Afkoop Tiendrecht. ADVERTENTIEN. Openbare Lee Kroon-Domein. Bulgaren op de Servische grens bijeen getrokken. Buitengewoon lang was de voorafgaande periode van den Russisch-Turkschen oor log. Reeds In November 1876 mobili seerde Rusland zes legerkorpsen, in Februari 1877 nogmaals drie legerkorpsen en de oorlogsverklaring bleef uit tot 24 April 1877. Zoo zou ik kunnen teruggaan tot den Servisch-Turkschen oorlog, tot den Oosten- rijkschen oorlog, tot den Deenschen oorlog, tot de drie oorlogen van het tweede Keizerrijk. Steeds zag men aan den oor log een wat korter of langer periode voorafgaan, waarin men wist, dat de moge lijkheid van oorlog na op handen is. Dat geldt zelfs van den oorlog van 1870. De oorlog van 1870 is betrekkelijk het meest onverwacht uitgebroken. Wel wist men, dat na de overwinningen van het Pruisische leger in Bohemen tusschen het Fransche Keizerrijk en het Koninkrijk Pruisen een rivaliteit was geboren, die alle elementen voor een conflict in zich sloot. Maar in het voorjaar van 1870 dachten zelfs de best tot oordeelen be voegden toch niet, dat de uitbarsting vóór dien zomer zou zijn. En toch, ook aan dien oorlog zijn een paar weken vooraf gaan, althans de twee weken van 4—19 Juli, gedurende welke geheel Europa met ingehouden adem de onderhandelingen over de Spaansche troonopvolging volgde en iedereen wist, dat de groote strijd om den Rijn kon ontbranden; zelfs na het bekende gesprek tusschen den Koning van Pruisen en Benedetti te Ems, toen de Koning weigerde den Franschen gezant verder over die zaak te woord te staan, zijn er nog zes volle dagen verloopen, voordat het tot een oorlogsverklaring kwam. Zie daar de ervaring met den meest plotseling ingetreden oorlog, dien de moderne ge schiedenis kent. Zijn nu in de toekomst te dien aanzien andere toestanden te verwachten Zal wat niet gelegen heeft in het verleden, in dit opzicht liggen in de toekomst? ik zou willen antwoorden, dat dit een ondenk baarheid is, om verschillende redenen. Vooreerst hierom. Reusachtig is de ver antwoordelijkheid van dengene, die in den tegenwoordigen tijd een oorlogsverklaring moet uitzenden. Het is niet alleen de tijd van het vae victis, maar het overwinnende volkzal vermoedelij k gedurende tientallen van jaren in zijn cultuur worden teruggezet en zich door zijn concurrenten op nijverheids- en commercieel gebied zien overvleugelen. De moderne oorlog zal niet alleen kostbare offers vergen aan geld en menschenlevens, maar zal ook de productie onderbreken, de economische verhoudingen verstoren, relaties in de geheele beschaafde wereld doen afbreken. De offers, die zulk een oorlog vergt, is niet te vergelijken met de vroegere, en daarom zal dan ook hij, die in onzen tijd een oorlogeverklaring moet teekenen, meer nog dan vroeger eischen, dat de laatste hulpmiddelen der diplomatie zijn uitgeput, vóór dat hij zijn consent geeft. Laten wij nog een oogenblik teruggaan tot 13 Juli 1870. Na dat afgebroken gesprek tusschen den Koning van Pruisen en Benedetti was aan weerskanten, èn in Duitschland èn in Frankrijk de geheele omgeving van de Kroon oorlogszuchtig, begrijpende dat het laatste woord gesproken was. Maar toch was er aan weerszijden van den Rijn nog één, die niet de overtuiging had, dat het tot een oorlog moest komen, die nog hoopte op een vredeiievenden uitgang van zaken. Dat was in Frankrijk Napoleon III en in Pruisen Koning