ZIEHIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 April 1908. Eerste Blad. RECLAMES. H.H. Winkeliers Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesohe Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per posf 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8600. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tol 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit vier bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Vraagt H. JANSEN'S droogbiijvende Babbelaars, in 10 verschillende soorten, scherp concur roerende p r ij z e n. Koek- en Suikerbakkerij, Poortvliet De Commissaris van Politie te Zierikzee waarschuwt de inge zetenen, in hoofdzaak de neringdoenden, tegen zich hier ter stede bevindende per sonen, waarvan de vrouwen winkels be zoeken, en voorgevende naar dubbeltjes met de beeltenis van de Koningin te zoeken, zich die munten ter onderzoek doen ter hand stellen. Hoewel het hun nog niet is gelukt hun slag te slaan, bestaat toch het vermoeden, dat zij zullen trachten zich geld weder rechtelijk toe te eigenen. Zierikzee, 3 April. Het bestuur der afdeeling Zierikzee van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolónies, dat te Amsterdam gevestigd is, heeft te dezer stede een circulaire verspreid, waarin het groot nut van Herstellings- en Vacantiekolonies voor kinderen van min- of onvermogende ouders op heldere wijze wordt uiteengezet. Wij stemmen volkomen in met het edel en lofwaardig doel van dit Genootschap, en juichen het toe, dat in deze gemeente een afdeeling er van gevestigd is, waardoor het mogelijk is zwakke kinderen van hier, vallende tusschen den leeftijd van 6—13 jaren, die behoefte hebben eenigen tijd in een boschrijke of aan zee gelegen streek te verblijven, ge durende vier weken in een herstellingsoord op te nemen. Het is de bedoeling van het bestuur reeds dezen zomer kinderen uit deze gemeente naar de Vacantiekolonies te kunnen zenden. Met het oog op het goede doel, dat er door bevorderd wordt, hopen wij, dat zeer vele stadgenooten het bij de circulaire ingesloten formulier spoedig zullen invullen. Het minimum der contributie, vijftig cent per jaar, is opzettelijk zóó laag gesteld, dat ieder ingezetene als het ware in de gelegenheid wordt gesteld de goede zaak te steunen. Want welke voldoening smaakt men niet, wanneer men er toe medewerkt om zwakke kinderen na een kuur van een maand, krachtig en ge zond te maken! Laat dan ook een ieder het formulier invullen: een elk naar zijn krachten het jaarlijksch bedrag er voor bepalend. Ten huize van den heer Van Meteren vergaderde Woensdagavond het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid. De heer J. A. de Bruyne opende en leidde bij afwezigheid van den voorzitter de vergadering. Nadat door den secretaris, den heer H. J. van Nouhuys, de notulen van de twee vorige vergaderingen waren voorgelezen, werd door hem het jaarverslag uitgebracht. Door den penningmeester, den heer Olivier, werden rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De rekening werd, nadat een commissie, bestaande uit de heeren dr. Van der Hoeven en A. Anker, haar hadden in orde bevonden, onder dank zegging aan den Penningmeester, goed gekeurd. De ontvangsten bedroegen f 275,836, terwijl de uitgaven beliepen f 324,08, zoodat de rekening met een tekort van f 48,246 sloot. De heer De Muralt merkt naar aanleiding van de rekening op, dat f 30 voor zaal- huur te veel was, daar een ieder op de vergadering vertering maakte, en over het algemeen de vergaderingen vrij goed bezocht waren. Spreker vraagt, of dit niet minder kan. De voorzitter zegt, dat bij Kanaar altijd f 30 is betaald, waar ook de bestuurs vergaderingen werden gehouden. Nu