Coza Institute, L"^h;4T^*rn<>. KINDER- -MEEL. ADVERTENTIEN. SUNUBttT c mi», Te koop: Twee Melkkoeien, Een mahoniehouten Linnenkast en 2 geschilderde Ledikanten. Te Koehooi misverstand daarvan de oorzaak was en zij hoopt weder op aangename samen werking. De toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan is verricht, daarvan werden verbeteringen ge constateerd te Oud-Vossemeer, al blijven nog zaken te wenschen over; dit is ook te St.-Annaland het geval. Te Stavenisse wordt voor behoorlijke reiniging zorg gedragen, maar en dit is ook elders het geval van de zijde van het publiek valt geen medewerking te constateeren. Scherpe- nissehier werden varkenshokken buiten de kom der gemeente gebracht en op verschillende plaatsen riolen, slooten en waterafvoer verbeterd. Te St.-Maartensdijk werden twee open slooten gedempt, ge- rioleerd en van groote zinkputten voorzien in de buurt, waar die slooten lagen, is de hygiënische toestand verbeterd. Te Tholen gaan de plannen tot verbetering der rioleering niet hard vooruit. Toch ook hier verbetering, o.a. het afsluiten van het riool dat uitmondde in de haven; verbetering van den toestand aan de Zouten vest, bestemd voor oesterputten, (rioleering van een open sloot in het zoogenaamde „weitje"). Uit enkele gemeenten kwamen klachten over verzameling en afvoer van vuil, mest vaalten, goten enz.de bezwaren werden overal uit den weg geruimd. Practische resultaten werden genomen in verband met het omvangrijke werk, dat systematisch onderzoek van woningen in vorige jaren gedaan, moest hebben. Een en ander gaf aanleiding tot samen stelling van lijsten, waarop woningen die met geringe, die met groote kosten zouden te verbeteren zijn, en die welke onbewoon baar moeten verklaard worden. Een en ander zal natuurlijk nog al be- teekenende gevolgen hebben en ten zeerste zou de Commissie het betreuren, indien hare welgemeende pogingen, om bij vriend schappelijk overleg de volkshuisvesting in den dienstkring te verbeteren, geen bijval vonden en zij zich genoodzaakt zou zien van hare bij de Wet verleende bevoegd heden gebruik te maken. Te St.-Maartensdijk zijn een 22-tal woningen verrezen, die in den ergsten woningnood hebben voorzien. Het blijft evenwel te hopen, dat meer terrein als bouwgrond zal worden beschikbaar gesteld. Te Stavenisse werden, nadat de Com missie omtrent de bewaarschool eenige opmerkingen had gemaakt aan den eigenaar, met groote toegevigheid door dezen aan de wenken gevolgen gegeven, waardoor deze stichting haar hoog standpunt kan blijven innemen, en waarvoor een woord van hulde aan den eigenaar jhr. van Panhuys op zijn plaats is. Na eenige malen besproken te hebben omtrent voorgekomen ziektengevallen en ziekeninrichtingen, omtrent keuring van levens- en genotmiddelen, en uitvoering en handhaving van wetten en verordeningen, wordt gewezen op de nuttige werking van het Groene Kruis te Tholen en de oprichting van afdeelingen te Oud-Vossemeer en St.-Maartensdijk. Ook wordt met genoegen de oprichting vermeld van de afdeeling „Eiland Tholen" van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstelling- en Vacantie- kolonies. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels f 1,;elke regel meer f 0,20. Dronkenschap bestaat niet meer. Een monster van het merk waardige Coza poeder wordt gratis toegezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of In het voedsel, zonder dat het noodigis, dat de dronkaard er tets van af weet. Het COZA POEDER bezit de wonderbare ei ge nschap om tegen zin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onopgemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden per sonen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rechten weg teruggebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd volkomen onschadelijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza Poeder is verkrijgbaar in alle Apotheken en in het volgende Depót te Zierikzee: Drogisterij „Het Roode Kruis", Schuithaven. Tholen: W. POTTER, Kerkstraat. Onze Depóthouder reikt het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geeft geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt u direct naar Londen. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder Is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. iMelkvoedselvoorKinderenaiZieken. Chilisalpeter op tarwe in het voorjaar. Wanneer de winter voorbij is, en het voorjaar, zooals meest in ons klimaat het geval is, nog niet veel warmte brengt, dan gebeurt het vaak, dat het wintergraan en met name de tarwe staat te treuren. Dan blijven of worden de blaadjes geel, krijgen roode puntjes en worden niet grooter. De oorzaak is gemakkelijk te vinden, bij gebrek aan warmte in den grond, geen salpetervorming, geen hervatting van den groei. Ook het geneesmiddel ligt voor de hand en wordt veler wege reeds toegepast. Wat niet in den grond gevormd wordt, geeft men toebereid aan de op het land kwijnende planten stikstof in direct opneembaren vorm, n.l. salpeter. Honderd a tweehonderd K. G. chilisalpeter per Hectare geven sommige landbouwers aan de tarwe en het gevolg is snel en duidelijk waar te nemen. De tot nu lichtgroene of gele plantjes, die nog zoo weinig teeken van leven gegeven hadden, beginnen te groeien, worden donkergroen en verliezen haar roode punten en tinten. De vraag kan gedaan worden, of het niet beter ware in plaats van chilisalpeter in het voorjaar ammoniakzouten aan de tarwe te geven. Deze vraag moet op practische en theoretische gronden ontkennend beant woord worden. Ammoniakzouten verliezen op den grond uitgestrooid en niet onmid dellijk ondergewerkt vooral als de bodem zooals dat in het voorjaar het geval is, vochtig is, een gedeelte van hun ammoniak. Voor het genoemde doei zou hij daarom alleen reeds ongeschikt zijn. Daarenboven is uit genomen proeveno.a. uit de proeven van Prof. Wagner, gedurende zeven achtereenvolgende jaren genomen, ten duidelijkste gebleken, dat, wanneer men aanneemt, dat van het chilisalpeter alle stikstof wordt verbruikt, van de ammoniak- stikstof slechts 0.8 in den oogst wordt teruggevonden. Vrees voor legeren van de tarwe behoeft zeker niet te bestaan, als men gezorgd heeft voor niet te dichten stand en een volledige bemesting. De nieuwelingen in de Kamer. In een kort artikeltje geeft de Kamer verslaggever van het Hbl. zijn eersten indruk over de beide nieuwe Kamerleden Van der Molen en Van der Voort van Zijp. Hij schrijft: Die voor Sliedrecht. Een reus. Stellig nummer langst van de Kamer. Breed van schouders en forsch van bouw. Zwart omlijst vol gezicht met een verdienstelijken zwarten baard er onder. Kijkt prettig-fiks uit zijn donkere, wat diep-liggende oogen. Handen van pak-aan en oogen van durf al. Vlug van glimlach. Heeft schik in zijn leven en in zijn Kamerlidschap. Staat minister Talma van nabij te beluisteren en te bewonderen en te beknikken. Hoort blijkelijk lang niet tot de sikkeneurige „fijnen", maar eer tot de blijmoedige christenen, die meer voelen voor de „jolig heid", waartegen De Standaard dezer dagen nog waarschuwde. Ziet er overigens uit als een kampvechter, die voor geen kleintje vervaard is. Die voor Tietjerksteradeel. Oók lang. Maar mager. En stil. Ietwat triestig en sloom. Schraal van vleesch en schraal van haar. Glad en mager van facie, 't Strakke aangezicht spichtig tusschen twee wijd uit luisterende ooren. Die voor Sliedrecht (de heer Van der Molen) zwoer met zijn twee vingers wijd uiteen, die voorTietjerk (ds. Van der Voort van Zijp) zwoer met zijn vingers smalletjes bij mekaar. Toen draaide hij naar de rechterzijde en zocht daar zijn bank op. En bleef daar. Zijn collega nieuweling had aanstonds voeling gekregen, ook links, was terstond thuis, wisselde handdrukken ook met paganisten (o. a. met den heer Schaper). Maar ds. Van der Voort van Zijp scheen zich met de linkerzijde liefst niet in te laten misschien niet heel zeker van de sympathiën, die hem daar wachtten na zijn verkiezingscampagne. Contrast, deze twee partijgenooten. Althans uiterlijk. 