ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Maart 1908. Tweede Blad. (Z i e> r i It z e e s c li e Oou.r an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f f 1,60. ,30, franco per post S3ste JAARGANG. No. 8597. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. DE L.OOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. TURKIJE. De volgende geschiedenis moet gebeurd zijn in een dorpje bij Constantinopelwij geven haar slechts onder voorbehoud weer. Een boerin was op het punt moeder te worden; snel begaf haar echtgenoot zich naar den arts (hij woonde eenige uren gaans weg) en kwam met dezen terug. De arts onderzocht de patiënte en verklaarde daarop, dat hij geen hulp wilde verleenen als men hem niet f25 vooruit betaalde. Groote ontsteltenis in de boerenfamilie! Men bad en smeekte, maar de dokter bleef doof. Hij zat onbeweeglijk naast het bed en scheen voornemens te blijven wachten; want hij had zijn mantel afge daan en dien in de voorkamer van het huis neergelegd. De tijd drong. Opeens schijnt de boer een denkbeeld te krijgen, loopt snel de kamer uit en komt met de f25 terug in den tijd van 10 minuten. De dokter had zijn zin, deed zijn werk naar behooren en de bevalling ging naar wensch. Toen alles gereed was, wilde de dokter zich verwijderen en zijn mantel weer aan trekken. Maar hoe hij ook zocht, hij kon het kleedingstuk niet meer vinden. Hij interpelleerde den boer en deze bekende dat hij den mantel had verkocht om de f 25 te krijgen. De dokter vloekte en raasde, doch het eenige, wat hij kon doen, was zijn mantel terug te koopen. Maar de kooper, ook niet dom, vroeg hem f 10 meer dan hij er voor had betaald. Zoo wordt hardvochtigheid gestraft. OOSTENRIJK. Een zonderlinge geschiedenis wordt uit Weenen bericht. Daar is een vrouw, zekere Margaretha Erb, gevangen genomen, die sinds jaren verschillende lichtgeloovige menschen heeft opgelicht en afgezet, onder voorwendsel, dat zij een verkleede prins was, die zich schuil moest houden voor zijne familie. Die familie had zich zijne goederen ter waarde van millioenen toegeëigend, maar hij hoopte door een proces zijn eigendom terug te bekomen. De bedriegster, die mannelijke trekken, een lage stem en beschaafde manieren had, wist hare slachtoffers behendig om den tuin te leiden. Een handelsman zette zij f 9000 af voor het „proces", en een meisje waarmede zij „verloofd" was, wilde zelfs nu nog niet gelooven, dat haar minnaar, „Prins Egon", een vrouw van 46 jaar is, die vroeger in een krankzinnigengesticht werd verpleegd. RUSLAND. Zaterdagochtend kwam een adjudant van den commandant der stad Petersburg generaal Stoessel wekken, met de mede- deeling, dat hij hem onmiddellijk naar de Peter- en Paulvesting moest volgen. Daar 't bevel geheel onverwacht kwam en de vesting overvol is met politieke misdadigers, moest de generaal twee uur lang op de binnenplaats der vesting wachten, terwijl de administrateur een vertrek voor hem in gereedheid bracht. Generaal Stoessel bevindt zich in de cel naast die van admiraal Nebagatoff. De kamer van den generaal is 19 voet in 't vierkant. Van uit de getraliede vensters ziet men het winterpaleis. Stoessel heeft op bepaalde uren een klein tuintje te zijner beschikking. Zijn echtgenoote werd toe gestaan het vertrek te meubileeren en voor het linnengoed te zorgen. In militaire kringen, waar men nog steeds op algeheele gratie voor den generaal hoopte, maakt deze plotselinge maatregel een hoogst pijnlijken indruk. De gevangenissen zijn in Rusland overvol. De minister van justitie heeft zelf in de Doema moeten erkennen, dat daar ongeveer 50 percent meer menschen zijn opgesloten dan er eigenlijk geborgen kunnen worden. Volgens statistische opgaven zitten er thans in Rusland tweemaal zoo veel menschen gevangen als tien jaren geleden. In Februari bedroeg het aantal 165,588, onder wie