ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 April 1908. Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste 1 AARGANG. No. 8600. Uitgavar-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentifinvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groott letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DIractaurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. JAPAN. Een comité, dat 17,000 beleggers ver tegenwoordigt, die bij de bank van Tsjijoda in Japan geld in bewaring hadden gegeven, heeft vruchteloos moeite gedaan om dat geld terug te krijgen. De bank schijnt hopeloos mis gegaan te zijn. Het comité heeft nu den directeur, burggraaf Hori, schriftelijk aangemaand, naar oudvader- landsche zede, harakiri (zelfmoord door openrijting van den buik) te plegen. AMERIKA. Volgens het bericht uit Newton (Kansas) viel een rooverbende een Santa-Fé-trein aan, vermoordde den postambtenaar en ging er met een buit van 1000 dollars en een aantal sieraden van door. SPANJE. Matteo Ferran, beschuldigd van de hand te hebben in de bomaanslagen te Barcelona, heeft zich in de gevangenis aan zijn flanellen buikband opgehangen. ITALIË. Het schandaal, veroorzaakt door de verkwisting van staatsgelden voor den bouw van een paleis van justitie te Rome, neemt steeds grooteren omvang aan. De leidende architecten en verschillende ambtenaren van 't civiele ingenieurskorps, zijn ontslagen. Wel is waar, tracht men de verantwoordelijkheid van de toonaan gevende personen al te wenden, maar het blijft feit, dat verschillende oud-ministers gecompromitteerd zijn. TURKIJE. Ook de bewoners van Palestina zijn thans in de gelegenheid kennis te maken met een auto. Een Amerikaansch echtpaar maakt in dit modern vervoermiddel een tocht door de omstreken van Jeruzalem, waarvoor eerst een speciaal verlof bij den sultan moest worden aangevraagd. ZWITSERLAND. Uit St.-Gallen wordt bericht, dat Maandagmorgen het boorwerk in de Rickentunnel is voltooid. Met 28 kanon schoten werd er den volke kond van gedaan. De Rickentunnel is 8604 meter lang. In 1904 werd er met het boorwerk een aanvang gemaakt. Het zwaarst is geweest de strijd tegen het mijngas. De Ricktentunnel is geboord ten be hoeve van de in aanleg zijnde Bodensee- Toggenburglijn, die de streek aan het meer van Constanz onmiddellijk met midden-Zwitserland verbindt. DENEMARKEN. De Deensche minister van Justitie in staat van beschuldiging. Reeds sedert geruimen tijd hebben bijna alle partijen in de Deensche Kamers den minister van Justitie voortdurend aange vallen. Tot dusver trok Alberti zich weinig hiervan aan. Nu echteT schijnen de dagen van zijn bewind vrijwel geteld te zijn, daar dr. Eduard Brandes in één der jongste bijeenkomsten van de Landsting den minister beschuldigde zooveel mogelijk stoffelijk voordeel uit zijn baantje getrokken te hebben. Zoo had Alberti b. v. voort durend voor 3 millioen Kronen wissels op de Kopenhaagsche „privat bank" loopen, die een ruime ondersteuning van staats wege geniet. Dan is de minister directeur van de „spaarbank voor den boerenstand", een functie, die hij, als drager van de ministersportefeuille, moest blijven ver vullen, omdat hij, en dit zijn z'n eigen woorden, anders met zijn groot gezin niet zou kunnen leven. Verder is de Deensche minister van Justitie nog boterhandelaar en gros en eigenaar van een pannenbakkerijin deze kwaliteit levert hij den grooten staatsaan- nemers pannen. Ten slotte doet deze „veel geplaagde" heer aan bouwspeculatie op groote schaal. Onder een homerisch gelach der ver gadering, zei dr. Brandes, dat het een bewijs was van een buitengewoon arbeids vermogen, wanneer een minister om 12 uur