ZIERIKZEESUIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 Maart 1908. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i 25 e e s c h. e C o u r a n t). Verschijnt DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste 1AARGAN6. No. 8591. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tol 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een sportpet. Een portemonnaie met een weinig geld. Een schaats. Een tabakszak. Vier zakdoeken en twee heerenboorden. Een paar kinderhandschoenen. Inlichtingen te bekomen aan het bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. CHINA. Uit particuliere berichten, door groote handelshuizen te Londen ontvangen, blijkt, dat de hongersnood in China een hoogst ernstig karakter aanneemt. In de provincie Kwang-Soe is de ellende ontzettend. De rijstoogsten zijn door overstroomingen vernield, waardoor honderdduizenden aan den hongerdood zijn prijsgegeven. Op sommige plaatsen werden de keizerlijke magazijnen geplunderd. Roof en doodslag komen dagelijks voor. De autoriteiten staan machteloos tegenover de geheime genootschappen, die zich allerwege gevormd hebben. INDIË. Een vreeselijk tooneel. Ten huize van den zaakwaarnemer N. te Soerabaja heeft een afschuwelijk moordtooneel plaatsgehad. Een jongmensch uit Magalang, Van Zele geheeten, die geëngageerd was geweest met de negentienjarige stiefdochter van den heer N., had zijn engagement zien afge broken en vervoegde zich in den avond van 6 Februari bij de familie N., die hem vriendelijk ontving en uitnoodigde het middagmaal mede te gebruiken. Toen men aan tafel wilde gaan, vroeg Van Z. of Angeline, de dochter, die nog afwezig was, niet thuis kwam. De vader antwoordde bevestigend, waarop Van Z. zich kwaad maakte en er op aan drong haar te willen zien. De heer N. verbood hem dit, waarop de woedende jonge man een pistool uit de gordel trok en een schot loste op den heer N., wien de kogel in de rechterborst drong, door tot bij het hart. Toen richtte hij het wapen op de echt- genoote en schoot haar in de zij. Dit projectiel volgde de vetlaag onder den rug en trad aan de andere zijde weer naar buiten. Ten derde male verhief de moordenaar het wapen en mikte op een zestienjarigen knaap, die mede bij de familie op bezoek was. Deze greep moedig een flobertbuks, sloeg daarmee den geweldenaar in het gelaat en ging hem verder te lijf. Daardoor miste het op hem gerichte schot en de kogel schaafde alleen de pols van den wakkeren jongen. Van Z. schoot zich hierna zelf een kogel door het hoofd. De heer N. en echtgenoote zijn beiden overleden. ZUID-AFRIKA. Te Johannesburg werd Maandag een vergadering gehouden om middelen te beramen ter ondersteuning van de behoeftige blanken. Er werd besloten een commissie te benoemen om onderstand te geven en de zaak verder te onderzoeken. Vertegen woordigers van arbeiders wilden aan de aanwerving van Kaffers een einde gemaakt en blanken aangesteld zien. Lionel Phillips stelde voor, arbeiders kolonies te vormen gelijk in Nederland, waar zij die niet werken willen tot werken gedwongen worden. Hij was van meening, dat Transvaal een talrijker be volking kon herbergen, als 't onderwijs er maar beter was en het land meer ont gonnen werd. Minister Smuts was er wel voor, dat blanken de plaats van zwarten innemen, maar men kon den geheelen maatschappe- lijken onderbouw niet verstoren. Hij be treurde, dat de proefneming van blanke arbeiders aan de spoorwegen mislukt was. De regeering wilde nog een proef nemen, maar kon niet meer geven dan f 2.40 per dag. (Kreten van schandeIndien de werkeloozen onmogelijke loonen eischen, zijn zij de vijanden van den arbeid. Het land is niet geschikt voor een dichte bevolking. AMERIKA. In