't Innerlijk zal zich nog moeten toonen. RECHTSZAKEN. In de Dinsdag te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) had de uitspraak plaats in het hooger beroep van S. W. te St.-Philipsland tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem voorloopig met ingang van 30 September 1907 eene rente is toegekend van f 0.14 per werkdag ter zake van een ongeval, tengevolge waarvan zijn rechterhand is verwond. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. KERKNIEUWS. De bevestiging en intrede van den heer Van Schayck, beroepen predikant bij de Geref. Gem. te Zonnemaire, is uitgesteld tot 5 April e.k. Naar uit Zaandam gemeld wordt, zal ds. Knappert, die, naar medegedeeld is, tegen 1 Mei wegens een quaestie betreffende het doopen als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van West-Zaandam ontslag heeft genomen, zich verder ont houden van catechiseeren en preeken, terwijl ook door hem niet de nieuwe leden zullen worden bevestigd. Gemengd Nieuws. Wij leven in den tijd der Bonden op allerlei gebied. Thans is opgericht een Nederlandsche Bond van Inbrekers. Van een zijde, welke wij meenen te mogen vertrouwen, wordt ons medegedeeld, dat in wording is, wellicht reeds tot op richting is gekomen, een „Bond van in brekers en aanverwante vaklieden". Er zou reeds èen constitueerende ver gadering zijn gehouden, tot het vaststellen der bizonderheden. De hoofdzaken worden ons als volgt meegedeeld: Lid kunnen slechts zij zijn, die zich aan het vak willen wijdende voorkeur genieten werktuigkundigen, smeden, timmerlieden, schilders en soortgelijke personen, die kennis van zaken hebben, veel bij particu lieren werken, en bewijzen van moed en beleid kunnen overleggen. Het bestuur zal bestaan uit een voorzitter en penningmeester; het heeft het recht de stipste gehoorzaamheid te eischen. Des- gevorderd werken beide functionarissen mee. De beide bestuursleden worden ge honoreerd, op deze wijze, dat van elke netto winst uit de zaken voortvloeiende, voor elk een zestiende deel afgezonderd, terwijl nog een achtste in de kas gestort wordt. Na afloop van elke operatie wordt het restant onmiddellijk onder de leden ge lijkelijk verdeeld. De bond zal voorloopig tellen drie afdeelingen, elk van niet meer dan acht leden. De leden zijn verplicht tegenover den bond tot het bijwonen van zittingen der rechtbanken; het lezen van dagbladen, waarin uitvoerig behandeld worden de aangelegenheden, die den bond indirect aangaan; het uitbrengen van rapporten in de gewone vergaderingen. Door den bond zal jaarlijks in de maand April een examen worden afgenomen in de volgende vakken: het gerufschloos werken, kennis van de inrichting van brand- kluizen en kasten, algemeene kennis omtrent inrichting van gebouwen, in het bizonder van bankin- richtingen, het bezit van moed en beleid, en kennis van het Wetboek van Strafrecht. Aan hen, die aan de gevorderde ver- eischten voldoen, wordt een geheim teeken kenbaar gemaakt, dat hij voor eeuwig bewaart. Het schenden van dat geheim zal worden gestraft op eene wijze door het bestuur te bepalen. De gediplomeerde heeft het recht tot deelname aan de meest voordeel belovende affaires. Een boertje beetgenomen. Een boertje uit Loon-op-Zand had een hit, een beestje, dat hem jaren lang trouw behulpzaam was geweest, doch dat