minister, om 1 uur boterhandelaar, om 2 uur pannenbakker, om 3 uur bouw- speculant en ten slotte om 4 uur weer minister kan zijn. Het slot der rede was, dat de spreker den minister van Justitie aanklaagde mis bruik van zijn positie gemaakt te hebben, en dat, indien Denemarken niet dadelijk een streng onderzoek naar een en ander instelde, het 't aan zichzelf te wijten zou hebben, indien het in de oogen van geheel Europa tot een mogendheid verlaagd wordt, waar men het eervol ambt van minister van Justitie in handen geeft aan een sluw, gewetenloos staatsman. De minister wist zich niet voldoende te verdedigen en toonde zich uiterst zenuw achtig. DUITSCHLAND. Een soldaat van het grenadiersregiment te Dantzig had bij het schijfschieten een slecht figuur gemaakt. Bij wijze van straf werd hij door een onder-officier zóó neer gezet, dat de mond van de geweren zijner kameraden, als deze schoten, nog geen halven meter verwijderd was van het oor van den gestrafte. Het gevolg was een ernstige oorkwaal, die, volgens de verklaring van den behandelenden medicus, had ge leid tot verlamming van de ééne zijde van het lichaam. De onder-officier stond wegens dit feit terecht en werd „wegens mishandeling, geen ernstig lichamelijk letsel tengevolge hebbende", tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Men vraagt zich af, wat de krijgsraad onder ernstig lichamelijk letsel verstaat, als een verlamming van de helft van het lichaam tot het niet ernstige wordt gerekend. Te Berlijn spreekt men van een nieuw schandaaltje. De verloving van prinses Beatrijs van Saksen-Koburg-Gothaeen der knapste prinsessen in Europa, met den infant Alfonso van Bourbon-Orleans is niet verbroken, zegt men, omdat de prinses niet roomsch wilde worden, maar omdat haar oog is gevallen op een niet-adellijk officier met een prachtige tenorstem. Wegens die stem is de officier in uitgaande kringen in hoog aanzien. Te Berlijn waren Zaterdag genie soldaten bezig, een loopgraaf, die bij een militaire oefening van genie-soldaten ge dolven was, weer toe te gooien, toen de wanden afkalfden. Twee onderofficieren raakten bedolven. Met groote moeite groef men hen uit, maar zij waren niet meer bij te brengen. In Bazel is een Duitsch generaal- majoor in actieven dienst, Barnowski, ge arresteerd onder verdenking dat hij zijn vrouw heeft vermoord. Mevrouw B. werd met een aantal wonden dood in haar bed gevonden. De verdachte ontkent schuld en zegt te gelooven dat zijn vrouw zelf moord gepleegd heeft. BELGIË. Uit Brussel komt het bericht dat de gezondheidstoestand van den Koning goed is. Hij komt de volgende week van de Italiaansche meeren terug voor de bespre kingen van de Congo-quaestie in de Kamer. NEDERLAND. Amsterdam, 1 April. Omstreeks één uur in den afgeloopen nacht heeft de hoofdagent van politie, B. van Dam, op heeterdaad een man betrapt bij een poging tot inbraak, in den pakkelder van den wijnhandelaar Musbach aan de Kalkmarkt 9. De agent zag iemand aan de deurmorrelen en riep: „Zeg eens vriend, wat doe je daar!" De inbreker, in zijn werk gestoord, nam opeens een onverschillige houding aan en antwoordde kalm en bedaard„Niets bizonders hoor, ik wacht hier op een maat van mij". De diender, inmiddels dichter bij gekomen, zag een breekijzer en vond de heele houding van den man nog ai verdacht. Ga maar eens met me mee mannetje, zeide de agent en hij greep den inbreker bij de mouwen. De dief bleek een gevaarlijk individu te wezen, en was geheel voorbereid op zijn arrestatie. Toen de agent hem beetpakte, haalde hij een geopend knipmes voor den dag, en gaf daarmede den politieman, die blijk baar niet op zulk een verzet gerekend had, een steek in