Wilhelm. Napoleon III moest met groote pressie van de zijde der Keizerin en van zijn Ministers gedrongen worden de reserves onder de wapenen te roepen en de 73-jarige grijsaard, op den troon van Pruisen gezeten, was volkomen tevreden met de lauweren van Sadowa en hoopte en dacht, dat het nog tot een vredelievende oplossing zou kunnen komen. Men weet, dat Bismarck toen door de zoogenaamde samenvatting van de Emser dépêche den terugtocht heeft afge sneden en tot den oorlog heeft gedwongen. Is het niet natuurlijk, zal het ook in het vervolg niet zoo zijn, dat degene, die ten slotte het laatste woord te spreken heeft over oorlog en vrede, van zijn raadgevers zal eischen, dat alle hulpmiddelen der diplomatie zullen zijn uitgeput, voordat het zwaard wordt getrokken? Wij hebben gemeend deze belang rijke politieke rede van onzen afge vaardigde onverkort in haar geheel uit de Handelingen der Kamer te moeten overnemen, maar daar zij voor één nummer van ons blad te uitgebreid was, hebben wij haar gesplitst, zullende het tweede deel in ons volgend num mer opnemen. De Redactie. ONDERWIJ S. Zierikzee, 25 Maart. De afdeeling Zierikzee van de vereeniging „Volks onderwijs" hield hedenavond een algemeene vergadering, onder voorzitterschap van jhr. R. R. L. de Muralt, in 't Café- Adriaanse. Door den penningmeester, den heer H. Loewer, werd rekening gedaan over 1907, waarbij bleek, dat de inkomsten bedroegen f 195,195; de uitgaven beliepen f 140.645, zoodat er een batig salo is van f 55,45, terwijl uit.0 December 't spaarbank boekje een tegoed aanwees van f 72,105. Met dank aan den penningmeester werd de rekening goedgekeurd. Eveneens goedgekeurd werd 't verslag van den secretaris, den heer P. van der Have, waaruit blijkt, dat 't aantal leden geklommen is tot 110; dat de vereeniging in 19Q7 opnieuw voor f 50 prijzen heeft beschikbaar gesteld op de herhalingschool dat door „de Propaganda-Commissie" voor verschillende kinderen schoolgeld betaald is; dat 't Bestuur diligent is met 't oog op de verbetering van het voor bereidend onderwijs. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heeren De Muralt en Boone, werden met zoo goed als algemeene stemmen herkozen. Aangekondigd werd een in de volgende algemeene vergadering te behandelen reglementswijziging, waarbij art. 4 zóó gewijzigd wordt,',dat zeven bestuursleden verandert in negen bestuursleden. Besproken werd een circulaire van het Hoofdbestuur in zake de richting, door „Volksonderwijs" in de toekomst te volgen. Ten slotte werd medegedeeld, dat eerlang (Zaterdag 4 April e.k.) door den heer J. Hogerheijde te Antwerpen, oud-hoofdonderwijzer aan 't doof stommen-instituut aldaar, een voordracht zal gehouden worden over doofheid, spraakgebreken etc. en de genezing daarvan. De voordracht zal, behalve voor de leden met hun huisgenooten van „Volksonderwijs", ook, tegen betaling van 10 cent, bijgewoond kunnen worden door niet-leden. Door de Regeering is vroeger beslist, dat de verhoogde Rijksbijdrage, welke de wet tot regeling van het lager onderwijs toekende voor een onderwijzer met hoofd rang en drie-en-twintig-jarigen leeftijd, slechts dan en voor zoolang werd verleend, als met inbegrip van het hoofd der school meer dan vier onderwijzers aan de school verbonden waren geweest. Tengevolge van de wijziging, met 1 Jan. 1906 in de Rijksbijdragen gebracht, is de Minister van binnenlandsche zaken nu een andere