voordracht h. g. krom, AANBESTEDING. ADVERTENTIEN. Hotel „MASTBOSCH", lÉadtehool Ie Zierikzee. Aangifte van nieuweLeerlingen. ZIEIZEME KOLENBDND. „Volksonderwijs". VLEKZIEKTE. J. A. DE GRAAFF, Een sterk betimmerde fljfBSfcl Hofstede, WOONHUIS, 14 Gemeten best Bouwland en Boomgaard, EK Wei-Vaarzen 2 Loopvarkens en een partijtje Jaapjespeeën, Bouwmaterialen. Eerste kwaliteit Naaimachines De KoéII. Sloöipeiwij es Chen. Wasscherij, F. P. VAN HAM, Amsterdam, Tegenwoordig, na de invoering der Onge vallenwet, vereischt de genezing eener schouder-ontwrichting volgens een Duitsche statistiek gemiddeld 8 maanden, en somtijds jaren. Op een vergadering der Heelkundige Vereeniging kon dr. van Stockum onlangs verschillende gevallen van slecht geheelde breuken van beenen en armen laten zien, welker bezitters, geen rentetrekkers zijnde, hun werk volledig verrichten. De ver klaring daarvan is goed en eenvoudig deze Een gezond mensch bezit een arbeids geschiktheid van meer dan 100 pCt.; d.w.z. hij kan letsel en ongemak verdragen en toch nog 100 pCt. arbeidsgeschiktheid overhouden. De professor zelf verstuikte zich voor eenige jaren een zijner vingers, waarbij een stuk been afbrak. In weerwil van de pijn zette hij zijn arbeid als chirurg onverpoosd voort, en hij had er weldra geen last meer van. Ware hij onder de Ongevallenwet gevallen, dan was hij misschien een invalide geworden en ge bleven. De Ongevallenwet heeft de doos van Pandora geopend, en de arbeidsgeschikt heid is daaruit ontvlucht. Moge de regeering de middelen weten te vinden, om deze vluchtelinge weder op te bergen! zei de professor, en zijn gehoor gaf daarop een luid en langdurig applaus. Ingezonden Mededeeiingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels II,— elke regel meer f 0,20. Ondervinding van een inwoner van Middelburg. Mejuffrouw A. Vroonland, Beenhouwers singel K 76 te Middelburg, meldt ons: Het is thans reeds vijf jaren dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in de lendenen, rug en zijden. De urine was erg beslagen en kwam met een branderig, pijnlijk gevoel. Ik had veel zweetingen en benauwdheden, die door huiveringen werden gevolgd, ook leed ik aan rheumatiek. Somtijds was mijn geheele lichaam opgezwollen, waardoor ik mijn kleeren dikwijls niet eens dicht maken kon en vooral mijn enkels en polsen waren dik opgezet. Ik sliep slecht en wanneer ik 's morgens opstond was ik reeds vermoeid. Verschillende malen was ik hiervoor onder behandeling geweest, doch zonder merkbare verlichting en het was mijn geluk, dat ik met Foster's Rugpijn Nierenpillen ekend raakte, want ik had deze nauwelijks twee weken ingenomen, toen ik reeds een groote verlichting bekwam. Nadat ik nog een paar doosjes had gebruikt, kwam er een algeheele verandering in mijn toestand. De pijn was zoo goed als verdwenen en van al de vroegere ellende bemerkte ik bijna niets meer. Ik zal thans nog een tijdje met uw pillen doorgaan en hoop u binnenkort mijn volkomen herstel te kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar Is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Nierziekte is gevaarlijk, omdat zij zoo onge merkt aankomt. Zij heeft veel verschijnselen en menigmaal wordt ze voor een andere ziekte gehouden. Hoofdpijn, een zenuwachtige prikkel- are toestand, onregelmatig hart, slapeloosheid, duizelingen, een voortdurend vermoeid gevoel, dit zijn even goed kenteekenen van nieraan doening als rugpijn, waterzucht, onregelmatige urine, rheumatiek, graveel, zwakte der blaas enz. Nierziekte kan soms jaren in het gestel zijn, vóórdat de oorzaak van het kwaad vermoed werd. Dat Is het gevaar. Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn een speciaal geneesmiddel voor nier- en blaasziekten. Let er op dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Ze zijn te Zlerikzee verkr|gbaar b| den Heer M. S. Polak, gedlpl. Drogist, en te Tholen bi den Heer W. Potter, lliaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k i 1,75 voor één of f 10,— voor 6 dooien. ATJEH. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Een klewang-aanval op een troep onder sergeant-majoor Zijlstra in Tapa-toean werd zonder verlies afgeslagen. De vijand had 10 dooden. Een aanval van een bende van 60 man op de bende te Kandang Kloeet werd door de bevolking zelve afgeslagen. De vijand had 18 dooden, onder wie een panglina. Vier geweren werden buitgemaakt. Door een patrouille werden nog zeven vijanden neergelegd en drie gevangen genomen. MODERNE ZWENDEL. Laat een man van betrouwbaar karakter, een man die zijn vak in den grond ver staat, die oud genoeg is om ervaring en jong genoeg om werklust en werkkracht te hebben, laat zulk een man eens trachten om vijf- of tienduizend gulden bijeen te krijgen, teneinde een zaak op te zetten tien tegen één, dat 't hem niet gelukken zal. Maar laat er een, van wiens herkomst niemand iets weet, 'n groot kantoor huren, mooie prospectussen uitgeven, in een auto rijden, met bankbiljetten morsen en de in- teekening openstellen op een kapitaal van 'n paar ton of 'n millioen, honderd tegen één, dat hij slaagt. De wereld wil bedrogen zijn. Och, wat zijn de krachs van onze Hol- landsche bank-, hypotheek-, pandbrief-, assurantie- en andere maatschappijen, ver geleken bij hetgeen Parijs thans vertoont. Hier springen 'n paar millioenen guldens, daar 'n paar milliarden francs. „Hebt ge 't gehoord De heer Rochette, directeur van de Fransch-Spaansche Bank, is gearresteerd!" Jawel. Meneer Rochette, de groot-bankier, de aarts-financier, de steunpilaar der Parijsche beurs Meneer Rochette, die nog niet lang geleden kellner was aan een klein spoorwegstation. „Raoul, un bock!" „S'il vous plait, Monsieur". Raoul las in zijn leegen tijd, als er geen reizigers waren in de wachtkamer van het station Melun, de kranten van de leestafel. Hij las er van den oplichter-bankier Berger, die gevlucht was; en hij filoso feerde, dat er op die manier gemakkelijker geld te verdienen was dan met het op sparen van fooitjes. Raoul smeet zijn servet neer en ging naar Spanje. Hij leerde er wat Spaansch en wat boekhouden, en op 24-jarigen leeftijd stichtte hij te Parijs een onderneming met 'n pracht van een naam: „Société Générale du Crédit minier et industriëel". Met zoo'n titel moet je slagen, nietwaar De 350.000 francs kapi taal waren spoedig bijeen. Vóór ze „op" waren, breidde hij 't met 2 millioen nieuw kapitaal uit. Als 't eerste schaap over de brug is... Het „Crédit minier" stichtte op zijn beurt de Kolenmijn-concessie „Lavinia" in Spanje. Jan Publiek vloog er in, weer met 'n slor dige 2 millioen. En toen ging 't in duizelingwekkende vaart: met de eene helft