de linkerwang. De diender moest toen natuurlijk loslaten, want de toegebrachte wonde, waaruit veel bloed gutste, deed hem zeer veel pijn. De arrestant zette 't op een loopen, doch hij werd eenige huizen verder gegrepen door een beambte van het stadswaterkantoor, H. Nietfeld geheeten Deze kwam er nog slechter af als de politieagent Hij slaagde er ook in den vluchteling beet te pakken, doch spoedig was hij genoodzaakt los te laten. Met hetzelfde knipmes had de in breker Nietfeld in de linkerhand gestoken, op zulk eene krasse wijze, dat de geheele hand doorboord was. De agent Van Dam, een weinig van de schrik bekomen en ziende, dat de dief ten tweede male ontsnapte, verzamelde al zijne krachten en rende het gevaarlijk heerschap achterna. Weer kreeg hij den inbreker te pakken. Hij wierp zich op den man en trachtte hem te boeien. Een hevige worsteling volgde, waarbij de agent opnieuw eenige steekwonden in de linkerzijde bekwam. Gelukkig kwamen er eenige menschen en andere agenten aan, die hulp verleenden. Zij waren toe gesneld op het alarmsignaal van Van Dam. De inbreker moest zich eindelijk overgeven en werd geboeid naar het posthuis aan de Oude Waal overgebracht. Van Dam, de hoofdagent, die zich inderdaad moedig gedragen heeft, begaf zich met den ge wonden beambte van het stadswaterkantoor naar het Binnen-Gasthuis, om zich te laten verbinden. De toestand van beiden is bevredigend. De kwaadaardige inbreker, die naar het bureau in de Warmoesstraat overgebracht werd, bleek een jonge man van 19 jaar te zijn. Zijn naam is J. M. de Jongh. Hij is pakhuisknecht van beroep en woont in de Conradstraat. Hij bleek in het bezit te zijn van verschillende inbrekerswerktuigen, en 't is gebleken, dat hij schuldig kan zijn aan verschillende pogingen tot inbraak, in den laatsten tijd gepleegd. Tot dusverre was De Jongh bij de politie nog niet bekend. Het breekijzer, waarmede hij trachtte de deur van den kelder op de Kalkmarkt te openen, is door de politie later nog in beslag genomen. De met zooveel moeite gearresteerde inbreker, blijft natuurlijk in verzekerde bewaring. Een niet alledaagsche opdracht kreeg een inspecteur van politie alhier. Hem werd namelijk last gegeven een bij de in lijving niet verschenen militieplichtige op te sporen. De man stevent regelrecht naar het domicilie van den onwillige, belt aan, krijgt den vader des vermisten landver- dedigers te spreken en verneemt uit diens mond, dat de aspirant al sinds 4 Maart de lasten van den krijgsdienst torst. Naar gemeld wordt, zal mr. P. J. Troelstra, tot herstel van gezondheid, naar het buitenland vertrekken en alzoo het aanstaande Paasch-congres der S. D. A. P. niet bijwonen. Scheveningen, 2 April. Het bezoek, dat Prins Hendrik hedenochtend aan de Visschershaven bracht, gold uitsluitend een proeftocht te maken met de reddingsboot „jhr. Rutgers van Rozenburg". Z. K. H. werd aan de haven ontvangen door de leden van het hoofdbestuur der Maatschappij, jhr. Six en den heer De Booy (de heer v. d. Bosch was door ernstige ongesteldheid van zijn echtgenoote verhinderd), die aan Z. K. H. voorstelden de leden der plaatselijke commissie te Scheveningen, de heeren A. Hoogenraad, W. Bakker, directeur der haven, A. Pronk, G. M. de Niet en S. Krijt, zoomede den heer Goekoop uit Amsterdam, vervaardiger van de boot. De Prins met genoemde heeren begaven zich terstond in de boot, welke onder leiding van den heer Bakker, gestuurd werd door den schipper Klaassen en diens zoon, terwijl aan weerszijden van de boot twee havenbedienden stonden. Van uit de haven werd opgevaren tot voorbij het Wandelhoofd Koningin Wilhel- mina en toen vier mijlen Noordwest in zee gestoomd. Tijdens