ongeveer 13.000 poli tieke gevangenen. De behandeling moet er ook veelal, zeer slecht zijn, en de gevangenen trachten tegenwoordig vaak verbetering te brengen in hun lot door 't weigeren van voedsel, in de hoop dat de overheid, om hen niet van honger te laten sterven, aan hunne eischen zal voldoen. In een gevangenis van het gouvernement Perim o. a., hebben de ge vangenen op die wijze concessies afge dwongen. Toen zij drie dagen lang niets gegeten hadden, gaf zij toe. Maar de regeering heeft nu een schrijven tot de gouverneurs der provinciën gericht, waarin zij hen aanspoort, bij zulke „honger stakingen" niet toe te geven en zich niet te bekommeren over de gevolgen. Blijk baar rekent de regeering er op, dat de gevangenen het niet tot doodhongeren zullen laten komen, want dat zij op die wijze wat ruimte gemaakt zou willen zien, zou al te barbaarsch wezen. Dokter Karavaïeff, 't hoofd van de arbeiderspartij uit de tweede Doema, werd dezer dagen vermoord door een persoon die als patiënt bij hem binnendrong en toen eenige revolverschoten op den medicus loste; Karavaïeff, die in den laatsten tijd tal van dreigbrieven ontvangen had, over leed aan de gevolgen van dezen aanslag. St.-Petersburg, 24 Maart. Het prijs- gerechtshof in Libau heeft den eisch tot schadevergoeding van de eigenaars der stoomschepen „St. Kilda" (Engelsch) en „Prinses Marie" (Deensch), tot zinken ge bracht gedurende den oorlog met Japan door den Russischen kruiser „Terek", afgewezen. FRANKRIJK. Het bedrag der zwendelarijen van den gevangen genomen Parijschen financier Rochette wordt nu alreeds op 100 millioen francs gesteld en het onderzoek in de 58 bijkantoren van Rochette, in de provincie en het buitenland zal waarschijnlijk nog meer verduisteringen aan het licht brengen. „Het is", zeide de advocaat van den ingenieur Gadot, „erger dan de zaak Humbert". Het blijkt, dat Rochette o. a. ook, een maand geleden, pogingen heeft gedaan om de aandeelen in het Petit Journal in dis- crediet te brengen, ten einde die voor lagen prijs te kunnen opkoopen en meester te worden van dat blad; hij wilde daarin ijveren voor een door hem aangevraagde concessie betreffende een transport-onder neming te Parijs. De Senator Prévet, directeur van Le Petit Journal, heeft deswege een aanklacht ingediend. Reeds is beslag gelegd op een bedrag van 18 millioen, gelden van de Banque Minière en andere ondernemingen van Rochette, welke in de Fransche Bank en andere bankinstellingen waren gedeponeerd. Er komen telkens nieuwe aanklachten in van lichtgeloovingen, die door Rochette zijn bedrogen. Parijs, 25 Maart. Basseterre, Sint Martin en Barthelemy zijn door hevige onweders verwoest. Gouverneur Ballot zond hulp. DUITSCHLAND. Ook in Bennigsen (Hannover) zijn thans twee gevallen van zwarte pokken voorge komen. Ook hier hebben seizoen-arbeiders uit Russisch-Polen de besmetting over gebracht. Te Unna, (West-Duitschland), ver dronk de krankzinnige vrouw van een stations-assistent eerst haar twee kinderen en daarna zichzelf. Misschien herinnert men zich het opzien, in December 1.1. gewekt door een allerbrutaalste paarlendiefstal in Berlijn, ten nadeele van den hofjuwelier Werner. Als daders kwamen de befaamde oplicht- ster Nanette Mihalescu en haar minnaar, de Roemeen Lupascu in aanmerking. De zwendelaars hadden zich een kostbaar paarlencollier laten voorleggen en dat handig door een nagemaakt, precies gelijkend, sieraad vervangen. Een paar dagen later werden de beide gauwdieven in Czemowitz bij den kraag gevat en in arrest gebracht. Men vond toen eenige der gestolen paarlen bij hen. Maar 'twas natuurlijk van belang, de nog ontbrekende 58 kostbare juweelen op te sporen. Alle nasporingen waren vergeefs, tot de politie haar toevlucht nam tot een even eigenaardig als afdoend middel. Men gaf Nanetje een laxeerpoeder in, en onderzocht, terwijl