Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 31 Maart 1908. Tweede Blad. Couran t). Herhalingsoefeningen. Nationale Militie. NIEUWSTIJDINGEN. (Zi ierifczeesche Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. S3ste JAARGANG. No. 8598. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 11 Maart j.l., A no. 1151, 3e afdeeling M. (Prov. blad no. 36); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1908 de verlofgangers van de militie te land, behoorende tot de onderstaande korpsen, krachtens art. 111 der Militie wet, gedurende het daarbij genoemd aantal dagen voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst moeten komen. LICHTINGEN. 190X. 10O2. 10O8. 10O4. 190B. X0O6. KORPSEN. de regimenten Infanterie de compagniën Hospitaalsoldaten het korps Pontonniers de regimenten Vesting-Artillerie het korps Pantserfort-Artillerie het regement Genietroepen, met uitzondering van de Vesting telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Kon. Besluit van 29 Februari 1884, no. 13 AANTAL DAGEN. het korps Torpedisten de regimenten Infanterie de compagniën Hospitaalsoldaten de regimenten Veld-Artillerie met uitzondering van de trein- afdeelingen het korps Pontonniers de regimenten Vesting-Artillerie het korps Pantserfort-Artillerie het regiment Genietroepen, met uitzondering van de Vesting- telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Kon. Besluit van 29 Februari 1884, no. 13 het korps Torpedisten de Miliciens-Telegrafisten de regimenten Infanterie de compagniën Hospitaalsoldaten de regimenten Veld-Artillerie met uitzondering van de trein- afdeelingen het korps Rijdende Artillerie het korps Pontonniers de regimenten Vesting-Artillerie het korps Pantserfort-Artillerie het regiment Genietroepen met uitzondering van de Miliciens telegrafisten het korps Torpedisten. de Miliciens-Telegrafisten Brengt voorts ter kennis, dat is bepaald, dat de tot de compagniën Hospitaalsoldaten behoo rende verlofgangers der lichting 1901, in 1908 onder de wapenen moeten komen: die van de Ie en van de 2e compagnie van 30 Maart tot en met 18 April; die van de 3e en van de 4e compagnie van 21 April tot en met 9 Mei; dat voor de Israëlitische miliciens, behoorende tot de 3e en tot de 4e compagnie Hospitaal soldaten, de datum van opkomst wordt bepaald op 27 April en die voor vertrek met groot verlof op 15 Mei; dat de tijd van oproeping van de verlofgangers der overige lichtingen en korpsen, op den bovenstaanden staat vermeld, nader zal worden vastgesteld. Zierikzee, den 28 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VER ME IJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het Kon. besluit van 6 Maart 1908, no. 8 en de nadere beschikking van den Minister van Oorlog ter verdere uitvoering van dat Kon. besluit; Gelet op een schrijven van den Commissaris der Koningin, d.d. 19 Maart j.l., A n°. 1283, 3e afd. M. S.; Brengt ter kennis van den na te noemen verlof ganger der nationale militie van de lichting 1901, dat hij is opgeroepen tot den werkelijken dienst, krachtens art. 111 der Militlewet en wel op: 2( April e.fc. i LEVINUS JONGMANS, verlofganger der gemeente Zierikzee van de 3e Compagnie Hospitaalsoldatenwonende te 's-Gravenhage, die moet opkomen te Leiden. Mitsdien zal hij op bovengenoemden tijd en plaats, als bovengemeld, tegenwoordig moeten zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van zijn verlofpas, ten einde de herhalingsoefeningen bij te wonen. Voorts wordt ter zijner kennis gebracht, dat hij, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en die niet aan de oproeping voldoet, volgens art. 133 der Militiewet, als deserteur zal worden behandeld, tenzij hij om andere redenen dan ziekte buiten staat zijnde aan zijne oproeping te vol doen, overlegt een deugdelijk bewijs of deugde lijke verklaring tot staving der redenen van het achterblijven; terwijl hij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komt, verplicht is over te leggen een ongezegeld ge neeskundig getuigschrift en verplicht is zich na zijn herstelling bij zfln korps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandel geoefend te worden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort te Zierikzee, den 28 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. INDlË. Geweldige bandjir te Djoejakarta. Een bandjir, zoo