heeft men diezelfde voorwaarden overgenomen. Spreker vestigt er de aandacht op, dat wij bij bizondere gelegenheden ook de vrije beschikking over de Concertzaal hebben. Het bestuur zal echter in over weging nemen, of het niet goedkooper kan. Aan de orde is de stemming over een voorstel van het hoofdbestuur, inhoudende een adres aan de Koningin te zenden: waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het voornemen van minister Rink (inmiddels afgetreden), betreffende de middelbaar technische opleiding in den vorm van subsidieering der te reorganiseeren kweek school voor machinisten te Amsterdam waarin de centralisatie nadeelig wordt geacht, en waarin om verschillende genoemde redenen de voorkeur gegeven wordt aan een vijftal kleinere inrichtingen, doelmatig over het land verspreid. Het bestuur van dit Departement wenscht een geleidelijke uitbreiding van het middelbaar onderwijs in verschillende deelen des lands. De vergadering deelde dit Inzicht, en verklaarde zich grootendeels voor het gevoelen van het bestuur. De voorzitter geeft hierop het woord aan den heer Olivier, die een hoogst leerzame en interessante voordracht houdt over „De wettelijke regeling van het accountantsberoep. Aan de hand van een tweetal artikelen, geschreven in de Augustus- en October-aflevering van het Tijdschrift der Maatschappij, door den heer J. J. M. H. Nijst, waarin wordt aan gedrongen op een wettelijke regeling van het accountantsberoep in Nederland, schetst spreker het accountantsberoep, stelt in het licht de onmisbaarheid van den accountant in onze maatschappij, en toont aan, hoe hoog noodig het is, dat de wetgever in deze een regeling treffe. Een accountant is iemand, die door ervaring en studie een inzicht heeft verkregen in alle administratieve aangelegenheden, en daar door in staat is een onpartijdige en onbevooroordeelde meening uit te spreken. Spreker, na een opsomming te hebben gegeven van de werkzaamheden, die tot het accountantsberoep behooren, gaat het wordingsproces van den accountantsstand na. Het eerst nam het bureel „Confidentia" te Rotterdam het initiatief tot het in het leven roepen van een organisatie van accountants. In 1895 deden deze als zoodanig hun intocht, beginnend met een ledental van 71. De oorsprong van den accountant, waarvoor in onze taal geen juiste benaming te vinden is, is te zoeken in Engeland, waar in 1870 de zaak wettelijk geregeld werd. Met de toename der naamlooze vennootschappen in de laatste jaren ging gepaard een stijging der behoefte aan accountants. Zij zijn noodig om na te kunnen gaan, of een naamlooze vennootschap, die opgericht wordt, op solieden grondslag steunt. Men moet iemand hebben, op wien men vertrouwen kan, daar men op mooie prospectussen niet te veel moet afgaan. De bedoeling is accountants te verkrijgen, die een wettelijken titel hebben, menschen, waarop men kan staat maken. Of een zaak goed geadministreerd wordt, kan men aan den buitenkant niet zien. Bij naamlooze vennootschappen, zegt spreker, bestaan tusschen directeur en vennooten tegen strijdige belangen. Men heeft geregeld flinke personen noodig, die toezicht oefenen. Dat toezicht worde bij de wet verplichtend gesteld. Ook de commis sarissen der naamlooze vennootschappen hebben de hulp der accountants noodig. Er is hier te lande een instituut van Nederlandsche acconntants. Men begint als assistent, wordt vervolgens accountant 2de klasse en dan accountant 1ste klasse. Later kreeg men een Raad van Accountants, een nationale organisatie van accountants, een Nederl. Academie van accountants, en eindelijk een Nederl. Accountantsvereeni- ging. Zoodoende kwam er een disorga nisatie. Een accountant moet aan drie eischen voldoen. Hij moet