uit, die had moeten springen bij het openen. Voorts zijn er niet lang geleden door electrische draden ver bonden bommen in de keizerlijke slaap vertrekken gevonden. Een electricien, die daar bezig was geweest, had ze neergelegd, maar hij moet daarbij geholpen zijn door menschen in het paleis zelf. ENGELAND. Londen, 3 April. Bij de nachtelijke manoeuvres in 't Kanaal liep de kruiser „Berwick" den torpedojager „Tiger" in den grond. Men vreest, dat verscheiden personen er bij omkwamen. Portsmouth, 3 April. Officieel wordt gemeld, dat zes en dertig personen bij de ramp omkwamen. DUITSCHLAND. Op een weiland nabij Darmstadt werden 2 kinderen gevonden, die zoo zwaar aan het hoofd verwond waren, dat zij kort nadat zij in het hospitaal aankwamen overleden. Het «waren kinderen van een kleermaker in het naburige Bieberach en de moeder had hun, in een vlaag van waanzin, met een hakmes de verwondingen toegebracht. Het mes had zij op de plaats der misdaad achtergelaten. De ongelukkige vrouw werd later aan den oever van de Neckar dwalend gevonden. Zij wist zich van haar vreeselijke daad niets te her inneren. BELGIË. Terwijl de Amsterdamsche politie nog altijd zoekt naar den inktwerper, die een bepaald gedeelte van de stad onveilig maakt, is die te Charleroi er wel in ge slaagd, maar ook daar heeft men een jaar lang tevergeefs naar den dader gezocht. De vloeistof, waarmede deze man lichte dames-toiletten bevuilde, was rood en geleek op bloed. Hij werd op heeterdaad betrapt, terwijl ruim 20 dames het slacht offer geweest zijn van deze bizondere inktgooimanie. Hij is in verzekerde be waring genomen. Antwerpen, 2 April. De Antwerpsche diamantbewerkersbond besloot met 1855 tegen 313 stemmen het werk, te beginnen Maandag a.s., stop te zetten, voor den tijd van vier weken; daarna zal men een verhooging van het minimum-salaris met 20 pCt. vragen. Woensdag, 1 April, vervaldag, hadden de bankloopers in België last, al de biljetten van 1000 frank, die men hun ter betaling aanbood, te weigeren en de personen, die er mee wilden betalen, te verzoeken deze op de kantoren der Nationale Bank te komen aanbieden. Daar wordt de naam opgeschreven van de personen, die de valsche biljetten wilden aanbieden en hun worden kwitanties afgegeven. Tot Donderdag had men er te Brussel 40 en te Antwerpen 28 ontvangen. Te Kortrijk vond men er ook een tusschen degenen, die een bediende van een wissel agent inbracht. Deze aarzelde niet met zijn handteekening te bevestigen, dat hij het van de bank zelf ontvangen had. Men vermoedt met den meesten grond, dat de uitgifte begonnen is den 5en Maart, carnavals-Dinsdag. Een heer, vermoedelijk een Franschman, was bij een juwelier der Groensel markt te Antwerpen, M. v. S., een ring van 150 frank komen koopen. Hij betaalde met een briefje van duizend, en daar de juwelier geen geld genoeg had om terug te geven, liet hij het bij een collega in de buurt wisselen. Van daar ging dezelfde heer naar een anderen goudsmid, in de Oude Kleerkooper- straat, waar hij ook een ring kocht van 250 fr. en die ook met een biljet van 1000 fr. betaalde. Ongetwijfeld hebben gedurende de maand Maart andere neringdoenden op dezelfde wijze bankbiljetten ontvangen en er de bank mee betaald en deze heeft er dan op haar beurt weer andere betalingen mede gedaarl. Het signalement van den bedoelden heer is rond gezonden; maar het is niet zeker, dat hij alleen heeft gehandeld. Vermoede lijk zal hij nog wel helpers hebben gehad, en hebben zij, zooals gewoonlijk gebeurt, in enkele dagen hun valsche biljetten uitgegeven. NEDERLAND. Leeuwarden, 3 April. Voor hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat van Friesland worden door Gedep. Staten aanbevolen L. van Krimpen, ingenieur van den polder Walcheren te Middelburg S. Bouma, ingenieur van de sfadsbezittingen van Groningen te Stadskanaal, en W. Cool, ingenieur bij de gemeentewerken van Rotterdam te Rotterdam. Amsterdam, 4 April. Eergisterenavond is de rechtbankverslaggever van het dag blad De Telegraaf op onverhoedsche wijze aangevallen door Van Opstal, vroegeren houder van het speelhuis „Zum Löwen" en Kok, die in dat huis als croupier werkzaam was. Één der beiden slierde hem een jas over het gelaat, waarna hij een hevigen slag tegen 't hoofd bekwam, en zich het woord „schurk" toegevoegd hoorde, wat vergezeld ging van een tweeden slag tegen zijn schedel. Hierna werd zijn achterhoofd met een hard voorwerp bewerkt, en waarschijnlijk zou de mishandeling zijn voortgezet op ernstiger wijze, daar men hem met een tafel te lijf wilde, als niet de heeren, met wie hij in gezelschap was, tusschenbeide waren getredeq. De vijandelijkheden der heeren Van Opstal en Kok zijn wellicht gesproten uit de doeltreffende wijze, waarop mede De Telegraaf tegen dit speelhol is opgetreden, waarvan de officier van justitie, mr. Boll, gezegd heeft, dat het menigen jongen man voor de groene tafel heeft gebracht en in het ongeluk