ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 2 April 1908. Courant). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e i* i lx zeesclxe Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. - No. 8599. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. ov^r de tweede helft der maand Maart: Brieven: C. van den Berge, Rotterdam. J. de Bruine, idem. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". In Frankrijk houden de nationalisten voortdurend heftige betoogingen tegen het toestaan der gelden, door de Kamer voor het overbrengen van Zola's stoffelijk omhulsel naar het Pantheon. In één der vergaderingen van de Ligue de la patrio Frangaise, waarin de coryfeën der natio nalisten aanwezig waren, zooals Rochefort, Lasiee, Barrès en Mourits Montebello, werd een motie aangenomenwaarin verklaard werd, dat zij uit naam van het vaderland in hooge mate verontwaardigd zijn over de beleediging, die men aan de groote dooden aandoet, door Zola naast hen te plaatsen. Wij gelooven, dat die dooden van de beleediging niet veel zullen gevoelen. De heeren veinzen als grond van hun verontwaardiging het realisme in Zola's werken. Als men op dien grond over Emile Zola den staf breekt, dan mag men wel tal van klassieke schrijvers en dichters, die voor zeer fatsoenlijk doorgaan, in den ban doen. Om ons slechts tot onze nationale letter kunde te bepalen, wij herinneren slechts aan den goeden Vader Cats. Er was een tijd, waarin in geen huisgezin de werken van Cats ontbraken, zóó hoog stond hij in aanzien. En toch zoo één realistisch was, dan was het Jacob Cats. Stonden onze voorzaten soms moreel lager dan het huidige menschengeslacht In geenen deeleMen zal wel voor menige uitdrukking de neus hebben opgetrokken, gelijk ook wij doen, wanneer wij Emile Zola lezen, maar dit ontnam toch niets aan de waardeering, die men in het algemeen voor den populairen dichter gevoelde. Wij gaan zelfs verder. Men kan de litteraire richting van een auteur misbillijken, afkeuren, en toch achting, waardeering, bevordering gevoelen voor het talent van den schrijver. Niemand zal ontkennen, dat Zola op het gebied der letteren een meester, een heros is. En toch gelooven wij, dat hij in hoofdzaak niet daaraan de hulde heeft te danken, die de vertegen woordigers der Fransche natie hem bewijzen door zijn stoffelijk overschot een plaats in het Pantheon waardig te keuren. Wij gelooven, dat verreweg de overgroote meerderheid van het Fransche volk in hem eert en huldigt den machtigen, moedigen verdediger van het recht, der geduchten onverschrokken kampioen voor de waarheid, die door de overweldigende kracht, welke van hem uitging, bewerk stelligd heeft, dat een geheel en al verlangend volk eindelijk inzag, dat het door een bende geraffineerde leugenaars en schelmen op een schandelijk dwaalspoor was gebracht. En aan deze groote, on sterfelijke verdienste heeft, naar onze meening, Zola de eer te danken, dat krachtens besluit der volksvertegen woordiging zijn stoffelijk omhulsel in het Pantheon zal rusten. Dit beseffen levendig de nationalisten, zij, die indertijd, met het doel om de republiek ten val te brengen, een geheel volk door een samenweefsel van leugens en bedrog misleid hebben. Zij weten het, dat het Zola was, die tartend het gevaar, waaraan hij zich blootstelde, onversaagd tegen hen ten strijde trok, en, verscheurend het door hen geweven helsche net, hen verplet heeft. De zege der waarheid en gerechtigheid kunnen zij hem niet vergeven, en daarom protesteeren zij thans tegen zijn over brenging naar het Pantheon. Het realistisch beginsel, dat Zola in zijn werken huldigde, is voor hen slechts een voorwendsel. Zij durven met den waren grond, die hen zóó bitter tegen Zola stemt, niet voor den dag komen. Eén der