ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Maart 1908. Eerste Blad. RECLAMES. (SS i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). Bericht. H.H. Winkeliers Nu is het de tijd Mei lotortan iep hooMelijlen omslag 1508. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8597. Uitgever-Hoofdredacteur a A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer drie bladen. bestaat uit Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Vraagt H. JANSEN'S droogbfijvende Babbelaars, in 10 verschillende soorten, scherp concurreerende p r ij z e n. Koek- en Suikerbakkerij, Poortvliet. stalen aan te vragen en keuze te maken voor Uwe Tapijten. Wij hebben ontvangen een rijke en uitgebreide keuze in Gebloemde-, Gestreepte- en Tapestry-Tapijten, nieuwste des sins, die zoowel in kwaliteit als prijs boven alle anderen uitmunten. Naaien en leggen onzer tapijten, volgens het nieuwste systeem, geschiedt geheel kosteloos. Aanstaande week verwach ten wij eene groote partij Gebloemde en Gestreepte Koehaar-Karpetten, in de welbekende kwaliteiten. Al onze Tapijten en Karpetten worden uit de beste grondstoffen gefabriceerd en zijn de kleuren beslist standhoudend. Zij, die dit voorjaar een tapijt willen koo- pen, zouden wij aanbevelen thans de stalen aan te vragen en keus te maken. De levering geschiedt geheel naar verkiezing direct of later. Aanbevelend HAAIJER, Tholen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1908, op den 20 Maart j.I. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente- intvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden n& die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen Inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 Maart 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de honden dezer gemeente, over het dienstjaar 1908, op den 20 Maart j.I. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter in vordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden nè die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 Maart 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De staking van de verslaggevers der zittingen van den Duitschen Rijksdag is geëindigd. Men weet, wat tot deze eigen aardige, niet dagelijks voorkomende staking aanleiding heeft gegeven. De afgevaardigde Erzberger had in zijn rede, waarin hij de koloniale staatknnde besprak, o. a. gezegd, dat de inboorlingen ook menschen zijn met een onsterfelijke ziel, en dat zij tot dezelfde eeuwige bestemming geroepen zijn als andere menschen. Deze woorden, waarvan de juistheid door niemand zal betwist worden, die uitgaat van het stand punt, dat alle menschen voor God gelijk zijn, wekte de lachlust van eenige op de perstribune gezetene verslaggevers op. Dat is zeker onbetamelijk, omdat de verslag gever zich behoort tc onthouden van goed- of afkeuring, zoolang hij in functie is, maar dit gaf toch aan het rijksdagslid Gröber niet het recht de journalisten uit te maken voor „Saubengel" (zwijnjakken). Over deze uitdrukking, grof en onverdiend, waren de journalisten van de Rijksdagtribune terecht zoodanig gegriefd, dat zij besloten niet meer verslag van het verhandelde in de rijksdagszitting te zullen geven, zoolang niet Gröber zijn leedwezen over zijn grofheid had uitgesproken. Deze was aanvankelijk daartoe niet te bewegen, maar is ten slotte voor den aandrang zijner medeleden gezwicht. In den Rijksdag verzocht hij namelijk, wanneer hij zijn verontwaardiging over het gelach op de perstribune op onparle mentaire wijze geuit heeft, daarvoor ver schooning. De vergaderde journalisten namen hierop met 70 tegen 2 stemmen een resolutie aan, waarin zij, kennisnemend van de verontschuldiging, die de af gevaardigde Gröber ohder den aandrang der partijen heeft gemaakt, verklaarden in het belang van het land en van het parlement hun werkzaamheden te zullen hervatten. Hiermede is deze noch nicht dargewesene staking geëindigd. Von Bülow had wegens de staking zijn rede over de buitenlandsche staatkunde uitgesteld, omdat zij meer bestemd was door het buitenland te worden gelezen, dan door den Rijksdag te worden aangehoord. Nu de verslaggevers tot hun arbeid waren teruggekeerd, hield hij zijn rede, die in hoofdzaak