ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 24 Maart 1908. Tweede Blad. (525 ierilizeesclae Cour an 1). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8595. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FftANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot s avonds 9 ure. Crooswijk vervoerd en de ontsmettingsdienst nam de niet lichte taak op zich om de plaatsen, waar de vrouw had doorgebracht, behoorlijk te reinigen. AMERIKA. De hertog der Abruzzen, een neef van den koning van Italië, die veertien dagen geleden incognito naar St.-Augustin in Florida vertrok, om een bezoek te brengen aan de dochter van den Amerikaanschen millionnair Elkins, is thans met mejuffrouw Elkins en haar moeder naar Washington vertrokken. Men maakt daaruit op, dat de verloving van den hertog met mej. Elkins dezer dagen officieel bekend ge maakt zal worden. In een onderhoud met een redacteur der Temps heeft president Roosevelt de redenen uiteengezet van zijn strijd tegen de plutocratie, de geldregeering, welke, zeide hijvoor het volk het slechtste regeeringsstelsel is. Er is slechts één stelsel, dat even verfoeilijk is: de dema gogie, de regeering van volksmenners. De plutocratie is de beste bondgenoot van socialisme en anarchisme. Indien men de geldmannen hun gang liet gaan, zouden zij het land naar de anarchie voeren. Men kan niet zeggen, dat ik een vijand ben van den rijke of van het volk, maar ik ben de vijand van de plutocratie en de anarchie. In een ander onderhoud zei president Roosevelt, dat hij de Amerikanen heeft willen doen begrijpen, dat hun politiek een wereldpolitiek is. Ook de reis van de vloot rond de wereld had ten doel de Amerikanen te doen inzien, dat hun marine iets grootsch en indrukwekkends is en den" anderen mogendheden de macht der Vereenigde Staten te doen zien. ITALIË. Ter gelegenheid van zijn naamdag heeft de Paus Donderdag een mis in de Six- tijnsche kapel opgedragen, waarbij de zusters van den Paus, de pauselijke waardig heidsbekleders en de vertegenwoordigers der Belgische en Fransche pelgrims tegen woordig waren. Het feest werd met dubbelen luister gevierd, omdat in dit jaar het priesterjubileum van den Paus valt. Er waren gelukwenschen gekomen van ver scheidene staatshoofden en hooge geeste lijken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Een 16-jarig meisje in Silezië vertoonde aan den buik een groot gezwel. Na de operatie bleek, dat zij 410 spijkers, 160 kromme spelden, 70 andere spelden, 7 spijkerkoppen en 4 glassplinters mee gedragen had. Het vrachtje woog 2 pond. NOORWEGEN. De sneeuw is in Noorwegen overdadig gevallen. Treinen bleven er in steken. Van Christiania werd, op de lijn naar Gjovik, 's nachts een trein met 70 man uitgezonden om de sneeuw op te ruimen. Op een gegeven punt liep ook die trein vast. Om de kou het vroor 25 graden F. waren de arbeiders bij elkaar ge kropen in de achterste wagens. Een locomotief reed met vaart op den trein in. Vier wagens werden uit de sporen ge worpen, een arbeider was dadelijk dood, anderen zwaar gewond. De dokters, uit Christiania gezonden, konden slechts een deel van den weg met den trein afleggen verder moesten zij op de sneeuwschaatsen. De gewonden hadden vreeselijk van de kou geleden. DUITSCHLAND. Een Duitsche kapitein, de heer Stapf, te Meiningen, heeft een nieuw vlieg toestel in den vorm van een pijl uitgevonden. Het weegt met den motor 300 K.O. 