ZIERIKZEBSCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 April 1908. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (525 i e> i* i Isl z e e s c h. e Cour an 1). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor hel buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8600. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. (1 Mei 1908). Zitting van Commissarissen dier School in het Schoollokaal aan het Kerkhof (hoofd de heer P. VAN DER HAVE), op Zater- der 18 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. Om als leerlingen op de School B te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van zes jaren hebben bereikt, of dien vóór het einde van het kalenderjaar bereiken. PORTUGAL. Volgens een telegram uit Londen aan de Liberté, vond men gedurende een wandeling van den koning in het Necessi- dadespark, te Lissabon, een lid van de Crux Negra-vereeniging, als schildwacht vermomd. In zijn gezelschap bevonden zich twee koningsmoordenaars. Men ver moedt, dat ze in het paleis medeplichtigen hadden. FRANKRIJK. De reis van president Fallières naar Stockholm is thans vastgesteld op de helft van Juli. De royalistische „Action Franchise" hield gisteren te Parijs weer een protest vergadering tegen de overbrenging van Zola's lijk naar het Pantheon. Vijftien honderd personen waren aanwezig. Leon Daudet, graaf Leon de Montesquieu en anderen hielden heftige redevoeringen. Een vrouw, die één der sprekers met een „hoera voor de republiek" in de rede viel, werd uit de zaal gezet. NEDERLAND. Buitenpost, 30 Maart. Een week ge leden overleed hier de alleenwonende vrouw, D. F., die na den dood van haar broeder en hare zuster een klein boek winkeltje had aangehouden. Men meende, dat zij er heel zuinig langs moest en daarom werd zij bij buitengewone uït- deelingen niet vergeten. Vreemd zag men op, toen er in hare bedstede eene som van f 1700 werd gevonden en er boven dien uit een kastje nog een effect van f 1000 te voorschijn kwam. Roermond, 1 April. De geldophaler D., alhier, was gisteravond nog laat op weg, toen hij plotseling door 2 sujetten, die wisten dat hij geld voor de gasfabriek, aan welke inrichting hij als zoodanig verbonden is, bij zich had, op een laag hartige wijze aangerand. Men wierp hem peper in de oogen, overmande hem en ontnam hem zijn portefeuille, waarin een vrij groot bedrag aan geld, dat hij dien dag had opgehaald. De daders zijn nog onbekend. Nijmegen, 1 April. De politie heeft gisteren een prachtige vangst gedaan. Twee Duitsche zilverdieven, jongelieden van 18 en 22 jaren, werden n.I. alhier aangehouden en in het bezit gevonden van een groeten voorraad rijk tafelzilver, ver moedelijk afkomstig van inbraak. Het bureau van den commissaris van politie geleek één zilverwinkel. Het zilver is gedeeltelijk gemerkt H. A., gedeeltelijk E. R. De arrestatie heeft met veel overleg plaats gehad. Een rechercheur n.I. zag gisterenmorgen in de Vleeschhouwerstraat een hem verdacht voorkomend individu, dat geen voldoend antwoord gevend, door hem werd gearresteerd. Bij visitatie van den betrokkene vond men hem als het ware geheel beladen met zilver. Ook was gebleken, dat hij met een persoon gezien was, die, vergezeld van een niet gunstig befaamd Nijmegenaar, in de buurt van de Rotterdamsche boot was opgemerkt. Uit gelekt was tevens, dat men niet hier, maar onderweg op die boot wenschte plaats te nemen. Onmiddellijk werd toen naar alle richtingen een onderzoek inge steld, met