den tocht bezichtigde de Prins met de meeste belangstelling de machine kamer, waarbij de heeren Bakker en Goekoop inlichtingen verstrekten. Tegen 11 uur werd de haven weer binnengestoomd en nadat eenige malen om de due d'alven was rondgevaren, om het handig manoeuvreeren van de boot te doen zien, werd weer aan het ponton aangelegd, waar de Prins dank betuigde en van alle heeren met een handdruk afscheid nam. De ruim honderd vaartuigen in de haven gemeerd, waren alle versierd met de driekleur en de kantoorvlaggen ook alle omliggende gebouwen, zoomede de vuur toren, waren gevlagd, terwijl aan de haven en op de duinen veie toeschouwers aan wezig waren. Rotterdam, 1 April. Bij de heden alhier in het derde district gehouden verkiezing voor een lid der Prov. Staten waren uit gebracht 3430 geldige stemmen. Mr. E. R. H. Regout (R.-K.) verkreeg 1620, mr. C. P. Zaaijer (lib.) 1530 en H. Spiekman (s.-d.) 280 stemmen. Tusschen de beide eerstgenoemden moet alzoo herstemming plaats hebben. Gisteren avond is een groote betoo ging gehouden door de Watergeuzenveree- niging Patria", welke reeds sedert 36 jaren elk jaar op 1 April te middernacht kransen hangt aan het vrijheidsbeeld op de Nieuwe Markt. Dit jaar werd aan de plechtigheid een uitgebreider omvang gegeven en werd zij des avonds tusschen 9 en 10 uur verricht. Tijdens de drukte is een agent van politie op de Botersloot onder het paard van een hoofdagent geraakt en door het paard ern stig aan de beenen gewond. In de Boymansstraat kwamen bij het opmarcheeren van den optocht de schilder v. D. met zijn vrouw onder een troep opgeschoten jongens en geraakten onder den voet, waarbij verscheidene personen over hen heen liepen. Beiden werden nog al ernstig gekwetst. Fijnaart (N.-B.), 2 April. Hedennacht is ingebroken bij J. S. alhier. De dieven verschaften zich toegang door een luikje aan de achterzijde van het huis. Uit de kamer, waar man en vrouw sliepen, werd de brandkast meegenomen en uit een bureau een gouden horloge met ketting en f 40. De brandkast hebben de dieven op een waggon der tram geplaatst en zoo ver voerd naar Stampersgat op ongeveer J uur afstands, waar zij gesloten in een put teruggevonden is. Van den inhoud, vertegenwoordigende een waarde van f 6000, is niets vermist. Twee personen zijn als de vermoede lijke daders gearresteerd. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting interpelleerde de heer Helsdingen den Minister van Binnenlandsche Zaken over het optreden van den waarnemenden burgemeester van Krommenie, den heer Verwer, ter zake van gebeurtenissen in verband met de werkstaking aldaar. De interpellant, critiseerende het door den heer Verwer, als industrieel, onslag geven aan zijn werkman Binnendijk, omdat deze zijn benoeming tot gemeente raadslid van Wormerveer had aangenomen, ging uitvoerig het verloop van de werk staking en de uitsluiting, die van dat ontslag het gevolg waren, na. De spreker vond het zeer onkiesch, dat de heer Verwer onder de bestaande om standigheden als waarnemend burgemeester was opgetreden en hij laakte 't dat deze toen van zijn functie misbruik had gemaakt door strengere maatregelen tegenover zijn werkstakers te nemen. Minister Heemskerk zag volstrekt niet in, dat de heer Verwer schuld had aan de hier bedoelde werkstaking en de daar uit voortgesproten moeilijkheden en was van oordeel, dat deze, als oudste wethouder, door als burgemeester op te treden, slechts zijn plicht had gedaan. Uit het gebeurde kan volgens den Minister dan ook niet worden afgeleid de noodzakelijkheid van een wetswijziging op dit punt. De heer Helsdingen volhardde bij zijn grieven. De heer Roodhuijzen, zelfs aannemende