een schoolgebouw van 5 verdiepingen te Dewitt Clinton brak brand uit. Hier in tegenstelling met Cleveland werkte de brand-discipline uitstekend 1896 kinderen verlieten in volmaakte orde onder het zingen van het volkslied de reeds vol rook staande lokalen. Volgens berichten van het centrale orgaan van den Amerikaanschen Arbeiders bond zijn sedert 1 Januari op de ver schillende spoorwegen ruim 500,000 man ontslagen, terwijl nog steeds meer personeel wordt heengezonden. Met 1 April zal, volgens den Arbeiders bond, als dit zoo doorgaat, ongeveer een derde van het gemiddeld aantal beambten werkloos zijn geworden. De Mandiester Guardian heeft een paar weken geleden reeds gesproken over een reusachtige staking die zou dreigen. Deze zou middellijk een gevolg zijn van de heerschende geldschaarschte en Roosevelt's strenge spoorwegpolitiek, waardoor de maatschappijen zich genoopt hadden gezien de loonen met 10 pCt. te verlagen. Het blijkt nu evenwel, dat de maatschap pijen er de voorkeur aan hebben gegeven het personeel te ontslaan. Waarschijnlijk hebben zij hoop hierdoor de staking, die anders naar alle waar schijnlijkheid zou zijn uitgebroken, te voor komen. SPANJE. Zooals meer gebeurt, als er te voren zoo'n drukte over iets gemaakt wordt, is koning Alfons' bezoek aan de bommenstad Barce lona uiterst kalm verloopen. De bevolking juichte den koning geestdriftig toe. Na een receptie in het commandantsgebouw was er een feestmaal, en om tien uur reed de koning nog even per auto naar den schouwburg om er een concert bij te wonen. Het publiek bracht hem warme ovaties. Dit gebeurde in denzelfden schouwburg, waar veertien jaar geleden een bom werd geworpen, die vele slachtoffers maakte. De Oostenrijksche gezant, de officieren der Oostenrijksche oorlogsschepen en El Mokri, de Marokkaansche minister, waren tegen woordig. De koning opende 's middags de werken ter verkrijging van een nieuwen verkeers weg dwars door de oude stad. Barcelona, 11 Maart. De hier verschij nende Liberal verzekert, dat in den nacht van 10 op 11 Maart om 3 uur in de wijk Atarazanas een afgelegen plaats, vooral op zulk een uur een helsche machine is ontploft, die in een buis voor waterafvoer was verborgen. De buis sprong door de ontploffing uiteen en er werd schade aan gericht in den omtrek. Er werd bevel ge- gegeven, terstond alle sporen van de ont ploffing te doen verdwijnen, en zoo komt het, dat het gebeurde tot dusverre geheim bleef. De grootste terughouding wordt in acht genomen door de overheden, die zeggen, dat de ontploffing niet van be- teekenis was. PORTUGAL. In het Portugeesche dorp Talsao kwam men op het idéé, een prachtvolle imitatie te geven van den koningsmoord te Lissabon. Één vader en twee zoons werden, na lang overleg, uitverkoren voor de hoofdrollen. De vader zou koning zijnde zoon moest fungeeren als koningin Amalia; en de tweede zou zich kwijten van de rol van den koningsmoordenaar Bucca. Als moord tuig tliende een, naar men meende, ongeladen revolver. Toen de stoet door de dorpsstraat reed, deed de pseudo-Bucca voortreffelijk zijn plicht. Hij schoot, dat het een aard had; telkens knalden de schoten, en, na een oogwenk, lagen vader en zoon zieltogend in het rijtuig. Een pauselijke encycliek zal, naar het heet, weldra verschijnen aan de Portugeesche katholieken. Pius X maant daarin de Portugeezen tot eendracht aan, tot eerbied voor de instellingen tot welvaart van hun land; eindelijk noodigt hij de bisschoppen uit om eendracht te prediken, teneinde den jongen Koning in de moeilijke taak, die hem is opgelegd, te steunen. Lissaboo, 11 Maart. De receptie in het paleis was nog drukker bezocht, dan die op 7 dezer; de dames, gekleed in diepen rouw, en de heeren defileerden voor den koning en de koningin, die met hen spraken over de jongste treurige gebeurtenissen. ITALIË. Te Rome wordt uit goede bron mede gedeeld, dat er dit voorjaar waarschijnlijk geen samenkomst zal plaats grijpen tusschen den Koning van Engeland en dien van Italië. Koning Edward is ganschelijk niet voornemens een tocht door de Middel- landsche Zee te maken. De eenige samen komst, die definitief vaststaat, is die van den Duitschen Keizer met den Koning van Italië te Venetië. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het bergland bij Innsbriick is alweer een lawine neergekomen, waardoor een student uit Innsbrück werd gedood. RUSLAND. De Frf. Ztg. heeft een statistiekje ge maakt dat een merkwaardig licht werpt op Rusland. Sedert de invoering der constitutie, tot den herfst van 1907, hebben de mili taire rechtbanken 2717 doodvonnissen ge veld, waarvan 1780 voltrokken zijn. Tegelijkertijd kregen eenige duizenden per sonen te zamen 30,000 jaar dwangarbeid en 13,000 jaar gevangenisstraf.' In de laatste maanden neemt het aantal doodvonnissen weer snel toe. Hierbij zijn niet begrepen de jaren en jaren preventieve hechtenis van menschen, die onschuldig blijken. Een geval zij hier vermeld. Verleden jaar meende men, dat aan een der Peters- burgsche universiteiten een revolutionnair comité bestond en werden 56 jongelui en 8 meisjes gearresteerd. Nu, ruim 8 maan den na dato, nadat al deze menschen meer dan 250 dagen in strenge cellulaire hechte nis hebben doorgebracht, worden er 50 vrijgesproken en de andere tot geringe straffen veroordeeld. Dat teekent de handelwijze der Rus sische „justitie". In de Doema werd onlangs betoogd, dat tegenover de 8000 aanhangers der regeering, die in de laatste 2^ jaar waren gevallen, 34,000 slachtoffers "stonden van de witte terreur. Toen waagde men nog van rechts te roepen: „Dat is veel te weinig". NOORWEGEN. Dinsdag 1.1. heeft een 30-jarige Zweed, Johannes Gren geheeten, eenige schoten gelost op 't koninklijk paleis in Christiania. Hij verklaarde koning Hako te hebben willen dooden. Maar de koning .is in Voksen Hollen. De man is vroeger al in een krankzinnigengesticht verpleegd. Enkele kogels gingen door de ruiten van het paleis. Johannes Gren, de Zweed, die Dinsdag tien tot twaalf schoten loste op het koninklijk paleis, woonde sedert eenige jaren in de Noorsche hoofdstad. In den laatsten tijd werkte hij op een motoren- fabriek, maar sedert Zaterdag was hij daar niet meer gezien. Op het politiebureau verklaarde Gren den koning te hebben willen dooden, omdat die in Noorwegen niets te maken had. De meeste kogels zijn tegen de muren terechtgekomen of in het houtwerk blijven stekenenkele doorboorden de vensters en kwamen in de vertrekken van het paleis terecht. Gren schoot op een afstand van ongeveer 300 meter. Hij bad een modern Reminton-geweer en 40 tot 50 kogels in zijn bezit. Vermoedelijk handelde hij in een toestand van verstandsverbijstering of van delirium. BELGIË. Met het overnemen van den Congostaat wil het nog maar niet vlotten. Wel was men met het nieuwe plan op den goeden weg en werd het over het algemeen gunstig beoordeeld, maar nu de officiëele tekst nader is bekeken, schijnen er nieuwe moeilijkheden te zijn gerezen. In politieke kringen verluidt, dat de minister van staat Beernaert met zijn aanhang en een aantal liberalen er op staan, dat het bedrag van 50 millioen francs ineens aan den Koning worde afgestaan, in stede van de voor gestelde jaarlijksche uitkeeringen, die onder controle van de vertegenwoordiging zouden staan, hetgeen in strijd is met de Belgische grondwet. Zoo zijn er nog andere bezwaren geopperd. Hoe de verhouding der partijen is zal blijken