't Zal worden geprobeerd boven het water. Door gummizakken kan het drijvende worden gehouden. Een schoolmeisje van veertien jaar te Volksmarsdorf (Leipzig) heeft zelfmoord probeeren te plegen. Zij was buiten gewoon groot en ontwikkeld voor haren leeftijd, en hare vriendinnetjes plaagden haar dikwijls, dat zoo'n groot kind nog school ging. In een wanhoopsbevlieging over die plagerijen richtte het kind een luchtbuks op haar hoofd. De kogel drong in het hoofd, maar er bestaat geen gevaar voor haar leven. NEDERLAND. Groningen, 20 Maart. Donderdag werd door den Commissaris der Koningen in deze provincie den weldra vertrekkenden hoofdingenieur van den provincialen water staat, den heer J. M. W. van Elzelingen, een afscheidsdiner aangeboden, waarbij dezen door den gastheer namens genoemd college en den heer Thieme, oud-lid van Gedeputeerden, onder woorden van waar deering voor hetgeen de heer Van Elzelingen in de 11 jaren, dat hij in deze provincie werkzaam is geweest, voor haar heeft gedaan, een zilveren schenkblad aangeboden, waarop aan de voorzijde gegraveerd het wapen der provincie Groningen en aan de achterzijde de inscriptieHet college van Gedeputeerde Staten van Groningen en het oud-lid mr. Thieme aan den hoofdingenieur J. M. W. van Elzelingen bij zijn vertrek naar Zuid- Holland 19 Maart 1908. Haarlem, 21 Maart. Hedennacht is alhier ingebroken in het kantoor van de firma F. B. Mooy, bloemenkweeker. De brandkast werd op een handwagen geladen en meegenomen. Verder werden uit het kantoor, dat geheel overhoop gehaald was, een paar honderd sigaren en postzegels ontvreemd. De kast bevatte een gering bedrag aan geld en de verschillende boeken der firma. Zij is hedennacht gevonden op een kar in een steegje in 't midden der stad. De kast was opengemaakt als een blikje sardientjes; de boeken en een vernield geldkistje bevonden zich er in. De dieven zijn nog niet ondekt. Amsterdam, 21 Maart. Vannacht hebben weer eenige inbrekers hun slag trachten te slaan en wel in het kantoor van de firma A. Boichel Co., handelaren in steenkolen enz., aan de Hoogte Kadijk, tegenover de Gemeentelijke Electrische te Amsterdam. Zij zijn aan den achterkant van het terrein, dat aan het emplacement der Staatsspoor langs de Nieuwe Vaart grenst, binnengekomen, hebben vervolgens van het kantoorraam de luiken geforceerd en een ruit ingesneden. Toen zijn zij blijkbaar waren er ten minste twee door het raam naar binnen geklauterd en hebben den heelen kantoorinventaris en alle papieren, die zij vonden, op de bal dadigste wijze door elkaar gegooid en vertrapt; wissels, kwitanties, copyboeken en reclame-drukwerk, alles lag van morgen in de bontste mengeling door het heele kantoor verspreid. Geld hebben de dieven echter niet ge vonden, de heer Boichel laat dat in de 's nachts onbewoonde loodsgebouwen niet achter. Alleen een gulden of zeven aan postzegels was hun buit. Gouda, 21 Maart. Het ouderpaar O. te Woubrugge (Z.-H.) moest op een zeer droeve wijze zijn oudste zoontje missen. Het ventje was met een paard naar den smid geweest, en geraakte op de terugreis door een niet opgeklaarde oorzaak onder het paard en werd een vrij grooten afstand door het dravende paard meegesleurd. Met zware wonden aan het hoofd en met verbrijzelden arm en been werd hij bewusteloos binnen de ouderlijke woning gedragen en is niet meer bij kennis geweest. Het geval verwekt algemeen deelneming in de gemeente. Rotterdam, 21 Maart. In één der arrestantenhokken van het politiebureau Lange Torenstraat werd gistermiddag dood op de brits zittende gevonden de 57-jarige M. M. Vlier, weduwe van J. H. M. De doodsoorzaak bleek marasmus senilis te zijn, uitputting, wat de vrouw aan zichzelf te wijten had. Het mensch leefde den laatsten tijd erger dan een dier; al haar inkomsten haar man was door een ongeluk om het leven gekomen, waardoor zijn weduwe uit de Ongevallenverzekering wekelijks f 4.50 trok gingen op aan sterken drank, ten slotte zelfs aan spiritus, daar gewone jenever haar geen voldoening meer schonk. Daarbij verwaarloosde zij zoozeer