besprak den bekenden veelbesproken brief, welken de Keizer aan Lord Tweedmouth geschreven heeft, en waarover de Times een zoo groot kabaal gemaakt had. Von Bülow zeide, dat de brief geen regeerings- handeling was, maar dat de Keizer dien als privaat-persoon geschreven had. Bij de betoogingen te Berlijn voor invoering van algemeen kiesrecht ten behoeve van den Pruisischen Landdag, zijn, zooals men zich herinneren zal, eenige opstootjes geweest, waarbij klappen zijn gevallen. Onderscheidene manifestanten zijn bij die gelegenheid door de politie in hechtenis genomen. Zij zullen nu terecht staan, niet wegens „gröber Unfug" of wegens verzet tegen de politie, maar wegens oproer, waarop tuchthuisstraf staat. De Keizer is op dit oogenblik te Venetie de gast van den Koning van Italië. De Fransche Kamer heeft, gelijk in dit blad reeds medegedeeld is, voor de overbrenging van het stoffelijk overschot van Emille Zola naar het Pantheon op 4 Juni, een crediet van 35000 fr. toegestaan. Naar aanleiding van dit besluit heeft Charles Lannes, baron de Montebello, een verzoek tot de regeering gericht om het lijk van zijn grootvader, den maarschalk Lannes, dat ook in het Pantheon is bijgezet, naar de begraafplaats van Mont- martre te mogen overbrengen, aangezien de nagedachtenis van zijn vermaarden voorzaat, die in den oorlog met Duitsch- land sneuvelde, door het gezelschap van Zola zou ontwijd [worden. De regeering zal wel afwijzend beschikken op dit verzoek, dat een politiek bijsmaakje heeft. Door een wet toch is maarschalk Lannes ia het Pantheon gekomen. En nn kan een wet niet door een ministeriële beschikking, maar slechts door een wet worden op geheven. Indertijd was het stoffelijk omhulsel van graaf de Mirabean ook door een wet in het Pantheon bijgezet. Maar toen men later tot de ontdekking kwam, dat Mirabean door het Hof was omgekocht, dat zijn schulden betaald had en hem een jaargeld had verleend, werd bij conventie-besluit het lijk uit het Pantheon verwijderd. De Russische Regeering heeft ten behoeve van de uitbreiding en reorganisatie der vloot bij de Rijksdoema het bagatelletje van drie milliard roebeis aangevraagd. Hoe reactionnair deze Doema ook wezen moge, zij deinsde toch, wetend, hoeveel er aan den strijkstok blijft hangen, hoeveel door de ambtenaren gestolen wordt, en hoe ontzettend door de leveranciers geknoeid wordt, voor het toestaan van dit enorm bedrag terug. De Rijksraad echter, die voor geen klein geruchtje vervaard is, bewilligde de som. Arme belastingbetalers! Stoessel, de voormalige kommandant van Port-Arthur, is 's nachts van zijn bed op gelicht en naar de Peters- en Paulsvesting overgebracht, waar hij in een cel, gelegen naast die van admiraal Nebogatoff, is op gesloten. Hem is de gunst toegestaan, dat zijn vrouw de cel mag meubileeren. Hij zal ook wel beter gevoerd worden dan de politieke gevangenen, die in de meeste Russische gevangenissen niet slechts schan delijk eten ontvangen, maar ook nog op barbaarsche wijze behandeld worden, zoodat zij, om daaraan een einde te maken, vaak besluiten den hongerdood te sterven. De Peters- en Paulsvesting is één van de ergste gevangenissen -vah Rusland. In menige Siberische gevangenis hebben de gevangenen het beter, dan in deze. Maria Spiridonof, die indertijd door Russische officieren zoo gruwzaam mishan deld is, is uit Siberië ontvlucht. De Minister van Buitenlandsche Zaken (Iswolsky), heeft bij den Rijksraad een wets ontwerp ingediend tot verheffing van de Russische legatie te Tokio tot een gezant schap. Dit voorstel is het resultaat van de tegenwoordig door Japan ingenomene positie. De Italiaansche Senaat heeft een wets ontwerp aangenomen, waarbij de nacht arbeid voor bakkers wordt afgevraagd. De ex-minister Nasi, onlangs door den Senaat veroordeeld, is door de Italiaansche Kamer van het lidmaatschap der Kamer vervallen verklaard. Japan heeft de Amerikaansche Armada, die een rondreis om de wereld doet, uit- genoodigd tot een bezoek aan één harer havens. De Amerikaansche regeering heeft de uitnoodiging aangenomen. BELGiC. Brussel, 25 Maart. De koloniale com missie heeft nu een definitief besluit ge nomen betreffende het koloniale wetsontwerp en de overeenkomst