heeft gestort. Van het geval is bij de politie aangifte gedaan. De 18-jarige pakhuisknecht J. M. J., die in den nacht van Dinsdag op Woensdag door den hoofd-agent B. van Dam te Amsterdam gearresteerd werd, heeft bekend ook schuldig te zijn aan de inbraak, die kortgeleden bij een inwoner van Watergraafsmeer plaats vond. De J. heeft toen op de slaapkamer der familie uit de kleeren van den heer des huizes de brandkastsleutel gehaald, maar kon er geen gebruik van maken, omdat onraad hem noodzaakte te vluchten. Hij nam echter een paar horloges en een porte feuille mede, welke laatste bij zijn aan houding op hem bevonden werd, terwijl hij van de uurwerken beleenbriefjes op zak had. Te Maarssen is deze week een ver zuim door de politie gepleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bedelende was, is Maandag door de politie in het arrestantenlokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar der man geheel vergeten. Woensdag vertoefde hij nog in het hok, zonder dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig, dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna werd de man door de politie losgelaten. Rotterdam, 4 April. Gisterenavond was de 10-jarige Paulina de Wolf, wonende in de Zaagmolenstraat, in die straat aan het touwtje springen. Eensklaps struikelde en viel het meisje, waarbij 't onder een juist voorbijrijdenden bestelwagen van de H. IJ. S.-M. kwam. Van dien wagen ging een achterwiel haar over het hoofd, tengevolge waarvan zij op de plaats dood bleef. Dr. H. Mees, wiens hulp werd ingeroepen, constateerde schedelbreuk. Uit het Noorsche havenstadje Mandal, een plaatsje van pl. m. 4000 inwoners aan de Zuidkust van Noorwegen, Oostelijk van Kaap Lindesnes, seinde men aan de Ned. dat daar eergisteren werd begraven Lam- bertus van Laten uit Rotterdam, de jonge, kloeke zeeman, die zijn leven verloor bij de ontploffing van de „Inglewood" (op weg van New-York naar Stockholm met een lading nafta). De begrafenis geschiedde op de meest eerbiedige wijze. Alle vlaggen waren half stok geheschen en een overvloed van kransen volgde het lijk. Alle aanwezigen weenden, toen de Oberpfarrer Harbitz de lijkrede hield. Een krans van de ouders werd door bemiddeling van het Ned. consu laat neergelegd. Een krans van de reederij, door den reeder zelf, die met een extra boot ter begrafenis gekomen was. Een zoo groote lijkstoet werd in het stadje, naar het telegram zegt, nooit eerder gezien. Zeelui droegen de kist. Vereeni gingen van zeelieden volgden met hun banieren. Een zangvereeniging zong «n de kapel aan het graf. Dames uit de stad hadden de kist versierd. Vele dames en alle notabelen volgden den stoet. 's-Hertogenbosch, 4 April. Nabij het station Haps is heden ochtend met het rangeeren van een goederentrein de con ducteur Buckink vreeselijk verminkt. De man werd bijna middendoor gereden en was op slag dood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. stroobedekkingen, blijkt het, dat de felle vorst zijn nadeeligen invloed op de bol gewassen heeft doen gelden. Hier en daar zijn een aantal bedden, hetzij geheel, hetzij gedeeltetijk, totaal bevroren, wat voor den bollenkweeker een niet geringe schadepost veroorzaakt. De planten, die niet door den vorst geleden hebben, staan er flink voor en beginnen reeds knop te zetten. Nieuwerkerk. Alhier is het mond- en klauwzeer bij het rundvee uitgebroken. De districts-veearts is er reeds geweest om de stallen te inspecteeren en, naar we ver namen, zal dit onderzoek worden voort gezet en herhaald. In het algemeen belang toch is het wenschelijk, dat ieder dadelijk kennis geeft van een geconstateerd of verdacht geval. Woensdagavond werd met een openbare les in tegenwoordigheid van den rijks-landbouwleeraar, plaatselijke autori teiten, de commissie van toezicht en vele belangstellenden de wintercursus in landbouwkunde geëindigd. Aan twaalf leerlingen kon door den heer Kakebeeke het diploma worden uitgereikt. Hij deed dit met een toespraak, die niet alleen een diepen indruk zal gemaakt hebben op de jeugdige gediplomeerden, maar ook op de oudere aanwezigen. Een der leerlingen bedankte den onderwijzer voor de moeite aan dezen cursus besteed en bood hem een stoffelijk blijk van dank aan in den vorm van een armstoel. De namen der gediplomeerde leerlingen zijn: P. Beije Jacz., B. Boogaart, A. Dale bout, L. Deist Jz., G. Flikweert Mz., H. M. Gast Jz., Jac. Kuyper, H. Kuyper, E. Tuynmati, P. Vijverberg, D. v. d. Wekken Sz., C. J. v. Westen Cz. Men meldt ons: Op Woensdag 8 April a.s. zal ten huize van den heer M. Hoek te Tholen door den landbouw-onderwijzer L. K. van Dijk een openbare les worden gehouden met de leerlingen, die dezen winter den land- bouwcursus volgden en welke vergadering voor alle belangstellenden toegankelijk is. Landbouw en Veeteelt. Westelijk Schouwen. Nu de bloem- bollenvelden ontdaan zijn van riet- en RECHTSZAKEN. Zierikzee, 1 April. Door den heer kantonrechter