meening toegedaan. Hij stelde de bijdrage nu vast naar een bedrag van f900 voor het geheele tijdvak, waarin hij dienst deed. De Minister voegde daarbij de volgende opmerking: „De omstandigheid toch, dat in den loop van het jaar aan de school een vacature ontstond, (waardoor het aan tal onderwijzers met inbegrip van het hoofd niet meer dan 4 bedroeg, is niet van in vloed op het salaris waarop de onderwijzer met verplichte hoofd-akte volgens art. 26 der lager-onderwijswet aanspraak heeft en dus evenmin op de dienovereenkomstige, volgens art. 48 sub. lo. der wet aan de gemeente uit te keeren Rijksbijdrage". Andere mensdien dan Jan en alleman In den „Bond van Nederlandsche Onder wijzers" is het volgende bij referendum aangenomen, met 2168 stemmen vóór, 46 tegen, 44 blanco. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers, van meening, dat de aard van 't onder wijzersambt geen disciplinaire straffen, anders dan ontslag bij gebleken onge schiktheid toelaat, dat de invoering van nieuwe tuchtmaat regelen, óók waar zij bedoeld mochten zijn als middelen ter voorkoming van ontslag, derhalve niet geacht kan worden in het belang te zijn van 't onderwijs en de positie van de onderwijzers; draagt het hoofdbestuur op ten krachtigste stelling te nemen tegen iedere poging, die mocht worden aangewend om de bij sommige ambtenaren bestaande schorsing, overplaatsing en inhouding van salaris als tuchtmaatregelen ook op de onderwijzers van toepassing te verklaren. Aanbestedingen, Verkoopiagen enz. Poortvliet. Aan den laagsten inschrijver, firma wed. J. M. Lindhout te Tholen, werd het afbreken en op nieuw opbouwen van het gemeentehuis, op heden 26 Maart 1908 door den raad dezer gemeente gegund, zijnde f 5285. Het bouwen van een ambachtsschool te Oostburg is gegund aan den heer J. de Bruijne te Goes, voor f20350. Kortgene, 26 Maart. Heden werd door de Vereeniging „Landbouwbelang", in het lokaal van dhr. De Regt, aanbesteed, de levering van 100000 K.G. Chili-salpeter, waarvoor was ingeschreven als volgt: Firma wed. A. Schippers, Kamperland, f 12.14 Firma Gebr. Krijger, Krabbendijke, -12.22 Anth. Kole, Kolijnsplaat -12.36 Blondeel, Aardenburg -12.45 A. Snelleman, Dinteloord -12.07 Meijer, Zaamslag- 12.13 P. G. Adriaansens, Bergen-op-Zoom - 12.18 P. J. van Aardenne, Dordrecht - 12,64 Gegund aan den heer Snelleman. Te Axel is aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur op de hoeve „Steenbosch", bewoond door den heer J. de Putter aldaar. Ingekomen waren 5 biljetten. Minste inschrijvers de heeren H. van Luyk en W. Vercouteren te Axel, voor f 11980. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,—; elke regel meer f 0,20. Een boodschap van Steenbergen. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden; het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg, wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz.), wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden, wat intusschen de nierziekte tijd geeft zich te ont wikkelen in rheumatiek, waterzucht, suikerziekte, eitwitverlies enz. De heer J. Gladdines, Veststraat E 416 te Steenbergen, deelt ons mede: Gedurende negen jaar waren mijn nieren aangetast; als gevolg hiervan had ik zeer veel pijn te doorstaan in den rug en de lendenen. De pijn verplaatste zich tot in de rechterzijde, waar ik dan hevige steken had net alsof ik voortdurend met spelden werd gestoken, fk