leiders van de Russische terroristen is te Parijs begraven. Een vijf duizend menschen vergezelden den lijkstoet naar het kerkhof. Om de lijkbaar volgden een groot aantal Russen, die, gaande hand aan hand, een keten vormden, zinnebeeld van hun solidariteit. Deze revolutionairen zouden, indien zij in landen ais Nederland en Engeland leefden, de rustigste, vreed zaamste, nuttigste burgers zijn, maar voeden nu een geweldigen voor niets terugdeizende hort tegen het Russisch despotisme, dat voor allen, die in het Russische vaderland vrijheidlievende denk beelden koesteren, een waar schrikbewind is. Aan de groeve werden zeven-en-twintig lijkredenen uitgesproken, die zeker niet overvloeiden van liefde voor den Czar, en zijn Russisch verbond. In het Engelsche Parlement werd door den lerschen afgevaardigde Redmond een motie ten gunste van Home Rule van Ierland ingediend. Deze motie werd door den unionist Percy bestreden, die een amendement indiende, waarbij het beginsel van de unie van Groot-Brittannië met Ierland werd uitgesproken. De motie kon ook niet op de volledige instemming der regeering bogen. Minister Asquith wilde wel de motie aanvaarden, onder voorwaarde, dat zij de uitdrukkelijke erkenning van de opperheerschappij van het Rijks-Parlement inhield. De Ieren, zeide hij, moesten zich met zelfregeering in plaatselijke aangelegen heden tevreden stellen. De wenschen der Ieren gaan echter verder. De Ieren ver langen volledige autonomie. Met groote meerderheid werd het door den unionist Percy ingediend amendement verworpen. De motie van Redmond werd gewijzigd aangenomen. Er aan toegevoegd werd, op voorstel van den Minister Asquith, „onder handhaving van de opperheer schappij van het Rijks-Parlement". De Groothertog van Luxemburg is door een beroerte getroffen geworden, ten gevolge waarvan hij aan de linkerzijde geheel en al verlamd is, zoodat hij niet meer in staat is de regeering naar behooren waar te nemen. Met het oog hierop heeft hij zijn Gemalin, de Groothertogin, tot algemeen stedehouder benoemd. De geheime politie te Sebastopol heeft een geheim complot ontdekt, dat niets minder beoogde dan het bemachtigen van een Russisch oorlogsschip voor de revo- lutionnairen. Men had namelijk het plan den commandant en de officieren over boord te gooien, wanneer het oorlogsschip in volle zee was, en dan naar Sebastopol terug te keeren, teneinde de stad te be schieten. In de stad zelve zou getracht worden een opstand te verwekken. De geheime politie, die door haar stelsel van spionnage en omkooping op het spoor kwam van dit complot, heeft de samen zweerders, aan wie "natuurlijk de strop wacht, doen arresteeren. Ook in Wladi- wostok is het niet pluis. Een en ander behoeft niemand te verwonderen. Zoolang in Rusland het despotisme woedt, zal er van rust in dit onmetelijk rijk geen sprake wezen. Tal van complotten mogen mis lukken, honderden mogen aan de galg of door den kogel den dood vinden, dat alles zal de revolutionnairen niet doen afschrikken, niet doen wanhopen. Eens zal gelukken, wat zoovele malen mislukt is, en wee dan hen, die het volk zoolang getiranniseerd hebben. AMERIKA. New-York, 29 Maart. De politie heeft ten huize van den anarchist Silberstein (een Poolschen Israëliet naar het schijnt), die Zaterdag een bom wierp naar politie, brieven gevonden van den anarchist Alex ander Beckmann, die eenige jaren geleden een poging tot moord deed op Henri Frick te Pittsburg en die thans getrouwd is met de beruchte anarchiste Emma Golldman, die in hoofdzaak aansprakelijk gesteld kan worlen voor den moord op president Mac Kinley. De politie verklaart, dat die brieven buitengewone dingen onthullen omtrent samenzweringen tegen de kapita listen en de groote geldmannen. Een telegram uit Vicksburg (Missis sippi) meldt de arrestatie van een verdacht persoon, op het oogenblik, dat hij zich aan boord wilde begeven van het jacht „May Flower", waarop mevrouw Roosevelt en de kinderen van den president zich bevonden. Men vermoedt, dat de man deel uitmaakt van een -.omplot tegen het leven van den president. De doctoren in het ziekenhuis ver klaren, dat Silverstein, de bommenwerper, waarschijnlijk wel herstellen zal, hoewei hij nooit meer het gebruik van zijn rechter arm en van zijn oogen zal terugkrijgen. De politie is er nog niet in geslaagd met zekerheid vast te stellen, dat er een uit gebreid complot heeft bestaan om op ver schillende punten der stad bomaanslagen te plegen, maar zeven gearresteerden houdt zij voorloopig gevangen, hoewel er niets bezwarends bij hen is gevonden. SPANJE. Het proces tegen den politiespion Ruil, die verdacht wordt van bommengooierijen te Barcelona, duurt nog altijd voort. In den tijd, dat politie en justitie alle moeite deden om tot ontdekking te komen van de daders der aanslagen (het was in 1906) boden hij, Antonio Roig en José Perello den gouverneur hun diensten aan, hem belovende de daders te zullen ontdekken of althans er voor te zorgen, dat er weinig aanslagen meer zouden voorkomen. De gouverneur ging op hun aanbod in en gaf hun geld; zijn opvolger echter wenschte daarmede niet voort te gaan, waarop Ruil gezegd zou hebben: „Dan zullen er weder bommen komen". En werkelijk, op 24 en op 26 December 1906 hadden er weder ontploffingen plaats! Daarna bood Ruil den burgemeester zijn diensten weder aan, maar deze weigerde zich met hem in te laten. En weder volgden Terschlllende ont ploffingen. Toen de tegenwoordige gouverneur, Ossorio y Gallarda, in dienst was getreden, gaf hij wel nu en dan geld aan Ruil en zijn vrienden, maar dezen waren met de hun toegestane sommen niet tevreden, waarna er weder bommen werden neder- gelegd. Zooals al gezegd is, eischt hel O. M. legen Ruil de doodstraf en legen Roig en Perello 18 jaar tuchthuisstraf. Ondertusschen is er weer eens een bom ontploft in Valencia: de helsche machine was gelegd tegen de deur van de San Martin-kerk, die vernield werd. Menschen werden niet gekwetst. De senaat beraadslaagt over de wet, waardoor de regeering machtiging krijgen zal tot het nemen van verschillende maatregelen legen de anarchisten en o. a. het recht zal hebben ze uit het land te zetten. ITALIË. Koning Victor Emanuel heeft afscheid genomen van keizer Wilhelm en is naar Rome teruggekeerd. Het Giornale d'Italia merkt op, dat de bizondere positie van Duitschland en Italië hun zal toestaan in verschillende richtingen op de mogendheden invloed te oefenen ter verkrijging van volkomen overeen stemming in de Macedonische quaestie. Koningin Elena van Italië zond aan de Duitsche keizerin een telegram, waarin zij zich verontschuldigde niet te Venetië te kunnen komen, daar zij zelf de jonge prinses Johanna voedt. De koningin hoopt echter bij den terugkeer der keizerlijke familie van Korfoe in een der Italiaansche havenplaatsen de keizerin te ontmoeten. En Venetiaansche bladen weten te be richten, dat de koning van Italië den keizer bij het afscheid beloofde, in September eenige dagen met zijn gemalin naar Pots dam te zullen komen. Het gemeentebestuur van Florence heeft mevrouw Toselli doen weten, dat, niettegenstaande haar tegenwoordig huwe lijk, zij toch de moeder bleef van den toe- komstigen koning van Saksen, en dat zij zich er dus niet over moest verwonderen, dat de politie zich met hare bizondere bewaking belastte! Dag en nacht wordt dan ook de villa Toselli door agenten bewaakt. Voortdurend worden zij door een rechercheur gevolgd, als de echtgenooten uitgaan. Vermoedelijk staat met deze nieuwe phase van de zaak Toselli in verband