Z1ËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 24 Maart 1908. Eerste Blad. jBeriolit. Cour an t). (525 i c r i ls. zeesche Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8595. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Gropte letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur; A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. OMROEPER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat in die gemeente vacant is de betrekking van omroeper bij den openbaren afslag van aard- en boomvruchten. Sollicitanten kunnen zich vóór den 5 April a.s. ter Gemeente-Secretarie aanmelden en aldaar tevens inlichtingen verkrijgen, terwijl persoonlijk bezoek bij het College van Burgemeester en Wethouders voorloopig niet verlangd wordt. Zierikzee, den 18 Maart 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Afdeeling Zierikzee. De kinderarts G. Scheltema te Groningen schrijft in zijne brochure „Gezondheids- kolonie's voor kinderen" o.a. het volgende Het is-met-voldoende eenvoudig „goed te willen doen", verstandelijke op ervaring berustende overwegingen behooren de aandrift van het gemoed tot weldadig heid in het goede, practisch beproefde spoor te leiden. Zoo is men op ver schillend gebied er meer en meer toe gedreven om het voorkomen boven het genezen te stellen. Alles en allen roepen tegenwoordig om voorkoming. Men wil en zeker terecht het kwaad onder vangen nog vóór het grootevaak onherstelbare verwoestingen heeft aan gericht. Men voorkomt slechts dan rationeel, als men in de eerste plaats het kwaad tracht te weren van de jongste menschen, en dus veel zorgen aan het welzijn der kinderen besteedt. Zorg voor de jongeren beteekent „de beste vorm van zorg voor de latere volwassenen". Het is een tijdige zorg, die behalve dat zij voor de laatsten van voorkomenden aard is nog de volgende voordeelen heeft: lo. dat er van de ziekten of gebreken, naar mate zij meer in het beginstadium, dus in de jeugd, zijn bestreden, minder lichamelijke of geestelijke invaliditeit overblijft; 2o. dat men tegen ziekten en gebreken van het menschdom in het algemeen bij kinderen meer oeconomisch kan strijden omdat de inrichtingen ten hunnen behoeve daarvoor gesticht, meer eenvoudig kunnen worden gehouden, en er aan materieele verzorging en verpleging minder hooge eischen behoeven te worden gesteld; 3o. dat de tijd besteed aan het bestrijden van een kwaal of gebrek in de jonge, nog niet productieve jaren van een mensch, minder waarde vertegenwoordigt dan op verderen leeftijd als het arbeidsvermogen reeds meetelt. Wat gij aan de kinderen ten goede laat komen, beteekent eene veel grootere besparing in hetgeen gij anders later voor de ouderen zoudt moeten doen. De meest practische zorg voor volwassenen ligt besloten in uitgebreide en nauwlettende zorg voor de jongeren. De ervaringen in andere landen, en zelfs ook in ons land reeds, hebben bewezen, dat één van de meest geduchte wapens bij den strijd tegen de tuberculose b.v. is te zien in de verbetering van den gezondheidstoestand, welken men aan zwakke of verzwakte kinderen in een kinderherstellings- of vacantiekolonie doet ten goede komen. Mazelenkinkhoest of andere ver zwakkende ziekten openen den weg, langs welken scrofulose (klierachtigheid) en tuber culose eerst den jongen mensch bereiken om, hetzij hem direct te dooden, hetzij na een poos sluimerens den lateren volwassene en allicht zijn gezin en nakomelingschap, aan te tasten. Door een tijdige verzorging, verpleging «n verkwikking in één der hier bedoelde inrichtingen, zou men zeer veel van deze ellende hebben kunnen afweren. Allicht ware geheel te voorkomen geweest, wat nu mei half, of zonder succes moet worden behandeld. En zoo is er zooveel, dat het latere leven