WIELRIJDERS! Haaijer, Tholen. „Salvator" of „Amor" R ij w i e I ten slotte nog een woord van dank aan de Bouw-Commissie. De heer L. Koopman Cz. somt de redenen op, waaraan het tekort der tentoonstelling geweten moet worden. Nadat de heer Van Oeveren nog op den grooten omvang van het werk gewezen heeft, dat op de Commissie van Bijstand rustte, werd door den penningmeester, den heer Smit, rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Het bleek daaruit, dat de ontvangsten over hfet afgeloopen jaar f 442,061 en de uit gaven f 407,80 bedroegen, zoodat er een batig saldo is van f 34.26J. De rekening werd hierop goedgekeurd. De voorzitter dankt den penningmeester voor zijn goed beheer. Als bestuursleden werden met bijkans algemeene stemmen herkozen de periodiek aftredende heeren L. Koopman Cz., W. Ribbens en M. Smit. De heer Hogerland meent namens de vergadering te kunnen spreken, wanneer hij het bestuur een woord van dank zegt voor den veelomvattenden arbeid, dien het zich voor de Vereeniging „Excelsior" ge troost heeft, en voor de schitterende wijze, waarop het zich van zijn taak heeft ge kweten. (Donderend applaus). Hierop werd de verloting gehouden. Elk kreeg een prijsje. Met een woord van dank voor de goede opkomst werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Gisterenavond werd in het „Huis van Nassau" door de sociëteit „Tot Nut en Genoegen" een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. van der Vliet, opende de schaars bezochte vergadering. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer J. van Os, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur be sloten had dit jaar, en wel op den 7den Juli, aan de leden een concert aan te bieden van het welbekend muziekkorps van Barbe uit Bergen-op-Zoom. Het terrein bij de tent zal dan weder schitterend verlicht worden, terwijl met een vuurwerk het feest zal besloten worden. De heer W. C. de Crane stelt met het oog op de omstandigheid, dat het Festival voor twee jaren zoo uitnemend geslaagd is, aan het bestuur voor het volgend jaar wederom een dergelijk Festival te organi- seeren. De voorzitter belooftdat het bestuur dit voorstel in ernstige overweging zal nemen. Niets meer aan de orde zijnde, en nie mand het woord verlangend, sluit de voorzitter, onder dankzegging aan de ge trouwen die opkwamen, de vergadering. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van de bekende firma Gostmeijer, waarin deze haar begunstigers, zoowel in als buiten de stad, de opening van het zomerseizoen mededeelt. -r- Tot tijdelijk waterbouwkundig ambte naar aan het waterschap Baarland c.a. is ter vervanging van wijlen den heer P. A. Heule, aangesteld de heer A. Moerdijk te Baarland. Uit de door den Directeur der Levensverzekering-Maatschappij Haarlem" opgemaakte en door Commissarissen goedgekeurde rekening en verantwoording over 1907, is weder gebleken dat die Maatschappij zich in steeds toenemenden bloei mag verheugen. In dat jaar werd ontvangen aan premiën f 106820,234- en aan renten van belegde gelden en huishuren f 22564,43.J. De uit- keeringen wegens overlijden, afkoop, afloop en lijfrenten bedroegen f 47624,92}. Het getal verzekerden is vermeerderd met 1804 en bedroeg alzoo op 31 Dec. j.l. 43169 met een verzekerd kapitaal van f 3,546494,23£ terwijl het kapitaal der Maatschappij is toegenomen met f 46927,42} en alzoo geklommen is tot f552928,48. De wis kundige balans toont aan een actief van f 552928,48, tegenover een passief van f375106,38 en eene extra reserve van f 177822,10. Wij hebben ontvangen het zestiende verslag van het Bestuur der Vereeniging „Inrichting voor Ooglijders te Rotterdam" (dienstjaar 1907), waarvan de Geneesheer- Directeur is dr. Van Mol. Het aantal on- en minvermogende patiënten, die in 1907 werden ingeschreven, bedroeg 3628. Alle lijders werden kosteloos behandeld. Waren zij te arm om de noodige verbandstoffen en medicamenten te koopen, dan werden die hen zoo mogelijk gratis verstrekt. Het uitstekend geredigeerd Finantiëel Weekblad voor den Fondsenhandel, dat te Amsterdam verschijnt, heeft Woensdag zijn duizendste nummer de wereld ingezonden. Aanvankelijk een heel klein krantje, is het allengs een weekblad in grooter formaat