van 't geld werd de groote heer gespeeld, „pour épater le bourgeois" wat in loopend Hollandsch kan vertaald worden als: om 't publiek te overdonderen, en de andere helft werd als spiering voor nieuwe kabeljauwvangsten gebruikt: „Maatschappij tot Exploitatie van Zinkmijnen in het dal van Aran (Spanje)"; met hoeveel kapitaal, weten we niet; „Mijn-Syndicaat", 2\ millioen francs; „Ban- que franco-espagnole", 20 millioen francs; „Maatschappij tot ontginning van de Nerva- mijnen", 20 millioen; de „Union Franco- Beige", 'n pruldingetje van 2£ millioen. Rochette werd stout door zooveel succes hij dorst dingen aan, waarvan de naam reeds als een ironie klonk: „Maatschappij voor Visscherij in IJsland en Marokko", 't ging best. Hij zou nóg verder gaan hij had een blad noodig, een gewetenloos blad, om het publiek voor te liegen en te bedriegen; hij zou er zelf een stichten. Alléén.... betalen zou hij 't niet; dat moest het publiek zelf doen. Oprichting van het blad le Financier: 2 millioen. 't Werd groot opgezet. Opbrengst van abonnement gering: 't werd gratis ver spreid; opbrengst van advertentiën gering: het blad maakte hoofdzakelijk reclame voor de maatschappijen van Rochette. 't Kostte hem 150.000 francs per maand. Deed er niet toe't maakte de kosten ruimschoots goed, het publiek lekker en de inteekenlijsten voor nieuwe onder nemingen vol. 'n Gloeikousjes-maatschappij „Hella"millioen'n Gloeistiften-maat- schappij „Hella": 15 millioen. Rochette deed in alles: gloeilicht, zink, watermeters, steenkoolalles op papier. Wat hij deed, deed hij royaal: zestig filiaalkantoren in Frankrijk, waar Jan Publiek, dom-vertrouwvol, z'n spaarcentjes bracht; succursalen te Brussel en te Madrid. Zijn prospectussen waren altijd mooi: de ingenieurs, die als deskundigen pareerden, werden goed betaald, 't Kon lijden 1 Rechts kundige voor de „Banque Franco-Espag- nole" was niet het eerste het beste advocaatje, maar mr. Fernand Rabier, vice- president van de Fransche Kamer. Hoofd redacteur van zijn financiëel blad was een Kamerlid (nu senator). Had Rochette rechtszaakjes voor één zijner andere maat schappijen, steeds liet hij pleiten door een senator of Kamerlid. „Maak u vrienden uit den onrechtvaardigen Mammon". Hij was niet bijbelvast en paste de spreuk verkeerd toe. Hij had het publiek in zijn macht. Zwendel waarden van hem stonden op de beurs 350 pCt. boven pari 11 Ten slotte ging hij te ver in zijn over moed. Dat hij den Belgischen ingenieur van het Hella-kousje happig maakte met den post van directeur-generaal en een zwaar tractement en den man wegjoeg, toen hij de patenten had overgedragen, bracht hem niet ten val. De benadeelde klaagde hem wel aan, maar minister Briand liet een zóó geprotegeerd man met rust. Doch toen hij zich het Petit Journal wilde opkoopen en kwade geruchten er over rondzond, om de koersen omlaag te drukken, klaagde Prévet, de hoofdredacteur van het blad, Rochette aan. Prévet is senator èn invloedrijk journalist. Dat is de val van Rochette geweest. Hij heeft zich overschat; hij had tevreden moeten zijn met de 200 millioen, die hij het publiek ontfutseld heeft; tevreden dat hij, de 29-jarige, de gewezen barbiers jongen en kellner, het zoover had gebracht dat zijn vrouw, gewezen kantoor-copiiste, te Biarritz en St.