sliep onrustig en wanneer ik 's morgens opstond was ik reeds buitenmate vermoeid en afgemat. Ik was totaal lusteloos en moedeloos; de urine kwam met een branderig gevoel, liet veel bezinksel na en had een onaangename lucht. Ik wist niet wat ik moest beginnen. Ik liet op aanraden van een mijner kennissen een doosje Foster's Rugpijn Nierenpillen komen en het spijt mij, dat Ik dit uitstekend geneesmiddel niet eerder fekend heb, want hieraan heb ik het te danken, at ik mijn gezondheid weer terug bekomen heb. Nadat ik één doosje geledigd had, was de pijn bijna geheel verdwenen; teneinde echter zeker te zijn van een volkomen genezing zal ik nogeenigen tijd met uw Pillen doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar ls en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Rugpijn Nierenpillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Ze zijn te Zierikzee verkrfgbaar bij den Heer M. S. Polak, gedlpl. Drogist, en te Tholen bj den Heer W. Potter, illaal Apotheek .Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Landbouw en Veeteelt. Oud-Vossemeer. Dezer dagen is men, dank zij het gunstige weer, druk begonnen met de veidwerkzaamheden, maar het blijkt dat in de zware kleigronden de onder grond nog zóó brijachtig is, dat een bewerking ervan nog tot de onmogelijkheid behoort; evenals in het voorjaar 1907 zakken de paarden er nog diep in en alleen een gunstige zomer, afwisselend vochtig en droog, met niet te felle zonne schijn, geeft eenige verwachting van gunstigen oogst. KERKNIEUWS. Poortvliet. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier ds. J. van Vliet van Otteland. Oud-Vossemeer. Alhier werd dezer dagen het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente door een Rijksteekenaar in kaart gebracht, men meent dat een en ander verband houdt met een nog mogelijk geachte restauratie van het oude gebouw. Post en Telegrafie. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat in den loop van de maand April a.s., bij wijze van proef, briefkaarten voor het binnen- landsch verkeer op alle kantoren der posterijen verkrijgbaar zullen zijn, aldus ingericht, dat de linkerhelft der adreszijde voor schriftelijke mededeelingen kan worden gebezigd. Brouwershaven. Wij vernemen, dat 1 April a.s. de heer J. L. Smits te Brou wershaven den dag herdenkt, dat hij 25 jaren als ambtenaar bij den post- en telegraafdienst werkzaam is. Ieder, oud en jong, die met hem in aanraking komt, en dat is zoowat ieder inwoner onzer gemeente en zoovelen uit den omtrek, zullen de hulpvaardigheid roemen en dank baar erkennen van dezen trouwen amb tenaar, wien nimmer iets te veel is, wanneer het publiek zijn diensten inroept. Moge het hem nog vele jaren gegeven zijn met dezelfde opgewektheid zijn taak te vervullen. Prov. Statenverkiezing. Oostburg. Men schrijft uit het district Oostburg Van kerkelijke zijde wordt er hier zeer ernstig aan gedacht, candidaat te stellen mr. P. Dteleman, te Middelburg, anti-rev., oud-lid van Provinciaje en Gedeputeerde Staten van Zeeland. Mr. Dieleman werd in het district Middelburg bij de periodieke verkiezingen in 1907 niet herkozen. Gemengd Nieuws. De beruchte rijwieldief v. d. B., die, eenige dagen geleden, bij Ede uit den in volle vaart zijnden trein sprong en zoo aan zijn bewakers ontsnapte, is te Dussel- dorp gevat. Aangezien hij ook in Duitsch land wat op zijn kerfstok heeft, zal hij eerst te