ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 Maart 1908. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (25 ierils.zeesc]ae Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8592. Ilitgever-Hoofdrodacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur s A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhande* laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. AMERIKA. Tegen verschillende leden van het Amerikaansch Congres is een onderzoek ingesteld, wegens verdenking van om- kooperij. Zij zouden omgekocht zijn door een firma, die onderzeesche booten levert. FRANKRIJK. Ten einde een speelschuld van 45 francs te kunnen betalen, waarom hij door den winner dringend werd gemaand, heeft een zekere Depraeter, een 23-jarig linnen wever te Roubaix, zijn bejaarden oom, een caféhouder en vlashandelaar te Posthoorn, gedood, en hem vervolgens uitgeplunderd. De 78-jarige grijsaard moet met hevige kracht zijn neergeslagen: de schedel was met een ijzeren staaf verbrijzeld en het hoofd door messneden bijna van de romp gescheiden. Het moordtuig werd in de keuken teruggevonden, die letterlijk rood zag van het bloed. Het ingestelde onderzoek heeft uitge wezen, dat de moordenaar, onmiddellijk na zijn afschuwelijke daad, zijn speelschuld is gaan betalen. Hij zit achter slot en grendel. NEDERLAND. Almelo, 13 Maart. Donderdagavond keerden een 40-tal studenten van het gym nasium te Zenderen, onder leiding van een hunner leeraren, van het voetbalveld naar huis terug. Een onbekende fietsrijder, komende uit de richting Zenderen, met ongunstig uiterlijk, komt hen tegemoet. Toen fwj het laatste drietal wilde passeeren, springt hij eensklaps van de fiets. Met zijn eenen voet op den trapper, haalt hij een revolver voor den dag, mikkend op den geestelijke, lost hij a bout portant, zonder een woord te spreken, zes schoten, die echter geen doel troffen. Alleen den student Staarman ging een kogel door jas en broek en veroorzaakte een onbeduidend schampschotje in het bovenbeen. De aan rander sprong daarna op zijn fiets en ver dween in de richting Almelo. Uit één der gevonden kogels is op te maken, dat de revolver van zwaar kaliber is geweest. De politie stelt een onderzoek in. Van den dader is tot heden geen spoor bekend. 14 Maart. Een zekere H. ter H., oud 27 jaar, te Bentelo, gemeente Ambt-Delden, heeft zich hedenmorgen bij den officier van justitie alhier aangemeld, als zijnde de dader van den Donderdag te Zenderen gepleegden aanslag. Vermoedelijk is hij niet toerekenbaar. Arnhem, 14 Maart. De politie te Rhenen heeft gevankelijk alhier overgebracht zekeren P. A., boerenarbeider uit Achterberg, be schuldigd van het werpen van een groote hoeveelheid petroleum in den weiwaterput van zijn vroegeren huisbaas. A. heeft zijn daad bekendhij beweerde uit wraak gehandeld te hebben. Amsterdam, 14 Maart. Gisterenmiddag kwam men in het rijksmuseum tot de ont dekking, dat een paar candelabres van aanzienlijke waarde werden vermist. Volgens gewoonte werd dadelijk alarm ge maakt en het gebouw aan alle kanten gesloten. De politie werd gerequireerd, teneinde de aanwezige personen, zoowel ambtenaren als bezoekers, te visiteeren. Naar wij vernemen heeft dit geen resul taat opgeleverd. 