ze voor den rechter een langdurig en in menigerlei opzicht pijnlijk verhoor onderging, haar cel. Hierbij vond de opzichter de 58 paarlen en een briljanten ring, ter waarde van 2000 mark, die in de kachel verstopt was. Thans bekende Nanette ook, dat ze eenige der paarlen had ingeslikt, maar het grootste gedeelte op een andere plaats van haar lichaam diep verborgen had gehouden. In dien tusschentijd was het ook gelukt, de bagage van de beide oplichters op te sporen. Deze bevatte een gansche collectie brillanten ringen, oorhangers, een menigte losse brillanten, robijnen en andere steenen, 137 saffieren, zoo groot als boonen, etc., die het paartje in de meest verschillende hoofdsteden van het vasteland bijeen gestolen had. Lupascu is een internationale dief en speler, reeds lang door de politie gezocht. Dinsdag is het dievenpaar van Lemberg naar Suczawa overgebracht, waar het hoofd proces zal plaats hebben. Een moordaanslag is Zaterdagmiddag in het centrum van Berlijn, Stralauer- strasse 44, gepleegd op den 50-jarigen ongehuwden meubelhandelaar Sigusmund Bernstein. Op de eerste verdieping van dat huis heeft hij zijn woning en kantoor. Hij zou dien middag uitgaan met een vriend, maar juist toen hij het huis wilde verlaten, kwam een heer op zijn kantoor, om een bestelling te doen. Hij ging daarop even naar den sigarenwinkel in het beneden huis en verzocht de winkeljuffrouw aan zijn vriend te telefoneeren, dat hij iets later komen zou. Na 10 minuten kwam de juffrouw in het kantoor «Tm het antwoord te brengen en daar vond zi[ Bernstein hevig bloedend uit het hoofd aan zijn schrijfbureau zitten. Zij riep terstond de hulp van een dokter in, die constateerde, dat Bernstein met een zwaar voorwerp 3 slagen op het hoofd gekregen had. Hij was zwaar gewond en moest terstond naar het hospitaal worden vervoerd. De politie, die tevens van de misdaad in kennis werd gesteld, heeft den getroffene nog niet kunnen ondervragen, want hij was bewusteloos, zoodat men niet weet of er gestolen is. Behalve door Bernstein is de misdadiger ook nog gezien door een 8-jarig buurmeisje, dat een als heer ge- kleeden man uit de woning van den meubelhandelaar heeft zien komen en een vluchtig signalement van hem heeft op gegeven. Op de aanhouding van den dader is een belooning van 1000 mark gesteld. BELGIË. Op verzoek der Belgische politie is een onderzoek ingesteld naar het volgende feit. De vorige week, 's avonds omstreeks 10 uur, ging een jongeling, genaamd De Letter, van St. Jansteen (Zeeuwsch-VIaan- deren) naar Stekene (België), waar hij woonachtig is. Juist aan de grens, bij de herberg van Van Haver, werd hij onver hoeds aangevallen door twee kerels, die hem in een diepe sloot wierpen. De Letter wist echter uit de gracht te kru'pen, waarna hij door twee bandieten opnieuw werd aangevallen, die hem verscheidene messteken toebrachten in de beenen, op het hoofd en op andere deelen van het lichaam. Op het hulpgeschreeuw kwamen menschen uit de nabijgelegen herberg toegeloopen. De aanvallers gingen op de vlucht, en de gekwetste werd naar zijn woning gedragen, waar onmiddellijk ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Dokter Van Haelst, van Stekene, verklaarde, dat, hoewel de verpleging alle zorgen eischt, geen enkele wond levensgevaarlijk is. Men is de daders op het spoor. De vorige week begon voor de recht bank te Brussel het proces tegen Marquet, den exploitant van de speelzalen te Ostende, wegens overtreding van de wet op het hazardspel. Er waren 72 getuigen gedag vaard als deskundigen fungeeren zes professoren in mathematiek. Het bleek, dat Marquet in 1907 met de roulette negen millioen francs en met baccarat ongeveer een millioen verdiende. In 1906 was de winst 2 millioen francs. Vrijdagmorgen liep te Aalst een vrouw op den weg van Herzele over de trambaan, toen de buurttrein in volle