een reis van den koning van Saksen naar Italië, waar ook groothertogin Alice van Toscane, de moeder der voormalige prinses Louise, zich bevindt. De groothertogin moet zeer gedrukt zijn door de moeilijkheden waarin haar dochter zich wikkelt. Opnieuw duikt het gerucht op, dat stappen worden ge daan om de echtgenooten te scheiden. Maandagmiddag is het jacht „Hohen- zollern" met den Duitschen keizer, de keizerin ei\ prinses Victoria aan boord, onder begeleiding van een gepantserden kruiser en vier torpedobooten van de Italiaansche marine, van Venetië vertrokken. Er waren veel menschen op de been. De tocht gaat naar Syracuse. Er zijn meer Nasi's dan éénBij den bouw van het nieuwe paleis van justitie te Rome is zoo geknoeid, dat al veel meer is uitgegeven dan het heele gebouw kosten mag, hoewel het nog niet voor de helft klaar is. Naar men zegt, zijn een aantal hooge ministerie-ambtenaren, oud-ministers en onder-ministers door de zaak, die nu aan den dag is gekomen, gecompromitteerd. RUSLAND. Hoe treurig de toestand in verschillende deelen van het Russische rijk is, blijkt uit een statistiek betreffende de kindersterfte, die vooral voor de districten waar hongers nood heerscht, werkelijk verschrikkelijke cijfers geeft. Dr. Bussow constateert, dat b.v. in het gouvernement Kasan, van de 1000 kinderen er jaarlijks 439 in het eerste levensjaar sterven. In andere gouverne menten zijn de cijfers nog treuriger. In Astraha sterven vóór hun tweede jaar op de 1000 kinderen 525, in Sanara zelfs 575. Dr. Bussow wijt deze groote sterfte in hoofdzaak aan de slechte, onvoldoende voeding en aan de verwaarloozing door de moeders, die den geheelen dag uit werken moeten gaan. Een soldaat van het 16e infanterie- regiment in garnizoen te Simferopol, schoot Donderdag bij het exerceeren twee officieren dood. De andere soldaten verzochten generaal Dumbadze den misdadiger on middellijk te laten doodschieten. Aan dit verzoek is voldaan. De schul dige is vervolgens in tegenwoordigheid van het geheele bataljon opgehangen. Wat hem tot zijn daad dreef vinden wij niet vermeld. In een apotheek te Odessa zijn onder de bezittingen van een bediende bommen gevonden. FRANKRIJK. Parijs, 30 Maart. De Kamer nam artikel één van het amnestie-ontwerp aan. Bij de behandeling van artikel 2 ver dedigt Clemenceau, tegenover de Kamer, de uitsluiting van de amnestie van de „oproerige" beambten, en van de anti militaristen. De propaganda van de syn- dicaatsmenschen is 'n daad van oproer tegen 't parlement, de regeering en het algemeen kiesrecht. De député Devèze stelt voor, van de amnestie uit te sluiten lasterdelicten. Het voorstel wordt door vele leden ondersteund, op grond van het feit, dat de bedrijvers van strafbaren laster te vaak van de amnestie profiteeren. Het amendement wordt aangenomen met 343 tegen 275 stemmen. DUITSCHLAND. Uit de sluis nabij de Kolonnenbrücke in de Berlijnsche wijk Schöneberg is door spoorwegbeambten van het naburige Militair-station een kartonnen doos opge- vischt, waarin zij tot hun groote ontsteltenis het lijk eener vrouw vonden. Het hoofd en de beenen waren er afgesneden en toen men het kanaal afdregde, vond men deze ook; het hoofd was in een katoenen doek gewikkeld en de beenen in zwart wasdoek verpakt. De dokter, die het lijk schouwde, constateerde, dat het al minstens 4 weken dood moet zijn. De vermoorde is herkend als de 33-jarige Emma Slanina, die in Schöneberg woonde en sedert 17 Februari werd vermist. Tegelijk met haar verdween een man, Herman Wagner genaamd, die haar kende en die nu verdacht wordt de moordenaar te zijn. De politie heeft op het aanwijzen van den dader een belooning van 1000 mark gesteld. Een later bericht meldt, dat Wagner Donderdagavond in de Brunnenstrasse, waar hij een