nu wat oud begon te worden, zoodat ons boertje besloot het paardje op de Bossche markt te verkoopen en tevens een ander jonger en beter hitje „in te slaan". Woensdag, toen het begon te lichten, kwam de goede man de stad in en ai aanstonds ontmoette hij een roskammer uit de Bommelerwaard, die hem slaande houdt en voor 59 gulden zijn paardje afkoopt. Na 't gebruik van een stevigen borrel slaat ons Loonsch boertje den weg in naar de veemarkt, waar een goed uur later zijn vorschend oog een hit ziet van dezelfde taille en kleur als zijn verkochte. „Hei! boas, w6*zuukte", roept hem een oolijke snuiter toe. „Ikke, ik zuuk een jonge vlugge ponnie veur nie te veul geld", antwoordt 't boertje. „Nou-boas, bê mijn kunde terecht, 'k hè hier een vèftehalf- joarig mak en vlug ding, krek iets dê ou past". De hit wordt losgemaakt afgedraafd en na heel wat handgeklap, eenig loven en bieden voor 78 gulden overgegeven aan 't Loonsche boertje, dat opgetogen over zijn gedanen koop onderweg hier en daar eens aanlegt, om zijn paardje een stuk brood en zich zeiven een schnapsje te geven. In Loon terug slaat de hit uit eigen beweging den zijweg naar 's boertjes woning in en loopt regelrecht naar den stal, waar moeder de vrouw, tienmaal meer pinter dan man, den suffenden, halfdronken sukkel, onder de liefelijkste bewoordingen, aan 't verstand brengt, dat hij zijn oude knolletje had teruggekocht, en zijn beursje, behalve zijn niet zuinige vertering, 19 gulden lichter was geworden. De oolijke roskammer uit de Bommeler waard had, alvorens hij zijn zoon den hit liet markten, dezen eerst netjes opgeknapt. Een blad uit 't Land van Altena vertelt 't als historisch. Een koude Maart l Een vriende lijke lezer zond ons de volgende aanteekening uit het Doopboek van 's-Gravenzande, 1632-1698: Nota: den 16 Maert Anno 1667 begon het vrieze ende den 18 des zelfs liep men daerover. den 20 en 21 reet men met sleep na delft, rotterdam den haegh ende leiden etc. Oock den 24 Maert 1674 Reet men mej^ slee en paert van Stavere op Enckhuizen over de Zuier zee. Een dagblad van Mannheim maakt melding van de volgende vermakelijke brief wisseling, tusschen school en huis gevoerd. „Hooggeachte meneer onderwijzer.' Hiermede verontschuldig ik mijn zoon Max. Dezelve is wegens ziekte door zaken ver hinderd school te komen. Hoogachtend A. B. boter-, kaas- en melkhandel". De onderwijzer verzoekt nu schriftelijk, nauwkeuriger opgave der redenen van het schoolverzuim. „Dat de jongen ziek was en daarom in zaken werkzaam moest zijnwas toch moeilijk aan te nemen". Hierop het ant woord: „Hooggeachte meneer de onder wijzer! Begrijpt u het niet! Een blinde ziet dat mijn vrouw ziek is en mijn zoon Max daarom in de zaak moet helpen. Want in het bed liggen met natte omslagen om den kop, een ontsteking aan den hals, dooie voeten, zoodat een warme kruik aan het voeteinde moet liggen en dan tege lijkertijd achter de toonbank staan om melk en boter te verkoopen tegen de meest kon- kurreerende prijzen, zou uw grootmoeder leeft die goeie ouwe ziel nog? ook niet hebben gelapt. Nou, hooggeachte meneer de onderwijzer, die boter en die melk verkoopen voor billijke prijzen, tot eer van de zaak en in het belang van de heele volksgezondheid te Mannheim, u kent 'em, 't is een vlugge jongenheeft mijn Max gedaan, 's Morgens in de vroegte is de melk door Lina aan de huizen ge bracht, ze gaat niet meer school. Misschien begrijpt u het nóg niet. Dan spijt het me voor de jeugd die op uw school komt om er door zoo'n onbegrijpelijk mensch te worden geleerd. Voor het overige groet ik u met mijn diepste hoogachting, A. B. in boter, kaas, melk, eieren en worst, goed- kooper dan wélke konkurrent ook". Het Argentijnsch ministerie van landbouw verspreidt, door tusschenkomst van de consuls, een