dat de heer Verwer geen schuld had, keurde toch af dat deze onder de be staande omstandigheden als waarnemend burgemeester was opgetreden. Bij het verder debat over de interpellatie stelde de heer Schaper een motie voor, waarbij de Kamer het betreurt dat de fabrikant Verwer onder de gegeven om standigheden als waarnemend burgemeester is opgetreden. Deze motie gaf tot langdurige discussies aanleiding. Bij het verder debat stelde de heer Roodhuijzen een motie voor, waarin de Kamer uitspreekt van oordeel te zijn dat de gemeentewet in dien zin behoort te worden gewijzigd dat ook op andere wijze, als in artikel 77 der gemeentewet is be paald, in de plaatsvervanging van een burgemeester behoort te worden voorzien. Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen, na verwerping met 45 tegen 19 stemmen van de motie-Schaper. BLIJVEND GEDEELTB De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat uit de garnizoenen, waar zich meer miliciens voor de versterking van het blij vend gedeelte hebben aangemeld dan voor dat doel noodig zijn, miliciens zullen worden gedetacheerd naar die garnizoenen,waarvoor zich geen voldoend aantal heeft beschik baar gesteld. Miliciens, die mochten verklaren, dat hunne aanmelding is geschied in de mee ning, dat hunne familiebetrekkingen gedu rende het vrijwillig verblijf aanspraak zouden hebben op vergoeding ingevolge art. 113 der Militiewet 1901, en miliciens die zich hebben aangemeld voor het gar nizoen, waartoe zij gerekend worden te behooren, doch nu naar een ander garnizoen zullen moeten worden gedetacheerd, kun nen eerstgenoemden nu vergoeding niet wordt toegekend desgewenscht huis waarts keeren en door anderen worden ver vangen. Gemengd Nieuws. Te Frederiksoord heeft een valk een aanval durven doen op een kanarie, die in een kamer in een kooitje voor het raam stond. Het roofdier kwam met zooveel kracht tegen het raam vliegen dat het glas brak, waarna hij moeite deed om door het gebroken glas naar binnen te komen om den kleinen zanger te grijpen. Toen echter de eigenaar naderbij kwam, ging de valk op de vlucht. De kanarie heeft na dat angstige oogen- blik zijn stem nog niet weer doen hooren. Ook een hulde. In een op de Veluwe verschijnend blad, kon men dezer dagen de volgende advertentie lezen: Bij deze brengen wij hulde aan den onbezoldigd-rijksveldwachter, die dezer dagen den dag heeft herdacht, waarop hij voor vijf-en-twintig jaar werd aangesteld als jachtopziener in de gemeente P. Wij hopen, dat hij nog vele jaren zijn taak mag vervullen; hij was een trouw oppasser, vooral voor den minderen stand, die in de laatste jaren geen dag of nacht last van hem had. Hij werd hier geplaatst in een jachtveld met wild, en nu is het zoo jammer, dat tegen straffe surveillantie in, zijn wild verteerde als sneeuw voor de zon, en die enkele haas, die hij nog heeft, met het doodvonnis aan zijn staart loopt. Namens eenige zonen van Nimrod, K. Te Almelo wilde Louis Bouwmeester onlangs niet als „Narciss" optreden, omdat er in het geheel slechts 36 personen waren. Maandag te Enschedé was de opkomst voor* hetzelfde stuk ook uiterst klein. De weinige bezoekers vonden aan den ingang der Groote Sociëteit een met blauw potlood geschreven biljet, ver meldende, dat de voorstelling door onge steldheid van den heer Bouwmeester tot het volgende seizoen is uitgesteld. 387ste Staatsloterij. Collecten uit het le district van Zeeland. Trekkingen der le klasse van 30 en 31 Maart en 1 en 2 April 1908. Prijs van ÏOO, No. 10160. Prijzen van 20: 47? 9541 9527 9555 9633 1953) 487 9514 953) 9602 1)583 19543 8652 9521 9550 9616 19521 19556

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 11