-Germain het goud Jcon laten rollen en hertoginnen de oogen kon verblinden. Krak krak! Raoul zit in hechtenis, en Jan Publiek is een lesje wijzer ge worden. Een les, die echter wat ruim gehonoreerd isl Gemengd Nieuws. Een loteling uit Spijkenisse, ingedeeld milicien te Bergen-op-Zoomis afgekeurd, omdat hij te zwaar werd bevonden; hij woog eventjes 128 kilo. Uit Friesland worden tegenwoordig duizenden mollenvellen wekelijks naar Rotterdam verzonden. De vraag is zóó groot, dat het aanbod nog te klein is. Deze vellen, uitsluitend bestemd voor Engeland, waar men er bont van maakt, worden tegenwoordig betaald met 9 k 10 cents per stuk. Menig arbeider verdient met mollen- vangen een flink loon, want ook de boer, die deze dieren graag uit het land wil missen, betaalt voor elke mol gaarne 5 cents. Een arbeider verdiende daarmede in de vorige week ruim f 40. Men vangt ze met knippen en honden. De Zeister moord. Het Utr. Dbl. verneemt, dat de psychiaters, de doctoren Cox en Breukink, hun rapport omtrent het geneeskundig onderzoek van den ver dachte Van Vaalen thans bij de justitie hebben ingediend. De instructie zal nu dezer dagen worden gesloten. De openbare behandeling van deze zeer omvangrijke strafzaak zal hoogst waar schijnlijk in het einde van Mei volgen. Gedagvaard worden ongeveer zeventig getuigen, o. w. de hoogleeraren Spronk, Wefers Bettink ea dr. Van Leeuwen als deskundigen, die het lijk van den jongen Drost gerechtelijk schouwden, en de doctoren Cox en Breukink ais deskundigen, aan wie het geneeskundig onderzoek van Van Vaalen werd opgedragen. Vermoedelijk zullen twee k drie dagen met de behandeling gemoeid zijn. Een aardig (historisch) feit uit het Koninglnnebezoek aan Boskoop, de vorige week: De firma Koster heeft een ouden knecht, nu 85 jaar, die al jaren gepensioneerd is, maar vergunning heeft om te komen mee werken, als hij wil, en daarvan gaarne gebruik maakt. Toen de Koningin komen zou, was de oude Willem er natuurlijk óók bij en in de pakschuur. H. M. zag den ouden man, stapte naar hem toe en vroeg hem, of dat werk hem niet zwaar viel. Willem is doof, en de patroon herhaalde de vraag. Waarop de oude man H. M. antwoordde: „Neen juffer, heelemaal niet dkkr heb je nu geen verstand van". Dat de „juffer" gul lachte, is te begrijpen van onze Koningin. Evenals de Prins, toen een der kleinste meiskens uit het geslacht der Kosters hem op zijn vraag, of ze al wist, hoe die bloem heette, antwoordde: „Neen Koning, dat weet ik nog niet". De ware publiciteit. Het Financial News geeft het volgende sprekende voor beeld van de voordeelen van reclame door middel van advertentiën boven publiciteit met behulp van prospecti, circulaires e.d. Een Parijsch byoutier verzond 20.000 cata logi, wat hem op 2295 francs kwam te staan met inbegrip van de kosten van postzegels, enveloppes, schrijfloon enz. Hij ontving daarop in 't geheel29 ant woorden, welke leidden tot een omzet van het artikel, waarbij netto 495 francs ver diend werd. Dus was het verlies! Maar dezelfde firma probeerde het met advertentiën. Zij gaf 1700 francs uit voor het aankondigen van haar artikel in een paar flinke, veelgelezen bladen en ontving daarop 1100 aanvragen, die leidden tot 364 zaakjes, welke een netto winst brachten van 5460 francs, of, na aftrek der 1700 francs advertentiekosten, 3760 francs, zijnde 221 pCt. van de uitgegeven