's-Gravenhage, 14 Maart. Naar wij ver nemen, zal Z. K. H. Prins Hendrik bij zijn voorgenomen bezoek aan het reddingswezen op het eiland Terschelling, op Woensdag 25 Maart a.s., des middags te 12 uur met den trein te Enkhuizen aankomen, en direct met een expres daarvoor gereserveerde boot van den veerdienst Enkhuizen— Stavoren rechtstreeks naar Terschelling vertrekken. De terugtocht, die bepaald is op Zater dag d.a.v., zal met hetzelfde vervoermiddel plaats hebben. Hoek-van-Holland. Jn aansluiting met het bericht in ons vorig nummer, nemen wij het volgende nog uit Het Vad. over: De proef met het langs staaltrossen loopend wagentje op den Noordendam is uitstekend geslaagd. Hoewel het wagentje nog al zwaar rolt, heeft men toch in circa 25 minuten twee reizen kunnen maken van den hulpsteiger naar den vuurtoren. Het is wel niet zoo vlug als men het zou willen, maar de afstand tusschen den steiger en den vuurtoren is ruim 140 meter, zoodat het moeilijk en zwaar werk is het wagentje over zoo'n afstand te laten rollen. Men kan echter in tijd van nood toch in den aangegeven tijd 12 schipbreukelingen overbrengen. Rotterdam, 14 Maart. In de Willem straat alhier hebben van nacht twee politie-agenten twee inbrekers aangehouden, namelijk C. B., 18 jaar, en J. M. K., 22 jaar, die bezig waren zich toegang te verschaffen tot de fabriek van suikerwerken der firma Lemm Co. Door het aanslaan van den waakhond verwijderden zij zich in haast, doch vielen toen in handen van de politie. In hun bezit werden gevonden valsche sleutels en breekwerktuigen. Tevens bleek, dat zij dezelfde personen waren, die in den voornacht op de komst der politie de vlucht hadden genomen uit den thans ver laten Circus-Carré, met achterlating aldaar van een jas, waarin gewikkeld 60 kilogram looden pijpen, welke in dien circus waren afgesneden. Ook werd in dienzelfden jas een brief gevonden aan den inbreker C. B., waaruit bleek, dat men hier met denzelfden persoon te doen had. Door agenten van den vreemdelingen dienst is in een café op het Groote Kerkplein aangehouden de kantoorbediende C. L., uit Hannover, verdacht van ver duistering van 3000 Mk. ten nadeele van zijn patroon. Hij trachtte, hier met valsche papieren te monsteren. In afwachting der uitlevering is hij in het Huis van Bewaring opgesloten. Op de gisteren gehouden tweede Vrijdagsche varkensmarkt was de aanvoer belangrijk grooter dan de eerste week. Met dien in de stallen mee een kleine 200 stuks. Door de algemeene daling in de varkens- prijzen ging de verkoop niet vlug, doch nagenoeg alles werd verkocht. Omdat op de eerste markt de aanvoer te klein was, moesten veel koopers toen zonder varkens naar huis. Van deze, de vorige maal teleurgestelde, koopers waren velen nu niet aanwezig, doch het is zeker, dat, wanneer zooals nu de aanvoer grooter wordt, deze koopers ook terugkomen. Buiten twijfel is de nieuwe markt levensvatbaar; als aanvoerders en koopers samen blijven werken, dan gaat de markt ongetwijfeld een goede toekomst te gemoet. Hedenmorgen om 8 uur ontdekte de chef van de afdeeling „Kruidenierswaren" der coöperatie „Vooruitgang", toen hij in de winkels aan de Vijverhofstraat kwam, dat er was ingebroken. De inbrekers had den zich toegang verschaft over een schutting aan de Simonstraat of aan de Boekhorststraat en daarna een achterdeur geforceerd, waardoor zij in het kantoortje van den chef kwamen. Zij braken hier een lessenaar open, maar vonden geen geld, wel maakten zij zich meester van een pak met 60 zeemlappen, dat in het kantoortje lag. Vervolgens liepen zij de drie winkels door, die door glazen deuren met elkaar in gemeenschap staan. Overal hadden zij de vloeren belegd met lappen, zakken enz., om het geluid van hun voetstappen te dempen. In één der winkels braken zij een kasregister open en vonden daarin f 8.19. Dit, benevens de zeemlappen, was hun geheele buit, waarmee zij lang niet tevreden waren, want zij lieten een stuk papier achter, waarop met inkt geschreven was: „Wij zeele u wel op anderen manier krijgen". Verder hadden zij hun woede gekoeld door verschillende vernielingen aan te richten, waarmee echter de vereenip^ng niet gedeerd wordt, want