haar kleeding en de meest opper vlakkige reiniging, dat ze ten slotte over dekt was met ongedierte en het was op deze ongelukkige bijna van toepassing wat men weieens gekscherend zegt, n.l. dat het/ongedierte met haar wegliep. In haar woning, als het hok een afge schoten deel van den zolder in pand no. 18 Korte Pannekoekstraat ten minste nog dien naam mag hebben, vond men niets anders dan een half verrotten stroozak. Per drenkelingenwagen is het lijk naar TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Postambtenaren bij verkiezingen. Door den heer Ketelaar zijn de volgende vragen'gesteld: 1. Is het waar. dat door de adminis tratie van de posterijen aan de ambtenaren bij dien tak van dienst is te verstaan ge geven, dat de post-administratie het ongewenscht acht, dat de ambtenaren zich in het vervolg bij verkiezingen op den voorgrond stellen? 2. Zoo ja, door en aan wie en op welke wijze is dit te verstaan gegeven? 3. Is zulks ge«chied met medeweten en goedvinden van Zijne Excellentie den minister van Waterstaat? Op deze vragen is van den heer Bevers, minister van Waterstaat, het volgend antwoord ingekomen: Bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie was een klacht ingekomen, dat een brievenbesteller bij een verkiezing voor één der candidaten als agent had gefun geerd. Uit een onderzoek bleek het den betrokken afdeelingsinspecteur, dat de besteller werkelijk als zoodanig in zijn vrijen tijd was werkzaam geweest en dat dit had bestaan in „het leiden van kiezers naar de stembus, ten behoeve der liberale kiesvereeniging of club"; tevens bleek, dat ook een kantoorknecht terzelfder plaatse gelijke handelingen pleegde, doch ten behoeve van een candidaat der andere partij. Bedoelde inspecteur was van oor deel, dat het bepaaldelijk voor post- en telegraafambtenaren allerminst gewenscht is als leider, propagandamaker of helper bij verkiezingen in het openbaar op te treden, en gaf in overweging dit den ambtenaren in het algemeen ernstig onder het oog te brengen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie, dit gevoelen deelende, vroeg hieromtrent vooraf het welmeenen van den thans opgetreden minister, die van gevoelen was, dat voor het richten van een alge- meene circulaire geen termen aanwezig waren, en wenschte, dat het vooralsnog aan het beleid der inspecteurs c.q. direc teuren zoude worden overgelaten waar schuwend tusschenbeide te treden, indien door het zich inlaten met verkiezingen c.a. ambtenaren ergernis zouden dreigen op te wekken, zooveel te meer, indien vrees mocht bestaan, dat de richtige uitoefening van den dienst daaronder gevaar zou loopen. De directeur-generaal stelde bovenbe doelden inspecteur met deze beslissing in kennis, met verzoek de directeuren in zijn afdeeling dienovereenkomstig in te lichten. Een afschrift van dat antwoord werd, zonder meer, aan de andere inspec teurs verstrekt, zooals in gevallen van algemeenen aard steeds gebeurt, om een heid in de behandeling van zaken te bevorderen. Eenige inspecteurs hebben daarop een aanschrijving tot de directeuren van hun afdeeling gericht, terwijl anderen zich voorstelden bij kantoorinspecties of bij gelegenheid dat zulks zou te pas komen, de directeuren ter zake op de hoogte te stellen. Generaal Booth. Zijn leven en zijn werk in cijfers. Geboren 10 April 1829 in Nottingham, als de oudste zoon van een bouw-aan- nemer. Trouwde in 1855 met Catharina Mumford, die 1890 overleed; drie zoons en vier dochters. William Booth werd te Nottingham op gevoed door een godsdienstonderwijzer van de „Methodist New Connection Church" te Londen. Vijftien jaar eerste optreden als open luchtprediker in zijn geboorteplaats. In 1852 werd hij geestelijke, ving zijn arbeid aan als reizend