omtrent het overnemen van den Congostaat door België. Het wetsontwerp werd in zijn geheel door haar aangenomen met 11 tegen I stem en de inlijving werd aangenomen met 10 tegen 2 stemmen (1 onthouding). NEDERLAND. Arnhem, 26 Maart. Hedenmorgen is vermoedelijk door onvoorzichtigheid met vuur tijdens het schaften het in aanbouw zijnd paviljoen der vrouwen-afdeeling van het krankzinnigengesticht in brand geraakt en afgebrand. De andere paviljoenen hebben geen schade geleden. Bij den brand is niemand gekwetst ge worden. De brandweer van Oosterbeek was aanwezig. De schade wordt geraamd op f 15 f20,000. De verzekering is op Beurspolis. Terschelling, 25 Maart. Het hooge bezoek, waarvan ons heden de eer te beurt valt, is voor ons eiland een heugelijke gebeurtenis. Was het reeds sedert geruimen tijd een verblijdend nieuws, te vernemen, dat de Staatscommissie van Toezicht op het Reddingswezen de instellingen te dezer plaatse van de Noord- en Zuid-Holiandsche Reddingmaatschappij zou komen inspec- teeren, hoeveel te meer was dit het geval, toen het zekerheid werd, dat niemand minder dan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden op dit plekje grond te midden van de zilte wateren ook voet aan land zou zetten. Het groot getal reddingen, door de drie alhier gestationneerde booten der genoemde Maatschappij verricht, is voornamelijk aanleiding tot dit hoog bezoek. Ouden van dagen herinneren zich nog, dat de toenmalige Kroonprins Willem van Oranje op nog jeugdigen leeftijd Terschelling bezocht heeftdoch overigens weet de geschiedenis van ons eiland een dergelijk feit niet aan te wijzen. Geen wonder dus, dat thans de burgerij zich beijverd heeft om Prins Hendrik der Nederlanden een waardige, doch niettemin feestelijke ont vangst te bereiden. Hedenmiddag kwam de Prins, ver gezeld van zijn adjudant, de Staatscom missie en acht leden van het hoofdbestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings maatschappij hier aan. Om halfvijf stoomde de „Heerenveen" de haven binnen, waar een rijke vlaggen- tooi het hooge gezelschap het welkom toeriep. Een dubbel muziekkorps begroette den Prins met het „Wilhelmus". Op het plankier werd Z. K. H. opgewacht door burgemeester en wethouders en volgde de voorstelling van de leden der plaatselijke reddingscommissie. Daarna hield de burgemeester, de heer F. de Wit, tot den Prins de volgende toespraak „Het zij mij vergund Uwe Koninklijke Hoogheid namens de ingezetenen van dit eiland, bij het voor het eerst betreden daarvan een hartelijk welkom toe te roepen. „De belangstelling van Uwe K. H. in alles wat tot heil van het vaderland kan strekken, blijkt ook thans weer uit de taak, die Hoogstderzelve hier op zich heeft genomen. Ons, kinderen van de zee, die zoovele moeilijke en gevaarlijke reddingen hebben meegemaakt, treft het meer dan anderen, uwe K. H. met toewijding te zien behartigen ook de belangen van hen, die, zich vertrouwende op het verraderlijke element, zonder voldoende hulp een gewisse prooi der golven zouden zijn geworden. „Indien mogelijk, zouden wij door dit uw bezoek nog meer verknocht worden aan het bij ons zoo geliefde Huis van Oranje, dat wij als één man houw en trouw zijn en zullen blijven. Mogen de dagen, door uwe K. H. op dit schoonste der Wadden- Eilanden, waar landbouw en veeteelt bloeien doch de visscherij, waaruit het grootste gedeelte van de bemanning der redding booten is voortgekomen, helaas kwijnt in ons midden doorgebracht, bij uwe K. H. steeds in aangename herinnering blijven, gelijk de band, welke ons aan H. M. de Koningin en uwe K. H. bindt, door dit hoog bezoek des te meer wordt bevestigd. „Leve de Koningin! Leve de Prins!" Nadat door algemeen gejuich met 's bur gemeesters laatste woorden was ingestemd, antwoordde de Prins ongeveer 't volgende „Mijnheer de burgemeester; Mijn vrien delijken dank voor uwe hartelijke woorden. Het is mij een groot genoegen uw schoon eiland te bezoeken en er eenigen tijd door te brengen. Het gezelschap begaf zich naar het ge bouw der Zeevaartschool. Op weg hierheen stonden op het plein vóór de Hervormde Kerk de leerlingen der lagere school en der bewaarschool opge steld. Op verlangen van den Prins zongen dezen Z. K. H. het