het gelukkig gevolg, dat te Weurt, juist toen hij de stoomtram naar Wamel wilde instappen, door den hoofd inspecteur, de tweede Duitscher gearresteerd werd, die eveneens volgepakt bleek met zilveren voorwerpen. Hij werd naar het politie-bureau overgebracht en daar van den voorraad ontlast. Ook werden deze beide veelbelovende jongelieden nog in het bezit bevonden van beleenbriefjes van pandjeshuizen te Nijmegen, welke panden terstond werden gelost. Het tweetal is te voet van Kleef naar Nijmegen gekomen en heeft op die manier het zilver gemakkelijk over de grenzen kunnen brengen. Aan de politie te Dusseldorf, van waar beiden afkomstig zijn, is onmiddellijk van deze vondst kennis gegeven. 's-Gravenhage, 1 April. De eigenaar van het hotel Bristol aan den Stationsweg alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem een bedrag van ongeveer f 2000 aan geldswaardige papieren en specie is ontstolen. Verdacht van dezen diefstal wordt een kellner, die Maandag is ver trokken ^n naar vermoed wordt het geld door middel van een valschen sleutel uit een kast zou hebben weggenomen. Rotterdam, 1 April. H. M. de Koningin heeft aan de fabriek van de firma Allan Co. f 200 geschonken voor het zieken fonds, en aan de werf van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij een dergelijke gift van f 300. 's-Hertogenbosch. Het bericht omtrent den sergeant-miilionnair alhier schijnt toch waar te zijn. Hij heet E. W. Cretier en in een gesprek met een redacteur van de 's-H.b. Ct. vertelde hij dat de erfenis, die hij met nog 2 andere personen moet deelen, ongeveer 4.400.000 gulden bedraagt, benevens plantages ter uitgestrektheid van de provincie Limburg. Aan een notaris te Batavia is reeds opdracht gegegeven die te verkoopen. De goede suikeroom, een neef van den vader zijner vrouw, was als gewoon burgerman naar Ned.-Indië vertrokken, had daar gewerkt en was in het bezit gekomen van groote plantages. In geen zes jaren was hij meer in Holland geweest. Van het overlijden van zijn vrouw en zoon werd nooit iets ver nomen, zoodat de erfgenamen ook nooit iets van een erfenis vermoedden. Op een vraag of er nog meer erfgenamen waren, werd ontkennend geantwoord. Wel doken van alle kanten zoogenaamde erfge namen op, doch weldra bleek, dat de schoonvader van den sergeant, een manu facturer te Zaltbommel, de eenige wettige erfgenaam was. Deze besloot echter, daar hij, alhoewel nog zaken doende, van zijn geld leeft, de erfenis onder zijn drie kinderen te verdeelen. Een daarvan is de vrouw van den sergeant, het andere een nog ongehuwde dochter en het derde een minderjarige zoon. De gelukkige schoonzoon is voornemens ontslag uit den dienst aan te vragen en zich dan te Zaltbommel te vestigen, waar hij reeds een huis gekocht heeft. Begrijpelijker wijs hebben zich al heel wat vriendjes bij den nieuwen millionair aangemeld. De aanvragen om steun enz. zijn legio. Zelfs uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn hem reeds diensten aangeboden. De heer Cretier, die bijna 32 jaar is, kan dus nog lang van zijn onverwacht verworven fortuin genieten. Uit Stad en Provincie. De Zeevaartschool te Vlissingen. Uit het verslag over het jaar 1907 blijkt, dat de school werd bezocht door 104 leerlingen in het geheel; het grootste getal, dat tegelijkertijd de school bezocht, was 61. Aan drie leerlingen werd vergund de lessen bij te wonen voor verminderd tarief. Door gebrek aan leerkrachten en Iocaliteit moest een 10-tal