uit de ver gadering van de officiëele commissie van zeventien, die heden weer bijeen is. Brussel, 11 Maart De socialistische linkerzijde nam een motie aan, die uit voerig werd toegelicht, waarin zij verklaart, onder voorbehoud van een diepgaand onderzoek van de kwestie van overneming van den Congostaat door België, eenparig zich te verklaren tegen het voorstel de aanvullingsacte van overneming van 5 dezer goed te keuren. Vervolgens nam zij een motie van Ber- trand aan, verklarend, dat het voorstel tot overname, dat heden aan het parlement wordt voorgelegd, strijdig is met de rechten en belangen van België, dat de linkerzijde het daarom verwerpt en overgaat tot de orde van den dag. Vandervelde onthield zich van stemming. De Antwerpsche Dokwerkersbond heeft aldus meldt het Hbld. v. Antw. een algemeen loontarief voor natiegasten, ontvangstmannen, buildragers, wegers en meters opgemaakt en in algemeene ver gadering besproken. Na goedkeuring zal dit tarief ter beoordeeling aan de Handels kamer worden gezonden. De groote graankooplieden bespreken van hun kant het oprichten van vier groote elevators, die het werk van 1500 menschen zouden verrichten. Het is de laatste werk staking, die de graankooplieden deze ge dachte heeft ingegeven. Met deze elevators zou men per schip 5 6000 frs. uitsparen. In beginsel zou de stichting van een vennootschap ten kapitale van 2 millioen besloten zijn; 3 groote huizen schrijven samen in voor één millioen. Eene alge meene vergadering van kooplieden en makelaars in granenscheepsmakelaars, natiebazen en stouwers zal eerlang plaats hebben om tot een definitieve overeen komst te komen. NEDERLAND. Arnhem, 11 Maart. In het faillissement van de Arnhemsche Bankvereeniging Pliester Co., is het aangeboden accoord van f 350.000, waardoor de uitkeering met 10 percent stijgt, aangenomen. Er werden 99 stemmen uitgebracht en ruim een half millioen gulden was meer vertegenwoordigd dan de wet vereischt. Rotterdam, 11 Maart. Door de zorgen der politie zijn naar Zwitserland terug gekeerd 2 meisjes, 16 en 17 jaar oud, die uit St.-Gallen hierheen gekomen waren, in de hoop een betrekking te vinden. Ofschoon zij voldoende van geld voorzien waren, dwaalden zij hulpeloos door de stad en liepen groot gevaar in verkeerde handen te raken. De politie bracht haar in het Tehuis voor Vrouwen aan den Oppert onder dak. De meisjes waren hierheen gekomen uit vriendschap voor een Rotterdamsche dame, die in Zwitserland de meisjes had ontmoet, waaruit een correspondentie per ansichtsbriefkaart was ontstaan. Over en weer zond men elkaar telkens mooie prent briefkaarten en daardoor was de lust bij de Zwitsersche schoonen ontwaakt Rotter dam met eigen oogen te zien en ook de kennismaking met de dame te hervatten. Maar daarvan moest de dame niets hebben. Amicaal en lief. dat is goed als je ver weg bent in den vreemde. Maar thuis bij ons in Holland, daar hou je je op een afstand. Dat hoort zoo bij den bon ton! 't Idee, dat je met zulke meisjes uitging! Alhier is vanmorgen 6,45 in de Ned. Stoomkistenfabriek, voorheen Dubbelman Co., aan den Oostzeedijk no. 184, een ernstig ongeluk voorgevallen. In de stookplaats, grenzend aan het zaagsel-, spanen- en krullenhok, bevonden zich de machinist P. J. Stelten, de stoker C. Beersman en de krullenjongens G. Vrymuth en D. La Hey. De stoker Beers man wilde in den stoomketel het vuur aanleggen en wierp brandende krullen naar binnen op de vuurplaat, toen plotseling de vlam naar buiten sloeg ën zich mededeelde aan een hoeveelheid krullen en spaanders, die nabij den stoomketel lagen en waar door ook de vlam sloeg in het aangrenzend krullenhok. Alle vier de personen, die zich te midden van de brandende krullen