som! Men wijze ons de Beurs eens, waar men zóóveel winst kan maken als met een flinke advertentie in een veelgelezen blad. Beetgenomen. Ongeveer 200 apothe kers te Parijs ontvingen een aanschrijving van een zeer bekenden arts, waarin hun werd meegedeeld, dat zij zich een nieuw geneesmiddel hadden aan te schaffen, dat voor 12 francs per flesch verkrijgbaar was aan een adres op Montmarte. De apothe kers kochten inderdaad het „geneesmiddel", dat later bleek slechts gedistilleerd water te zijn. De verkooper verdween spoorloos en de arts wist van niets, want men had zijn handteekening bedrieglijk nagebootst. Een dure vrouw. Voor één der Parijsche rechtbknkep wordt thans een echtscheidingsproces behandeld, dat voor de zooveelste maal een denkbeeld geeft, van de ontzettende verkwisting, waartoe de dames uit de „upper ten" in staat zijn. Eenige jaren geleden trad graaf De Cholet, directeur eener Turksche spoorwegmaat schappij, op een jaarlijksch inkomen van 80.000 francs in 't huwelijksbootje met mademoiselle Boulères-Seillière, die een bruidschat van 2.200,000 francs haar eigen dom kon noemen. Het jonge paar trok naar Konstantinopel, richtte zich daar vorstelijk in, huurde op verlangen der gravin een villa te Therapia, terwijl ze 't bovendien noodig vond, te Parijs twee pieds-ó-terre aan te houden, waarvan de een 8000, de ander 16.000 francs huur deed. Ging men zoo nu en dan eens naar de Fransche hoofdstad, dan vond mevrouw het gemakkelijker in een hotel te logeeren, wat met diners etc. zoo ongeveer 200 francs per dag kostte. Toen men twee jaar getrouwd was, kwam er een baby. Hiervoor moesten twee Parijsche vroedvrouwen en een beroemd medicus naar Konstantinopel komen, zoodat 't kindje papa reeds dadelijk 15.000 francs kostte. Bovendien vond ma 't noodig, in de buurt van Brussel een kasteel te koopen, waar zooveel gebouwd en gerestaureerd werd, dat de graaf zich geen raad meer wist en faillissement aanvroeg, hoewel de gravin op 't allerlaatste oogenblik voor 140.000 francs juweelen cn echte kanten verpandde. Voor den rechter verklaarde madame, slechts volgens haar stand geleefd te hebben. De volgende week wordt het vonnis uitgesproken. De liefde is sterker dan de rassenhaat. In Califowië zijn huwelijken tusschen Japanners en Californiërs verboden, maar dat neemt niet weg, dat de Japansche student Katow, een millionnair, zich in den echt heeft laten verbinden met Miss Gwendoline Whitham White, eene Califor- nische jongedame. Uit vrees voor den toorn der Californiërs heeft men het huwelijk op zee in het jacht van den bruigom laten voltrekken. Te Luik had een 17-jarig student Zaterdag een drinkgelag aangericht. Het einde was, dat hij een kameraad den hals afsneed. Daarna rende hij met ontbloot mes de straat op, waar hij door de politie werd gevat. Met dezen vervullen wij den treu- rigen plicht, U kennis te geven van het overlijden van onze geliefde Echt- genoote, Schoondochter, Schoon zuster en Zuster Sara Hanse, in den vleeftijd van 31 jaar en 2 maanden. Óosterland, 31 Maart 1908. Uit aller naam, L. BEIJE. GINNEKEN bij BREDA, Hötel - Pension - Restaurant, Telephoon Interc. 