Dusseldorp terechtstaan en later aan de Nederlandsche justitie overgeleverd worden. Niet alleen in ons land, ook in de groote steden van het buitenland is de dienstbodennood schrikbarend. Dat bewijst het volgend geval, dat zich volgens de Leipziger Neueste Nachrichten dezer dagen te Dresden heeft voorgedaan. In een blad vond men de schijnbaar onschuldige advertentie: „Jong, sterk dienst meisje zoekt betrekking". Daarop ontstond een kleine „volksverhuizing" (het woord is ontleend aan het blad dat het verhaal doet) naar het in de advertentie aangegeven adres. Van 's morgens half acht af reeds liep het storm; in groote drommen, per rijtuig of te voet, kwamen de „mevrouwen" aan en vroegen het meisje te spreken, 's Middags waren er 58 geweest, toen was het der betrekkingzoekende genoeg; zij liet een briefje op de deur hangen, dat zij een betrekking had. Toch werd nog tot het vallen van den avond toe door tal van dames aangeklopt. 't Schijnt in Dresden toch nog erger te zijn dan hier.' Hoe snel een zwaluw vliegt. Een vogelhandelaar te Antwerpen heeft onlangs een interessante proefneming gedaan waaruit de verbazingwekkende snelheid der zwaluw bleek. Hij had een zwaluw ge vangen, die onder het dak van zijn woning nestelde, gaf haar aan een man mede, die naar de Compiègne ging. Daar werd de zwaluw losgelaten tegelijk met een aantal postduiven. De zwaluw nam dadelijk de noordelijke richting, terwijl de duiven eerst nog eenige bogen beschreven, voor zij de juiste richting vonden. Om kwart over zeven werd zij opgelaten en reeds om 8 uur 23 min. was zij weer in haar nest te Antwerpen. De eerste duif kwam eerst om half twaalf aan. De zwaluw had dus de 235 kilometer in iets meer dan een uur afgelegd, d. w. z. met de enorme snel heid van 3355 Meter in de minuut. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 25 Maart. De aanvoer be stond hoofdzakelijk in tarwe, waarvan de beste qualiteit prijshoudend was te plaatsen, terwijl de mindere qualiteit moeilijk ver koopbaar was. Diverse soorten tarwe f 6, f 6,75, f 7, f7,75; chevaliergerst f6 k f6,10; winter- gerst f 5,40 k f 5,50; zomergerst f 5,10 k f 5,15 rogge f 5,75 k f 6; haver f 3,50 k f 3,60; erwten (kleine) f 8 A f 8,75; kroonerwten f 10 A f 10,50; bruine boonen f 7 A f 10. Stroo met weinig kooplust. Hooi langzaam, f 23 k f 24. Middelburg, 26 Maart. Ter graanmarkt van heden was weinig aanvoer. Het aan gevoerde moest, om tot zaken te komen, hooger worden betaald. Kroonerwten zon der aanbod. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 7,25 A f 7,50; rogge f 6,50 k f 6,75; zomergerst f 5,25 k f 5,50; haver f 3,50 k f 4; paardeboonen f 7,25 k f 7,50; tuinboonen f 6,75 k f 7 witte boonen f 10 Af 11, alles per Hectoliter. Cureghem-Anderlccht, bij Brussel, 25 Maart. Ter veemarkt van heden waren 1652 stuks runderen aangevoerd, waarvan 584 ossen, 396 stieren, 672 koeien en vaarzen. De prijs per kilo levend gewicht was voor ossen 0.87 tot 1.02 francs; stieren 0.66 tot 0.92 francs; koeien en vaarzen 0.64 tot 0.86 francs. Officieel Marktbericht. BOTER 0,55 en 0,65 per 5 H.O. KIP-EIEREN 0,80 en ƒ0,95 per 25 stuks. KLEINE EIEREN 0,65 per 25 stuks. EEND-EIEREN 1,— per 25 stuks. Zierikzee, 26 Maart 1908. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 20 Maart. Een dochter van C. Willemse en A. C. Boot. 23 J. de Ronde en Th. v. d. Weijde. 