en het zaagsel bevonden, geraakten in brand, terwijl de vlammen optrokken naar de werkplaats op de eerste verdieping. Drie der menschen snelden brandende de fabriek in, waar werklieden de vlammen doofden, terwijl G. Vrymuth brandende in het Boerengat sprong, dat aan de achter zijde der fabriek uitkomt. Spoedig werd hij gered. Allen hadden brandwonden aan hoofd en handen bekomen. De reddingsbrigade was het eerst ter plaatse, spoedig gevolgd door meer blusch- materieel. De brandweerlieden der brigade legden bij allen het eerste verband, later bijgestaan door dr. C. J. de Meyere. De stokers Beersman en de krullenjongen Vrymuth werden per rijtuig naar het zieken huis gebracht. Van geen der vier personen is echter de toestand levensgevaarlijk. De brand was spoedig gebluscht door personeel der fabriek met twee brandslangen. De schade is niet aanzienlijk. De brandweer was uitgerukt met drie sectiespuiten en een drijvende stoomspuit, doch behoefde geen dienst te doen. Dinteloord. Nu de Z.Gel. heer J. v. d. Hoek, arts alhier, voor zijne benoeming tot bestuurslid der Zangvereeniging „Oefening kweekt Kunst" heeft bedankt, is als zoodanig verkozen de heer A. van Tooren. Bemesting der Suikerbieten. De winter van 1907—1908 is voor den landbouwer van groote waarde geweest. Het is in langen tijd niet gebeurd, dat de bodem zoo goed is opgevroren. Hij zal dit voorjaar voor den zaai van vele ge wassen in uitstekenden toestand verkeeren. Hij zal o. a. voor de suikerbieten buiten gewoon geschikt zijn. Voegen we daarbij den door de suikerfabrikanten aangeboden prijs, die zeker niet lager is dan vorige jaren, dan mogen we veronderstellen, dat in het aanstaande voorjaar ongewoon veel suikerbieten gezaaid zullen worden. Wan neer de landbouwers nu door oordeelkun dige zaadkeuze, bewerking en bemesting het hunne bijdragenom den oogst te vermeerderen, dan belooft de bietencultuur dit jaar voor den boer zeer veel. Ook bij de teelt van suikerbieten heeft de boer over de zaadkeuze te beschikken. Wel geeft de fabriek het zaad, maar de contractant kan zeggen, welk zaad hij wil. Elke boer weet het zelf, welk zaad hem het best voldaan heeft; dat hangt af van zijn gronden en van zijn contract. Intusschen is het voor eiken bietenbouwer van belang, dat hij ook het oog houdt op de geschiktheid van het zaad, om spoedig op te komen, met andere woorden op de kiem-energie van het zaad. Hoe spoediger de bieten opkomen, hoe beter ze zijn. Dat hangt ook samen met de spoedige gelegen heid om het land te wieden, enz. Vandaar, dat elke bietenbouwer ook een gedeelte van zijn land moet bezaaien met geschild zaad (Kiihle Aderstedt neueste zucht B.), om te zien, in hoeverre of dit zaad op zijn gronden ook goede uitkomsten geeft, wat betreft gewicht en suikergehalte, zooals het dat op zoovele plaatsen in den laatsten tijd reeds gedaan heeft. Zooals ik reeds zei, als de bieten vroeg opkomen, kan het land goed zuiver gehouden worden, wat bij de suikerbieten een zaak van het hoogste gewicht is. De bieten kunnen eer gedund en gehakt worden en blijven zoo de anderen voor. De afstand, waarop het geschilde zaad tot heden de beste uitkomsten gaf, is 30 32 c.M. De suikerbiet is een gewas, dat, als het een beetje meevalt, meer opbrengt dan eenig andere oogst. Vandaardat men ook niets moet nalaten, om den oogst te doen gelukken en de grootst mogelijke opbrengsten te krijgen, om dezelfde reden is het een dwaasheid zich in zijn uitgaven voor bewerking (wieden, hakken, enz.) en bemesting te beknibbelen. Wat men aan goede grondbewerking en bemesting uit geeft, krijgt men honderdvoudig terug. De bodem moet diep bewerkt worden, en, als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5