uitvoerige circulaire, gesteld in het Spaansch, Italiaansch, Fransch, Engelsch en Duitsch, en bevattende mededeelingen omtrent de immigratie en de arbeidstoestanden aldaar. Die mede deelingen zijn in zeer aanmoedigenden toon gesteld. De circulaire begir>4 met te zeggen, dat er in 1907 uit overzeesche landen totaal 209.103 immigranten in Argentinië zijn neergestreken. Dat aantal is lager dan in 1906, maar 't wijst toch een stijging aan van de inkomende land verhuizing, omdat er in de laatste 2 jaren meer immigranten aangekomen zijn dan in één jaar te voren. „Dit is te danken" zegt de circulaire „aan den economischen voorspoed van het land, aan de steeds toenemende exploitatie van zijn rijkdommen, die in staat stelt de talrijke immigranten, die in de Republiek komen om cr ver schillende bedrijven uit te oefenen, te plaatsen tot hooge loonen en in alle takken van arbeid. Er is overvloed van werk, het geheele jaar door en de vraag naar arbeidskracht overtreft verre het aanbod. In bijna alle steden is gebrek aan arbeiders, voornamelijk in de bouw vakken, want er wordt zeer veel gebouwd in het geheele land. Ook de landbouw heeft arbeiders noodig evenals alle andere takken van bedrijf, en uit die ruime vraag naar arbeiders vloeit voort, dat de loonen vast zijn en zich het geheele jaar door gehandhaafd hebben. Ondanks den toevloed van immigranten gedurende het afgeloopen jaar, is de toestand der arbeiders voortdurend zeer gunstig geweest. Aanvragen om werkkracht zijn bij het Nationale Arbeidsbureau uit alle provinciën ingekomen, en het bureau heeft slechts voor een deel daaraan kunnen voldoen. De landbouw breidt zich voort durend uit in alle landbouwstreken en de oogst zal dit jaar voortreffelijk zijn, wat een waarborg te meer is voor de voort during van den gunstigen toestand". De circulaire deelt ook mede, dat er in het afgeloopen jaar veel menschen uit Argentinië vertrokken zijn, zonder daarvan het cijfer te noemen, maar wèl wordt gezegd, dat de vertrekkenden niet in slechten toestand verkeerden en er voorts op gewezen, dat er in alle immigratie landen een beweging is, waardoor er zeker verband bestaat tusschen de aan komenden en de vertrekkenden en verder schrijft de circulaire het groote aantal vertrekkenden toe aan de omstandigheid, dat de passagepiijzen naar de overzeesche landen tot op een derde zijn verminderd. „Van deze omstandigheid heet het is door talrijke personen gebruik gemaakt, die om de een of andere reden een reis naar hun geboorteland wilden maken". Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 26 Maart. De barge „Dovercourt", kapt. H. Wood, met mineraalwater van Pruisen naar Engeland. V Donderdag 2 April hopen I onze geliefde Ouders: MARINUS MARIS en ADRIANA JACOBA GELUK hunne 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. WlSSENKERKE. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Ondertrouwd: M. DE ROO en W. S. BOOT. Renesse Burgh 25 Maart 1908. opgericht in 1853, Correspondentschap Zierikzee, bericht, dat van af heden de rente der déposito's is verlaagd met pCt. en alzoo zal zijn met drie dagen opzegging 2\ pCt., voor een maand vast 3 pCt., voor 3 maanden vast 3J pCt. Zierikzee, 25 Maart 1908. De Correspondent, J. VAN DER VLIET Cz. OPGAAF voor uit te zaaien CICHOREI bij Coomans te Noordgouwe, op Dinsdag 30 Maart, 's avonds half zeven. TE KOOP of TE HUURT" Een Café met Logement en blijvende Ver gunning, op een der grootste dorpen in Zeeland. Br. fr., lett. C L, Boekhandelaar KROM te Zierikzee. keur uit zeven, bij W. KOSTEN, Ellemeet, Eene Kalfvaars te koop, keur uit twee, waarvan één pas gekalfd, bij JOH. BIL, Kerkwerve. Te koop bij M. SONKE te Oud-Vossemeer: ook per voer, bij W. BOOT, Serooskerke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 10