jongelui, die toelating vroegen, worden geweigerd. Door 42 leerlingen werd deelgenomen aan de examens voor rijks-commissies tot examineeren van stuurlieden en machinisten, waarvan 33 zijn geslaagd, en wel 5 voor eersten, 3 voor tweeden en 16 voor derden stuurman, 4 voor machinist programma B en 5 voor het programma A. De leerlingen, die het rijksdiploma ver wierven, vonden, evenals het vorige jaar, allen spoedig plaatsing als officier bij verschillende reederijen. Ter bevordering van de algemeer.e ont wikkeling der leerlingen heeft het bestuur besloten in den winti r van tijd tot tijd populair-wetenschappelijke lezingen te doen houden over verschillende onder werpen. De Ruyterschool. Van het Nationaal Comité ter herdenking van den 300sten geboortedag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, ontving de Vereeniging een bedrag van f 20.000 ten geschenke voor de stichting van de De Ruyterschool. Het rijk, de provincie Zeeland, en de gemeente Vlissingen hebben aan de Vereeniging respectievelijk f 2400, f 800 en f 400, te zamen f 3600 's jaars toegestaan voor een tijdvak van 28 jaren. Deze subsidiën zullen der Vereeniging mogelijk maken, om f 60.000 te leenen, zoodat dan de volle som bijeen is, noodig om op het terrein, ten geschenke ontvangen van de gemeente Vlissingen, de „De Ruyterschool" te bouwen. Binnenkort zal de aanbesteding van het gebouw plaats vinden, zoodat verwacht mag worden, dat het in het voorjaar van 1909 voltooid zal zijn. De schuttingen door de groote sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert zullen, in verband met uit te voeren werkzaamheden, te beginnen met 6 April a.s., niet geregeld kunnen plaats hebbenzooveel mogelijk zal echter steeds met de ebdeuren worden geschut. Landbouw en Veeteelt. Den 23 dezer wordt in het Grand-Hótel te Middelburg de voorjaarsvergadering gehouden van de leden van het hoofdbestuur der Zeeuwsche landbouwmaatschappij. Wij ontvingen het verslag over de vanwege het Rijk gesubsidieerde landbouw- proefvelden in Zeeland gedurende 1907. De rijks-landbouwleeraar voor die pro vincie, de heer I. G. J. Kakebeeke, zegt daarin, dat het afgeloopen jaar voor de proefvelden in zijn ambtsgebied een vrij gunstig jaar geweest is. De regenval was niet groot, en alleen de natte Junimaand heeft wat nadeel berokkend. Vergeleken met den gemiddelden regenval in de laatste tien jaren bleef 1907 daar nog al wat beneden. Voor de eerste maal zijn in dat jaar proeven genomen met de nieuwe stikstof meststoffen, stikstofkalk en kalksalpeter, ter vergelijking met Chili-salpeter en zwavelzuren-ammoniak. Deze proeven hebben reeds aardige resultaten opgeleverd en het is de bedoeling om die proeven gedurende enkele jaren voort te zetten, om tot een meer betrouwbaar resultaat te geraken. De eerste indruk is, dat aan de aan wending van de nieuwe meststoffen practische bezwaren verbonden zijn, die een meer algemeen gebruik in den weg staan. O N D E R W IJ S. Zierikzee. Onze lezers vinden in de advertentie-kolommen weder de mede- deeling, dat er nieuwe leerlingen voor de Ambachtsschool kunnen worden inge schreven. Wij wijzen hier gaarne eens op, omdat het ons dikwijls blijkt dat veel te weinig ouders nog beseffen wat een mooie gelegenheid hun hier geboden wordt de toekomst van hun kinderen te verzekeren. Want dat die toekomst daar door verzekerd is, staat als een paal boven water. Als we de lange lijst eens zagen van oud-leerlingen van Ambachtsscholen, die