aantast en bederft, wat men had kunnen voorkomen, mits een tijdige plaatsing in een kinderherstellingsoord den invloed van frissche lucht en doelmatige voeding had in het geding gebracht. Als we kunnen beschikken over de noodige hulpmiddelen, voornamelijk een frissche omgeving en goede voeding, dan wil het kinderlijk organisme gewoonlijk de goede richting wel uit. Er is grooten dank te behalen met de verzorging van kinderen, omdat „moeder natuur" ons in al onze pogingen tot herstel van het aan getaste weerstandsvermogen beide hare handen toesteekt. In de vacantiekolonies of herstellings oorden ziet men de zwakke bleekneusjes bij den dag groeien en bloeien, en ieder, die het vertrek en de terugkomst van de koloniegangertjes eens heeft bijgewoond, en zich rekenschap heeft gegeven van het verschil der twee indrukken, behoort voort aan tot de overtuigden. Er valt op dit gebied in ons land, dat als geen ander land bijna, buitengewoon gunstige gelegenheid aanbiedt, nog zeer veel te doen. De natuur heeft ons, met ons mooi strand en onze bosschen, deze gelegenheden als het ware opgedrongen. Wie het vorenstaande leest, zal begrijpen, hoe ook in ons land, op het voetspoor van 'andere landen, 'tal van vereenigingen zijn ontstaan, die zich ten doel stellen de herstelling van zwakke, bloedarme, klier achtige kinderen door opneming in her stellingsoorden, gelegen aan zee of in een boschrijke streek. Het spreekt van zelf, dat hier in de eerste plaats gedacht wordt aan kinderen van on- of minvermogende ouders. Van die vereenigingen noemen wij o. a. Vereeniging voor Gezondheidskolonies te Rotterdam, Arnhemsche Vereeniging voor Gezondheids- en Vacantiekolonies, Ver eeniging voor Gezondheids- en Vacantie kolonies te Groningen. Hoe loffelijk het streven van deze vereenigingen moge zijn, het valt niet te ontkennen, dat daarmede niet gebaat kunnen zijn alle zwakke of ziekelijke kinderen in Nederland, omdat die vereenigingen een lokaal karakter dragen, zoodat b.v. kinderen uit de gemeente Zierikzee voor opneming in een herstellingsoord niet in aanmerking komen. Het is duidelijk, dat men onmogelijk in alle gemeenten van ons land dergelijke vereenigingen kan oprichten, om de een voudige reden, dat men de kosten niet zou kunnen vinden om eigen koloniehuizen te houden of wel deze te huren. Een aantal belangstellende personen hebben dit ingezienj en hebben daarom opgericht het Centraal Genootschap voor Kinderher stellings- en Vacantiekolonies, gevestigd te Amsterdam. Deze yereeniging stelt zich ten doel, het lichamelijk en zedelijk welzijn van kinderen te bevorderen door hen in de gelegenheid te stellen een tijdlang in een gezonde streek te verblijven. De middelen om tot dat doel te ge raken zijn: a. samenwerking met en bevordering van aaneensluiting van vereenigingen en per sonen, die zich een gelijk doel stellen en dit doel met dezelfde middelen trachten te bereiken; b. het bevorderen van de oprichting van afdeelingen en zelfstandige vereenigingen, die zich zulk een doel stellen en het ver- leenen van hulp en verstrekken van inlichtingen en raad aan bovengenoemde vereenigingen en personen c. het propaganda maken voor kinder herstellings- en vacantiekolonies, zoowel door geschriften als door het woord; d. het in het leven foepen en instand houden van eigen herstellings- of vacantie kolonies. Afdeelingen van het genootschap worden gevormd door vereenigingen of groepen van op zijn minst 10 personen, die zich het uitzenden van kinderen als hiervoren bedoeld ten doel stellen. Jaarlijks geeft elke afdeeling fn April aan het dagelijksch bestuur kennis van het aantal verpleegdagen, die zij tot haar be schikking wenscht te hebben. De af deelingen hebben recht op zooveel verpleegdagen als bestreder Lunnen