365. Maaltijden aan afzonderlijke Tafels. Geïllustreerde prospectus op aanvrage gratis. Zij, die tot den nieuwen Cursus in Tim meren, Smeden en Machinebankwerken wenschen te worden toegelaten, kunnen zich daartoe aan de School aanmelden van Maandag 6 - tot Zaterdag II April, telkens van 10—12 en van 2—4 ure. Behalve in de practijk van bovenstaande vakken, wordt aan de School onderwijs gegeven in LijnteekenenVakteekenen, Projectieleer, beginselen van Natuur- en Werktuigkunde, Stoomwerktuigkunde, Mate- rialenleer en Rondschrift, terwijl Wiskunde, Rekenen en Handteekenen aan de Avond school onderwezen worden. Meerdere inlichtingen verstrekt de Directeur, P. H. POMES. Algemeene Vergadering op Dins dag 7 April 1908, des avonds 7'/, uur, bij VERWER. HET BESTUUR. VEREENIG1NQ flfd. ZIERIKZEE. van den Heer J. HOGERHEIJDE van Antwerpen over doofstommen, blinden, doofstomme- blinden op Zaterdag 4 April e.k., 's avonds 8 uur, In 't „Café Adriaanse". Toegankelijk voor de Leden van „Volks onderwijs" en hun gezin. Voor niet-Leden toegang voor 10 cent per persoon. De Secretaris, P. VAN DER HAVE. Boekhandelaar, ZIERIKZEE, neemt Abonnementen en Advertentiën aan voor alle, zoowel binnen- als buitenlandsche couranten, zonder prijsverhooging. Al wie dit jaar zijn varken of varkens tegen het bekende tarief wederom tegen bovengenoemde ziekte wenscht te doen in-enten, gelieve daarvan aangifte te doen vóór 1 Mei 1908, bij een der volgende personen J.B BEEKMAN, voor St.-Maartensdijk-, P. JOBSE, voor Sdierpenisse M. VAN DEN BERG, voor Tholen-, M. LINDHOUT Az., voor Oud-Vossemeer-, A. STEKETEE, voor St.-Annaland of bij den ondergeteekende Rijks-Veearts te Scherpenisse. Het BESTUUR van het Waterschap DE VRIJE POLDERS ONDER THOLEN zal bij inschrijving trachten an te bestedem De levering franco vóór den wal te Tholen, in de maar.d Mei aanstaandevan minstens 800 M3. GRINT, groot 2 tot 5 c.M., en 40 M3. GRINT- ZAND. Biljetten in te leveren bij den Dijkgraaf, den Heer M. G. VAN STAPELE te Tholen, uiterlijk op II April a.s., opening Maan dag daarna, 's morgens 9 uur, in de herberg van de Weduwe C. Bal te Tholen. Uit de hand te koop: met zeer net beiden ingericht naar de eischen des tijds, met waarvan het grootste gedeelte is beplant met beste fruitsoorten, ook onder beplanting van Zwarte Bessen en Frambozen, ook kan er nog volgen 48 Gemeten gehuurde Bouw- en Weilanden. De gebouwen zijn ook afzonderlijk te koop, waarbij dan ook kan volgen de 48 Gemeten gehuurde Bouw- cn Wellanden. Op gebruik komende met betaling. v Te bevragen bij A. ECKHARDT Nisse (bij Goes). te koop, bij B. M. SUURLAND te Slavenisse. Te koop: bij A. BEVELANDER, Scherpenisse. Het beste en voordeeligste adres voor goede Bouwmate rialen is M. VAN HEREL Cz., Bergsche weg 384, Steenbergen. :W Vraagt prijzen. worden tot concureerende prijzen, met 10 jaar garantie, geleverd door JOH. ENZLIN, Dam, Zierikzee. Het modelboek vani Visitekaartjes, Huwelijkskaarten en Rouwcirculaires ligt ter inzage bij: B. VAN DER WAL, Brouwershaven; BÉRMAN (Bakker), Nieu- werkerk; C. LANDEGENT Hubrz., Haam stede J. R. KAASHOEK, St.-Annaland C. DE MOOIJ, Ouddorp. Bij eventueele behoefte aan dit artikel gelieve men zich tot hen te wenden. Aanbevelend, J. VAN DER WAL, Brulnisse. Vraagt op alle plaatsen ijverige Agenten. vestigt de aandacht op haar depót te ZIERIKZEE, waargenomen door M. S. BUYZE-VOOREN, Nobel- straat. Keurige bewerking. Vlugge aflevering. Billijke prijzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 6