het tot mooie, sommigen zelfs zeer hooge betrekkingen in de technische bedrijven gebracht hebben, en we lagen daarnaast de zeer korte lijst van mislukten, dan zouden velen die nu het bestaan der Ambachtsschool slechts kennen zonder meer, er met volle vertrouwen hun kinderen heenzenden. Daar komt nog bij, dat schoolgeld enz. zeer laag gesteld is, zoodat dit niemand kan terughouden. We hopen dan ook over eenigen tijd te kunnen meedeelen, dat alle nieuwe plaatsen zijn ingenomen. In het jongste aan de Tweede Kamer uitgebracht onderwijsverslag doet de school opziener in het district Breda mededeeling van de aanmerkelijke verbeteringen in zijn district in den toesland van het lager onderwijs en wel vooral bij het bizonder onderwijs, waartoe de nieuwe Schoolwet krachtig medewerkte. Om evenwel te doen uitkomen dat die verbetering nog niet aan iedere bizondere school is waar te nemen, geeft deze school- autoriteit o.a. in de volgende bewoordingen uiting aan zijn onvoldaanheid: „Evenmin kan men voldaan zijn over het onderwijs, wanneer voor de kinderen van drie lokalen wel is waar drie bevoegde zusters aan wezig zijn, maar ééne dier zusters den gezegenden leeftijd van 80 jaar heeft bereikt, voor wie niet geschreven schijnt„na gedaan werk is het goed rusten", al nood zaken haar de jaren die spreuk blijkbaar in toepassing te brengen". Post en Telegrafie. Nummers Namen der abonné's van der het lokale telefoonnet abonné's. te Zierikzee. A. Gaanderse. 2 Insulaire Hypotheekbank. 3 J. C. v. d. Lek de Clercq. 4 Th. v. d. Lek de Clercq. 5 C. M. Bal. 6 W. Ridder van Rappard. 7 Gelderman en Rensen, Zeeuwsche Landbouwbank. 8 9 Sociëteit „de Vereeniging". R. Koole Zoon. 10 11. J. van Nouhuys. Gebr. Wiebols. 12 J. J. v. d. Houten. 13 Jhr. R. R. L. de Muralt. 14 W. óc J. C. Ribbens. 15 Mr. H. Polvliet. 16 N. v. d. Bout. 17 P. H. van Gastel. 18 H. A. Geluk. 19 1. de Broekert Co. 20 A. J. F. Fokker. 21 J. v. d. Vliet. 22 Wed. A. Anker Zonen. 23 L. M. v. d. Ende. 24 A. Houtkamp. 25 J. J. v. d. Ven, „Hótel van Oppen". 26 J. E. Mulock Houwer. 27 A. J. Hendrikse. 28 Bank voor Schouwen en Duiveland. 29 30 Hogerheijde Jongmans. L. Doeleman. 31 M. J. Constandse. 32 A. J. de Looze. 33 Gebr. de Vos. 34 W. Merle. 35 M. Beije. 36 F. Houdkamp Az., Verrenieuw- straat. 37 S. Ochtman Zoon, Boekh. 38 F. C. van Meteren, Appelmarkt. 39 H. G. Krom, Boekhandel. 40 A. C. de Mooij, Boekhandel. 41 N.V. Stoomdrukkerij v/h. firma Lakenman Ochtman. 42 S. J. Ph. Regensburg, Arts. 43 Wed. S. J. Ochtman—Cornet, (firma Joh. Ochtman). 44 J. J. v. d. Houten, Bierhalle, Groenendaal. 45 M. Lokker, Nieuwe Bogaard straat, D 240. 46 M. C. v. d. Vliet, Wijnhandel. 48 Mr. P. S. Gerlings, Oude Haven. 49 A. Paulussen, Lange Nobel- straat. 50 Paterik Co., Schoenhandel en Schoenmakerij. RECHTSZAKEN. Het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank heeft tegen een nachtwaker van Bloemen- daal, H. de R., die met een collega een bezoek had gebracht aan den winkelier Luyke, in de Anegang te Haarlem, en toen eenige gramophoon-platenjiad weggenomen, een gevangenisstraf van vijf maanden ge vorderd. Chiiisalpeter of zwavelzure ammoniak op Suikerbieten. Prof. dr. Paul Wagner, directeur van het proefstation te Hessen, heeft verleden jaar een boek uitgegeven, waarin hij de uitkomsten heeft beschreven van de proeven, die hij gedurende de laatste zeven jaren genomen heeft, om den invloed na te gaan van stikstofbemesting op verschillende kultuurplanten. Hij