fruitwinkeltje heeft, gearres teerd is. Hij herkende het lijk van Emma Slanina, maar ontkent alle schuld aan haar dood. Hij had haar, beweerde hij, sedert 16 December 11. niet meer gezien. Er zijn echter voldoende aanwijzingen tegen hem gevonden om hem in voor- loopige bewaring te houden. Berlijn, 30 Maart. De Norddeutsche Zeitung schrijft, dat de keizerlijke gezant te Washington gemachtigd is geworden aan president Roosevelt de volgende ver klaring af te leggen „De voorstellingen, die in de buitenlandsche pers gegeven werden, omtrent het geval van den heer Hill, dat men de benoeming van Hill wilde doen herroepen, zijn geheel verkeerd. Men heeft er te Berlijn nooit aan gedacht. Later is er wel twijfel ontstaan of Hill de plaats te Berlijn aangenaam zou zijn. Die twijfel is echter opgeheven, zoodat aan de benoeming van Hill niets in den weg staat en hij te Berlijn welkom is. BELGIË. Zondagavond is een aanslag gepleegd op het huis van den heer Vanderhardelingen, burgemeester van het dorp Thollenbeck, in België. Sedert eenige dagen heeft de burgemeester een bevel uitgevaardigd de café's om elf uur te doen sluiten. Dit wekte de woede van het volk op. De gendarmerie moest tusschenbeide komen en een gevecht volgde. Één der bewoners werd doodelijk gewond. Om zich te wreken plaatsten de dorpelingen vóór het huis van den burgemeester dynamiet, dat met zoo'n buitengewone kracht ontplofte, dat de muren van het huis geheel gescheurd werden, terwijl de meubelen werden ver nield. Alle ruiten zijn gesprongen. Geen der inwonenden werd gewond. Men kent de schuldigen niet. Antwerpen, 31 Maart. Gisteren is een gedeeltelijke staking uitgebroken onder de bootwerkers alhier. 45 Mannen van den stuwadoor Abts, werkende aan boord van het stoomschip „Namur" van de Peninsular and Oriental Steamship-Company, hebben geweigerd hun arbeid voort te zetten, uit solidariteit met vier hunner kameraden, die den vorigen dag met hun voorman (foreman) quaestie hadden gehad. De toestand* is kalm. NEDERLAND. Apeldoorn, 30 Maart. In verband met de aanstaande komst van het Hof op Het Loo is het Koninklijk Park sedert Zondag voor houders van waiïïlelkaarten tot nadere aankondiging gesloten. Bovendien wordt de brigade der maré- chaussée met 4 manschappen versterkt: te Hoog-Soeren wordt een detachement gestationneerd, bestaande uit 1 brigadier en 3 maréchaussées. Alhier overleed de gep. luit.-kolonel S. D. Kramers in den ouderdom van 73 jaar. De overledene, zoon van den schrijver der bekende woordenboekentrad als milicien in dienst en behaalde in drie jaar den rang van luitenant. Na een eer volle loopbaan in Indië, waar hij als hoofd officier de krijgsverrichtingen in Atjeh medemaakte en ten slotte als plaatselijk commandant te Batavia werkzaam was, werd hij op zijn verzoek gepensionneerd en vestigde zich in 1884 te Apeldoorn. Vier zonen van den overledene bekleeden den officiersrang in 't leger, van wie er twee zijn geridderd met de Militaire Willemsorde. Amsterdam, 30 Maart. Hedenmorgen reed een kruiersjongen per fiets over de brug van den Amstel bij de Prinsengracht. Hij viel tegen de leuning en eene porte feuille met f 1600, die hij bij zich had, schoot in het water. Ruim 4 uren was men bezig met het dreggen naar de portefeuille, totdat men deze eindelijk onder de brug vond, door middel van een schepnet. Vrijdagmiddag ontstond alhier op de eerste étage van een perceel aan den O.-Z. Achterburgwal een brand die gesticht was door een dreumes van een jaar of drie. De moeder was Donderdag bevallen en het knaapje was een oogenblik alleen, wijl de juffrouw, die de moeder oppaste, bezig was in de keuken voor 't eten te zorgen van den man, die niet thuis was. De dreumes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1