vaart aansnelde. De machinist deed de stoom fluit werken maar het hielp niet; de vrouw was stokdoof. Stoppen was niet meer mogelijk. De machinist nam nu een kloek besluit. Hij ging snel staan op de voorste trede, hield zich vast met de eene hand aan de locomotief en wierp met de andere de vrouw uit de baan. Zij was wel gekneusd door den val, maar haar leven was gered. De reizigers hebben den kloeken machinist een warme hulde gebracht. De maatschappij Cockerill zal te Zeebrugge groote werkplaatsen vestigen, scheepswerven en ook een droogdok. NEDERLAND. Haarlem, 25 Maart. Als daders van de inbraak bij de firma Frans B. Mooy alhier zijn aangehouden drie bij de justitie be kende personen uit deze gemeente, die gezien zijn met de kar,"waarop de gestolen brandkast werd vervoerd. Dezelfde personen worden ook verdacht onlangs ingebroken te hebben bij een slager te dezer stede. Bij dezen gestolen voorwerpen zijn op een hunner bevonden. Amsterdam, 25 Maart. Een eigen aardige „troost" werd de Telegraaf ge schonken door de firma de erven Caspar Flick, cacao- en chocolade-fabrikanten te dezer slede. Zij zond 25 pakketten voor de redactie, ieder inhoudende een doos boomschors-chocolade en een busje cacao poeder, en 130 rollen croquets voor het personeel van zetterij en drukkerij. „Wij hopen, dat een en ander goed zal smaken", zeide de firma in een vriendelijk schrijven. Nu, daar behoeft zij niet aan te twijfelen. En de heele redactie, mitsgaders zetterij en drukkerij, zwelgen nu in chocolade-zaligheid. Waarlijk, een brand is toch nog èrgens goed voor, zegt de chocolade snoepende redactie. Er loopt in deze stad den laatsten tijd bijna dagelijks een clubje van vijf personen (3 vrouwen en 2 mannen) met gesloten bussen te collecteeren, waar voor nu toch eindelijk eens het groote publiek gewaarschuwd dient te worden. Dit clubje collecteert n.l. tegen een ver goeding van 50 pCt. der ontvangst voor een 6-tal „Weldadigheids"-vereenigingen, die, volgens voorschriften der Armenwet, behoorlijk als zoodanig ingeschreven staan. Indien nu het bestuur van zulk een ver- eeniging aan Burgem. en Weth. tijdig kennis heeft gegeven, gelijk de Armenwet wil, van het plan tot het houden van een huis collecte, dan berust het gemeentebestuur daarin, ofschoon het de inzameling zou kunnen stuiten. Het 5-tal wordt nu met de collecte belast, en hoe deze zich van hun „liefdewerk" kwijten, zal uit het volgende blijken. Dezer dagen ontmoette één der leden van het Comité ten behoeve van de Werkloozen één dier collectanten voor het Postkantoor en op zijn vraag, voor wie gecollecteerd werd, antwoordde de collec tant „voor de werkloozen" namens de commissie van den heer K. Van Lennep. Het comité-lid deed, alsof het dien leugen geloofde, en liet een rijksdaalder in de bus vallen, doch verzocht den collectant tevens dienzelfden middag te zijnen kantore te komen om nog een bedrag voor de werk loozen in ontvangst te nemen. De collectant, zekere F. W., is toen leelijk in de val geloopen. Op 't kantoor was n.l. een rechercheur aanwezig, en deze was er getuige van, dat de collectant een zeker bedrag aanvaardde, en daarvoor quitantie teekende, doch met valschen naam. Nu werd de bus, waarmede den ganschen voormiddag gecollecteerd was en die nog niet geledigd heette, geopend, doch de rijksdaalder was gevlogen en de bus hield slechts 80 cent in. Tegen den collectant werd proces-ver baal opgemaakt, en hij zal zich voor den rechter te verantwoorden hebben. Rotterdam, 25 Maart. Het verbouwde kleedermagazijn „Nederland". De Maatschappij tot Exploitatie van den Goederenhandel v.h. firma Kattenburg Co., heeft gisterenavond haar verbouwd en vergroot winkelpaleis aan de Hoogstraat hoek Westewagenstraat heropend onder groote belangstelling van het publiek. Geprikkeld door étalage-geheimenissen, die weldra stonden onthuld te worden, had