deze is tegen inhaak verzekerd. - De heer T. J. B. van Rijswijk, die in Juni tot lid van den Rotterdamschen gemeenteraad gekozen werd, doch geen enkele zitting bijwoonde, omdat tegen hem een rechtsgeding was aanhangig gemaakt, dat leidde tot zijn veroordeeling door het Haagsch gerebhtshof tot 14 dagen gevan genisstraf, heeft thans bericht gezonden, dat hij om gezondheidsredenen ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Er zal nu in Rotterdam V een nieuwe ver kiezing moeten plaats hebben. Geertruidenberg, 14 Maart. Gebleken is, dat in de kazerne alhier in den laatsten tijd belangrijke diefstallen hebben plaats gehad. Vooral beddelakens en onder goederen zijn ontvreemd. Niet op één dag, doch gedurende geruimen tijd, eiken dag een beetje. Het onderzoek duurt voort. Er zijn verschillende menschen gearresteerd. Breda, 14 Maart. Hedennacht half drie ontdekte een agent van politie brand op den zolder van een perceel in de Akker straat alhier, bewoond door den arbeider Ouwerling. De bewoners werden gewekt, .waarop de dappere politieman zich in het bran dende perceel begaf en met levensgevaar langs de reeds in brand staande trap de 10 kinderen, die op den zolder sliepen, in veiligheid bracht. De bovenverdieping brandde dan ook geheel uit, terwijl het onderhuis, waar de bewoner een winkeltje houdt, gespaard bleef. Dinteloord, 12 Maart. Hedenavond had alhier een droevig ongeluk plaats. Terwijl twee zoontjes van den vischhandelaar O. v. T. aan de haven aan het spelen waren, werd hun aandacht getrokken door een aldaar liggend ledig benzinevat. Één hunner had de onvoorzichtigheid een brandenden lucifer in het vat te werpen, waardoor het met een donderenden knal uit elkaar sprong. Alle inwoners, uit den naasten omtrek zoowel als uit de kom van het dorp, schrikten er van op, maar het ergste was, dat de roekelooze knaap zóó danig werd getroffen, dat één der beenen totaal werd verbrijzeld. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 16 Maart. Vrijdagavond trad in de Concertzaal voor de leden van het Nutsdepartement op, mevrouw Haver uit Amsterdam. „Eerlijke antwoorden op kindervragen" is de titel van het onder werp, dat de begaafde spreekster behandelde. Wie haar het vorige jaar hoorden over co-educatie, wisten reeds hoe vloeiend en gloedvol de taal is, waarmede mevrouw Haver pedagogische onderwerpen weet te behandelen. Ook al mogen niet allen, die haar hoorden, in alles met haar meegaan, wat ze ook niet verlangde, zij gaf zooveel mee om na te denken, dat ernstige ouders, opvoeders en opvoedsters de spreekster dankbaar zullen zijn voor wat zij genoten. Na 't sprookje van St.-Nicolaas, dat 't kind zooveel onware voorstellingen geeft, komt de spreekster op 't „Ooievaarsverhaal" of de „Roode Kool", dat door 't heele land dienst doet om kindermonden te stoppen. Zij noemt dit ongezond, onwaar en den ouders onwaardig. Uit eigen ervaring deelt zij mee, wat haar tot na denken heeft gebracht, en gesteund door wat bekwame mannen en vrouwen in 't buitenland, en in ons vaderland schreven, is bij haar gerijpt een pedagogische en natuurlijke weg. Vooral waarschuwt zij tegen de methode, door velen gevolgd, het kind, als het ouder wordt, onwetend te laten omtrent de menschwording, tot onbevoegden deze teere zaak op een wijze aan het kinder verstand duidelijk maken, die van een, met de geheele natuur volkomen overeen stemmende zaak, of iets mystieks of iets zeer onnatuurlijks maken. De planten- en de dierenwereld, eerst de bloem met de functies van stamper en meeldraden, later als 't kind ouder wordt, de visch en 't zoogdier, biedt alles aan. om langs geleidelijken weg tot den mensch te komen. Wanneer ernst en takt hierbij