evangelist, kreeg voor eenige jaren een vaste plaats bij genoemde kerk, doch ging in 1861 weer reizen. Londen trof hem door de ellende in de armenwijken van East End; hij ving dan aan 5 Juli 1865 voor de bevolking te preeken. Zijn „Salvation Army" werd opgericht in 1878. En nu zijn er 7085 afdeelingen geves tigd in 53 landen, geleid door een leger van 19196 officieren en soldaten; het telt 13 landkolonies, 125 toevluchtshuizen, 102 werkhuizen, 193 voedingsdepöts. De War Cry verschijnt in 21 talen. Wat Generaal Booth het liefst doet, is reizen ten nutte van zijn Leger. Hij bezocht vijf maal de Ver. Staten en Canada, twee maal Australië, Engelsch-Indië en Zuid- Afrika en herhaaldelijk de verschillende Europeesche landen. Toen hij het vorige jaar terugkeerde van zijn wereldreis, vereerde de universiteit van Oxford hem het eere-doctoraat in de Staathuishoudkunde. Deze man heeft geen levensspreuk. Men zou er een voor hem willen neer schrijven „Hij heeft nooit gerust". Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Bruinisse. Bij de aanbesteding der gemeentewerken op Woensdag 18 Maart werd ingeschreven voor de volgende per- ceelen 1. Gemeentehuis, C. van Wouwe. f 39,05 A. I. Schipper- 44,44 2. Straatverlichting, A. I. Schipper- 35,90 M. C. Overbeeke- 14,42 3. Toren en ziekenzaal, A. I. Schipper. - 16,95 4 en 5. Straten, wegen, pleinen en voetpaden, C. Douw, Zierikzee -238,— W. Wandel, Nieuwerkerk - 200,— 6. Bruggen en Heiningen, A. I. Schipper - 40,33 C. van Wouwe- 16,50 M. Elenbaas- 53,75 L. Padmos- 42,25 7. Haven, L. v. d. Velde-250,- 8. Spuidam, Jst. Padmos- 246,— Lb. v. d. Velde- 245,- Ding. van Poperlng, Sirjansland- 258,— 9. Riolen, Jb. Deurloo- 58,— M. van Ooeveren- 42,— 10. Begraafplaats, A. 1. Schipper - 10,90 C. van Wouwe- 75,60 11. School, M. C. Overbeeke - 78,78 A. I. Schipper- 179,90 H. Deurloo- 175,70 12. Schoootmeubeten, M. C. Overbeeke - 78,68 H. Deurloo- 131,— A. I. Schipper- 82,— 13. Schoonmaakschool, Jb. Deurloo - 59,— M. van Oeveren- 52,50 14. Bewaarschool, M. van Oeveren - 19,50 C. van Wouwe- 10,50 15. Postkantoor, A. I. Schipper. - 42,— C. van Wouwe- 54.— H. Deurloo- 46,72 16. Voormalig Postkantoor, M. Elenbaas - 15,85 17. Conferentiekamer. H. Deurloo. - 24,96 M. van Oeveren- 28,— C. van Wouwe- 17,70 18. Beurs, A. I. Schipper- 59,75 M. C. Overbeeke- 37,08 H. Deurloo34,55 De werken zijn aan de minste inschrijvers gegund. Scherpenisse, 20 Maart. Door notaris Meulenberg van St.-Maartensdijk werd in het café „Concordia" alhier ingezet 1.74.10 Hectaren weiland, gelegen onder deze ge meente en behoorende tot de nalatenschap van wijlen Abr. Gakeer, door Arie Gakeer voor f 1243.20. Tholen. Ten overstaan van den notaris N. van Steenbergen is bij publieke ver- kooping het winkelhuis, bewoond geweest door C. Geleijnse, ingezet voor f 2450, door den heer P. J. Stoffels. Vrijdag werd te Tholen herbesteed het uitdiepen van de groote haven en het verbeteren van de binnenzijde van de contr'escarpe en van de aanlegsteigers aldaar. Inschrijvers waren de heerenA. de Burck f 4175 W. J. Walpot f 3580; C. J. Griepf 3475 J. C. Gelderblom f 3470 en K. van Hiele en J. L. Geluk f3135, aan wie het werk gegund is. De inschrijvers wonen allen te Tholen. RËC 11TSZAKEN. Een advocaat te Rotterdam, die door een Joodsche vrouw werd gedagvaard tot betaling van huur welke zaak in de zitting van het eerste kantongerecht aldaar behandeld werd heeft aan de eischeres het afleggen van den beslissenden eed opgedragen. Hij verlangt, dat die eed zal worden afgelegd als volgt: In de zaal moet aanwezig zijn een Heilige wetsrol, waarvoor gedaagde zal zorgen. De kantonrechter zal haar dan voorlezen wat zij te bezweren heeft, waarna zij de hand naar de wetsrol zal uitstrekken en hardop uitspreken de woorden„Sjemang Jisroeël Adonai Elou-heinoe Adonai Egod" De eischeres zal zich over 14 dagen over dien eed uitlaten. Voor de arr.