zijn heden de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: lo. Overtreding van de motor- en rijwielwet G. van S., 16 jaar, te Brouwershaven, tot f 3 boete, subs. 1 week tuchthuisschool, C. G., te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 2o. Het zidi in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den open baren weg: J. G., J. C. F en J. W., allen te Zierik zee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 3o. Overtreding van het reglement op de trekhonden: J. van den H. en C. M., te Zierikzee, ieder f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, J. de G., te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 4o. Overtreding van de Wapenwet: J. L., te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de kamerbuks; 5o. Overtreding van de Leerplichtwet: J. de B., te Eikerzee, gepleegd bij her haling, tot f 5 'boete, subs. 3 dagen hechtenis, L. de J., te Dreischor, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 6o. Overtreding van het reglement op de polders: W. H., te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 7o. Overtreding politie-verordening ge meente Kerkwerve: K. N., te Kerkwerve, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 8o. Het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften vast gesteld ter voorkoming van aanvaring of aandrijving F. G., te Clinge, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, J. M. D., te Yerseke, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 9o. Overtreding van het reglement op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen en overtreding van het bagger- reglement J. M. D., te Yerseke, tot 2 boeten van f 10, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete lOo. Overtreding van het Schelde-regle- ment W. v. D., te Oosterland, 16 jaar, tot f 1 boete, subs. 1 week tuchtschoolstraf L. de K.te Bruinisse en A. B.te Philippine, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; J. van der W., te Duivendijke, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis lo. Overtreding van de Arbeidswet: J. A. P., te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 12o. Overtreding van de Jachtwet J. S., te Haamstede, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 13o. Overtreding van het reglement op de wegen: H. D. B., te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 14o. Overtreding van het reglement van politie der gemeente Zierikzee A. J. H., te Zierikzee, tot f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 15o. Het plegen van baldadigheid: P. F., te Schuddebeurs, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 16o. Het op den openbaren weg laten staan van een rij-, trek- of lastdier, zonder de noodige voorzorgsmaat regelen te hebben genomen voor het aanrichten van schade: M. C., te Zierikzee, tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag 1.1. behandeld de zaak tegen P. N. B., brieven- en telegrambesteller, oud 25 jaar, geboren en wonende te Kruiningen, beklaagd van diefstal. Als getuige werd gehoord de directeur van het postkantoor, W. J. Romeijn, die verklaarde, dat hij den 5 Maart j.l. gezien had, dat beklaagde bezig was met een bakje met geld, dat zich op het kantoor bevond, en waaruit later f 2 bleek ontvreemd. De beklaagde was sedert een paar jaar als hulpbesteiler werkzaam geweest. Beklaagde is niet gehuwd en woont bij zijn ouders thuis. Hij gedroeg zich vroeger steeds onberispelijk, maar in den laatsten tijd hoorde getuige slechte geruchten van hem. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. deelde getuige mede, dat hij meermalen geld heeft vermist, o. a. eens vijf gulden op een avond, dat beklaagde in dienst was geweest. Deze genoot een belooning van f 300. Op een vraag van den verdediger, den heer mr. L. van Andel, advocaat te Middelburg, deelde getuige nog mede, dat de beklaagde bij het ophalen van wissels eens f 200 te veel had ontvangen, die aan den rechthebbende zijn teruggegeven. De beklaagde bekende, en gaf toe, dat hij meermalen geld van het kantoor had weggenomen. Hij had schuld en wilde die op die manier betalen. Bekl. beweerde geen groote verteringen gemaakt te hebben. De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Het feit was, naar zijne meening, van zeer ernstigen aard. Beklaagde maakte zich meester van gelden, aan het rijk behoorende, zonder dat daarvoor eenige noodzaak bestond. Hij had f 300 tractement en woonde bij zijn vader thuis. Een verzwarende omstandigheid is, dat beklaagde het feit gepleegd heeft als ambtenaar. Spreker vorderde veroordeeling van beklaagde tot een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger zeide, dat de reden, die beklaagde tot de daad heeft geleid, hem een psychologisch raadsel is. Eerst 6 Januari is hij in vasten dienst bij de posterijen aangesteld en zijn tractement droeg hij zoo goed als geheel aan zijn ouders af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5