zwaar en zoo hevig als er sedert menschenheugenis te Djokja niet is geweest, heeft Donderdagavond (20 FebrO om negen uur, zoo schrijft Mataram, vrij wat schrik, ontsteltenis en schade veroorzaakt. Tijdens den zwaren regen, die van Donderdagavond half zeven tot bijna negen uur aanhield en waarbij vele hagelsteenen vielen, begon de kali Opak te zwellen. Tegen negen uur kwam er plotseling een bandjir aanzetten, waardoor honderden woningen in de zoogenaamde ledoks bedreigd werden. De bewoners dier huisjes begrepen dat er gevaar op handen was en trachtten dus te vluchten, doch de bandjir was op eens zoo in hevigheid toegenomen, dat er niet aan te denken viel om, door stroom-opwaarts gelegen uitgangen, naar de zooveel hooger gelegen straat te vluchten. Het was dus in die ledoks een sauve qui peut onder een paniek, zoo groot als men zich die maar kan denken. De dicht bevolkte ledok, tegenover den Constructie-winkel der Vorstenlanden, had het 't zwaarst te ver antwoorden. Huizen met inboedel, pisangboomen, bamboeboschjes, alles werd in een omme zien een prooi van den geweldigen vloed golf en de menschen konden niet uit die ledok. Wanhopigen gelijk, klauterden ze tegen het hooggelegen erf van den heer Z. op en doordat deze heer gelukkig nog bijtijds de pagger van zijn erf liet door kappen, smaakte hij het genoegen, daardoor een vijftigtal Javanen uit den stroom te verlossen. Het was een hartroerend schouw spel om die menschen te zien, die have en goed hadden zien wegspoelen en nu doornat den nacht moesten doorbrengen zonder iets bij zich. De heer Falkenberg haastte zich een alarmbel te luiden en heeft werkelijk met levensgevaar aan velen het leven gered en in zijn woning werden talrijke gezinnen onder dak gebracht. De hoofd-djaksa en de schout waren het eerst op de been om ook hulp te verleenen en het gelukte hun om menschen van de daken van overstroomde woningen te redden. Kort daarop verschenen de resident, assistent-resident, zelfs de mili taire commandant met een peloton militairen, om hulp te verleenen en te trachten drenkelingen te redden, doch toen zakte het water ruim één meter, zoodat men zich kan voorstellen, hoe hevig die bandjir geweest is. De brug van Bientaran is zelfs bescha digd geworden, zoodat het verkeer daarover gestremd is. In de ledoks van kampong Saidan heeft het ook vreeselijk gebandjird, maar het gevaar was daar niet zoo groot ais in de iedok-Iedok, gelegen tusschen de groote bruggen van Mendoeran en Bientaran, want de watermassa kon niet vlug genoeg onder den Bientaran-brug wegstroomen, zoodat het voortdurend steeg. Velen snappen nu het onaangename koopje dat ze hun linnengoed kwijt zijn, want vele waschbazen, die juist in die ledoks wonen, zagen hun huis, vol met waschgoed, als een stukje speelgoed weg drijven. De esplanade achter het fort was op een gegeven moment herschapen in een meer, zoodat de planken vloer van de Royal Bioscope wegspoelde. Toch bleven nog vele bezoekers, in het water staande, de voorstelling ten einde toe bijwonen. Of er door die bandjir menschenlevens verloren zijn gegaan, is ons nog niet met zekerheid bekend, alhoewel de geruchten luiden dat er vijf kinderen en een vol wassen persoon vermist worden. Vernomen wordt dat de bruggen bij Gondolajoe en Toengak zijn weggeslagen. Ook is het verkeer'met Magelang ge stremd, doordat de brug bij Remameh geheel is weggeslagen; ook de tram kan daar niet passeeren. AMERIKA. New-York, 27 Maart. Uit Mexico wordt gemeld: In den afgeioopen nacht is de stad Chipala in den staat Querrero (Zuid- Mexico), die 15.000 inwoners telt, door een aardbeving volkomen verwoest. Nadat de huizen tengevolge van de aardschokken waren ingestort, ontstond in de puinhoopen brand en thans staat de geheele stad in vlammen. Van de bevolking zoekt ieder, die in leven gebleven is, vertwijfeld zijn heil in de vlucht. Het is tot heden on mogelijk het aantal der omgekomenen ook maar bij benadering aan te geven. New-York, 28 Maart. De politie ver spreidde een menigte van 10.000 personen, bijeengekomen om deel te nemen aan een werkloozen-demonstratie. Sommigen droegen banieren met anarchistische op schriften. Nadat de menigte verspreid was, werd door één der oproerigen een bom ge worpen. Verscheidene menschen werden gedood of gewond. Een man, Selig Silberstein genaamd, die stervende