geworden, dat nu tot een tweemaal per week verschijnend blad van acht volle pagina's is opgegroeid. Met recht kan dan ook de redactie in haar woord aan haar abonnées getuigen, dat haar blad zich een plaats in de wereld der finantiën veroverd heeft. Hoe hoog het blad bij andere bladen staat aangeschreven, blijkt uit de beoor deeling, die o. a. de hoofdredacteur van „de 's-Gravenhaagsche Financier" geeft: „Wij gelooven dat de Redactie met vol doening mag terugzien op het tijdperk, „dat achter haar ligt, en twijfelen wij er „niet aan, of het Finantiëel Weekblad zal „een goede vraagbaak blijven voor allen, „die belangstellen in Beurs en Fondsen". Ter herinnering aan de verschijning van het 1000ste nummer heeft de redactie aan haar abonnees een keurig artistiek uitge voerde kunstdrukplaat doen toekomen. Deze plaat bevat naast een afbeelding van de Amsterdamsche Beurs en een 4-tal kiekjes in het gebouw, de reproductie van een tiental andere vermaarde wereldbeurzen, en van het gebouw, waarin de bureaux van het Finantiëel Weekblad gevestigd zijn. Maandag vlogen zoo schrijft men uit Nisse over een gedeelte van Zuid- Beveland z. g. Denen (wilde zwanen). Slechts in zeer strenge winters komen deze dieren hier en nooit zoo laat. Zou het in Noordelijk Europa zoo koud zijn of heeft men met een drietal verdwaalde exemplaren te doen? •—Te Axel is met een 50-tal personen een schiet- en schermvereeniging opgericht, welke vereeniging zich aansloot als afdeeling aan Volksweerbaarheid. Men schrijft ons uit het district Sluis Reeds wordt in enkele bladen de heer J. A. Neeteson, burgemeester van ljzendijke, genoemd als candidaat der liberalen voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten in het district Sluis. De heer Neeteson was ook in October 1906 de candidaat der liberale kiesvereenigingen, doch bleef toen in de minderheid tegenover den heer G. A. Vorsterman van Oyen, die bij her stemming tegenover den katholieken candidaat met groote meerderheid werd gekozen. Behalve den heer Neeteson hoorden wij van vrijzinnige zijde ook noemen den heer J. G. Gerritsen, burge meester van Breskens en Groede. Gewoonlijk zijn de vrijzinnigen in dit district verdeeld en dat zal thans vermoedelijk ook weer wel het geval zijn. Zij kunnen dit evenwel zonder vrees doen, omdat de vrijzinnigen in dit district over een groote meerderheid beschikken. De linkerpartijen behalen gemiddeld tegen de 2000, de rechter- zoowat 1000 stemmen. Mist. Men schrijft ons uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Wij hebben Dinsdag weer veel last gehad van den mist. De eerste boot is des morgens vroeg niet uit Ter Neuzen vertrokken, ook de correspondentie van Vlissingen naar hier ondervond groote vertraging. De avondboot is ook niet te Ter Neuzen gearriveerd. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Voor denzelfden prijs, dien gij voor uw Rijwiel hebt betaald, kunt gij een sterker, duurzamer, lichter loopend en fraaier koopen. Weest zeker hiervan: Zoo er een goed Rijwiel voor U gemaakt kan worden, hebben wij het voor (J. Bij iederen soliden Rijwielhandel kunt gij verdere inlichtingen verkrijgen. Zonnemaire. Ook alhier gaf de heer Alex Williams c. s. een voorstelling voor de kinderen in de openbare school. Met aandacht werden de verschillende toeren gevolgd en levendig toegejuicht. Renesse. Op uitnoodig'mg van de af deeling Renesse van den Vrijz.-Dem. Bond trad de heer J. A. de Bruyne van Zierikzee Woensdagavond voor een vrij talrijk be langstellend publiek op, ter bespreking van het onderwerp „Algemeen Kiesrecht in verband met Grondwetsherziening", welke bespreking dienstig, noodig en nuttig kon geacht- worden, ter voorlichting aan de kiezers, die het volgend jaar voor het feit der verkiezing van leden der Tweede Kamer staan, bij welke verkiezing de leus zal zijn „Vóór of tegen Algemeen Kiesrecht". Na in het kort de val van het Ministerie De Meester als gevolg van de op het program voorkomende Grondwetsherziening te hebben besproken, gaat de heer De Bruyne in een zeer aangename onder houdende causerie aan de hand van de geschiedenis het ontstaan en de geleidelijke ontwikkeling van het kiesrecht na, uit welke causerie bleek, dat reeds bij de