-rechtbank te Rotterdam werd Zaterdag 1.1. 15 jaar gevangenisstra geëischt tegen den drogist H. de J., die in December van het vorig jaar zijn stiefzoon in de Jacob Catsstraat doodschoot. De beklaagde ontkende. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Oud-Geref. Gem. te Zeist, ds. H. Roelof te Goes. Aangenomen de toezegging van beroep naar de Herv. Gem. te Oosterland, door dr. W. H. Weeda te Cadzand. Zierikzee, 23 Maart. Blijkens advertentie, voorkomende in het blad van heden, is ons bericht van 1.1. Maandag, dat er een samenkomst van leden van den Ned. Protestantenbond zou worden gehouden in Café-Adriaanseonjuist. Wij zijn verkeerd ingelicht, tot nu toe bestaat een dergelijke vereeniging niet. O N D E R W IJ S. De voordracht vaor hoofd aan de openbare school te Aardenburg bestaat uit de heeren G. den Toom, hoofd der school te Sluis, T. F. van der Werff, onderwijzer te Amsterdam, en D. van der Lee, onder wijzer te Delft. De salaris-actie is bij de verschillende onderwijzers-vereenigingen in vollen gang. Vele gemeentebesturen hebben overeen komstig het voorschrift de traktements regeling reeds herzien, doch daar zijn ook reeds gemeentebesturen, die geheel of nagenoeg geheel de meerdere subsidie in de gemeentekas laten vloeien, en die in strijd met de duidelijk uitgesproken be doeling van Minister Rink en onderscheidene Kamerleden van rechts en links, aan de onderwijzers onthouden. In Zeeland zal vermoedelijk van de hoogere subsidie weinig in de zakken van de onderwijzers terecht komen. Gedep. Staten dezer provincie toch hebben bij voorbaat een aanschrijving aan de gemeentebesturen gericht, waarbij er op gewezen wordt, dat de gemeenten niet verplicht zijn de meerdere subsidie, welke volgens het salariswetje Rink wordt uit gekeerd geheel aan de salarissen der onderwijzers ten goede doen komen. 't Is voor de onderwijzers te hopen, dat de besturen van andere provinciën er niet zoo over denken. Tot onderwijzer aan school 1 van de Vereeniging „De Vrije Christelijke School" te Amsterdam, is benoemd de heer W. P. L. Bakker, van Zierikzee. Tot directeur der op te richten ambachtschool te Oostburg, is uit 51 sollicitanten benoemd de heer Fledderus te Amersfoort, op een jaarwedde van f 2000. De bouw dier ambachtschool is gegund aan den Iaagsten inschrijver, den heer J. de Bruyne, aldaar, voor f 20.350. Prov. Staten-verkiezing. Rotterdam. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten in Rotterdam lil werden officieel candidaat gesteldmr. C. P. Zaayer, lib., mr. E. R. H. Regout, r.-k., H. Spiekman, soc.-dem. Weesp. De uitslag van de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het district Weesp is, dat gekozen werd de heer mr. V. H. Rutgers (ant.-rev.) met 2842 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de heeren D. J. van Houten (lib.) 1612 en A. N. Veen (Erfgooierspartij) 88 stemmen. Venlo. Bij enkele candidaatstelling is in het district Venlo tot lid der Prov. Staten gekozen de heer S. W. Vogels, notaris te Reuven. BLIJVEND GEDEELTE. Uit het regeeringsantwoord betreffende het blijvend gedeelte blijkt, dat de regeering zich verklaart tegen het denkbeeld, dat alle niet tot de eerste of tweede ploeg aangewezen manschappen der lichting zouden worden gesteld in het genot van een tijdelijk, in plaats van een groot verlof. De bepaling nopens de wijze van uitbetaling der premie is gewijzigd in dier voege, dat op verzoek van den milicien door den korpscommandant kan worden bepaald, dat de uitbetaling kan geschieden per week of per maand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1