voorzitten, zal het ouders en opvoeders gelukken, 't ouder geworden kind, zonder onnatuur, zonder sprookjesleugens, aan het verstand te brengen, wat zij noodig hebben, om hen te behoeden voor velerlei gevaren. De voorzitter was zeker de toJk van velen, toen hij mevrouw-Haver zijn harte- lijken dank bracht voor hare •boeiende voordracht. De voorstelling voor kinderen, Zater dag 1.1. door den heer Alex. Williams in de Concertzaal alhier gegeven, was zeer druk bezocht, zóó zelfs, dat niet allen in de eerste séance plaats konden krijgen. Wij zijn er van overtuigd, dat de ieugd zich goed heeft geamuseerdde kunst verrichtingen der gedresseerde hondjes en de goocheltoeren, afgewisseld door grappen makerij van den clown, deden het jonge volkje herhaaldelijk schateren van lachen. Wij kunnen dan ook genoemden heer gerustelijk voor zoodanige voorstellingen aanbevelen, temeer daar hij toonde de „lieve jeugd" op gepaste wijze in bedwang te kunnen houden. De gymnastiekvereeniging „Rust Roest" zal, onder leiding van haar directeur den heer A. M. A. Steijns, leeraar in de gymnastiek aan de Rijks Hoogere Burger school te dezer stede, aanstaanden Woens dagavond ten acht ure, in de Concertzaal alhier, een uitvoering geven. Naar wij vernemen zullen aan die uitvoering nog twee ingezetenen deelnemen, de ééne als turner, en de tweede, om met den direc teur, den heer Steijns, te schermen. Met een ba!onder leiding van den heer Joh. F. A. Theewis, zal de uitvoering besloten worden. Zooais wij in ons vorig nummer meldden, is Donderdagavond te Schoon- dijke overleden de heer W. C. de Smidt, van 1868 tot aan zijn dood lid van de Provinciale Staten van Zeeland, waarvan hij het langst zitting hebbend lid was. De heer De Smidt, op 18 Juli 1827 geboren, was reeds op 17-jarigen leeftijd werkzaam bij het in kaart brengen van de opmeting voor den spoorweg Tilburg— Vlissingen. Later werd hij beëedigd landmeter en van 1853 tot 1868 was hij opzichter over de Provinciale wegen. In 1853 candidaat-notaris geworden, werd hij bij kon. besluit van 15 Maart 1867 in de plaats van zijn vader benoemd als notaris te Schoondijke en bleef als zoodanig werkzaam tot hem bij kon. be sluit van 30 April eervol ontslag verleend werd met ingang van 17 Mei 1907. Ruim 50 jaar was de overledene plaats vervangend kantonrechter in het kanton Oostburg, van welk ambt hij 23 Februari 1907 eervol ontslagen werd. Jaren lang was de heer De Smidt lid van den gemeenteraad van Schoondijke en in vroegere jaren geruimen tijd wethouder. Tot aan zijn overlijden was hij ontvanger- griffier van den „Generalen Prins Willem polder" en van het „Waterschap voor de uitwatering door de Sluizen bij nummer Een". De heer De Smidt was steeds de liberale beginselen toegedaan en gedurende eenige jaren bekleedde hij den voorzitterssfoel van Volksonderwijs, de vereeniging die thans den naam „Liberale Kiesvereeniging" draagt. De Belgische regeering heeft op 8 October 1907 metdeNederJandscheregeering een overeenkomst gesloten voor de ver betering van de verlichting en bebakening der Schelde. Thans kunnen groote of diepgaande schepen moeilijk 's nachts den stroom bevaren en zijn zij verplicht ter reede van Vlissingen of aan de kaden te Antwerpen den dag af te wachten, waardoor zij dan in aankomst of vertrek vertraging lijden. Ook ten aanzien van de benuttiging der landingsplaatsen langs den stroom is die toestand bezwaarlijk, daar de groote vaar tuigen er langer moeten vertoeven dan voor hun verrichtingen noodig is, of wel hun plaats aan de kade onbezet blijft, ter wijl zij, ter reede van Vlissingen, wachten tot zij den stroom kunnen opvaren. De aan de Kamer thans voorgelegde overeenkomst heeft ten doel, dien staat