oude Qermanen in ons land, bij de Spartanen en Atheners in Griekenland, bij de Ro meinen in Italië feitelijk een soort van algemeen kiesrecht bestond. Door den invloed der kruistochten, waardoor vele lijfeigenen en hoorigen, vrije burgers en poorters werden; door de vrijmaking van lijfeigenen door Graaf Floris V; door het schenken van privilegieën en voorrechten aan steden en burgers door vorsten, o. a. Graaf Willem III, die door het volk zelfs den bijnaam van De Goede ontving, kreeg de nu ontstane derde stand meer en meer rechten en vrijheden, langzamerhand mede- zeggingsschap. Die stand, die in 's lands zaken een woordje begon mede te spreken, heeft ook een tijdperk van opkomst en bloei gehad. De macht der edelen, der geestelijkheid en der ridderschap vervloeide van lieverlede. De lagere standen gingen over in hoogere en omgekeerd daalden de hoogere standen en gingen over in de lagere klassen. De medezeggingsschap van den derden stand in de standen staten vergaderingen duurde tot 1614, waarna de Staten niet meer bijeengeroepen werden. Langzamerhand trad een tijdperk van ver val van den derden stand in, voornamelijk doordat op verschillend gebied ontdekkingen plaats hadden, b.v. van landen, goud, zilver, dus van geld, dat meerendeels overvloedig in de zakken der vorsten vloeide en waardoor de macht en het aan zien van dezen weer van lieverlede grooter werden, terwijl door de overgroote meerder heid van den derden stand, de belastingen moesten worden opgebracht. Dit kon niet langer duren. De Fransche Revolutie, het kon niet wel anders, werd het treurig doch afdoende middel om de lagere klassen, den derden stand, te ontheffen van den ver- bazenden druk der lasten, die noodzakelijk ellende, armoede en honger over Frankrijk brachten. Daargelaten de uit barstingen, de verschrikkingen, de groote onbillijkheden, de geweldenarijen enz. der revolutie, is zij toch tot zegen en heil ge weest voor het land zelf en ook de naburige rijken. Op elke revolutie volgt noodwendig een reactie en die was voor Frankrijk en voor Nederland van. weldadigen invloed. De standen of staten werden weer bijeen ge roepen en in vergaderingen over 's lands zaken gesproken en beslist. Dit duurde tot 1848, toen er een grondwetsherziening tot stand kwam, die zeer belangrijke ver anderingen gaf. Er werd een einde gemaakt aan de standenvergaderingen en in plaats daarvan kreeg men rechtstreeksche ver kiezingen, dus niet meer door ridderschap en geestelijkheid, maar door de kiezers. Er werd echter een census-kiesrecht in gevoerd, waardoor toch velen werden uitgesloten kiezer te zijn. De groot-industrie, die zich begon te ontwikkelen, maakte de zaak nog onbillijker en onrechtvaardiger en de staat moest weer ingrijpen om de zwakkeren een handje te helpen en te steunen door het invoeren van wetten als die op den kinderarbeid, de Ongevallenwet enz., in het algemeen de sociale wetten. Ten slotte kwam men tot grondwets herziening in 1887, waarin Van Houten reeds een blanco-artikel had voorgesteld, doch waartegen Heemskerk zeer gekant was. Het einde was, dat het algemeen kiesrecht niet in de grondwet werd op genomen. Men was het eens geworden over kiesrecht, waar maatschappelijke welstand en geschiktheid de kenteekenen waren. Het census-kiesrecht was evenwel niet verdwenen. Loonkiezers, spaarbank- kiezers, boekkiezers, woningkiezers enz. wijzen daarop. Later bleek, dat het ijdele krachtsver spilling zou zijn de geschiedenis van het wetsontwerp Tak van Poortvliet heeft dat geleerd het binnen de grenzen van de grondwet nog eens te beproeven met iets, wat op algemeen kiesrecht gelijkt. En toch grondwetsherziening moet een eisch zijn en blijven als een eisch des tijds. Dit moet zelfs nog om een andere, zeer gewichtige reden n.l. om die, dat thans de grondwet de vrouwen van het kiesrecht uitsluit, en dat zij niet uitgesloten mogen blijven. Het is hier een kwestie van billijkheid, een eisch van rechtvaar digheid. De vrouwen zijn geen minder waardige leden van de staatsgemeenschap. Ook de Liberale Unie stemt thans in met de invoering van algemeen kiesrecht. Met een woord van hulde aan onzen afgevaar digde mr. R. J. H. Patljn voor zijn flinke wijze van optreden in de Tweede