gevonden werd met een afgeslagen been, wordt door de politie verdacht, als de werper van den bom te zijn. Een later telegram meldt, dat slechts één werkman door den bom gedood werd; Silberstein werd doodelijk gewond. Het schijnt, dat Silberstein zich naar de politie begaf, toen de bom ontijdig ont plofte, hem op vreeselijke wijze ver minkend. PORTUGAL. Lissabon, 27 Maart. In welingelichte kringen vertelt men, dat onderhandeld wordt over de aanstaande verloving van koning Manuel met prinses Alexandra, dochter van den hertog van Fife. Koning Manuel is 18, prinses Alexandra 17 jaar oud. ITALIË. De keizer van Duitschland en koning Victor Emmanuel hebben ook Donderdag eenige bezoeken gewisseld. Keizer Wilhelm liet de Kamer voor haar verwelkoming bedanken. O. a. werd een bezoek gebracht aan het Museo Correr. Volgens de Gazeta Popoio zullen de keizer en de koning elkaar nog eens ontmoeten in de Adriatische Zee. De Neue Freie Presse betoogt, dat de vorstensamenkomst te Venetië niet mag beschouwd worden als een gewone be leefdheid van het eene hof jegens het andere. De bizondere omstandigheden, onder welke deze bijeenkomst heeft plaats gevonden, stempelen haar tot eene be langrijke politieke gebeurtenis. Het blad brengt dan verder den politieken toestand van vier jaar geleden in herinnering, toen de vorige samenkomst tusschen de beide vorsten plaats had. Italië stond destijds voor het moeielijke geval een keus te moeten doen tusschen het drievoudig verbond en de vriendschap met Frankrijk en Engeland. Sinds dien is de toestand geheel en al gewijzigd. Door het Middel- landsche-Zeeverdrag tusschen Engeland, Frankrijk en Spanje ziet Italië zich thans geplaatst tegenover drie zeemogendheden, die afspraken hebben gemaakt omtrent den toestand aan de Middelfandsche Zee buiten Italië om. Door deze staatkundige constellatie echter heeft Italië leeren inzien, welken stevigen ruggesteun het drievoudig verbond biedt en hoe gevaarlijk het zou zijn dien steun op te geven. Door hun samenkomen hebben keizer Wilhelm en koning Victor Emanuel getoond nog steeds overtuigd te zijn van het nut en de noodzakelijkheid van het verbond en Oostenrijk-Hongarije, dat eveneens het voortbestaan van het verbond wenscht, kan derhalve aan deze bijeenkomst zijn volle sympathie schenken. DUITSCHLAND. Te Berlijn zijn thans zeven brand stichters gearresteerd. Berlijn, 26 Maart. De Duitsche regeering verklaart het bericht als zou zij geweigerd hebben den heer Hill als Amerikaansch gezant te Berlijn toe te laten, voor onwaar. Toen haar verscheidene maanden geleden ondershands gevraagd werdof zij de benoeming van den heer Hili zou goed keuren, heeft de Duiische regeering eeu in alle opzichten gunstigantwoord gegeven. Verder is niet over de zaak gesproken. De bewering, als zou de heer Hill een persona non grata zijn, is geheel en al ongegrond. BELGIË. In Luik is een afschuwelijk drama ge beurd, dat nog opheldering vereischt. Een drietal sludenten van eenzelfde onder- wijs-inrichting, jongelui van 17 jaar, hadden de school verzuimd en den dag doorgebracht met biljarten, 's Avonds gingen ze naar de woning der ouders van een hunner, B. Deze waren zelf niet thuis. Daar spraken ze den voorraad bordeaux en champagne aan. Wat er toen gebeurd is, weet men niet. Een van de drie ging dronken weg. De twee anderen, B. en M., bleven doordrinken. Eensklaps galmden angstkreten door het huis. Men snelde toe en men zag in het voorportaal een verschrikkelijk schouwspel. De jonge M. lag op den grond met bijna afgesneden hoofd, terwijl B. met verdwaasd gezicht het lijk stond aan te staren. Ondervraagd zijnde verklaarde B. dat hij een dief had gedood, die in huis wilde dringen. Hij was volslagen dronken. Toen hij ontnuchterd was, wist hij zich niets meer te herinneren. LUXEMBURG. Luxemburg, 25 Maart. De groothertog heeft aan de groothertogin Marie Anne den titel van vertegenwoordigend stede houder verleend. In een schrijven aan den Minister van Staat verklaart de groothertog; „Ik kan mij niet langer de afname mijner krachten ontveinzen en moet vreezen, dat ik binnen kort niet meer in staat zal zijn mij aan de belangen van het groothertogdom te kunnen wijden, in die mate als ik zou willen en gelijk ik het mij tot plicht reken". Luxemburg, 27 Maart. De Kamer heeft besloten door het lot een commissie