worden uit haar storting, overeenkomstig de door het bestuur vastgestelde .verpleegkosten. De reiskosten blijven ten laste der af deelingen. Zooals uit het vorenstaande blijkt, kunnen uit alle plaatsen, waar afdeelingen van het Centraal Genootschap gevestigd zijn, kinderen, die daarvoor in de termen vallen, opgenomen worden in de kolonie huizen van het Genootschap. Dit heeft een eigen gebouw, het koloniehuis „Kerdijk" te Egmond aan Zee, en bad in het jaar 1907 koloniehuizen in huur te Nunspeet, Egmond a/d. Hoef, Hoevin (bij Ouden bosch) en op Vlieland. Iedere afdeeling belast ich uitsluitend met de keuze de kinderen, het bijeen brengen der verpleeggelden en met de regeling der uitzending. Aan de voorwaarden van opneming in de koloniehuizen zij het volgende ont leend De kinderen mogen in den regel niet jonger dan 6 en niet ouder dan 13 jaar zijn. Alle kinderen moeten gevaccineerd zijn. Niet opgenomen worden bedlederige kinderen, lijders aan epilepsie, vitusdans, nachtwandelaars, besmettelijke oog- en huidziektengeconstateerde tuberculose, blinden, doofstommen en idioten, kinderen uit een huisgezin, waarin binnen 6 weken vóór de opneming een besmettelijke ziekte (ook mazelen) geheerscht heeft en kinderen wonende in een gemeente, waar in het zelfde tijdsverloop vóór JLq opneming eèriige besmettelijke ziekte epidemisch is verklaard. De kinderen moeten voorzien zijn van ten minste 3 verschooningen, benenevens van een tandenschuier en een haarkam. Regel is, dat de kinderen voor minstens 4 weken worden opgenomen. Aan de kinderen wordt op uitdrukkelijk verzoek der ouders de gelegenheid gegeven hunne godsdienstplichten waar te nemen. De directrice beheert het zakgeld der kinderen, benevens de toegezonden ver snaperingen. De regeling van de uitzending geschiedt door de afdeelingen of correspondenten in overleg met den gedelegeerde voor de verpleging. Eerst in 1905 is het Genootschap begonnen met de verpleging van kinderen. In den zomer van dat jaar zonden 5 afdeelingen 31 kinderen ter verpleging; in 1906 zonden 21 afdeelingen 261 kinderen ter verpleging; in 1907 zonden 43 afdeelingen 551 kinderen ter verpleging. Aan welke zorgen de kinderen worden toevertrouwd, welke de resultaten der ver pleging zijn, hoe de kinderen in de kolonie's genieten, en hoe dankbaar ook de ouders zijn, moge blijken uit het volgende, heigeen wij ontleenen aan het laatst bekende jaar verslag Jonge vrouwen, zoowel theoretisch als practisch geoefend in de kinderverzorging, hebben zich op de meest loffelijke wijze gekweten van de zware taak, die zij geheel belangeloos hadden op zich genomen. Wie de kinderen terughaalden na hun 4-weeksch verblijf, en hen blozend en ver rukt over de heerlijke dagen bij de ouders terugbrachten, de geleidsters, de vele voorstanders, zij behoeven geen bewijs. Tal van brieven van ouders en kinderen zijn evenzoovele bewijzen van tevredenheid en de inhoud dezer brieven en briefkaarten toonen niet zelden duidelijk de zegenrijke gevolgen der Gezondheidskoloniën. Bij gelegenheid van kinderverjaardagen werden huiselijke feestjes georganiseerd. De verjaardagen van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder werden feestelijk herdacht. Op kosten van de kas werd een rijtoer naar Bergen en Schoorl gemaakt. Het genot der kleinen bij de feestjes en de rijtoer is even onvergetelijk voor wie de glanzende gezichten zag als voor de kinderen zeiven. Wat een vreugde is het die kleinen met roode wangen, met het door zonnestralen gebruind gelaat vroolijk en opgewekt terug te zien komen, vol van verhalen van al het geziene en genotene. Zoo innig blij zijn allen, bijna zonder uitzondering, dat ze moeder terugzien, zoo trotsch haar te toonen, hoe nauw de kleeren wel geworden zijn bij de toe