Kamer, dat hem tot eere en aanbeveling strekt bij de verkiezing in 1909, eindigt spreker zijn pittige causerie, waarvoor hem onder daverend applaus hartelijk werd dank gezegd. Bruinisse. De kiezerslijst is op 22 Maart vastgesteld met een totaal van 580 kiezers. De heer A. J. van Boven, leerling van den heer A. Boers alhier, slaagde 22 Maart te 's-Gravenhage voor het le gedeelte candidaat gemeente-secretaris. Den 24en slaagde ook de heer F. W. van Driel voor datzelfde examen. Deze is eveneens leerling van den heer Boers. Stavenisse. De toestand van den on langs gewonden veldwachter Stoel alhier, is thans zoover gevorderd, dat hij weder dienst begint te doen. Justitie en politie schijnen nog steeds aan het noodige onder zoek te zijn. Tholen, 25 Maart. De „Vereeniging van Gemeente-Veldwachters in Zeeland" heeft hier een algemeene ledenvergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. Bastiaanse, uit Bruinisse. Uit het verlag van den secretaris bleek, dat de vereeniging met 14 leden was vooruitgegaan. De rekening en verant woording van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 12,86. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Blaas te Brouwershaven. Een voorstel van drie leden, om aan te sluiten bij den „Bond van Gemeente- Politiebeambten in Nederland", werd na breedvoerige bespreking verworpen. Besloten werd een adres te richten aan Gedep. Staten van Zeeland, verzoekende te willen bewerken, dat de aanvangs- traktementen van gemeente-veldwachters in Zeeland niet minder mogen bedragen dan f500 per jaar, met vier 5-jaarIijksche verhoogingen van f50. Nadat een afgevaardigde was benoemd voor de jaarlijksche bijeenkomst van besturen van gemeente-veld wachters-ver- eenigingen in Nederland, te Utrecht, werd als plaats voor de volgende vergadering aangewezen de gemeente Axel. Middelburg, 25 Maart, in de heden middag gehouden zitting van den gemeente raad werd o. a. overgelegd het jaarverslag der commissie van toezicht op het lager onderwijs over 1907. Uit dat verslag blijkt o.a. dat op 31 December de openbare scholen werden bezocht door 2109 leer lingen en de bizondere door 920. Op 31 December 1906 waren die cijfers resp. 2058 en 1074. Aan het herhalings-onderwijs namen deel 52 meisjes en 38 jongens. In de schoolspaarbanken was een bedrag van f5655,24 in kas. Middelburg, 27 Maart. Gedep. Staten hebben heden de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in het district Sluis, in de vacature ontstaan dopr het overlijden van den hèer W. C. de Smidt, bepaald op 5 Mei; de stemming en eventueele herstemming resp. op 19 Mei en 2 Juni. Vlissingen. De heer H. R. de Koning, 2e opzichter bij den dienst van weg en werken van de Staatsspoorwegen aihier, wordt met 1 Juni naar Venloo verplaatst en de heer P. Zoeter, opzichter 2e klasse, op dien datum overgeplaatst van Geer- truidenberg naar Vlissingen. Dinsdagmorgen wordt met de nacht mailboot te Vlissingen verwacht Z. K. H. Prins Albert van Sleeswijk-Holstein, die met den aansluitenden mailtrein de reis naar Berlijn zal voortzetten. De heer W. Klomp, ambtenaar van den burgerlijken stand te Vlissingen, hoopt den 1 April den dag te herdenken, waarop bij voor 25 jaren in gemeente-dienst trad. De pacht van de bediening der sta tions-buffetten te Vlissingen is bij onder linge inschrijving gegund aan den heer W. J. J. Ceulen, dir. van de naamlooze vennootschap „Hótel Zeeland". Terneuzen, 25 Maart. Op de Noordzee heeft heden een aanvaring plaats gehad tusschen de Belgische stoomboot „Ben Macdui" en de Engelsche vischsloep „Hawthorn". De sloep zonk onmiddellijk. De bemanning werd gered door de stoom boot, uitgezonderd de kok, die verdronk, en te Terneuzen geland. Door tusschen- komst van den Engelschen consul gaan de geredden terug naar hun woonplaats. Oostburg, 25 Maart. De gevluchte marechaussee Van d. B., die te St.-Laureijns (België) zijn paard verkocht, had zich daarna naar Antwerpen begeven met het doel naar Noord-Amerika te vertrekken. Op een of andere wijze moet hij te Ant werpen zijn geld zijn kwijt geraakt; in ieder geval heeft hij zich te Roosendaal vrijwillig aangemeld, en is hij j.l. Maandag naar Oostburg overgebracht. Thans vertoeft hij nog in de marechaussee kazerne alhier in afwachting van hetgeen omtrent hem zal beschikt worden. Door den kapitein Thomson is het paard voor Rijksrekening teruggekocht. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St.-Maartensdijk, 26 Maart. Door het Bestuur van het Waterschap St.-Maartens dijk werd heden aanbesteed de lever r"g franco op den havenwal van 935 MJ. Pruisische grint. De inschrijving geschiedde per M3. Ingeschreven werd door de heeren: C. P. Vermeulen, Dordrecht, voor f 2;30; J. P. Greijs, St.-Maartensdijk, - 2,28 G. M. Larooij, Dordrecht, - -2,21. Laatstgenoemde is de levering gegund. RECHTSZAKEN. Melkvervalsdiing. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan de 33-jarige Wypke B., te Ferwerd, beschuldigd van de melk van den veehouder Jansma, die zij aan de familie Miedema, te Ferwerd, afleverde, onderweg met slootwater te hebben vervalscht. Men had haar betrapt, dat zij op den 19 Januari j.l. met een emmer met melk zich naar den slootkant begaf, het ijs stuk sloeg en vervolgens water in de melk deed. Ook had men wel eens eendenkroos op de melk zien drijven en waren er wel eens watertorren in geweest. De rechtbank heeft haar schuldig ver klaard aan het afleveren van melk, wetende dat die met water was vermengd en zoodoende vervalscht en die vervalsching verzwijgende en haar veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De eisch was 1 maand. De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrijdag) uitspraak in de zaak tegen C. L. V., 18 jaar, arbeider, geboren te IJzendijke, beklaagd dat hij in den avond van 5 Januari opzettelijk heeft getracht G. B. de Jager van het leven te berooven, althans opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door een met scherpe patronen geladen revolver op dezen te richten en af te trekken. Het O. M. had deswege 6 maanden gevangenisstraf tegen hem geëischt. De rechtbank veroordeelde hem over eenkomstig dien eisch met bevel tot gevangenneming. Visscher Ij - Berichten. In de vorige week werden uit Bruinisse verzonden naar België en Frankrijk 1750 ton mosselen; naar Holland, Engeland en P R E O I K I in onderstaande gemeenten van Zondag 29 Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorin, tien ure en 's avonds half zes ure; ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 29 Maart, 's voormiddags tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure; de heer C. Taanman, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Nam. twee ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 'sVoorm. half tien ure: ds. Blankert van Kerkwerve. (Bediening H. Avondmaal). Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden. Zondagsschool om kwart over elf uur. Herv. Kerk te Renesse: 'sVoorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: '8Nam. twee ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure: dsJapchen. Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ureds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: de heer H. Bouma, student te Kampen. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ureds. J. de Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure; Leeskerk. I E U R T E N Schouwen en Duiveland. Maart 1908. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'sVoorm. half tien ure: ds. Schouten. Herv. Kerk te Dreischor; 'sVoorm. half tien ure: ds. v. d. Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: dr. Heider van Zierikzee. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ureds. Van der Linden. (Collecte voor het orgel); 's nam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure: Geen dienst; 'snam. twee ure: ds. Waardenburg van Biuinisse. (Doops- bediening). Geref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. halt tien ure en 'snam. twee ure: ds. C. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansiand: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. (Collecte voor het orgel). Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 's avonds vilt ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 'svVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II: 'sVoorm. tien ure en 'savonds half acht ure; Gewone dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2