van vier leden aan te wijzen, die de groothertogin in Santa Margherita aan de Riviera den eed als stadhouderes zullen gaan afnemen. Prins Hendrik op Terschelling. Vervolg van het vorig nommer). Hoorn (op Terschelling), 26 Maart. Vanmorgen 7 uur reed de Prins met het geheele gezelschap in een lange rij van rijtuigen uit, om de inspectie voort te zetten op het verdere gedeelte van het eiland. Voor Midsland werd de Prins opge wacht door een escorte, bestaande uit 150 ruiters, die Z. K. H. op den geheelen tocht vergezelden. Te Midsland stond een muziekkorps opgesteld en zongen de kinderen den Prins een welkomstlied toe. De Prins antwoordde in hartelijke bewoordingen. De geheele stoet, eene lengte van een halven kilometer beslaande, vervolgde zijn weg. Het geheel bood een prachtig gezicht aan. Overal klonken luide toejuichingen. Voor Hoorn deed de Prins halt houden op een der eigenaardigste punten Hier verzocht hij den photographen van dit werkelijk frappant geheel opneming te doen, waarvan Z. K. H. gaarne een afdruk zou ontvangen. Te Hoorn leidde ds. Witkop het gezel schap de kerk binnen. Voorts werden bezocht de openbare en de bizondere school, waarna de stoet zich begaf naar het laatste dcrp op dit eiland Oosterend. Hier werd de boerderij bezichtigd van het raadslid Jollema. Verder naar het boothuis, gelegen aan de buitenrij der duinen bij paal 18. Een klein ongeval deed zich hierbij voor, doordat een der paarden voor het rijtuig van Prins Hendrik schichtig werd en op hol dreigde te gaan. Vooral door het optreden van den burgemeester, die in hetzelfde rijtuig zat, werden ongelukken voorkomen. De proefnemingen met het wippertoestel aan dit reddingstation gelukten uitnemend. Het schiettoestel schoot de lijn met uit stekend gevolg over het doel. Toen de gewenschte verbinding ver kregen was, volgde het overbrengen van twee mannen langs een kabel. In de Toogenaamde Broek aan het strand onderhield de Prins zich met den redder Kooyman, die "in November 1905 te paard de verbinding tot stand bracht van de reddingboot met het wrak van de „Cyprian". In het rijtuig van den Prins waren gezeten de heer Wilkens, voorzitter van de redding-commissie, en de burgemeester. Ten huize van den schipper der redding boot gebruikte het gezelschap de lunch. Na de lunch ondernam men den terug tocht. Ongeveer 4 uur kwam de stoet te Midsland, alwaar ongeveer dertig van de beste jonge paarden, benevens de dek hengst van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw stonden opgesteld. Met de grootste belangstelling nam de Prins het een en ander in oogenschouw. Na afloop daarvan begaf Z. K. H. zich te voet door het dorp en bezocht hij de kerk, waarna het gezelschap weer instapte. Van Midsland vertrok men naar het bootenhuis aan het Noorderstrand bij paal 7, waar de reddingboot in zee zou worden gelaten. De tocht door het duin was voor de paarden, die een zwaren dag achter den rug hadden, zeer vermoeiend. Eene groote menigte had zich reeds op het strand ver zameld en begroette met veel geestdrift Prins Hendrik. Het mooie weder begun stigde dezen proeftocht zeer. Het afloopen en in zee brengen geschied den zeer geregeld en met gewenschten spoed. Jammer dat den Prins de tijd ontbrak om ook het landen der boot bij te wonen. In lange rij sloegen de rijtuigen den muilen Duinweg in, en bereikten om 7 uur het hoofddorp West-Terschelling. De lange tocht had dus juist 12 uren geduurd. In hótel-Swart werd na de terugkomst het diner gehouden, waaraan de Burge meester, de plaatselijke Reddingcommissie en de heer Zandijk, als oud-lic dier commissie, waren aangezeten. West-Terschelling, 27 Maart. Hedenmorgen 8 uur is Z. K. H. de Prins vertrokken, uitgeleid door de Redding commissie, het comité voor de feestelijk heden en een muziekcorps. De Prins begeeft zich met de tordepo- boot „Johan van Brakel" naar Vlieree en vandaar per motor „Vlieland" naar het Vlie, alwaar Z. K. H. ongeveer een uur zal ver toeven en daarna naar den Helder vertrekken. De leden der Staats-Commissie vertrok ken met de „Heerenveen". Vlieland, 27 Maart. Per motorboot om 9 uur aan den steiger aangekomen, werd Z. K. H. de Prins ont vangen door den burgemeester en het bestuur der plaatselijke Reddingcommissie, en door eene geestdriftige menigte luide

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5