neming in gewicht van 4, 5 of 6 pond. Aangemoedigd door bovenstaande mede- deelingen hebben ondergeteekenden ge meend ook te Zierikzee eene afdeeling van genoemd Genootschap te moeten oprichten, overtuigd als zij zijn, daarmede in ruimen kring de belangstelling op te wekken in de lichamelijke en zedelijke opvoeding van zwakke, bloedarme, klier achtige en bleekzuchtige kinderen, wier weerstandsvermogen men in vele gevallen met blijvend goed gevolg kan verhoogen, door ze voor den tijd van een week of vier, vijf te brengen onder zoo gunstig mogelijk hygiënische omstandigheden. Het spreekt van zelf, dat wij, om ons doel te bereiken, moeten kunnen rekenen op de offervaardigheid van een groot aantal stadgenooten. Om ieder, ook de belanghebbende ouders, de gelegenheid te geven, van nabij belang te stellen in een zaak van zoo ingrijpend belang voor het zwakke kind, is het minimum der contributie gesteld op 50 cent per jaar. Onze afdeeling belast zich, voor zoover hare middelen dit toelaten, in de eerste plaats met het uitzenden naar- en het doen verplegen in eene land- of zeekolonie van kinderen van on- of minvermogende ouders, in de tweede plaats met diezelfde zorg voor kinderen van ouders, die in staat en bereid zijn de kosten van uit zending en verpleging zelf te betalen. De kosten der verpleging, alles in begrepen, bedroegen voor het jaar 1907 f 0,90 per dag en per kind. Vereenigingen of personen, die voor hunne rekening kinderen wenschen te verplegen in één der koloniehuizen van het Centraal-Genootschap, kunnen van de tusschenkomst onzer afdeeling gébruik maken. Onze afdeeling is bereid het oprichten van andere afdeelingen op Schouwen en Duiveland te bevorderen, en hen, die daartoe het initiatief nemen, van raad te dienen. Wij vestigen er de aandacht op, dat al de bijeen te brengen gelden, behoudens eene jaarlijksche bijdrage van f5 of meer aan het Hoofdbestuur, uitsluitend worden aangewend voor de uitzending en verpleging van Zicrikzcesche kinderen. Wij hopen onze stadgenooten binnenkort in de gelegenheid te stellen van hunne belangstelling in ons streven te doen blijken. Indien op een daartoe aan één der leden van het Hoofdbestuur gericht verzoek gunstig wordt beschikt, zal een deskundige spreker een voordracht houden over kinderherstellings- en vacantiekolonies. Zierikzee, 21 Maart 1908. Het Bestuur der „Afdeeling Zierikzee" voornoemd, I. A. Spruyt, voorzitter. Mej. J. H. M. de Crane, vice-voorzitster. J. de Wilde, secretaris-penningmeester. F. H. Dikschei Jzn. A. C. van der Vliet. Mr. P. S. Gerlings. Mevrouw Kloppert—Lietz de Jong. Mevrouw Meijlink—van Doorn. Mej. C. J. de Mooij. Mej. M. de Crane. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 23 Maart. In de Zaterdag j.l. gehouden Algemeene Vergadering van Aan deelhouders der Insulaire Hypotheekbank waren vertegenwoordigd 75 aandeelen, zijnde ^e van het geplaatst maatschappelijk kapitaal. De Balans en de Winst- en Verliesreke ning werden goedgekeurd en de op 1 Juli a.s. aan de beurt van aftreding zijnde Commissarissen, de heeren Jhr. C. A. van Citters, J. van Ispelen en H. J. Weve met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Aan het door de Directie uitgebrachte verslag over het boekjaar 1907 ontleenen wij, dat sedert de oprichting in het gehèel werden gesloten 103 leeningen tot een bedrag van f 1.170.300,—. Afgelost werd f 186 012,50, zoodat op 31 December 1.1. op hypotheek uitstond f 984.287,50, ver deeld over 95 leeningen. "Het bedrag der circuleerende pandbrieven is in het zoo ongunstige jaar 1907 toch nog toegenomen met f 195.700,— of bijna twee ton. Op 10 Maart 1908 (bij het afdrukken van het jaarverslag) was aan pandbrieven in omloop voor f 1.126.500 en stond op hypotheek uit f 1.149.475,gevende