heeft daarbij vergeleken Chiiisalpeter, zwavelzuren ammoniak en kalkstikstof. Die proeven zijn gedurende meer jaren achtereen op dezelfde proef velden genomen, om nauwkeurig de nawerking van de gebruikte meststof te kunnen constateeren en andere verschijnselen te kunnen nagaan. Uit de verschillende cijfers, verkregen van de bemestingsproeven op suikerbieten blijkt, dat al de zeven jaren de zwavelzure ammoniak minder goed heeft gewerkt, dan het Chiiisalpeter, dat gemiddeld elke 100 K.G. Chiiisalpeter opgeleverd hebben 2170 K.G. suikerbieten en de met 100 K.G. Chiiisalpeter overeenkomende hoeveelheid zwavelzure ammoniak slechts 1530 K.G. Wordt dus door bemesting met Chili- salpeter opgebracht een hoeveelheid van 100 K.G. suikerbieten, dan brengt een met Chiiisalpeter overeenkomende hoeveel heid zwavelzure ammoniak slechts 71 K.G. suikerbieten op. De oorzaken van deze mindere werking van den zwavelzuren ammoniak (of van eenig ander ammoniak- zout) kunnen vooreerst nog slechts gegist worden. Drie mogelijkheden doen zich, voor zoover men kan nagaan, voor. Ten eerste heeft men bij de bemesting met ammoniakzoutente rekenen met stikstofverliezen, die tengevolge van het vervliegen van ammoniak kunnen ontstaan. Deze verliezen zijn niet te loochenen en ongelukkig niet geheel te vermijden, tenminste niet zoolang men het ammoniak- zout op den grond uitstrooit, en het eerst na eenigen tijd door eggen, ploegen of eenige andere bewerking onderwerkt. Als de grond veel koolzure kalk bevat, en is de bovenste laag zeer vochtig, dan heeft er betrekkelijk snel een inwerking van de kalk plaats op het ammoniakzout. Er bestaat koolzure ammoniak, die ge makkelijk ammoniak ladt vervliegen. Ten tweede is het mogelijk, dat een gedeelte van de ammoniak door bodem bacteriën in organische stof gedurende een zekeren tijd wordt vastgelegd en tenminste voor het bemeste gewas werke loos is. Ten derde bestaat de mogelijkheid, dat een gedeelte van den ammoniak zoo sterk door den grond geabsorbeerd wordt, dat hij door de werking der salpeterbacteriën gedurende de groei-periode der suikerbieten niet weder wordt beschikbaar gesteld aan de planten. Aan welke dezer oorzaken het nu voornamelijk is toe te schrijven, dat de gegeven stikstof niet in den oogst wordt teruggevonden, is vooreerst nog niet met zekerheid vast te stellen, maar de gedurende zeven achtereenvolgende jaren genomen proeven hebben in elk geval geleerd, dat van iedere 100 deelen stikstof, die aan de suikerbieten gegeven zijn, bij de bemesting met Chiiisalpeter in den oogst teruggevonden zijn 72 deelen stikstof en bij de bemesting met zwavelzuren ammoniak slechts 54 deelen. Dit beteekent, dat van de stikstof van den ammoniak slechts 0,75 of 2 deel aan de bieten ten goede komt, als we aannemen, dat de stikstof van het Chiiisalpeter geheel en al in de bieten teruggevonden wordt. Uit deze jongste proeven van Paul Wagner blijkt ten duidelijkste, dat de stikstofbemesting der suikerbieten het voordeeligst gegeven wordt in den vorm van Chiiisalpeter. Ongevallenwet en arbeidsgeschiktheid. Prol. Korteweg geeft als zijn ervaring te kennen, dat de Ongevallenwet zeer storend werkt op de genezing van rentetrekkende patiënten. Vroeger, zegt deze professor, genazen ontwrichtingen en verstuikingen van schouders, handen en vingers grif, haast zonder dat de geneesheer, als ze weer in 't lid gebracht waren, er naar behoefde om te zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5