bezitten kennis, flinke ervaring en moraliteit. Een wettelijke regeling van het accoun tantsberoep, zooals die ook in andere landen bestaat, is hier dringend noodig. In En geland is het accountantsberoep bij kon. besluit geregeld. Noodig is le een staats examen, 2e stage, 3e beëediging (beëedigd ambtenaar). Er moet ook zijn op de accountants disciplinair toezicht, dat door een Raad van Toezicht w^rde uitgeoefend, gevormd uit het corps van accountants en uit den handelsstand, en voorgezeten door een jurist. Tot ons leedwezen zijn wij niet in de gelegenheid het interessantelevendige debat, dat zich hierop ontspon, en waar aan deelnamen de heeren dT. Van der Hoeven, W. C. de Crane, Van Nouhuys en De Muralt, weer te geven. Alleen wen- schen wij dit punt daaruit te relateeren. Gewezen werd op 't gemis aan praktische ervaring bij de juristen, die pas van de universiteit komen, en in een faillissement als curator moeten optreden. De voorzitter betuigt spreker zijn dank voor zijn gehaltvolle voordracht. Het woord werd alsnu gegeven aan den heer C. Swartbol, die eenige opmerkingen betreffende een waterleiding te dezer stede ten beste gaf. Hij wees op het gebrek aan water bij brand, wat o. a. duidelijk uitkwam bij den brand van de sigaren fabriek der firma Hogerheijde Jongmans. Hij wenschte met het oog op de nieuwe aanvrage voor een concessie, waarbij de concessionnaris een garantie vraagt van f 8000 jaarlijks, dat Nijverheid er zich voorspanne, en bij de Ingezetenen een lijst doe circuleeren, waarop zij teekenen, die zich bij den eventueelen aanleg van een waterleiding wenschen aan te sluiten. Deze zaak zal in de eerstkomende ver gadering behandeld worden. Hierop wordt door den voorzitter de vergadering gesloten. Wij bezocmen tiedénnainiddag de van Vreemdelingenverkeer alhier uitgaande tentoonstelling van aquarellen, die door den Haagschen Kunstkring voor dit doel zijn afgestaan. Het is der moeite waard deze inderdaad fraaie collectie te bezich tigen, die nog door eenige aquarellen en penteekeningen van inzenders uit deze gemeente zijn aangevuld. Onder deze laatste trok vooral onze opmerkzaamheid een mooie penteekening, weergevend den ouden gevel van het huis, waarin de heer Wan- sink woont. Deze penteekening is door onzen stadgenoot, mr. J. G. Huyser, ver vaardigd. De tentoonstelling is Zaterdag-, Zondag en Maandagnamiddag geopend. Een druk bezoek zij haar beschoren. Het adres aan de Koningin, waarin de wensch wordt te kennen gegeven, dat het Hare Majesteit moge behagen onzen stadgenoot, mr. H. C. Moolenburgh, tot burgemeesier dezer gemeente te benoemen, is, voorzien van 650 handteekeningen, heden naar de Koningin verzonden. Mogen wij onze lezers en lezeressen herinneren aan het veelbelovend concert, dat ons aanstaanden Dinsdagavond in de concertzaal wacht. Een fraaie altstem, een uitnemenden violoncellist en een voor- treffelijken pianist zullen wij te hooren krijgen. Men voorzie zich tijdig van kaarten bij de heeren S. Ochtman Zoon, waar ook programma's met tekst verkrijgbaar zijn. Tot aanvulling van ons jongste bericht betrekkelijk een duurzame vestiging van het Leger des Heils alhier, kunnen wij nog mededeelen, dat in de Koekinderstraat een stuk bouwgrond aan het Leger des Heils is overgegaan, en dat daarop een vergader zaal met bovenwoning zal gebouwd worden. Het fundament is reeds gelegd. De heer Panny zal de zaal en het bovenhuis bouwen. Bij Kon. besluit van 14 Febr. is aan E. M. J. Cola<;o Belmonte, vroeger leeraar aan de gemeentelijke H. B. S. alhier, een pensioen verleend van f 609 's jaars. Kerkwerve. De kiezerlijst van deze ge meente bevat voor 1908/1909 119 namen ter verkiezing van leden der Tweede Kamer en Provinciale