24 G. P. Verkaart en J. H. v. Aken. Th. H. zoon Th. H. Volkeri en A. C. J. Hogerheijde. Geh uwd:' 25 Maart. C. Bolier, 29 j., jm. en J. op den Brouw, 29 j,, jd. 25 K. Saman, 22 j., jm. en N. de Weeze, 22 j., jd. Overleden: 22 Maart. M. J. Stammen, 76 j., weduwn. van J. M. Vos. 26 M. M. J. Koopman, 14 d., d. STOOMBOOTDIENST MIDDELBURG--ZIERIKZEE. MAART— APRIL. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'tmorg. 'tmidd. Zaterd. 28 7,30 3,30 Zondag 29 7,30 Maand. 30 7,30 Dinsd. 31 7,30 Woens. 1 7,30 Dond. 2 7,30 Vrijdag 3 7,30. Zaterd. 4 7,30 3,30 3,30 4,— 4- 4,— 4,- Van Zierikzee 'smorg.'smidd. Zaterd. 28 7,30 I 3,— Zondag 29 7,30 Maand. 30 7,30 Dinsd. 31 Woens. 1 Dond. 2 Vrijdag 3 7,30 Zaterd. 4 7,30 6,30 7,- 6,30 3- 3- 3,- 3,- 3 3- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bij wagen naar Goes worden getelegrafeerd. Ondertrouwd J. W. VRIELINK en M. WAALE. Vussinoen, 26 Maart 1908. Algemeene kennisgeving. Q e b o r e n /AN WILLEM, Zoon van ABR. VAN DER SLIKKE J.Ez. A. W. VAN DER SLIKKE— Van NieuwenhuijzeN. Poortvliet, 24 Maart 1908. Q e b o r e ANTHONI/ IACOBUS, Zoon van S. VERJAAL en E. C. VERJAAL—De Bruijne. Noordwelle, 25 Maart 1908. Heden overleed zacht en kalm, onze zoo zorgdragende Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Catharina Lindhout, Wed. van Anth. Rijstenbil, in den ouderdom van 76 jaar en 10 maanden. Oud-Vossemeer, 26 Maart 1908. JAC. RIJSTENBIL. E. RIJSTENBIL-Vermeulen. A. RIJSTENBIL. E. RIJSTENBIL—Schippers. JOH. RIJSTENBIL. P. ENGELVAART. P. VAN DE SANDE. J. VAN DE SANDE—Rijstenbil. C. FEEL1US. T. FEELIUS—Rijstenbil. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantels, Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Gebouwen, Slijp- steenen en Straatkeien. AUG. VAN DYCK—PETIT, Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. tot sluiting van den loopenden Winter- cursus in Landbouwkunde te Nieuwerkerk, op Woensdag 1 April, aanvang 's avonds te half zeven. Rentambt Tholen. Ten aanzien van perceelsgewijze afkoop wordt de aandacht gevestigd op de ter lezing gelegde aanplakbiljetten. De Rentmeester, J. W. WAGTHO. Het BESTUUR van de Land- bouwvereeniging „V. Z. O. S." te Zierikzee verzoekt aan de leden opgaaf te doen van de Chili-Salpeterdie zij wenschen te betrekken; eerste levering eind April, tweede levering tweede helft Mei. Biljetten in te leveren tot Donderdag 2 April 1908, bij de heeren L. KOOPMAN of VERWER. Het BESTUUR van het Water schap OUD-VOSSEMEER zal, op Donderdag 2 April 1908, des avonds, ten huize van M. M. Rampaart, AANBESTEDENi De levering, vrij op den wal, van 800 1100 M'. zuiver gewasschen GROVE ONDERHOUDSGRINT biggeis van 1-5 c.M. Biljetten in Ie zenden bij den Ontvanger- Griffier te Oud-Vossemeer, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. Openbare Aanbesteding. Dinsdag 31 Maart 1908, 's namiddags ten 2 ure, zal de Bouwkundige H. LAM- MEREE te Steenbergen, ten verzoeke van den Heer I. J. JOPPE, Graanhandelaar, in het hötel van Mejuffr. de Wed. M. Franken aldaar, aanbesteden i Het bouwen van een Graan- pakhuis te Steenbergen. De aanwijzing zal plaats hebben Dinsdag 24 Maart a.s., des namiddags om 2 uren, bij 't hotel Franken voornoemd. Bestek en teekening liggen van af 21 Maart e.k. ter inzage bij Mejuffr. de Wed. M. Franken te Steenbergen en zijn alsdan te bekomen bij bovengenoemden Bouw kundige, die tevens alle inlichtingen ver strekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 6