eene vermeerdering in slechts 10 weken, respec tievelijk van f 142.250,- en f 1G5.187,50. Alle in 1907 verschuldigde rente en ver plichte aflossingen, tot een totaal bedrag van f 45567,55, werden geheel betaald.' Bij de ééne executie, welke de Bank (wegens inbeslagneming van het onderpand) genood zaakt was te houden, bedroeg hare vorde ring met rente en kosten f 2189,95; de opbrengst in veiling bedroeg meer dan het dubbele, n.l. f 4658,89. Wij wenschen te dezer plaatse de Directie der Insulaire een woord van lof te brengen voor haar zéér uitvoerig jaarverslag, dat niet minder dan 20 pagina's bevat. Aan de groote openbaarheid, welke zij aan hare wijze van werken geeft, schrijven wij dan ook voorbeen goed deel de groote uitbreiding toe, welke hare zaken in den korlen lijd van haar bestaan en onder zulke ongunstige cm tandigheden hebben verkregen. Door de gemeentepolitie alhier is aangehouden, de 23-jarige J. V., die giste ren namiddag ten omslrceks 3 uur, op de Oude Haven, opzettelijk' iemand met een mes een steek in den rug heeft toe gebracht. Het mes, waarmede de mishan deling is gepleegd, is in beslag genomen. Van vervolging, door de Justitie zal wel geen sprake zijn, daar de dader niet toerekenbaar geacht kan worden. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is de heer A. J. Mulder te Wemeldinge benoemd als buitengewoon opzichter bij de werken tot het maken van een betonglooiing, -tfeiT Sltaiitflluofd enz. te Renesse. Bij kon. besl. is aan den heer D. de Graaff, secretaris en ontvanger der gemeente Kattendijke, toestemming verleend om tot 1 Maart 1911 te Goes te wonen. De Scheldedam tusschen Rilland en Woensdrecht, welke in 1906 zooveel van watervloed te lijden had, wordt weer danig versterkt. De treinen moeten hunne vaart over den dam verminderen tot 30 K.M. Uit de beste bron weet Het Centr. te melden, dat er Donderdagnamiddag te 4 uur 1824 personen waren, die zich hadden opgegeven als vrijwilliger voor dt premie van f 120. Voor enkele regimenten moet reeds een overcompleet zijn. Verzorging stationsgebouwen. De directie der Staatsspoorwegen heeft de volgende dienstorder uitgegeven: De ver zorging der stationsgebouwen met omgeving heeft op de meeste stations niet plaats zooals dat met billijkheid mag ver wacht worden. De zindelijkheid Iaat over het algemeen te wenschen over en daarom acht ik het tot mijn spijt noodig het personeel aan te sporen, toch zooveel mogelijk te zorgen voor het behoorlijk schoonhouden en in goeden staat bewaren van de gebouwen, lokalen, retiraden, als mede van de terreinen. Het aanleggen van kleine beplantingen, het doen begroeien van kale muren en schuttingen met klim planten ter verkrijging van een netter aanzien zonder veel kosten, wordt ten zeerste aanbevolen. Het moet den stationschef een eer zijn er naar te streven zijn station een zoo aangenaam mogelijk aanzien te geven, zoo noodig de tusschenkomst inroepende van de opzichters van weg en werken. Tholen, 21 Maart. Bij de heden ge- houdene gemeenteraadsverkiezing was de uitslag als volgt: J. D. Noske. 131 stemmen; C. H. A. Stoutjesdijk, 87 stemmen; W. J. Walpot, 38 stemmen; A. Quist, 119 stemmen, zoo dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. D. Noske en A. Quist. Colijnsplaat, 21 Maart. In de op gisteren gehoudene raadsvergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren en waarvan de burgemeester voorzitter was, kwam o.a. een voorstel van Bur^em. en Weth. aan de orde om de jaarwedde van het hoofd der openbare lagere school met f 50 te verhoogen, waarover in de vorige ver gadering de stemmen gestaakt hadden. De uitslag was, dat met 3 stemmen vóór en 4 tegen het voorstel afgestemd werd. Daarop volgde de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3