het zich al vroeg voor het indrukwekkende winkelgebouw een trotschen tempel van godin „Mode", die ook in Holland steeds meer aanbidders krijgt verzameld. En intusschen was in het gebouw het personeel in feestgewaad bezig nog een laatste hand aan een en ander te leggen voor de komst van de genoodigden tot de feestelijke opening. Af en toe werden bloemstukken aangedragen, die het winkel- interieur, reeds badend in een zee van licht, een steeds feestelijker aanzien gaven. Bij een wandeling door het oude en nieuwe gedeelte, die voortreffelijk zijn saamgesmolten, wordt men 't eerst gebracht in de afdeeling uniformen, een specialiteit der zaak. Alle soorten van uniformen en livreien worden tot in alle onderdeden geleverd en wat de firma op dat gebied reeds deed, voor politie en brandweer, voor het matrozenkorps „Jong Nederland" enz., naast hetgeen ze nog bizonders etaleert, getuigt voor haar voortreffelijkheid in dat opzicht. Ten behoeve van de afdeeling „Kleeding naar maat", is een ruime ontvangsalon met diverse wèlingerichte, wèlverlichte pas kamers. Een veertiental coupeurs waren gisteren ten behoeve dezer afdeeling op de coupeurskamer aan 't werk. Nieuw aan de zaak toegevoegd is een Engelsche afdeeling voor heeren-artikelen en voor de fijnere kinderkleeding. Hier is van het allerchicste en allerfijnste te zien. Voorts voert men de bezoekers door magazijnen en bergplaatsen, ja tot onder den grond, waar duizenden jassen voor de confectie-afdeeling in eindelooze rijen gereed hingen voor het a.s. seizoen. In die benedenruimte zijn tevens verschillende werkplaatsen en schaftgelegenheid voor het personeel. In het gebouw zelf heeft de firma dan ook voortdurend een negentig man aan het werk, buiten het steeds varieerend, maar steeds groote getal kleermakers buitenshuis. Zooals het gebouw thans is, beslaat het een oppervlakte van 685 vierkante mèters, geen kleinigheid, als men bedenkt, dat de zaak pas 17 jaar alhier gevestigd is en bij aanhoudend groeien die ontwikkeling bereikte. Voor de firma zelf, die 52 jaar bestaat en geboren werd in een winkeltje van enkele vierk. meters oppervlakte te Amsterdam, wel een bewijs van energie en bekwaamheid, 't Is een weinig gezien succes, toe te schrijven aan doeltreffende reclamebij groote bedrijfskennis en ervaring in die jaren opgedaan, maar toch ook wel aan de kwaliteit van het geleverde, dat naast de oude klanten steeds nieuwe bracht, ondanks de groote concurrentie. Met gerechten trots mocht de directeur in zijn openingsrede dan ook den snellen groei der Rotterdamsche zaak schetsen. 21 Maart 1891 werd de zaak geopend met een gevelbreedte van 8 meter. En bijna van jaar tot jaar groeide ze, tot ze thans de Westewagenstraat bereikt heeft en ze, wil ze nóg grooter worden, naar de andere zijde een weg moet zoeken. Verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie in de gemeenten in het eiland Tholen over 1907. Een woord van lof wordt gebracht aan den heer mr. J. Plet, welke als lid en voorzitter ontslag heeft genomen tegen 1 Dec. 1907. De heeren Morel en Gelderblom te Poortvliet werden benoemd als sub commissie voor onderzoek archiefde heer B. J. van Oost te St.-Maartensdijk verleende zijne diensten als deskundige. Door de commissie werden bezoeken gebracht aan Oud-Vossemeer, St.-Annaland en Stavenisse. De gezondheidstoestand was over het algemeen bevredigend. Uit een overzicht van de sterftecijfers blijkt, dat het cijfer per mille was voor St.-Annaland 11,34, St.-Maartensdijk 13,77, '^ud-Vossemeer 12,01 Poorvliet 15,39, Scherpenisse 13,10, Stavenisse 13,57 en Tholen 13,56. Over 't geheel was de verhouding tot de gemeentebesturen in den dienstkring van vriendschappelijken aard, met uitzondering van dat der gemeente Scherpenisse. De commissie vertrouwt evenwel dat een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 9