Staten en 96 voor die van den Gemeenteraad. Renesse. Bij Kon. besluit van 30 Maart is aan den heer W. Viergever, voor 50-jarigen dienst bij 's Rijkskustverlichting te Noord-Schouwen, de bronzen eere medaille der orde van Oranje-Nassau verleend. De Inspecteur van het Loodswezen vereerde den jubilaris met een prachtig bloemgeschenk, dat hem door middel van den heer P. C. A. van Hoepen, opzichter bij 's Rijkskustverlichting, ter hand gesteld werd. Moge het den jubilaris gegeven worden, dat de tijd, dien hij'zich voorstelt nog in 's lands dienst te blijven, voor hem vele genoegens opleveren en dat, als hij den dienst met genot van pensioen verlaat, bij hem een genoegelijke herinnering aan het verledene blijve bestaan! In staat gesteld door bijdragen van de ingezetenen der gemeente gaf de heer Alex Williams Donderdagmiddag voor de kinderen der openbare school een voor stelling, waarin de gedresseerde hondjes tot aller genoegen werkzaam waren en de belangstelling in hooge mate opwekten. Afgewisseld door goocheltoeren en kleine grappige scènes wist de heer Williams de kinderen gedurende een paar uren nuttig en aangenaam bezig te houden. De lach spieren werden vaak in beweging gebracht en een hartelijk handgeklap was zeker het beste bewijs van dankbaarheid en tevreden heid. Een verrassing van den Burgemeester, die de kinderen tracteerde op eenige versnaperingen, was zeer welkom bij de kleinen. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er in Maart I I. 70.5 m.M. neerslag (in 14 aftappingen) tegen 33.2 in 1907 en 70 in 1906. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 769 m.M., de laagste 745 m.M. Scherpenisse. Donderdagavond werd in het schoollokaal een openbare vergadering gehouden, om een Vereenlging tot stand lc brengen -ran „liet Oiucjic Kruio". D« belangstelling was groot. De vergadering werd geopend door den burgemeester, terwijl de WelEd. Heer Sneepels het doel uiteenzette van „Het Groene Kruis". Aan vankelijk traden 66 leden toe. Maandag a.s. zal er een vergadering gehouden worden van de toegetreden leden en een bestuur zal gekozen worden. Oud-Vossemeer. Alhier werd de laatste vergadering gehouden in dit seizoen van het gezelschap „Eendracht". Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren G. J. de Graaff Az., F. J. Ampt en F. W. O. Wiskerke, terwijl in de plaats van den heer M. A. Douw, die de functie van penning meester gedurende 16 jaren vervulde en welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen D. J. Ampt Gz. Uit de rekening bleek, dat er een batig saldo was van ruim 18 gulden, wel een klein bedrag, maar de voorzitter wees er op, dat dit jaar, uit de bescheiden middelen der Vereeniging, het noodige was aange kocht voor een nieuw tooneel, wat alleen mogelijk was geweest door het belangloos optreden van enkele leden, aan wie daar voor nogmaals hartelijk dank werden gezegd. Naar woïdt gemeld, zullen alhier pogingen worden aangewend om een Floralia-Vereeniging gevestigd te krijgen, waarvoor reeds de noodige inlichtingen werden ingewonnen; waar zoo'n Vereeni ging zich ten doel stelt in vele gezinnen planten en bloemen te brengen ter op kweeking en verzorging, met daaraan ver bonden tentoonstelling, daar mogen de bedoelde pogingen zeker wel toegejuicht worden, en is het te hopen, dat velen zullen opkomen als eene vergadering wordt gehouden, en zich zullen aansluiten als definitief de Vereeniging tot stand komt. O N D E R W IJ S. Het besluit van den raad van Ierseke, waarbij wegens vermindering van leer lingen tegen 1 Mei aan ieder der openbare scholen een onderwijzersbetrekking wordt opgeheven, is thans door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Bruinisse. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openb. school alhier, hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Verslag van het Herstellingsoord voor onderwijzers te Lunteren. Dit verslag is in opgewekten toon geschreven. Met voldoening wordt gewaagd van de uit breiding, die de inrichting in het afgeloopen jaar heeft ondergaan en die inderdaad in een dringende behoefte voorziet. Het getal i 1 nxnssj KINDER- -MEEL. |MelkvoedselvoorKinderenimZieken. verpleegden per dag bedroeg gemiddeld 34 tegen 30 over 1906. De jaarlijksche bijdragen vloeiden mildelijk toe en werden van f 9200 op f 10100 gebracht. Toch acht de commissie een bedrag van f 11000 per jaar voor een goede exploitatie noodig, zoodat er ook dit jaar weer met ijver gepropagandeerd dient te worden. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Bruinisse. Bij de aanbesteding gehouden door de Vereeniging „Landbouwbelang" van 70000 K.G. Chili-salpeter is inge schreven door de heerenj: 1. J. v. d. Have, Rotterdam f 12.32 L. Schilperoort, Bruinisse -12.06 A. Sneïleman, Dinteloord -11.54 Maatsch. Hulpmeststoffen, Dordrecht - 12.63 Chemische Meststoffenfabriek, Vlake - 11.8-* L. Eversdijk, Biezelinge -11.63 P. de Koster, 's-Gravenpolder -11.91 P. J. v. Aardenne, Dordrecht - 12.22 L Sneïleman, Dinteloord -11.88 Adriaanssens, Bergen-op-Zoom -11.61 Anth. Kolc Cz., Colijnsplaat -11.64 W. J. C. Ribbens, Zierikzee -11.58 Terence Kriiger, Krabbendijke -1175 Adriaanssens roivner, walsoorden -11.64 M. J. Kostense, Kruiningen - 11.58 De levering is gegund aan den heer A. Sneïleman te Dinteloord. St.-Maartensdijk, 2 April. Ten over staan van notaris Meulenberg werd heden avond in 2e veiling publiek verkocht ten verzoeke van de wed. en erven van den heer Kr. Heijboer I. Een huis en erf, aan de Markt alhier, voor f 1655 II. Een schuur cn erf, aan de Oostvest alhier, voor f2235; III. Een perceel bouwland, aan den Grint weg, groot 52.90 Aren, voor f 1210 per Blooisch Gemet IV. 1.10.99 H.A. bouwland, zijnde 3 per- ceelen gecombineerd, in Pier Betten- hoek alhier, voor f 1105 p. BI. Gemet V. 1.17.41 H.A. bouwland, zijnde ook 3 perceelen gecombineerd, mede in Pier Bettenhoek, voor f 1070 per BI. Gemet. Post en Telegrafie. Tot commies-titulair der posterijen en telegrafie is bevorderd de klerk der posterijen le klasse K. C. Soetens te Breskens. Brouwershaven, 2 April. Gisteren her dacht de heer J. L. Smits, onder talrijke blijken van belangstelling, den dag waarop hij 25 jaren bij den dienst der Posterijen en Telegrafie alhier werkzaam was. Des morgens werd hij op het kantoor door den directeur, in tegenwoordigheid der bestellers, hartelijk toegesproken, die waar- deerende de accuratesse, ijver en opvatting zijper plichtenuitte den wenschdat hij nog vele jaren met denzelfden ijver zijn taak moge vervullen als voorbeeld voor anderen en voor zijn in den dienst der Posterijen en Telegrafie geplaatste zoons. Deze bood hem, ook namens de bestellers, een souvenir aan, dat dankbaar doch zeer ontroerd werd aanvaarddaar de heer Smits op een dergelijke huldebetuiging niet was voorbereid; hij had zijn plicht gedaan. Des avonds werd den jubilaris door het muziekgezelschap „Apollo" aan zijn woning een ovatie gebracht. De voorzitter daarvan, de heer C. J. Pleune, bracht hem namens het gezelschap, doch ook namens de inge zetenen, nevens zijn persoonlijke hulde, dank voor zijn steeds betoonde bereid willigheid en hoopte dat nog tal van jaren voor den jubilaris mogen zijn weggelegd. Het muziekgezelschap deed verder een wandeling door de gemeente, wat tal van menschen op de been bracht, waardoor ons anders zoo stil plaatsje een aangename'1 avond bezorgd werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1