van zaken te verhelpen; ook verzoekt de regeering het ontwerp van wet, waarbij zij wordt goedgekeurd, zoo spoedig doen lijk te willen behandelen. De bepalingen er van zijn volkomen gelijk aan die der overeenkomsten, waarbij vroeger de ver lichting der Schelde werd geregeld. De last, dien de schatkist zal te dragen hebben voor de inrichtingen, waartoe de commissarissen der beide landen hebben besloten, wordt geschat op f250.000. Naar men ons mededeelt, is thans door het bestuur van de „Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland" besloten, dit jaar tot den bouw van de stichting „Vrederust" bij Bergen-op-Zoom over te gaan. Vermoedelijk zullen de laatste onder handelingen met het Geneeskundig Staats toezicht weldra afloopen en zal de goed keuring van Burg. en Weth. van Bergen- op-Zoom vóór Mei kunnen verkregen worden. Dan zal onmiddellijk tot de aanbesteding van den bouw worden overgegaan. De opening van het gesticht hoopt men nog op het eind van dit jaar te kunnen doen plaats hebben. In tegenspraak met een bericht in andere bladen, dat het benoodigd kapitaal reeds zou volteekend zijn, kunnen wij melden dat, ofschoon er alle uitzicht bestaat dat dit spoedig het geval zal wezen, tot op dit oogenblik dit feit nog niet kan worden geconstateerd. MCt.) De zee-miliciens der lichting 1906 zullen op 8, 9 en 10 April voor den tijd van vijf weken voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. De vacantiekaartc:: óók al duurderI De Staatsspoor heeft besloten, met in gang van dezen zomer, de prijzen van de vacantiekaarten te verhoogen. De prijs der gewone vacantiekaarten wordt gebracht van f4, f3 en f2, resp. voor de le, 2e en 3e klas, op f4.40, f3.30 en f2.20. Verder zullen uitgegeven worden bizon- dere vacantiekaarten, welke, behalve in de 2e helft van September, slechts op enkele treinen (geen sneltreinen) geldig zijn. Deze zullen kosten f2.30, f 1.70 en f 1.10 resp. voor de 3 klassen. Stavenisse. L.l. Vrijdagavond gaf de vereeniging „Tot Nut en Genoegen" alhier een zeer goed geslaagde soireé aan haar leden. Behalve een -prachtige lezing, werden door eenige dames en heeren viool- en pianospel, tevens eenige blij spelletjes en voordrachten ten beste gegeven. Alles liep goed van stapel en bezorgde een aangenamen avond. Als voorzitter der weegbrug „Luctor et Emergo" alhier is benoemd de heer Joh. C. Luyk, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. Broodman. Als commissaris werd gekozen de heer L. Bolier. Tevens werd besloten het weeggeld voortaan op 5 cent per 1000 K.G. te stellen. Scherpenisse, 13 Maart. Benoemd lot leden van den dijkraad van het calamiteuze waterschap Scherpenisse de heeren: Jb. Hage en C. A. Geuze, zulks in de plaats van wijlen den heer C. v. d. Velde en van den heer P. Noordijke die tot gezworen van dat waterschap is gekozen. Tholen, 13 Maart. In de Donderdag alhier gehouden raadsvergadering is, met 5 stemmen tegen 1 stem en twee ont houdingen, verworpen het aanbod van het polderbestuur om f 1000 te aanvaarden voor de verhooging der stadswallen, mits de gemeente de geheele verhooging, ver zwaring en het onderhoud in het vervolg voor hare rekening neemt. Daarentegen is aangenomen, dat de gemeente als zoodanig zal reclameeren tegen de thans ter visie liggende kaart van het polderbestuur. Alle stukken dienaangaande zullen aan Gedeputeerde Staten worden gezonden, zoodat ter bevoegder plaats thans zal uitgemaakt worden wie de wallen in waterkeerenden toestand brengen: de ge meente of de polder. Tevens werden Burg. en Weth. ge machtigd de vergrooting der haven aan te besteden, mits de kostenvan x f 5000 met f 1500 werden verminderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1