Terschellinger Volkslied toe, waarvan hem door één der kinderen de woorden werden overgereikt. Met veel belangstelling luisterde de Prins naar het eigenaardige: O, Skilge, mien landsje Wat hab ik die je3f, Wa di net ris prisst Die fient mi toch de&f! Onmiddellijk werd nu overgegaan tot inspectie van de reddingboot te West- Terschelling, hetgeen slechts weinig tijd innam. Na afloop daarvan bezocht de Prins achtereenvolgens de Zeevaartschool, de lichttoren Brandaris, de werkplaats der machinist-leerlingen, de Ned. Hervormde Kerk waar het orgel bespeeld werd en het Raadhuis, alles vergezeld door de Staatscommissie. Des avonds halfnegen werd aan Z. K. H. een serenade gebracht door de gezamenlijke muziekkorpsen en de schoolkinderen. De leider der muziekuitvoering ontving 's Prinsen persoonlijken dank.- Donderdagochtend 7 uur vertrekt het geheele gezelschap naar de dorpen Midsland en Oosterend, waar de verdere proef nemingen zullen gehouden worden. Het voornemen bestaat, dat Z. K. H. Vrijdagmorgen ook Vlieland zal bezoeken. De Prins vertrekt dan van hier per torpedo boot, en zal op de Vlieree overstappen op de motorboot „Vlieland" van den heer Bosman. 's-Gravenhage, 26 Maart. De wakkere wagenbestuurder, de heer C. Reder alhier, die door zijn oplettendheid een ernstig ongeval, dat het Koninklijk Echtpaar in de Parkstraat alhier, heef*, bedreigd, wist te voorkomen, heeft Woensdagmiddag uit de handen van den Minister van Landbouw het hem door H. M. de Koningin toege kende ridderkruis van de Orde van Oranje-Nassau ontvangen. De Minister hield daarbij een hartelijke toespraak, er op wijzende, dat het aan de oplettendheid van Reder te danken was, dat de Koningin en Prins Hendrik gespaard zijn gebleven. Bovendien ontving hij nog van de Haag- sche tram, die hem reeds een gratificatie van f 25 schonk, een gouden horloge met de inscriptie: „Ter herinnering aan 26 Februari 1908". De wakkere bestuurder heeft deze onder scheiding wel verdiend. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 27 Maart. Woensdagavond vergaderde in de sociëteit „Concordia", de Pluimvee-Vereeniging „Excelsior". De voorzitter, de heer J. C. van der Have, opende op het vastgestelde uur de talrijk bezochte vergadering. Tot zuivering der door den secretaris, den heer Leeuwe, voorgelezen notulen, deelde de Voorzitter me^ dat afgeweken moest worden van het besluit der algemeene vergadering om de jongste Pluimvee- tentoonstelling in een zaal alhier te houden, want, dat de deelneming' zóó groot was, dat het Bestuur zich wel gedrongen zag tot het doen bouwen van een tent op het Havenplein. De in de vorige vergadering door dr. Van der Hoeven gegevene wenk, is door het Bestuur ter harte genomen, want het heeft uit de kas een bedrag beschikbaar gesteld, ieneinde een dertig stel broedeieren voor de verloting aan te koopen. Door den heer W. Ribbens werd een keurig verslag van de gehoudene tentoon stelling uitgebracht. De vergadering betuigde zijn ingenomenheid er mede door een levendig applaus. Tot het nazien der rekening van de tentoonstelling werden de heeren Vis en Enzlin aangewezen. Deze bevonden haar in orde, zoodat z j goedgekeurd werd in ontvangst tot een bedrag van f 2297,78, en in uitgaaf tot een som van f 2681,71, zoodat zij met een tekort van f 383,93 sloot. De Voorzitter deelde mede, dat dit tekort door de kas der vereeniging gedekt is. De Voorzitter betreurde het, dat hij wegens ziekte de tentoonstelling niet heeft kunnen bijwonen, maar hij acht zich gedrongen zijn erkentelijkheid te betuigen aan hen, die zijn taak hebben overgenomen en zoo waardig vervuld. Een woord van dank brengt hij aan de Commissie van Bijstand en aan den beschermheer, die de tentoonstelling geopend heeft. Spreker betreurt .iet, dat wij nu den heer Vermeys als beschermheer zullen verliezen. Ook maakt spreker met veel waardeering gewag van hetgeen de heeren Van Meteren en J. W. van Oeveren voor de tentoonstelling gedaan hebben, de laatste in zijn qualiteit van waarnemend voorzitter der tentoon stelling. Hij brengt hulde aan den Secretaris en den Penningmeester voor het reuzen werk, dat zij verricht hebben, en brengt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1